25ste Jaargang JONDERDAG 14 JUNI 1934 No. 7836 S)e Êeid&eh^Soii/fco/nT DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN D£ ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toorntbetafing: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, btf vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel TELEFOONTJES van tra hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ea verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT idUl BLADEN. EERSTE KAMER Dinsdagavond hield de Senaat een van haar beroemde eenminuutsveargaderingén. Het eenige punt van de agenda was de mededeeling van het besluit der Centrale Commissie om bepaalde wetsontwerpen in de afdeelingen te gaan behandelen. Daar na trok men zich in de afdeelingen terug. Woensdag was er dan een „echte" verga dering. De Woningwet ontmoette dezelfde be zwaren als bij de 'behandeling in de Tweede Kamer. De socialist Rug ge verklaarde, dat doorvoering van deze wet groote na- deelen zou tengevolge hebben voor onze volkshuisvesting. Dat de arbeidende klasse douches heeft, is geen luxe, maar moet in tegendeel bevorderd worden. Voorts wordt hier weer een stuk gemeente -autonomie geroofd, en dan nog wel in een materie waar deze zoo goed werk kan doen. Tegen dit laatste verhief ook de heer van E m hi el en (V.D.) zijn stem, en betoogde, dat de regeering bevoegdheden vroeg die voor eerst onnoodig, maar bovendien ook nog zoo vaag omschreven waren, dat misbruik van deze macht in geenendeele uitgesloten is; op deze regeering volgen andere. De hr. de Bruij n (R.K.S.P.) vondhuundaling zeer gewenscht, maar kon zich met de poli tiek der regeering, welke steeds grootere drukking van het levenspeil en de loonen tot gevolg moet hebben, niet vereenigen. De minister van Sociale Zaken, de heer Slotemaker de Bruine miste bij de critici het voornaamste, n.l. andere wegen om huurdaloing zonder de gevolgen, welke er door dit wetsontwerp aan verbonden zullen zijn, te verkrijgen. Bovendien moet men de regeering vertrouwen, waar zij het imoreefl minimum als uiterste grens aan geeft. Verder weerlegde spr. de vroeger reeds te berde gebrachte bezwaren. Het ontwerp werd met 25 tegen 12 stemmen aangenomen. Ook de begrooting van het Zuiiderzee- fonds gaf eenige moeilijkheid. De heeren van Citters (A.R.), de Savornin Lobman (C.H.) en van Sasse van Ysselt (R.K.) vinden elkander in een en .dezelfde vraag aan de Regeering: indien wij deze begrooting goedkeuren, waarin het plan tot drooglegging van den N.O.- polder opgenomen is en waarmee een be drag van 110 mililoen gemoeid is, binden wij ons dan tot het verleenen van de cre- dieten daarvoor, wanneer deze gevraagd zullen worden? Duidelijk klonk het ant woord van de regeering door den mond van miniser K a 1 f fja. Daarop stemde het drietal tegen dit wetsontwerp, terwijl de heer Blomjous (R.K.S.P.) zich nog bij ben voegde. Verder waren er geen tegen stemmers, zoodat het ontwerp werd aan genomen. De reden van het tegenstemmen lag, zooals de heer van Sasse van Ysselt verklaarde, niet in een niet-vertrouwen jegens de regeering, maar in het wantrou wen jegens de toekomst. Nog verklaarde de minister op een vraag van den heer van Citters, dait de Joodsohe kolonie in de Wie- ringermeer slecht 250 a 300 man bedroeg, welke zich bovendien slechts tijdelijk, ter beoefening en leering der landbouw, daar hadden gevestigd. De Credietverleening voor den Midden stand werd zonder beraadslaging en z.h.st. aangenomen. Eveneens werd een ontwerp tot wijziging der Comptabiliteitswet en een tot wijzi ging van de wet op de Kanselarijrechten z.h.st. aangenomen. Waarschijnlijk zal de Senaat Dinsdag 26 Juni de eerstvolgende vergadering houden. BINNENLAND Burgemeesters. Op verzoek met 1 October eervol ontsla gen J. C. A. Bannink als burgemeester van Zierikzee. Benoemd met 1 Juli tot burgemeester van Oude Niedorp C. G. M. van Baar en tot burgemeester van Nieuwerkerk A. A. van Eeten. De nieuwbenoemde burgemeester van Oude Niedorp, de heer C. G. M. van Baar, werd 1894 te Purmerend geboren. De heer van Baar is thans wethouder der gemeente Purmerend. De nieuwbenoemde burgemeester van Nieuwerkerk, de heer A. A. van Eeten, werd den 1904 te Andel (N.B.) geboren. De heer van Eeten is thans volontair ter gemeentesecretaris van Eethen (N.B.). MINISTER DECKERS OVER DEN GEEST DER MILITAIRE BELANGEN- VEREENIGING. Desnoods volgt verbod. De Minister van Defensie heeft het vol gende ter kennis van de onderofficieren der Kon. Landmacht gebracht: Den laats ten tijd zijn enkele voorvallen te mijner kennis gekomen, welke doen zien, dat sommige bestuurders van militaire belangenverenigingen nog steeds een on juist denkbeeld bezitten omtrent de leiding, welke van hen behoort uit te gaan omtrent de verhouding van dergelijke verenigin gen t. o. v. Overheid. Zoo sprak uit de openingsrede, onlangs door den voorzitter gehouden op de alge- meene vergadering van een der militaire belangenverenigingen onmiskenbaar de opvatting, dat deze vereniging een strijd organisatie vormt voor de belangen der leden. Weliswaar moet de vereniging, al dus werd betoogt, tijdelijk bukken voor de macht der omstandigheden, doch zij dient zich gereed te houden om, zoodra zulks weer mogelijk wordt, den strijd te hervat ten. Deze werd besloten met enkele regels uit een gedicht, w. o. de woorden: „Op ka meraden, op nu ten strijd", welke kenschet send waren voor den geest, welke uit de rede sprak. Een en ander is in lijnrechten strijd met den" aard der werkzaamheden, waartoe een militaire belangvereeniging zich, op grond van artikel 3 van het Reglement voor de militaire belangenverenigingen, heeft te bepalen. Toch was het bestuur der vereeniging herhaaldelijk schriftelijk zoowel als mon deling gewaarschuwd en op de hoogte ge steld van de eischen, die ik in het belang van de krijgstucht en van de Weermacht zelve aan de Verenigingen stel. Ik wijs u verder op het volgende. In de openingsrede ter algemeene verga dering van een andere belangenvereni ging werden de voorschriften, die ik heb gegeven met betrekking tot het vereni gingsleven van beroepsmilitairen, geken schetst als vrijheidsberoving en als een zware druk en werd bovendien de hoop uitgesproken, dat deze maatregelen slechts van voorbij gaanden aard zouden zijn. Niet alleen werden derhalve de door mij ge troffen maatregelen op onbehoorlijke wijze gequalificeerd, doch tevens werd door het wekken van de onjuiste verwachting, dat deze maatregelen slechts een tijdelijk karakter zouden dragen het zich inleven van de leden der vereeniging in den nieu wen toestand bemoeilijkt en vertraagd. Te vens werd in de hierbedoelde openingsrede medegedeeld, dat met een vereeniging van religieuzen aard (niet vallende onder het vorengenoemde reglement) een zóó nauw verband bestaat, dat de eene vereeniging staat en valt met de andere en men door te bedanken voor de eene vereeniging der halve tevens de andere afbreekt, welke mededeeling in strijd was met de statuten. Ik heb dit ter kennis van de onderoffi cieren willen brengen om hun vooral duide lijk te doen worden, dat het met den vroe- geren gang van zaken bij het verenigings leven uit is en voor goed uit moet blijven. De belangenverenigingen mogen geen strijdverenigingen zijn, ook geen vakver- eenigingen in den gewonen zin van het woord. Alles wat er toe zou kunnen leiden, dat de vereenigingsarbeid nadeel toebrengt aan den goeden geest in den troep, aan de gehoorzaamheid van de onderofficieren aan hunne officieren en de Overheid, aan hun nauwgezette en opgewekte plichtsvervul ling is uit den booze en zal door mij met kracht worden tegengegaan. Desnoods zal ik het uiterste middel toe passen en de vereeniging verbieden om de onderofficieren, in groote meerderheid trouwe, de krijgstucht eerbiedigende sol daten, die hun plicht kennen en hem naar best vermogen vervullen, te beschermen tegen haar verkeerden invloed. Ik reken er echter op, dat de onderoffi cieren, wier liefde voor ons leger mij be kend is, met mij en hunne officieren zullen medewerken om het vereenigingsleven ge zond te houden en het te doen verantwoor den aan alle eischen, die er door mij aan worden gesteld. De Minister van Defensie, (get.) L. N. DECKERS. NIEUWE HEFFING OP KOFFIE. Wegens afschaffing der tijdelijke opcenten op suiker. Ter compensatie van de afschaffing der tijdelijke opcenten op suiker'en thee zal, naar „De Standaard" verneemt, een nieu we heffing gelegd worden op koffie. Ver wacht wordt dat heffing tegen 1 Juli zal ingaan. DE WERKLOOSHEID. In de tweede helft van Mei iets gedaald. De Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, <jlat in de week 21 t.m. 26 Mei 1934 het aantal leden van inge volge Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsi dieerde vereenigingen bedroeg 585.600, waarvan 85.200 landarbeiders. In de maan den Mei t.m. Novembef worden geen ge gevens aangaande de werkloosheid van de vereenigen van landarbeiders ontvangen. De werkloosheid onder de overige 500.400 verzekerden bedroeg in genoemde periode 25,1 pCt. In de vorige verslagperiode (7 t.m. 12 Mei) bedroeg het percentage bij dezelfde groep verzekerden eveneens 25,1 pet. Bij 1062 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 26 Mei 1934 in to taal 315.074 werkzoekenden ingeschreven, waaronder 300.950 mannen. Hiervan waren werkloos 292.949 personen, waaronder 283.353 mannen. Op 12 Mei 1934 bedroeg het totaal ingeschrevenen bij een gelijk aantal organen 322.499. Hiervan werkloos 299.806 personen, waaronder 289.935 man nen. Het aantal ingeschreven werkzoeken den is sedert 12 Mei 1934 gedaald met 7.425 het aantal werkloozen met 6.857. EEN ANTIQUITEIT. In een schoolboekje. Dat na zóó nadrukkelijk en herhaald protest van tallooze katholieke schrijvers de heer Dr. K. J. Riemens (niet verwarren met de bekende ds. J. Riemens te Leiden! Red. L.Crt.) in zijn „Pour bien comprendre le frangais" van de Katholieken nog durft beweren: „Par adoration de la Vierge et des saints ils disent des oraisons devant leurs statusen: „On adore aussi les reliques". (Tweede serie, bl. 75), kan er toch waarlijk niet door! Dit werkje is als schoolboekje bedoeld. Wat voor nut heeft het, den leerlingen wijs te maken, dat de volle maan lacht, als ze roomtaart eet? Even nutteloos, en veel ge vaarlijker, is het, hun op de nouw te spel den, dat 2/5 van Nederlands bevolking uit afgodendienaars bestaat. Paedagogisch is zulk een bedrijf verderfelijk; voor ons Katholieken, is het beleedigend; voor schrijvers wetenschappelijke reputatie niet bijzonder bevordelijk. Of „dire des oraisons" in de aangehaalde plaats Fransch is, laat ik daar. Maar Dr. Riemens moest niet schrijven over aange legenheden, waarvan hij blijkbaar niet op de hoogte is. Ook wat hij op bl. 78 en 79 beweert over Biecht, Communie, bezetenen en hel, is verre van juist. Vier eeuwen geleden kon het gebruik van zulke aperte onwaarheden aan onze be strijders misschien vergeven worden; in onzen tijd is de beschuldiging dat Katho lieken heiligenbeelden en reliquieën aan bidden, een belachelijke antiquiteit. F, HENDRICHS, S.J. „Tijd". DE DEMONSTRATIE OP DEN KATHOLIEKENDAG. Artistieke verzorging. In aansluiting op hetgeen wij reeds om trent de op Zondag 24 Juni te houden de monstratie meldden, vernemen wij nader, dat het plaatselijk uitvoerend comité te 's-Hertogenibosch zich beijvert aan den op tocht eenige kleur te geven, in 't algemeen eenige artistieke verzorging te besteden. Het comité heeft daartoe de medewer king verkregen van den kunstenaar Her man Moerkerk. Het geheel zal een kleurig en smaakvol geheel bieden, gelukkig niet de eentonigheid waarin zich in het verle den demonstraties kenmerkten, maar waar in de laatste jaren gelukkig veel wijziging ten goede is gekomen. Men weet, uit onze vorige mededeeling, dat de deelnemers bijeen gebracht worden in groepen. Die gnoepsindeeling blijft ook in den stoet gehandhaafd. Voorop aan den kop gaat een banierdra ger te paard in het geel-wit. Dan volgt een dundoek met de leuze: Voor God en Kerk, Vorstin en Land. Aan weerszijden van dit doek worden vlaggen: oranje en rood-wit- blauwe meegevoerd. Voorts worden in den stoet meegedragen de wapens der hoogwaardige bisschoppen van Nederland. Trompetters en tamboers, enz. enz. Muziekkorpsen Aan elke groep gaat een breede groep vlaggen en vaandels vooraf. Zoo b.v. bij de groep „arbeid"; arbei ders en werkgevers: de Jonge Werkman en Jonge Werkgevers. Hetzelfde bij de boeren. Bij hen voegen zich de landelijke ruiters, de gilden, de boerenmuziekkorpsen. Als de medewerking wordt verkregen zooals het comité zich dat voorstel en zulks lijdt geen twijfel dan zal het de- filé worden den bisschappen en ons katho lieke volk waardig! K.R.O.-ORKEST ONTSLAGEN? Hoe de praatjes in de wereld komen. Er gaan momenteel hardnekkige geruch ten, dat het K.R.O.-orkest per 1 Juli a.s. voltallig ontslag zou zijn aangezegd al dus lezen wij in de „Residentiebode". Dergelijke geruchten zijn vooral in dezen tyd wel in staat om weer eenige beroering te veroorzaken. En ieder die de klok hoort luiden zonder ook maar het bestaan van den klepel te vermoeden, staat onmiddellijk gereed met commentaar. Men weet wat „er achter zit", en trekt conclu sies ten aanzien van de katholiciteit van den Omroep. Wat nu is het geval? Zooals ieder jaar hebben ook thans alle musici, deel uitmakende van het K.R.O.- orkest wegens het afloopen van hun jaar contract, him ontslag gekregen. Wij zouden ongeveer kunnen zeggen: zij zijn periodiek afgetreden. De geruchten bevatten dus inderdaad waarheid, maar de geheimzinnige wijze waarop men er mee leurt doet allerlei on gemotiveerde gevolgtrekkingen ontstaan, die het geval in een beslist valsch licht plaatsen. Nu pleegt het jaarlij ksche „massa-ont slag" immers door een „massa-aanname" gevolgd te worden, waardoor het ontslag tot een formaliteit beperkt blijft, waar „men" geen aandacht aan schenkt. Dit jaar evenwel waren er bijzondere factoren waarmede bij de hernieuwing van het jaarcontract moest worden rekening gehouden. Het K.R.O.-bestuur heeft vooral aandacht besteed aan den wensch door de regeering geuit om meer groote en degelijke orkes ten bij hun huidigen moeilijken strijd om 't voortbestaan te steunen. Hiervoor kwa men o.m. de stedelijke orkesten van Utrecht en Maastricht in aanmerking. En wat de K.R.O., met name voor eerst genoemd stedelijk orkest gedaan heeft, is door hemzelf reeds bekend gemaakt en toe gelicht. En in den Utrechtschen Gemeente raad is het openlijk gezegd, dat het Stedelijk Orkest kan blijven werken, dank zij de gelegenheid door den Katholieken Radio Omroep hiertoe geboden! „Weer dertig menschen op straat!" zoo schamperden de betweters onmiddellijk. Wat is echter het ware effect van deze heele gebeurtenis? Op de eerste plaats, dat alweer een twin tig leden van het K.R.O.-orkest een con tract voor het nieuwe speéljaar hebben ge kregen. Dat op deze wijze in ieder geval alle ka tholieke krachten zijn behouden gebleven. Dat het aantal der ontslagenen tot ten hoogste tien man is beperkt gebleven, tot wier ontslag men is overgegaan na kennis name van het feit, dat de A.V.R.O. zijn eigen orkest vrij aanzienlijk zal uitbreiden, zoodat bedoelde tien musici, wel vrij spoe dig „onder dak" zullen zijn. Dat door de medewerking van de Utrechtsche musici de K.R.O. bovendien in staat zal zijn om ook grootere werken uit te voeren is op zichzelf reeds een belang rijk feit. Maar daarnaast zij nogmaals her innerd aan de uitspraak in den Utrecht schen Raad, waarmede tevens wordt vast gesteld dat de K.R.O. niet minder dan 60 menschen voor een minstens tijdelijke wer keloosheid heeft behoed! Zoo is het wel duidelijk, dat er tot in sinueer ende kritiek niet de minste aanlei ding bestaat. Onthulling standbeeld Mgr. Ariëns Zaterdag 16 Juni. De belangstelling voor de onthulling van het standbeeld Mgr. Dr. Ariëns te Enschede blijkt zeer groot te zijn. Reeds werd van pl.m. 10.000 personen bericht ontvangen, dat zij Zaterdagmiddag naar Enschede zul len komen. Met het oog op een goede regeling wordt het volgende ter kennis gebracht van hen, die de onthulling zullen bijwonen: 1. Delegaties en corporaties worden bij aankomst tusschen 12 en 3 uur ontvangen door de commissie van ontvangst in Con cordia. Besturen, die nog geen kaarten hebben, kunnen die daar krijgen. Tevens blijven de vaandels daar, totdat men op weg gaat naar 't défilé. 2. Auto's en bussen te parkeeren op het van Heekpleip, vlak bij stadhuis en monu ment. Fietsen a 5 cent te stallen tegenover den hoofdingang van het Volkspark, bij den V olksparkweg. 3. In Concordia gelegenheid tot eten van half 5 tot half 6. Liefst even vooruit bestel len. 4. Wie een kaart heeft, kan enkel door de Ripperdastr. (ter linkerzijde) het plein bereiken. De andere straten zijn afgezet. 5. Het plein voor het R. K. Ziekenhuis wordt vanaf half drie voor alle verkeer af gesloten. Degenen, die zich na dien tijd naar het Ziekenhuis wenschen te begeven VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Rede van prof. Aalberse op de Arbeids- conferentie te Gengve. (2de blad). Het nieuwe kabinet-de Broqueville niet enthousiast in België ontvangen. (2de blad). Dr. Göbbels te Warschau. (2de blad). Bolivia doet een beroep op Genève. (2de blad). BINNENLAND. Nieuwe heffing op koffie. (1ste Blad). Te Rotterdam is een onbewoonbaar ver klaard en leegstaand huisje ingestirt, waar door zes spelende jongens onder het puin werden bedolven en gewond. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Njord wint den Telegraafbeker en ves tigt een nieuw baanrecord (3de blad). UIT DE OMGEVING. Doodelijk ongeluk op onbewaakten over weg te Nootdorp, (tde Blad). en per auto komen, worden verzocht in de Prinsenstraat uit te stappen en zich te voet naar het Ziekenhuis te begeven, dat daar vlakbij ligt. Het rechter-trottoir wordt vrij gehouden. 6. Alle bezoekers kunnen van nabij, mede door de geluidsversterkersinstallatie, de onthulling volgen. 7. Met het oog op de uitzending door den Katholieken Radio Omroep wordt van 15.3016.30 stilte verzocht. 8. De deelnemers voor het défilé moeten om half 6 aanwezig zijn bij Tivoli, Olden- zaalsche straat, indien ze geen nadere straat en nummeraanduiding van mij ont vangen hebben. 9. Het défilé gaat in rijen van 4. Roo- ken absoluut verboden. Wordt streng ge handhaafd. 10. De commissie-leden, kenbaar aan de blauwe strik op de jas, geven alle ge-^ wenschte inlichtingen. Evenzoo de in de stad verspreide verkenners. Namens de Uitvoerende Commissie, C. J. TERWISSCHA VAN SCHELTINGA, Pr., Secretaris. MINISTER DE WILDE NAAR LIMBURG. De Minister van Binnenlandsche Zaken, inr. J. A. de Wilde, zal zich morgenochtend 7 uur, vergezeld van dien secretaris-gene raal van zijn Departement, mr. K. J. Fre- deriiks, per auto naar Roermond begeven, waar hij te ongeveer 12 uur zal aankomen en opgewacht zal worden door den com missaris der Koningin in de provincie Lim burg, mr. E. O. J. M. baron van Höveli tot Westerflier met Gedeputeerde Staten dier provincie. Na te hebben deelgenomen aan een lunch, door het college van Gedeputeerden in het Posthotel aangeboden, zal de Minister op het Raadhuis een samenkomst höbben met B. en W. van Roermond. Het gezelschap vertrekt vervolgens per auto naar Bom om aldaar de haven te bezichtigen. Vandaar gaat de tocht naar Sittard, waar eveneens ten Raadhuize een bespreking plaats heeft met B. en W. Om 5 uur wordt naar Maas tricht vertrokken, alwaar na aankomst te 6 uur in het Gouvernementsgebouw door den Minister wordt deelgenomen aan een diner met Gedeputeerde Staten. Vervolgens brengt de Minister in het Gouvernementsgebouw den nacht door. Zaterdagochtend 9 uur bezoekt de Minis ter het raadhuis van Maastricht, waar hij eveneens een bespreking heeft met B. en W. Om 10 uur vertrekt de Minister naar Valkenburg en vandaar om half twaalf naar Heerlen, waar geluncht wordt. Om half drie gaat de Minister naar Geleen en keert vandaar naar Den Haag terug. Ook in de verschillende zooeven genoemde ge meenten zullen besprekingen worden ge houden met B. en W. De besprekingen zul len ioopen over kwesties van noodlijdend heid, grenswijzigingen en verschillende an dere onderwerpen.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1