HOE LAAT HET IS i tOlIJDAG 29 JUNI 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. PAG. 10 ALPHEN AAN DEN RIJN. De verbindingen over den Rijn. Men schrijft aan de N. R. Crt.: In verband met de verbetering van den vaarweg tusschen Amsterdam en Rotter dam zal de Prov. Waterstaat binnenkort ook aan de Alphensche brug te Alphen aan den Rijn de noodige aandacht moeten schenken. Verbindingen tusschen den Noordelijken en den Zuidelijken oever van den Ouden Rijn zijn slechts zeer gering in aantal. Elke gemeente langs den Ouden Rijn heeft slechts een brug en daarvan wordt die te Alphen aan den Rijn, die tevens de ver binding vormt met de gemeenten in N.-O. Zuid-Holland, als Ter Aar, Nieuwveen, Nieuwkoop, Zevenhoven enz. verreweg het meest benut. Alphen aan den Rijn is in den loop der jaren rond deze brug gegroeid, de midden stand heeft zich in de omliggende straten gevestigd en het gemeentebestuur heeft er daarom aanvankelijk naar gestreefd een tweeden Rijnovergang te krijgen op pl.m. 700 M. afstand van den bestaande. Naar wij thans echter vernemen, hebben de provinciale autoriteiten hun goedkeuring aan dit plan onthouden, omdat een tweede brug op de, door de gemeente uitverkoren plaats, te veel last zou veroorzaken voor de scheepvaart. Teneinde in een bestaande behoefte te voorzien, heeft nu de N. V. Oosthoek zoon's Industrie- en Handel Mij. te Alphen aan den Rijn aan Ged. Staten concessie ge vraagd tot den aanleg en het in exploita tie brengen van een pont voor voetgan gers en rij verkeer over den Ouden Rijn van den Rijksstraatweg af naar den Hee- renweg, Als toelichting zegt de firma, dat de Heerenweg, zoodra de voorgenomen verbetering zal zijn aangebracht, een voor name verkeersweg zal worden voor d"ï richting Amsterdam, Haarlem enz. Door het aanbrengen van een pont zal dan wor den voorkomen, dat men om van den Rijks straatweg UtrechtLeiden den Heerenweg te bereiken een omv/eg moet maken van meer dan 3 km. door de na owe straten van Alphen. Ter verbetering van den bestaanden Rijnovergang koesterde de Prov. Water staat aanvankelijk het plan een nieuwe brug te bouwen t. o. de Lemzonlaan, doch daartegen zijn door het gemeentebestuur zulke overwegende bezwaren aangevoerd, dat, naar men ons van welingelichte zijde meedeelde, van dit plan is afgezien, tot groote geruststelling van den gevestigden middenstand, die zich door een verplaat sing van de brug, zeker niet ten onrechte in zyn bestaan bedreigd achtte. Het provinciaal bestuur schijnt thans bereid met het vernieuwen van de oude brug te volstaan. Verwacht mag worden, dat daarmee tevens het centrum van Al phen, en in het bijzonder de voor het ver keer sinds jaren veel te nauwe Brugge- straat, een belangrijke verbetering zal krijgen. Tuimelaar. Een wielrijder, die gister morgen in de Raadhuisstraat passeerde, zag zich plotseling geplaatst voor een persoon, die met een ladder een poort uitkwam. Hij verloor het beheer over zijn stuur en tui melde door een ruit van den winkelier Z. Gelukkig verwondde hij zich niet, zoodat dit ongeval goed afliep. Nationale Landdag Mobilisatiekruis. Zijne Excellentie Mr. Dr. L. N. Deckers, Mi nister van Defensie, heeft het voorzitter schap aanvaard van het Eere-Comité bij gelegenheid van de Nationale Landdag van de Nationale Bond „Het Mobilisatiekruis" op Zaterdag 4 Augustus a.s. te Alphen aan den Rijn. Geboren: Susanna, d. v. F. W. Bruné en K. Vergunst. Neeltje, Antonia Bea trix, d. v. A. Doornheim en M. Megchelse. Arina Paula, d. v. J. A. van Beek en M. Paul. Neeltje, d. v. Jacob Vreeken en C. A. van Beijeren. Elibertus, z. v. H. Griffioen en A. M. Groeneveld. Pleunis, z. v. W. P. Broer en V/. de Pater. Overleden: Teunis Reijneveid, oud 63 jaren, echtgenoot van Wilhelmina Vis. Aartje Kop, oud 61 jaren, weduwe van Abraham den Hertog. Gehuwd: Cornelis Teuis de Bruijn, oud 27 jaren en Trijntje de Haan, oud 25 jaren. Ingekomen: Willem Vink en gezin, Emmalaan 32, van Bodegraven; Heike A. Lenting, Zeilmakerstraat 8, van Vlagtwed- de; Pieter G. Verkade en gezin, Hoorn 238, van Leiderdorp; Anna Verweij, Echtgen. v. G. Scherpenzeel, Zuideinde 42, van Hoen- koop; Hubert us Hoppen brouwer. Hoorn straat 4, van Noordwijk; Hiltje Ketellapper, Raadhuisstraat 44, van Hilversum; Elly Bartel, Zuideinde 42, van Leiden; Gerar- dus D. van der Meer, Achtenniddagweg 4, van Zwammerdam; Reinder Posthuma, Pr. Hendrikstraat 3 b, van 'srGravenhage; Adriana W. Sneep, Kortsteekterweg 6, van Fijnaart c.a.; Aletta van Beek, echtgen. van C. J. Kastermans, Julianastraat 39, van Bo degraven. Vertrokken: Elisabeth J. M. van Leeuwen naar 's-Gravenhage; Johanna M. Vernes, naar Harmelen; Jan Kalshoven, naar Amsterdam; Dirk Twaalfhoven naar Nieuwveen; Klaas J. de Vos, naar 's-Gra venhage; Pieter Zoutman naar Laren N.H.; Johannes J. den Hertog naar Amersfoort; Martha Zapf naar Woerden; Victoire E. Ni- cola naar 's-Gravenhage; Geertruida W. M. Sessink naar Leimuiden; Hermina J. Freyee naar Nieuwveen; Niesje van Dijk naar Woubrugge; Adrianus Ouwerkerk naar Ter- Aar; Klaas Schmal naar Ermelo; Hendrik C. de Groodt naar Leiden. NOORDEN. Missionaris Koperdraad. De ZeerEerw. Pater F. Koperdraad, Mis sionaris van de St. Joseph-congregatie te Mill-Hill, werkzaam te Perambore nabij Madras in Engelsch-Indië moet om gezond heidsredenen naar het vaderland terugkee- ren. Z.Eerw. heeft de terugreis reeds aan vaard en kan in de tweede helft van Juli alhier worden terugverwacht. KOUDEKERK. Gemeenteraad. De Raad dezer Ge meente komt op hedenavond te 8.45 uur in openbare vergadering bijeen. Onderwerpen ter behandeling: 1. Notulen; 2. nlgekomen stukken, Mede- deelingen; 3. Jaarwedderegeling Burge meester, Secretaris en Ontvanger; 4. In trekking raadsbesluit tot het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst met de lphensche Bank; 5. Besluit tot het aangaan van een depositie-overeenkomst met de Al phensche Bank; 6. Verstrekking van kas geld aan het Bestuur van het Burgerlijk Wees- en Armbestuur; 7. Comptabele be sluiten; 8. Benoeming commissie nazien re keningen over 1933; 9. Aanvrage R. A. Meijer om eervol ontslag als gemeente-op zichter. NIEUWVEEN. Gemeenteraad. Hedenavond te half negen (n.t.) komt de Raad der gemeente in openbare zitting bijeen. Agenda: 1. Ingekomen stukken; 2. Erf pachtsaangelegenheden 3;. Wijziging ver ordening op de vleeschkeuringsdienst; 4. Inzake jaarwedden burgemeester, secreta ris en ontvanger, alsmede jaarweddenrege- ling voor overige ambtenaren; 5. Wijziging gemeentebegrooting 1934 en wijziging be grooting 1933 en 1934 van het G.E.B.; 6. Be handeling eventueel nagekomen stukken. Dorpsverfraaiing. Het gemeentebe stuur, dat door de voltooiing van de Dorps straat een hoop zorg aan de kant kon zet ten, heeft zich onmiddellijk weer nieuwe zorg op de hals gehaald en wel „monumen tenzorg". Aan de westzijde van den schit terenden straatweg is namelijk een monu mentale zuil gemetseld, die voor de dorpe lingen een bron vol gissingen bood omtrent de bestemming. Zij :die meenden, dat er het borstbeeld van een groot Nieuwvener op zou komen, zijn bedrogen uitgekomen. B. en W. hebben blijkbaar in de archieven geen historische dorpsgrootheid kunnen vinden, waardig om op het voetstuk te tro nen. Zij hebben er daarom maar een sala mander op gezet, die met een air van „Ik heb geen last" ietwat loensch op zijn „dorpsgeno'oten" neerblikt. Persoonlijk ach ten wij zijn troon ook voorloopig wel safe. Of er reeds een commissie voor monu mentenzorg benoemd is, hebben wij nog niet hooren bevestigen". Reddingsdemonstratie. Zaterdagmid dag te half drie (n>t.) zal in het zwembad van „De Verbetering" aan de Geerdijk een reddingsdemonstratie plaats hebben, welke gegeven wordt door de Boskoopsche Red dingsbrigade o.l.v. den heer H. Struve, con sul van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen. Ongèveer dertig personen zullen aan deze demonstratie hun medewer king verleenen. Het programma, dat afge werkt zal worden trok in Boskoop plan. 4000 toeschouwers. Verschillende bevrijdingsgre pen zullen in vertraagd tempo worden uit gevoerd, voorts een groot waterballet, het ophalen en bijbrengen van een drenkeling enz. enz. Waar het zwemmen in onze ge meente zoo geweldig populair is geworden, zal deze reddingsdemonstratie zeker veler belangstelling trekken. ZOETERWOUDE. Kalveren schetsen. Wij verwijzen naar een advertentie in dit blad, waarin bekend gemaakt werd, dat op 30 Juni nog gelegen heid bestaat om kalveren ter schetsing aan te bieden. Dit is -ongetwijfeld de laatste gelegenheid welke wordt geboden, daar de kalveren welke met 1 Juli nog niet ter schetsing zijn aangeboden, komen te ver vallen. Hiervan gelieven alle veehouders dus goede nota te nemen. GEMEENTERAAD VAN ZOETERWOUDE Donderdagavond half zeven vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Alle leden waren aanwe zig. Te ongeveer kwart voor zeven opende de voorzitter de vergadering, waarna de secre taris de notulen der vorige vergadering leest, die onveranderd worden vastgesteld. Vervolgens doet de voorzitter mededee- ling van de ingekomen stukken, waarvan o.m. de volgende voor kennisgeving worden aangenomen: Dankbetuiging van den Dir. van het kabinet van H. M. de Koningin voor de betuigde deelneming bij gelegenheid van het overlijden van H. M. de Koningin Moe der. Missive van den Com. der Kon. hou dende toezending van het door de Kroon goedgekeurde raadsbesluit, waarbij de rij wieltoelage van de veldwachters nader is vastgesteld op 30.per jaar. Missive van de Ministers van Soc. Zaken en Binn. Za ken en Financiën, dat over 1933 het subsi diepercentage voor werkloozensteun is be- i paald op 45 en derhalve over dat jaar aan j de gemeente zal worden uitgekeerd een-be drag van 3953.29. Missive van Ged. Sta ten houdende mededeeling, dat over 1934 op de jaarwedden van burgemeester, secre taris, ontvanger, wethouders en ambtena ren van den burgerlijken stand, eene tijde lijke korting zal worden toegepast van 5%. Missive van Ged. Staten houdende toezen ding van een afschrift van het K.B. van 4 April 1934, waarbij vernietigd is het raads besluit tot afsluiting van de Rijnegommer- straat voor het verkeer met motorrijtuigen. Ten aanzien van eenige jaarverslagen wordt besloten deze, alsmede het proces verbaal van kasopneming bij den gemeente ontvanger, ter secretarie voor de leden ter visie te leggen. Ingetrokken wordt het raadsbesluit van 29 Sept. j.l. tot vaststelling van een voor gevelrooilijn voor het gedeelte Hooge Rijn dijk, tusschen Rijnegommerbrug en grens der gemeente Hazerswoude, in afwachting van de verbetering van den Rijksweg ter Ten aanzien van een verzoek om onder stand huishuur van B. wordt bij stemming besloten wederom voor den tijd van drie maanden 1.toeslag te geven per week, terwijl op een reclame vergunningsrecht van K. wordt besloten het bedrag te ver lagen van 52.5G tot 45.Vervolgens worden diverse reclames schoolgeld en aan slag hondenbelasting behandeld, terwijl ten aanzien van een verzoek om subsidie van de Ver. voor Chr. Gezondheids- en Vacan- tiekolonies wordt besloten het adres te be handelen bij de begrootimg 1935. Een verzoek van bewoners van liet Utrechtsche Jaagpad om straatverlichting aan te brengen, een adres van de Afd. Lei den van de Kathollieke Kinderuitzending en een verzoek van bet bestuur der R. K. Sportvereeniging A.S.C. worden verwezen naar B. en W. om prae-advies. Besloten wordt tot wijziging der begroo ting waterleidingbedrijf 1933 en der ge meentebegrooting 1933 conform de voor stellen van B. en W. Aan het bestuur der Chr. H.B.S. te Lei den wordt een subsidie verleend van 10. aan de Geitenfokvereeniging Zorg en Vlijt van 30.terwijl met de stem van den heer Meijdam tegen een subsidie van 400 wordt verleend. (De heer Meijdam stelde voor 20% korting, welk voorstel niet werd ondersteund Vastgesteld werden vervolgens een rege ling betreffende de te stellen zekerheid door den abtenaar belast met de inning van kadegeld en een verordening betreffende de inning van leges voor jachtakten. Op een verzoek van de Sted. Lichtfabrie ken te Leiden, om het wegvoeren van den grond die te voorschijnkomt by het graven van de sleuven voor de te leggen gaslei ding voor rekening van de gemeente te nemen, wordt afwijzend beschikt. De kos ten worden daarvan geraamd op ongeveer 1000.—. Aan B. en W. wordt machtiging verleend om bij het geven van concessie voor radio distributie te bepalen dat gedeeltelijk bo ven grondsche leidingen gemaakt kunnen worden, terwyl sanctie wordt verleend aan de gunningen van B. en W., op grond van gehouden aanbestedingen, voor het maken van de Kerkbrug en het uitvoeren van schilderwerken. Tot lid van het hoofdstembureau en Cen traal stembureau wórdt benoemd de heer A. van Benhekom; tot voorzitter van stem bureau UI de heer Jrde Graaf; tot lid "van stembureau ni de heer L. Onderwater en tot plaatsvervangend lid van dat stembu reau de heer Th. Berg. Tot lid van de schat tingscommissie wordt benoemd de heer N. van den Akker. De salarisregeling. Na ampele bespreking wordt besloten aan Ged. Staten te berichten dat accoord wordt gegaan met de voorgestelde verlaagde jaar wedderegeling voor burgemeester, secreta ris en ontvanger. In bespreking komt dan een nieuwe sala risregeling voor de- ambtenaren en werk lieden, waarbij de heer Wessel zich prin cipieel tegenstander verklaart van kinder toelage, in verband waarmede hy bestrij ding ondervindt van de heeren Meijdam, Jac. van Leeuwen, Paardekooper, van Ben- nekom en den voorzitter. Met algemeene stemmen wordt vervol gens besloten met ingang van 1 Juli a.s. de tijdelijke korting ad 10% in te trekken, als mede de aan de chauffeur wegwerker ver leende toelage, welke gelijk is aan het be drag van 81/2% pensioensverhaal. Eveneens met ingang van 1 Juli e.k. wordt de sala risregeling van de ambtenaren ter secreta rie, conform het voorstel van B .en W. en geamendeerd door den heer Meijdam, vast gesteld als volgt: le ambtenaar 1800. 2600.en 2e ambtenaar 11001800, met dien verstande, dat de laatste 2 perio dieke verhoogingen van totaal 300.— niet worden toegekend, als de ambtenaar onge huwd blijft. Het maximum wordt bereikt in 7 jaar. Verder wordt een kindertoelage toegekend van 3% van het bruto salaris te beginnen bij het eerste kind. Aan een schrijven van Ged. Staten, op aandrang van den Min. van Binn. Zaken, om de salarissen der Veldwachter te bepa len van 1300—1700, besluit de raad niet te voldoen, doch deze tè handhaven van 15001900, zulks op diverse gronden die aan den Min. en GèdrStaten zullen wor den kenbaar gemaakt. Het salaris van den gemeente-opzichter wordt in dier voege: herzien dat het aan tal dienstjaren dat voor periodieke verhoo- gingen in aanmerking komt, wordt inge krompen van 18 jaren tot 14 jaren. Na eenige discussie wordt besloten over te gaan om voor verbetering van het weg dek klinkerbestrating aan te wenden. Een voorstel van B. en W. óm over te gaan tot verharding van den - Nieuwen weg met klinkers wordt aangehouden tot een vol gende vergadering, "teneinde aan het col lege nog gelegenheid de' geven om het G.S. overleg te plegen omtrent het opnemen van den Broekwge in het-Pro v. wegenplan. Tenslotte wordt besloten aan de eigena ren van het park „Dié Leijthe" vergunning te verleenen tot het verharden van de straat in het park, voor de bestaande huizen, met klinkers, onder bepaling dat twee lantaarns moeten geplaatst wórden tèngenoege van B. en W. Hierna rondvraag en sluiting. STADSNIEUWS WIJZIGINGEN IN DE STEUNREGELING. Ingaande 1 Juli 1934. Zooals uit dag- en vakbladen bekend zal zijn, heeft de Minister van Sociale Zaken eenige wijzigingen in de steunregeling aan gebracht; deze zyn voor de gemeente Lei den de volgende: Voor uitgetrokken werkloozen (eerste norm). De steun bedraagt ten hoogste: a. voor gehuw'on en ongehuwde kost- winnërs f 11.50 per week, benevens 1.35 per week per gezinslid boven twee perso nen; b. voor kostgangers f 8.per week. Voor dubbel-uitgetrokkenen en leden van een vakvereeniging, waaraan om speciale redenen geen werkloozenkas is verbonden, (tweede norm). De steun bedraagt ten hoogste: a. voor gehuwden en ongehuwde kost winners 10.50 per week, benevens f 1.35 per week per gezinslid boven twee perso nen; b. coor kostgangers 7.per week. Aan de' uitgetrokkenen kan voor éénmaal, op grond van deze rereling steun worden verleend gedurende ten hoogte: a. 18 weken aan kostgangers; b. 24 weken aan gehuwden en ongehuw de kostwinners. Raakt iemand opnieuw uit zijn werkloo zenkas uitgetrokken, dan bedragen deze ter mijnen 9, resp. 13 weken. Voor degenen, die op 1 Juli 1934 als uit getrokken steun ontvangen blijft in het jaar 1934 de tegenwoordige termijn van 18 resp. 24 weken waarin zij als zoodanig worden gesteund, gelden. Heeft een uitgetrokkene gedurende het te zijnen opzichte bepaalde aantal weken steun genoten, dan behoort hij tot de dub- bel-uitgetrfokkenen. Met andere woorden: De eerste norm duurt voor kostgangers 18, voor gehuwden en ongehuwde kostwin ners 24 weken. Men komt daarna in de 2e norm. Raakt men opnieuw uitgetrokken, dan keert men in de le norm terug, maar kan dan slechts als kostganger 9 weken, als gehuwde of ongehuwde kostwinner 13 weken steun volgens die norm ontvangen. Heeft een uitgetrokkene het voor hem bepaalde aantal weken steun volgens de le norm genoten, dan behoort hij tot de dub bel-uitgetrokkenen en wordt volgens de 2e norm gesteund. De huurtoeslag zal in het vervolg bedra gen 2/3 van hetgeen de huur meer be draagt dan 3.50 per week, zulks tot een maximum van 2.per week. De steunbedragen moeten worden afge rond op 5 cent, t. w.: bedragen, eindigend op 1 of 2, worden naar beneden, op 8 of 9 naar boven afgerond op 0. Bedragen, eindigend op 3, 4, 6 of 7 wor den aferond op 5. Bij.; 10.11 en f 10.12 wordt f 10.10. 10.13, 10.14, 10.16 en 10.17 wordt 10.15; 10.18 en 10.19 wordt 10.20. In artikel 29 van het Reglement voor de Steunverleening worden onder A. ge noemd de maximum percentages, welke de steun bij de geheele werkloosheid, onder B., die, welke de steun bij gedeeltelijke werklosheid mag bedragen. Inplaats van deze maximum-percentages is thans een schaal vastgesteld, welke U als bijlage met dit schrijven wordt toege zonden en welke U steeds, nadat de steun- berekening op de gewone wyze, volgens de na 1 Juli a.s. vastgestelde tarieven, heeft plaats gehad, moet raadplegen. Voor kostgangers blijven de maximum percentages van 55 pet. in de le norm (uit getrokkenen) en 50 pet. in de 2e norm (dub bel-uitgetrokkenen) bestaan. Ook is geen wijziging gebracht in het laatste lid van art. 29 van het Reglement voor de Steunverleening, dat luidt: „Steunbedrag (uitkeering) plus huurtoe slag plus gezinsinkomsten mag nimmer meer bedragen dan 1% maal het steunbe drag volgens art. 26." (zooals dit thans is gewijzigd). Nimmer mag de steunuitkeering (steun met inbegrip van den huurtoeslag) meer bedragen dan 20.per week voor de uit getrokkenen van 19 per week voor de overigen. Op de uitkeeringsstaten gelieve U in het vervolg één steunbedrag te vermelden (steun met inbegrip van den huurtoeslag. De kolom huurtoeslag wordt dus niet meer gebruikt. In het kort samengevat komen dus bo vengenoemde wijzigingen hierop neer: le. De steunnormen worden verlaagd voor gehuwden en ongehuwde kostwinners tot 11.50 (le norm) en 10.50 (2e norm) plus 1.35 per gezinslid boven 2 personen. Voor kostgangers tot f 8.— (le norm) en 7.(2e norm). 2. De trekkingsduur wordt verlaagd voor hen, die voor de 2de maal uitgetrok ken geraken, t.w.: Voor gehuwden en ongehuwde kostwin ners tot 13 weken. Voor kostgangers tot 9 weken. 3. De maximum-huurtoeslag wordt ver laagd tot 2.(berekend 2/3 van het meerdere boven 3.50). 4. de steunbedragen worden op 5 cent afgerond. 5. De maximum percentages voor steun bij geheele- en gedeeltelijke werkloosheid vervallen. Deze zijn thans vastgesteld als maximum uitkeeringen volgens bijgaande schaal. (Uitgezonderd voor kostgangers). 6. De totale steunuitkeering mag nim mer méér bedragen dan ƒ20.— per week voor de uitgetrokkenen en 19.voor de overigen. 7. Geen huurtoeslag meer afzonderlijk op de uitkeeringsstaten vermelden. TOEGANG VERBODEN Art.461 W.B. v.Stxaf r. \J luuttett tc tnéêc! Natuurlijk gaan ze de bosschen afsluiten, prik keldraad plaatsen I Na tuurlijk komen er meer van die bordjes als de toeristen allerlei afval, schillen en doozen over- al neersmijten I De 'Natuur Is geen Vuil'msvat! ZEG ZE MAAR GERUST IEDER KATHOLIEK behoort abonné te zijn op een Katholiek Dagblad, en dit is voor LEIDEN en OMGEVING „De Leidsche Courant". Een ieder die ons een abonné (voor minstens drie maanden) aanbrengt, zullen wij gelegenheid geven te kunnen zien hoe laat het is. Wij zenden hem (haar) onderstaand klokje.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10