DONDERDAG 28 JUNI 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. PAG. 12 „OUD AMSTERDAM" ZENDT 22 KINDE REN ALS AFGEZANTEN NAAR „NIEUW AMSTERDAM." „Oud-Amsterdam" zal opnieuw een be zoek brengen aan „Nieuw Amsterdam" wanneer 11 jongens en 11 meisjes, die de verschillende Nederlandsche provincies vertegenwoordigen, op 18 Juli met het stoomschip „Statendam" van de Holland- Amerika lijn te New York zullen aankomen Deze afvaardiging van Nederlandsche scholieren gaat een bezoek brengen aan de scholieren van New York. De reis is in elkaar gezet in samenwerking met de Ne derlandsche autoriteiten en de Holland Amerika Lijn. Van het oogenblik hunner aankomst tot hun terugkeer op 31 Juli zullen zij vele merkteekenen bezoeken van geschiedkun dige, nationale en industrieele beteekenis in en om New New York, waarvan zij in hun geschiedenisboeken geleerd en waar over zij in de krant gelezen hebben. Onder wijsmannen en burgerlijke autoriteiten in Nederland hebben de medewerking der HollandAmerika Lijn verkregen bij het uitkiezen van d-ze 11 jongens en 11 meis jes, die van 14 tot 17 jaar oud zijn. De kinderen zullen twee weken in Groot New York blijven. Indachtig aan het feit, dat Nederland aan de Vereenigde Staten twee beroemde presidenten van Holland- gche afkomst heeft geschonken, zullen deze 22 jeugdige afgezanten van Nederland over- den „Roosevelt van Gisteren" door een krans te leggen op het graf te Oyster Bay, en hulde brengen aan den „Roosevelt van Heden" door een bezoek te brengen aan de moeder van den president te Hyde Park. Het stoomschip „Statendam", dat deze 22 jeugdige afgezaiten van Nederland over brengt, zal bij aankomst te New York wor den begroet door een afvaardiging van jon gens en meisjes van de scholen van New York. De plannen voor deze reis zijn eenige maanden in voorbereiding geweest. Om den kinderen zoowel ontspanning als een leer rijk verblijf te verschaffen, bevat het pro gramma vele bezoeken aan scholen, musea wolkenkrabbers, groote bioscopen en, na tuurlijk, Coney Island. Gedurende hun verblijf te New York zul len zij hun hoofdkwartier in het Edison Hotel hebben. De voornaamste uitvoerindustrieën van Amerika hebben zich bereid verklaard, aan dit gebaar van internationale vriend schap mede te doen, door den kinderen monsters van de artikelen, die zij maken, ten geschenke te geven. Wij noemen onder meer de Eastman Kodak Company, Water man Fountain Pen Company, enz. enz. Naar onzen smaak is deze kind er-uitzen ding iets abnormaals. Kinderen zyn niet aangewezen om op deze wijze uiting te geven aan de gevoelens van een volk, om op deze wijze de repraestanten te zijn van een volk! En lang niet louter denkbeeldig is het gevaar, dat de uitver koren kinderen „blasé", verwaand of „over 't paard getild" zullen terugkeeren. DE KUNST IN NOOD. De eerste harer tentoonstellingen op het Loo. Het Comité „De Kunst in Nood" heeft Binds Maart j.l. een aanzienlijke collectie kunst verzameld, door in wekelijksche zit tingen werk aan te koopen van noodlij dende 'beeldende kunstenaars. Deze collectie zal in geheel Nederland geëxposeerd worden. Dank zij de goedgunstige beschikking van H.M. de Koningin, die van stonde af aan deze steunactie groote hulp en tegemoet koming heeft verleend, zal de eerste de zer tentoonstellingen worden gehouden in een der zalen van het Paleis Het Loo. Deze eerste tentoonstelling zal worden geopend op 14 Juli a.s. Plet publiek heeft tot deze ten/toonstel ling toegang tegen den door het Comité be paalden entreeprijs, welke weer geheel en al dezelfde steunactie ten goede komt. Dit zal de eerste maal zijn, dat het pu lbliek tot het Paleis Het Loo wordt toege laten. De Papegaaienziekte Het voorkomen van een paar verdachte gevallen van papegaaienziekte (Psittacose) hier te lande gaf den Directeur van het In stituut voor Praeventieve Geneeskunde aanleiding dit vraagstuk in de maandelijk- sche wetenschappelijke vergadering van het Instituut op Maandag 18 Juni j.l. te be spreken. Het onderwerp werd ingeleid door den medewerker aan het Instituut dr. G. Elkeles, die als Directeur van het Hygië- nisch-bacteriologisch laboratorium der stad Berlijn, een uitgebreid onderzoek naar de tijdens de epidemie van 1929'30 voorge komen gevallen heeft ingesteld en een mo nografie over de ziekte heeft uitgegeven. In zijn voordracht wees dr. Elkeles er op, dat men na de groote epidemie van 1929'30, gevolgd door vele sporadisch voorkomende gevallen, zooveel gelegenheid gehad heeft deze, anders zelden voorko mende ziekte te bestudeeren, dat wij nu althans kunnen beoordeelen wat wij zeker weten en wat wij vermoeden. Vast staat dat de Psittaoose een specifieke ziekte is, die van de papegaai (resp. parkiet) op den mensch overgaat en niet zooals vogellief hebbers wel beweerd hebben van den mensch op de papegaai overgaat. De incu- batie-tijd, de tijd verloopende tusschen het tijdstip der besmetting en het optreden der ziekteverschijnselen bedraagt bij den mensch 714 dagen. De ziekte begint met een, aanvankelijk moeilijk te diagnostisce- ren eigenaardige vorm van longontsteking. Tegelijk bestaat veelal een sterke prikke ling van de hersenen, zich uitende in deli- reeren of in sufheid. Na den dood kan men bij microscopisch onderzoek typische afwij kingen in de longen waarnemen. De ziekte tast de beide geslachten in ge lijke mate aan. Kinderen beneden 10 jaar zijn vrijwel ongevoelig; ook personen be neden 20 jaar worden zelden ziek. Terwijl de sterfte onder de volwassen patiënten 2021 pet. bedraagt, verloopt de ziekte bij jeugdige personen tot nog toe zeer licht De ziekte wordt slechts bij uitzondering van mensch op mensch overgebracht. Van de, als zoodanig in de literatuur vermelde gevallen, zijn eenige waarschijnlijk beter te verklaren door aan te nemen, dat de smetstof niet afkomstig was van een ziek mensch, maar dat zij in een woning, waar een zieke papegaai geweest was, was blij ven „hangen". De smetstof is kleiner dan een bacterie en wordt tot de virussoorten gerekend. Met filtraat van geëmulsioneerde stukjes weef sel van zieke papegaaien kan men proef dieren besmetten. Bij het experimenteeren met de ziekte moet men de grootste voor zichtigheid in acht nemen. Vele laborato riuminfecties zyn bekend geworden. In den laatsten tijd is gebleken, dat ook witte muizen vatbaar voor de ziekte zijn. In or ganen der zieke muizen zijn uiterst fijne lichaampjes te zien, die van veel beteeke nis schijnen te zijn voor het stellen der diagnose. In hoeverre deze lichaampjes als de verwekker der ziekte zijn te beschou wen is een belangrijke wetenschappelijke vraag. Na de epidemie van 1929'30 is het aan tal gevallen verminderd, maar in de eerste 4 maanden van dit jaar zijn in Engeland, Frankrijk, Duitschland, N.-Amerika, te zamen reeds ongeveer 70 gevallen waarge nomen. Ook in ons land zijn enkele geval len bekend geworden. Een niet alleen we Tarwe onbruikbaar gemaakt? De heer Duymaer van Twist heeft aan den Minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat dezer dagen te Oud- Beijerland, ten aanschouwe van verschil lende personen, die daarover hun ergernis te kennen gaven, 100 ton tarwe voor men- schelijk voedsel is onbruikbaar gemaakt? 2. Zoo ja, op grond van welke overweging heeft dan deze handeling plaats gehad? 3. Schuilt in het onbruikbaar maken van tarwe, met het oog op het feit, dat van den nieuwen oogst nrg niet bekend is, of zij voldoende broodgraan voor ons volk zal opleveren, niet het gevaar, dat zich gebrek aan tarwe zal kunnen voordoen? tenschappelijk maar ook practisch belang rijke vraag is of de smetstof exotisch is en op den duur in de gematigde klimaten niet kan blijven leven of dat men moet aanne men, dat het virus algemeen misschien in latente toestand, bij de papegaaien en par kieten ook in Europa voorkomt Zoowel voor de eene als voor de andere opvatting zijn argumenten aan te voeren. In ieder geval komt de ziekte vermoedelijk niet bij in het wild levende papegaaien voor en tast zij bij voorkeur dieren aan, die onder onhygiënische omstandigheden wat betreft voeding, huisvesting, verzorging le ven. De vele onbekende factoren maken het uiteraard moeilijk de ziekte te bestrijden. Aangezien het f okken van en de handel in papegaaien en parkieten veel uitgebreider is dan veelal gedacht wordt zal men om oeconomische rdeenen geen onnoodig stren ge maatregelen moeten nemen. Bij de discussie werd ook dit punt uit voerig besproken. Dr. Jitta wees op het gevaar, dat de, in sommige landen aanwe zige quarantaine-stations voor papegaaien kunnen opleveren, omdat bij het uitbreken der ziekte in zoo'n station, de verspreiding bevorderd kan worden. Van belang werd geacht een veterinair toezicht op de fok kerijen, maar hierbij stuit men op de practische moeilijkheid, dat er ook in ons land, een groot aantal fokkerijen zijn. Het feit dat vooral slecht verzorgde dieren ziek worden, maakt het gewensoht dat niet al leen de fokkers, maar ook de particulieren, die papegaaien of parkieten houden, zich nauwkeurig op de hoogte stellen van de edschen, die aan de verzorging van die die ren gesteld worden. Wat dit betreft kan de pers veel goeds doen door te wijzen op de noodzakelijkheid, dat men geen papegaaien of parkieten moet houden zonder op de hoogte te zijn van de wijze waarop zij verzorgd moeten worden. MARKTBERICHTEN VOORSCHOTEN, 28 Juni. Velling V. P. V. Prijzen: kippeneieren f 2.302.70, een deneieren f 2.602.75, kalkoeneieren f 4 per 100 stuks, kippen 1050 cent, hanen 6 50 cent, duiven 49 cent per stuk. TER AAR, 27 Juni. Centrale Veiling. per kist: spinazie 10 cent, per 10 kg.: tuin- boonen 2132 cent, snijboonen f 1.902.50 peulen f 0.301.45, doppers f 0.300.80, stamprincesseboonen f 2.903.40, kasstek f 0.901.60, capucijners f 0.400.70, witte capucijners f 0.901.10, per kg.: postelei 2 cent, per bos 47 cent, andijvie 1034 cent per 100 stuks, sla f 0.501.00, bloem kool 1.505.10, per stuk: meloenen 22 cent, komkommers 13 cent, per pond: aardbeien 13—15 cent, Tomaten A 8 cent, B 8 cent, C E cent, perziken 7 cent per stuk BOSKOOP, 27 Juni. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Golden Ophe lia 1014 cent, Briarcliff 1016 cent, Had- ley 1530 cent, Claudius Pernet 2548 cent, Columbia 1014 cent, Butterfly 10— 18 cent, Mac Keiler 815 cent, Wilh. Kor- des 1520 cent, Mme Jules Bouché 814 cent, Rosalandia 1017 cent, Florex 15 27 cent, Phoebe 18 cent, Wendland 25 cent Chas. P. Kilham 10—20 cent, Edith Helen 2045 cent, Aug. Noack 1018 cent, Else Poulsen 3650 cent, Gloria Mundi 3055 cent, Orange perfection 1225 cent, Paul Grampel 2035 cent, Paul Scarlet 715 cent, Dr. Kraus 30 cent, Steward 31 cent, Ingar Olson 15—32 cent, Hoover 2036 cent, Iris 48 cent, Gladiolen 1520 cent, Lathyrus 510 cente Zinnea 7—15 cent, Anjers 7—10 cent, Clematis Durandi 1522 cent, Clematis Prins Hendrik f 1.80, Clema tis The President 3050 cent, Bonte Ligus- trum 1016 cent LOOSDUINEN, 28 Juni. Melkvelling. Op de heden gehouden melkveiling werd van 68 aanvoerders verkocht, om in de week van 2 tot 9 Jul dagelijks te leveren 14200 liter melk. Prijs af boerderij f 5.50—5.70 en melk voor industrie f 4.004.30 per 100 liter. GEMEENTERAAD VAN BODEGRAVEN Woensdagmiddag te 2 uur vergaderde de Raad dezer gemeente. Afwezig waren de heeren Leliveld en Stapper. Weth. v. d. Marei krijgt gelegenheid om aan het eind der vergadering mededeelingen te doen. Gediscussieerd wordt over de door Ged. Staten voorgestelde nieuwe regeling van de salarissen van Burgemeesters, Secreta rissen en Ontvangers. De heer v. d. Poll heeft bemerkt, dat aan de salarissen van Burgemeester en Se cretaris niet veel veranderd is, maar dat het salaris van den Ontvanger beduidend is omlaag gegaan. Deze zou ontvangen bij na 500 minder, maar omdat het niet meer dan 12 H pet mag worden, blijft het bij 300. Weth. Huytkar noemt de heele regeling een slag in het gezicht van de belasting betalers, die weinig of heelemaal niets verdienen. De heer Vreeken dient een voorstel in, waarbij wordt uitgesproken, dat de verlaging te gering is. De heer v. d. Poll wil de ontvanger uitschakelen. De heer Vreeken wijzigt zijn voorstel in dien zin, waarna het met algemeene stemmen werd aangenomen. B. en W. stellen vervolgens voor de zaak van het zwembad als afgedaan te beschou wen. Uit enkele uitspraken blijkt, dat Ged. Staten geen garanties enz. in deze richting meer willen goedkeuren. De heer Baars is het met dit voorstel heelemaal niet eens. Toen bleek, dat de Raad meer wilde gaan in de richting van particulier initiatief hebben de heer Beijen en spr. op zich ge nomen dat initiatief op te wekken. Zij zijn er in geslaagd aandeelen tot een bedrag van 5000.nu reeds bijeen te brengen en dat terwijl men niet weet of de Raad wil meewerken. Spr. stelt voor, dat de Raad in principe zich bereid zal verklaren een som van ƒ15.000.renteloos beschik baar te stellen, op voorwaarde, dat parti culieren minstens de helft van dit bedrag bijeen brengen. Spr. vermoedt niet, dat het bedrag van ƒ22.500 noodig zal zijn, maar stelt dit maar als uiterste grens. De be grooting van den gemeente-opzichter is be duidend lager. Hij acht deze uitgave gemo tiveerd. Ten eerste omdat er reeds een subs, van 250.jaarlijks wordt gegeven en meermalen is uitgesproken dat een goede inrichting wel een subsidie van ƒ500. waard zou zijn. ƒ500 staat gelijk met een kapitaal van ƒ10.000. Rest nog ƒ5000, die zeker verantwoord is nu een bedrag van bijna 18.000 voornamelijk aan arbeids loon zal worden uitgegeven, wat zeker ten voordeele is van de gemeentekas, die als dan de menschen niet behoeft te steunen. Zonder rente becijfert spr. dan nog een overschot van 500, zoodat een kleine ren te nog mogelijk zal zijn, hoewel die de aandeelhouders niet in uitzicht is gestéld. De voorzitter blijkt voor dit plan niets te gevoelen. Hij acht het niet rijp voor be handeling en geeft er de voorkeur aan, dat de Raad nu maar de mededeeling van B. en W. voor kennisgeving aanneemt en dan later maar weer eens een voorstel indient. Daartegen verzetten zich echter achtereenvolgens zoo wat alle Raadsleden, tot tenslotte de wethouders toe. De heer Lugtenburg dankt den heer Baars voor zijn moeite en is zeer met het voorstel in genomen. De heer Jongeneel bestrijdt de houding van B. en W., de heer Beijen gaat met het voorstel mee, wil alleen het bedrag 15000 veranderen in 12000 en het getal 2/3 la ten vervallen. De heer Baars neemt dat voorstel over. Hij giet dan vervolgens zijn voorstel in den vorm van een motie. De vcorz. acht dat een verzwakking van het voorgestelde, omdat nu Ged. Staten er niet in worden gemoeid. Dat blijkt de voorstel ler trouwens ook niet te willen, omdat de zaak zeer onvoldoende is voorbereid. Hij vraagt alleen een principe-uitspraak, opdat de particulieren kunnen zien, dat de Raad er voor voelt. De voorz. heeft talrijke bezwaren, maar weth. Huytkar adviseert die nu maar te laten rusten en te beginnen met medewer king te verleenen. Vallen de uitgewerkte plannen mee, dan kan er nog wat aan veranderd worden. Tenslotte wordt het Voorstel z. h. s. aangenomen. Een commissie, bestaande uit de heeren Vreeken, Baars en v. d. Poll wordt be noemd om het voorstel Vreeken-Stapper, betreffende het ambtsgebed te onderzoe ken. Omdat de bestaande stemdistricten te vol waren, werd een 5e district aan de rij toegevoegd. Daarvoor is aangewezen een van de lokalen van de Verhoeff-Rollman- sohool. Tot waarn. gemeente-ontvanger wordt benoemd de heer J. M. van Benten. Verlaging woninghnren. Overgegaan wordt tot verlaging van de woninghuren van de woningen der wo- ningbouwvereen. „Bodegraven". Van de 36 woningen staan er 11 leeg. Besloten wordt de huren te brengen op 4 en 3.25 inclu sief waterleiding. De heer Beijen juicht de verlaging toe, omdat de loonen zoo omlaag zijn gegaan. De heer Vreeken wil de prijs van de huizen aan de Noordzijde verlagen tot 3. De heer Lugtenburg, die van de Prinsenstraat tot ƒ3.75. Om de kosten ad- viseeren B. en W. afwijzend. Het Rijk wil niet in de kosten der verlaging bedragen. Tenslotte komt weth. v. d. Marei met uiteenzettingen over de vervanging tij dens de ziekte van den directeur van het Slachthuis. Deze geschiedde door zijn zoon, die waarn. Directeur is en veearts. Inder tijd was besloten, dat de heer Burggraaf Sr. voor die vervanging zou zorgen, maar nu is voor enkele maanden een regeling gemaakt, speciaal met het oog op een nieuwen directeur, waarbij een vergoeding van 10 per dag is berekend. Als gevolg daarvan declareert de heer B. een rekening voor 71 X 10. Weth. v. d. Marei heeft geweigerd het mandaat te teekenen en vraagt een uitspraak van den Raad. Mo reel acht hij de zaak niet in orde. De voor zitter verdedigt nadrukkelijk de heeren Burggraaf. De regeling is tot stand geko men, terwijl de heer Burggraaf Sr. al ont slag gevraagd had en is dus volkomen cor rect. Er valt niets tegen de handelwijze der heeren Bruggraaf in te brengen. De Directeur had recht op een ziektever lof van 1X jaar en had zijn zoon dus l1/» jaar lang kunnen laten vervangen. Dat heeft hij niet gedaan en precies op 3 maanden ontslag gevraagd. De regeling is voordeeliger dan een plaatsvervanger van elders, die 12.50 per dag ontvangt, plus reis- en verblijfkosten. Intussdhen acht ook weth. Huijtkar de zaak wel wettelijk, maar niet moreel in orde. De bedoeling was, dat de nieuwe re geling zou ingaan wanneer de nieuwe di recteur in functie trad. De heer Jongeneel verdedigt het voorstel. De heeren Burg graaf zullen zeker niet de gemeente bena deel en. Spr. dankt den voorzitter voor zijn uitstekende rechtzetting. De heer Jonge neel is het weer met den wethouder eens. Hij is bovendien verontwaardigd, dat de Slachthuiscommissie niet is gehoord. B. en W. meenen, dat dit niet noodig was. Ten slotte prijst de voorzitter de verdiensten der beide heeren voor het slachthuis. Hij betreurt de houding van den wethouder, die tegen de wet in de verantwoordelijk heid van B. en W. wil verschuiving naar den Raad. Ook deze zaak behoort geheel by B. en W. en een wethouder moest toch in de eerste plaats de wet handhaven. Gelegenheid voor de gevraagde uitspraak wil de voorz. niet geven. Weigert de wet houder het mandaat voor de uitbetaling te teekenen, dan zal spr. zich in verbinding stellen met Ged. Staten en zal hij ge machtigd worden de gelden toch uit te ge ven. Hierna sluiting der vergadering. Uit deze vier plaatjes kan men leeren, c(jd edelmoed igheid en dierenliefde eoms zwaar gestraft worden, (Lustige .§ach$*£L feen beïterckansjo jimgen. Ik heb een schatje v5e& een verpleegstertje vpbr je opgeduikeld. .(College Hun#, 1 hem, hoor Patty! .(Judge),

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 12