DINSDAG 26 JUNI 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD. PAG. 3 VERLAGING VERPLEEGPRIJS „ENDEGEEST". Gelijk bekend, besloot de Raad op 30 Januari 1933 tot een verlaging van de verpleeggelden van „Endegeest" en „Voor geest", toen met inbegrip van de kleeding 825.per jaar bedragende, met 30. per jaar, zulks met ingang van 1 Januari 1933. De verpleegprijs werd zoodoende ge bracht op 765.benevens 30.voor kleeding, per jaar. In den loop van het vorige jaar wend den Ged. Staten zich andermaal tot de be sturen van verschillende krankzinnigen- en zwakzinnigengestichten met het verzoek, om ook voor 1934 weder een aanmerkelijke verlaging van de verpleeggelden te be vorderen, een verlaging, welke voor „En degeest" en „Voorgeest" ten minste 75. per jaar zou moeten bedragen. Naar hunne mèening toch maakt de financieele toe stand van de provincie en van de ge meenten een nog verder gaande bezuini ging op de uitgaven voor verpleging van arme krankzinnigen en zwakzinnigen tot een zóó gebiedenden eisch der noodzake lijkheid, dat de Provincie bij niet gevolg- geving aan haar verzoek, zij het ook on gaarne, haar subsidie in de kosten van verpleging van arme krankzinnigen en zwakzinnigen zou moeten beperken tot een percentage van een harerzijds redelijk ge- achten verpleegprijs. Het door B. en W. gepleegde schrifte lijke en mondelinge overleg met Ged. Sta ten heeft ten slotte althans omtrent de hoofdzaak zelve verlaging van het ver- pleeggeld met 75.per jaar, ingaande 1 Januari j.L tot overeenstemming ge leid, waarmede ook voorshands aan de overige wenschen van Gedeputeerde Sta ten voldoende is tegemoetgekomen. De verpleegprijs zal dan vanaf 1 Januari 1934 bedragen: 700 per jaar, benevens 20. voor kleeding. Door deze verlaging zal de begrooting van de gestichten pl.m. 50.600 de gemeente aan kosten van verpleging van ongunstiger worden. Daarentegen zal door eigen patiënten in „Endegeest" en „Voor geest" pl.m. 14.750.worden bespaard, zoodat uiteindelijk de gemeentebegrooting een som van rond 36.000 heeft te dra gen. PROF. DR. N. PH. TENDELOO. Bij Kon. Besluit is met ingang van 17 September 1934, op zijn verzoek aan Dr. N. Ph. Tendeloo, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden, eervol ontslag ver leend met dankbetuiging voor de belang rijke in deze betrekking verleende dien sten. VOLKSBOND-NIEUWS. Encycliek-herdenking 1 Juli te Roelofarendsveen. Voor de leden van de afd. Leiden zijn voor de Boottocht (tevens rondvaart) nog een beperkt aantal kaarten te verkrijgen op het kantoor vain het Bondsgebouw, heden en volgende avonden van 79 uur. Prijs 30 cent. Men voorzie zidh spoedig van kaarten. Vertrek van de boot 12 uur, ligplaats Lage Rijndijk. HetbestuurR. K. Volksbond. De leden van den Kaith. Graf. Bond, afd. Leiden, welke genegen zijn, de Encycliek- Meeting te Roelofarendsveen op a.s. Zon dag mede te maken, kunnen, uiterlijk tot Vrijdagavond, daarvoor gratis een plaats bewijs halen bij de navolgende bestuurs leden: F. Klein, Anna Paulownastraat 12 a, W. H. J. Overdijk, Haarlemmerstraat 166 en F. Kerstens, Lindestraat 20. HET ZIEKENTRIDUUM. Stelt Uw auto beschikbaar. Gisteravond heeft het Ziekentriduum- comité in een laatste vergadering vóór het Ziekentriduum, dat volgende week Woens dag, Donderdag en Vrijdag zal worden ge houden, de organisatie der verschillende onderdeel en nog eens besproken. En naast het zeer vele en omvangrijke organisatorische werk, dat reeds tot een goed einde is gebracht, dienen nog enkele rnededeelingen aan belangstellenden te worden gedaan. Vooreerst betreffende de toegangskaarten voor familieleden van zieken. Dit is aldus georganiseerd, dat aan de zieken een deel nemerskaart is toegezonden. Op vertoon van deze deelnemerskaart kunnen familie leden van zieken op Zaterdag 30 Juni a.s. van 1517.30 uur bn van 18.3021 uur in het gebouw der R. K. Studentenvereeni- ging „St. Augustinius" Rapenburg 24, toe gangskaarten bekomen voor den prijs van 0.25. Deze kaarten zijn geldig op Woens dag en Donderdag van het Ziekentriduum. Vanuit de buitengemeenten kunnen de aanvragen om toegangskaarten schriftelijk geschieden vóór 30 Juni as. aan hetzelfde adres, onder motto „Ziekentriduum". Vervolgens wordt door het comité een dringend beroep gedaan op auto-bezitters om voor dit mooie doel hun auto beschik baar te willen stellen gedurende de Tri- duumdagen en deze zoo mogelijk ook zelf te willen rijden. De auto-commissie, even eens zetelend in het gebouw der R. K. Stu- dentenvereeniging aan het Rapenburg, waar men zich dus kan melden, heeft reeds verscheidene aanvragen verzonden, doch nog te weinig toezeggingen ontvan gen. Het kan niet anders of op dit bericht zullen zeker nog vele autobezitters uit Lei den en omgeving zichzelf en hun wagen voor dit mooie doel beschikbaar stellen. Waar bij andere gelegenheden steeds zoovele auto-bezitters zich komen melden, mag voor dit allermooiste doel toch zeker wel op de offervaardige medewerking van alle Katholieke auto-bezitters worden ge rekend. Reeds op deze bijeenkomst werd dank gebracht voor de giften voor het triduum geschonken. Waar echter zoo ontzaglijk veel noodig is, mag op de voortdurende steun der Katholieken zeker wel worden aange drongen. Mogen zij, die het Ziekentriduum nog niet bedachten, alsnog hun offergave schenken voor dit verheven liefdewerk. DOODELIJK AUTO-ONGEVAL. Leidsch student om het leven gekomen. Hedenmorgen te ongeveer vijf uur reed de 20-jarige reserve-wachtmeester van de School voor Verlofsofficieren der bereden artillerie te Ede, de Leidsche student A. D. J. Hoogkamer met zijn auto van Arnhem naar Ede. Nabij de Ginkel is de auto, ver moedelijk doordat de bestuurder met te groote snelheid reed, tegen een boom ge botst. De auto kronkelde geheel om den boom en de bestuurder, genoemde H., die zich alleen in den wagen bevond, was vrij wel op slag dood. Het lijk werd naar de militaire geneeskundige inrichting te Ede vervoerd. De auto werd totaal vernield. De commissaris van politie te Ede, verzoekt personen, die getuige waren van het onge val, zich aan te melden tot het geven van inlichtingen. AFSCHEID VAN MEJ. A. BERENDS. Als directrice van de Openbare Leeszaal „Reuvens." Het afscheid van Mej. A. Berends, als directrice van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" is door haar vele vrienden en kennissen ónder wie. ook gerekend mogen worden de leesgrage leden aangegrepen als een welkome gelegegn- heid om aan mej. Berends een blijk te ge ven van him groote waardeering en gene genheid. Het was een afscheid, zooals ieder afscheid: ,een tikje weemoedig. Maar het was een feestelijk afscheid, omdat ieder zich beijverd hééft dezen laatsten dag van mej. Berends' werkzaamheid als di rectrice te maken tot den gloriedag van haar leven. Men voelde het: de woorden van lof en hulde, haar toegesproken, waren welge meend en kwamen recht uit het hart. En de vele geschenken, waarmede de schei dende directrice werd bedacht, mogen voor haar het blijvend bewijs zijn, dat zij zich in haar loopbaan als directrice der Openbare Leeszaal, veler genegenheid en dankbaar heid heeft verworven. Een groot gezelschap, onder wie de assis tenten en vele oud-assistenten kwamen gis terenmiddag in de boekerij bijeen voor het „afscheid." Het eerste werd het woord gevoerd dooi de Presidente van het Leeszaal-bestuur, mevr. KuenenWicksteed, die mej. Be rends recht hartelijk dankte voor de wijze, waarop zij haar taak dikwijls onder allerminst rooskleurige omstandigheden heeft vervuld. Met onuitputtelijk geduld en opgewektheid heeft zij hier gearbeid en het is haar gelukt een sfeer van gemoede lijkheid in deze bibliotheek te scheppen. Namens het bestuur ook namens hen, die niet meer aanwezig konden zijn bracht spr. hartelijk dank. Als oudste lid van het bestuur herinnerde dr. Kroon aan de oprichting in 19081909 van deze leeszaal en de vele moeilijkheden, door welke mej. Berends zich in die eerste jaren moest heenslaan. Namens het be stuur bood spr. bloemen aan en een album met photo's, keurig gebonden door den „ouden heer Smits". Een der mede-oprichters van de Leeszaal de heer P. G. Hoeks, heeft daarop in gevoel vol woord gesproken. Al dadelijk na de be noeming, aldus spr., van mej. Berends tot directrice dezer thans bloeiende leeszaal, bleek, dat het bestuur een uitstekende keu ze had gedaan. In die eerste jaren heeft mej. Berends nacht en dag gewerkt om or de te scheppen in de boeken-chaos. Spr. dankte ook voor de welwillendheid, vrien delijkheid en hartelijkheid steeds van mej. Berends ondervonden, ook voordat hy zich genoopt had gevoeld ontslag te nemen als lid van het bestuur. Spr. hoopte, dat God mej. Berends zou zegenen en zij een verdiende rust zou mogen genieten. Mej. Gerber uit Bussum sprak namens de assistenten en oud-assistenten. Hoewel mej. Berends de directrice was, was zij ook altijd een vriendin, de ziel van de leeszaal, de spil waarom alles Iraaide. Aan de jaren, hier in de leeszaal doorgebracht onder lei ding van mej. Berends, denkt spr. steeds met vreugde terug. Namens assistenten en oud-assistenten bood spr. een perzisch ta felkleed en een gedenkalbum aan. Namens een commissie uit de leden heeft de heer N. Swierstra de directrice gehul digd en namens alle leden, hooge waardee ring uitgesproken voor de welwillendheid en vriendelijkheid, waarmede mej. Berends haar taak heeft vervuld. Van deze welwil lendheid en altijd klaar staan voor de le den gaf spr. eenige frappante voorbeelden. Spr. bood een enveloppe „met inhoud" aan, met de bedoeling, dat de directrice die in houd voor een reisje zou besteden. Door het Bestuur van den Prov. Bond van Leeszalen en Bibliotheken werd mej. Berends gc' uldigd als een der pioniers, die stil en standvastig aan den opbouw van haar ideaal heeft gewerkt. Deze hulde ging vergezeld van een vaas met bloemen. Mej. Hooff kwam herinneren aan de eerste jaren in het Leesmuseum te Nijme gen, waar mej. Berends in de geheimen van haar taak werd ingewijd. Mej. Fischef zorgde voor een aardig geschenk, in den vorm van een boek uit bloemen opgemaakt en mej. Snouck Hur- gronje heef ten slotte een persoonlijk woord gesproken, als herinnering aan de Dori sche dagen van mej. Berends. Nadat allen hun gemoed hadden uitge sproken en men nog van alle kanten met bloemen was komen aandragen, werd door de dames assistenten thee en versnaperin gen rondgediend. Naar wij vernemen zal de adjunct-direc trice, mej. Heyse, als waarnemend direc trice optreden. .1. Eindexamens Gymnasium. Voor het eindexamen van het. Stedelijk Gymnasium alhier zijn geslaagd: Eerste groep. Afd. B. de heeren L. Bakema en C. G. Bel en mej. J. J. P. Zaayer, allen Leiden, de heeren H. Kramers en P. J. J. Versluys, beiden Oegstgeest, en D. v. d. Mey, Zoeterwoude. Afgewezen 1. Het examen wordt met 1 candidaat voortgezet. Tweede groep. Afd. B. Geslaagd de hee ren L. J. van Apeldoorn, D. van Eysinga, R. Horst en J. L. van Klaveren, allen Lei den en W. C. van Dorp, Katwijk aan Zee. Afgewezen geen. Het examen wordt met drie candidaten voortgezet. Gisteren hebben de heeren B. J. Kluts en H. J. de Groot, resp. stoker en timmer man bij de firma Tieleman en Dros, con- servenfabriek alhier, dan deg herdacht, waarop zij 25 jaar geleden bij deze firma in dienst traden. Om 10 uur werden zij in de directie-kamer door den heer A. Dros Sr. op hartelijke, waardeerende wijze toe gesproken. Als stoffelijke bewijs van waardeering werd hun een enveloppe met inhoud overhandigd. Daarna werden zij in de technische afdeeling namens het perso neel toegesproken door hun collega, den heer A. J. Griffioen, die hun ieder namens het personeel der technische afdeeling een lamp aanbood. ZOMERCONCERTEN PIETERSKERK. Evenals bij het eerste zomerconcert van 31 Mei 1.1. 'n bekend Leidsch zangkoor (Sursum Corda onder Ant. v. d. Horst) meewerkte, zal ook op het 2de zomercon cert in de Pieterskerk van a.s. Vrijdag 'n koor meewerken, dat eveneens z'n naam wist te vestigen, nml. Con Amore onder lei ding van D. Smink. De bekende Haagsche violist Herman v. d. Vegt zal enkele soli geven, terwijl de concertgever Leo Mens en de heer Aart Smink Jr. enkele orgel-soli zullen uitvoe ren. Er kan dus in de al-oude en mooie Pie terskerk 'n goed uur genoten worden, ter wijl het beoogde doel, nml. 't fonds te ster ken voor de herstelling van het histórisch- waardevolle Pieterskerk-orgel óók 'n aan leiding kan zijn, om a.s. Vrijdag-avond z'n schreden naar de Pieterskerk te richten. Aan 't volgende (Bach-) concert van 26 Juli werkt Sam Swaap en aan dat van 20 September mevrouw Sala en van Ister- óael mee. ZIE VERDER STADSNIEUWS PAG. 8. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal-examen Romaansche taal, mej. H. L. Velde,- Den Haag; doctoraal-examen geneeskunde, de heer D. A. Fernandes, Leiden. LAATSTE BERICHTEN PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De Provinciale Staten van Zuid-Holland kwamen hedenochtend elf uur in de Rid derzaal bijeen onder voorzitterschap van de commissaris der Koningin, minister van Staat Jhr. mr. dr. H. A. van Karne- b e e k. De voorzitter deelt mede, dat de heer Van Voorst tot Voorst (R.K.) aan Ged. Staten eenige inlichtingen wenscht te vragen omtrent den verkeers- toestand bij de Hoornbrug. Hiertoe zal aan het eind van de agenda gelegenheid worden gegeven. Verder deelt spr. mede, dat de volgende week de Ridderzaal slechts één dag be schikbaar zal zijn. De Tweede en Eerste Kamerzalen zijn op de overige dagen niet beschikbaar. Spr. zal het bij deze mede- deeling laten. Buitengewoon lid der Ged. Staten. De heer W. Warnaar wordt herkozen tot buitengewoon lid van Ged. Staten. Rekening stichting „Rosenburg" te Loosduinen. Aan de orde is het voorstel tot goedkeu ring van de rekening en balans 1933 der Stichting „Rosenburg" te Loosduinen. De heer Drees (S.D.) betoogt, dat het georganiseerd overleg voor het personeel bij deze stichting nog veel te wenschen overlaat. Deze storting wordt vrijwel ge-» heel door de provincie en de gemeente ge- financieerd en het gaat niet aan, dat regen ten geen rekening houden met de wenschen der vakvereenigingen van verplegend en ander personeel. Mr. Bolsius (Ged. Staten) antwoordt, dat Ged. Staten hebben gedaan wat moge lijk is om het georganiseerd overleg te be vorderen, totnutoe echter zonder resultaat. Regenten stellen zich op een zeer ver ouderd standpunt. Het zal wellicht noodig zijn, dat de Prov. Staten invloed verkrijgen op de benoeming van regenten; Ged. Sta ten zijn te dezer zake diligent. Na repliek van den heer D r e e s wordt het voorstel z. h. s. goedgekeurd. Bloemententoonstelling 1935 te Heemstede. Bij het voorstel tot deelname in het waar borgfonds in de Alg. Vereen, voor Bloem- bvolltncultuur ten behoeve van de in 1935 te Heemstede te houden internationale voorjaarsbloemententoonsteling zet de heer v. Egmond (C.H.) zijn bezwaren uiteen. Spr. is van meening, dat de risico's van deze tentoonstelling behooren te worden gedragen door belanghebbenden, desnoods met steun van de betrokken gemeentebe sturen. De Provincie die korting gaat toepassen op haar subsidies voor gezond heidszorg e. d. moet in dezen tijd zich vooral onthouden van het nemen van risi co in een bloemententoonstelling. Spre kers fractie zal tegenstemmen. Ook de heer Schouten A.R.) is tegen dit voorstel, waartegen de provincie voor 20.000 garantie zou verleenen. Het ont breekt spr. niet aan sympathie voor het bloembollenbedrijf, dat in dezen tijd een internationale bloemententoonstelling aan durft, maar het komt ook sprekers fractie voor dat de provincie zich van deelname in het risico dient te houden. De heer Bolsius (Ged. Staten) ant woordt, dat de bezwaren niet van princi- pieelen aard blijken. Spreker schetst den toestand in het bloembollenbedrijf, welke belang meebracht, dat een beroep op me- derwerking van de provincie werd gedaan. Ged. Staten hebben niet op slag of stoot dit voorstel ingediend; zij hebben het gevraag de reeds van 35 tot 20 mille gereduceerd. Het laat zich aanzien, dat de garantie slechts een formeele daad zal blijken te zijn. De vorige tentoonstelingen waren wel geslaagd, en er is aanleiding om te ver wachten dat er ook ditmaal voldoende be langstelling van bezoekers zal komen. Het voorstel wordt met 43 tegen 21 stem men aangenomen (Tegen de anti-rev. en chr.hist.). TELEGRAMMEN DE NAT. SOC. AANSLAGEN IN OOSTENRIJK. Weer nieuwe schanddaden. Voor het gebouw van den Kath, Boeren bond in Arnreck in Stiermaken is gisteren een bom tot ontploffing gebracht. Door de explosie werden talrijke vensterruiten vernield, de inventaris beschadigd en de secretaris van den Boerenbond gewond. Verschillende Nationaal-Socialisten zijn in arrest gesteld. In het Handelsgerechtshof te Weenen is hedenmorgen een bom ontploft, waardoor twee kooplieden en een vrouw zwaar wer den gewond. DE BIJEENKOMST VAN DOLLFUSS MET MUSSOLINI. WEENEN, 26 Juni. (V.D.) Het semi-offi- cieele orgaan van de Oostenrijksche regee ring, de Christelijk-Sociale „Reichspost" deelt thans mede, dat Mussolini dr. Doll- fuss heeft uitgenoodigd hem einde Juli in zijn villa in Riccione met zijn familie te bezoeken. Dollfuss heeft deze uitnoodiging aangenomen. In Weensche diplomatieke kringen was de uitnoodiging van Mussolini aan Doll fuss reeds eenigen tijd bekend. Men brengt hier deze uitnoodiging in verband met het onderhoud tusschen Hitler en Mussolini in Venetië en verwacht, dat bij de besprekin gen in Riccione van Italiaansche zijde het Duitsoh-Oostenrijksche probleem ter spra ke gebraóht zal worden. DE OORLOG IN DEN CHACO. LA PAZ, 26 Juni. (V.D.) Gisteren werd officieel bekend gemaakt, dat het offensief van Paraguay tegen het Fort Ballivian thans definitief mislukt is. Het Ministerie van Oorlog deelde mede, dat Bolivia thans de derde overwinning in de laatste dertig dagen in den Chaco had bevochten. PER ZWEEFVLIEGTUIG OVER DE ALLAGHANYS. ..NEW YORK, 26 Juni. (V.D.) De Ame- rikaansche zweefvlieger Richard Dupont, heeft in Somerset Hills in den staat New Jersey, een prachtige vlucht ondernomen. Op een hoogte van duizend meter vloog hij met zijn zweefvliegtuig over de Allaghanys en landde tenslotte na zes uur en tien mi nuten, waarin hij een afstand van 249 K.M. had afgelegd. Daarmede heeft Dupont een nieuw Amerikaansch record gevestigd. DRIE MISDADIGERS ONTSNAPT. Na cipier vermoord te hebben. Maandagavond is in de gevangenis te Oelsnitz (Duitschland), een brutale moord gepleegd. Toen de opzichter over de gevan genen Otto Becker de cel van den wegens politieke vergrijpen sinds een jaar in hech tenis zijnden, 34-jarigen Wenzel Ottmar binnengegaan was, werd hij plotseling door dezen overvallen en met een handdoek ge wurgd. Ottmar maakte zich meester van de sleutels der cellen ep bevrijdde den 35-ja- rigen Bruno Gebhardt en den 30-jarigen Karl Schroeter uit hun cellen. Door hulp geroep lokten zij vervolgens de vrouw van den inspecteur, die in den tuin bezig was, naar haar woning, en dwongen haar onder bedreiging met den dood de achterdeur te openen, waarna zij de vlucht namen. Zij klommen over den muur, die het terrein omgeeft, en zijn sindsdien verdwenen. De vrouw van den inspecteur sloeg alarm, waarop onmiddellijk alle maatregelen ge- BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Jacoba Heiltje, d. van S. H. Munnik en E. v. Eijk Hendrika, d. van N. H. Breedeveld en B. v. Soest Ilonka Johanna, d. van W. F. Streefland en M. J. Witsenburg Jakob, z. van I. v. d. Reijden en J. W. L. Trouwee Hendrikus Bern ar- dus Antonius, z. van A. J. Hartwijk en A. E. v. d. Geijn Johanna, d. van B. de Bol ster en K. H. Kauril Maria Johanna Cor nelia, d. van W. A. Schilperoort en M. In 't Veen Petronella Wilhelmina Hermina, d. van P. Groenhart en W. A. Flierman Maria Geertje Adrians, d. van T. v. Rooyen en J. C. Bol Hendrik, z. van J. M. Ker- len en F. v. d. Duim Maria Sara, d. van M. J. Wesselman en S. M. de Vrind Teunis, z. van A. v. d. Voet en C. v. d. Lin den Geertruida, d. van K. Batelaan en W. Verhoogt Johannes Daniël, z. van F. D. Noest en J. C. de Wilde Elisabeth Maria, d. van A. H. Winkelmolen en J. W. Schoenmaker Maria Wilhelmina, d. van P. Slingerland en F. Dubbel^ar. Ondertrouwd: M. F. Fokkema jm. 27 j. en A. Chr. J. Boot jd. 27 j. Gehuwd: N. v. Duuren jm. en H. J. Voorbij jd. J. M. J. Scheerder jm. en J. M. F. Stumpel jd. BIOSCOPEN. Trianon: Volwassenen. Casino: Volwassenen. Luxor: Volwassenen. Roxy: Afgekeurd. nomen werden om de nabye grens af te sluiten. Politie, gendarmerie en S.A. stel len een onderzoek in. BRANDSTICHTERSBENDE IN CHICAGO GEARRESTEERD. De politie te Chicago heeft de hand ge legd op een uit elf mannen en 'n vrouw be staande brandstichterbende, aan wien men 't grootste deel van de groote branden, die in de laatste drie jaar in Chicago zijn voorge komen, ten laste legt. Men schat het aan deel, dat deze bende gehad heeft, in de in het laatste jaar door branden aangerichte schade, welke in Chicago geschat wordt op .vijf millioen dollar, of 60 pet. DRASTISCHE BEZUINIGINGEN IN ITALIË. In verband met het feit, dat Italië op het oogenblik naar het schijnt in financieele moeilijkheden verkeert, heeft Mussolini be vel gegeven tot drastische bezuinigingen, waardoor ongeveer duizend millioen Lire van de civiele diensten zullen worden ge schrapt. Officieel wordt medegedeeld, dat tenzij de verschillende departementen hun kosten zoodanig kunnen verlagen, dat dit bedrag bezuinigd zal worden, alle salaris sen van regeeringsambtenaren, die kort ge leden reeds verlaagd zyn met 8 tot 20 pet., opnieuw verlaagd zullen moeten worden. De kabinetsraad is ter bespreking van de fi nancieele moeilijkheden voor Zaterdag a.s. bijeengeroepen en men verwacht, dat sen- sationeele besluiten zullen worden geno men, o.m. het laten varen van de grootsche plannen tot herstel en blootlegging van oude monumenten. DE AANSLAG OP GANDHI. Dc vijf daders gearresteerd. SIMLA, 26 Juni. (V.D.) Inzake den mis lukten bomaanslag op Gandhi wordt nog bekend, dat de Mahatma als door een won der aan zyn vijanden is ontkomen. Gandhi was voornemens zich naar den gemeente raad van Poona te begeven, waar een offi- cieele ontvangst was voorbereid. Door een vergissing begon de stedelijke kapel die Gandhi met muziek ontvangen zou, te vroeg te spelen. Onmiddellijk daarop werd de bom geworpen, drie minuten voordat Gandhi arriveerde. Onder de zeven zwaar gewonden bevindt zich een hooggeplaatst ambtenaar van het gemeentebestuur van Poona. Verder werden twee agenten, drie aanhangers van Gandhi en vier kinderen, door bomsplinters licht gewond. De explo sieve kracht van de bom was zoo groot, dat een wiel van de auto volledig vernield werd. Tijdens de receptie in het gemeente raadsgebouw, welke na den aanslag door ging, verklaarde Gandhi, dat de gebeurte nis slechts bevorderlijk voor zijn zaak kon zijn. Hij vermoedt, dat de aanslag .gepleegd is door orthodoxe Hindoes, die zijn verbit terde tegenstanders zijn geworden, in ver band met zijn propaganda voor toelating van de paria's in de tempels. De vijf daders konden in arrest gesteld worden. WISSELNOTEER1NGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn 56.45 Londen 7.411^ New York 1-471/2 Parijs 9 72 Brussel 34 431/2 Zwitserland 47.94 Milaan 12 60 Madrid 20.20 Oslo 37.25 Kopenhagen 33.12'/2 Stockholm 38.30 Weenen Praag 6.121/., Boedapest

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3