DONDERDAG 14 JUNI 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN Onbewoonbaar huisje te R'dam ingestort. Zes jongens onder het puin gewond. Gisteravond is In een Hofje, dat uitkomt op de Chrispijnlaan te Rotterdam, een huis je ingestort. Dit huisje bevond zich achter in het Hofje en stond reeds geruimen tijd leeg, daar het door de Bouwpolitie onbe woonbaar was verklaard. Hoewel het met een houten hek van het overigens nog De- woonde gedeelte van het Hofje was afge scheiden, werd het leegstaande pand door jongens uit de buurt gebruikt om erin en in de nabijheid ervan te spelen. Zoo waren gisteravond veertien jongens bij het huisje aan het spelen, hoewel om wonenden hen er op dezen avond weer op attent gemaakt hadden, dat hun spel in het bouwvallige krot zeer gevaarlijk was. In den loop van den tijd hadden de jon gens namelijk niet alleen in het huisje ge speeld, maar er ook het een en ander in gesloopt, waardoor het gevaar van instor ting steeds grooter werd. Om kwart over zeven gisteravond is eerst de schoorsteen op het dak gestort, waarna het dak met de vliering naar om laag kwam en een van de muren van het huisje geheel instortte. Op het geraas kwa men onmiddellijk eenige bewoners van het Hofje toesnellen, die dadelijk begonnen met het opruimingswerk. Uit de ruïne klonk het luide geschreeuw van de bedolvenen. Van de veertien jongens waren er, toen het huisje instortte, zes op de vliering en deze zes waren onder het puin bedolven en be klemd geraakt. Het gerucht van de instorting verspreid de zich zeer snel door de buurt, waardoor groote consternatie ontstond, vooral om dat men aanvankelijk niet wist, hoeveel jongens er bedolven waren en ook niet welke. De politie had de grootste moeite de me nigte, die een paniekstemming zeer nabij was, op een afstand te houden. De opruiming, welke begonnen was door de bewoners van het Hofje, werd voortge zet door brandweerlieden en de politie. Het lukte vrij spoedig twee knapen te bevrijden, die met een inmiddels gearriveerde auto van den G.GJD. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel werden overgebracht. Kort daarop had men nog vier anderen bevrijd, die eveneens naar genoemd zieken huis werden vervoerd. De verwondingen bleken niet levensge vaarlijk, maar alle zes hadden bloedende wonden aan het hoofd, aan de armen en aan de beenen bekomen. Nadat men de zes knapen had gevonden, is nog geruimen tijd doorgewerkt bij de ruïne, omdat men vreesde, dat nog een ze vende knaap onder het puin lag. Tenslotte had men de geheele ruïne tot op den vloer toe doorzocht, echter zonder resultaat en toen bleek, dat de gezochte jongen, die wel tot de veertien had behoord, na de instor ting was weggeloopen en in het ouderlijk huis was aangekomen. De zes gewonden zijn: de elfjarige F. van Heezen, de achtjarige J. Geluk, de negen jarige P. van Berkel en zijn broertje, de veertienjarige F. van Berkel, de vijftien jarige H. Ket en de twaalfjarige A. Win kel. Ingenieurs van de Bouwpolitie stellen een nader onderzoek in. FIETSRIJDER DOODGEREDEN. Woensdagmiddag Is te Heer Hugowaard een doodelijk ongeval gebeurd. Toen de 47-jarige P. Weel met zijn fiets het erf van zijn woning kwam afrijden, werd hij gegre pen door een luxe-auto, bestuurd door den heer G. K. uit Noord-Sdharwoude. De heer Weel werd tegen den grond ge slingerd en op slag gedood. Den bestuur der van den auto treft geen schuld. De heer Weel was doof en heeft den auto blijkbaar niet hooren aankomen. ERNSTIG ONGEVAL BIJ VROUWENAKKER. Blok van een heistelling naar beneden gevallen. Twee ernstig gewonden. Gisteren heeft bij Vrouwenakker bij werken aan de beschoeiing van het Amstel- Drechtkanaal een ongeluk plaats gehad, waarbij twee personen ernstig gekwetst werden. Bij het verplaatsen van palen van een heistelling viel plotseling het heiblok naar beneden en kwam terecht op een paal wel ke ingeheid moest worden. Een broer van den aannemer Kieberts uit Sassenheim, die de paal vasthield kreeg het blok op een der handen, waarvan drie vingers afgekneld werden. Hevig bloedend en met zware pij nen werd hij hij een dokter binnengedra gen en nadat de eerste hulp verleend was is hij naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht De 40-jarige kantonnier Rodenberg uit Mijdrecht, die ook bij de paal stond, kreeg een klap van een der dwarsbalken van het heiblok waardoor hij bewusteloos neerviel. Het bleek, dat hij een halswervel gebroken had. Hij is naar een der ziekenhuizen in Amsterdam overgebracht. Omtrent de oor zaak staat nog niets vast. De politie en de veiligheidsinspectie stellen een- nauwkeurig onderzoek in. JEUGDIG BOEFJE GEARRESTEERD. De marechaussee in het Westland is er in samenwerking met de politie van Mon ster in geslaagd een 15-jarige leerling van de Ambachtsschool te Delft zekeren B. A., uit Naaldwijk aan te houden, die verscheidene inbraken in het Westland heeft gepleegd en door zijn optreden de omgeving onveilig maakte. Zondag j.l. beproefde de jongen zijn ge luk ten huize van den gemeente-ontvanger J. H., uit 's-Gravenzande. Het gelukte hem eenige voorwerpen van waarde, benevens ƒ20, mede te nemen, meldt het „Vad.". Bij een tuinder aan den Zwartendijk had A. eenigen tijd geleden eveneens succes gehad en wist toen voor meer dan 25 buit te maken. Het jeugdige boefje was goed met de toestanden in het Westland op de hoogte, want gewoonlijk trachtte hij zijn slag te slaan als de bewoners van de wo ningen, waar hij inbraak pleegde, in de kweekerijen aan het werk waren en ook de vrouw des huizes hielp bij het druiven- krenten. Ten huize van mej. V., aan den Zuidweg, heeft de jongen eveneens inge broken, doch men vermiste toen slechts een zeer klein bedrag. Bij zijn aanhouding heeft de scholier de meeste inbraken erkend en o.m. mede gedeeld, dat hij ook de pogingen tot in braak in de Vakschool en de Openb. Lagere School te Naaldwijk op zijn kerfstok had. De jongen is achtereenvolgens door de marechaussee, de politie van Monster, die van Naaldwijk en die van 's-Gravenzande verhoord, waarna hij ter beschikking van de justitie is gesteld. INBRAAK TE GOUDA. Ten huize van den heer W. de Jong op de Nieuwehaven 89 te Gouda is ingebroken. Terwijl de bewoners rustig lagen te slapen zijn onbekenden aan de achterzijde van de woning binnengedrongen door over den muur te klimmen, welke het perceel van de poort naar het z.g. Klooster scheidt. Na de keukendeur te hebben geforceerd zijn de inbrekers naar de binnenkamer gegaan en doorsnuffelden daar het buffet, waaruit een portemonnaie met f 25 werd ont vreemd. Vervolgens is het slot van een kast opengebroken en toen was de kans schoon voor de daders om een goeden slag te slaan. In de kast lag namelijk een bedrag van ruim ƒ400, toebehoor end aan den Goud- schen Postduivenverzendingsbond, van welken de heer de Jong penningmeester is. Al het geld, voor het grootste gedeelte in specie en geborgen in een portemonnaie, een bus en een schaal, eigenden de dieven zich toe en langs denzelfden weg als ze ge komen waren, hebben zij het huis verlaten. De diefstal werd 's morgens om half zes ontdekt door den heer De Jong, toen deze was opgestaan. Hij heeft onmiddellijk de politie van de inbraak op de hoogte ge steld .Vermoed wordt, dat geen onbeken den aan het werk zijn geweest. De heer de Jong is niet tegen inbraak verzekerd, zoo dat de Postduivenbond zich voor een be duidenden schadepost ziet geplaatst. VIER WEKEN GETEERD OP GESTOLEN GELD. De politie te Zandvoort heeft op aanwij zing van eenige personen, een tweetal in het Algemeen Politieblad gesignaleerde personen aangehouden. Ze werden gezocht inzake het verduisteren van een groot be drag aan geld en chèques, te Amsterdam gepleegd. De „heeren" logeerden in de beste hotels te Rotterdam, Scheveningen en Zandvoort. Toen het baar geld opgemaakt was, trachtten zij een auto te huren, waarschijn lijk met minder eerlijke bedoelingen'. Juist toen de huurprijs was beklonken en de „heeren" hun ritje naai elders zouden aan vangen, werden zij door de politie gearres teerd en naar het bureau gebracht. Van het verduisterde geld hadden ze reeds vier weken goeden sier gemaakt en zich in nieuwe kleeren gestoken. Zij hadden echter vergeten hun hotelrekeningen te Zandvoort te betalen. Ook andere groote hotelhouders zullen nog wel wat op betaling moeten wachten. DIRECTEUR PSYCHOPATHEN-ASYL AANGEVALLEN. Door een verpleegde met een schaar ernstig gewond. De geneesheer-directeur, dr. M. Wester terp, van het Rijksasyl voor Psychopathen te Avereest, vroeger directeur van de stich ting te Beilen, is de vorige week, aldus het „N. v. h. N.", door een der psychopaten in de stichting aangevallen. Hij werd ernstig aan het hoofd en gelaat verwond met de punt van een schaar. De dader, een man van ongeveer 30 jaar, had den geneesheer-directeur des morgens UIT DE RADIOWERELD Programma's voor Vrijdag 15 Juni. Huizen, 1875 M. Algem. programma verz. door den KRO. 8.Morgenconcert. 10.Gramofoon. 11.30 Halfuurtje voor zieken en oudèn van dagen. 12.15 Gramofoon-. 2.00 Piano-recital door Dora v. Kuyk. 3.00 Gramofoon. 3.30 Het dameskoortje van Elise de Haas waarna gramofoon. 4.15 Zang- en klavier-recital door Jos. Moerdijk en Marie Jeanne Moerdijkv. d. Swalm. 4.30 Vervolg dameskoortje. 4.45 Vervolg zang- en klavier-recital. 5.00 J. W. F. Rens over „Grasvelden". 5.20 De KRO-boys. 7.15 Mr. ir. Jac. Derks over „Beleggin gen", waarna gramofoon. 7.45 Zomeravondconcert op het carillon van het Kon. Paleis te Amsterdam. 8.15 P.T.T.-kwartiertje. 8.30 Vaz Dias, waarna „Hans en Grietje" sprookjesopera in 2 bedrijven. In de pauze voordracht van Herman v. d. Eerenbeemt over de Hangende Tuinen van Babyion. 10.50 Vaz Dias, waarna gramofoon. Hilversum, 301 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 V.P.R.O. en AVRO. 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie. 10.30 Orgelspel. 11.00 Causerie. 11.20 Gramofoonpl. 12.00 Gramofoonpl. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest en Gramofoonpl. 2.30 Kniples Kinderkleeding. 3.00 Gramofoonpl. 4.00 Orgelspel. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 VAR A-orkest. 5.45 Declamatie. 6.03 De Flierefluiters. 6.30 C. Steyn (accordeon) en J. Jong (piano). 6.48 Vervolg VARA-orkest. 7.30 Causerie. 7.52 Gramofoonpl. 8.00 Causerie. 8.15 Uit het Kurhaus te Scheveningen: Residentie-orkest o. 1. v. C. Schuricht. R. Strauss-programma. In de pauze: Causerie. Na afloop: Vrijz. Godsd. Persbureau, Vaz Dias en Causerie. 10.45 Gramofoonpl. 11.00 Muzikaal allerlei. 11.30 Gramofoonpl. Daventry, 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 11.05 Causerie. 12.20 Orgelconcert Dom Gregory Murray 12.50 Verslag v. d. Senior T.T.-races op Man. 2.20 Voor de scholen. 3.20 Schoolconcert. 4.05 Ch. Manning en zijn orkest. 4.50 E. Colombo's orkest. 5.35 Kinderuur. 6.50 Purcell's cembalomuziek. 7.10, 7.30 en 7.50 Lezingen. 8.20 Sandy Powell's Road Show, revue programma. 9.20 Berichten en voordracht. een kort onderhoud verzocht, hetwelk hem des middags 2 uur werd toegestaan. Dage lijks stelt de directeur zich één of meer uren voor het bezoek van de verpleegden beschikbaar. Verplegers worden bij een dergelijk bezoek niet toegelaten. De heer Westerterp zat tegenover den dader aan tafel en voor hij er erg in had sprong deze naar voren en gaf hem met een huisschaar vijf steken in het gelaat. De directeur trachtte zich door het slaan met een stoel te verdedigen, maar het was reeds te laat. Op het tumult kwamen de in na nabijheid zijnde bewakers toesnellen. Daar een der punten van de schaar diep 10.00 Pianorecital. 10.20 Derde en vierde acte van Puccinfs „La Bohème". 11.3512.20 Harry Roy en zijn band. „R a d i o-P a r i s", 1648 M. 7.20 en 8*.20 Gramofoonpl. j 1'2.50 Krettly-orkest. 9.05 „Joseph", opera van Méhul. 10.50 Dansmuziek. Kalundborg 1261 M. 12.202.20 Concert uit het Bellevue- Strandhotel. 3.00 Zang en piano. 3.205.20 Concert uit rest. „Wivex". 8.20 Herdenkingsprogramma. 9.35 Vioolrecital. 10.35 Zang en piano. 10.55 Mandolineconcert door Trio. Keulen, 456 M. 6.40 en 7.20 Gramofoonpl. 12.20 Blaasconcert. I.20 Sted. orkest van Remscheid. 4.20 Leipz. Symph. Orkest. 5.35 Pianorecital. 7.20 Omroeporkest. 8.35 Gevar. programma m. m. v. orkest, koor en solisten. 9.05 RadiotooneeL II.2012.20 Omroepdansorkest. Rome, 421 M. 9.05 „II paese dei campaneili", operette. Brussel ,322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Salonorkest en Gramofoon- platen. 1.302.20 Gramofoonpl. 5.20 Symphonieconcert. 6.50 Salonorkest. 8.25 Gevarieerd concert m. m. v. orkest en solisten. 10.30 Vlaamsche liederen. 10.5511.20 Gramofoonmuziek. 484 M.: 12.20 Gramofoonpl. I.302.20 Salonorkest. 5.20 Omroeporkest. 6.35 Gramofoonpl. 7.00 Pianorecital. 8.20 Symphonieconcert. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. Deutschlandsender, 1571 M. 8.35 Concert door solisten, koor en or kest. 9.05 Madrigalen. 9.25 Causerie (gr. pl.). 10.20 Politiek overzicht. II.2012.20 Josef Schwarz en zijn or kest. Gemeentelijk Radio Dlstributte-badrtjf en de R. O. V. Radio-centrale. Derde programma. 8.0012.20 Deutschl. sender. 12.20—14.20 Brussel Fr. 14.20—15.05 Keulen. 15.05—17.20 Kalundborg. 17.20—19.35 Brussel Fr. 19.3520.20 Luxemburg. 20.20—23.00 Brussel Fr. 23.00—afl. Keulen. Vierde programma. 8.208.50 Parijs Radio. 12.2014.20 Daventry. 14.20—15.20 Midland Reg. 15.2017.35 Daventry. 17.3518.20 Een der Eng. Nat. zenders. 18.20—19.35 Brussel VI. 19.3520.20 Londen Reg. 20.2021.20 Daventry. 21.20afl. Boedapest of Daventry. (Wijzigingen voorbehouden). het oog was ingedrongen, werd dr. Keiner te Zwolle, oogspecialist, ontboden. Deze achtte den toestand vrij ernstig en vervoer de den heer Westerterp terstond naar het ziekenhuis te Zwolle. Zeer waarschijnlijk zal de directeur het licht uit heit oog moeten missen. De burgemeester van Avereest, de heer mr. W. A. J .Visser, nam terstond de noodige politiemaatregelen. De dader stond steeds onder streng toezicht en ge noot nagenoeg geen vrijheid. Hij werkte af en toe op de afdeeling boekbindèrij en heeft toen kans gezien een schaar medé te nemen. Hij had de punten voor dit doel ex tra geslepen. EN .-DE GESCHENKENBONS'BUJVÏNGEHANDHAAFD! FEUILLETON. HET GOUDEN WAAGSTUK door J. S. FLETCHER. 17) Zij gaf gehoor aan zijn bevel, wetend, dat het hoogst gevaarlijk zou zijn, zich daartegen te verzetten. Hij ging haar voor naar een deel van de afgesloten serre, vanwaar zij iedereen konden zien naderen, terwijl zij geen kans liepen, dat iemand hun woorden kon hooren. Na een sigaret te hebben aangestoken, keek John haar scherp aan. Ik hoop, dat je vandaag van de gele genheid gebruik hebt gemaakt, zei hij. In een heeien dag kan men veel doen. Ik geloof, dat u tevreden kunt zijn, antwoordde zij koel. Aha' heb je hem weten over te halen? Om dat aanbod aan te nemen? Ja! Nog voorwaarden gesteld? Ik geloof, dat hij er op zal staan, dat men een laboratorium voor hem inricht. Daar wil hij zijn uitvinding voltooien, ge loof ik. John scheen even na te denken. Goed! Daarin zullen wij hem zijn zin wel kunnen geven. Dat zou ik u inderdaad aanradan. Hij staat er beslist op. Nog iets anders? Neen, dat is te zeggen, ik weet niet of het van eenige beteekenis is, maar hij is er van overtuigd, dat de man, die zijn teeke- ningen gestolen heeft, nooit achter zijn ge heim kan komen. O, zei de man, die zijn sigaret weg wierp. Nu, we zullen zien. Met die woorden verwijderde hij zich. Wacht eens even! riep het meisje hem na. John keek even over zijn schouder en scheen er niet veel voor te voelen, die drie stappen weer terug te komen. Maar in haar oogen zag hij iets, dat hem van ge dachten deed veranderen. Wat is er? Heb ik nu alles gedaan, wat er voor mij te doen is? vroeg zij. Ik.ik wil er nu niets meer mee te maken hebben. John lachtte bitter en keek haar aan. Uit de vaas nam zij 'n mooie bloem, welke zij peinzend uit elkaar trok. Wat voor nut heeft het, zoo'n mooie bloem kapot te maken? vroeg hij tergend. En of je nog meer voor me moet doen? Zeker! Als de tijd gekomen is, zal ik het je wel zeggen. Hij wendde zich om en wilde weer heen gaan. En mijn belooning dan? Dat kan je gerust aan mij overlaten. Er is maar één ding, waarmee je mij kunt betalen, barstte zij uit, maar met een handgebaar legde hij haar zwijgen op. Neen, zei hij. Nog niet, in geen ge val! Als mijn tijd gekomen is.misschien. Niet eerder. En oogenblik staarde Lilian Delomosne hem aan, zonder een woord uit te brengen. Daarna kneep zij, wat er nog van de bloem was overgebleven, samen tot een vorme- looze massa, smeet die voor haar voeten op den grond en zette er haar voeten op. Ik wou, dat ik jou ook zoo kon ver nietigen! siste zij. O, kon ik dat maar! Dat wil ik graag gelooven, maar dat kan je niet, antwoordde hij spottend. Wat er in dit spel vernietigd moet worden, zal ik wel doen. Trakteer me alsjeblieft niet weer op dergelijke voorstellingen. Maar waaróm kwelt u me dan toch zoo? Waarom heb jij mij eenigen tijd gele den zoo gekweld? Zij liet haar handen machteloos langs zich heen vallen en zonder verder nog iets te zeggen, verwijderde John Bedford zich. Bij de deur van de serre ontmoette hij Lau rence en hem bij den arm nemend, geleid de hij hem naar de eetkamer. Dien avond verscheen Brémond te laat aan het diner. Met gejaagde, kleine stapjes kwam hij pas binnen, toen de visch al op gediend was en bood direct zijn veront schuldigingen aan. Wij dachten, dat u nog niet terug was uit de stad, vertelde Lilian hem, anders zouden wij wel even gewacht hebben. Brémond maakte een lichte buiging en stak John een stukje papier toe. Een aanteekening, welke voor u be stemd is, zei hij rustig en Bedford nam het papiertje aan. Zonder een spier van zijn gelaat te vertrekken las hij: Sabatier heeft het geheim ontdekt! HOOFDSTUK. Terwijl het slachtoffer genoot van het diner aan de gastvrije tafel van Herbert Armadale, zat Paul Sabatier in zijn een zame torenkamer te genieten van zijn triomf. De overblijfselen van een overvloe dig maal stonden in wanorde op een klein tafeltje, maar de groote tafel onder het eenige groote venster, welke tot aan den avond in vreeselijk wanordelijken toe stand had verkeerd, scheen een goede beurt te hebben gehad. Alle papieren, teekenin- gen en blauwdrukken waren verdwenen en alleen midden op de tafel onder een zware presse-papier, lag een stapeltje goed geordende papieren. Paul Sabatier klaar met zijn werk! En na zijn taak vol tooid te hebben, hield Paul Sabatier zijn gemak. Hij zat in zijn luien stoel met de houding van iemand, die een zware dag taak achter den rug heeft en nu geniet van zijn welverdiende rust. Een pijp, waaruit hij groote wolken tabaksrook het vertrek inblies, hing in zijn mondhoek; een half- gevulde flesch champagne met een glas stonden naast hem op tafel. Van tijd tot tijd gooide Sabatier zijn hoofd achterover, schudde zijn verwarde haren en lachte on hoorbaar. Je bent 'n beste jongen geweest, Paul, mompelde hij. Je bent voor het succes geboren, m'n volhardende jongen! Een an der met minder kennis, minder vasthou dendheid en minder weerstandsvermogen zou het werk er bij neergegooid hebben, teleurgesteld door de vreeselijke moeilijk heden. En deed jij dat ook, Paul Sabatier? Neen, m'n jongen! Jij hield vol tot het uiterste en ziedaar je belooning! Sacre- bleu! Moeilijkheden zijn voor jou een prik kel tot grooter inspanning! Jouw genie is onsterfelijk, Paul Sabatier! Zich verlustigdende in de tabak en de champagne, terwijl hij vol was van eigen lof bracht Sabatier een genoeglijken mid dag door, totdat de schemering als een dicht gordijn voor zijn venster kwam neer hangen en hij van plan was, d3 lamp aan te steken. Juist op dat oogenblik werd er driemaal zachtjes op zijn deur geklopt en met een diepen zucht stak Sabatier zijn armen hoog boven zijn hoofd en stond uit zijn stoel op. Daar komen de heeren samenzweer ders, dacht hij en knipoogde in de richting van het donkere venster. Zij komen hoo ren of Paul Sabatier de oplossing al ge vonden heeft!Vervloekt! Ik ben er nooit achter kunnen komen, wie van de twee nu eigenlijk wel de grootste schurk is. Maar zij zullen heel erg sluw moeten zijn, willen zij jou te slim af zijn, Paul. Met die opmerking, gericht tot zijn eigen hart, liep Sabatier naar de deur en opende die om Bedford en Brémond binnen te laten. Aha, mijn vrienden! riep de Fransch- man uit. Daar komen de heeren, die ge duld met mij gehad hebben in de oogen- blikken, dat de teleurstelling mij van alle kanten tegengrijnsde; oogenblikken, dat ik de wanhoop nabij wasmannen, die met mij geweend hebben over de moeilijkheden van het geweldige probleem, dat Paul Sa batier ter oplossing werd voorgelegd. En nu komt gij met mij lachen en juichen om de overwinning. Heeren, sta mij toe, dat ik u omhelsEn hij voegde de daad bij 't woord. John Bedford onderging die omhelzing met een gelaat, dat een marmeren stand beeld alle eer zou hebben aangedaan. Ja, heeren, ik ben als overwinnaar uit den strijd getreden. Ik heb de oplossing go vonden, ik, Paul Sabatier! Weet u wel heel zeker, dat u geen fout gemaakt heeft? vroeg Bedford koel en zakelijk. Een fout? Ik, Paul Sabatier? Ik maak geen fouten! Ziedaar! En met een drama tisch gebaar wees hij naar de keurig opge ruimde tafel. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9