ZATERDAG 30 JUNI 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. PAG. 10 Iets over geneeskundig schooltoezicht. Onder dezen titel schreven wij in dit blad (22 Juli 1933) een artikel naar aanleiding van een agenda-punt in den Leidschen ge meenteraad. Weder wordt onze aandacht gevraagd voor dit onderwerp. Maar nu is het de wet gever zelf, die in een, bij de Tweede Ka mer ingediend wetsontwerp zich bezig houdt met een materie, welke het genees kundig schooltoezicht nauw raakt. Wij hebben hier op het oog het wetsont werp tot bescherming van leerlingen te gen de gevolgen van besmettelijke ziekten van personeel aan inrichtingen van onder wijs, ingediend bij Koninklijke Boodschap van 21 Maart 1934. Dit wetsontwerp heeft wel in eerste in stantie de bestrijding van tuberculose op het oog. doch opent de mogelijkheid tot een verdere detailleering van voorkomende ziekten. Het mag als zoodanig zeer zeker genoemd worden een maatregel, welke de gezondheid der kinderen ten goede komt. „Ten overvloede hebben eenige recente „gevallen, waarin een aantal schoolkinde- „ren besmet bleek te zijn door een aan tu- „berculose lijdenden onderwijzer, de vol- .strekte noodzaak aangetoond van afdoen- „de wettelijke voorschriften, strekkende „tot bescherming van leerlingen tegen be- „smetting door leerkrachten". Deze overweging in de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp heeft de overheid ertoe gebracht zelf de materie tot zich te nemen en niet over te laten aan de lagere bestuursorganen. Dat dit niet ge heel verkeerd is gezien blijkt wel uit de vele besluiten van gemeenten tot ophef fing van geneeskundige schooldiensten. Schooldiensten, welke in den laatsten tijd zoo gunstig gewerkt hebben en wier be staansrecht allerwege erkend werd, moes ten geofferd worden aan de onmogelijk heid tot financiering ervan. De ontworpen regeling is echter een eer ste stap in de richting van een algeheele voorziening op dit punt van geneeskundig schooltoezicht. De tijdsomstandigheden werken hiertoe niet mede en zjjn oorzaak, dat aan de publieke kassen niet te hooge eisohen gesteld kunnen en mogen worden. Verblijdend is het echter, dat deze eer ste stap in deze benarde tijden door de overheid is genomen geworden. Velen, en hieronder niet op de laatste plaats de ouders van schoolgaande kinderen, zullen later met dankbaarheid terugdenken aan dezen maatregel, waardoor het lichamelijk welzijn gesteld wordt naast het geestelijk welzijn der kinderen. De overheid, welke de ouders verplicht heeft hun kinderen, krachtens de Leerplichtwet, een school te doen bezoeken, heeft ook de verantwoor delijkheid gevoeld om preventief toe te zien op de gezondheid dier kinderen. En dit is de strekking van het ingediende wetsontwerp. Vooraleer in te gaan op een bespreking van het onderhavige wetsontwerp moeten wij even in de geschiedenis teruggaan. In 1918 werd een staatscommissie inge steld om de regeering van voorlichting te dienen over wettelijke maatregelen tot be strijding van de tuberculose en over de juiste wijze van bestrijding ervan. Deze commissie kwam, als resultaat van een nauwgezet onderzoek, tot de eindconclusie, dat „de verspreiding der tuberculose zeer zeker in de hand wordt gewerkt door lij ders aan open-tuiberculose, welke door den aard van hun beroep veel met publiek en in het bijzonder met kinderen omgaan". De commissie sloeg hier dus den spijker op den kop. Lang duimde het nog, voordat de over heid zich met dit onderwerp bezig hield. Eerst in 1929 kwam een tweetal Konink lijke Besluiten af, welke verlofsregelen in hielden voor onderwijzers aan lagere scho len en directeuren en leeraren aan nijver heidsscholen. Deze K. B. schreven voor, dat aan vastaangestelde onderwijzers ver lof tot herstel voor ten hoogste twee jaren verleend werd, indien uit een uitgebracht rapport van een, door den inspecteur van de volksgezondheid aangewezen tubercu- lose-arts, de onderwijzer aan open-tubercu- lose leed. Deze maatregel had weinig effect, het geen ook in de memorie van toelichting op het wetsontwerp wordt erkend. „Eenige recente gevallen" uit de praktijk hebben de noodzaak bewezen van het in het leven roepen van een wetsontwerp tot bestrijding dezer gevreesde ziekte. Berichten uit de dagbladen hebben ons de overtuiging bijgebracht, dat in vele ge vallen niet alleen een kind maar geheele klassen besmet worden door een onderwij zer, die aan open tuberculose lijdende is. De Staatscommissie-Rutgers, ingesteld bij Koninklijk Besluit van 2 Juli 1926 No. 120, kwam in haar rapport over de herzie ning van de Lager-Onderwijswet tot de conclusie, dat naast de door de Grondwet gestelde eischen van bekwaamheid en ze delijkheid ook waarborgen in de wet be hoorde te worden opgenomen nopens de lichamelijke en geestelijke geschiktheid voor de betrekking van onderwijzers. Dat het onderwijzend personeel uit valide per sonen bestaat, acht de commissie niet al leen gewenscht uit een financieel oogpunt, doch evenzeer ter bescherming der leer lingen tegen nadeel aan him gezondheid. Het wetsontwerp houdt zich alleen bezig met „het kind". Ten behoeve van het kind zijn maatregelen genomen. Ten behoeve van het kind behooren onderwijzers zich aan een keuring te onderwerpen. Ten be hoeve van het kind kan personeel, lijdende aan tuberculose, geweerd worden. In het belang van de gezondheid van het kind kan personeel ontslag verleend worden. De be langen van het kind domineeren hier. En niet ten onrechte. Het kind is het meest bevattelijk voor tuberculose en wanneer in de eerste stadia dezer ziekte geen vol doende aandacht aan het kind wordt ge schonken, groeit dit op met deze ziekte, welke, volgens de Mem. v. Toel., de volks kracht ondermijnt. De consul tatie-bureaux, welike allerwege zijn opgericht om kosteloos van advies te dienen, helpen mede bij de bestrijding van tuberculose. Van deze bureaux wordt ech ter een veelvuldig gebruik gemaakt voor de kinderen, terwyl personeel, dat in directe verhouding staat tot de kinderen, misschien ook uit eigenbelang, de noodza kelijkheid van een onderzoek niet noodig of niet gewenscht acht. De overheid is dit particuliere initiatief te hulp gekomen door dwang te stellen op maatregelen, welke door particulieren slechts geadviseerd kunnen worden. Het wetsontwerp brengt de bewaarscho len in de eerste plaats onder de werking der wet. Al of niet gefinancieerd met over heidshulp, behooren deze inrichtingen zich te gedragen naar de regelen van de wet. Al het daaraan verbonden personeel be hoort zich, voor den aanvang der werk zaamheden, te laten keuren. De Mem. v. Toel. zegt, dat het een eerste eisch is, dat leerlingen van de voorbereidende scholen tegen tuberculosebesmetting beveiligd worden. Deze leerlingen hebben immers een leeftijd, waarop de ontvankelijkheid voor besmetting het grootst is, terwijl er zich onder de leerkrachten vele bevinden, die juist met het oog op een niet al te sterke gezondheid dit beroep hebben geko zen. Zooals wij hierboven reeds opmerkten zyn in het wetsontwerp geen maatregelen opgenomen ter bestrijding van het be smettingsgevaar door kinderen onderling en van leerlingen voor leerkrachten. De gemeenten kunnen hier, krachtens de be palingen van de wet op de besmettelijke ziekten, regelend optreden. Zoo heeft b.v. de gemeente Utrecht sinds geruimen tijd een regeling in het leven geroepen, waar bij het schooltoezicht is opgedragen aan den gemeentelijken geneeskundigen dienst. Dit schooltoezicht strekt zich uit over de leerlingen zoowel als over de leerkrach ten. Hier zien wij dus een regeling, waar bij met de belangen van beide groepen re kening is gehouden. In ons artikel van 22 Juli 1933 betoog den wij ook, dat van enkele zijden gods dienstige bezwaren werden aangevoerd te gen het geneeskundig schooltoezicht. Uiteraard treden deze bezwaren ook op bij de invoering van deze regelen. Minister Slotemaker de Bruine heeft er in de me morie van antwoord op de besmettelijke ziektewet op gewezen, dat, wanneer men bestrijding van besmettelijke ziekten onge oorloofd vindt, men ook alle soorten ver zekeringen ongeoorloofd moet achten. En wie zondigt hiertegen niet? Het wetsontwerp wil, zooals reeds ge zegd, dat personeel, dat benoemd wordt aan inrichtingen van onderwijs (enkele uit gezonderd) in het bezit is van een verkla ring, dat de betrokkene niet lijdende is aan open tuberculose. Aan deze verkla ring willen enkele Kamerleden uitbreiding geven in zooverre, dat er uit blijkt, dat de betrokkene niet lijdt aan een vorm van tuberculose, die voor leerlingen ernstig besmettingsgevaar oplevert. Naar onze meening is het wetsontwerp niet ver genoeg gegaan in de gestelde eischen. O.i. behoort in de wet een perio dieke keuring voorgeschreven te worden. De Mem. van Toel. acht een zoodanige maatregel te omvangrijk en vertrouwt meer op het gemeentelijk onderscheidings vermogen. Doch hoe kunnen de gemeente besturen hier leidend optreden, waar zij in de eerste plaats niet altijd beschikken over een gemeentelijke gezondheidsdienst en waar deze bestaat, om financieele rede- nerf tot opheffing ervan besluiten. In de tweede plaats krijgt men geen uniforme voorschriften hetgeen voor een onderwerp als dit, van het grootste belang geacht moet wooden. De periodieke keuring wordt wel onder vangen, of liever gezegd kan ondervangen worden door een in de overgangsbepalin gen opgenomen facultatieve bevoegdheid van den inspecteur of geneeskundige der gezondheids- en schoolartsendienst, om in dienst zijnd personeel te onderzoeken, doch deze maatregel staat gelijk met de in 1929 tot stand gebrachte bepalingen. En hiervan zegt de Minister, dat zij bewezen hebben in de praktijk van geenerlei waarde te zijn geweest. De Staat verbindt zich voor de uit deze wettelijke regelen voortvloeiende finan cieele verplichtingen en geeft hiermede dus te kennen, dat er een staatsbelang op het spel staat. Uit dien hoofde was het wellicht gewenscht, dat de geheele materie door hem geregeld werd. Een wensch, wel ke wij, bij het intreden van betere tijden, zeer zeker verwezenlijkt hopen te zien. De eerste getroffen maatregel stemt tot tevredenheid. Een einde komt er nu aan de aanstelling van personeel aan scholen, die kennelijk lijdende zijn aan een be smettelijke ziekte, als open-tuberculose. Voor het aan te stellen personeel bestaat dan voldoende waarborg, dat het niet lij dende is aan deze ziekte. Ten aanzien van het in dienst zijnde personeel behooren ge meente en schoolbesturen paraat te zijn. Niet het persoonlijk belang mag doorslag gevend zijn doch het algemeen belang moet domineeren. Blijkt een hoofd der school, dat onder het personeel personen zijn, die wellicht lijdende kunnen zijn aan open- tuberculose, dan geeft straks deze wet hem het recht, de bevoegdheid en de plicht om, in het belang der kinderen, dep inspecteur, krachtens de Gezondeheidswet belast met het toezicht en de naleving der wettelijke voorschriften tot bestrijding van besmette lijke ziekten, hiervan op de hoogte te stel len, opdat deze diè maatregelen kan tref fen, welke hij in het belang van de ge zondheid van het kind noodig acht. De tijd is tot heden verre geweest, dat UIT DE OMGEVING NOORD WIJK Nieuwe uniformen voor de politie. Binnen enkele dagen zal het politiecorps in speciale zomer-uniformen gekleed gaan. Wij waren in de gelegenheid den inspec teur en enkele agenten in hun nieuwe bei ge whipcord uniformen te zien. De beige kleur is van bijzondere fijne tint en het geheel maakt een keurigen indruk. Wat ons vooral trof, is, dat het politie-cachet volkomen bewaard is gebleven. Wij kunnen ons voorstellen, dat ook de politie des zomers een licht en luchtig pakje prefereert boven de veel zwaardere en donkere uniformen welke tot dusver ge dragen werden. Het corps is met deze door den burge meester ingevoerde zomerkleeding, dan ook zeer ingenomen. Wij vernemen nog dat de invoering van deze zomerkleeding voor de gemeente geen extra uitgave beteekent en dat de uniformen gemaakt zijn bij een Noord wij ksche firma. De zomerfeesten. Door het hoofdbe stuur der Vereen. „Noordwijk Vooruit" is een commissies ingesteld voor de in dit sei zoen te houden zomerfeesten. In deze com missie hebben zitting de heeren C. van Vliet (hoofdbesturslid), Th. van Spanje (voorzitter Gymn .verg. D.O.S.), S .Verloop (bestuurslid Noordwjjksche Redd Brigade), G. Marijt (onderwijzer openb. school), H. Elzinga (secr. Verg. Noordwijk Vooruit). Het ligt in de bedoeling ongeveer half Juli als het hoogseizoen een aanvang neemt, de eerste feesten te houden Personalia. Geslaagd voor het examen boekhouden enz., afgenomen door de Ver- eeniging van Leeraren de heer J. Marijt, le klerk der gemeentebedrijven alhier, Concert Het fanfarecorps „Excelsior" alhier zal Woensdagavond 4 Juli te 8.30 u. in de muziektent op het Lindenplein een concert geven. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Er is als regen in de zen tijd van het jaar volop van alles. Raakt de eene soort uitgeput dan volgen al spoe- die meerdere soorten de verdwijnende weer op, ook ondanks het koele weer. Het is nu den bloementijd. Zinnia's Gladiolussen, Le lies, Campanula, Eremuruse Lathyrus, Ko renbloemen, er is van alles volop. De volgende prijzen werden gemaakt: Pioenen 0.601.70; Irissen 0.150.25 Zinnia's 1.201.70; Bruidsanjers 2.50 4.25; Lelies 1.502.40; Campanula. 0.150.25; Juiiaantjes 0.030.05; Ranonkels 0.100.18; Scabiosa 0.20 0.25; Korenbloemen 0.040.06; Gla diolussen 1.502.20; Dahlia's 1.40 2.10; Margrieten 0.100.15; Eremurus 2.20—3.40 jConvili 0.60—1.10; La thyrus 0.200.30; Gaiarclia 0.09— 0.15. SASSENHEIM. NIEUWE STEUNREGELING. Voor de Bloembollenstreek. De nieuwe steunregeling, die 1 Juli a.s. voor de Bloembollenstreek in werking treedt, is voor uitgetrokken en als volgt: Gezin van 2 personen 9.voorheen 10. Toeslag per gezinslid 0.75 voorheen 1. Bestaande huurtoeslagen worden met 1/3 verminderd. Alleen voor de grootste ge zinnen is het maximum bepaald op 15.—, voorheen 14.35. Voor dubbel uitgetrok- kenen en reglementair niet rechthebben den is de grondslag 1.lager.. Namens de Gemeentebesturen uit de Bloembollenstreek heeft een kleine com missie, waarin o.a. wethouder Vermeer te Hiilegam zitting had, bij het Departement van Sociale Zaken gepoogd de grondslag niet van 10.— op 9.—, maar op 9.50 te krijgen. Bij de beslissing omtrent de nieuwe steunregeling blijkt dat dit pogen mislukt is. TER AAR Consultatiebureau! A.s. Woensdag om 2 uur zal het consultatie-bureau voor zui gelingen geopend worden met inzegening door den zeereerw. heer pastoor. Dit bu reau gaat uit van het Wit-Gele Kruis, en is gevestigd in het R.K. Gesticht. Bij deze opening zal tevens aanwezig zijn de gees telijk adviseur Rector Elsenbroek. Iedere Woensdagmiddag is het bureau geopend van 2 tot 3 uur. Alleen omtrent gezonde zuigelingen kan consult worden ingeroe pen. Men weet, dat de adviezen gratis zijn. Dit belangrijk instituut staat onder leiding van dr. Post-Uiterweer. STOMPWIJK. Afsluiting. De Délftsche Kade is voor- loopig voor alle rijverkeer afgesloten. In beslag genomen. Ambtenaren van de Crisis-Zuiveldienst doelen ons mede, dat zij in samenwerking met de Gemeentepoli tie bij A. R. aan den Veenweg te Stomp- wijk in beslag hebben genomen een karn- machine en plm. 10 kilo boter. A. R. bezit geen vergunning. onderwijzend personeel zich eigener bewe ging onder geneeskundige behandeling stelde. Hierin komt gelukkige eenige ken tering. De nieuwe voorschriften maken al les imperatief. Velen, die zich het belang van het kind voor oogen stellen en voor dit belang een deel van hun krachten geven, zullen met ingenomenheid kennis hebben gekregen van dit ingediende wetsontwerp. Het is de vrucht van jarenlange worsteling, niet al leen van de zijde van deskundigen, doch ook van de zijden van hen, die het belang der kinderen ter harte ging. Wij wenschen den Minister van Sociale Zaken een gunstig onthaal van dit wets ontwerp in de beide Kamers. Woubrugge. H. E. M. SCHAMINéE. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN T.b.c.-bestrijding. Op 4 Juli zal hier een speldjesdag worden gehouden nu weer ten bate van t.b.c.-fonds „Draagt elkanders lasten". BODEGRAVEN Personalia. Voor het eindexamen H.B. S. slaagde te Alphen de heeren F. Noord- hoek en A. Maaskant; onze plaatsgenoot de heer D. Hoogendoorn, slaagde te Utrecht voor het oandidaats-examen geneeskunde. Gymnastiek op de Nieuwe Markt. Naar we vernemen zal Hercules op Woens dag 18 Juli een openlucht-uitvoering geven op de Nieuwe Markt. Voetbalsport als liefdadigheid. De ge houden wedstrijd van het personeel van Turkenburg contra Hero de Groot heeft voor de armen van Zwammerdam onge veer ƒ33 opgebracht. NIEUWKOOP Het gemeentelijk ontginningsbedrijf. Uit het jaarverslag van het gemeentelijk ontginnigsbedrijf over 1933, dat Dinsdag aan den gemeenteraad is overgelegd, ont- leenen wij de navolgende bijzonderheden. Uit Leiden werd afgevoerd 3326934 M3. vuil (tegen 33622 in 1932 en 34333 in 1931). Uit Wassenaar 511063 ton (tegen 4839,193 in 1932 en 5428.720 in 1931). Hiervoor werd ontvangen uit Leiden ƒ28.279.08 en uit Wassenaar ƒ12.776.60. Het bedrijf heeft thans in bezit 22.01.46 H.A. land en water, waarvan ruim 434 H.A rietland cultuurrijp is, waarvan in 1933 on geveer 4 H.A. beteeld is kunnen worden met bieten. De bietenverkoop leverde in 1933 ƒ869 op, tegen ƒ439 in 1932, ƒ395 in 1931 en 185 in 1930. Op het bezit is een schuldenlast aanwezig van ƒ13.600. Van het gemeentelijke electrisch bedrijf te 'sGravenhage werd aan afvalstoffen af gevoerd 22385.6 ton, waarvoor een vergoe ding is ontvangen van ƒ16.308.92, terwijl wegens verkoop een ontvangst genoteerd kon worden van ƒ1.977.95 of tezamen ƒ18.286.87. De economische crisis belet het aanvan kelijk gestelde doel, om het opgehoogde land te bestemmen voor tuinderij, ten ein de daarmede nieuwe bedrijven te stichten en bestaansverruiming te verschaffen, ech ter wordt wel in ruime mate beantwoord aan het doel van werkverschaffing. Voor het vervoeren en ontschepen van het stedelijk vuil werd beloond 15.977.09, voor het afdekken, egaliseeren, enz. 2.777.62, voor het vervoeren van de afval stoffen uit Den Haag werd beloond 9.265, voor het lossen ƒ3.030.86 en voor het af voeren van sintels e.d. door schippers, te zamen 63 vrachten ƒ1.931.80. Een en ander te zamen niet minder dan ƒ32.982.37. Overwerkvergunning. Voor 22 alhier gevestigde smederijen is door het hoofd van de Arbeidsinspectie van 2 Juli tot en met 31 December as., vergunning verleend 51 uren per week te laten werken, gedu rende ten hoogste 9yK uur per dag. Deze vergunning is verleend uit overweging van de buitenlandsche concurrentie. NIEUW VEEN. „Onderling Hulpbetoon". Voor de elf de jaarvergadering van het Ziekenhuis fonds, in café Schreuder gehouden, was maar zeer matige belangstelling. Na een kort openingswoord van den heer P. J. Sprey, werden de notulen en het jaarverslag 19331934 door den secre taris voorgelezen en onder dank onver anderd vastgesteld. Het ledental is door overlijden, verhuizen en royement met 81 ingeboet. Thans telt de vereeniging nog 918 boven en 522 leden beneden de vijftien jarigen leeftijd. 35 personen genoten ver pleging, en wel samen 776 ligdagen voor een totaal bedrag van 1.945. De uitgaven voor autovervoer o.a. waren ook bijzonder hoog. De vereeniging was dan ook genood zaakt het aantal vergoede ligdagen van 70 op 42 terug te brengen. Het jaarverslag van den penningmees ter kon, na hetgeen de heer C. A. Camp- fens had voorgelezen, onmogelijk gunstig luiden. Per 15 Juni j.l. sloot het boekjaar met een nadeelig saldo ad ƒ254.78, waar door de in de vette jaren gemaakte reserve terugliep tot 1.457.42 1/2. Den heer J. Zekveld werd voor zijn accuraat beheer dank gebracht. De heer Campfens werd met 15 van de 16 uitgebrachte stemmen als bestuurslid herkozen en nam heel graag zijn herbenoe ming aan. Niemand had iets op t hart voor de rondvraag, zoodat de voorz. de vergadering na een uiterst vlot verloop onder dank voor de tegenwoordigheid kan sluiten. Overleden: C. Smit 80 j. Gevestigd: D. Twaalfhoven, van Al phen aan den Rijn. A. Nout, van Idaar- deradeel. H. J. Freyee, van Alphen aan den Rijn. ZEVENHOVEN. Een pretje voor de jeugd. Woensdag gingen de kinderen van de 5e, 6e en 7e klasse der R.-K. School met hun onderwij zer (es), begunstigd door prachtig weer, hun gewone schoolreisje ondernemen, 's Morgens om 7.30 uur arriveerde de auto bus van Kopenal op het schoolplein, om de deelnemers te laden. Ook werden de ver snaperingen niet vergeten. In Utrecht werd eerst de Dom bezichtigd, daarna de pyramide en ten slotte ging men naar Rhe- nen. Daar werden de bosschen, de speel tuin en de vogels en dieren bezocht. Er werd hier volop genoten; de tijd van ver trek was al te spoedig aangebroken. Om 8.30 uur kwam de bus weer in ons dorp. Overal stonden de ouders vol be langstelling om de jubelende jeugd in ont vangst te nemen. De kinderen waren allen hoogst voldaan. De oudjes worden niet vergeten. Al hier heeft een bespreking plaats gehad met auto-bezitters, om de ouden van dagen een pleizierreisje te bezorgen. Wij wen schen hun veel succes toe, en hopen, dat dit plan voor elkaar komt. (Herplaatst wegens misstelling in een vorig nummer). STADSNIEUWS AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. Evenals vorige jaren organiseert het Comité voor Autotochten voor Ouden van Dagen een tocht per auto op Dinsdag 10 Juli e.k. Het Comité doet een beroep op al- te autobezitters om het te helpen. Zoo gaarne bezorgen wij den honderden oudjes, die zich reeds opgaven, een pretteigen dag. Stelt uw auto beschikbaar voor dien enke len middag! Het Comité meent, dat de autotocht ge noeg bekendheid geniet om het zenden der circulaires te kunnen bezuinigen. Aan de autobezitters worden daarom kaarten toe gezonden, welke zij slechts hebben in te vullen en weg te zenden. Helpt het Comité, door de kaarten snel te verzenden. U bespaart daardoor veel kosten aan telefoontjes, en groote zenuw achtigheid bij het Comité! Giften voor versnaperingen in geld en in nature zijn van harte welkom bij mevrouw M. S. Juynbollvan IJsselsteyn, Klok- steeg 12 (Giro 78364). Opgave van auto's bij mevrouw C. Smitsde Wit, Rapenburg 82, tel. 2605. Het Comité voor Autotochten voor Ouden van Dagen. Dr. M. D. HORST, Voorzitter. Mejuffrouw R. DRIESSEN. Mevrouw C. SMITS—DE WIT. Mevrouw M. S. JUYNBOLL VAN IJSSELSTEYN, Penn.esse. Mejuffrouw M. v. d. VELDEN, Secretaresse. Mejuffrouw N. VAN DER MEY. Mejuffrouw N. J. H. ZITMAN. B. DE KONING. Het Stadhuisfonds. Aan de Raadsagenda van a.s. Maandag is nog toegevoegd: Voorstel tot verhooging van- verschillen de posten der begrooting, dienst 1933, waarvan de raming te laag is gebleken en tot toevoeging van eenige nieuwe posten aan die begrooting. Wij ontleenen daaraan het volgende: De uitgaven op volgn 826 „Uitgaven ten laste van het „Fonds voor het treffen van voorzieningen in verband met den brand van het Stadhuis en voor den bouw van een nieuw Stadhuis" hebben bedragen 53.635.59 en overtreffen derhalve de be schikbaar gestelde som van 52.860 met 775.59. Aangezien echter van de voor het maken van reproducties van de registers van den Burgerlijken Stand uitgetrokken som van 10.000 in 1933 slechts 787.90 is uitgege ven, bedraagt het tekort feitelijk ƒ9.212.10 (ƒ10.000 787.90) -f- ƒ775.59 ƒ9.987.69. De redenen van deze overschrijding zijn de navolgende. De taxatie van de te onteigenen percee- len ten behoeve van den Stadhuisbouw vereischte een uitgaaf van 5.018.60, waar voor nog geen gelden waren uitgetrokken. Evenmin waren gelden beschikbaar ge steld voor de kosten ad ƒ1.768.59 van het opmeten en in teekening brengen van de Stadhuisgevel en voor die ad ƒ495 van het maken van reproducties enz. van de ontworpen stadhuisplannen. Voorts bedroegen de kosten van verwij dering van de fundamenten op het stad huisterrein, waarvoor een bedrag van 5.500 was uitgetrokken, tezamen met die tot bewaring van den Stadhuisgevel, 7.097.32 of 1.597.32 meer, terwijl ten slotte diverse andere uitgaven, waarvoor geene gelden waren beschikbaar gesteld, o.a. 300 aan huur voor gehouden Raads vergaderingen op andere dagen dan Maan dagen enz., een bedrag van ƒ1.090.18 ver- eischten. Van het „Fonds voor het treffen van voorzieningen in verband met den brand van het Stadhuis en voor den bouw van een nieuw Stadhuis", groot 1.232.916.90 of 3.238.78 meer dan de raming ad ƒ1.229.678.12, moet derhalve ƒ53.635.39 worden bestemd tot dekking van de ten laste van dat fonds komende uitgaven over 1933, terwijl het restant ad ƒ1.179.281.31 232.916.60 ƒ53.635.59) naar den ka- pitaaldienst 1934 moet worden overge boekt. Op 2 Juli worden van de lichting 1934 voor eerste oefening ingelijfd: de 2e ploeg, aangewezen voor de onderofficiersopleiding bij de motor- en kustartillerie, bij het be reden gedeelte van het 6e regiment veld artillerie, bij de schoolmeetafd. van het 2e regiment veldartillerie, bij het onbereden gedeelte van het le en het 5e regiment veldartillerie, de 3e ploeg bij de cavalerie, zoomede van de ploeg, de dienstpl. van het bereden gedeelte (uitgezonderd, die be stemd zijn voor treinsoldaat), niet bestemd voor de officiers-opleiding bij het 6e regi ment veldartillerie. ZIE VERDER STADSNIEUWS PAG 10. CORRESPONDENTIE. V. D. Uw ongeduld is verklaarbaar. Wij hopen volgende week op uw vragen te kunnen antwoorden. X.Critiek in „Vooruit" is niet zonder grond. Wij zullen onze meening geven, als u, beleefdheidshalve, ons uw naam bekend maakt.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10