ZATERDAG 9 JUNI 1934 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. 8 ONZE RAADSELWEDSTRIJD Het heeft wel lamg geduurd (voor som migen van onize Nichtjes zelfs te lang), eer we, met onze prijsraadsels klaar waren, ma'ar let op het zal dan ook inderdaad iets bijzonders worden. Zie maar eens hier beneden, welke groepen deze keer voor een prijs in aanmerking kunnen komen. En om jelui meer tijd te gunnen, heb ik met een enkel woord reeds het een en ander gezegd en gesproken over de nieuwe groe pen, die aan dezen wedstrijd mogen deel nemen. Ik stel me dan ook heel wat van dit nieuwe gedeelte van den wedstrijd voor. Het mooiste en beste werk ook van de teekeningen laat ik, ails de Directie het goed vindt en die vindt alles goed, wat wij samen zooal bespreken, overleggen en behandelen, in onze kolommen afdrukken. Voor de afd. D-E-F-G verwacht ik dan ook heel wat inzendingen van onze groote neven en nichten. Het spreekt vanzelf, dat de kleinen zich maar niet op glad ijs moeten wagen, of het zou moeten zijn, dat er on der de kleinen zijn met buitengewoon veel aanleg om te teekenen. Dit kan! Zoo zijn er! En ik stel er dan ook prijs op, dat onder de teekeningen behalve de namen ook leef tijd vermeld wordt. Dit is voor de beoordee ling noodzakelijk. Toch wil ik vooral wat die teekening betreft, uitdrukkelijk zeggen, dat alleen mooi werk in aanmerking komt om mee te loten. DE VOORWAARDEN. 1. Schrijf duidelijk en netjes en wat de teekening betreft zoowel als het Kruis woordraadsel met zorg en nauwkeurigheid. 2. Schrijf je naam, voornaam voluit, straat en nummer en plaats van herkomst. 3. Frankeer den brief met voldoende port. Is ie zwaarder dan gewoonlijk, informeer dan eens aan het postkantoor, hoeveel zegels er op moeten. 4. Schrijf met inkt en het vel papier slechts aan één kant. Dit is voor 't zetten aan te bevelen. 5. Wees op tijd. Stel niet uit tot op het laatst. Wie op den laatsten dag van den vastgestelden termijn nog moet beginnen, heeft kans, dat de krant weg is geraakt en dat het afgeroffeld wordt en zóó is, dat het kans heeft in de papiermand terecht te komen. 6. Zet onder je werk je leeftijd en datum van geboorte. Dit is voor het geval men wensoht in de verj aringslijsten opgenomen te worden. 7. Lever eigen werk. Vader en moeder of een knappe broer of zus mogen een handje helpen, maar zonder een boek, waarin men iets moois vindt of waaruit men zijn ver haal, sprookje, versje zou kunnen afschrij ven. 8. Denk aan den einddatum. Alles moet binnen zijn vóór den 25sten Juni 9. Het adres is: Prijsraadsels. Aan Ocwn Wim p/a Leidsche Courant Papengracht 32. Leiden. PRIJZEN. Hier heb ik niet veel van te zeggen. De prijzen spreken voor zich zelf. Wie een prijs bij loting wint en er niet over tevreden is, zegge het gerust. Trou wens ik weet wel beter. Ze zijn: le Prijs: Een armbandhorloge. 2e Prijs: Een armbandhorloge. 3e Prijs:Een fototoestel. 4e Prijs: Een vulpen. 5e Prijs: Een vulpen. 6e Prijs: Een vulpen. 7e Prijs: Een klokje. 8e Prijs: Een klokje. 9e Prijs: Een klokje. 10e prijs: Eenboek. 11e Prijs: Een boek. 12e Prijs: Een boek. 13e Prijs: Een boek. 14e Prijs: Een boek. 15e Prijs: Een boek. 16e Prijs: Een vulpotlood. 17e prijs: Een vulpotlood. 18e Prijs: Een vulpotlood. Wat dunkt U? Zei ik boven te veel? Wie deze prijzen niet waard vindt een kans te v/agen, blijve thuis. Even goeie vrienden! Ik vermoed echter, dat je wijzer zult zijn en ook van de partij zult wezen. Enfin, we «uilen zien. RAADSELS. A. Voor 6 tot 8 jaar. Raadsel I: Er zitten twee menschen in de wei, Er komt er één bij staan. Hoeveel menschen zitten er nu in de wed? Raadsel II: Met welke kam karnt men nooit? Raadsel III: Met oo loop ik lamigs het dak; Met ei ben ik een viervoetig dier; Met a ben ik een opening; Met ui een grappenmaker; Wie ben ik? Raadsel IV: Mijn eerste is een Meur; mijn tweede de helft van loon; en mijn geheel een plaats in ons land. Welk stadje is dat? Raadsel V: Ik dien om mee te knijpen. Men kan ook met me grijpen. Ik ben gemaakt van ijzer. Blijf van me af, dat is wijzer. Raadsel VI: Invullen een Minker op de plaats der stippels en het wordt een spreekwoord: R.st r. .st B. Voor 810 jaar. Raadsel I: Verborgen gebouwen, zoek ze. Ja Loek, er kan nog meer bij. Meneer Musoh, U is de eenige bezoeker. Deze mooie schotels passen mooi bij ons servies. Pa lei steeds zijn sigaar neer. Hu, Tinus niet zoo doordraven jongen! Raadsel II: Mijn eerste is een rivier, welke gedeel telijk door ons land stroomt. Mijn tweede moet den toevoer van het water regelen en mijn geheel is een stad in Zuid-Holland. Welke plaats bedoel ik dan? Raadsel HT: Welke vogel kun je maken van: v-aa-oo-r-i-e? en van le-me-er-goud. Raadsel IV: Op de eerste regel moet staan een ander woord van dim. Op de tweede regel iets van een tafel. Op de derde regel een bloedkanaal. Op de vierde een hoogte. En wel zoo, dat men verticaal en horizon taal hetzelfde leest. Zoek die woorden. C. Voor 10 tot 12 jaar. Raadsel I: Welke vogel kun je maken van: mer-ier-lam-g. Raadsel H: Verborgen rivieren in Europa. Welke? Heb je Koos om melk gestuurd? Heb je een dikke keel, Bertha? Zouden die renpaarden bijtijds hier kun nen zijn? Wat zijn je wangen rood, Erna? Je ging gisterenmiddag naar Nora. Raadsel III. Ik ben onontbeerlijk op zee en kan van groot nut zijn, als men aan 't dwalen is. Als men mij in twee stukken verdeeld, duidt mijn eerste een rond voorwerp en mijn tweede een vrijbrief aan. Wat bedoel ik? Raadsel IV: Mijn geheel wordt met 11 letters geschre ven en noemt een dorp in Noord-Holland. Een 5-6-6-7-8 is een verüchtingsvoorwerp. Een 2-3-4 is een lichaamsdeel. Een 1-3-10-9-19-11 is een rond voorwerp. Een 11-6-6-7-8 wordt aan den voet ge dragen. Een 5-6-7-9-10-7 is een visoh. Een 5-3-10-9-10 11 kan men in sommige tuinen en parken vinden. Raadsel V: Welke stad is dat: Sch sah sah ecih W sch ot& sch sch sch D. Voor allen boven de 12 jaar. Kruiswoordraadsel Ingestuurd en gemaakt door Cadier. Horizontaal: 1. Ongeveer 3. Godsdienst 5. Deel 7. Dik stuk hout 9. Reukwater 11. Zuivelproduct 12. Onzes inziens (afk.) 13. Onderste deel v. h. oor 15. Gek 16. Rivier in Italië 17. Soort dakbedekking 19. Achterdeel v. d. hals' 21. Bisschoppelijke kerk 22. Toestel om te remmen 23. Hert 25. Windstreek 26. Onder meer (afk.) 27. Geneesmiddel 28. Intrest 30. Oproerling. 32. Koperen gordijnstaaf 33. Leert de tooneelspeler 34. Afsluiting 37. Douw of stoot 39. Kip 40. Muzieknoot 41. Laatstleden (afk.) 43. Kleur 45. Niet dichtbij 46. Vangmiddei 47. Schip 49. Vochtig 51. Woning voor bijen 52. Jong schaap 53. Vlakte tusschen bergen 54. Opgegeven werk 55. Niet vast 56. Landbouwwerktuig 57. Tegen over (afk.) 58. Grond bij boerenwoning 59. Loot van een plant 61. Tegenovergestelde van lang E. Verhaal, vers of sprookje. (Voor allen). Zooals ik Zaterdag, verleden week, zei, laat ik de keuze vrij. Maar voor diegenen, die altijd last hebben met het vinden van een geschikt onderwerp, geef ik hier nog eens een 20-tal onderwerpen, waarover men iets moois schrijven kan; iets, dat waard is in onze kolommen opgenomen te worden en ook opgenomen zal worden, al gebeurt dat nou ook al niet direct. Trou wens, de meesten Uwer hebben dat wel ondervonden. Ik zeg nog eens. Ons molentje maalt langzaam, maar goed. Nu dan! Maak iets over: 1. De zomer. 2. De vogels in het bosch. 3. Aan zee. 4. De zomervacantie. 5. Op visite. 6. De verjaardag van Moe. 7. Op reis. 8. Voor 't eerst naar school. 9. In de weide. 10. De bijen op de hei. 11. Het eekhoorntje. 12. De egel. 13. Langs het strand. 14. De duinen. 15. De sdhoen vertelt. 16. De hoed verteüt. 17. Met de trein mee. 18. Op de markt. 19. N aastenliefde. 20. Het kaboutertje vertelt. F..Een teekening. (Voor allen). Wat zullen we teekenen? Om beter te controleeren, en bij de beoordeeling meer rechtvaardig te zijn, wil ik nu geen vrije keuze laten, maar nu verwacht ik een tee kening van onderstaande motieven. Verticaal: 1. Medewerker Kinderrubriek 2. Vlaktemaat 3. Schadelijk knaagdier 4. IJzer dat in een klok hangt 5. Inwoner van Polen 6. Kinderspeen 7. Niet scherp 8. Tegenovergestelde van recht 10. Kippenloop 11. Ontplofbare kogel. 14. Jaargetijde 15. Jaargetijde 18. Inwoner van Ierland 20. Rund 21. Uitgebloeid 22. Stam van rillen 24. Roemen. 27. Langwerpig onderkussen 29. Bovenste dakrand 31. Aanbieding in geld 34 Jaargetijde 35. Rustig 36. Inktvlek. 38. Jaargetijde. 39. Halfgod 40. Niet hoog 42.Niet vroeg 44. Gebak 45. Heelemaal gevuld 46. Klad 48. Uurwerk 50. Weefsel. 60. En anderen (afk.) 62. Oude Testament (afk) 1. Een bloem e nstanda ard met bloempot en bloemen. 2. Een vogel op een tak. 3. Een vogelnest met vier eitjes. 4. Een tafel met inktpot en boek. 5. Een paard in draf. 6. Een kat en muis. 7. Een tuin, waarin een huist ligt. 8. Een windmolen. 9. Een ooievaar op het nest. 10. Een vliegmachine. En nu tot slot G. Een Kruiswoordraadsel. Jullie hebt boven gezien, onder D, hoe Gadier nu ook weer dit kruiswoordraadsel voor jelie klaargespeeld heeft. Probeer dit ook oflet op: maak een ander mooie vorm geschikt voor een raadsel. Een derge lijk raadsel onberispelijk van vorm en in houd èn afwerking heb ik reeds ontvan gen, waarvoor ik bij voorbaat hartelijk dank breng. (De heer d. H. zal mijn dank wel willen overbrengen. Ik zal er heel gauw van gebruik maken!) Zietdaar dan de zeven verschillende deelen, waarin we dezen keer den raadsel wedstrijd hebben vastgesteld. Er is dus keuze. Er is iets voor groot en Mein. Voor de onzen op de banken der lagere scholen en die ziftten op de scholen van voort gezet onderwijs of buiten het onderwijs zich interesseeren voor het werk van deze rubriek, die de sympathie immers heeft van groot en Mein! Aldus doe allen mee!! en wees op tijd. En weet wel, wie aan verschillende rubrieken meedoet, heeft kans op meer dan één prijs. In den geest druk ik jelie allen de hand en zeg bij voorbaat dank voor jelie mede werking. Tot bij den wedstrijd! Jelie Oom Wim. WIE ZIJN JARIG? Van 10 Juni tot en met 16 Juni. 10 Juni Nico v. d. Akker, Zoeterwoude E 102. 10 Juni Ali v. d. Akker, idem. 11 Juni Jaamitje van BarneveM, Leliestr. 2, Leiden. 12 Juni Coba van Leeuwen, Rijndijkstr. 10, Leiden. 14 Juni Gerard Bergers, Doezastr. 8, Lei den. 14 Juni Paul PoJiknann, Hoogstr. 4, Leiden. 14 Juni Karei Pollmann, idem. 15 Juni Ant. Dévilé, Hooglandsdhe Kerk steeg 4, Leiden. 16 Juni Mathieu Bronsgeest, Koningimne- laan 7, Leiden. 16 Juni Walter Stol, Rijndijkstr. 38. Leiden Ik feliciteer de jarigen. Wie zijn of haar naam dn deze lijsten wil opgenomen zien, schrijve me minstens 14 dagen voor den verjaardag. Denk er cxm, ik bedoel uitsluitend en alleen namen van schoolgaande kinderen. Voor de correspondentie was deze week geen plaats. De volgende week gaan we door. Oom Wim. DOMME KEES VAN BERT in het blad van verleden week. Naar aanleiding van jouw versje, Bert, is een ander stukje binnengekomen, waar in juist het tegenovergestelde staat van hetgeen jij daar zegt en waar de moeder juist haar Jantje prijst, dat hij Jamin voorbijstappende in de mooie zaak van Biesiot de drop voor tante Lot was gaan halen, al had zij niet gezegd, waar hij wezen moest. Nu dan! Wij rullen dat „Slim me Jantje" zijn gang laten gaan en voor jou en alle anderen nog even zeggen, dat wij voortaan geen enkel versje meer opne men, waarin namen genoemd worden van bakende zaken of iets gezegd wordt van persoonlijken aard. Een kinderrubriek Is geen reolamerubriek. Oom Wim. OPLOSSINGEN van de raadsels van verleden week. Ingestuurd door Dora Kniest. Ofl. I: 4 2 3 5 is Dina, 1 5 3 is pan. Mijn geheel is pinda. Opl. II: 2 1 3 is nat; 6 5 4 3 is noot. Mijn geheel is Antoon. Opl. ni: 1 2 3 4 5 6 is wassen; 7 8 9 is aar. Mijn geheel is Wassenaar. OpL IV: Kerkschip. Opl. V: Mond. Opl. VI: Paddestoel. Opl. VII: Jaap. Opl. VIII: de klok. Opl. IX: Wassenaar, Haarlem, Leiden, Lisse, Bennebroek. DE POP IS VOOR HET KIND door Gretha Haverbora. Wat ik onlangs heb gelezen Dat is waarlijk al te raar, Nimmer heb ik 't kunnen denken, Doch het is maar al te waar. Uit het schoone Insulinde, Ja, daar was haar bakermat, Werd gebracht, per vliegmachine, 'n Wajangpop, dat was me wat! Deze pop, zij werd geschonken Aan „De Nederlandsche Elf", En de leider, Karei Kerel, Was verheugd, dat spreekt van zelf. Zoo een pop, die brengt geluk aan, Weg konijn nu, leve pop! Deze zal ons Holland hoeden Voor een nederlaag, oh strop! d'Ieren werden overwonnen, Dank zij hulp van deez' mascotte; Gaan de Belgen naar Italië? Wajangpop bestiert hun lot! Ja, de tijden zijn veranderd, Ongeloof, dat is geen schijn; En een feit is, dat veel menschen O, zoo bijgeloovig zijn! Wat ik ook niet kan begrijpen: Dat een pop veel vreugde gaf, Aan heel veel bejaarde menschen, Daarvan staan wij kind'ren paf. Want een pop, dat is ons speelgoed, Niet voor gróóten, doch voor kind! Laat het kind, wat toch voor hem is En waarin 't behagen vindt!? Door omstandigheden wordt dit gees- stige vers van Gretha, nu pas opgenomen. Voor den wedstrijd BelgiëHolland, lag het reeds pers-klaar en nu de uitslag te Milaan bekend is, kunnen we concludeeren het gewicht van zoo'n onnoozel stuk bijge loof. Oom Wim.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8