GcidóelieGau/fca/itt 25ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DINSDAG 12 JUNI 1934 No. 7834 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bü vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 \l GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur verhuur, koop en verkoop: 0.50 NIEUW REGLEMENT R. K. STAATSPARTIJ. DE KIESPROCEDURE AANMERKELIJK VEREENVOUDIGD! Het partijbestuur der R. K. Staatspartij heeft aan de leden van den Partijraad en de besturen der Rijkskieskringorganisaties gezonden een ontwerp van het Algemeen Reglement der R. K. Staatspartij en de daarbij behoorende bijzondere reglemen ten, ter voorbereiding der behandeling in de Partijraadsvergadering van 20 en 21 Juli a.s. Algemeen reglement grondwet der Partij. De grondslag van het nieuwe Regle mentensysteem wordt gevormd door het Algemeen Reglement. Dit wordt de formeele Grondwet der Partij-organisatie, slechts met 2/3 meer derheid te wijzigen. De huidige organisa tie-vorm wordt niet wezenlijk gewijzigd. Wel wordt in Hoofdstuk II (Organisatie) duidelijk een onderscheid gemaakt tus- schen de Algemeene Organisatieverbanden (Afdeeling en Kring), de Organen der Partij (Partijraad, Partijbestuur en Dage- lijksch Bestuur) en de Bijzondere Orga nisatieverbanden (die kunnen gevormd worden, doch niet persé moeten gevormd worden). Het lidmaatschap wordt uitvoeri ger geregeld. Ook de centrale partijleiding ontvangt rechten op het terrein van toela ting en royement. Het adspirant-lidmaatschap (1825 jaar) wordt officieel ingevoerd. De uit de ervaring noodzakelijk geble ken regelen voor beslechting van g e- schillen, behandeling van klachten en handhaving der discipline zijn in het Algemeen Reglement gefundeerd, evenals de regelen voor de c a n d i d a a t- stellingen. Zoo zijn in het Algemeen Reglement in een overzichtelijke systematiek, en in bondig geredigeerde bepalingen de grond lijnen voor het partij-organisatorisch werk neergelegd. De uitwerking ervan in de ge detailleerde practijk vindt men in de bij zondere reglementen. Bijzondere reglementen. Zij zijn vijf in getal n.l. Reglement op de Afdeelingen, de Kringen, den Partijraad, de Partij rechtspraak en de Candidaatstel- ling (Kiesreglementen). NIEUWE KIESPROCEDURE. Terwille van het groote belang dezer stof wordt hierna een afzonderlijk over zicht gegeven van de nieuwe procedure volgens het voorgedragen ontwerp. Hier moge worden volstaan met te wij zen op de drie belangrijkste punten van wijziging vergeleken bij de thans gelden de regeling. I. De omschreven zetels komen te vervallen. De Verkiezingsraad geeft een personenadvies. Hierdoor ver vallen de ingewikkelde stembiljetten met- de afzonderlijke vakken voor de bepaalde omschrijvingen. II. Het plaatsvervangerssy steem wordt wederom hersteld. Dit vindt zijn weerslag op het stembiljet, waar men wederom stemhokjes vóór en achter den naam der candidaten vindt, vóór de namen: om te laten stemmen voor de definitieve plaatsen, achter de namen: om te laten stemmen voor de plaatsver vangende plaatsen op de lijst. De ervaring heeft bewezen, dat het plaatsvervangers systeem onmisbaar is. III. Het stemmenverzamelen over het geheele land komt te vervallen. Het tot uiting komen van wat men wel eens de verschillende denkrichtingen bin nen de partij heeft genoemd, moet bij de voorbereiding eener verkiezing z'n verzor ging vinden in het personen-advies. De veelzijdig samengestelde Verkiezingsraad, die het geheele land heeft te bezien, heeft ook in dit opzicht een taak. Overigens is het duidelijk, dat juist het verspreiden, uitwisselen en doorwerken van gedachten alleen verantwoord en met vrucht kan ge schieden door regelmatige samenwerking in de bestaande en de nieuwe organen der Partij, welke daartoe in het leven geroe pen en behoorlijk toegerust zijn. De practijk heeft uitgewezen, dat het stemmen-verzamelen geen beteekenis heeft Met den overigens in dat systeem redelij ken eisch van het bereiken van den par- tijkiesdeeler voor de vroegere z.g. vrije plaatsen, was de mogelijkheid om dat ver zamelen met succes toe te passen uiter mate gering. Wel gaf het het groote na deel van de lange stembiljetten met aller lei in den betrokken Kring geheel onbe kende candidaten-namen. De mogelijkheid van invallen van zulke onbekende candi daten hoe gering die kans ook ware .veroorzaakte in bepaalde Kringen onrust en ontstemming bij voorbaat. De kiezers voor iedere lijst (c.q. samengevoegde lijst) maken dus uit, hoe hun lijst er uit zal zien. Hoe ze werkt. 1. Partijbestuur beraadt zich over sa menvoeging van Rijkskieskringen. Mededeeling van voorloopige uitkomst van dat beraad aan de Kringbesturen. Binnen 10 dagen e.v. advies van Kring- besturen daarover (artikel 5). 2. Partijbestuur, thans echter in ver dubbelde samenstelling, voegt definitief samen en stelt het aantal te verwachten zetels vast voor de lijsten volgens het sa menvoegingsplan. Het P. B. kan ook tot een geclausuleer de samenvoeging besluiten, n.l. dat de stemming over de aangewezen candidaten per Kring zal plaats hebben en dat daarna de lysten tot één officieele lijst zullen wor den samengevoegd (inschuiven) (artikel 6) De bedoeling is: hierdoor de bezwaren te ondervangen, welke voor een kleinen kieskring aan samenvoeging van meet af aan met een grooten verbonden kunnen zijn, en toch de voordeelen van één groo- tere oficieele lijst te behouden. 3. Candidaatstelling in de Afdeelingen (artt. 79). 4. Kringbesturen maken groslijsten op (alphabetisch) (artikel 10). 5. Kringbestuur bespreekt verzamellijst van eigen Kring, stelt de voorloopige con clusies- dier besprekingen vast en zendt die op naar het Dagelijksch Bestuur (artt. il en 12). 6. De Verkiezingsraad neemt kennis van de groslijsten en van de voorloopige con clusies der Kringbesturen (art. 14 lid 1). 7. De Verkiezingsraad kan daarna een personenadvies met volgorde vaststellen over ten hoogste de helft voor iedere lijst, zoowel van: a. de te verwachten plaatsen, als b. de plaatsvervangers (art. 14 lid 2). 8. Dit advies van den Verkiezingsraad gaat naar de Kringvergaderingen (art. 14 lid 4). 9. De Kringvergadering (c.q. de ver- eenigde, gecombineerde Kringvergadering) kan het advies aanvullen, altijd en voor verwachte èn voor een gelijk aantal plaats vervangende plaatsen, èn over derzelver volgorde (artt. 15516). 10. Dit advies van Verkiezingsraad en Kringvergadering komt dan op het stem biljet tot uiting door plaatsing bovenaan de lijst op het stembiljet, in de volgorde van het advies. De niet geadviseerde can didaten in alphabetische volgorde (art. 19). 11.Daarna stemming in de Afdeelingen (art.. 18—22). 12. Het landelijk stemmen-verzamelen vervalt (art. 23). Iedere candidaat mag maar in één Kring (of één samenvoeging van Kringen) zijn candadituur handhaven (art. 12 lid 2). Wij juichen het van harte toe, dat de Kiesprocedure veel eenvoudiger zal wor den; ongeveer zooals zij was.... vroe ger, vóór alle tot stand gekomen wijzigin gen. Die wijzigingen (resultaat van com missoriale studie) zijn echter niet vruchte loos geweest; zij hebben in den tijd van hun totstandkoming voldoening en bevre diging geschonken aan toen opkomende en gepropageerde wenschelijkheden en ver langens. Maar niemand zal ontkennen, dat ten slotte wat nu wordt voorgesteld een ongetwijfeld: geperfectionneerde, vervol maakte uitwerking is van wat bestond bij de vroegere „Bond" onder presidium van baron v. Wijnbergen. Wat nu wordt voorgesteld hebben wij meermalen bepleit: decentralisatie in de candidaatstelling. De noodzakelijkheid of wenschelijkheid, om het plaatsvervangerssysteem weer in te voeren kunnen wij echter nog niet in zien. BINNENLAND DE LOTING 1936. Hedenmiddag om 2 uur heeft in tegen woordigheid van den minister van Defen sie in de Rolzaal op het Binnenhof te den Haag de loting voor den dienstplicht plaats gehad voor de lichting 1936. Ge trokken werd de naam: Cats, Bernardus, geboren 31 Maart. De aanwijzing van de dienstplichtigen in elke gemeente of groep van gemeenten vangt dus aan bij dezen naam of, wanneer deze naam niet in het register voorkomt by den daarop alfabe tisch eerstvolgenden naam. K.J.M.V. IN HET BISDOM HAARLEM. Bijeenkomst te Noordwijkerhout. Ruim honderd bestuursleden en verschil lende moderatoren van de afdeelingen, aangesloten bij den R. K. Bond van Kath. Jonge Middenstandsvereenigingen in het bisdom Haarlem, kwamen Zondag in het retraitehuis te Noordwijkerhout bij een ter bespreking van eenige belangrijke kwesties. De voorzitter, de heer A. Lobman, wees in zijn openingswoord op de resultaten van de vorige besturendagen en sprak de hóóp uit, dat het kader ook voor de derde maal met veel kennis naar huis zou terugkeeren. Rector Timp, diocesaan moderator hield vervolgens een inleiding over „Verant woordelijkheid van het bestuur". „We heb ben thans jongelui genoeg", aldus spreker, „die oritiek op alles en op iedereen uit oefenen, we moeten nu jonge menschen hebben, die verantwoordelijkheid als leider durven nemen en voor alles onze aloude Roomsdhe principes met overtuiging ver dedigen. Gij leiders, hebt een ontzettend zware taak, het ligt aan U hoe de midden stand der toekomst zal zijn. De bisschoppen van Nederland hebben het de vorige week zoo duidelijk gezegd, dat de jeugdorganisa ties ieder in eigen stand er voor dienen te zorgen, dat er een apostolaat wordt uitge oefend. Z. H. Paus Pius XI heeft aan de Duitsohe Katholieke Jeugdorganisatie ge zegd, dat zij er voor kunnen zorgen, dat Duitschland aan Christus blijft. Van het kader moet de kracht uitgaan voor de troepen. Dat kader behoeft niet te bestaan uit kwezels of „zaligen", maar wel uit fijne kerels, jongemannen uit één stuk. Spr. eischte van de leiders dat zij in alles het voorbeeld zouden geven en heftig weerstand zouden bieden aan het moderne heidendom, dat onverstoorbaar en syste matisch voortgaat. Een bestuurslid der K.J.M.V. schaart zich' in de rij der protes- teerenden tegen de zedenverwildering en hij voegt er de daad bij door weg te blijven op dit plaats waar de duivel in gedaante van gezondheids-zonne-prediker rondwaart en jonge zielen onherroepelijk met modder bezoedelt. Als hij op dit gebied principieel Christendom beleidt mag hij van zijn leden eischen, dat zij als goed K.J.M.V.-er alle plaatsen saboteeren waar de normen van welvoegelijkheid het voeten getreden worden. Transigeeren hebben we genoeg gedaan, nu is het uit, nu zullen de jonge middenstanders strijden voor de duizenden anderen, die het houvast van een prkici- pieele organisatie missen en steeds dieper in de poel der z.g. badcultuur wegzinken. Als ge straks zelf zaken doet, riep spr. uit, verkoop dan je principe niet voor een brok geld, voor een aantal zilverlingen. Men weet wat ik bedoel en als ouderen niet wij zer zijn, laten de jongeren dan toonen rug- gegraat te bezitten. (Langdurig applaus). De wereld wordt hoe langer hoe gekker, ging spr., voort, een man die karakter toont is veel minder gewichtig dan een voetbalheld. Toen Nederland in Milaan verloor, zaten er groote kerels te „snotte bellen", alsof nu de eer, het bestaansrecht en de cultuur van ons land naar de haaien was. Men kan de zaak beter omkeeren, het is om te huilen als men ziet hoe God wordt teruggedrongen voor alles wat men van daag levensvreugde en modern vermaak noemt. Spr. gaf den bestuurders dan eenige richtlijnen aan: Alg. H. Communie, retnai- ten, conferenties etc. en besloot zijn rede met een oproep om vertrouwen in de priesters te stellen, omdat een apostolaat zonder den priester niet gedijen kan. Een breedvoerige discussie ontspon zich na deze inleiding, waarbij naar voren kwam dat de Katholieke jongeman ervan overtuigd is, dat er gevaren, door het bad leven ontstaan, maar dat die gevaren het best omzeild worden door een hechte jeugdorganisatie. Het insigne van den K.J. M.V. er zal het massief metalen schild tegen het kwaad zijn! Na de pauze hield de vice-voorzitter van den bond, de heer H. Engels, een inleiding over „De cultureele taak der K.J.M.V.". Spreker zette uiteen, dat de cultureele op leiding onafscheidelijk verbonden is aan een waarachtige jongerenbeweging, spe ciaal zooals wij Katholieken dat bedoelen. Hij nam stelling legen het cultureele vuil nis, dat het openbare leven verontreinigt en gaf vijf punten ter vervulling van de taak aan. Bevordering van de liturgische gemeenschap, het lied en de volkszang, het tooneelspel en bijzonder het leekenspel, het Katholieke boek en tenslotte de volksdans. De heer J. Bakker, directeur van het Dioc. Hanzebureau sprak vervolgens tot de ver gaderden en meende, dat deze tijd voor de jeugd wel bijzonder aantrekkelijk is, als ze zich tenminste op een principieel stand punt durft plaatsen. Öok spr. hekelde het vooruitdringend modern heidendom en wekte de aanwezigen op de strijdbijl op te nemen en te vechten op leven en dood voor het Rijk van Koning Christus. Pater Vijgen C.ss.R. sprak tenslotte over het retraitewerk. Medegedeeld werd, dat in het komende winterseizoen in alle afdeelingen behan deld zal worden het Beginsel- en Werk program van den Ned. R. K. Middenstands bond van Dr. J. v. Beurden. De voorzitter van Den Haag, de heer de Gruyter, zal deze stof in een cursus van 3 lessen ver duidelijken. Dit Md werd tevens als propa gandist voor het Haarlemsche diocees aan- Nadat nog eenige huishoudelijke zaken waren besproken namen de bestuurders na een kort Lof van elkaar afscheid tot de winter-^bijeenkomst. Deze vergadering heeft wel duidelijk aangetoond, dat de K.J.M.V. haar getal leden ziet vergrooten door verdieping van geest en kordaatheid van principieel optre den. Twee factoren die de jeugd van van daag verlangt! KATHOLIEK OVERHEIDSPERSONEEL. „St. Paulus" bijeen te Utrecht. Maandag en Dinsdag werd te Utrecht de bondsvergadering van den Ned. R. K. Bond van overheidspersoneel „St. Paulus" ge houden. Maandagmorgen om 11 uur werd in het gebouw „Tivoli" de vergadering met het zingen van het strijdlied geopend. Daarna hield de voorzitter, de heer L. F. Guit, Den Haag, zijn openingsrede. Spreker begon met een korte schets van den economischen teruggang in het alge meen en wees er op, hoe in alle bedrijven een aanval op het loon wordt gedaan. We komen op een lager levensniveau. Vooral in dezen tijd is vertrouwen noodig in de leiders der arbeidersbeweging, wier ver antwoordelijkheid groot is. Gelukkig be staat dit vertrouwen in „St. Paulus", al is er dan ook critiek, waarvan het hoofdbe stuur de oorzaak wel kan nagaan. Geble ken is de kameraadschap tussohen afdee- lingsbesturen en het hoofdbestuur. Op deze vergadering zullen we, aldus spr., vooral aandacht moeten wijden aan de loonsverlaging. Laten we ons de moeilijkheden van den tijd goed realiseeren. Door middel van onze organisatie zullen we trachten er weer bovenop te komen. Er zal vooral voor de groote gezinnen gevochten moeten worden. In Amsterdam zijn de loonen zoodanig ver laagd, dat daarmee een afschrikwekkend voorbeeld is gesteld. Er wordt nog al eens critiek uitgeoefend op het Qeorgniseerd Overleg, doch met nadruk merkt spr. op, dat het hoofdbestuur op het bestaan van dit instituut grooten prijs stelt, ook al stelt de Minister zidi op het standpunt, dat het G. O. sleohts heeft te adviseeren. Het G. O. blijft een funda ment, waarop we moeten voortbouwen. Spr. maakt er ernstig aanmerking op, dat de Congregatie van de Broeders van Liefde heeft belet, dat de arbeiders, bij de krank zinnigengestichten werkzaam, zich organi- seeren. Ongeveer een gelijke klacht had spr. aan het adres van het college van re genten van het St. Canisius-ziekenhuis te Nijmegen. Als we een onverbrekelijke eenheid blijven vormen, hebben we voor niemand of niets vrees, ook niet voor uit het bui tenland geïmporteerde stelsels. De voorzitter deelde hier een en ander mede omtrent het fonds voor priester-stu denten, dat gesticht wordt door het R. K. W erkliedenverbond. Het hoofdbestuur stelt voor hierin deel te nemen met een maximum-bijdrage van 5 cent per Md. In dit verband werd er door een afge vaardigde uit Kerkrade op gewezen, dat in Limburg reeds een dergelijk fonds be staat. De voorzitter antwoordde, dat het op te richten fonds bedoelt formeele hulp te ver- leenen aan zonen van leden der katholieke arbeidersbeweging, die voor priester etu deeren. De bestaande fondsen laat men voor wat ze zijn. Volgens het jaarverslag, dat thans aan de orde kwam, bedroeg het aantal leden op 1 April 1934 in totaal 6276 (1 April 1933 6633). Naar aanleiding van een protest over het weren van gesalarieerde bestuurders uit vertegenwoordigende Mchamen, merkte de voorzitter op, dat, wanneer men zich op dezen weg begeeft, nog wel een stap verder gezet zal moeten worden en ook andere leden van gemeenteraad e.d. in aanmerking komen, die misschien met nog meer gou den koorden zijn gebonden aan de licha men, die zij vertegenwoordigen. Dan zou er spoedig geen Md in een gemeenteraad meer overblijven. In de middagvergadering kwam een voor stel van het hoofdbestuur in behandeling om te komen tot een zoo volledig mogelijke DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De ontwapeningsconferentie voor onbe- paalden tijd verdaagd. (2de blad). De transfer-besprekingen met Nederland gisteren te Berlijn begonnen. (2de blad). Gespannen toestand in Spanje. (2de blad). Tweeduizend dooden bij het noodweer boven San Salvador. (Buitenl. Ber. 2de blad). BINNENLAND. Het partijbestuur der R. K. Staatspartij heeft aan de leden van den Partijraad en de besturen der Rijkskieskringorganisaties gezonden een ontwerp van het Algemeen Reglement der R. K. Staatspartij en daarbij behoorende bijzondere reglementen. (1ste blad). Loting voor de Nationale Militie. (1ste blad). Het Bondscongres van Overheidsperso neel, georganiseerd in „Sint Paulus". (1ste blad). Loonsverlaging door alle mijnwerkers organisaties afgewezen. (1ste blad). Zweedsch ingenieur als Nederlandsch boot-kapitein verdacht van spionnage in België? (Gem. Ber., 3de blad). Weer twee dooden bij het zwemmen. (Gem. Ber., 3de blad). De Antwerpsche diamanthandelaar Kra- kowsky wordt aan de Oostenrijksche politie uitgeleverd. (Gem. Ber., 3de blad). Hevige brand te Veld-Driel legt elf wo ningen in de asch. (Laatste Berichten). centralisatie van het dagelijksch bestuur van den bond. Het voorstel van het hoofdbestuur werd na discussie aangenomen. Tot slot sprak Pastoor W. Nolet, Am sterdam, een kort woord over den herop bouw van de Abdij van Egmond, waarna de vergadering tot Dinsdag werd verdaagd. In de avonduren maakten de deelnemers aan de bondsvergadering een autotocht door de provincie. OVEREENKOMST NEDERLAND— DUITSCHLAND. Nadere bijzonderheden. Zooals reeds gepubliceerd is, is het han delsverdrag tusschen Nederland en Duitschland ten aanzien van den handel met Ned.-Indiië, geteekend. Het zal binnen kort ter ratificatie bij de Staten-Generaal worden ingediend. Daarna zal de ratdfica- tieoorkonde in Den Haag worden uitgewis seld. De Duitsche regeering zal den invoer van copra- palmolie en koffie uit Indië met welwillende gezindheid in beschouwing nemen; Indië zal het zelfde doen ten aan zien van specifiek Duitsohe producten, en Nederland heeft, zooals men weet, boven dien opnieuw uitstel verleend van de be taling van de bekende 140 mülioen. Bepaalde hoeveelheden, cijfers of rege lingen zijn in het verdrag niet opgenomen. Voor de uitvoering van het vedrag zal elk der beide landen een kleine commissie be noemen, waarin vertegenwoordigers van de versahillend departementen zitting zul len nemen. De schuldenvordering. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat de betaling van renten betreffende „Reichsschuldbuchforderungen" over het lste halfjaar 1934 door tusschenkomst van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam zal geschieden en niet door den Postcneque- en Girodienst. In verband hier mede moeten de voor deze betalingen door de Konversionskasse lür Deutsche Aus- landsschiulden te Berlijn uitgegeven scrips door de houders bij een bankinstelling wor den ingeleverd en derhalve niet meer zoo als tot dusver aan het Centraal Girokan toor worden gezonden.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1