VRIJDAG 29 JUNI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE fcLAD. PAG. 7 DE MUITERIJ OP DE ZEVEN PROVINCIËN De muitersgToep B. c.s. naar Nederland Het „Soer. Hbld." verneemt, dat de mui- tersgroep van De Zeven Provinciën, be staande uit den korponal-machinist B. en 27 anderen, per ms. Christiaan Huygens, dat 4 Juli a.s. naar Amsterdam vei trekt, naar Nederland zal worden overgebracht. De gevangenen zullen Woensdagochtend te Tandjong-Priok embarkeeeren. De bewaking tijdens de zeereis zal ge schieden door een detachement mariniers, dat repatrieert, ter sterkte van 30 man, onder leiding van kapitein Lugt, aan wien is toegevoegd de luit-vlieger J. B. Backer en de luitenant ter zee tweede klasse P. G. J. Snippe. Er zijn in het 4de klasse-verblijf cellen gebouwd, elke cel is bestemd voor 4 ge vangenen. Alleen B. zal een afzonderlijke cel krijgen. De strengste maatregelen zijn genomen om te verhinderen dat de ver oordeelden contact met de bemanning krijgen. MR. J. B. BOMANS. Rumor in casa. Den laatsten tijd is er heel wat te doen over het geval-Bomans, aldus de „Gld.". De heer mr. J. B. Bomans is, zooals men weet, oud-lid der Tweede Kamer, oud wethouder van Haarlem en thans nog lid van Ged. Staten van Noord-Holland. Alles goed en lyel. Maar in verband met zijn oud-wethou derschap heeft de heer Bomans zelf een massa stof doen opjagen. Op betrekkelijk jeugdigen leeftijd kreeg hij pensioen als wethouder, nadat hij dit wethouderschap had verwisseld met het eveneens goed bezoldigde ambt van Ge deputeerde van Noord-Holland. Wat is er nu gebeurd? De gemeenteraad van Haarlem bracht een wijziging in de regeling der wethou derspensioenen. Tot dien toe viel de heer Bomans, even als nog enkele andere oud-wethouders van Haarlem, onder de uitzonderingsbepaling, waarbij een dadelijk ingaand pensioen als wethouder werd toegekend. Zijn ex-collega's besloten allen vrijwil lig 15 pet. van hun pensioen sedert 1 Ja nuari jJ. in de gemeentekas terug te stor ten. De heer Bomans weigerde zulks, wat geen klein beetje verontwaardiging wekte. Te meer, omdat hij als Gedeputeerde en uit verschillende commissariaten een heel aardig inkomen geniet. De Raad wilde cumulatie van reeds toe gekende pensioenen met andere inkomsten onmogelijk maken. Dat is het eerste gevaL Nu het tweede. Hierover lezen we in de „Nieuwe Eeuw": Bij de Wereld-bibliotheek begon vóór ruim een half jaar een roman-cyclus te verschijnen „Donald cyclus" die geschre ven werd door J. B. van Rode. Deze ro man-cyclus waarvan de eerste twee dee- len reeds uitkwamen, kreeg een pers om van te ijzen. In de „Maasbode" stak B. v. D. er den draak mee; in „De Tijd" amuseerde v. Duinkerken er zioh mee, en ook „Boeken schouw" nam het geval als een niet ernstig te nemen proeve van Katholieke roman kunst. Het schijnt een diklijvig en lang dradig verhaal met allerlei zotte verwik kelingen en stumperige heldhaftigheid, goedkoope bekeeringen en plechtstatige verzekeringen. Hoe het zij, „Jan Herbert Mac Donald" de held moet een huzaren officier zijn die Don Quichotte naar de kroon steekt. Wij hebben in onze rubriek over dien roman nog nooit iets gezegd, om dat hij ons, door die diverse besprekingen, voorkomt als een vergissing, een stumpe rig vertoon van literaire onmacht. Maar er is nu een rumoertje, een op stootje rond den cyclus omdat er oneerbie digheden in gezegd worden over ons Ko ninklijk huis. En tegelijk worden allerlei pogingen gedaan om den auteur uit zijn tent te lokken, want J. B. van Rode is een pseudoniem. Onze lezers zullen het wel interessant vinden te vernemen, dat men er Mr. Bo mans voor aan ziet. MaarMr. Bomans zwijgt. Maar daarmee is de kwestie van het auteurschap nog niet uit. In „De Vrijheid" richt de hoofdredacteur mr. J. J. van Bolhuis een „Open brief" aan Mr. J. B. Bomans, lid van Ged. Staten van Noord-Holland. Daarin wordt den auteur van den Do- nald-cyclus oneerbiedigheid verweten te genover het Koninklijk Huis, verder anti semietisme en vijandigheid tegenover het noordelijke protestantsche deel van Groot- Nederland. Mr. van Bolhuis neemt de zaak hoog op en schrijft in zijn open brief: „Hoogedelgestrenge Heer, als gij het boek nog niet gelezen mocht hebben, zul len deze citaten, waarin zelfs klinkklare nonsens niet ontbreekt, U met verbijstering staan, tenzij Uw zin voor humor het bij zooveel malligheid van Uw gramschap mocht winnen. Het kan immers niet moge lijk zijn, dat gijzelf voor dezen onzin, waarvan ik slechts een zeer klein deel heb aangehaald, aansprakelijk zijt! Zoudt gij, een uitverkorene van de Roomsch-Katho- lieke Staatspartij, U zoo kleineerend over ons Koninklijk Huis uitlaten en op zoo on verholen wijze Uw voorkeur voor het fas cisme aan den dag leggen? Neen, zij, die U op grond van allerlei aanwijzingen den auteur van den waanzinnigen Donald- cyclus noemen, kunnen niet op het rechte spoor zijn. Maar, als dit inderdaad het geval is, help ons dan protesteeren tegen dit absurde boek. In een anderen tijd zou men het wel licht met een minachtend schouderophalen kunnen voorbijgaan; in dezen tijd van fas cistische geestesverwildering is een ernstig, TEVREDEN ZIJN IS GELUKKIG ZIJN. Wilt gij volkomen tevreden zijn over Uwen schoonmaak, vergeet dan niet OSA- LON Stijfsel ook voor Uwe gordijnen te gebruiken. (2085) waarschuwend woord echter plicht. Aange zien de auteur zonder eenigen twijfel een katholiek is, behoort het protest uit katho lieken mond vernomen te worden. Vermits in 't boek telkens gesproken wordt van een MacDonald, die omstreeks 1930 rJc. lid van Gedeputeerde Staten van N.-H. was en na bij Holland's duinstreek woonde (gelijk gij- zelf), rust op geen ander katholiek zoozeer de plicht tot brandmerking van dezen on- gelukkigen cyclus als op U. Zoo ook kunt gij het best de praatjes, die omtrent Uzelf de ronde doen, weerspreken. En zelfs als gij dit laatste beneden Uw waardigheid mocht achten, zal een veroordeelend woord uit Uwen mond deze nuttige uitwerking hebben, dat de hier en daar postvattende waan: „er zijn katholieken, die gaarne het Oranjehuis voor een roomsch-katholieken dictator en usurpator zouden prijsgeven" gebannen wordt. Als gij dit boek op on dubbelzinnige wijze desavoueert, zult gij een verlossênd woord spreken. Als gij dit niet doet, zullen velen het hunne ervan denken". Welnu, Mr. Bomans doet het niet en wij moeten dus maar denken wat wij willen. Aan de „Oprechte Haarl. Crt." heeft mr. Bomans verklaard, dat hij op den open brief niet antwoorden zal. Hij had er per soonlijk ook nog geen kennis van genomen. „De Vrijheid" merkt in haar jongste nummer echter op, dat hem aanstonds bij het verschijnen exemplaren van den open brief zijn toegezonden en het blad conclu deert: „De omstandigheid, dat mr. Bomans niet met klem opkomt tegen het vermoe den, dat hij en de romanschrijver één en dezelfde persoon zijn, neemt den laatsten twijfel weg". Intusschen is aangekondigd.dat het derde deel van bedoelde roman-cyclus zal ver schijnen, waarin de sohrijver zal mededee- len zijn natuurlijke droeve! ervarin gen in de R. K. Staatsparty. RECHTZAKEN MAG EEN TANDARTS AD VERTEEREN 7 Voor den President der Amsterdamsche Rechtbank, mr. J. W. Huysinga, diende in kort geding de vordering welke de Neder- landsohe Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde en een aantal tandartsen uit Leiden te zamen hebben aanhangig gemaakt tegen een tandarts te Leiden, die een kliniek leidt. Gedaagde heeft eenige advertenties, waarin hij de verdiensten van zijn kliniek uiteenzet, in Leidsche couran ten geplaatst. Dit achten de eischers in strijd met de in him beroep gebruikelijke ongeschreven regelen, weshalve zij den president der rechtbank verzochten de verdere plaatsing der advertenties te verbieden. Voor eischers treedt op mr. G. H. E. Nord Thomson, voor gedaagde mr. J. E. W. Duys. Mr. Nord Thomson begint zijn pleidooi met er op te wijzen, dat in de intellectueele groepen geen reclame wordt gemaakt en hij leest eenige passages voor uit de „eere code" van de tandartsen, die een dezer da gen zal worden aangenomen en volgens welke adverteeren, behalve bij vestiging, adreswijziging, vaoantie etc. strikt verbo den is. PI. citeert dan de advertentie van gedaagde. Gedaagde heeft zioh volgens pl. schuldig gemaakt aan een „heele reclame campagne", waarbij hij o.a. adverteert spe cialist te zijn in pijnloos trekken en waar bij hij onder 't motto „nieuwe tijden eischen nieuwe prijzen" 'n heel gebit voor 40.aanbiedt. Mr. Nord Thomson geeft dan als zijn meening te kennen, dat men voor ƒ40. geen behoorlijk gebit kan leveren. Hij is van oordeel, dat door deze advertentie de eer en waardigheid van den tandartsen- stand wordt geschaad. Bovendien betoog de pl. namens de tweede groep van eischers Leidsche tandartsen dat hun door deze advertentie oneerlijke concurrentie wordt aangedaan. Over deze zaak is 'n klacht ingediend bij het medisch tuchtcol lege. Pl. meent, dat de uitspraak daarvan niet twijfelachtig zal zijn. Hij verzoekt den president slechts het adverteeren aan ge daagde te verbieden, totdat deze uitspraak van het tuchtcollege zal zijn gevallen. Mr. J. E. W. Duys meent, dat deze zaak niet bij den gewonen rechter kan worden aangebracht, aangezien deze geheele kwes tie toch is opgedragen aan speciale medi sche tuchtcolleges. Iets anders ware het, indien eischers een proces wegens oneer lijke concurrentie bij de Rechtbank had den aanhangig gemaakt, maar daarvan staat in deze dagvaarding in kort geding niets vermeld. De medische wetten verbieden den tand arts iets te doen, waardoor het vertrouwen in den stand van de tandartsen wordt ge schokt. Van eer of waardigheid van den tandartsen-stand spreekt de wet met geen enkel woord en het gaat hier tooh om de toepassing van de wet. Overigens meent pl., dat de heele dag vaarding eigenlijk draait om twee zinne tjes aan 't slot, n.l. dat de tandartsen hun klanten kwijtraken. Pl. concludeert tot niet-ontvankelijk- verklaring, subs, ontzegging van den eisch. Na re- en dupliek wordt de uitspraak be paald op Zaterdag 30 Juni. Boter voor eigen gebruik. De Haagsche rechtbank heeft vrijgespro ken A. van W., veehouder te Pijnacker, die door den Delftschen Kantonrechter was veroordeeld, ter zake van overtreding van de Crisis-Zuivelwet. (Het zonder ver gunning aanwezig hebben van een karn). HOE SNEL MAG MEN RIJDEN? 80 km. niet per se strafbaar. Voor den Haagschen Kantonrechter mr. Teilegen is hedenmorgen behandeld de zaak van A. Meyer, die op 17 Januari jl. op den Rijs wij ksche weg een auto heeft be stuurd met 80 km. snelheid en deswege bij verstek is veroordeeld tot 8 dagen hechte nis, met intrekking van het rijbewijs ge durende een half jaar. Tegen deze uit spraak is hij in verzet gekomen. Als zijn ge machtigde trad op mr. Varenkamp. Een agent van de motorpolitie, als ge tuige gehoord, verklaarde, dat verdachte op den Rijs wij ksche weg van de Broeksloot tot de Draaistraat op de trambaan met 80 km. snelheid heeft gereden en dat deze snelheid veel te groot is, omdat men er on mogelijk bij kan stoppen, als iets, dat den voorrang heeft, uit een zijstraat komt. Bij de Draaistraat had verdachte zijn snelheid aanmerkelijk verminderd. De ambtenaar van het Openbaar Minis terie, mr. Langemeyer, merkte op, dat verdachte het uit de zijstraten komende verkeer, toch een heelen tijd van te voren kon zien, zoodat dit verkeer en hijzelf ge legenheid hadden om testoppen. Zijn vraag of zich moeilijkheden als gevolg van de snelheid hadden voorgedaan, beantwoord de de getuige-agent ontkennend. Deze ant woordde op een andere vraag, dat de auto zoo goed als nieuw was. Mr. Varenkamp vroeg, of verdachte snel had gestopt. De agent antwoordde: Betrek kelijk zeer snel. Mr. Langemeyer zeide, dat de Rijswijk- scheweg verdeeld is in banen voor snel en langzaam verkeer. Dit maakt het gevaar minder groot. Daar de auto zoo goed als nieuw was, is het waarschijnlijk, dat zij goede remmen heeft gehad. Wel achtte de ambtenaar van het O. M. een snelheid van 80 km. te groot. Hij vorderde f 10 boete of 2 dagen hechtenis. Mr. Varenkamp zeide, dat hij verdachte had gevraagd, wat er in 's Hemels naam gebeurd was, dat deze voor 80 km. snelheid 8 dagen hechtenis had gekregen. Het is een flinke vaart, maar zij is niet gevaarlijk voor een specialen snelverkeersweg. Er is vol doende breedte tusschen de zijstraten en den snelverkeersweg. Verdachte heeft steeds tijdig signalen gegeven. Zoowel van uit de zijstraten als van de snelverkeers- baan af kan men zich vooraf vergewissen, of er iets nadert. De gemachtigde had zelf met verdachte in diens auto gereden; zij stond, als geremd werd, onmiddellijk stil. Mr. Langemeyer vroeg, hoeveel meter men noodig heeft om bij 80 km. snelheid te stoppen. Mr. Varekamp dacht: acht meter. Mr. Langemeyer zeide, dat dit moest worden uitgemaakt en dat deskundigen, die moesten nagaan, hoeveel afstand verdach- tes auto noodig heeft om bij 80 km. snel heid te stoppen, moesten worden gehoord. Hij verzocht aanhouding van de zaak. Mr. Varekamp merkte op, dat, zelfs als het meer dan acht meter is, het er niet zoo veel toe doet. De kantonrechter wenschte aanstonds uitspraak te doen, omdat in Den Haag de opvatting dreigt te gaan heerschen, dat rijden met 60, 70, 80 km. snelheid per se strafbaar zou zijn. Des kantonrechter zeide niet, dat het nooit strafbaar was, maar kwam ertegen op,'dat het altijd strafbaar zou zijn. Het onderzoek, dat de ambtenaar van het O. M. vroeg, achtte hij overbodig. Hij was 't eens met den verdediget, dat in aanmerking moet worden genomen, dat de Rijswijkscheweg een baan voor snelverkeer heeft. Er zijn weinig zijstraten en als men daaruit komt, moet men eerst de baan voor het langzame verkeer oversteken, alvorens het deel voor het snelverkeer te kruisen. Daar verdachte zijn vaart bij de Draai straat heeft ingehouden, heeft hij de noo- dige voorzorgen genomen. Het rijden met 80 km. snelheid is in dit geval niet straf baar. Er is niet vastgesteld, dat het, toen verdachte aldus op den Rijswijkscheweg reed, er verschrikkelijk druk was. De kantonrechter sprak verdachte vrij. Een loterijkwestie. Voor het kantongerecht te Gouda is Dinsdagmiddag de loterijkwestie behan- deeld van de Oudewatersche winkeliers- vereeniging. Als verdediger trad op mr. dr. J. Smit, te Gouda. Deze vereeniging wilde aan haar winkel week in April een attractie verbinden in den vorm van een loterij. Na overleg met den burgemeester van Oudewater werd een loterij ingesteld zonder voorwaarden; alle bezoekers van winkels zouden een bon krijgen. Een principieele kwestie ontstond over de begrippen „bezoeker" en „koo- per", daar in de stukken steeds over koop bon gesproken werd. De ambtenaar van het O.M. was van mee ning, dat deze loterij ingesteld werd met de voorwaarde, dat de bezoekers kooper waren, hetgeen zou blijken uit de feiten, genoemd in de dagvaardigingen. Volgens den kantonrechter had de vereeniging met nadruk bekend moeten maken, dat iedere „bezoeker" een bon kon krijgen. De eisch van den ambtenaar luidde ƒ25 subs. 5 dagen hechtenis. De verdediger mr. dr. J. Smit vestigde er in zijn plaidooi de aandacht op, dat er geen enkele factor aanwezig was om te bewijzen, dat hier sprake kon zijn van spellucht. Mathematisch toonde pleiter aan, dat er geen verschil bestaat tusschen bezoeker en kooper, want, indien een koo per voor een gering bedrag zou koopen, zou het kunnen voorkomen, dat de waar de van de bon grooter of gelijk zou zijn aan het koopbedrag. Spr. vroeg om vrij spraak. Uitspraak 4 Juli. ELECTRISCHE TABAK- EN SIGARENFABRIEK „DE LANDMAN" B Prima Baaitabak 10 cent per 1/2 ons Fa. Wed. C. J. VISTER - HAVEN 20 - LEIDEN Geld verduisterd uit brieven. Veertien dagen geleden diende voor de Haarlemsche Rechtbank de zaak tegen een 23-jarigen hulpbesteller der posterijen te Zand voort aan Zee, die in 1933 herhaalde lijk geld had verduisterd uit brieven, wel ke hij moest sorteeren. Verdachte deed zijn werk overigens uitstekend. Hij ver richtte zijn valsche handeling voorname lijk met vreemd geld. Het bedrag liep in de honderden guldens. Ten slotte had de directeur argwaan gekregen. De eisch luidde 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf. Het vonnis werd 1 jaar gevangenis straf, waarvan 6 maanden onvoorwaarde lijk met aftrek van voorloopige hechtenis. Roode truien en shirts op 1 Mei. Voor de Haarlemsche rechtbank heeft terechtgestaan een lid van de O. S. P., om dat hij op 1 Mei had geloopen op den open baren weg, gekleed in een roode trui. Ver dachte had het kleedingstuk ter terecht zitting meegebracht en was van oordeel, dat het er niet erg rood uitzag. De zaak van de trui werd aangehouden om den ver balisant als getuige te hooren. Een ander stond terecht, omdat hij op 1 Mei een rood poloshirt had gedragen. Ver dachte beweerde, dat zijn shirt heelemaal niet rood was, doch veeleer oranje. On danks zijn verdediging werd hij tot een boete van 3 subs. 3 dagen hechtenis ver oordeeld. Roelofsen veroordeeld. De rechtbank te Breda deed Donderdag uitspraak in de zaak tegen den 29-jarigen slager H. T. Roelofsen te Rotterdam, pro pagandist der N.S.B. tegen wien door het openbaar ministerie te Breda drie maan den gevangenisstraf was geëischt, terzake van beleediging van de heeren W. te Roo sendaal. De rechtbank veroordeelde beklaagde terzake van tweemaal eenvoudige belee diging tot een boete van 100 subs. 30 da gen hechtenis. LUCHTVAART VLUCHT VAN TWEE BROERS. Van New York naar Warschau. De beide gebroeders Joseph en Benjamin Adamowitz, twee Amerikaansche vliegers van Poolsche afkomst, zijn gisterenoch tend om halfzeven van het Floyd Bennett vliegveld bij New York opgestegen met be stemming naar Harbour Grace op New Foundland. Van daaruit willen zij trachten een non-stopvlucht naar Warschau te ma ken. De vliegers hopen van New Foundland af binnen vier en twintig uur Warschau te bereiken. Voor hun vlucht maken zij ge bruik van een Bellanca-eendekker. (Uni ted Press). In Augustus van het vorige jaar hebben de gebroeders Adamowitz ook een poging tot een vlucht van de Ver. Staten naar Polen ondernomen. Hun vliegtuig moest toen te Harbour Grace een noodlanding maken, waarbij zij lichtgewond werden. Naar Harbour Grace worden zij thans vergezeld door den Deenschen vlieger Hol- ger Hoiriis. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 29 Juni. Vee. Aanvoer: 377 runderen, 364 kalveren, 279 schapen, 1317 varkens, 762 biggen, 10 paarden, 1 veulen. 13 bokken en geiten. Prijzen: 38 stieren f 60220, 5055 cent per kg. handel ma tig; 87 kalf- en melkkoeien f 125220, han del stug; 89 varekoeien f 65125, handel stug; 163 vette ossen en koeien f 130235, schoon aan de haak 3662 cent, handel vlug; 82 vette kalveren f 3540, schoon aan de haak 4065 cent, en 282 nuchtere kalveren f 4.508.00, handel vlug; 279 vette schapen f 1520, handel matig, Zuiglam- meren f 59, handel matig; 1787 lam meren f 913; 555 mestvarkens 923, handel tamelijk, 762 biggen f 4.508.50 handel idm, 10 paarden f 60210, 13 bok ken en geiten f 1.504, handel slecht. 29 Juni. Kaas. Aangevoerd 125 par tijen. Goudsche kaas 99 en Leidsche kaas 26 partijen. Besteed werd voor: le soort Goudsche kaas f 2022.50, 2e soort f 17 19, le soort Leidsche f 2227, 2e soort f 18 21 per 50 kg. Handel voor Goudsche traag en voor Leidsche kaas matig. KATWIJK a. d. RIJN, 28 Juni. Groenten- veiling. Vroege aardappelen per kist van 25 kg groote f 1.001.40, drielingen f 1.00 1.15, plus 35 cent per kist heffing. Mid- denprijs groote per 100 kg. f 4.60, drielin gen f 4.26, plus f 1.40 heffing. Peen per 100 bos f 3.20—4.60, sla per 100 f 0.50—1.00. Aanvoer vroege aardappelen 1100 kisten. ZOETERWOUDE, 27 Juni. Veiling „Zorg en Vlijt". Prijzen: kippen f 2.702.60, een den f 2.602.70 per 100 stuks, eenden 50 cerit en kippen 50 cent per stuk, kaas 19 cent per pond. TER AAR, 28 Juni. Groentenveiling. Per 10 kg.: tuinboonen 1428 cent, snij- boonen f 2.303.00, peulen f 0.301.10, doppers 3085 cent, stamprincesseboonen f 2.403.00, capucijners 3050 cent, witte capucijners f 0.601.00, aeardbeien 914 cent per pond. AARLANDERVEEN, 28 Juni. Eierenvei- ling. Prijzen: kippeneieren f 2.002.60 per 100 stuks, kaas 1820 cent per pond. HET WEER OP ZONDAG. WEER IETS WARMER, MOOI, DROOG WEER TE VERWACHTEN. Het verleden week geuite vermoeden, dat de weersgesteldheid thans langzamer hand een meer actief karakter zou gaan aannemen, is door de meteorologische ge beurtenissen der laatste dagen werkelijk heid geworden. Vooreerst heeft het niet al leen in ons land maar over een groot ge deelte van Europa weer geregend. In som mige streken waren het onweersregens, die vielen en die nog geen bewijs waren, dat de groote droogte-periode ten einde was. Later heeft het ook meer algemeen gere gend waarbij toch nog de regen van korten duur is geweest. Blijkbaar was de regen- neiging onder normale regenomstandighe den nog niet tot de normale grootte terug gekomen. Evenwel schijnt de regenneiging niet onaanzienlijk gestegen te zijn. In de afgeloopen week trok een onweers depressie uit Zuidelijke richting over ons land en veroorzaakte zware onweders en regen. Deze depressie werd later gevolgd door een tweede, die veel regen bracht. Het kwam daarbij niet tot de ontwikke ling van een krachtig depressiegebied over NaW.-Europa zooals in regenrijke zomers. Bij de beoordeeling van de verdere weersvooruitzichten moeten wij rekening houden met een nog heerschend tekort aan activiteit in den dampkring. De alge- meene vooruitzichten zijn, dat vanuit den Atlantischen Oceaan in het Zuidwesten het gebied van hoogen druk zich weer over West- en Midden-Europa zal uitbrei den. Daardoor zal gedurende de eerstvol gende dagen de aangevoerde lucht nog van oceanischen oorsprong zijn. Het voch tigheidsgehalte zal daardoor voorloopig nog hoog blijven. De temperatuur zal, na eerst iets onder de normale te zijn ge weest, spoedig weer boven de normale stijgen en kan tegen en op Zondag vry hoog voor den tijd van het jaar worden. Of het weer dan heet zal zijn is nog niet zeker. Overigens kunnen wij aan het einde der week over het algemeen droog, mooi weer met zwakken, veranderlijken wind verwachten. Aanwijzingen voor het op treden van onweders aan het einde der week doen zich nog niet voor. BOSKOOP, 28 Juni. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Golden Ophe lia 815 cent, Marcel Rouyer 1016 cent, Hadley 1532 cent, Claudius Pernet 15 25 cent, Columbia 1015 cent, Butterfly 1016 cent, Mac. Keiler 1018 cent, Wilh. Kordes 1522 cent, Mme Jules Bouché 15 20 cent, Rosalia 2031 cent, Florex 15 27 cent, Hoover 30 cent, Steward 3550 cent, Chas. P. Kilham 1530 cent, Edith Helen 4066 cent, Aug. Noack 1520 cent Else Poulsen 3045 cent, Gloria Mundi 4054 cent, Orange Perfection 1532 cent Paul Grampel 2045 cent, Paul Scarlet 1015 cent, Ellen Poulsen 1530 cent, Ingar Olson 1935 cent, Briarcliff 1017 cent, Iris 46 cent, Violieren 1420 cent, Lathyrus 512 cent, Clematis Durandi 20 27 cent, Clematis Prins Hendrik f 2.10, Gladiolen 1015 cent, Ligustrum 915 cent. VEUR, 28 Juni. Groentenveiling. Eng. komkommers le soort f 3.103.90, 2e soort' f 1.90—2.10, 3e soort f 0.70—1.10, wankl. f 1.001.20, Gele komkommers le soort f 2.30—3.00, 2e soort f 1.50—1.80, 3e soort f 0.70—1.0, kropsla le soort 5070 cent, peen f 4.20—5.10, bloemkool f 3.10—5.00, 2e soort f 1.50—2.30, uitschot f 1.50, Tomaten (mid.) f 6.106.90, gr. ronden f 67, 2e soort f 6.00—6.40, 3e soort f 3.10—3.50, bon ken f 4.00—4.20, uitschot f 1.00—1.20, rijp f 5.007.00, andijvie f 0.501.30, spinazie per 4 kg. 1216 cent, postelein f 2.803,40, rabarber f 1—2, snijboonen 24—27 cent, spercieboonen 25—29 cent, radijs f 1—2, prei f 0.80—1.30, selderie f 0.50—1.00, pfeu- len f 3.505.30, tuinboonen f 2.002.80, doperwten f 7—10, Meloenen 31—38 cent, druiven 3536 cent, aardbeien 1014 cent UITHOORN, 28 Juni. Kaas. Op de kaas markt waren aangevoerd 775 stuks. Prijs: Goudsche kaas 1ste soort R. M. 2023, 2e soort R.M. 1720. Handel matig. ALKMAAR, 29 Juni. Kaas. Aangevoerd 81 stapels, zijnde 160.000 kg. Fabriekskaas kleine f 22, Fabriekskaas commissie f 17, Boerenkaas kleine f 20, boerenkaas com missie f 25 per 50 kg. Handel goed. NIEUWVEEN, 28 Juni. Eierenvelling. Aanvoer: 3979 kippeneieren f 1.502.50 en 82 eendeneieren f 1.852.05 per 100 stuks, kaas 24 cent per pond, Zeelt 65 cent per 5 pond. ROELOFARENDSVEEN, 28 Juni. Bloem kool f 2.006.00 per 100 stuks, peen 35 cent per bos, aardbeien 1119 cent per kg., snijboonen f 2.00—2.90, idem stek f 0.80— 1.50, peulen 3095 cent, doppers 3042 ct., jonge doppers 51 cent, capuc. 3033 cent, tuinboonen 1518 cent, idem lange Leid sche 23 cent per 10 kg. WILT U IETS WETEN? Vraag: Kunt u misschien adressen aan de hand doen of mededeelen hoe ik aan adressen kan komen van gestichten, hofjes, of zoo iets, waar een bejaard R.K. echtpaar zich tegen een niet te hoogen prijs kan in- koopen? Antwoord. U kunt aan ons bureau de lijst inzien van de vele charitatief-maat- schappelijke instellingen, die hiervoor in aanmerking kunnen komen. F. t e S. 't Is niet de gewoonte, om te reageeren op een stuk, dat geplaatst is in een ander orgaan. Wend u tot de redac tie van bedoeld parochieblad.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7