DE NAZI-TERREUR IN OOSTENRIJK DINSDAG 26 JUNI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. 8 ONTROEREND SCHRIJVEN VAN EEN GRIJZEN AARTSBISSCHOP Op Zondag 24 Juni is in alle kerken van het Aartsbisdom Salzburg (Oostenrijk) een herderlijk schrijven voorgelezen van den Vorst-Aartsbisschop van Salzburg, Dr. Ign. Rieder, waarin de grijze Aartsbisschop een ernstig vermanend woord doet hooren tegen de misdadige Nationaal Socialisti sche terreur, waardoor de openbare orde en rust, die zoo onontbeerlijk is voor den opbouw van het nieuwe Oostenrijk, ernstig in gevaar wordt gebracht. Wij laten hier een korte samenvatting volgen van dit ontroerend herderlijk schrij ven, dat luidt als.volgt: Thans wil ik de zegebede dde ik reeds meer dan drie-en-twintig jaar onder de H. Mis over het volk heb uitgesproken, vanaf mijn ziekbed luide laten weerklin ken in naam van den Vrede-vorst: „Pax vobis, de Vrede zij met U". Een onzegbaar leed vervult mijn vaderlijk hart, om de tweedracht, haat en vijandschap die reeds maandenlang maar vooral in deze laatste weken als een engel des verderfs over ons schoone land en onder ons goede volk zoo veel slachtoffers maakt en zooveel mate- rieèle schade en zoo onnoemelijk veel leed veroorzaakt. Mijn hart en geweten dwingen mij, om nu ik voor de poort van de eeuwigheid sta, het rijk van den altijddurenden vrede on der mijn geestelijke kinderen te vestigen met de dringende vermaning, ja bezwering, sluit vrede en bewaart den vrede! Deze op roep om vrede te sluiten is een bede in naam der menschelijkheid. Is het niet ab soluut in strijd met de natuur, dat men- schen, en zelfs menschen der 20ste eeuw, met geraffineerde gruwzame middelen weer schaamteloos terugvallen in een bar- baarsch heidendom,- om schrik en verderf te zaaien, een heele generatie, maar vooral de jeugd, aan de volksverwildering prijs geven, door het het dynamiet van het wan trouwen en den haat de eensgezindheid on der het volk te verdrijven en de geest van haat en tweedracht los te laten over steden, dorpen, ja zelfs over huisgezinnen. Als Duitsch Bisschop die den titel van Primaat van Duitschland voert, staar ik met bloedend hart op het sombere beeld van een dergelijke broedertwist en burger krijg, omdat door deze betreurenswaardige zelfpijniging de roem van de Duitsche cul tuur voor het oog der overige volken ver- bleeken moet; nu de wonden van den oor log en van den na-oorlogsche tijd nog lang niet zijn geheeld, zullen de toeristen uit ons schoone land wegblijven, omdat een schrik bewind hun veiligheid in gevaar brengt. In naam van het Christendom bezweer ik U dat deze haat en terreur lijnrecht in strijd zijn met de leer van Christus, die vrede aan de wereld schonk bij zijn ge boorte, die den vrede predikte en die als laatste afscheidsgroet tot zijn leerlingen sprak: „Mijn vrede schenk ik U". Legt daarom alle boosheid af en bewaart den vrede. Met klem wil ik hier verklaren en uit schreeuwen zou ik het over heel ons Dio cees: het is een zonde, zeer groote zonde om door daden van geweld schrik en ver warring te stichten en schade aan te rich ten. Het is zondig om openlijk of in 't geheim met deze misdadigers te sympathiseeren door de overtreders der wetten te bescher men. Laat U niet misleiden door het ge zegde als zou zulk een actie een geoorloofd verzet zijn tegen een onwettige regeering. Hoe vaak heeft de H. Vader en het Oosten- rijksche Episcopaat die toch in gewetens- zake een beslissend woord kunnen spreken, niet hetzelfde oordeel geveld? Bovendien is opstand tegen het gezag, revolutie en hoogverraad nog des te meer te verwerpen, als zij bedreven wordt door menschen, die door hun opvoeding en in vloed, door ambt en eed verplicht zijn om vrede en rust onder de burgers te bescher men. Het is een daad van droevig verzet dat men de menschen om politieke redenen aanspoort om ontrouw te worden aan de Katholieke Kerk: tenslotte is gebleken dat de strijd niet gaat over politieke vraag stukken of over het welzijn van het land, maar om het katholieke Christendom te treffen, dat de basis vormt van het nieuwe Oostenrijk. Met een oproep om haat en nijd uit de harten te bannen en vreedzaam te bouwen aan de nieuwe maatschappelijke ordening, besluit de grijze opperherder zijn verma nend woord. KERKNIEUWS De Ned. Nationale Bedevaart naar Lourdes en Nevers. Aan de groote Nederlandsche Nationale Bedevaart naar Lourdes en Nevers, welke zal gehouden worden van 2324 Juli tot en met 2 Augustus a.s., zal worden deelge nomen door onzen grooten Toonkunstenaar den heer Hub. Cuypers, te Amsterdam. Ge durende de Godsdienstoefeningen zal door den heer Cuypers het orgel bespeeld wor den. De bekende Kanselredenaar, Kapelaan Dols te Maastricht, zal als predikant de Be devaart vergezellen. Een viertal Artsen, onder leiding van dr. Th. Platte te Heerlen, zullen de zorg op zich nemen voor de ruim 300 zieken als mede voor de pelgrims, terwijl een groep van-60 R. K. Verkenners en 30 K.J.V.ers zal meegaan om mede behulpzaam te zijn bij het vervoer en de verzorging der zieken. Zooals bereids werd medegedeeld, zal de Geestelijke leiding berusten bij Z. Hw. Excell. Mgr. Brandsma, bijgestaan door den President der Bedevaart, den Hoog Eerw. heer Deken H. Meyer te Asten. Als Directeur der treinen zal ook dit jaar wederom optreden Jhr. mr. G. Ruys de Beerenbrouck en als Directeur der Zie kenverpleging Jhr. mr. F. van Nispen tot Sevenaer. Het voor de vier treinen benoodigde ma terieel, bestaande uit Nederlandsche en Fransche D. trein wagons, werd bereids aangevraagd. Het aantal deelnemers aan de Bedevaart zal bedragen ruim 1500. Er bestaat nog gelegenheid om zich als pelgrims te laten inschrijven bij het Bureau V.N.B., Linde plein 17 te Heerlen. Om teleurstelling te voorkomen wordt aangeraden zich zoo spoedig mogelijk voor eventueele deelname op te geven. De heeren pelgrims, welke als koorzan gers wenschen dienst te doen worden ver zocht hiervan kennis te geven aan den Hoog Eerw. heer Deken v. d. Waarden te Almelo. Aan alle pelgrims zullen tijdig de noo- dige gegevens voor de reis worden toe gezonden. STADSNIEUWS Autotocht voor Ouden van Dagen. Op Dinsdag 10 Juli zal de jaarlijksche autotocht voor ouden van dagen te Leiden worden gehouden. Het Comité overweegt, evenals het vorige jaar ook een boottocht te organisee- ren op een nader te bepalen datum. Er zijn veel liefhebbers (verleden jaar 550 perso nen) en 't blijkt niet meer mogelijk, allen 'n plaatst je in een auto te bezorgen. De ge brekkige kinderen zullen met de auto tocht worden meegenomen. Aangifte voor beide uitstapjes morgen en overmorgen, Woensdag en Donderdag 27 en 28 Juni, Breestraat 91, des morgens van 10 tot 12 uur. Adres aan den Gemeenteraad. Aan den Raad der gemeente Leiden is het volgende adres verzonden inzake de Baatbelasting „Levendaal". Geeft met verschuldigden eerbied te kennen: De Besturen van de Vereenigingen „De Venhuurdersbond voor Leiden en Omstre ken" en „De Leidsche Bouwkring", beide afdeeüinigen van den Nederlandschen Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwon dernemers; en gevestigd te Leiden, dat zij hebben kennis genomen van het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een verordening op de heffing van belasting onder de naam van „Baatbelasting Levendaal"; dat zij bezwaren hebben tegen het op leggen van deze belasting op de navolgen de gronden: a. de memorie van toelichting geeft dui delijk aan, dat het te ondernemen werk ge schiedt in het algemeen belang en derhal ve ook de kosten, door de geheele burgerij moeten worden gedragen; b. ingeval deze belasting zal worden aangenomen, wordt weer een bepaalde ca tegorie van burgers getroffen, i.e. de eige naren, die toch reeds met de grootst moge lijke moeilijkheden te kampen hebben, ten aanzien van de exploitatie mogelijkheid hunner perceelen, o.m. door de zware over- heidslasten en het toenemend onverhuurd komen der huurobjecten, gepaard aan steeds verder schrijdende huurdaling. c. in de meer genoemde memorie van toelichting wordt de verwachting uitge sproken, dat van deze demping een gevolg zal zijn een ontwikkeling tot winkelstraat van het Levendaal. Deze verwachting kun nen adressanten niet deelen, vooreerst wijl de economische toestanden het vormen van nieuwe winkelstraten tegenhouden (reeds nu staan talrijke winkelpanden onvef- huurd) in een omgeving, welke het uitge sproken karakter van winkelbuurt draagt), vervolgens omdat gevreesd moet worden, dat voor het geval er nog ambitie mocht komen tot het stichting van winkelhuizen, door nieuwe verordeningen, als bebou wingsvoorschriften voor bebouwde kom men de mogelijkheid daartoe vrijwel illu soir zal worden. Redenen waarom adressanten eerbiedig doch dringend verzoeken het ingediend voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een verordening op de heffing van een belasting onder de naam van „Baatbelasting Levendaal" niet aan te nemen. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n: 373. N.V. Banketfa- briek „De Bij", Leiden, Roomburgerlaan. N. Pres. Comm.: Wed. R. W. Bukers- Lub- berts, Hilversum. N. Comm.: W. Hellinga, Eindhoven. 1986. J. D. Wiersma, Leiden, Oude Vest 229, goud en zilver. Overl.: J. D. Wiersma, Leiden, d.d. 18 Juni 1934. Opheffing. 5802. T. J. Aukes, Leiden, Sieenstraat 22, horloger, annex winkel. De leden van den R. K. Bouwvakarbei dersbond „St. Joseph" worden herinnerd aan de algemeene ledenvergadering op Don derdagavond 8 uur, in zaal 6 van den Volks bond. VAN ONZE ADVERTEERDERS. EEN NIEUWE BROODSOORT. Een Nederlandsche uitvinding. Het pad van den uitvinder is niet altijd geëffend en vlak. Er zijn vele moeilijkhe den te overwinnen alvorens men het doel heeft bereikt, hetwelk men als idee van vagen omvang voor zijn geestesoog heeft zien verrijzen. Er was eens, het klinkt als een sprookje, een Alkmaarsche bakker, wiens jeugdige kinderen slecht wilden eten. Slechts boter hammen, bestrooid met hagelslag „gingen erin". Op zekeren dag bleek de hagelslag in het Alkmaarsche gezin „uitverkocht" te zijn en de vader, ten einde raad, raspte een reep chocolade en meubileerde met het strooisel de boterhammen van zijn sprui ten, die er genoegen mee namen. De vader toog na den maaltijd bakkerij-waarts, doch onderweg kwa mlien op een lumineus idee. Zou het niet mogelijk zijn, zoo piekerde hij, om brood en chocolade tot een baksel sa men te voegen? Fluks gaf hij, in zijn bak kerij aangekomen, de noodige orders. Er werd een deeg samengesteld, maar het re sultaat was bedroevend. De Alkmaarsche bakker bleef niet bij de pakken neerzitten, maar trachtte langs scheikundige weg er achter te komen, door welke oorzaak de cacao aan het deeg zijn vereischte functies ontnam. Na verscheidene proefnemingen slaagde hij er in een deeg te bereiden, dat houdbaar bleef of om in bakkersterminolo gie te spreken een deeg, „waar stand in zat". Verheugd schoof hij het deeg in den oven, maar het bleek dat het bij de gering ste oventemperatuur verbrandde. Weder om trok hij aan het experimenteeren en slaagde er in volgens een speciale werk wijze en een bijzondere ovenbehandeling een bruikbaar brood te bakken. Met de firma Ringers te Rotterdam, die middelerwijl van de proefnemingen had vernomen, werd een overeenkomst getrof fen. Een bijzondere soort cacao werd ter beschikking van den Alkmaarsche bakker gesteld en het resultaat was verbluffend: misbaksels bleven uit. Ook de Nederland sche Gist- en Spiritusfabriek te Delft had een bepaalde gistsoort, geschikt voor het doel, beschikbaar gesteld. Kortom: het cho coladebrood was geboren. Het kind werd ten doop gehouden, d.w.z. er werd octrooi aangevraagd en voorts werd het Broodbesluit 1925 gewijzigd, waarbij toestemming werd verleend de nieuwe broodsoort in den handel te bren gen, met een gewicht van 500 gram, als chocoladebrood, zijnde wittebrood bereid met Ringers cacao. Het Chocoladebrood,dat van 1 Juni af alom verkrijgbaar zal, wonden gesteld, is zeer voedzaam en is, dus gesneden en met boter besmeerd, een lekkernij, vooral voor kinderen. Het blijft dagenlang versch en de prijs verschilt heel weinig van dien van krentebrood. Het wordt verpakt als ontbijt koek: cellophaan en kartonnen huis. Dezelfde firma, de chocoladebrood en -beschuitfabriek „Elma" te Alkmaar, brengt ook choooladebeschuit in den handel. Wij hebben deze beschuit geproefd en vonden baar voortreffelijk. De ietwat zeepachtige smaak, die aan sommige beschuitsoorten eigen is, was hier geheel afwezig en ver vangen door een lichten cacaosmaak. Ver der was zij volkomen broos en niet over matig zoet. Van Alkmaar begint de victorie op de slecht etende kinderen. Wij verwijzen naar de annonce in dit blad van de Leidsche Broodfabriek. DE K.R.O. RADIO-MISSIEDAG. Technisch en organisatorisch succes voor onzen omroep. De werelduitzending van de K.R.O. op Zondagmiddag is een groot succes gewor den. Reeds tien minuten nadat de laatste Ne derlandsche klanken hun weg hadden ge vonden door de wereldaether kwamen de telegrammen binnen, waarin de goede ont vangst werd bevestigd. Zoo seinden Bero- münster, Milaan, Weenen, Keulen. Rome, Zürich, Parijs, Leipzig. Madrid, Parijs, Lan- genberg, Brussel en Tokio hun dank en ge- lukwenschen. Van Kardinaal Fumasoni Biondi, pre fect van de „Propaganda Fide", mocht de K.R.O. een schrijven ontvangen d.d. 19 Juni, waarin de Kardinaal o.m. mededeelt, dat de H. Vader zijn groote voldoening uit over de ontwikkeling en het nuttige werk dezer loffelijke instelling ten bate van de Mis siën en van harte Zijn zegen schenkt aan alle medewerkenden. Ook uit het eigen land kwamen reeds den zelfden dag tal van telefonische en tele grafische geluk wensch en binnen. Ook het relayeeren door den K.R.O. van de stations, die des middags het program ma van den K.R.O. doorzonden, had over Het algemeen een succesvol verloop. Dit relayeeren heeft technisch zeer veel werk gekost. De N.S.F. bemiddelde deze ont vangst. Gehoord werden brokstukken van programma's uit Weenen, Beromünster, Pa rijs, Roma-Ncipoli en de Amerikaansche zenders Columbia en National Broadcas ting. Kwalitatief mocht deze doorzending niet altijd onberispelijk zijn, als experiment heeft zij groote waarde. De aldus beluis terde programma's klonken over het alge meen goed. Tengevolge van luchtstoringen heeft de overkomst soms iets geleden. On danks het feit, dat gewoekerd moest worden met de beschikbare telefoonlijnen is alles vlot op de minuut verloopen. Het wereldprogramma van den K.R.O. is in Indië uitnemend ontvangen. Het werd door den Gouvernementsradiodienst door gegeven aan acht zenders van de N.I.R.O.M. op Java, aldus een Aneta-telegram uit Ba tavia. Aan het slot van den wereldmissiedag richtte pastoor Perquin zich voor de micro foon tot de Katholieken van Nederland. De dag van heden, aldus pastoor Perquin, is er een geweest van groote beteekenis. De K.R.O. heeft het Nederlandsche woord en den Nederlandschen klank en de be schrijving van het Nederlandsche land schap aan heel de wereld doen hooren als een echte nationale omroep. De K.R.O. heeft een organisatie tot stand gebracht, die in staat was de Nederlanders in den vreem de op één dag te bereiken en wel door de eigen zenders van het land waarin zij wo nen. Wanneer men eens wist, wat er door den leider van den missiezender en de prach tige kerels onder de onzen die hem gehol pen hebben is voorbereid, wat er noodig is geweest om dezen missiedag te organisee- ren, wat er onderhandeld moest worden met de talrijke groote zenders in Europa en de vier werelddeelen, wat er is afgekabeld naar die verstverwijderde landen van den aardbol, wat er moest overeengekomen en afgesproken worden om geheel dat net van lijnen aan elkaar te doen passen, wat een moeilijkheden van tijd en taal, van atmos- refische toestanden moesten worden over wonnen, dan moet men toegeven dat dit alles grenst aan het ongeloofbare en men- sohelijk onmogelijke. Een woord van hulde moet hier ook ge bracht worden aan Rijkszenders, Phohi, N.S.F., wier ingenieurs-technikers met den voorzitter van het centrale comité der om roepen steeds tot alle hulp bereid waren. De geheele wereld weet thans dat er in het kleine Holland een omroep bestaat, waarover èn ieder vaderlander èn iedere Katholieke zich mag verheugen. Maar voor ons is dit feit, hoe groot ook van beteeke nis, toch niet het voornaamste geweest. Het voornaamste was, dat onze werelduitzen ding op den Phohi één jaar bestond en daarbij bewezen had van het allergrootste nut te zijn voor iederen Nederlander in de verre landen, en voor de honderden missio narissen, priesters, broeders, zusters in het bijzonder. Onze missionarissen kunnen ons niet meer missen. Wij hebben hen aan het moe derland verbonden, hoever zij er ook van verwijderd zijn. Tot slot van dezen zoo gedenk waard igen en grootschen missiedag wilde spr. heel katholiek Nederland bedanken, voor alles het Hoogwaardig Episcopaat en vooral den Aartsbisschop van Utrecht. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 25 Juni. Groentenveiling. Per 100 stuks: andijvie f 0.602.20, kroten f 1.502.60, komkommers f 1.006.00, bloemkool I f 25.10, bloemkool II f 1.50 2.00, pieterselie f 0.801.80, kropsalade f 0.501.80, selderie f 1.202.40, wortelen f 1.706.60, perziken f 312, per 100 kg.; snijboonen f 1530, stokboonen f 4449, stamboonen f 2233, tuinboonen f 24, doperwten f 615, peulen f 523, poste lein f 24, spinazie f 39, tomaten A 17.80, B f 15.60, C f 16, CC f 11.80. andij vie per kist 1020 cent. 26 Juni. Vette Varkens. Totale aan voer 216 stuks w. v. 209 zwaar 3233 cent en 7 licht 3031 cent per kg. levend ge wicht. Handel vlug met zeer kleine aan voer. GOUDA, 26 Juni. Vee. 487 runderen, waar onder 27C vette koeien 5460 cent per kg., 100 Geldekoeien f 80140, handel stug, 65 melkkoeien f 110220, handel stug, 52 stieren 3246 per kg. handel vlug, 19 paarden f 60130, handel stug, 97 vette kalveren 3050 cent per kg. handel matig 308 nuchtere kalveren: slachtkalveren f 3 8 en fokkalveren f 316 per stuk han del stug, 245 vette varkens: slachtvarkens 2832 cent, per kg., handel stug, 50 ma gere varkens f 816.50 per stuk, handel matig, 151 biggen f 610 per stuk, handel matig, 325 schapen f 1022 per stuk, han del stug, 265 lammeren f 510 per stuk, handel Stug, 26 bokken f 39 per stuk, handel matig. Kaas. 28 stapels laagste prijs f 20 per 50 kg. Boter. Aanvoer 2368 kg. Goeboter f 10.3 1.45, en Weiboter f 1.151.33 per kg. BODEGRAVEN, 26 Juni. Kaas. Aange voerd 514 partijen Goudsche kaas, alle met Rijksmerk, totaal 2063 stuks, wegende 185.706 kg. prijs met rijksmerk le soort f 2124, 2e soort f 1926 zwaardere tot f 26. Handel matig. ROTTERDAM, 25 Juni. Binnenl. granen. Stemming kalm. Rogge 75-6 kg. Bahia Blanca spoedig gewacht f 8.15, 74-42 kg. La Plata disp. f 8, 76 kg. Hongaarsche disp. f 8. 76 kg. Duitsch nieuwe oogst disp. f 7.80, Poolsche gedenatureerd, f 4.254.10. Gerst 68-69 kg. La Plata disp. f 110, 68-68 kg. dito spoedig ve.rwacht f 107, 64-65 kg. diteo dito dito f 106, 67-68 kg. Zuid-Russi sche disp. f 110, 6061 kg. Donau disp. f 104.50. Haver Chili Stormking disp. f 6.80, 54-5 kg. Zuid-Russische f 6.406.60, 57-8 kg. dito f 6.75, 57 kg. La Plata Clipped f 6.35. Mais per 2000 kg. La Plata heden ge wacht f 96, dito stoomend f 96, Donau-Gal- fox disp. f 95, Mixed Zuid-Russische f 96, gele Bulgaar aangekomen f 95, La Plata cinq, spoedig gewacht f 110. ROTTERDAM, 26 Juni. Vee. Ter vee markt werden heden aangevoerd; 204 paar den, 400 magere runderen, 683 nuchtere kalveren, 13 varkens, 7 veulens, 606 vette runderen, 282 graskalveven, 2 biggen, 375 vette kalveren, 147 schdpen of lammeren, 8 bokken of geiten. Prijzen per half kg.: koeien 6062, 5256 en 4044 cent, ossen 5458, 4652 en 40—44 cent, stieren 4850 4446 en 3840 cent, kalveren 6070, 5055 en 3040 cent, graskalveren 38, 33 en 30 cent, nuchtere kalveren 261710 cent, schapen 38, 34 en 30 cent per stuk f 19149, lammeren 40, 36 en 30 cent per stuk f 18108. Urijzen per stuk van mager vee: melkkoeien f 205165110, stieren f 250180140, graskalveren-f 35 2510, paarden f 18013080, slacht- paarden f 13510070, hitten f 9070 60, nuchtere fokkalveren f 18129, nuch tere slachtkalveren f 654, kalfkoeien f 200—175—120, pinken f 85—65—50, vaar zen 110—90—70. BOSKOOP, 25 Juni. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks. Golden Ophe lia 1014 cent, Hadley 2040 cent, Clau dius Pernet 2040 cent, Columbia 1015 cent Butterfly 816 cent. Mac Keiler 1018, Mme Jules Bouché 1018 cent, Rosaladia 1225 cent, Florex 1625 cent, Phoebe 25 cent, Krans 1830 cent, Chas. P. Kilhaem 1220 cent, Edith Helen 20 35 cent, Aug. Noack 1520 cent, Else Poul- sen 2550 cent, Gloria Mundi 3566 cent, Orange Perfection 1525 cent, Paul Gram- pel 2030 cent, Ingar Olson 1530 cent, Ellen Poulsen 1220 cent, Hoover 35 cent Briarcliff 10—18 cent, Paul Scarlet 10—20 cent, Violieren 1525 cent, Lathyrus 410 cent, Asparages 20 cent, Gerbera 1420 cent, Clematis Durandi 1523 cent, Cle matis Prins Hendrik 1.70, Anjers 16 cent, Zinnea 812 cent, Bonte Ligustrum 1220 cent, Campanula 8 cent, Iris 610 cent, Gladiolen 1223 cent. DEN HAAG, 25 Juni. Fruitveiling. Aardbeien 1222 cent per kg., kersen: Mei kersen I 2030 en II 1218 cent, zwarte kersen 2032 cent, roode kersen 812 cent gevallen kersen 814 cent per kg. KATWIJK a. d. RIJN, 25 Juni. Groen tenveiling. Vroege aardappelen per kist van 25 kg.: groote f 1.251.70, idem drie lingen f 1.051.30 plus 35 cent per kist heffing, Middenprijs groote f 5.67, drielin gen f 4.61 per 100 kg, plus f 1.40 heffing. Peen per 100 bos f 4.607.10, sla f 0.50 1.00 per 100, rabarber f 2.102.60 per 100 bos. NOORDWIJKERHOUT, 25 Juni. Veiling „De Eendracht". Aardbeien 4182 cent, bruine cap. f 0.601.60, Whitam 6070 ct., boonen f 1.25, doppers f 0.801.10, wonder van Amerika 3040 cent, peulen f 0.85 1.30, tuinboonen 2429 cent, alles per 10 kilogram. TER AAR, 25 Juni. Centrale veiling. per 10 kg. tuinboonen 2229 cent, snijboo nen f 2.202.90, peulen f 0.301.95, dop pers 6090 cent, stamprincesseboonen 3 3.40, per kg.: postelein 25 cent, per 100 bos peen f 47, andijvie 4060 cent, witte capucijners f 1.10, kasstek f 0.902.10, per 100 stuks: sla f 0.501.00, bloemkool f 1.50 5.40, komkommers f 14, per pond: aard beien 14 cent, Tomaten A 89 cent, V 9 cent, C 68 cent, Augurken grof 3 cent per stuk, Wagenaars f 2.10 ROELOFARENDSVEEN, 25 Juni. Groen tenveiling. Bloemkool f 46 per 100 stuks, peen 4 cent per bos, aardbeien 1433 cent per kg., snijboonen f 2.202.80, idem stek f 0.90—1.60. dubb. stamb. f 2.80—3.20, peu len f 0.46—rl.65, doppers I 68—73 cent, idem II 60 cent, idem III 46 cent, capuc. f 0.49 0.51, tuinboonen 2324 cent per 10 kg., Augurken: grof f 2.202.40, bommen f 2.00 2.20, Aug. Stek f 1.20 per 25 kg. VINKEVEEN, 25 Juni. Groentenveiling. Peulen 311 cent, doperwten 611 cent, tuinboonen 2030 cent per 10 kg., spercie- boonen 42 cent, snijboonen le soort 2228 cent, 2e soort 1218 cent, Wagenaars 23 cent, stamprincessen 3032 cent per kg., tomaten A 89 cent, B 910 cent, C 67 cent, CC 5 cent per pond, komkommers (gele) 15 cent en bloemkool 210 cent per stuk, kropsla 520 cent per 10 krop, aardbeien 814 cent per pond, roode bes sen 10 cent, zwarte bessen 1416 cent, ra barber 3 cent, per bos, spinazie 57 cent en postelein 24 cent per kg., peen 39 cent per bos, capucijners 56 cent per kg. INGEZONDEN STUKKEN Sportmanieren? Naar aanleiding van het incident tij dens den voetbalwedstrijd Steeds Hooger D. O. S. 3 voor de prom.-degradatie 3de klasse D. H. V. B. zag ik gaarne onder staande regelen geplaatst om zoodoende een andere kijk op het gebeurde van Zon dag j.l. op het terrein van St. H. te Rijp- wetering te krijgen, daar er naar mij ter oore kwam uit de omgeving van Rijpwe- tering sportlieden waren, die van mee ning waren de oorzaak van het gebeurde op mij te schuiven. Ik wil in 't kort eenige trekken uit deze wedstrijd geven. Tot de rust had de wedstrijd een sportief verloop en had D. O. S. zich door 2 doelpunten een veiligen voorsprong verzekerd. Ruim een kwartier na de rust toen de Veen No. 3 scoorde werd het spel spannender, ja zelfs forsch, waartegen ik menigmaal moest op treden. Ruim 2 min. voor het einde krijgt een der voorhoedespelers van St. H. de bal voor het doel, komt even in aanraking met een der achterspelers, doch zeer fair, inplaats van te schieten begaat hij een overtreding en ziet een vrije trap te gen zich genomen. Dit schijnt hem op te winden, en ik krijg eenige scheldwoorden in ontvangst te ne men, waarop ik hem het veld uitzend. Zich schijnbaar niet kunnende bedwingen gaf hij mij zoo'n geweldige slag tegen het hoofd, dat ik kermend van pijn neerviel en een paar minuten bleef liggen. Alsof het een bokspartij was. (Over het optre den van aanvoerder en bestuur kan ik in geen geval mijn goedkeuring uitspreken). Nadat ik opgestaan was, wilde hij mij weer te lijf, doch dit werd hem dan eindelijk verhinderd door eenige personen en spe lers van D. O. S. Ik eindig met de wensch, dat bovengenoemde sportver. een andere kijk op het voorgevallene zal krijgen, en dat de bewuste speler zijn voetbalschoenen zal opbergen. M. HEUZEN, Scheidsrechter.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8