BUITENLAND UIT DE OMGEVING VRIJDAG 8 Jinn 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. PAG. 9 ONTWAPENING. Overeenstemmingte Genève WERKPLAN VAN BARTHOU AANGENOMEN Het arbeidsdiner had resultaat Donderdagavond had de Fransche pre mier te Genève aan de voornaamste gede legeerden ter Ontwapeningsconferentie een diner aangeboden, waaronder druk beraad slaagd is. Na vijf uur onderhandelen is, vooral als gevolg van de bemiddeling van Norman Davis, omstreeks middernacht tusschen Barthou, Eden en Norman Davis, een accoord bereikt over den tekst eener resolutie, die aan de regeeringen te Lon den en Parijs ter goedkeuring is voorge legd. Deze goedkeuringen zijn in den loop van gisteren inderdaad verkregen. De re solutie werd nu gistermiddag voorgelegd aan het bureau der conferentie, dat haar heeft aanvaard. De resolutie heeft de volgende inhoud: De algemeene commissie, in overweging nemend de resolutie der zes mogendheden, van Turkije en van Sovjet-Rusland; reke ning houdend met de preciseeringen, die het Fransche memorandum van 1 Januari 1934, het Italiaansche van 4 Januari, het Engelsche van 29 Januari en de Duitsche verklaring van 16 April aan haar werk zaamheden hebben gebracht; overtuigd van de noodzakelijkheid dat de conferentie haar werkzaamheden voortzet om tot een algemeene conventie van vermindering en beperking der bewapening te komen; vast besloten om zonder verwijl de reeds onder nomen zaken te dien einde voort te zetten: le. noodigt het bureau uit, met de mid delen die 't geschikt acht en met het doel tot een algemeene aanvaarding van een ontwapeningsconventie te komen, een op lossing der nog onopgelost gebleven vraag stukken te zoeken, ongeacht de bijzondere onderhandelingen welke de regeeringen mochten willen ondernemen om een defi nitief succes door den terugkeer van Duitschland tot de conferentie te verge makkelijken; 2o. vaststellende het bijzondere belang van de bestudeering van de oplossing van zekere vraagstukken, die sedert het begin der algemeene discussie ondernomen zijn, neemt de volgende beslissingen: I. Veiligheid: a. aangezien de resultaten der vorige studies der conferentie sedert een jaar het sluiten van zekere regionale veiligheids verdragen in Europa reeds mogelijk ma ken, besluit de algemeene commissie een bijzondere commissie te benoemen, belast met de voortzetting van deze voorbereiden de studie, welkae zij wenschelijk zou achten om hét sluiten van nieuwe verdragen van denzelfden aard te vergemakkelijken, waar. over buiten de conferentie zou kunnen worden onderhandeld. De algemeene com missie zal eveneens de betrekkingen tus schen deze accoorden en de algemeene conventie vastleggen; b. de algemeene commissie besluit een bijzondere commissie te benoemen, om de kwestie der naleveringswaarborgen te be- studeeren en de werkzaamheden over het toezicht der nalevingswaarborgen der con ventie te hervatten. II Luchtmacht. De algemeene commissie draagt aan de commissie voor de luchtvaart op, onmid dellijk de studie te hervatten der kwes ties, die in de resolutis van 23 Juli 1932 onder de rubriek luchtmacht zijn vervat. m. Wapenfabricage en wapen- ha nd e 1. De algemeene commissie noodigt haar bijzondere commissie uit de kwestie be treffende wapenfabricage en wapenhandel onmiddellijk verder te bestudeeren in het licht van de verklaringen van de Ameri- kaansche gedelegeerde in de vergadering van 29 Mei en zoo spoedig mogelijk rap port uit te brengen over de wenschelijk geachte oplossingen. Deze commissies zul len haar werkzaamheden parallel moeten uitvoeren, het bureau zal ze moeten co- ordineeren. 3o. De algemeene commissie laat aan t bureau de zorg, om ter gelegener tijd de noodzakelijke maatregelen te treffen, op dat zij, wanneer de voorzitter haar zal bij eenroepen, dan een zooveel mogelijk vol ledig ontwerpconventie voor zich zal hebben; 4o. erkennende, dat het voorstel der So vjet-delegatie om de conferentie onder den naam „Vredesconferentie" permanent te verklaren een nauwkeurige studie ver- eischt, verzoekt de algmeene commissie den voorzitter de regeeringen met dit voorstel in kennis te stellen. Voorbehouden van Italië, Perzië en Polen De resolutie werd met algemeene stem men aangenomen. Alleen de gedelegeerden van Italië, Perzië en Polen verklaarden hun stem aan de resolutie niet te kunnen geven en worden beschouwd als zich van stemming te hebben onthouden Barthou naar Londen MacDonald heeft door middel van Eeden aan Barthou laten weten, dat hij het op prijs zou stellen wanneer Barthou naar Londen zou komen om daar eens met hem te confereeren. Barthou zal begin Juli naar Londen gaan. BELGIE. DE BELGISCHE KABINETSCRISIS. De Broqueville aanvaardt opdracht. Nadat de koning gistermorgen nog ver schillende politieke persoonlijkheden had ontvangen, heeft hij opnieuw de Broque ville in audiëntie ontvangen. De demission- naire premier heeft zich ditmaal niet aan de opdracht tot kabinetsformatie onttrok ken. Verwacht werd, dat hij hedenavond zijn kabinet zou hebben gevormd. ENGELAND. BLOEDIGE BOTSINGEN TE LONDEN. De Mosley-fascisten hebben gisteravond in de Olympia Hall te Londen een groote vergadering gehouden, waar de leider het woord voerde en scherp te keer ging te gen de agitatiemethoden, welke hij „maat werk van Moskou en van het Ghetto" noemde. Maar, aldus Mosley, „hun macht over het Engelsche geld en over het En gelsche publiek is ten einde". Duizenden personen hadden zich, terwijl de fascistenleider sprak, verzameld in de buurt van Olympia Hall. Het kwam tot kloppartijen tusschen fascisten en communisten en de politie zag zich genoodzaakt met den gummistok de orde te herstellen. Intusschen gingen op vele plaatsen de vechtpartijen door. Honderden agenten vormden ten slotte een cordon om de groote Olympia Hall, waar Mosley zijn rede voortzette, telkens onderbroken door politieke tegenstanders, die dan uit de zaal werden gezet hetgeen telkens weer aanleiding gaf tot nieuwe vechtpartijen. Er werden talrijke personen gewond en de politie verrichtte een twaalftal arresta ties, waaronder ook een vrouw. Intusschen bleef men vechten binnen en buiten Olympia Hall. Binnen het gebouw werden de stoelen stuk geslagen; de stuk ken werden als wapenen gebruikt. Zelfs op het dak van Olympia Hall werd gevochten, want de woedende fascisten ver volgden ook daarheen him tegenstanders. Na afloop van de vergadering werden twee gewonden naar het ziekenhuis over gebracht. Veel vrouwen zijn tijdens de onlusten flauw gevallen. Naar de meening derge nen, die deze botsingen hebben gezien, heeft Londen in jaren niet zulke ernstige onlusten aanschouwt. LITAUEN. VERLOOP VAN DEN STAATSGREEP. Energieken houding van den president. De staatsgreep van 7 Juni te Kowno doet denken aan dien van 17 December 1926, in verkleinden vorm. Evenals toen, werd het regeeringsgebouw onder leiding van eenige jonge officieren tanks en ma chinegeweren, 's nachts nagenoeg zonder verzet ingenomen. Heele stadswijken wer den door militairen afgesloten. De weinig talrijke voetgangers werden aan een stren ge controle onderworpen. Voornamelijk of ficieren der luchtmacht hadden de leiding der actie. Zij reden op motorrijwielen en in automobielen door de stad. Ook voor het gebou wvan den generalen staf wer den tanks geposteerd. Het paleis van den president werd niet bezet, daar de wacht verzet bood. De oude stad bleef geheel bui ten spel. Inmiddels waren er vier vliegmachines opgestegen, waarvan één Woldemaras naar Kowno bracht, terwijl de andere de gar nizoenen in de provincie voor den op stand moesten winnen. Na de komst van Woldemaras in Kowno werd de president in kennis gesteld van het gebeurde. Wol demaras begaf zich kort daarna geëscor teerd door eenige officieren, naar den chef van den generalen staf, Koebilonas, die naar het schijnt getracht heeft verzoenend op te treden, en den president over te ha len, Woldemaras tot premier te benoe men., De president, Smetona, wees dit voorstel echter beslist af met de woorden: „Ik onderhandel niet met politieke avon turiers". Hierop waren de opstandelingen niet voorbereid, zoodat reeds vroeg in den ochtend een duidelijke ontnuchtering zich heeft doen gevoelen, temeer daar de chef van den generalen staf geen medewerking wilde verleenen, als er kans was op bloed vergieten. Om 7 uur trokken de opstandige militaire afdeelingen in volkomen orde weg, waar na de politie de handhaving van de orde weer op zich nam. Een uur later verscheen een geruststel lende mededeeling van het Litausch Tel. Ag., vermeldende, dat 's nachts een alarm toestand was afgekondigd, waarbij enkele incidenten waren voorgevallen. Tot laat in den namiddag was men in de stad volkomen onzeker over den wer- kelijken toestand, terwijl allerlei geruch ten de ronde deden. Later nam het gerucht vasteren vorm aan, dat Woldemaras, die bij het staf- kwartier van de vliegerafdeeling ver toefde, reeds gearresteerd was. Later op den dag kreeg inderdaad een officier op dracht hem gevangen te nemen. Het gerucht, dat de vliegers hem verra den zouden hebben, schijnt niet te worden bevestigd. Het staat vast, dat de officier, die daartoe de opdracht had, hem zelf ar resteerde. Pas 's avonds werd de toestand duide lijk, nadat het Litausch Tel. Ag. een tweede mededeeling in den vorm van een extra blad had uitgegeven. Naar verluidt heeft de chef van den generalen staf zijn ont slag ingediend. Luitenant-generaal Jas- coes, het hoofd der officiersschool, is tot chef van den generalen staf benoemd en met de voorloopige leiding der school be last. Zijn school heeft het eerst de opstan delingen met tegenstand gedreigd. Omtrent de redenen van den voorge nomen staatsgreep is even weinig bekend als omtrent de feitelijke aanstichters. Ten slotte betreft het persoonlijke aanhangers van Woldemaras, die aan het roer wilden komen. In den politieken koers der regee ring zou geen verandering komen. BUITENL. BERICHTEN. ORKAAN EN WOLKBREUK BOVEN SALVADOR. Verscheidene dooden. De directie van de Pan-Amerikaansche luchtvaartmaatschappij te New York ont ving van den chef van het vliegveld te San Salvador een telegram inhoudende, dat de stad geteisterd is door een vreeselijke or kaan, gevolgd door een wolkbreuk. Talrijke groote gebouwen in de stad zijn gedeelte lijk verwoest. In de kwartieren der stad waar de woonhuizen staan, zijn talrijke huizen ingestort. Als gevolg van de storing in het verkeer en door de storing in de licht- en electriciteitsvoorziening heeft de regeering zich gedwongen gezien den al armtoestand af te kondigen. Voor zoover bekend zijn tot nog toe acht personen om het leven gekomen. De mate- rieele schade wordt geschat op 1^ mil- lioen dollar. „CUM LAUDE" DOODGEREDEN. De 21-jarige kleinzoon van Portugals eersten president, Manuel Arriaga, is gis teren tijdens een auto-ongeluk gedood. Over eenige uren zou hij vernomen heb ben, dat hij zijn artsexamen „cum laude" had afgelegd. Hij reed met vier andere studenten in een auto nabij Lissabon. Een zijner colle ga's werd ook gedood, en de andere drie werden in kritieken toestand in het zieken huis opgenomen. 10 MILLIOEN AMERIKANEN LIJDEN ONDER DE HITTEGOLF. Aan 300.000 gezinnen wordt steun verleend. Officieel wordt medegedeeld, dat 10 millioen personen, verdeeld over 15 staten van Amerika, onder de hittegolf hebben te lijden. Aan 300.000 gezinnen in de geteister de gebieden wordt steun verelend. Intusschen is in de staten Noord-Dakota, Zuid-Dakota, Montana, Minnesota, Iowa en Nebraska eindelijk regen gevallen. De hoe veelheid neerslag varieert van 12% tot 25 millimeter. BRAND OP DE „PRESIDENT LINCOLN" GEBLUSCHT. Hoe kritieik de situatie is geweest op de „President Lincoln", op welk sohip bij Ho- noloeloe een brand was uitgebroken, die echter door de bemanning kon worden ge- bluscht, blijkt uit hetgeen door twee Brit- sche passagiers is medegedeeld. Temidden van een verblindenden rook werden de sloepen in gereedheid gebracht, terwijl alle passagiers van reddingsgordels werden voorzien. Intusschen speelde de muziek aan boord te midden van de verwarring rustig door, ten einde de in paniekstemming ver- keerende opvarenden te kalmeeren. Terwijl de bemanning met alle kracht de blus- schingspogingen voortzette, begonnen de passagiers weer te dansen, ten einde er op die wijze den moed in te houden. De scheepsofficieren slaagden er ten slotte in, aan de opgewonden stemming een einde te maken. ALLE KERKEN IN PERU GESLOTEN. Als protest tegen de huwelijkswetgeving. De katholieke bevolking van geheel Peru is met groote droefheid vervuld, daar ondanks de protesten der Katholieken, het Parlement een wet heeft aangenomen, waarbij het wettelijk huwelijk op staan- den voet bjj wederzijdsch goedvinden ont bonden kan worden. Naar aanleiding van deze wet, die in gediend is op het initiatief van Sr. Haya de la Torre, hebben alle Ministers hunne por tefeuille ter beschikking gesteld. Generaal Benavides, de President der Republiek, heeft Alfonso de Castro benoemd tot eer sten Minister en het ontslag der andere Ministers niet aanvaard. De Bisschoppen van Peru hebben een herderlijk schrijven uitgevaardigd, waar in wordt bepaald, dat alle Katholieke ker ken uit rouw over deze immoreele wet 24 uur gesloten zullen blijven; tenslotte wij zen de Kerkvorsten de Katholieken op hun plicht om bij de as. verkiezingen alleen hun stem uit te brengen op die candidaten, waarvan men met rede kan verwachten, dat zij de tien geboden Gods ook in het open bare leven zullen eerbiedigen. DUITSCHE GEVANGENEN MOETEN MOERASGRONDEN ONTGINNEN. Naar de officieele Pruisische persdienst mededeelt, is de Pruisische minister van Justitie, Kerrl, een krachtig voorstander van het op groote schaal in cultuur laten brengen der moerassige gebieden in het ge bied van de Ems, en wel door gevangenen. Het gaat hierbij, zooals in de „Deutsche Justiz" wordt verklaard, om een gebied van in totaal 50.000 hectare. De verwezen lijking van zulk een grootsch plan binnen afzienbaren tijd is slechts mogelijk, wan neer voldoende arbeidskrachten beschik baar zijn, die men kan dwingen, het werk te verrichten. De eerste werkzaamheden in het moeras gebied zijn door menschen verricht ,die zich in „Schutzhaft" bevonden. Hun plaatsen zijn intusschen voor het over groote deel door strafgevangenen ingenomen. Dit beteekent tevens een groote verlichting voor de sterk overbevolkte tuchthuizen en gevangenissen. KATWIJK AAN DEN RUN. Naar de Missie. Pater Oscar Cremer leeraar aan het St. Willibrordus Missie- College alhier, is benoemd om werkzaam te zijn op Java, aanvankelijk te Batavia. Dam-schaakclub. Deze vereeniging hield haar laatste oefeningsavond als slui ting van het seizoen. Voor dit doel was de heer Hamm uit Rotterdam uitgenoodigd welke als dam-redacteur van verschillen de Dagbladen demonstraties zou geven, terwijl ook de mondaccordeonclub „Cres cendo" belangloos hare medewerking vèr- leende. De voorzitter de heer L. de Haan, opende de vergadering en sprak er zijn voldoening over uit dat de zaal zoo goed bezet was. Na de demonstratie sprak de heer Hamm de leden der club toe. Spr. hoopte, dat de Katwijksche club door ijverige studie het zoover zal brengen, dat zij een voorname plaats inneemt in de Ned. Schaakbond. De voorzitter dankte den heer Hamm voor de moeite die hij zich had getroost, de accordeonclub voor het gegevene, de dames die gezorgd hadden voor verster king en verfrissching van den inwerkigen mensch. LISSE. Voor de Lisser missionarissen. Gister avond had de opening plaats van de jaar- lijksche tentoonstelling van de Naaikrans voor Missionarissen van Lisse. Bij deze ope ning waren vele aanwezigen, onder wie de Zeereerw. heer Pastoor Thomann, die de opening verrichtte. Z.eerw. feliciteerde mej. Akerboom, de leidster met haar staf, en spoorde de aanwezigen aan him steun te geven in het belang dezer Naaikrans. De hoop uitsprekende, dat de tentoonstelling moge slagen, verklaarde Z.eerw. deze voor geopend. Hierna werd een rondgang ge maakt. De Missionarissen zijn wederom goed bedacht en wanneer zij zulk een gave van hunne dierbare parochianen zul len ontvangen, zullen zij zeer zeker deze in hunne gebeden ook niet vergeten. Het ge heel is zeer mooi en smaakvol gearrangeerd door den heer de Wan. Een heel mooie inzending is er aanwezig uit de Afr. Missie (Kameroen), eigenhan dig vervaardigd door de negers. Het zijn namelijk tafels uit een -stuk, uitgehouwen uit een boomstam en geheel gebeeldhouwd. Een verloting zal plaats hebben van waardevolle artikelen, dit om de onkosten te dekken. De gratis-koffie-sohenkerij is op zichzelf al een heel aardige attractie, dank zij de kostenlooze levering van koffie door de R. K. Coöperatie, de koek van Th. B. Weber en de verpakte suiker van Hotel de Nachtegaal. Aardige gramofoonplaten hou den de goede stemming er in. Een groote toeloop van kijklustigen verwacht de N.M. L., wier tentoonstelling Zondagavond a.s. gesloten wordt. Verkoop bouwterrein. B. en W. stel len den Raad dezer gemeente voor om aan ieder der heeren A. Raaphorst en J. van Beien, beiden alhier, voor de stichting van een eigen woonhuis een perceel bouw- trrein te verkoopen, gelegen langs de Cro- cussenstraat, groot ongeveer 125 M2, tegen den prijs van ƒ3.50 per M2. Verhuur grond. B. en W. stellen den Raad dezer gemeente voor om aan den heer J. de Kuiper, alhier onderhands te verhuren het perceel gemeentegrond, ge legen langs de Eerste Poellaan binnen deze gemeente, ter grootte van ongeveer 0.07.10 H.A., tegen een huurprijs van 15 per jaar. De huurtijd wordt gerekend te zijn ingegaan met Kerstmis 1933 en eindigt met Kerstmis 1934. Behoudens opzegging wordt geacht dat de huurtermijn telkens wordt verlengd met één jaar. Uitbreidingsplan. Bij een schrijven van Gedeputeerde Staten dezer provincie deelde dit college mede, dat zij tot hun leedwezen bij nadere overweging zooda nige bezwaren hebben tegen de goedkeu ring van het door den Raad dezer ge meente op 29 September 1933 vastgestelde uitbreidingsplan met bebouwingsvoorschrif- ten voor deze gemeente, dat zij meenen goed te doen dienaangaande thans geen definitieve beslissing te geven, doch een herziening in overleg met de provinciale Commissie van Advies voor de uitbrei dingsplannen te doen ter hand nemen, om het herziene plan en de daarbij behooren- de bebouwingsvoorschriften vervolgenster inzage te leggen en Uwen Raad ter vast stelling aan te bieden. De bezwaren van fechnischen aard be treffen de projectie op de eigendommen van den heer A. F. de Graaff langs de ringvaart, de geprojecteerde verbindings weg vanaf de Kanaalstraat naar den Loos- terweg en vandaar naar het station en een aan dien weg grenzende projectie. Hieraan is in overleg met genoemde pro vinciale Commissie tegemoet gekomen. Een ander bezwaar is, dat de bebou wingsvoorschriften spreken van „landelij ke bebouwing", welk begrip zijn omschrij ving vindt in artikel 3. 4 en artikel 13 dier voorschriften. Blijkens artikel 39 der Woningwet kunnen de bebouwingsvoor schriften echter alleen de bestemming, in het plan van uitbreiding in onderdeelen bepaald nader omschrijven, waaruit volgt, dat juist genoemde bepalingen, welke be doeld zijn voor het gebeid, dat buiten het plan in onderdeelen valt, in de bebou wingsvoorschriften niet op haar plaats zijn. Om rechtskracht te verkrijgen dienen deze bepalingen uit de bebouwingsvoorschrif ten te worden gelicht en gesteld te worden in het renvooi op de kaart, aangevende de beteekenis van de kleur lichtgroen, hou dende de bestemming „landelijke doel einden". Hieraan is eveneens voldaan. Aangenomen kan worden, dat het plan en de bebouwingsvoorschriften door tege moetkoming aan de gerezen bezwaren thans voor goedkeuring vatbaar zijn. B. en W. stellen den Raad dezer gemeente voor de betreffende bescheiden opnieuw over eenkomstig de Woningwet te behandelen en te besluiten het ontwerp-uitbreidings- plan der gemeente met uitvoerige kaar ten en bebouwingsvoorschriften gedurende 4 weken voor een ieder ter secretarie der gemeente ter inzage te leggen. NOOTDORP. TENTOONSTELLING MISSIEKRING Afscheid van de Eerw. Zuster Tarcisia Verschillende keeren heeft de Missie- naaikring „St. Franciscus Xaverius", onder groote belangstelling van alle parochianen en zeer velen van elders, een tentoonstel ling gehouden van al het werk, wat door deze jongedames met veel tijd en moeite is vervaardigd. Deze tentoonstellingen mochten steeds niet alleen voor de dames en de parochia nen, maar ook voor de verre missie-landen een groot succes oogsten. De laatste ten toonstelling werd gehouden in Aug. 1932. Deze laatste was zoo smaakvol, en trok zooveel animo der geheele parochie, dat nu morgen 10 en Maandag 11 Juni weder om een tentoonstelling is georganiseerd. Buiten twijfel, dat ook deze weer 'n groote vooruitgang zal brengen, een groot succes zal zijn voor het groote Missiewerk. De tentoonstelling zal worden geopend, door den Zeereerw. heer pastoor, a.s. Zon dag te 11.30 uur, waarna een openingslied zal worden gezongen. De zaal zal geopend zijn tot 1 uur; en wederom geopend wor den te 3 uur tot 11 uur. Gedurende dezen tijd zullen door de Graalleden, leden der Jonge Mannen Vereeniging, en leden van den Missie-Naaikring afwisselend spel- en zangnummers worden uitgevoerd. Maandag zal geopend worden te 2.30 u., en ook dezen middag zal tér afwisseling voor de noodige zangnummers worden ge zorgd. 's Avond te 9 uur zal het afscheid plaats vinden van de Eerw. Zuster Tarcisia, in de wereld mj. Boonekamp, die naar de Missie zal trekken, om daar het groote Missiewerk, met zoovelen anderen tot groei te brengen. Beide dagen zullen op de tentoonstelling verschillende vermakelijkheden aanwezig zijn, o.a., rad van avontuur, grabbelton, schiettent, vroolijke keuken, enz. enz. De Missie-naaikring rekent deze dagen op de volle medewerking van alle paro chianen en zij roept u toe: komt allen, groot en klein, arm en rijk, oud en jong, het groote missiewerk steunen. Vooroefeningsinstituut. Voor jonge lieden, geboren in 1916 is gelegenheid in het tijdvak van 1 Juli tot en met 15 Aug. 1934 zich te verbinden bij den Vrijwilligen Landstorm om het bewijs van voorge oefendheid te behalen. Voor deze jongelieden uit Nootdorp wor den nadere inlichtingen verstrekt door den commandant Landstorm-Verband Den Haag in een lokaal van het voormalig Raadhuis der vroegere gemeente Vrijenban aan de Nieuwe Plantage 43 te Delft op Dinsdag 26 Juni as. van 19 tot 21 uur. Kindertehuis. Op den Veenweg is in Huize „De Wilskracht" een kindertehuis geopend; directrice is mevrouw T. Snelder- waardAkkerman, voorheen Onderwijze res Huishoudkunde en Waschbehandeling aan de vakschool voor Meisjes te Den Hel der. Gemeenschappelijke regeling. Bij het gemeentebestuur is bericht ingekomen, dat Gedeputeerde Staten de gemeenschappe lijke regeling tusschen deze gemeente en Pijnacker omtrent toelating van kinderen uit Nootdorp op de openbare lagere school te Pijnacker goedkeuren. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Met den aanvoer van groote papavers gaat het gelukkig voor kweekers en koopers weer iets minderen. Er kan zoo gemakkelijk een teveel van een artikel zijn. De prijzen zijn nog maar zeer matig, voor meerdere soorten slecht. Betaald werd: Papavers 0.400.65, Mar grieten 0.200.30, Lathyrus 0.200.40, Ranonkels 0.300.40, Centraurea 0.15 0.30, Bruidsanjers 0.100.15, Campanula 1.201.60, kleine papavers 0.100.20, Anjers 0.200.30, Trollius 0.100.20, Anemonen 0.200.35, Korenbloemen ƒ0.20 0.30, Irissen ƒ0.040.07 per bos. Rozen ƒ0.200.40 per bos. TER-AAR. De Plassenverordening. Ter bescher ming van het natuurschoon hebben Prov. Staten in de provincie Zuid-Holland on langs vastgesteld een z.g.n. „Plassenveror dening", waarin verscheidene meren en poelen met name worden genoemd. Het heeft de aandacht getrokken dat daarbij niet voorkwamen de Langeraarsche Plas sen, welke juist zoo rijk aan ongerept na tuurschoon zijn, op welks behoud de na tuurminnaars die deze plassen hebben „ont dekt" ongetwijfeld hoogen prijs zullen stel len. Thans heeft, naar ons wordt medegedeeld, het college van B. en W. zich gewend tot Ged. Staten vaa Zuid-Holland met het ver zoek deze mooie, visohrij ke wateren alsnog in de meergenoemde verordening op te ne men. WASSENAAR. De duinen hij het Wassenaarsche Slag. In het vroege voorjaar van 1933 werden de duinen langs den toegangsweg naar het Wassenaarsche Slag door Rijnland voor het pulbliek afgezet. De Vereeniging Wassenaar Vooruit richt te in April tot den minister van oeconomi- sdhe zaken het verzoek, die afrastering op te heffen. Hierop is nu gunstig beslist. De vorige week zijn de afrasteringen wegge nomen en de duinen dus weer vrij, op een klein gedeelte na, dat onder de Leidsche waterleiding valt.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9