'AME5 RUBRIEK ONZE GOEKOOPE PATRONEN. Patronen in de maten 42 50 58 cent plus 12 cent verzendkosten bij vooruitbeta ling, kunnen per giro (125025), per postwis sel of per brief (met bijgesloten postzegels) worden besteld bij de Redactrice Dames- rubriek, Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag. Maat en nummer van het gewenschte model s.v.p. duidelijk vermelden. De ge vraagde patronen worden binnen drie a zes dagen aan de aanvraagsters toegezon den. EEN WANDELJAPON. Onze afbeelding (no. 710) toont U een wandeljapon van zeer goede snit. Deze ja pon is vervaardigd van gekleurde flamisol, aaneengeknipt eenzijdig model, wat bij de kleine neven-afbeelding zeer goed tot uiting komt. Het lijfje bezit van voren aan de linkerzijde een puntigloopende opening, die half wordt verborgen onder den grooten kraag. Twee groote knoopen vormen de halssluiting. De mouwen kunnen aan één stuk aan het lijfje of afzonderlijk worden gemaakt. Het middel moet mooi glad zit ten, anders beantwoordt de jurk niet aan haar doel van een slankmakende japon. De rok is gewoon recht en wordt ook weer half verborgen door de groote manchetten, die bij den pols nauw beginnen en wijd uitstaand eindigen, ongeveer ter hoogte van den elleboog. Kraag en manchetten, welke van witte flamisol kunnen worden gemaakt, zijn versierd en versterkt met stiksels, waardoor ook de manchetten mooi zullen blijven. DE BADMANTEL. De badmantel is een kleedingstuk, dat hoe langer hoe meer burgerrecht heeft ge kregen de laatste paar jaren. En terecht, want zij worden tegenwoordig met zoo'n kleurenrijkdom uitgevoerd en de badstof is zoo heerlijk zacht en warm, dat zij niet meer uitsluitend worden gedragen aan het strand of naar de badkamers, maar meer en meer zich weten in te dringen als ka merjapon. Als wij bij het gaan slapen of opstaan in onze pyama of nachtjapon door de kamer loopen dan is het heerlijk gauw even de badmantel om te slaan. Zijn wij 's avonds moe en willen wij voor het naar bed gaan nog een kwartiertje lezen, ook dan is de badjas een welkom kleedingstuk en ver vangt de kimono meer en meer. De badstof die voor zoo'n mantel noodig is, wordt in verschillende breedten verkocht in de meest denkbare kleurschakeeringen zoo wel als in effen kleuren. Onze teekening laat u een badmantel zien van lichtblauwe badstof. De sjaal kraag zoowel als de manchetten en de voorbaan zijn afgezet met een blauw zijden strook. Een wollen koord in een wat donkerder tint dient als eenige slui- titng, daar er geen knoop aan de mantel zit. Een paar flinke zakken maken de mantel verder af. .tg VOCHT EN SCHIMMEL. Vodht, dat wil in de meeste gevallen zeg gen, muffe onfrissche kasten, een duffe lucht in de vertrekken, waar niet geregeld wordt gestookt; schimmeluitslag op de vloe ren en langs het behang, rheumatisohe aan doeningen bij wie er gevoelig voor is. De schimmelplant, die nauw is verwant aan een zeker soort paddenstoelen, hecht zich bij voorkeur vast op hout, waaraan zij de be- standdeelen onttrekt, die zij noodig heeft om zichzelf te voeden. Zooals de woeker plant de beste sappen uit den boom haalt, zoo doet de huissohimmel bij het hout. Het ziet er soms van buiten volkomen gaaf uit, maar bij een trap met een hak er op, bij een flinken slag met een hamer, blijkt, dat de pit er uit is, dat het vermolmd is en dus on bruikbaar. Het is zeer noodzakelijk om, zoodat men het bestaan van schimmel in huis ontdekt, zoo spoedig mogelijk maat regelen te treffen om dlit kwaad den kop in te drufcjten. Het komt er in hoofdzaak maar op aan, den schimmelplanten gelegenheid te geven zich niet verder te ontwikkelen. Wat de schimmel noodig heeft om haar groei te versnellen, is vocht. Het is dus zaak het huis droog te houden. Men onderzoeke de aanvoer- en afwateringsbuizen van goot steen, fontein, badkuip en closet. Heeft men planken of vloeren ontdekt, waar de sohim- mil welig tiert, dan moeten die worden ver wijderd en de beslissing aan een deskun dige overgelaten of hij ze al dan niet door nieuwe zal vervangen. De hoofdzaak is ech ter om de voornaamste vijanden van de schimmel zooals lucht, licht en droogte, te laten aanrukken. Zijn vochtplekken ont staan in linnengoed, dan bestrijke men die met een salmiak en keukenzout-oplossing. Zoo noodig herhaalt men de bewerking, laat het linnengoed daarna in de buitenlucht op drogen. EEN JAPON VOOR OUDERE DAMES. No. 711 toont de lezeres een gemakkelijk zittende en toch heel sierlijke japon voor meer oudere dames en voor haar, die nu juist niet bepaald tot de „slanken" behoo- ren. De japon is gedacht van soepele zijde ofwel zeer dunne wollen stof, die vooral glad moet kleeden. Zijde is natuurlijk be ter, omdat dan de plooien van den eenig- zins klokkenden rok mooi neervallen. Het geheele voorpand is aan één stuk geknipt, tenminste wat betreft lijfje en rok, maar het voorpand bezit twee deelen. Deze dee- len worden, zooals bij een mantel op een huishoud jas, over elkaar heen geslagen en met een groote strik van dezelfde stof vast gemaakt. Van binnen zet men nog een bandje tegen den naad van het rechter- voorpand, zulks om uitschuiven van het linker-voorpand te voorkomen. Het achter pand bestaat evenwel uit één geheel. De wijdte van den rok zit feitelijk alleen in de beide heupstukken, doch deze ruimte mag pas op kniehoogte beginnen. De afwerking van den hals geschiedt door een kraag van linon met valenciennekant, wat de meeste dames op leeftijd zoo bijzonder goed staat. De manchetten zijn ook van linnen ge maakt en bezitten eveneens een klein kan ten randje als afwerking. De mouw mag tot over den elleboog wijduit zijn, doch moet dan vervolgens in een strakke vrij lange manchet, waarop het kanten manchetje wordt gezet. LIJM MAKEN. Heeft u geen lijm of gluton bij de hand, als u een etiket op een bus of pot wil plakken? Wrijf dan een stukje koude ge kookte aardappel fijn. Dat gaat even goed. EEN SLAAPKAMER. Merkwaardig is het zooals in de laatste tien jaren het inwendige van onze slaap kamers is veranderd. Vroeger was een slaapkamer een „ka mer waar men sliep", ook meer niet. Daarom was er geen spoor van gezellig heid in te vinden. Meestal lag er zeil op den vloer, een klein matje of kleedje voor het bed, een ijzeren ledikant, een kleine waschtafel met een losse kom en kaneen stoel, tafel en nachtkastje en dan was de slaapkamer klaar. Geen gezellig lampje, wat eerst met petroleum en later met gas ook vrijwel onmogelijk was en vooral geen verwarming In de laatste jaren zijn de verschillende doktoren daarop terug gekomen, en te recht. Want als wij 's avonds lekker warm zyn, links is de ladenkast. Voor de ver schillende toiletartikelen, die de vrouw er tegenwoordig op na houdt, zijn vlak onder het tafeltje nog een paar kleinere laden aangebracht. Een mooie spiegel met ge slepen rand, doch waarvan de lijst maar even boven de groote kast uitreikt, is achter het tafeltje geplaatst. Een bijbe- hoorend bankje, vervangt de saaie slaap- kamerstoel, zooals wij die ons maar al te goed kunnen herinneren. Het nachtkastje doet dienst om een klein schemerlampje op te plaatsen. Een aardige mat met fris- sche kleuren en lichte overgordijnen ge ven aan de slaapkamer iets vroolijks. Nu komt nog een belangrijke factor, n.l. de verwarming van de kamer. Het eenvou digste is een gewone kleine kolenkachel, by de kachel hebben gezeten en dan naar een ijskoude slaapkamer gaan, om ons daar te ontkleeden en in het koele bed te stap pen, dan is het toch begrijpelijk, dat ons lichaam veel te veel afkoelt en wij weer zoo klaar wakker zijn geworden) dat de slaap op zich laat wachten. Eerstens is zachtjes aan het heele huisraad van de slaapkamer veranderd. De ijzeren ledi kantbedden, dat zijn springbakken, waar onder vier pooten en daarop gewoon de matrassen, of wel, zooals de teekening u laat zien een-tot op den grond reikend le dikant, dat slechts aan het hoofdeinde een opstaanden kant heeft. Een zeer belangrijke plaats neemt de toilettafel in. Op de teekening ziet u een zeer bijzonder model afgebeeld, rechts een hooge kast, met openslaande deuren, doch met de paneelen zoo aangebracht, dat het den indruk geeft een ladenkast te die een half uurtje voor het slapen gaan even doorbrandt waarna zij voor den nacht wordt getemperd. Een electrisch kacheltje verslindt veel stroom en geeft lang niet die goede warmte van een kolenkachel. Is er echter geen schoorsteen in de ka mer, dan moet men het wel met een elec trisch kacheltje doen. De losse tafel met het waschstel heeft bijna overal het veld moeten ruimen voor de vaste waschtafel wat een genot is voor iedere huisvrouw, die in haar huishouden toch al werk ge noeg te doen heeft. Nog ten slotte een goe den raad: hang aan de muren van uw slaapkamer niet de leelijke schilderijtjes, prenten en oude familieportretten, die u niet meer in de andere kamers wilt heb ben. Doe die oude dingen liever weg en schaf u een paar goede, moderne schilde rijtjes aan. Het gezicht ervan zal u iederen dag weer nieuw genot geven. EEN TWEETAL SIERLIJKE ROKKEN. No. 712 en No. 713 toonen U een tweetal sierlijke rokken. De eerste is gedacht v?/i fijne diagonaal wollen stof. Het is een vrij eenvoudig model. Een diepe plooi aan weerszijden van de heupen geven de draag ster voldoende ruimte om zich te bewegen. De plooien kunnen ver worden ingeslikt, terwijl de rok van achteren een tweetal rugnaadjes krijgt, ongeveer 15 cm. ltngte. No. 713 is een blouserok van Schotsche rollen stof en is een klokkend model, het geen beter past Lij geruite stof, omdat de plooien bij dergelijke stof al gauw de tee kening breken. Het keursje, dat dwars is genomen, sluit op zijde met enkele knoo pen. Om verwijding van den band te voor komen, zou men er nog een coneret tegen aan kunnen brengen. ZIJN VROUWEN WERKELIJK ONNAUWKEURIG. Het is een belachelijk vooroordeel, te be weren, dat alle vcrouwen onnauwkeurig zijn in hun werkzaamheden. Deze kritiek is net zoo onredelijk als te beweren, dat iedere inwoner van een groote stad fatterig is in zijn doen en laten en zijn spraak.... Over het algemeen kan men wel zeggen, dat de vrouwen, die hun tijd niet behoeven in te deelen tusschen kantoor, winkel of atelier én huis, minder practisch zijn in hun tijd- indeeling. Dit is verklaarbaar. Een vrouw, die haar arbeid buitenshuis heeft, zal iede ren morgen geregeld om denzelfden tyd opstaan; ze weet precies hoe lang zij doet over zich te kleeden en te ontbijten, enz., terwijl de huisvrouw en de vrouw, die slechts enkele uren van den dag actief werkzaam is, dit alles niet na behoefte gaan en hun werk doen, zooals het hun eigenlijk uitkomt. Natuurlijk zal iedere huisvrouw altijd zorgen op tijd het ontbijt en de kof fietafel alsook het avondeten klaar te zet ten; zij zal de kinderen des morgens op denzelfden tijd wekken en kleeden. Hierin heeft iedereen een vasten regel, die als het ware aan huis „gegroeid" is. Maar voor het overige deelt zij haar dag taak met mindere nauwkeurigheid in als het werkend meisje. Een werkelijk prak tische methode, die iedereen bij het werk onverschillig wat voor werk dit is, kan aanwenden, is de tijdindeeling. Als men aan een werk begint, bijv. een of andere handenarbeid, doet men goed even den tijd te bepalen. Veronderstel, dat men bij zich zelf denkt: „Dit werkje krijg ik binnen een kwartier af". Men zal zich dan aan dezen beperkten tijd willen houden en het werk aan één stuk door afmaken. Wellicht heeft men dan na den verstreken tijd nog de voldoening binnen dit kwartier met het werk gereed te zyn gekomen! En deze voldoening is oneindig veel prettiger, dan dat men het werk bij stukjes en beetjes doet om tenslotte tot de slotsom te komen, dat men er nu geen zin meer in heeft om ze af te maken Voor vrouwen, die vaak hun tijd vergeten en ook voor hen, die kort van geheugen zijn, kan de wekker, de doodgewone wek ker, die des nachts op het nachtkastje naast ons bed staat, onschatbare diensten bewijzen! Heeft men bijv. een gerecht in den oven of op het gasstel staan, dat van tijd tot tijd moet worden gekeerd en be pakt, en deze tijd duurt U veel te lang, om in de keuken te blijven, neem dan de wek ker van de slaapkamer en plaats hem op de schoorsteen in de huiskamer. Wanneer men bijv. een vleeschgerecht heeft opstaan, dat om het half uur moet worden behan deld, stel de wekker dan op dien bepaalden tijd en na een half uur zal zij U roepen. On derhand kan men zich aan een andere be zigheid wijden of men leest 'n boek en men heeft niet telkens de ongeruste gedachte bij U: Is het nog geen tijd om naar de keuken te gaan? Want zulke gejaagdheid is irriteerend voor het zenuwstelsel en kan op den duur nooit bevorderlijk zijn voor het humeur. De wekker kan niet alleen een ware uitkomst zijn bij huishoudelijke be zigheden, maar ook als men zich bijv. op een bepaald uur moet kleeden als men voornemens is ergens naar toe te gaan. Als U zich bijv. om vijf uur aan een afspraak heeft gebonden, laat de wekker U dan om half vijf roepen en men kan zich op zyn gemak voor een of ander bezoek kleeden. Hoe vaak gebeurt het niet, (en hiervoor behoeft men niet eens zoo vergeetachtig te zijn!) dat men zich eerst op het laatste nippertje een afspraak herinnert en dan moet alles „op 'n holletje" gebeuren.... Onnauwkeurige vrouwen zijn onaangenaam voor hun omgeving, maar mijns inziens is een té nauwkeurige vrouw nog irriteeren der! Hoeveel vrouwen zijn er niet, die van zichzelf een automaat hebben gemaakt, een slavin van de klok. Bij alles zien zij op de klok en overwegen alweer bij zichzelf: Om zoo en zoo laat, moet ik dat en dat doen! Zulke menschen zijn niet prettig voor de huisgenooten en practisch zijn zij evenmin. Nauwkeurigheid in tyd is goed en nuttig, maar men kan het overdrijven. Een be langrijk punt in het huishouden is ook de juiste tydaanwyzing van de klok. Vele menschen hebben er een gewoonte van ge maakt de klok op de wekker altijd 10 h 15 minuten vóór te laten loopen. En waartoe dient dit feitelijk? Degenen, die dit weten, kunnen zich er aan houden, maar tenslotte zal men er toch meer ongemak dan gemak van hebben. Want als de klok opnieuw is opgewonden, nadat zij stil heeft gestaan en Iemand anders denkt niet aan de gebrui kelijke 10 minuten, dan is het onvermijde lijk, dat de huisgenooten te laat op hui werk komen! De gelijkloopende klok kan daarom onmogelijk van minder groot nut zijn als de klok, die dan weer tien en dan weer vijf minuten vóór wordt gezet. Zoo vindt men verscheidene kleinigheden in het huishouden, die het leven kunnen ver gemakkelijken ofwel zenuwstorend kun nen zijn. DE BELANGRIJKHEID VAN DE CLOSE-UP BIJ DE FILM. Er zyn vele schoone vrouwen in Holly wood, die geen ster geworden zijn, omdat zij geen goede foto maakten. Goede ac teurs hebben het niet tot roem gebracht, doordat de camera hun trekken niet goed kon vastleggen. Iedereen, die eenigen tijd besteed heeft aan de studio-opnamen, weet dat sommige spelers die er prachtig uit zien, als zij hun rol spelen, bleeke schadu wen of grimassen makende gekken wor den op de film. Anderen, die in het geheel niet schijnen te acteeren, wier trekken schijnbaar niet veranderen, vertoonen op het witte doek scherpe en mooie figuren. Dat komt doordat de camera er een andere opvatting op na houdt dan wij. De samen stelling van iemands huid, de mate, waar in die licht absorbeert en terugkaatst, be paalt de hoedanigheid van zijn fotografi sche opname. Ook een acteur die een klei ne onregelmatigheid in het gelaat heeft, zoo klein, dat het in gewonen doen niet te zien is, wordt in een groote sterk be lichte close-up duidelijk aan de kaak ge steld. De close-up, zoo belangrijk voor de ster en voor de cinematografische behan deling van het verhaal, is de beste proef voor het onderzoek naar iemands ge schiktheid voor de film. Menige vooraan staande tooneelspeelster in het üTïater be wonderd, is voor de film misfjkt, omdat haar gelaat de proef van de close-up niet kon doorstaan. Die is zonder genade voor afwijking, rimpeltjes en onregelmatighe den, ondanks alles, wat de schminkkunst vermag. HAREN-STATISTIEK. Een physioloog, die het aantal haren van verschillende hoofden geteld heeft, kwam bij vier omtrent even groote schedels tot het volgend resultaat, wat de kleur der haren betreft, rood haar 90.000, zwart 103.000, bruin 109.000, blond echter 140.000. De roode haren móeten evenwel het ste vigste zitten, want menschen met rood haar krijgen zelden een kaal hoofd. TEGEN HET ROESTEN VAN BLIK. Blikken voorwerpen kunnen als zij nieuw zijn door een eenvoudige behande ling worden gevrijwaard voor spoedig roesten. Men smeert het metaal n.l. zeer zorgvuldig in met versch vet, voordat het huishoudelijk voorwerp wordt gebruikt. Daarna plaatst men het in een goed ver hitte oven gedurende een kwartier. Blik, dat op deze wijze behandeld is zal niet roesten al zou men het altijd in water ge bruiken en bovendien zal het metaal ook langer in goeden staat blijven.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 11