DONDERDAG 21 JUNI 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN Weer een slachtoffer van den „onbewaakte" BAKFIETS DOOR TREIN GEGREPEN De bestuurder gedood, twee kinderen ongedeerd Woensdagavond circa half zes is op den onbewaakten overweg bij halte Oosteinde te Aalsmeer-Oost een vreeselijk ongeluk gebeurd, dat het leven van den bloemen handelaar G. heeft gekost, terwijl twee kinderen, die in de bakfiets gezeten waren, als door een wonder er ongedeerd afkwa men. De trein, die om kwart over vijf uit Aalsmeer vertrekt, greep op den onbe waakten overweg bij halte Oosteinde een driewielige bakfiets met hulpmotor, komen de uit den Machineweg, richting Legmeer- dijk. Waarschijnlijk door eigen onvoorzichtig heid heeft G. zyn leven met den dood moe ten bekoopen. Hij passeerde den overweg op het oogenblik, dat de trein in de onmid dellijke nabijheid kwam aanrollen. In volle vaart reed de trein op de drie wieler, slingerde den man half op de rails en de kinderen even verder buiten bereik van den trein. Eén been werd totaal ver brijzeld, terwijl het hoofd vreeselijk ver minkt werd, zoodat de dood bij G. bijna onmiddellijk intrad. De kinderen kwamen wonder boven wonder, behoudens eenige kleine ontvellingen, met den schrik vrij. Dr. V. uit Aalsmeer verleende de eerste hulp, maar kon slechts den dood bij G. canstateeren. Nadat een noodverband was aangebracht, werd het lijk met een zieken auto naar een der gasthuizen te Amster dam vervoerd. De driewieler werd totaal vernield. De trein reed, na een kwartier oponthoud, verder. JONGEN AANGEREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag tegen vier uur is het 7- jarig zoontje van den heer W. Huizinga te Olde Haske aangereden en op slag gedood. HOOFDCONDUCTEUR AAN GEVOLGEN OVERLEDEN. Zooals gemeld, had een conducteur bij het uitstappen uit den trein aan het sta tion Kruiningenlerseke het ongeluk te vallen, waarbij hem beide beenen werden afgereden. De ongelukkige is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Goes over leden. Het was de hoofdconducteur Davidse, woonachtig te Venio, gehuwd en vader van twee kinderen. ERNSTIG ONGELUK IN EEN DRAAIMOLEN. Man een voet afgeknepen. Gisteravond had otp de kermis te Venlo een vrij ernstig ongeluk plaats, dat op het drukke kermisterrein heel wat opschudding teweeg bracht. De 36-jarige A. V., kermisreiziger van beroep en ails knecht in dienst bij den ker misexploitant van Recken, bediende de machine van den kinderdraaimolenOp een moment, dat de caroussel geheel met kin deren was bezet, is V. met een voet tus- Bohen de rails van de caroussel en de draai schijf van de machine tgekomen. De linker voet werd hem boven den enkel af gekneld, terwijl hij bovendien nog een ermstge been breuk opliep. Van de kinderen, die in den draaimolen zaten, begon het meerendeel luidkeels te schreeuwen, anderen namen geheel ont daan de vlucht, hetgeen een groote conster natie veroorzaakte. Dr. Janknecht die onmiddellijk ter plaat se was, verleende het slachtoffer de eerste hulp en liet hem naar het R. K. ziekenhuis overbrengen. *s Mans toestand baart zorg. Moordaanslag te Zwolle Tachtig-Jarige pleegt aanslag op zijn schoondochter en schiet zichzelf dood Gistermiddag tegen drie uur heeft zich in een perceel in de Blokstraat te Zwolle, be woond door het gezin L., bestaande uit man, vrouw en de 80-jarige vader van den man, een huiselijk drama afgespeeld. Den laatsten tijd was er dikwijls on- eenigheid in verband met het niet bepaald onbesproken gedrag der 40-jarige vrouw. Gistermiddag, tijdens afwezigheid van den man, is wederom een hevige twist ont staan tusschen den ouden vader en zijn sohoondoohter. Blijkbaar heeft de man daarbij de vrouw gedreigd met een revol ver. Zij vluchtte den tuin in, gevolgd door haar schoonvader, die plotseling een schot op haar loste. De vrouw liet zioh met een gil op den grond vallen, waarop de vader meende, zijn schoondochter vermoord te hebben. Hij richtte het wapen op zich zelf en schoot zich door het voorhoofd. Hij was onmiddellijk dood. Inmiddels bleek, dat de vrouw geheel on gedeerd was. Het parket stelt een nader onderzoek in. Weer een zware brand te Vlijmen DRIE BOERDERIJEN MET SCHUREN IN DEASCH GELEGD Thans zestig personen dakloos Gisteravond tegen zes uur is te Vlijmen een brand ontstaan in de boerderij van den heer Baardwijk. De brand sloeg, aange wakkerd door den wind, weldra naar de boerderijen van de landbouwers W. Kievit en A. Boom, over. Al spoedig stonden ook deze laatste twee boerderijen in lichter laaie. De bewoners konden zich tijdig in veiligheid stellen. De drie boerderijen, alsmede drie schu ren, die achter deze boerderijen lagen, wa ren weldra in den asch gelegd. De inboedels gingen alle verloren. Een hooimijt brandde geheel uit. Een koe kwam in de vlammen om. De brandspuiten uit Vlijmen en uit Nieuwkerk bestreden het vuur. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. In totaal zijn door de beide branden zes tig menschen dakloos geworden. Zij zijn bij familie en buren voorloopig onderge bracht. Voorts brandden nog af een schuur van de garage van den heer van Beurden. Twee auto's, die hier gestald waren, werden eveneens door het vuur vernield. De garage, die met pannen gedekt was, kon behouden blijven. Enkele anderen met riet gedekte huizen liepen groot gevaar, maar konden, dank zij geweldige inspanning, worden behouden. Wel treft het ongeluk de familie Boon. Een der slachtoffers van den brand van gisteravond is een broer van den heer Jan Boom, in wiens woning de brand van Dins dag was ontstaan. De drie huizen, die bij den tweeden brand verwoest werden, lagen 1000 Meter van de plaats, waar den dag tevoren de vijf huizen afbrandden en wel aan den provin cialen weg op korten afstand van den over weg van den spoorlijn Den BoschZwalu wen. Ernstige bosch- en heide brand bij Vught GROOTE OPPERVLAKTE KAAL GEBRAND Kruitmagazijn en schietbanen der Bossche wielrijders behouden Gistermiddag omstreeks drie uur is op de heide onder de gemeente Vught een groote brand ontstaan, vermoedelijk ten gevolge van het achteloos wegwerpen van een brandenden sigaret of een lucifer. Aangewakkerd door een krachtigen Zuid- Westen-wind grepen de vlammen zeer snel om zich heen en dichte rookwolken lieten reeds op grooten afstand zien, wat er aan den hand was. De uitkijkpost van de Isa- bella-kazerne te Den Bosch, waarin het regiment „Wielrijders" is gelegen, be merkte den brand en maakte daarvan di rect melding bij den overste Baron G. C. W. van Lawick, die de eerste compagnie order gaf uit te rukken onder leiding van luitenant Leeuw. Spoedig bleek, dat dezen met een be trekkelijk gering aantal manschappen te gen de vuurzee niet veel kon uitrichten, waarop het geheele regiment in alarm toestand en 300 manschappen, voorzien van bluschmateriaal naar het terrein van den brand werden gedirigeerd. De militairen legden onmiddellijk tegen vuur aan, en groeven brandgrachten waar door het vuur ten slotte werd omsingeld en uitbreiding kon worden tegengegaan. Het kruithuis en de schietbanen van het regiment wielrijders kon slechts met uiterste moeite behouden blijven, waar door een ernstige ramp kon worden voor komen. Ongeveer tien H. A. bosch en heide zijn in de vlammen opgegaan. Strijd om een millioenen- erfenis Was Oene Van Teyen toereke ningsvatbaar toen hij zijn testament maakte? „Een millioenen-erfenis"! Het ia het stra- mien voor veler droomen en verlangens, die gedoemd zijn onvervuld te blijven om dat de groote erfenissen gemeenlijk op zich plegen te laten wachten. Zoo nu en dan duiken verhalen op meestal speelt de historie in verre landen over erfenissen van fantastische bedra gen, die aan niet rechthebbenden zouden zijn uitgekeerd. We lezen dan bijzonder heden, die een schrijver van detective-ver halen doet watertanden en de oorsprong van deze geschiedenissen gaan meestal te rug tot het grijs verleden. Friesche millioenen. Thans is in Nederland weer een derge lijke geschiedenis over een millioenen-erfe- nis opgedoken, doch de dag waarop de steenrijke erflater ten grave daalde in het rustige Friesche Beetsterzwaag ligt nog niet zoo ver achter ons. Bejaarde menschen in het plaatsje herinneren zich nog hoe in 1866 de oude zonderling Oene van Teyen stierf. Oene was fabelachtig rijk, stokoud en méér dan zonderling. Waarschijnlijk zou den we tegenwoordig van „zwakzinnig" De in de nabijheid gelegen villa-wijk te Vught liep geen gevaar. De gemeentebrandweer van Vught, tastte het vuur aan met twee stralen op de motorspuit, welke het water betrok uit het z.g. Drongelenkanaal. Een sterke afdeeling marechaussee, mili taire politie en de politie van Vught had den de handen vol om het uitgestrekte ter rein voor onbevoegden te isoleeren, aan gezien herhaaldelijk groot gevaar bestond dat groepen personen door het vuur zou den worden omsingeld. Na een buitenge woon krachtige inspanning is men er in geslaagd tegen half zes het vuur te loca- liseeren. De nablussching is nog in vollen gang. Op het terrein van den brand waren tal van autoriteiten van Den Bosch en omstreken aanwezig. BRAND IN ZIEKENHUIS TE ROERMOND. Tegen vijf uur Dinsdagmiddag werd brand ontdekt op een der bergkamers op de zolderverdieping van het Laurentius- ziekenhuis te Roermond. De brandweer met de motorspuit onder leiding van den commissaris van politie Bodekerken was direct ter plaatse. Op den zolder bleek, dat het in een bergkamer met kapok ver moedelijk door broei of zelfontbranding, was gaan smeulen. Zware rookwolken kwamen naar de deuropening, zoodat men men moeite op den smallen zolder kon komen. Verschillende malen moesten de brandweerlieden het vertrek verlaten van wege den dikken rook. Doordat het ver trek en de vloer geheel van beton waren kon erger worden voorkomen. Tegen half zeven kon de brandweer inrukken. FABRIEKSBRAND TE LEEUWAR- DERADEEL. Gisteravond omstreeks half twaalf brak door onbekende oorzaak brand uit in de sigarenfabriek van U. de Boer te Schrans onder Leeuwarden, gemeente Leeu warde- radeel. Toen de brandweer van Leeuwar- dera-deel arriveerde stond het geheele fa brieksgebouw, dat ongeveer 25 bij 40 M. groot is en geheel tusschen huizen inge bouwd is, reeds in lichterlaaie. Aan blus- eohen vied niet te denken. In verband met het groote gevaar voor de belendende hui zen hielp men de hulp in van de brand weer uiit Leeuwarden. Toen deze gearri veerd was, ging men gezamenlijk de belen dende huizen nathouden, die dan ook be houden konden blijven en werd met 8 stra len den vuurhaard in het fabrieksgebouw bestreden. Omstreeks twee uur kon men zeggen dat men den brand meester was en kon men met de nablussching een aanvang maken, welke nog wel den geheelen nacht in beslag zou nemen en begon met den grooten voorraad tabak uit elkaar te hou den. Het geheele fabrieksgebouw werd een prooi der vlammen alsmede de inventaris, o.a. ongeveer 3000 blokken, waarop de si garen gemaakt worden. Door deze brand zullen ongeveer 25 a 30 man die in de fa briek werkten, broodeloos worden. Om omstreeks negen uiur was de mees terknecht nog in de fabriek geweest en was er nog geen spoor van .brand te zien, het geen ook later, omstreeks elf uur, toen de dochter van den eigenaar met haar ver loofde thuis waren gekomen en laatstge noemde zijn motor in de garage had neer gezet, het geval was geweest. BOERDERIJBRAND TE WORMER. Te Worm er is gisteravond te kwart voor zes door onbekende oorzaak brand uitge broken in de boerenhofstede van Jb. Mees ter. Toen de brandweer ter plaatse kwam, had het vuur reeds zoodanig om zich heen gegrepen, dat aan behoud niet meer viel te denken. De boerderij ging geheel in vlammen op, ook de inventaris van den be woner, die sedert kort gehuwd is, ging ver loren. Een klamp nieuw gewonnen hooi kreeg brand- en waterschade. De boerde rij, welke eigendom was van de wed. de Boer te Zaandam, was verzekerd. praten en een psychiater zou als 't hem gelukte een gesprek met Oene te voeren hoofdschuddend en bedenkelijk kijkend heengaan. De dorpelingen wezen Oene, als attractie bij vreemdelingen-bezoek aan met veelzeggende woorden: „Kiek, das gekke Oene". Dat aanwijzen gebeurde nipt dik wijls en daarom bleef 't ook een attractie. Oene n.l. vertoonde zich slechts voor de vensters van zijn behuizinge. Op straat liet hij zich slechts zien in .gezelschap van twee „oppassers", die voor strenge isolatie zorg den Tegenvallers. Toen Oene eenmaal het tijdelijke met het eeuwige had verwisseld, kwamen de ver meende erfgenamen, neven en nichten, ooms en tantes en alles wat maar aan den rijken Oene geparenteerd was, bijeen. Helaas, voor de familie zou de hoop schie lijk in rook vergaan. Oene had n.l. zijn fa milie onterfd. Stilzwijgend zullen we de tooneelen bij het openen van het testament voorbijgaan. Er zijn onverkwikkelijke too neelen op dit aardsche tranendal genoeg. Het wonderlijke was, dat tot vrijwel uni verseel erfgenaam was benoemdde dokter, die Oene had behandeld en de laat ste jaren bij den ouden heer de deur plat had geloopen. Geruchten. Al heel gauw gingen ...kige ge ruchten in Beetsterzwaag, dat de zaak niet heelemaal in orde was, en vooral nu het ging om vele millioenen, maakte de pu blieke belangstelling zich met graagte van dit zonderlinge testament meester. Er werd gefluisterd, dat zijn naaste omgeving, de dokter en dein notaris, alle mogelijke in vloed op zijn gedragingen en zijn zaken had 'uitgeoefend, en zij zouden hun invloed ook hebben gebruikt, ten opzichte van het testament. De wettige erfgenamen lieten het er niet bij zitten, hun doel was nietigheid van het testament te verkrijgen, daar h.i. Oene niet in staat was zijn nalatenschap te regelen, daar hij ontoerekeningsvatbaar was. De pogingen, die vroeger door enkele na komelingen afzonderlijk werden onderno- men, leden schipbreuk. Thans hebben zij echter de handen ineen geslagen. De nakomelingschap van den ouden zonderling is over het geheele land verspreid., doch zij hebben een ..Oene van Teyen" vereeniging opgericht om door ge zamenlijke actie nietigheid van het testa ment te verkrijgen. Reeds vroeger was men erin geslaagd een groot aantal getuigenverklaringen te verzamelen waaruit zou blijken, dat Oene op z'n minst genomen een groote zonder ling was. Zoo vertelt voormalig dienstper soneel b.v. dat hij buitengewoon schuw en bang was. Herhaaldelijk verborg hij zich in het kippenhok en met veel moeite ge lukte het dan hem er uit te halen. Dagvaardingen gaan in zee. Wat het juridisch gedeelte van deze mil- lioenenzaak betreft vernemen wij, dat de zaak thans zoover gevorderd is, dat spoe dig de uitzending der dagvaardingen ver- waaht mag worden. Het proces zal worden behandeld voor de arr. rechtbank te Leeu warden. Vooral in Friesland, waar het grootste deel van de vermeende erfgenamen woont, ziet men in breede kringen de ontwikke ling van deze interessante rechtskwestie met spanning tegemoet. EEN RUMOERIGE AVOND IN AMSTERDAM-OOST. Tal van schermutselingen tusschen politie en anti-fascisten. Het is Dinsdagavond in de Indische Buurt te Amsterdam en in het aangren zende gedeelte van het voormalige Water graafsmeer rumoerig toegegaan. De N. S. B. had in het vergaderlokaal „Ambon" aan het Ambonplein reeds verleden week een vergadering aangekondigd en daarvoor in de afgeloopen week de noodige propagan da gemaakt. De nationaal-socialistische propagandisten waren daarbij eenige ma len op militante anti-fascistische propagan disten gestooten, en reeds eenige malen had de politie moeten ingrijpen. Het was te voorzien, dat de gisteravond gehouden N. S. B.-vergadering nieuwe moeilijkheden zou uitlokken, en de politie van het bu reau Linnaeusstraat had dan ook niet ver zuimd, de noodige voorzorgsmaatregelen te nemen. Reeds lang voor den aanvang der vergadering hadden zich voor het verga derlokaal vele anti-fascisten verzameld, die tijdens de vergadering zelf herhaalde lijk tot tegen-betoogingen overgingen. De politie, die met verscheidene detachemen ten aanwezig was en versterkt was door de bezetting van eenige overval-auto's, ruiters en motor-politie, zette eerst de om geving van het gebouw „Ambon" af en ging vervolgens over tot verspreiding der verschillende groepen anti-fascistische de monstranten. Hierbij is het op verschillen de plaatsen tot schermutselingen gekomen, waarbij ook eenige politie-mannen niet- ernstige kwetsuren hebben opgeloopen. Toen een detachement agenten tegen half tien in de Celebesstraat een groep betoo- gers verspreidde, werd er uit de menigte met een flesch naar de politie gegooid. Een agent werd door de flesch zoodanig geraakt, dat zijn pols gekneusd werd. Hij trok zijn revolver, doch behoefde van het wapen geen gebruik te maken. Een uur later, tegen half elf, werd bij het verspreiden van een groep betoogers in de Sumatrastraat een agent met een scherp voorwerp aan de rechterhand bij de pols zoodanig gewond, dat hij zich naar het Bur gerziekenhuis moest begeven om verbon den te worden. De agent kon zich vervol gens naar huis begeven. Bij dezelfde schermutseling werd een andere agent van van politie zoodanig door een betooger bij de hand gegrepen, dat zijn Imker-wijs vinger gekneusd werd. In de Celebesstraat nabij de Valentijn- kade hadden de betoogers de straat opge broken en dreigden zij de politie met stee- nen. Toen eenige ruiters een dertigtal per sonen op de Valentijnkade uiteen wilden drijven, vluchtten deze over de houten hulpbrug naar de Ooster-Ringdijk. Van de hulpbrug af wierpen zij nog met steenen naar de ruiters. Een der steenen verbrij- zelfde een ruit van een aan de Valentijn kade staande woning. Een politie-ruiter trok hierop zijn revolver en loste een schot, dat vermoedelijk geen doel heeft ge troffen. Groepen demonstranten en opgeschoten jongens doorkruisten in verschillende rich tingen de Indische Buurt, en herhaaldelijk moest de politie optreden. De politie-actie stond onder persoonlijke leiding van hoofd inspecteur Staal, die in verband met het ziekenverlof van commissaris Reyeinga waarnemend chef van het bureau Lin naeusstraat is en den geheelen avond in uniform op het operatie-terrein aanwezig was. Na afloop der vergadering werden de N. S. B.-ers onder sterk politie-geleide naar hun Kringhuis in de Pythagorasstraat ge bracht, vanwaar zij, eveneens door polkie begeleid en gevolgd door anti-fascistea in groepen naar hun woonplaatsen werden gebracht. Tegen twaalf uur moesten op de Linnaeuskade nogmaals groepen anti-fas cisten met de gummistok uiteengedreven worden. Tijdens de schermutselingen op de Va lentijnkade en de Ooster-Ringdijk hoorde een politie-agent in burger, die een vrijen avond had en met zijn vrouw een wande ling rondom den polder had gemaakt, dat een betooger tegenover een politie-ruiter de woorden „moordenaar" en „belasting- opeter" gebruikte. De agent in burger, die hierin beleediging van een ambtenaar in functie meende te zien, hield den man aan en gaf hem aan de dienstdoende politie over, die hem naar het bureau Linnaeus straat bracht, waar proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt en hij, nadat een on derzoek naar zijn naam en woonplaats was ingesteld, weer in vrijheid werd gesteld. DE LAATSTE VECHTPARTIJ TE OSS. Van O. bekent schuld. Vain O., die als vermoedelijke dader van de steekpartij, welke in den nacht van Maandag op Dinsdag nabij den Elzenburg te Oss heeft plaats gehad, heeft gisteren tegenover de Marechaussee van Oss een volledige bekentenis afgelegd. Heden zal hij naar Den Bosch worden overgebracht. EEN AVONTUUR DAT GOED AFLIEP. De twee vermiste Amsterdamsche jongens veilig teruggekeerd. Gisteren vermoedde men, dat op het IJsselmeer Dinsdagmiddag een boot waar in zich de twee gebroeders Pommerel uit Amsterdam bevonden, daar het omslaan van hun boot waren verdronken. Het blijkt echter, dat alles goed is afge loopen. De twee jongens zijn weer veilig in hun ouderlijke woning te Amsterdam teruggekeerd. Zij waren Dinsdag onder Pampus teruggekomen. Het roer van hun boot was gebroken, zoodat deze onbestuur baar ronddobberde. De boot sloeg tegen een krib en de jongens wisten hun vaartuig over den dam heen in stil water te brengen. Zelf trachtten zij door hun scheepsroeper de aandacht voor voorbijvarende schepen te trekken, wat echter niet gelukte. Daar het eiland niet telefonisch met de stad is ver bonden, konden zij geen bericht naar Am sterdam sturen, zoodat hun familie in doo- delijke ongerustheid verkeerde. De nacht hebben zij doorgebracht aan den dijk. Gis termorgen voer er een schip voorbij, dat zij konden praaien. De schipper bracht het tweetal naar Muiden, vanwaar zij per tram naar hun woning terugkeerden. Tenslotte is dus dit onaangenaam avontuur nog goed voor de beide jongelui afgeloopen.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9