Beslissingswedstrijd om den Zaterdagmiddagbeker DREIN DRENTEL EN PIET PRIKKEL VRIJDAG 29 JUNI 1934 DE LEIDSCHE COUKAv VIERDE BLAD. PAG. 14 Zaterdagavond aanvang 7 uur op het terrein der A. V. V. „ALPHEN" te Alphen aan den Rijn. A. R. C. I - ROODENBURG I Kamp. Zaterdagcomp. L. V. B. Kamp. Zondagcomp. L. V. B. Entree: Tirbune 50 et.; staanpl. 25 ct.; jongens en werkl. 15 ct. op vertoon van kaart SPORT VOETBAL BESLISSING ZATERDAGMIDDAG BEKER. A. R. C.Roodenburg L Deze wedstrijd zal plaats vinden a.s. Za terdagavond 7 uur op het A. V. V. terrein te Alphen. A. R. C. komt uit met de navol gende opstelling: Doel. A. v. Heusden. Achter: Godthelp en v. d. BJjl. Miden: P. v. Heusden, A. Bergshoeff en W. de Knyff. Voor: L. van Dam, Groenenberg, A. van Dam, Vellekoop en W. Bergshoeff. WATERPOLO DE COMPETITIE. Twee overwinningen voor de L. Z. C. Het was gisteren voor de L. Z. C. 'n goede avond, want zoowel het tweede als het eerste zevental slaagde er in op de resp.U.Z.C.-ploegen te winnen. In. beide wedstrijden werd hardnekkig strijd geleverd en het krachtsverschil was niet bijster groot. De stand in de 1ste klasse B is nu: gesp.gew.gel.verl.v.t. pnt. H.Z. en P.C. 3 3 35— 3 6 L. Z. C. 4 3—1 11—14 6 U. Z. C. 3 111 12— 9 3 ZIAN 4 1—3 13—23 2 Maas 4—13 7—29 1 In de res. Ie klasse B: ZIAN n 3 H.Z. en P.C. II 3 U. Z. C. II 3 L. Z. C. II 3 G. Z. C. II 2 13— 4 2 3— 7 0—18 In de le klasse A klopte H. P. C. te Am sterdam D. J. K. met 31, terwijl Het IJ met 64 de baas bleer over Dolfijn. Hier is de stand: Het IJ H. P. C. Dolfijn D. J. K. A. Z. 3 1 21—9 7 2 111—7 5 1 2 12—11 2 1 2 5—10 2 3 2—14 In de res. le klasse A kraakte de IJ-re- serven de dito's van Dolfijn. Het resultaat was 92. D. J. K. II hield zich beter tegen de H. P. C.'ers dan het eerste zevental. De Amsterdammers wonnen nl. met 61. De stand: Het LJ n 3 3 21—7 6 D. J. K. n 2 1—1 8—7 2 Dolfijn n 2—11 3—10 1 H. P. C. n 3 1 2 5—13 1 Voor de 2e klasse C won R. Z. C. gister avond met 52 van S. Z. C. S. V. H. R. Z. C. G. Z. C. S. Z. C. De Zijl 2 2 11—1 4 2 11 -J 6—3 3 3 111 7—6 3 2—11 5—8 l 3 1 2 5—16 1 In de res. 2e klas B verloren de R. Z. C.- reserven gisteren met 60 van Z. I. A. N. III. z. i. a. n. m 2 2 11—0 4 s. v. h. n 2 2 11—3 4 h.z. en P.C. III 2 2 9—5 4 Maas II 4 2 2 13—10 4 L. z. C. III 3 3 1—10 R. z. C. II 3 3 0—17 Poelmeer boekte gisteren de eerste over winning door twee punten binnen te halen, op D. Z. V., zoodat de stand hier is: A. Z. C. D. Z. V. Poelmeer C. J. M. V. Gouwe 3 3 74 6 4 2 2 8—7 4 2 1—16—42 1 1 2—3 2 2 0—5 In de res. 3e klasse D. tenslotte won H. P. C. IV met 3—1 van D. W. R. II. De stand luidt: H. P. C. IV 2 2 6—3 4 De Zijl II 2 1—1 4—4 2 D. W. R. II 3 1—2 4—5 2 Haarlem II 1 1 0—2 De uitslagen. 1 e k 1 a s s e A: DJKHPC 1—3; Het IJ Dolfijn 64. le klasse B: LZC—UZC 4—2. Res. le kl. A: DJK II—HPC II 6—1; Het IJ II—Dolfijn II 9—2. Res. 1 e kl. B: LZC II—UZC II 1—0. 2.e klasse C.: RZCSZC 52. Res 2e kl. B.: RZC II—ZIAN III 0—6. 3e klasse B.: DZVPoelmeer 25; GouweDZV 03. R es. 3 e kl. D.: HPC IV—DWR II 3—1. l. Z. C. I—U. Z. C. I 4—2. De ploegen stellen zich als volgt op: L. Z. C. Ydens v. d. Reyden Elsinga v. Helvert de Reede de la Court Buys v. Bommel de la Court de Man Rijnbeek Bergers v. d. Sluys v. Leeuwen u. z. c. De uitworp is voor de U. Z. C. en hier uit ontstaat dadelijk een aanval der gas ten, doch het schot gaat naast. Bij 'n L. Z. C.-aanval krijgt Buys, die tot kort bij het U.Z.C.-doel doorgedrongen is, 'n vrijen worp te nemen. Hij plaatst goed naar de Reede, doch verzuimt terug te zwemmen en wegens het opstellen binnen de 2 M.- lijn, wordt hij uit het speelveld gestuurd. De gasten, hoewel toch reeds 'n stik je sneller, hebben nu de kans om de leiding te nemen, hetgeen na 'n eersten mislukten aanval gelukt, als v. Bommel geheel vrij met 'n venijnig schot in den rechterbene denhoek inschiet (01). De ploegen zijn nu weer volledig en de L. Z. C. zet eenige gevaarlijke aanvallen op. Keeper v. Leeu wen stopt echter 'n schot van Buys en even later schiet de Reede tegen de dek- lat. Als v. Bommel dan den bal heeft en iets te veel naar zijn zin door v. Helvert wordt bestreden, is hij zoo onsportief den bal recht op v. Helvert te schieten. Den scheidsrechter ontgaat dit evenwel niet en de Utrechtenaaar wordt achter de lijn ge zonden. Er volgt dan 'n periode van rom melig spel, maar na eenige mislukte po gingen ziet Buys kans met 'n hard schot gelijk te maken (11). De Leidenaars wor den hoe langer hoe sterker en als Elsinga den bal te pakken krijgt, zwemt hij vrij op. Van even over de helft lost hij 'n ver- radelij k boogschot, precies in den linker hoek, dat v. Leeuwen te machtig blijkt en de L. Z. C. heeft de leiding (21). Als de Leidsche internationaal er 'n oogenblik la ter weer tusschenuit trekt, wordt rust ge floten. Dadelyk na de hervatting heeft de Ree de weer 'n klein kansje, maar de Utrecht- sche keeper werkt uitstekend en stopt het leer. Ydens aan den anderen kant maakt 'n U. Z. C.-aanval onschadelijk. Na een mislukten vrijen worp van U. Z. C. krijgt de Reede het leer weer goed toegespeeld, maar weer stopt v. Leeuwen den bal. De Man probeert het dan alleen met v. d. Rey den onmiddellijk achter hem, maar Ydens grijpt 'n halven meter voor doel op het juiste moment in en het gevaar is bezwo ren. Toch worden de Utrechtenaren ster ker en een corner is er het gevolg van. Hieruit gaat de bal via het hoofd van El singa opnieuw corner, maar ook deze le vert niets op. Weer 'n gevaarlijke U.Z.C.- aanval, besloten met een dito schot, maar Ydens stopt den bal op het nippertje. De L. Z. C. herstelt zich dan weer en 'n mooie aanval wordt opgezet. Buys schiet, maar de bal springt van de lat in het water te rug, de la Court zwemt er snel naar toe, geeft aan Elsinga over en deze vergroot met 'n formidabel schot den voorsprong (3—1). Een corner op het U.Z.C.-doel le vert niets op, want v. Leeuwen stopt den bal uit 'n schot van Elsinga. Uit 'n U.Z.C.- aanval schiet de Man ver naast. Uit 'n vrijen worp plaatst de Reede goed naar de la Court en als iedereen denkt, dat de kans reeds verkeken is, lost Joop een van z'n ouderwetsche achterwaartsche schoten en het is 41. De U.Z.C. zet de tanden op el kaar en trekt fanatiek ten aanval. Weer is haar voorhoede het eerst bij den bal en zonder dat volgens veler meening 't leer de U. Z. C.-helft had verlaten schiet Bergers van verre in. Enkele L. Z. C.-'ers protesteeren, doch de scheidsrsechter geeft goal (42). Nog 'n aanval van beide kan ten zonder succes en het einde brengt L. Z. C. de derde overwinning. l. z. c. n—u. z. c. n 1—o. De reserven der L. Z. C. smaakten het genoegen in den tevoren gespeelden wed strijd de twee eerste punten in deze com petitie te halen. De Leidenaars kwamen in de volgende opstelling uit: v. Basten Tegelaar Hofsteenge C. Walenkamp Lut H. Walenkamp J. Meyeraan. Dadelijk pakken de Leidenaars goed aan en zij laten zien, dat deze wedstrijd meer belooft dan de voorgaande. Reeds spoedig scheppen zij zich enkele vrije kansen en uit een daarvan v/eet Meyeraan de thuis club de leiding te geven (10). 'n Schot van Joppe wordt door den Leidschen kee per uitstekend gestopt. Uit 'n vrijen worp van Meyeraan schiet Lut naast. Ook de U. Z. C. heeft met 'n vrijen worp geen suc ces. De L. Z. C.'ers spelen verrassend goed samen en als Tegelaar alleen naar het doel der gasten opzwemt en ten slotte wil overplaatsen, duwt hij het leer onder wa ter en de kans is verkeken. Daarna komt de rust. Na de hervatting worden verschillende vrije worpen toegekend, doch resultaat le veren zij niet op. Aan beide zijden ver richten de keepers uitstekend werk en zij voorkomen heel wat doelpunten. Er volgt dan nog 'n kleine belegering van het U. Z.C.-doel en Meyeraan heeft 'n goede kans, wanneer hij vrij naar doel weet op te zwemmen. Inplaats van zelf te schieten geeft hij den bal over aan H. A. C. Walen kamp, die zich eveneens heeft vrijge maakt, doch ongunstiger voor het doel ligt en v. Leeuwen stopt het schot. Als U. Z. C. nog 'n vryen worp heeft genomen, komt het einde met 'n magere, doch verdiende overwinning der Leidenaars. OM DEN ZILVEREN a. Z. C.-BEKER. Zaterdag 7 Juli zullen in Alphen's Zwem bad belangrijke demonstraties en polowed strijden plaats vinden. De demonstraties worden gegeven door de dames van de bekende Rotterdamsche en Utrechtsche Dames Zwemclubs (le kl. K. N. Z. B.), waaraan deelnemen o.m. de dames den Ouden, Hoogerweg, Roelants, van Leeuwen e. a. Aan de wedstrijden om bovengenoemden beker wordt voort deelgenomen, door S. Z. C. (Schiedam), „Star" (Utrecht), „De Zyl" (Leiden) en A. Z. C. (Alphen). 't Beloven spannende wedstrijden te wor den, waarbij A. Z. C. zich slechts met de uiterste inspanning tegen de 2e klasse zal kunnen handhaven. LAWNTENNIS HET TOÜRNOOI TE WIMBLEDON. De belangrijkste uitslagen van de giste ren te Wimbledon gespeelde wedstrijden luiden: Damesenkelspel: Helen Jacobs sl. Andrus 62 61; Mrs. GodfreeMiss Ford 61 60; Miss StammersMiss Rudd 61 61 Miss BabcockMiss Mellows 61 63 Mile AdamoffMiss Row 63 57 6wl; Miss JamesMiss Strawson 61 86; Mme Mathieumevr. Hopman 36, 61 63; Miss Round sl. Miss Heeley 63 60 Cilly Aussem sl. Miss Harvey 61 60, Mme SperlingMiss Edwards 62 64. Heerenenkelspel: Yamagishi sl. Lester 97; 75 63; Boussus sl. Malfroy 61 62 62; Perry sl. Menzel 06 6—3 57 64 62; Stoefen s. Bernard 64 6—4 63 Sidney Wood sl. Cooper 46 62 62 61 Heerendubbelspel Artens en Metaxa sl. Oestberg en Schroeder 64 63 68 97; Henkei en Denker sl. De Borman en La- croix met 16—14 7—5 4—6 5—7 12—10. ZEILEN KAAGWEEK 1934. Verschenen is de aankondiging voor de inschrijving der Kaagweek 1934, te houden van 2025 Juli. Volgens het voorloopig, programma zul len op Vrijdag worden gehouden nationale en onderlinge motorbootwedstrijden en on derlinge zeilwedstrijden, terwijl op de ove rige dagen het gebruikelijke programma van internationale en nationale zeilwed strijden zullen worden gehouden. Op Zondag, Maandag en Dinsdag der Kaagweek, zullen voorts teamwedstrijden worden gehouden in de Regenboogklasse, de 12-Voetsjollenklasse en de 12 M2. klasse. Op Zaterdag en Zondag worden de kano- zeilwedstrijden gehouden. WIELRENNEN WEDSTRIJDEN OP DE STADION Gisteravond werden op de wielerbaan in het Olympisch Stadion te Amsterdam voor de derde maal in dit seizoen voor onge veer 5000 toeschouwers wielerwedstrijden gehouden. De hoofdnummers vormden een wed strijd met motorgangmaking voor beroeps rijders over drie ritten, elk van 30 K.M. en een sprint wedstrijd DuitschlandNeder land, eveneens voor beroepsrijders. De eerste rit van den wedstrijd met mo torgangmaking bracht weinig spanning. Alleen om de laatste plaatsen werd strijd geleverd tusschen den Franschman Wambst, onzen landgenoot De Graaf en den En- gelschman, Grant. Afwisselend reden deze op de vierde, vijfde en zesde plaats. Deze eerste rit werd onbedreigd gewonnen door M. v. d. Wulp in 23 min. 19 1/5 sec. 2. J. Snoek Jr. (25 M.); 3. H. Alkema (125 M.); 4. G. Wambst (180 M.); 5. A. de Graaf (220 M.); 6. H. Grant (260 M.). De eerste rit voor beroepsrijders van den wedstrijd DuitschlandNederland ging tusschen den Duitscher M. Engel en onze landgenooten J. v. Egmond en J. v. d. Heu vel. De spurt werd zeer vroeg ingezet. J. v. d. Heuvel werd eerste met een tijd van 13 sec. over de laatste 20 M. 2. J. van Eg- mond, 3. M. Engel. Als minder belangrijk nummer, doch niettemin met een spannend verloop werd een wedstrijd met motorgangmaking voor beroepsrijders Kl. B. over 20 K.M. ver reden. Kl. van Nek Jr., die voor het eerst in een dergelijken wedstrijd uitkwam, nam met Kaeser als gangmaker, onmiddellijk den kop. B. Domhof volgde, derde was K. v. d. Valk en vierde W. Buys. De vijfde deelnemer J. Korf viel direct na de start. Hoewel hij niet ernstig gewond werd, zag hij toch van verdere deelneming af. Her haalde malen trachtte Domhof Van Nek te passeeren, doch dit werd door Kaeser herhaalde malen bemoeilijkt door onnoo- dig hoog in de baan te gaan rijden. Na 25 ronden slaagde Domhof er echter in den kop te nemen .waarbij Van Nek losraakte en onmiddellijk afzakte naar de derde plaats. Buys was intusschen al eenige ma len gelapt. De uitslag van dezen wedstrijd was: 1. B. Domhof 15 min. 214/5 sec. 2. K. v. d. Valk (op 1 ronde); 3. K. van Nek Jr. (op 800 M.); 4. W. Buys (op 5 ronden). De tijd van Domhof is een nieuw baan record. Het oude reecord stond op naam van den Duitscher Krewer met 15 min. 50 4/5 sec. De jury bestrafte den gangmaker Kae ser wegens onnoodig te hoog rijden met 25 boete. De tweede rit van den wedstrijd Duitsch Nederland bracht een overwinning voor den Duitscher A. Richter met een tijd van 12 3/5 sec. over de laatste 200 M. 2. M. En gel, 3. J. v. d. Heuvel. Tusschen deze wedstrijden door had een wedstrijd plaats voor amateurs over 500 M. met 4 ritten, twee halve beslissingen en een beslissing, waarbij door een protest van Homma nog een extra-rit gereden moest worden. De einduitslag van dezen wedstrijd was: 1. H. Ooms (tijd laatste 200 M. 13 2/5 sec.). 2. B. van Dijk, 3. J. Homma. Na de pauze bracht de vierde rit van den sprintwedstrijd voor beroepsrijders DuitschlandNederland direct de beslis sing. Richter, die achter Van Egmond en v. d. Heuvel startte, zette 'n vroegen eind spurt in en won gemakkelijk (tijd laatste 200 M. 12 3/5 sec.). 2. v. d. Heuvel, 3. van Egmond. De totaaluitslag van dezen wedstrijd was 1. Richter 3 p.; 2. v. d. Heuvel 6 p.; 3. Van Egmond 7 p.; 4. Engel 8 p. De landenwedstrijd is hiermede door Duitschland gewonnen met in totaal 11 p. tegen Nederland 13 p. In den tweeden rit met motorgangma- ki g was het verloop zeer spannend. De Graaf, die den kop had, wist deze ondanks de heftige aanvallen van Wambst tot 50 ronden te houden. Hij reed uitstekend, doch toen had hij pech en moest van mo tor verwisselen. Hoewel hij weer zeer spoedig in de baan was, zakte hij dienten gevolge tot de derde plaats af. Na 40 ron den hael hij nog Alkema en v. d. Wulp ge lapt. Toen de Graaf de leiding verloren had, was de spanning vrijwel verdwenen. Snoek, die voor de Graaf als tweede ein digde, reed eveneens uitstekend en liet Wambst niet los. v. d. Wulp die van de zesde plaats startte, slaagde er één maal in direct achter De Graaf te komen, doch toen wist hij niet vol te houden en zakte geheel af. De uitslag van dezen rit luidde: 1. Wambst tijd 22 min. 59 3/5 sec. 2. Snoek 100 meter. 3. De Graaf 500 meter. 4. Van der Wulp op 750 meter. 5. Alkema op 850 meter. 6 Grant 1080 meter. Als laatste nummer voor de pauze werd de derde rit van den wedstijd Duitschland Nederland gereden tusschen Engel, Rich ter en van Egmond. Tot in den laatsten bocht had van Egmond, die een vroege spurt inzette, de leiding, doch Richter wist tenslotte met banddikte te winnen. 1. Richter tijd laatste 200 meter 12 2/5 sec. 2. Van Egmond. 3. Engel. De laatste rit van den stayerswedstrijd leverde een feilen strijd op tusschen De Graaf en Wambst. De Graaf had van den aanvang af den kop en wist deze geduren de 50 van de 60 ronden te houden. Alke ma, Grant en Snoek werden zelfs geduren de de eerste,helft van den rit gelapt, maar alle drie wisten om beurten hun ronde terug te nemen. Na 50 ronden zette Wambst die ongeveer een halve baan ach ter de Graaf lag, een geweldigen spurt in. Onder gejuich van het publiek wist hij drie ronden voor het einde De Graaf te passeeren en definifief de leiding te nemen Uitslag van dezen rit was: 1. Wambst 23 min. 571/5 sec. 2. De Graaf (250 M.); 3. v. d. Wulp (700 M.); 4. Snoek (740 M.); 5. Grant (760 M.); 6. Alkema (1020 M.). Totaalklassement: 1. Wambst 6 p.; 2. v. d. Wulp 8 p.; 3. Snoek 8 p.; 4. De Graaf 10 pt.; 5. Alkema 14 p.; 6. Grant 17 p. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN EXAMINITIS. De Utrechtsche Courant schrijft: De ingetreden examen-periode doet weer klachten rijzen over de wijze, waarop er veelal geëxamineerd wordt. Op zichzelf is dit geen ongewoon ver schijnsel; het ergste is, dat, daardoor tel kens een schril licht wordt geworpen op de onpractische wijze, waarop ons onder wijs is ingericht; want in groote lijnen sluiten de examens toch aan bij de me thoden van het onderwijs, waarop zy be trekking hebben. Lees nu eens, wat men op een H.B.S. te Amsterdam bij het toelatings-examen aan de candidaatjes al zoo gemiddeld 12 a 13-jarige kinderen ter oplossing voor legde! Uit het vak rekenen nemen we maar één opgave als voorbeeld: Van twee kapitalen, waarvan 't eer ste tegen 5 pet. en het tweede tegen 434 pet. 'sjaars uitstaat, zou de geza menlijke rente per jaar met ƒ90 toe nemen, indien beide kapitalen tegen H pet. hoogere rente uitstonden (dus het eerste tegen 534 pet, het tweede tegen 5 pet) Daarentegen zou de gezamenlijke rente per jaar slechts met ƒ10 toene men, als het eerste tegen 34 pet. lager, het tweede tegen 34 pet hooger uit stond (dus het eerste tegen 434 pet., het tweede tegen 5 pet.). Hoe groot zyn die twee kapitalen? En hoeveel rente geeft elk per jaar? Nu een paar vragen voor het vak aard rijkskunde: Op welk eiland van Ned.-Indië ligt de Barito? Welke stammen wonen aan het Joso- meer op Midden-Celebes, en welke godsdiensten hangen zy aan? Zyn zulke vragen nu niet lichtelijk mal? Moeten 12-jarigen al begrip hebben van animisme, totemisme en fetisjisme? En wat leert men voor de practyk van het leven met sommetjes als de opgege- vene? Wil men er raadselredacteurs of uit vinders van cijferpuzzles mee opkweeken? Deze berekeningen hebben op zich geen waarde, geven paedagogen van den ouden stempel toe, „maar ze vormen het ver stand, ze leeren logisch denken". Wie ech ter zich zijn scholierentijd herinnert, dien zal 't nog wel heugen, dat de leerlingen dat hersenslijpen handig wisten te ont gaan, door de rekenopgaven in groepen te verdeelen: „wegsommen", „horlogesom men", „watervatsommen", e.d. Van elke soort werd het „kunstje" genoteerd,, en als men dit eenmaal onder de knie had, loste men alle sommen op, even mechanisch als men later in de hoogere klassen met de lo- garithmentafel werkte, zonder een flauw besef te hebben, wat eigenlijk een loga- rithme was. ,Nog taaier is het natuurkunde-onderwijs. De kinderen moeten determineeren, rosa- ceeën, lip- en kruisbloemigen onderschei den, de monddeeltjes van een bij opnoe men, het spierenstelsel van een kikvorsch kennen; en als ze bij hun eindexamen een hoog cijfer voor natuurhistorie hadden be haald we hebben 't meer dan eens mee gemaakt konden ze buiten geen esch- doorn van een pataan en geen tarweakker van een roggeveld onderscheiden. Geschiedenis-onderwys! Ze kennen een macht van jaartallen, waarin onbenullige dingen gebeurden, maar van de natuurlijke vervloeiing der groote cultureele lijnen van de eene eeuw in de andere hebben ze geen samenhangend begrip. Ons schoolonderwijs voedt niet op voor het leven maar voor de examens. Joseph, leen m(j eens even duizend frane, 't Spijt me, Heer Graaf, tk heb m'n chequeboek pp 't kasteel laten liggen. (Candide). 89. Maar nu wachtte Drein en Piet een vreemde verras sing. In de kamer fladderde niet één, maar wel vijftig vleer muizen. Die waren allemaal door de openstaande vensters naar binnengekomen. Wat ben ik een ezel, huilde Drein, ik had toch wel kunnen bedenken, dat zooiets gebeuren kon. 90. Zooals gewoonlijk was Drein natuurlijk radeloos. Wat moeten we beginnen, klaagde hij, terwijl hij de aangren zende kamer op en neerliep. Waar maak je je zoo druk over, vroeg Piet, help me liever de deur vasthouden. Aan stonds zijn ze met zijn allen zoo sterk, dat we ze niet eens meer kunnen tegenhouden.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 14