BINNENLAND UIT DE RIJNSTREEK DINSDAG 19 JUNI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. 7 MEDEDEELINGEN VOOR DEN KATHOLIEKENDAG. Meer dan 25000 deelnemers. Het uitvoerend comité te 's-Hertogen- bosch kan nu reeds vaststellen, dat de deelname aan de groote demonstratieve bijeenkomst voor het Gezag op Zondag as. te 's-Hertogenbosch minstens door 25000 personen zal worden bijgewoond. Dit cijfer, dat een hoogst belangrijke mijlpaal beteekent in het werk der voor bereiding, staat onomstootelijk vast en er zijn alle redenen welke wettigen, dat dit aantal belangrijk zal worden overschre den. Belangstelling onzer Bisschoppen. De H. Mis, welke voor de massa op de Pa rade zal worden opgedragen, wordt door Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen pontificaliter geoelebreerd. De vaste gezangen der H. Mis zullen in de Gregoriaansche toonzetting door alle aanwezigen worden meegezon gen, onder begeleiding van het Koninklijk Muziekkorps 's-Hertogenbosch, onder lei ding vam Joh. Wierts. Tijdens de groote demonstratieve verga dering zal Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jan sen, aartsbisschop van Utrecht, de verza melde menigte toespreken. In de sluitingsvergadering in het Con certgebouw spreekt Z. H. Exc. Mgr. Diepen het slotwoord. k Een mededeeling van materieelen aard. Ten slotte voor heden nog een enkele mededeeling van louter materieelen aard. In een dertiental kraampjes zullen tijdens den rusttijd broodjes, dranken, vruchten, sigaren, sigaretten en andere versnaperin gen te koop worden aangeboden. Er zijn nu eenmaal menschen, die toch geen brood meenemen, welnu een combinatie heeft aan het Uitvoerend Comité meegedeeld, dat zij voor 50.000 broodjes zal zorgen. Deelname aan de demonstratie gesloten. Het Uitvoerend Comité bericht ons nog dat, wegens den grooten toeloop, de opgave tot deelname aan de demonstratie is ge sloten. Centralisatie van het verkeer. Aan de hand van de verschenen lectuur volgt een bespreking over de regeling en ordening van het economisch leven in het algemeen en het verkeerswezen in het bijzonder. Het spoorbedrijf maakt ook nog een heel eigen crisis door; het verkeersvraagstuk zal nooit verdwijnen, wanneer de regee ring niet een andere verkeerspolitiek zal voeren. Van vrije concurrentie op voet van gelijkheid is geen heil te verwachten, de centralisatie van heel het verkeerswezen is een vraagstuk, dat de aandacht van de mannen van „St. Raphaël" vraagt. In de proeve van ordening en bedrijfs- ordening, die we wenschen volgens Qua- dragesimo Anno wordt de grootste activi teit en waakzaamheid gevonden. Laten de mannen van „St. Raphaël" zorgen, dat het geen sprong In het duister wordt. In verband met onjuiste en onware me- dedeelingen in gespreken en geschriften wees de bondsadviseur pastoor Mutsaers er op, dat nog altijd het besluit van het Episcopaat geldt, dat Katholieken geen lid mogen zijn van andere organisaties dan Katholieke, een uitspraak in volkomen harmonie met gezond verstand, en betoog de dat de organisatie er ook is en niet op de laatste plaats om betere Katholieken en betere Christenen te vormen. Geen strijd tusschcn oud en jong. Mgr. dr. Poels kwam van de pioniers bij de jongeren en van de jongeren bij de pioniers en betoogdp, dat de mannen van „St. Raphaël" moeten zorgen, dat er nooit verwijdering komt tusschen ouderen en jongeren, dat nu begonnen moet worden met de hervorming van de richting van de bedrijfsorganisatie en het zoo krachtig mogelijk maken van de standsorganisaties en dat de leden van „St. Raphaël" moeten staan naast en achter hun leiders. Laatste spreker was de oud-voorzitter Jan Hellemans, wiens vuur en medeslee pend betoog is samen te vatten in ver trouwen, vertrouwen en nog eens vertrou wen. Na een woord van dank sloot de voorzit ter den schitterend geslaagden bondsdag op de gebruikelijke wijze. -Tijd." INKRIMPING PRODUCTIE VAN TARWEMEEL. Meerdere maalbedrijven stopgezet? Naar de „Tel." verneemt, zal de regee ring zeer binnenkort overgaan tot contin- genteering van tarwe voor de productie van tarwemeel. De totale productie van tarwemeel zal belangrijk worden inge krompen en dit heeft tot gevolg, dat zeer zeker één, maar waarschijnlijk meerdere maalbedrijven zullen worden stopgezet. JEUGDWERKLOOSHEID. Pensioen op 55-jarigen leeftijd? De Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft aan een ge mengde commissie opdracht gegeven een rapport samen te stellen over de jeugd werkloosheid. In dit rapport, dat thans verschenen is, wordt de afvloeiing van personeel op 55-ja rigen leeftijd aanbevelenswaardig geacht, terwijl gelijktijdig een wettelijke regeling in het leven geroepen zou moeten worden om de aldus uit het bedrijf gestelde ar beiders voor dit verlies te compenseeren. Ook acht de commisie het gewenscht, dat jongens (beneden den leeftijd van 25 jaar) de voorkeur hebben boven meisjes. MIDDENSTANDSCREDIET. Nu de Crisiscrediet-wet voor den Mid denstand door de Eerste Kamer der Sta ten Generaal is aangenomen en de afkon diging in het Staatsblad binnen enkele dagen kan worden tegemoetgezien, deelt de Directie der Nederlandsche Midden- standsbank te A'dam mede, dat voor wat betreft de bedoelde credietverleening aan middenstandsbedrjjven, de minister van financiën uitvoeringsbepalingen heeft vastgesteld, waaraan het volgende, voor aanvragers van belang zijnde, wordt ont leend: „De credieten worden op door de direc tie der Nederlandsche Middenstandsbank vast te stellen wijze aangevraagd. Ge noemde bank zal daartoe, behalve van hare eigen kantoren, ook gebruik maken van de bemiddeling van andere bankinstel lingen of bankfirma's. Voor de credietverleening komen slechts in aanmerking overigens volwaardige middenstandsbedrijven welke, uitsluitend ten gevolge van de crisisomstandigheden, in liquidatie-moeilijkheden zijn geraakt. Als regel zullen derhalve buiten deze regeling vallen alle bedrijven, welke na 1 Januari 1930 zijn opgericht. Verandering van bedrijfsvorm wordt niet als oprichting van een nieuw bedrijf beschouwd. Het wordt aan het oordeel der bank overgela ten om uit te maken of een na 1 Januari 1930 opgericht bedrijf bij uitzondering toch geacht kan worden uitsluitend ten gevolge der crisisomstandigheden in moeilijkheden te verkeeren. Uitgesloten zijn bedrijven, waarvan de bank de overtuiging krijgt, dat zij econo misch geen bestaansrecht hebben (onder deze zullen in het algemeen vallen de z.g. dwergbedrijven). Voorts komen niet in aanmerking veehouders, land- en tuinbou wers en al degenen, die een zaak exploitee- ren of doen exploiteeren -terwijl zij (of hun echtgenooten) daarnaast, hetzij als amb tenaar, hetzij in een particuliere betrek king, een bron van inkomsten hebben. De credietaanvrager moet beschikken over een overzichtelijke boekhouding of althans zich tot het inrichten en bijhou den daarvan, terstond nadat hem een cri- siscrediet wordt verleend, verbinden. De bank zal zooveel mogelijk zakelijke of persoonlijke zekerheid voor het te ver- leenen crediet bedingen." Degenen, die meenen met inachtneming van het bovenstaande in aanmerking te kome voor een crisiscrediet, kunnen zich wenden tot het in hunne woonplaats of in de nabijheid gevestigde kantoor der Ne derlandsche Middenstandsbank of tot een zelfstandige Middenstands- of Boazbank. Indien ter plaatse of in de naaste omge ving van den aanvrager geen dezer kan toren of banken gevestigd is, kan hij zich rechtstreeks wenden tot het Hoofdkantoor der Nederlandsche Middenstandsbank te Amsterdam. Ook kan hij zijn aanvraag In dienen door bemiddeling van een ande ren bankier of kassier, ter plaatse van zijn inwoning gevestigd. PRINSES JULIANA IN ENGELAND. Prinses Juliana is, zooals gemeld, gister morgen aanwezig geweest bij een inspec tie, welke de Koning hield over een afdee- ling gemechaniseerde artillerie bij Windsor Castle. De Koningin en graaf en gravin Athlone waren eveneens aanwezig. Na de inspectie nam H.K.H. Prinses Juliana af scheid van den Koning en Koningin en keerde met graaf en gravin Athlone terug naar Kensington-Palace. Op Kensington Palace maakte Prinses Juliana haar opwachting bij prinses Bea trice, moeder van de ex-koningin van Spanje, die een gedeelte van het paleis bewoont en bij wie zij met Prinses Alice de lunch gebruikte. Prinses Juliana zou gisteravond een schouwburg bezoeken. Donderdag bezoekt Prinses Juliana ver gezeld van Prinses Alice en den graaf van Athlone de wedrennen te Ascot, waar dan de Gold Culp wordt verreden, een der be langrijkste wedrennen van het jaar, waar voor de beste paarden uit Amerika (Mate), Frankrijk (Thor H) en Italië (Crapom) zijn overgezonden om den Cup te betwis ten en den Engelschen favoriet Hyperion. Burgemeesters eervol ontslagen. Bij Kon. Besl. is aan M. P. van Willigen op zijn verzoek, met ingang van 21 Juni 1934, eervol ontslag verleend als burge,- meester der gemeente Haaften. Bij K. B. is aan A. J. Rosseel, op zijn verzoek, met ingang van 15 Juli 1934, eer vol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Ossenisse. 'V - BOSKOOP. EEN TUNNEL ONDER DEN OPRIT VAN DE GOUWEBRUG. Een voorstel aan den Raad tot medewerking. Reeds geruimen tijd beweerden de bewo ners van Kerkstraat, Dorpstraat en Boot- straat, dat de waardevermindering hunner peroeelen, welke buiten het onteigen ings- plan vielen en in geen enkel opzicht voor eenige schadevergoeding in aanmerking kwamen, zou worden getemperd door den aanleg van een verbindingsweg onder den Westelijken oprit naar de Gouwebrug. De vroeger daartoe aangewende pogin gen zijn allen gestrand óf op technische on uitvoerbaarheid, wijl het wegens te geringe weghoogte niet doenlijk bleek 'n tunnel te verkrijgen einde Bootstraatingang Kerk straat, óf op finaincieele moeilijkheden, aan gezien het door de toezegging van de pro vincie Zuid-Holland van een perceel aan den heer D. Jongejan noodzakelijk bleef een muur te ontwerpen tusschen den ouden ingang van die Ned. Herv. kerk aan de Dorpstraat en de Gouwebrug, en de tun- nelkosten daardoor het provinciale budget te zeer zouden overschrijden. Het eerste bezwaar der technische onuit voerbaarheid werd ondervangen, toen de Boskoopsche Middenstandsvereeniging de gedachte opperde de tunnel niet meer aan het einde der Bootstraat, maar hoogerop bij de Gouwebrug aan het einde der Ba- rendstraat te projecteeren en de Provin ciale Waterstaat dit tunnelplan technisch uitvoerbaar verklaarde. Het tweede bezwaar zou uit den weg geruimd kunnen worden zoodra door de uievoering van het tunnelplan met bijko mende werken .elders te treffen voorzienin gen konden wegvallen of goedkooper ge maakt worden. Dit laatste bleek inderdaad het geval te zijn, wanneer er ndet gebouwd zou behoe ven te worden aan de Dorpstraat Westzijde- hoog tusschen de kerk en de Gouwebrug. Dan zou immers de ontworpen muur kun nen worden vervangen door een eenvou dige taludconstructie met lage borstwering. Gedeputeerde Staten hebben B. en W. medegedeeld, dat van pro vine iewege een tunnel zal worden aangelegd mits de ge meente Boskoop zorg draagt voor het vrij komen c.q. met bebouwen van het door de provincie Zuid-Holland aan den heer D. Jongejan toegezegde terrein aan het einde der Kerkstraat-hoek Dorpstraat Westzijde. Op deze voorwaardelijke toezegging zijn B. en W. in overleg getreden met de Bos koopsche Middenstandsvereeniging en heb ben te kennen gegeven, dat zij hunnerzijds hun medewerking zouden verleenen, doch dat het moeilijk zou zijn bij den gemeen teraad te komen met voorstellen, als daar bij gezegd zou moeten worden op een des betreffende vraag naar de offers der be langhebbenden: de belanghebbenden heb ben verschillende wenschen ter kennis van het gemeentebestuur gebracht en gevraagd of de gemeente zich financieel er voor wil de interesseeren, doch zelf hebben zij in geen enkelen vorm doen blijken, dat de vervulling van die wenschen hun iets waard is. Het college liet doorschemeren, dat, als de belanghebbenden met een behoorlijk be drag minimaal 2000.over de brug zouden komen, de gemeente van haren kant de algemeene belangen, welke zij heeft te behartigen in den een of anderen vorm van daadwerkelijke medewerking zou omzetten. Het college spreekt zich uit, dat het een flinken middenstand een belang der ge meente acht en het volmaakt binnen de grenzen zijner bevoegdheid vindt, als het dien middenstand, welke getroffen wordt door de Go uwe werken en de daardoor noodzakelijk geworden ombouw der ge meente kan sparen, een te snel intreden de waardevermindering hunner panden en opdroging hunner inkomstbronnen. Ook meenen B. en W., behoeft niet ver zwegen te worden, dat zoowel waardever mindering van perceelen als opdroging van inkomstbronnen zeer nadeelig inwerken op de eigen, gemeentefinanciën, weshalve het hun ook uit dien hoofde alleen al gewenscht voorkomt elke wijziging in dien opzichte af te keeren of zoolang mogelijk tegen te gaan, waartoe het tunnelplan zeker zal medewerken. Ook van verkeersstandpunt lijkt hun eenige ontlasting op het snijpunt Burge meester ColijnstraatKoninginneweg en Dorpstraat WestzijdeZijde niet onge- wenscht met name niet voor de kinderen, welke vanuit het Zuidelijk deel der ge meente naar de gemeenteschool gaan. Tenslotte wijzen zij in dit verband op het moeilijk in geld uit te drukken belang van welstand, gelegen in een open ruimte naast een 32 Meter hoogen heftoren, welke de omgeving zooal niet drukt, dan toch volledig beheerscht en aanpassing van aan grenzend gebied en gebouwen vereischt. De heer D. Jongejan nu is bereid zijn rechten, welke hij tegenover de provincie kan doen geilden, af te staan en te bevor deren, dat het terrein vrij van gebouwen aan de gemeente Boskoop geleverd wordt, mits hij door bemiddeling van het gemeen tebestuur een geschikt bouwterrein terug ontvangt en een bedrag in geld wegens ver hooging zijner uitgaven, doordat hij een voorziening moet treffen voor wat hij op het oogenblik op het terrein heeft staan en wat hij elders moet onderbrengen, bene vens de medewerking der gemeente voor tijdelijke huisvesting. De vergoeding welke door den heer Jon gejan gevraagd wordt bedraagt 3000. wanneer hem het huis van dr. De Wilde aan de Dorpstraat-Westzijde en 2500. wanneer hem een geschikt gedeelte van het ten Westen van den gemeentetoren ge legen terrein in ruil wordt aangeboden. Van deze twee transacties leek B. en W. de tweede het beste, niet alleen omdat een poging om de eerste te verkrijgen mislukte door de hooge geldbedragen, welke daar mede gemoeid zouden zijn en waarvoor de gemeente nieuw geld in deze zaak zou moe ten steken, wat h.i. in dezen tijd niet ver antwoord is te achten, maar ook omdat bij de tweede transactie een vierde hoekbebou- wing nabij den toren uit bouwtechnisch oogpunt zeer verkieslijk, gereede aanslui ting zoude vinden bij de gedachte, welke bij het besluit tot aankoop van het bedoel de terrein voorzat, n.l. eerst afwachten hoe de ombouw van de gemeente zich ontwik kelt en dan zien wat de beste oplossing ware, of in den stijl van het raadsbesluit van 28 October 1930: „dat hoewel het vor men van een juist oordeel over den toe stand ter plaatse eerst mogelijk moet wor den geacht, als de oude gebouwen zijn weg gebroken, evenzeer rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid, dat het as pect der omgeving gebaat zou zijn door maskeering van het eerste thans bestaande pand in de Burg. ^olijnstraat, als met de waarschijnlijkheid, dat onbebouwd laten de voorkeur zoude verdienen; dat de eenige mogelijkheid ter voorkoming van een vroegtijdige en daardoor wellicht onjuiste beslissing ligt in aankoop door de ge meente". Toen de mogelijkheid om met den heer Jongejan tot een aocoord te komen vast stond, hebben B. en W. zich verstaan met degenen, welke bij een eventueele uitvoa- ring vain het plan zijn betrokken. Deze me dewerking is toegezegd of verkregen. De eerste medewerking kwam van de belanghebbenden aan wien was medege deeld, dat bij het aanhangig maken van het desbetreffend voorstel aan den Raad met een toezegging van geld niet kan worden volstaan, doch dat het geld bij den gemeen te-ontvanger moest worden gestort. Hier aan is voldaan door storting van een be drag van 1895.terwijl nog stortingen waarvan sommige in termijnen, mogen worden verwacht tot een som van minstens 555.—s Behalve voor het tunnelplan zelf was de medewerking van de provincie nog ver eischt voor het vrijkomen van een aan de provincie toebehoorend bouwterrein, gele gen aan de Dorpstraat Westzijde en belend aan de eene zijde door het perceel Jonge jan en aan de andere zijde door het ge meen teterrein, waarop het voormalig ge meentehuis stond. Dit terrein zal terwille van het tunnelplan niet voor bebouwing worden vrijgegeven, doch benut voor talud en toegangsweg voor den tunnel en met het terrein Jongejan en het gemeente terrein te zamen de basis vormen, waarop een ruime monding van de Kerkstraat kan worden verkregen. Tenslotte is een open bespreking met de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente ge volgd en is de vraag gesteld of de Kerk voogdij met belanghebbenden en provincie de derde medewerkende wil zijn. De Kerk voogdij verklaarde zich, behoudens hooge- re goedkeuring, bereid twee strooken grond groot resp. 59 M2. en 273 M2. om niet af te staan, onder voorwaarde: a. dat de kosten van eigendomsover dracht en van afscheidingen voor rekening der gemeente komen; b. dat de strooken nimmer zullen worden bebouwd en de bestemming erlangen, wel ke is aangegeven; c. dat een recht van overpad ter breedte van 3 Meter westelijk van den gemeente toren naar Burg. Colijnstraat gegarandeerd wordt. Op grond van deze medewerking van drie zijden, stellen B. en W. den Raad voor medewerking te verleenen door: 1. te aanvaarden als schenking een be drag van ƒ2450.als bijdrage in de ver wezenlijking van tunnel plan, gestort en toegezegd door belanghebbenden. 2. Aan D. Jongejan af te staan een ge deelte van het terrein gelegen ten Westen van den gemeentetoren, groot circa 140 M2. en deel uitmakend van een van de provin cie Zuid-Holland, door de gemeente Bos koop gekocht perceel, groot circa 260 M2. in ruil tegen zijn rechten op het hem door de provincie toegezegde terrein, groot circa 150 M2. ten Oosten van de kerk, hoek KerkstraatDorpstraat Westzijde met ont ruiming door den heer D. Jongejan van wat op dit terrein op het tijdstip van ruiling nog mocht aanwezig zijn en met toebetaling door de gemeente van 2500.en het ge ven van recht van overpad over het eigen dom der gemeente, langs den noordgevel vam het nieuw te bouwen huis nabij den gemeentetoren. 3. te aanvaarden van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente alhier, om niet twee perceelen grond ter grootte van ongeveer 54 M2. resp. 273 M2. op voorwaarden van niet bebouwing en garantierecht van over pad ad 3 Meter breed van kerk via toren naar Burg. Colijnstraat. 4. het eigendom der gemeente, waaron der begrepen het vrijkomend terrein door de provincie aan den heer Jongejan toege wezen en het door de Kerkvoogdij af te stane terrein, en het vrij te geven bouwter rein van de provincie voor den pubieken dienst te bestemmen, zooals nader is aan gegeven. NOORDEN. Autobusdienst Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben bij hun beschik king van 14 Juni goedgekeurd een wijzi ging van de dienstregeling van de autobus dienst van LeidenTer AarNoorden v.v., zoodanig, dat een rit wordt ingelegd, waar bij een bus uit Leiden (Spoorstation) ver trekt om 5.45 uur en aankomt alhier om 8.10 uur. Hierbij heeft men het oog op het steeds groote getal hengelaars, dat naar onze plassen komt om de hengelsport te beoefenen. Vandaar, dat ook de bus slechts loopt van 1 Juni tot 16 Maart, niet op Za terdag en ook niet bij vriezend weer. KATHOLIEKE SPOORMANNEN BIJEEN. Bondsdag te Heerlen. Begunstigd door warm zomerwkeer is Zondag te Heerlen de 27ste bondsdag van den Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel Sint Raphaël gehouden. In den morgen kwamen van alle kanten van ons land de spoormannen naar de hoofdstad van de mijnstreek. In de kerk der paters Franciscanen aan de Laanderstraat werd om 12 uur een H. Mis opgedragen, waaronder de bondsad viseur pastoor W. P. Mutsaers de predikatie hield. Na afloop trokken de deelnemers naar het meetingterrein aan de Geerstraat. Het werd een indrukwekkende manifes tatie. Een lange rij mannen, waaronder ook vergezeld van vrouw of verloofde en kinderen, trok door de voornaamste stra ten van Heerlen. Bij het warme weer hield de muziek het tempo in den stoet, waarin fleur en kleur zat en waaraan minstens 5000 menschen hebben deelgenomen. Toen bestuur, autoriteiten en genoodig- den op het podium hadden plaats geno men, werd uit volle borst het bondslied ge zongen. Daarna opende de bondsvoorzitter de heer J. Wigman op de gebruikelijke wijze en sprak een kort woord van welkom tot de vele geestelijke en wereldlijke autori teiten in het bijzonder tot mgr. dr. Poels, den vertegenwoordiger van den bisschop van Roermond, den zeereerw. heer P. Nicolaye deken van Heerlen, den burge meester van Heerlen den heer v. Gunsven, den eere-voorzitter Jan Hellèmans en tot de vertegenwoordigers van verschillende organisaties. In een korte pittige inleiding deed de bondsvoorzitter uitkomen, dat van deze bondsdag nieuw leven en nieuwe moed uitgaan. Dan was het woord aan den voorzitter van den Limburgschen R. K. Werklieden- bond, den heer Jos. Maenen, die tevens sprak namens het Nederl. R.-K. Werklie denverbond, en er zijn groote voldoening over uitsprak, dat deze grandioze manifes tatie getuigenis aflegt van de ongebroken kracht van „St. Raphaël". De spreker op dezen bondsdag was de weleerw. heer K. Roncken, aalmoezenier van den arbeid te Venlo. „Geheide liberalen". Deze redenaar had ook in de openlucht het gehoor van de duizenden. Voordat hij tot zijn eigenlijk onderwerp kwam consta teerde hij feiten in de huidige samenle ving. Er worden vele conferenties gehouden en er wordt veel lawaai gemaakt, maar de kreet om brood, arbeid, recht en liefde kan niet gesmoord worden. In vele landen regeert de brute kracht, maar daarop kan geen echte gemeenschap gebouwd worden. In ons land worden nieuwe middelen aan geprezen en geprobeerd maar spreker meent dat onder de leiders geheide libe ralen zijn. Spreker staat dan even stil bij de ratio nalisatie in de industrie en zet uiteen, dat de mensch geen verlengstuk van de ma chine is, maar doel van de productie en dat het economisch onmogelijk is, dat mijn werkers in onze mijnstreek moeten rond komen met een weekloon van acht a ne gen gulden. Na critiek uitgeoefend te hebben op de kankeraars in en om de organisatie, vraagt aalmoezenier Roncken of er in „St. Ra phaël" positief werk is te verrichten. LANDBOUW-CRISIS- MAATREGELEN. College van regeeringscommlssarissen thans benoemd. De minister van Economische Zaken heeft thans ingesteld het college van regee- ringscommissarissen voor de uitvoering der landbouw-crisismaatregelen. Benoemd is tot lid, tevens voorzitter mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het departe ment van Economische Zaken, voorzitter van de centrale commissie, bedoeld in art. 27 van de Landbouwer isiswet 1933, te Den Haag; tot leden: L. Büchkmann, Den Haag, ir. S. L. Louwes, Zwolle, F. V. Valstar te Naaldwijk; tot lid, tevens commercieel ad viseur S. van Zwanenberg, te Den Haag. Crisiscentrales. Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken is aan den heer S. van Zwanenberg te 's Gravenhage op diens ver zoek in verband met diens benoeming tot lid tevens oonunercieel adviseur van het college van regeeringscommissarissen eer vol ontslag verleend als directeur van de stichting Crisisrundveecentrale, gevestigd te 's-Gravenhage, onder dankbetuiging voor de in deze functie verrichte werkzaamhe den. Benoemd is tot directeur van de stichting Crisisrundvee-Centrale, gevestigd te 's-Gra- venhage, de heer Ir. W. de Jong te Arnhem. NIEUW TARIEF VOOR INVOER RECHTEN. Per Kon. Besluit met ingang van 1 Juli as. ingevoerd. Teruggaaf van verhooging. De „Staatscourant" bevat een Kon. Be sluit, waarbij het bij Koninklijke Bood schap van 15 Juni aan de Tweede Kamer ter overweging aangeboden ontwerp van wet tot vaststelling van een nieuw tarief van invoerrechten, met in achtneming van eenige bijzondere in dit besluit opgenomen bepalingen, met ingang van 1 Juli 1934 wordt toegepast als ware het ontwerp reeds tot weg verheven. Voorts bevat de „Staatscourant" een be schikking van den minister van financiën ter uitvoering van artikel 6 van bovenge noemd K. B., in welk artikel is bepaald, dat de minister van financiën ten aanzien van na het inwerkingtreden van het K.B. ingevoerde goederen, waarvan de invoer rechten door die inwerkingtreding zijn verhoogd, geheel of gedeeltelijk teruggaaf kan doen verleenen van die verhooging. De minister heeft bepaald, dat voor goe deren, waarvoor het invoerrecht met meer dan 5 pet. is verhoogd, het boven die 5 pet. betaalde kan worden teruggegeven onder voorwaarde, dat dit verschil, ingevolge een reeds vóór 15 Juni 1934 gesloten koopover eenkomst, niet of niet ten volle op den kooper dier goederen kan worden ver haald, en dat de invoer plaats heeft vóór 1 September 1934. Verder is bepaald, dat ten aanzien van thee, welke vóór 1 Juli 1934 is ingevoerd en op dien datum nog in-het vrije verkeer voorradig is, voor hoeveelheden van ten minste 200 K.G. netto teruggaaf kan ge schieden van het invoerrecht, dat na dien datum van die thee minder geheven zou zyn.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7