BERICHT 25ste Jaargang DONDERDAG 21 JUNI 1934 No. 7842 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toorritbetaliiig: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 1 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ls voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwart aak bj| vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «a verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. V Het anti-papisme. „De goederen van Rome dienen te wor den belast, maar die van de Hervormde en van de Gereformeerde Kerk moeten wor den vrijgesteld. Ziedaar de stelling, die een der meest brutale anti-papisten van ons vaderland, ds. Kersten, zonder blikken of blozen in de Kamer verkondigde. Er werd om gelachen. Terecht. Maar men moet toch niet te véél om zulke dingen lachen. Het zou eigenlijk goed zijn, als deze fanatieke dominee er eens op een ongena dige mander voor werd afgestraft. Want het is toch diep-treurig, en voor onze Roomsch- Ka/tholieke landgenooten grievend, dat zul ke dingen in het parlement worden gezegd. De heer van den Tempel noemde die door haat en bekrompenheid ingegeven stelling onrechtvaardig en ongrondwettig. Maar on- dertusschen! Als de Hervormde en de Ge reformeerde Kerk werden vrijgesteld dan zouden de brave Kersten en zijn volgens Zandt en van Dis vóór het ontwerp stem men (men heeft al begrepen dat het ging om de belasting op bezit in de do ode hand), maar anders niet. Ook verzekerde de Rot- terdamsche predikant, dat de gelden, doe krachtens de Onderwijswet aan de kloos ter-scholen worden betaald, een gruwel zijn in het oog van Protestantsch Neder land. In de gauwigheid wilde ds. Kersten dus zeggen: Protestantsch Nederland ben ik. Maar er zijn tailooze Protestanten, die er volkomen vrede mee hebben, dat de kloosterscholen de gelden ontvangen, waarop zij krachtens de wet reoht kunnen doen gelden. En wat de betrokken onder wijzers dan met hun salaris doen, gaat nie mand een sikkepit aan. Evenmin als wij het reoht hebben om critiek te oefenen wan neer ds. Kersten van zijn tractement een auto koopt, waarmee hij 's Zondags naar de kerk rijdt. Zich ter verdediging van dit rijden op Zondag (hij, de man die alle trams en treinen wil stopzetten!) beroepend op een kerkvader uit een tijd, toen er nog heelemaal geen auto's waren, maar die nnettemin verklaard schijnt te hebben, dat ds. Kersten 's Zondags in een auto mag zit ten, als hij uit preeken gaat. Doch laten wij dezen benepen anti-papist verder maar met rust". Het bovenstaande is ontleend aan de (liberale) „Avondpost". ja ook wij willen den benepen anti papist, die ds. Kersten is, verder wel met rust laten. Wij willen ook wel meeLachen om diens dwaasheden! Maar ten slotte zijn we het óók heelemaal eens met de „Avond post", dat we toch niet te veel om zulke diingen moeten lachen. En wij merken hierbij op, dat er heel veel Kersten-jens zijn, die niet alle trek ken van hun vader vertoon en maar toch wel een gelijkenis. Er zijn nog zoo veel benepen anti-pa pisten, al laten zij zich niet zoo in de kaart zien als deze ds. Kersten (indien wij bij hem deze beeldspraak mogen gebruiken), die ook hun Katholieken landgenooten niet als volwaardig beschouwen en bejegenen! Men moet daar niet te veel om lachen. Al dezulken moesten eigenlijk „op een on genadige manier" daarvoor worden afge- straftl TWEEDE KAMER Zij die zich per I Juli a.s. wenschen te abonneeren op „DE LEIDSCHE COURANT", ontvan gen de voor dien datum verschij nende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Belasting va den doode hand. Instelling van een Verkeersfonds De debatten over het ontwerp tot belas ting van goederen in de doode hand zijn gistermiddag wel op een zeer onverwachte wijze aan een einde gekomen. Zooals de Minister van Finan ciën, de heer Oud, gisteren reeds ver klaarde, was het eigenlijk zijn bedoeling geweest, van deze belasting geen uitzon deringen te méiken, behalve dan die van de publiekrechtelijke organen, zooals de sociale verzekeringsfondsen enz. Bij het na dere overleg met de commissie uit de Ka mer waren echter verschillende bezwaren naar voren gekomen, aan welke de minis ter tegemoet is gekomen om de wet minder bezwaarlijk te maken, daar zij zoozeer noodzakelijk was. Om die reden ook was uitzondering gemaakt voor de goederen, welke uitsluitend voor de openbare eere- dienst bestemd zyn; dus niet voor de goe deren, die wel van de Kerk zyn, maar niet voor de eeredienst zijn bestemd, zooals gronden en andere bezittingen. Terecht zeide de heer Goseling, dat de Katholieke Kerk op eigen gebied souve- rein is, dus ook geen belastingen van sou- vereinen op ander gebied heeft te aanvaar den. In deze buitengewone omstandigheden echter kan deze belasting geconstrueerd worden als een noodoffer, hetwelk de Kerk gaarne zal brengen. Anders was het echter met den heer Rutgers van Rozenburg (C.H.), die er een principieele kwestie van maakte. De Kerk, zoo zeide hij, valt buiten de belas tingwetgeving, dus moeten ook de Kerke lijke goederen daarbuiten vallen. Spr. had in dezen zin een amendement uitgediend. De Minister bestreed dit amendement uit voerig. Ook deze zeide, dat men dit niet speciaal als een belasting diende te be schouwen, maar als een noodoffer. Spr. moest een grens trekken tusschen wat wel en wat niet vrijgesteld zou worden. Liet hij deze grens los, dan was het einde der vrij stellingen niet te overzien. Het gaat niet op te zeggen, dat de Minister de Kerk blijk baar minder schat dan musea, omdat deze wel en gene niet volledig zijn vrijgesteld. Musea e.d. zijn vrijgesteld, omdat deze door particulieren onderhouden worden, waar anders de Staat het zou moeten doen. Dit nu is met de Kerk geenszins het geval. Tenslotte drong spr. er dringend op aan, dat de Kamer het amendement zou ver werpen of dat het zou worden ingetrokken. Echter.de heer Rutgers van Rozen burg bleef bij zijn standpunt, het was voor hem een kwestie van principe. In een min of meer gespannen sfeer be trad nu de heer Schouten (A.R.) het podium. Hij verklaarde, dat zijn party voor het amendement-Rutgers van Rozenburg zou stemmen. Daardoor zou de Regeering in een zeer moeilijk parket komen. Hij diende dan ook een ander amendement in, waarbij de alinea, die hem en zijn partijge- nooten dwong voor het amendement- Rutgers te stemmen, uit het ontwerp zou worden geschrapt. Van de verwarring, die op dit zonderlin ge amendement volgde, maakte de voor zitter gebruik te zeggen: Ik stel aan de Kamer voor de beraadslagingen over dit ontwerp te schorsen", daarop een hamer slag te laten volgen, en direct daarna aan te kondigen: „Aan de orde is het ontwerp tot instelling van een Verkeersfonds". Het had inderdaad lang genoeg geduurd In het begin der vergadering waren alle drie de amendementen van den heer Wijn koop verworpen. Dus zullen nóch de Rijks postspaarbank, nóch de arbeidersverbruiks coöperaties van deze belasting uitgesloten worden. De heer Kortenhorst (R.K.) wees den minister op eenige technische onjuist heden in het ontwerp, waarvan de minister dankbaar gebruik maakte, zoodat de heer Kortenhorst zijn amendementen kon in trekken. Aan de orde was dus nu het ontwerp tot instelling van een Verkeersfonds. Niet voor niets heeft dit ontwerp veel stof in den lande doen opwaaien, zooals trouwens meer met het verkeer het geval is. De be doeling is een fonds te stichten voor alle rijdend verkeer, daarin het wegenfonds te doen opgaan, een zwaardere wegenbelas ting op te leggen, welke ongeveer 10 mil- lioen zou moeten opbrengen. Daar echter de Spoorwegen ook onder dit op te richten fonds zouden vallen, en deze een groot te- i kort en zware concurrentie van het mo- torverkeer hebben, rees al spoedig het ver moeden, dat de Regeering eenerzijds de Spoorwegen van haar tekort wilde helpen door steun uit het op te richten fonds en anderzijds door de concurrentiemogelijkhe den van het motorverkeer nagenoeg op te heffen.... een echt tweesnijdend zwaard! De sprekers, die gisteren aan het woord kwamen, staken deze verdenking onder geen stoelen of banken. Stuk voor stuk be schouwden de heeren van der Waer- den (S.D.A.P.), van den Heuvel (A. R.), van Voorst tot Voorst (R.K.), Ebels (V.B.) en Westerman (N.H.) het wetsontwerp om deze reden onaan vaardbaar. Men ziet, dat de bezwaren van de meest verschillende fracties komen. Na tuurlijk had ieder weer afzonderlijke ne ven bezwaren, maar de Spoorwegenkwestie vormde toch wel het voornaamste struikel blok. Met de heer Ebels pleitte de heer van Voorst tot Voorst voor het instandhouden van het Wegenfonds, dat tenminste aan het Motor- en Rijwielverkeer goede wegen schenkt; dat is rechtvaardig. Laatstgenoem de wees er tevens op, dat, door het ver dwijnen van vele voertuigen door deze nieuwe belasting, het zeer twijfelachtig zou zijn, of deze, ondanks de verhooging, moer op zou brengen. Misschien zou het tegen deel wel het geval zijn. De heer van der Waerden (S.D.A.P.) vond de plannen der regeering om tot ordening in het verkeer te komen zeer lofwaardig en hij kon zich zelfs aansluiten bij de richtlijnen volgens welke de Regeering meende die ordening tot stand te zullen brengen. Niettegenstaan de dat alles kon hij deze plannen niet an ders beschouwen dan een spiering om de kabeljauw voor de Spoorwegen te vangen. De ordening moest voorop staan. Voor den heer van den Heuvel (A.R.) gold het uni formeeren der wegenbelasting meer spe ciaal als een bezwaar. Spr. achtte het on rechtvaardig, dat het autoverkeer b.v. op de eilanden zou moeten boeten om het Spoorwegverkeer tfe bevorderen. Eveneens is het zoo bij den tuinbouw, waar inplaats van vroeger karren en schuiten nu auto's het vervoer hebben overgenomen, dus zon der schade te doen aan de Spoorwegen. Bo vendien zou het bedrijfsleven, vooral bij de reeds zoo zwaar getroffen tuinbouw, door deze nieuwe belasting nog meer ge schaad worden. Men ziet, dat er groot verzet tegen dit ontwerp is. Vergissen wij ons niet, dan zal de minister gedwongen worden deze wet in te trekken of de beraadslagingen te schorsen. In het begin der vergadering Is de inter- pellatje-aanvraag van den heer Schalker over de steunverlaging geweigerd, omdat deze kwestie pas aan de orde is geweest bij de interpellatie-Kupers. De interpellatie van den heer Wijnkoop over de instructies aan de politie over het uitzetten van vreemdelingen speciaal re- volutionnaire werd toegestaan. Heden zal het spellingsdebat plaats heb ben. BINNENLAND ZESDE NED. KATHOLIEKENDAG. Mededeelingen voor automobilisten. De deelnemers aan den Ned. Katholie kendag, die op Zondag per autobus of par ticuliere auto in Den Bosch aankomen moeten parkeeren: de autobussen op den Sint Janssingel; de particuliere auto's op den Havensingel. Den bestuurders wordt verzocht stipt de aanwijzingen der politie op te volgen. Aan de ingangen der stad zullen posten staan, die nadere inlichtingen verstrek ken. Deze posten zullen ook aan fietsers me dedeelingen verstrekken omtrent gelegen heden waar zij hun rijwielen ln bewaring kunnen geven. Alle deelnemers worden verzocht zich stipt te houden aan de aanwijzingen der ordecommissarissen. Speciale H. Mis. Voor deelnemers, die te laat in Den Bosch aankomen zal om 11.15 uur een spe ciale H. Mis worden gelezen in de Sint Leonarduskerk (5 minuten gaans van het station). Altaar voor de H. Mis in de openlucht. Men deelt ons nog mee, dat het ontwerp voor het altaar voor de H. Mis in de open lucht is gemaakt door den heer van Hees- wijk, architect van de kathedrale basiliek van Sint Jan. Burgemeester. Bij Kon. Besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Eygelshoven mr. H. J. Boyens, met toekenning van gelijktij dig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Vlodorp. VEREENIGING VAN NEDERLANDSCHE GEMEENTEN. Mr. P. Droogleever Fortuyn legt een krans op het graf van prof. v. d. Grinten. Gistermiddag om half 1 heeft de burge meester van Rotterdam, mr. Droogleever Fortuyn, als voorzitter van de te Nijme gen vergaderende Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten uit haar naam een krans gelegd op het graf van prof. mr. dr. J. H. P. M. van der Grinten, den te vroeg ontslapen deskundige op het gebied van ons gemeenterecht. De burgemeester werd bij zijn bezoek aan het R.-K. kerkhof vergezeld van de hee ren mr. A. Jonker, directeur, en N. Arke- ma, adjuct-directeur van de genoemde ver eeniging. COMITÉ TER BEVEILIGING VAN DE ZUIDELIJKE PROVINCIES. De beweging welke vooral in den laat- sten tijd niet alleen in de Zuidelijke pers doch ook bij een invloerijk deel van de zuidelijke bevolking de aandacht getrok ken heeft en gericht was op een streven naar een betere beveiliging van dit econo misch zoo belangrijk gebied heeft geleid, in navolging van het reeds bestaande Comité te Maastricht, tot de vorming van een voorloopig comité te Tilburg, onder eere voorzitterschap van het lid der Eerste Ka mer, de bekende Tilburgsche Industrieel H. Blomjous. In dit voorloopig comité heb ben voorts zitting genomen de heeren: E. Schut, bankdirecteur, als voorzitter. W. Beels, fabrikant, ir. Krugers, Rijksconsu lent, Ir. A. Ouborg, directeur eener wollen- stoffenfabriek en prof. J. de Quaaij, hoog leeraar aan de R.-K. HandelshoogeschooL TEGEN RE VOLUTIONN AIRE VERTEGENWOORDIGERS. Rappart der Staatscommissie over wettelijke voorzieningen aan de regeering uitgebracht. Naar wij van welingelichte z(jde verne men, heeft de Staatscommissie, ingesteld bij Koninklijk Besluit van 12 Februari 1934 met de opdracht de noodzakelijkheid en doelmatigheid te onderzoeken van wette lijke en andere voorzieningen met betrek king tot het bekleeden van het lidmaat schap van de vertegenwoordigende licha men door personen, wier staatkundig streven kennelijk gericht is op verande- j ring der staatsinstellingen met toepassing of bevordering van onwettige middelen, haar verslag aan de Regeering uitge bracht. R.-K. CONGRES VOOR MUZIKALE OPVOEDING. Op 1 en 2 Aug. as. organiseert de Ned. St. Greg. Vereeniging te 's-Gravenhage een congres, gewijd aan de muzikale opvoe ding van de schoolgaande en rijpere jeugd. Dit congres zal zich bijzonder bezig hou den met den band, tusschen volk eener zijds (van prille jeugd tot volwassenen) en muziek en dans anderzijds; het wil de mu ziek in de psyche van jeugd en volwasse nen bestudeeren en in practischen vorm tot uiting zien gebracht en tevens het probleem van de volksdans en volksmu ziek voor katholieken bespreken en in prac tischen vorm illustreeren. RECHTZAKEN HET SLOTBEDRIJF VAN HET NUENRODE-PROCES. De bijfiguren voor .'e rechtbank. De Vijfde Kamer der Arr. Rechtbank zet te vandaag de behandeling voort van het Nijenrode-proces. Zooals men weet is de hoofdfiguur in dit langdurig proces, de heer Onnes van Nijen- rode, door de rechtbank van de hem ten laste gelegde oplichting van verzekerings maatschappijen vrijgesproken. Hij zou, sa men met den renstalhouder Koning uit Den Haag een plan in elkaax hebben gezet en uitgevoerd, waarbij door een gefingeerde Inbraak een groot aantal miniaturen, schil derijen en kunstvoorwerpen uit zijn kas teel verdwenen. Inderdaad werd in den nacht van 29 Februari op 1 Maart 1932 in het kasteel Nijenrode te Breukelen inge broken. De kasteel heer deed aangifte by de verzekeringsmaatschappij en kreeg ten slotte bij een dading 72.000.uitbetaald. De heer Onnes hield steeds zyn onschuld vol, doch Koning verklaarde dat hij samen met O. het plan gemaakt had en doen uit voeren. Hiertoe had K .zich volgens zijn verklaringen in verbinding gesteld met zijn ouden kennis Witbraad, een bloemenkoop- VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. In Mexico wordt een verscherping van de geloofsvervolging verwacht. (2de blad). BINNENLAND. De behandeling van het wetsontwerp tot heffing van een belasting van de doode hand is, na oppositie van Protestantsche zijde, geschorst. (1ste blad). De branden duren voort: Weer drie hul zen te Vlijmen afgebrand. Ernstige bosch- en heidebrand bij Vught. Fabrieksbrand te Leeuwarderadeel en boerderijbrand te Wor- mer. (Gem. Berichten, 3de blad.) Grijsaard te Zwolle pleegt zelfmoord na 'n mislukten aanslag op zijn schoondochter (Gem. Berichten, 3de blad.) Te Aalsmeer Oost is de bestuurder van een bakfiets door den trein gedood, twee kinderen gespaard. (Gem. Ber., 3de blad). Nadere bijzonderheden over de valsche munterij. (Gem. Ber., 3de blad). LEIDEN. Demping van het Levendaal, enz. (2de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het Internationaal concours hipplque te Amsterdam. (4de blad). De stand der waterpolo-competltle (4de blad). man te Amsterdam. Deze ging op zijn beurt weer naar Mees Gerritsen en Biesing, twee oude bekenden van de justitie. Dit tweetal, dat zich verheugt in goede connecties in de onderwereld, had drie „inbrekers" naar Nijenrode „afgevaardigd". Dit drietal kweet zich in genoemden nacht van zijn taak. Voor de rechtbank hield de heer Onnes vol, dat hij van alles onwetend geweest was, tot eenigen tyd na den inbraak, toen Koning begon met hem te chanteeren. K. bedreigde hem, naar de justitie te zullen loopen en daar te verklaren, dat hij Onnes de zaak mede op touw had gezet om de verzekeringspenningen machtig te worden. Koning wierp deze voorstelling van za ken verre van zich. Aan alle bijfiguren in dit opzienbarend proces is medeplichtigheid aan oplichting ten laste gelegd, behalve aan Mees Gerritsen en Johanknegt, die zich te verantwoorden hebben, resp. wegens ver duistering en heling. Johanknegt is, zooals men zich zal her inneren, de detective, die bij het terug brengen van het gestolene aan de verzeke ringsmaatschappij een ietwat vreemden rol speelde. De rechtbank begon de behandeling von de zaak op 13 Februari jl. Eerst werd aan de bijfiguren een inleidend verhoor afgenomen, terwijl in hun zaken pro forma een of twee getuigen werden gehoord. De verdere behandeling werd toe geschorst om eerst het proces tegen den kasteelheer in zijn geheel af te handelen. Na dertig zittingen volgde het vrijsprekend vonnis. In dit vonnis overwoog de rechtbank o. m. dat zij op grond van de voorhande bewijs middelen niet tot de overtuiging is geko men, dat in werkelijkheid in den nacht van 29 Februari op 1 Maart 1932 geen diefstal in het kasteel Nyenrode heeft plaats ge had, noch, dat de verzekerde goederen met medeweten of in opdracht van O. zijn weg gehaald. Ook overwoog de- rechtbank, dat er twijfel bestaat aan de juistheid van Ko- ning's verklaringen en zij heeft zich geen juist beeld kunnen vormen van hetgeen tusschen Onnes en Koning is voorgevallen in den tijd, voorafgaande aan genoemden nacht. Ook achtte zij echter de verklaringen van Onnes in meer dan één opzicht onaan nemelijk. In de zaken tegen Koning, Witbraad en het inbrekerstrio, dat zich liever „verhui zers" laat noemen, zijn geen getuigen ge dagvaard, een veroordeeling wegens me deplichtigheid aan oplichting zal niet kunnen volgen, daar O. van de oplichting is vrijgesproken. In de zaak tegen Mees Gerritsen en Jo hanknegt zyn resp. 5 en 7 getuigen opge roepen.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1