DREIN DRENTE EN PIET PRIKKEL DINSDAG 19 JUNI 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. PAG. 10 GEMEENTERAAD VAN ALFHEN AAN DEN RIJN UIT DE OMGEVING HILLEGOM. H. Priesterwijding. Onze plaatsgenoot de weleerw. heer Corn. Glas zal Zondag 8 Juli in de Kathe draal te Atrecht (Arras) (Fr.) de TI. Priesterwijding ontvangen. Op Zondag 15 Juli d.a.v. zal de Neomist in de St. Jo- sephkerk te 10 uur zijn Eerste Plechtige H. Mis aan God opdragen. Gaarne zullen de parochianen in deze dagen van voorbe reiding voor den as. Neomist bidden. Ongeluk. Gistermorgen viel de losse arbeider van Eeuwijk, voor de werkver schaffing der gemeente werkzaam, van de teermolen aan de Veenenburgerlaan. Hoe dit zich heeft toegedragen is nog niet opgehelderd. De man viel achterover. Toe vallig was de heer P. van Roode, voor man bij P. W. en- lid van E. H. B. O. aan wezig, die de eerste hulp verleende, De getroffene klaagde erg over zijn rug. Dr. Versluys achtte opneming in het Leidsche Ziekenhuis noodig, waarheen de zieken auto hem vervoerde. Voor de arme kerken. Na de liefda- digheidspredicatie van kap. Tabink uit Usse werd in de St. Josephkerk gecollec teerd voor de arme kerken in het bisdom. De opbrengst bedroeg 181, een zeer mooi resultaat. Voor de werklooze St. Joseph-Gezellen. De speldjesverkoop voor dit mooie doel heeft opgebracht, par. St. Martinus 74,79, par. St. Joseph 59.63, samen dus 134.42, een kranig bedrag. KATWIJK. Personalia. Tot tijdelijk agent van po litie alhier zijn benoemd C. Schaap, C. de Best en P. v. Duyn. Tot tijdelijk agent van politie te Noord- wijk is benoemd de heer J. Sosef, alhier. NOORD WIJKERHOÜT. Personalia. Tot adjunct-commies bij de Telegrafie op het Radio-station „Nora", alhier, is benoemd de heer H. Bartlema, te Amsterdam. SASSENHEIM. Melkerscursus.. Door de afdeel in g Sassenheim werd reeds in 1933 een mel kerscursus georganiseerd. Deze cursus werd vanwege de hooibouw afgebroken en kon wegens het optreden van mond- en klauwzeer toen helaas niet worden afge werkt. Vol moed werd echter op 9 Mei 1.1. wederom aangevangen en nadat nog en kele lessen waren gegeven, werd op Woensdag 6 Juni IJ. het examen afgeno men. Van de 7 oorspronkelijke deelnemers viel er 1 af, terwijl een andere wegens omstandigheden niet op het examen aan wezig kon zijn. Aan dezen wordt echter nog de gelegenheid gegeven op een ander moment examen te doen. De 5 overblij- venden wisten allen hei> diploma te ver krijgen. Als juryleden traden op A. Verkley, voorzitter van den Boerenvakbond, J. J. van Schie, hoofdbestuurslid, A. Slinger land te Sassenheim, eertijds melkcontro- leur daar ter plaatse en ir. Huisman te Gouda. Voorts werd bij de beoordeeling dankbaar gebruik gemaakt van de in drukken, die de voormelker een zoon van den heer J. J. van Schie gedurende de door hem gegeven lessen van de deel nemers had gekregen. Namens de L. T. B. was aanwezig ir. Jacobs van de R.-K. Landbouwwinter- school te Voorhout. Het stemt werkelijk verheugend, dat de deelnemers, niettegenstaande het gedwon gen stopzetten verleden jaar, toch weer vol animo aan den slag zijn gegaan, om de cursus tot een goed einde te brengen. De conclusie mag hieruit worden getrok ken dat wel gevoeld werd dat de ver strekte lessen hun baat gaven en hen in staat stelden betere prestaties te leveren. Het is echter jammer dat vooral in de provincie Zuid-Holland het aantal melk- cursussen nog zoo gering is. Vergeleken met het Oosten en Zuiden van ons land is het aantal gediplomeerde melkers nog uiterst klein. Wel is in de laatste jaren eenige verandering merkbaar de klas seering van de melk door de C. Z. C. is hieraan ongetwijfeld niet vreemd maar de toeloop kon nog veel grooter worden. De kosten behoeven in dezen geen be zwaar te zijn, daar een groot gedeelte hier van door het Rijk in den vorm van sub sidie wordt gedragen. Zooals de heer van Schie Sr. zeer te recht opmerkte in de samenkomst na de afloop van het examen, moeten de deel nemers het als een plicht opvatten, de aan geleerde methode van zindelijke en tech nisch juiste melkwinning verder uit te dragen en steeds te blijven toepassen. Al leen op deze wijze kan van een cursus blij vend profijt worden getrokken. De leiding berustte bij ir. Huisman, Rijkszuivelconsulent te Gouda. De gedi plomeerden zijn de volgende: J. Ruigrok, J. v. d. Ven, C. Verkleij, Th. Oostdijk en W. Ruigrok en J. van Noort (wegens sterfgeval niet aanwezig, doch ook gedi plomeerd). ZOETERMEERZEGWAART. KJt.O.-vloot. Hallo, hallo, wie vaart er mee met de K.R.O.-vloot naar IJssel- monde en omstreken. Vanaf heden zijn de kaarten van de Kro-Vloot venkrijigbaar met gratis programmaboekje voor de som ma van 1.25 bij S. Adegeest, Zegwaart 68H. Zij, diie met een bus wenschen te gaan, gelieve hiervan kennis te geven, opdat men bij genoegzame deelname tijdig een bus kan bestellen. Niemand verzuime om dezen genotvollen dag mee te maiken. Vrienden, kennissen, of famüie-leden, die wenschen op dezelfde boot te varen, gelieve tegelij kertijd hun kaart in te zenden. OEGSTGEEST. DE NIEUWE RIJKSWEG. Hedenmorgen voor het verkeer opengesteld. De Minister van Waterstaat heeft be paald, dat het weg vak bewesten Oegstgeest van den weg AmsterdamSassenheim Baagsche Schouw's-Gravenhage (Rijks- wegenplan 1932 No. 4) voorzoover gelegen tusschen de Postbrug in de gemeente Sas senheim en den tijdelijken verbindingsweg tusschen de nieuwen en den bestaanden Rijksweg nabij het Groene Kerkje in de gemeente Oegstgeest, op Dinsdag 19 Junii, des voormiddags te 10 uur, wordt openge steld voor het openbaar verkeer. RIJNSBURG. Groentenveiling. De leden der groen- tenveiling vergaderden onder leiding van den voorzitter, den heer S. Schoneveld, in „Central" van den heer Verbree. De voorzitter wees er allereerst op, dat deze vergadering was belegd om de leden eenigszins van voorlichting te dienen ten opzichte der verschillende regeeringsbepa- lingen en voorschriften. Bij vele leden be staat hierover nogal misverstand.. En of men voor of tegen dergelijke maatregelen is doet niets ter zake, men heeft deze na te komen. De maatregelen die genomen zijn, werden en worden alle genomen in het be lang van den tuinder. En een eerste eisch, ook en vooral van de regeering is, dat de voorschriften worden nagekomen. Scherpe controle zal trouwens plaats hebben. De secretaris, de heer Jac. Kromhout, doet dan een uitvoerige toelichting hooren op de verschenen circulaires. Een van de voornaamste bepalingen is wel dat iedere tuinder zijn producten behoort aan te voe ren aan de veiling en dat in de maanden Juni en Juli geen Eigenheimers, Bintje of andere late aardappelsoorten mogen wor den gerooid. Verder moet iedere tuinder die vroege aardappelen te rooien heeft, in het bezit zijn eenër rooivergunning. Aan alle leden werd een circulaire uitgereikt waarop de ophoud- en vergoecüngsprijzen der verschillende groentensoorten staan aangegeven. Het veilingsprecentage zal voortaan zijn 5 pet. en uitbreiding van het terrein is dringend noodzakelijk. Verschil lende leden stelden nog vragen die door den veilingmeester duidelijk en uitvoerig werden beantwoord. Na bespreking van verschillende huishoudelijke aangelegen heden sloot de voorzitter, de wensch uit sprekend dat allen zullen medewerken om door nakoming der voorschriften het be drijf weer loonend te maken, de vergade ring. WARMOND. Incident. Op de meren bij Warmond is Zondag een Joodsche familie door onge veer tweehonderd fascisten lastig gevallen. Toen de familie, bestaande uit zes per sonen, zich voor een rondvaart over de Ka- gerplassen in wilde schepen, kwam zij bij vergissing terecht op een boot met fascis ten. Oogenblikkelijk werden zij omringd en uitgejouwd. Eenmaal weer op den wal werden zij nog door een aantal fascisten gevolgd, tot zij zich op de goede boot in veiligheid kon den stellen. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMV. MAATSCH. NEDERLAND. BATOE (thuisr.) arr. 17 Juni te Port Soudan. CHR. HUYGENS (uitr.) arr. 17 Juni te Sabang. JOHAN DE WITT (thuisr.) pass. 17 Juni te Gibraltar. KON. NED. STOOMB. MIJ. ALKMAAR arr. 17 Juni v. Amsterdam te Hamburg. BENNEKOM, (uitr.) vertr. 15 Juni van Talcahuano. BERENICE arr. 18 Juni van Amsterdam te Kopenhagen. FAUNA, Algiers naar Amsterdam, pass. 17 Juni Gibraltar. GANYMEDES arr. 17 Juni van Piraeus te Cephalonia. TIBERIUS arr. 17 Juni van Cadix te Genua. TRAJANUS vertr. 14 Juni van Kingston (Ja). KON. HOLL. LLOYD. WATERLAND (uitr.) arr. 18 Juni te Montevideo. KON PAKETV. MIJ. HOUTMAN arr. 16 Juni van Batavia te Lourenzo Marques. SIPORA arr. 15 Juni te Belawan. HOLLAND-AMERIKA-LIJN. DAMSTERDIJK, Rotterdam naar de Pa- cifickust vertr. 14 Juni van Punta Arenas. DRECHTDIJK vertr. 14 Juni van Van couver naar Rotterdam. ROTTERDAMSCHE LLÖYD. KOTA RADJA arr. 17 Juni van Rotter dam te Hamburg. SLAMAT (uitr.) pass. 16 Juni Perim. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. AGAMEMNON, Japan-Rotterdam vertr. 17 Juni van Sjanghai. De Raad dezer gemeente kwam gister avond in vergadering bijeen onder voorzit terschap van den burgemeester, den heer P. A. Colijn. Afwezig is de heer den Uijl. De voorz. opent de vergadering met ge bed. Volgen mededeelingen. 1. Door Gedeputeerde Staten zijn goedge keurd: 1. het raadsbesluit dd. 18 December 1933 tot heffing van 100 opcenten op de gemeen tefondsbelasting. II. de raadsbesluiten d.d. 12 Februari 1934 betreffende: a. opheffing van de kaasmarkt en de groentenmarkt; b. opheffing van de. openbare lagere school te Aarlanderveen, zooals dat besluit voor zooveel het tijdstip dier opheffing be treft, is gewijzigd bij raadsbesluit van 26 Maart 1934. III. de raadsbesluiten d.d. 30 April 1934 betreffende: a. omwisseling obligatiën van geconver teerde staatsleeningen; b. aankoop van obligatiën voor het waar borgfonds inzake" woningbouw; c. wijziging der gemeentebegrootingen diensten 1933 en 1934; d. wijziging der begrootingen van het Grondbedrijf, diensten 1933 en 1934. 2. Mededeeling van Gedeputeerde Staten dat zij hebben verdaagd de beslissing op het raadsbesluit d.d. 30 April jl. inzake aankoop van gronden van D. S. A. van Koeten te Rotterdam, M. van Donk en J. F. Allart, alhier. 3. Besluit van de Gedeputeerde Staten d.d. 27 December 19333 Januari 1934, G. S. no. 100, tot cohtinueering van de over het kalenderjaar 1933 op de jaarwedden van de burgemeester, de wethouders, de secretarissen en de ontvangers, alsmede op de vaste jaarwedden van de ambtena ren van den Burgerlijken Stand, toegepaste tijdelijk korting. 4. Bericht van ontvangst door de Gede puteerde Staten van de wijziging der Alg. Politieverordening d.d. 12 Februari jl. in zake opheffing van de kaasmarkt en de groentenmarkt. 5. Mededeelin van B. en W. dat J. Ver- hoeff alhier, afziet" van den voorgenomen bouw van twee woonhuizen aan de St. Jo- risstraat'hoek Buitenweg, omdat de van de Gedeputeerde Staten vereischte toe stemming niet is verkregen en dat als ge volg daarvan de grondverkoop aan J. Ver- hoeff waartoe besloten is bij raadsbesluit van 26 Maart jl. niet doorgaat, in verband waarmede wordt voorgesteld dat raadsbe sluit in te trekken. De tol op den Heerenweg. 6. Idem, in zake voortduring van de tol heffing op den Heerenweg gedurende nog ten hoogste drie jaren. De heer Lam kan zich hierbij niet neer leggen. De toestand van dezen weg is le vensgevaarlijk; ondanks alle requesten blijft de toestand bestendigd. Spr. wenscht daarom de toevoeging, dat binnen vier weken zal worden begonnen den weg be rijdbaar te maken. De voorz. antwoordt, dat B. en W. bereid zyn Ged. Staten er op te wijzen, dat zoo spoedig mogelijk maatregelen zullen wor den getroffen. De heer Lam verklaart hiermede accoord te gaan. 7. Idem, dat de datum van ingang van het ontslag van den brugwachter W. Oliemans door hen is bepaald op 1 Juni 1934, terwijl voorgesteld wordt om aan W. Oliemans 'n toeslag op zijn pensioen en ouderdomsrente van 2.per week te verleenen over 1934 voorloopig en verder eventueel tot zijn overlijden, telken jare nader bij de begroo ting te regelen. 8. Idem, naar aanleiding van de desbe treffende vraag van den heer Van Kleef, dat besloten is om, zoo lang de geldmidde len der gemeente zulks toelaten, aan de ge subsidieerde bewaarscholen twee kwarta len van het subsidie bij voorschot uit te betalen. 9. Idem, dat zij, met het oog op de daar mede gemoeid zijnde kosten, bezwaar heb ben om het terrein der gemeente aan de Stationsstraat in te richten tot kinderspeel plaats. 10. Idem, naar aanleiding van de desbe treffende vraag van den heer Veltman, dat besloten is, om, behoudens de noodige toe stemming van den Minister van Sociale Za ken, het speelterrein „Bloemhof", op Maan dag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag na 4 uur nam. en op Woensdag- en Zaterdag namiddag alsmede gedurende de school- vacantiën, door daartoe geschikte steun- trekkenden in contra-prestatie te doen be waken. 11. Idem, naar aanleiding van de desbe treffende vraag van den heer Verdonk, dat besloten is om aan den Oostelijken kant der Valbrug de noodige voorzieningen tot be scherming te treffen. 12. Idem, naar aanleiding van de desbe treffende vraag van den heer Cocx, dat aan de Gedeputeerde Staten is verzocht om de gesloten verklaring van den Oostkanaal- weg alsmede van den Machineweg, wan neer de door de gemeente ter hand geno men verbreeding van laatstgenoemden weg zal zijn voltooid, te beperken tot beladen motorrijtuigen op meer dan twee wielen. Onder de Ingekomen Stukken zijn: 1. Verslag van hetgeen met betrekking tot verbetering der volkshuisvesting in de gemeente Alphen aan den Rijn gedurende het jaar 1933 is verricht. 2. Rekeningen van de water- en lichtbe- drijven over het jaar 1933. B. en W. stellen voor de rekeningen te stellen in handen van de betrokken com missie voor onderzoek. 3. Toezending door de Broederschap van gemeente-ontvangers in Nederland van een afschrift adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken inzake centralisatie van het rekenplichtig beheer, B. en W. stellen voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. 4. Circulaire d.d. 24 April 1934 van den Minister van Binnenlandsche Zaken be treffende het in overeenstemming brengen van de salarisregeling van het gemeente- personeel met het rijkssalarispeil, en de overige daarvoor in het rapport-Schouten aangegeven normen. De agenda. Volgt behandeling der agenda: 1. Voorstel van B. en W. inzake verhu ring van de lokalen der landbouwhuishoud- school aan de Hollandsohe Maatschappij van Landbouw. Aangenomen. 2. Voorstel van B. en W. inzake ver koop van grond aan de heeren A. Vis Pzn. en W. de Jong. De heer Veltman wenscht geacht te worden te hebben tegengestemd. Het voor stel wordt daarna z. h. st. aangenomen. 3. Voorstel van B. en W. inzake het aan gaan van een gemeenschappelijke regeling voor de toelating van leerlingen op de openbare lagere school aan de Aardam met de gemeente Ter Aar. De heer Boeren vindt het vreemd, dat de toestemming afhankelijk wordt gesteld van de toestemming van B. en W. van ter Aar. De voorzitter antwoordt, dat volgens de overeenkomst steeds beroep open staat op Gedep. Staten. Na eenige discussie wordt het voorstel aangenomen. 4. Voorstel van B. en W. inzake het vast stellen der vergoeding ex artikel 101, le lid der Lager Onderwijswet 1920, ten behoeve van de bijzondere scholen. Aangenomen. 5. Voorstel van B. en W. inzake het verstrekken van een kasgeldleening aan de gemeente Rotterdam. (Dit voorstel betreft de leening van 125.000.a 3 pet. voor het tijdvak 1 Juli1 December 1934). De heer Boeren heeft gelezen in het prae- advies, dat de eenige dekking waarover de gemeente Rotterdam beschikt, haar kas saldo is bij de Ned. Bank. Spr. acht dit be denkelijk. De voorz. antwoordt dat met de prov. griffie overleg is gepleegd en vol doende waarborgen aanwezig zijn. 6. Voorstel van B. en W. om te vol doen aan de door Gedeputeerde Staten gemaakte opmerking en inzake: a. verordeningen op de heffing en invor dering eener hondenbelasting; b. de verordeningen op de heffing en invordering eener vermakelijkheidsbelas ting, beiden vastgesteld den 26sten Maart j.L Na eenige besprekingen wordt de ver ordening op de hondenbelasting met een kleine wijziging vastgesteld overeenkomstig een opmerking van den heer Boeren. 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het raadsbesluit van 9 Februari 1931, houdende vergunning aan de N.V. Ge meenschappelijk Grond- en Huizenbezit tot straataanleg. De voorzitter deelt mede dat de heer W. den Hertog zich alsnog bereid heeft verklaard in deze mede te werken in de zaak betreffende de sloot achter de Hoofd straat, zoodat dit punt van de agenda kan worden afgevoerd. Aldus besloten. 8. Voorstel van B. en W. inzake wijzi ging der gemeentebegrooting, diensten 1933 en 1934. De heer Boeren vraagt opheldering inza ke een verschil van 5800.daar het saldo van ontvangsten in de werkverschaffing buiten de gemeente is geraamd op 10.000 en vermeld staat op 4200. De voorz. ziet dit als een administratief voordeel. Bij verdere discussies bevestigt de voorzitter dat hier een voordeel is van ruim 4000.Hier goedgekeurd. 9. Voorstel van B. en W. inzake wijzi ging der begrootingen voor de water- en liohtbedrijven, dienst 1933. Aangenomen. 10. Benoeming van een onderwijzeres aan de O.L. school Schoolstraat. De voordracht luidt: no. 1 Mej. G. Duyvetter te Leiderdorp; no. 2. Mej. W. C. Zoethout te Waddinxveen; no. 3 Mej. A. J. E. Schejj- grond te Gouda. Benoemd wordt Mej. G. Duyvetter. Hierna gaat de raad in geheime zitting. Na heropening der vergadering stelt de voorzitter aan de orde punt De dokterskwestie. c 11. Voorstel van B. en W. inzake vast stelling eener regeling voor het verleenen van genees-, heel- en verloskundige hulp ten behoeve van z.g. „crisis-werkloozen". De voorz. zegt, dat B. en W. is gebleken, dat zeer binnenkort een schrijven van het Departement te verwachten is, waarin een nadere regeling zal worden aangekondigd. Daarom stellen B. en W. voor, dit voor stel aan te houden met dien verstande: lo. dat consenten die voor verloskundige hulp moeten worden afgegeven aan de verlos kundige ter plaatse zullen worden afgege ven. 2o. dat de regeling, zooals die met de arts te Aarlanderveen is getroffen, wordt aanvaard en dat die regeling ook wordt getroffen met Dr. Groen. B. en W. stellen zich vervolgens voor, om, als het departementale schrijven binnen is, een onderhoud te hebben met de artsen ter plaatse om meer permanente rege- lng te verkrijgen. Hierna aangenomen. Bij de rondvraag verzoekt de voorz. ter bekorting eenvoudige vragen schriftelijk in te dienen. De heer Boeren vraagt of het niet moge lijk is een gemeenschappelijk werkobject te vinden voor het werkplan 1934, dit in verband met de kortelings opgerichte ver- eeniging van burgemeesters in de Rijnstreek waarvan de burgemeester voorzitter is en die deze mogelijkheid zouden kunnen be spreken. De voorz. zal hiervan nota nemen. De heer Lam heeft gevraagd welk ver keer de voorrang heeft bij de Alphensche brug. De voorz. zegt, dat gewacht moet worden op de vaststelling van het internationale verkeersteeken. De heer Cocx vraagt asphalteering van den verkeersweg dwars door Aarlander veen, althans verbetering van dien weg. De voorz. zegt, dat er wegen zijn, waar verbetering dringender is. Dit kan door de financieele toestand slechts langzaam ge schieden. De heer B. Spreij vraagt het voetpad In de Lindenhovenstraat te verhoogen. De heer Ruting ondersteunt dit verzoek. De voorz. maakt bezwaren uit finan cieele overwegingen. Hierna sluiting der vergadering. WILT U IETS WETEN? V r a a g: J. S. te O. inzake een maat regel door een onderwijzer genomen. Antwoord: Wij kunnen daarover nieft oordeeden. V r a a g J. S. te O. inzake hoogere aan slag in Inkomstenbelasting. Antwoord: Dat uw aanslag hooger is, is heed goed mogelijk. Dat kan afhangen: le van een iets hoogere aangifte, waardoor u een klasse hooger komt; 2e van een op- centeiwerhooging door de gemeente; 3e van heredassifioatie der gemeente. 71. Tot hun verwondering bemerkten Piet en Drein, dat het schip hen heelemaal naar Mexico had gebracht. Inplaats van gewone boomen groeiden er overal palmen en de men- schen waren er bijzonder zomersch gekleed. 72. Daar Piet en Drein geen Spaansch konden spreken, was het hun onmogelijk om aan iemand den weg te vragen, maar gelukkig ontmoetten ze op een kruispunt een bedelaar die met bloemetjes langs de huizen ging en die een beetje Hollandsch kende.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10