DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN ZOMERVREUGD IN 'T VADERLAND VOORNAAMSTE NIEUWS. 25ste Jaargang ZATERDAG 9 JUNI 1934 No. 7832 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 11 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. lij DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN W.O. GEILL. ZONDAGS BLAD. De beginselen in het „zakenleven." Bezoek van Minister Marchant aan Tilburg. *t Is van het grootste belang, dat de christelijke beginselen worden uitgedra gen in, tot grondslag strekken van het „zakenleven". De wetenschappelijke vorming van de toekomstige leiders in het zakenleven vol gens Katholieke beginselen dat is het schoone, hoogst-nuttige doel van onze be kende Katholieke instellingen te Tilburg. Gistermiddag bracht Z.Exc. Minister Marchant een bezoek aan de R.-K. Leer gangen en de Handelshoogeschool voor Sociale en Economische wetenschappen te Tilburg. Het mag ongetwijfeld een goede ge dachte van den Minister van Onderwijs heeten aldus de „Msbd." dat hij met deze beide bloeiende katholieke instel lingen eens nader kennis wilde maken. Zoowel de Leergangen als de steeds groeiende Tilburgsche Handelshoogeschool verdienen de aandacht der regeering zeer zeker. Te ruim kwart over twee werd de mi nister door den heer H. Blomjous, lid van de Eerste Kamer der Staten-Feneraal, en vice-voorzitter van het Curatorium der beide instellingen, aan het station te Til burg afgehaald en per auto naar het hoofdgebouw der R.-K. Leergangen aan den Bosschen weg gebracht, waar een kleine kring van curatoren en docenten der beide onderwijsinstellingen zich ver- eenigd had om mr. Marchant te ontvan gen. Mr. A. Baron van Wijnbergen begroette den minister met een toespraak, waarin hij zeer in het kort op den omvang en de be- teekenis van Leergangen en Handelshoo geschool wees. De Leergangen zijn de oud ste instellingen, maar zij voorzien door hun veelzijdigheid en hun elasticiteit van op bouw nog steeds aan vele behoeften. Ook de Handelshoogeschool voldoet in dezen tijd, die op sociaal en economisch gebied door zulk een evolutie gekenmerkt wordt, zeer zeker aan een groote behoefte. Ik hoef u er niet op te wijzen, aldus baron van Wijnbergen tot den minister, van hoe intens belang het is, dat uit de huidige ge neratie van jongeren goede en principieele ondernemers en bedrijfsleiders gekweekt worden. Niet zonder ironie merkte baron van Wijnbergen op, dat in 't bijzonder de Handelshoogeschool 's ministers belang stelling wel zou hebben, omdat hier een bloeiende instelling van hooger onderwijs gegeven was, die de regeering geen enkel financieel offer kostte. Iedereen zou be grijpen, dat de regeering wel eens wilde kennis maken met wat hier het particu lier initiatief op eigen gelegenheid tot stand bracht. Het doet het curatorium en de docen ten genoegen, dat u zich in een tijd, die groote zorgen voor onze instellingen mee brengt, persoonlijk op de hoogte komt stel len van him aard en wij hopen, dat de in druk, door u uit studies en verslagen ont vangen, door deze persoonlijke kennisma king zal worden versterkt. Minister Marchant, in zijn antwoord op elegante, meer dan op bemoedigende wijze den bal terugkaatsend, dien de voorzitter van het Curatorium hem had toegewor pen, zeide, dat de bloei van een instituut, dat zoozeer floreert als de Handelshooge school, zonder voor de regeering finan- cieele lasten mee te brengen, haar zeer ze ker een reden tot groote vreugde was. Dit te meer had de belangstelling der regee ring gestimuleerd en Z.Exc. zou het daar om jammer vinden, als het anders werd, omdat daardoor de intensieve belangstel ling van de regeering in de instelling mis schien zou dalen. Hierna werd minister Marchant door Mgr. prof. dr. Goossens door de verschil lende gebouwen rondgeleid. Na het hoofd gebouw der R.-K. Leergangen bezichtigd te hebben, begaf Z.Exc. zich naar de Han delshoogeschool, waar een groot aantal stu denten den minister opwachtte en met een Io Vivat begroette. De Senaat van het Tilb. Stud. Corps „St. Olof" werd aan den minister voorgesteld, die vervolgens een rondgang maakte door het gebouw. Niet alleen de bovengenoemde weten schappelijke instellingen heeft het parti culier initiatief te Tilbufg weten tot stand te brengen met het doel, de economie wetenschappelijk te fundeeren, tot zegen en redding van de maatschappij, in het licht van de christelijke beginselen. Minister Marchant heeft gisteren te Til burg ook geopend het Economisch-Techno- logisch Instituut, instelling van de R. K. Handelshoogeschool, in tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten. Ir. M. Bongaerts heette hier den minister welkom en prof. Kaag dankte later den minister voor diens bereidwilligheid, om deze nieuwe instelling der R.-K. Handels hoogeschool te openen. Min. Marchant heeft bij deze gelegen heid weer, zooals men van hem steeds kan verwachten, een pittige' speech gehouden. De taak van den regeerder, zegt minis ter Marchant, die vervolgens het woord neemt, is volgens velen in onzen tijd on dankbaar, maar gemeten met de bevredi ging, die eigen geweten schenkt, is zij juist thans mooi. In onzen tijd van verwarring eischt men nieuwe constructies, staatkundig en economisch, en de regeering wordt voor traag en blind uitgemaakt, wanneer zij niet klakkeloos deze constructie aanvaardt, waarvan men haar meestal slechts den naam aanbiedt. Elke belangrijke wijziging in het sociaal en economisch bestel eischt echter gewet tigde regelen en de wetgever, die nieuwe regelen schept, moet zich bewust zijn, dat kennis van feiten noodig is, waarop deze regelen moeten zijn gebaseerd. Het doel van uw instituut is ons, den re geerders, de feitelijke gegevens te ver schaffen, die voor deze taak noodig zijn, en wel: getoetst aan wetenschappelijke nor men. Dit heeft de regeering noodig: wij moe ten kennen om te kunnen. In uw instituut laat men zich niet door tegenslag neerslaan, maar men veert te krachtiger op. Gfj verschaft ons de con crete gegevens om ons werk te doen en voorziet daarom in een behoefte. De over heid kan geen slapheid in energie om scheppen, maar zij kan ontplooide energie ten volle benutten. Zoo bouwe Brabant te zamen met de regeering aan de toekomst. Uw instituut is de wetenschappelijke werkplaats van het bedrijfsleven, die het voorstadium is van het werk in de depar tementen. In plaats van met ijdele, poli tieke leuzen te venten, hebt gij een daad voor de toekomst gesteld. Moge uit de wetenschappelijke instellin gen te Tilburg een vernieuwende, verjeug- digende kracht uitgaan voor het oecono- misch leven van ons vaderland! Weer twee spoorwegaan slagen in Oostenrijk. INTERNATIONAAL VERKEER GESTREMD. Geen ongelukken. WEENEN, 9 Juni (V.D.) In den afgeloo- pen nacht zijn twee ernstige bomaansla gen gepleegd op spoorbruggen van de groo te internationale lijnen. Bij Vöcklamarkt op de lfjn WeenenSalzburgInnsbruch Zürich is een bom geworpen op de spoor brug, waardoor, volgens mededeelingen van de politie, de brug zoodanig is beschadigd, dat het verkeer waarschijnlijk 6 dagen niet zal kunnen passeeren. De sneltrein Weenen-Parijs, welke 10 minuten na den aanslag ter plaatse arri veerde, kon nog juist bijtijds tot staan wor den gebracht. Een tweede bomaanslag is gepleegd op de lijn WeenenTriest tussohen Semme- ring en Breitenstein. Nadere bijzonderhe den zijn nog niet bekend. WEENEN, 9 Juni (V.D.) De beide laat ste spoorwegaanslagen hebben in Oosten rijk groot opzien gebaard. De aanslagen waren ditmaal veel grondiger voorbereid dan de aanslagen tijdens de Pinksterdagen. Het verkeer is dan ook veel ernstiger ver stoord. Op de Westbahn moeten de treinen tot aan de vernielde brug van Vöcklamarkt rijden; daar moeten de reizigers uitstappen en via een vlug gebouwde noodbrug naar den anderen kant gaan, waar zij dan kun nen overstappen op een gereed staanden trein. Op de Südbahn is het internationale D-treinverkeer omgeleid naar de Westbahn via BruohLeo benSeltztal. Dat beteekent voor alle uit het Zuiden komende treinen een vertraging van vele uren. Hedenmor gen hebben deskundigen een onderzoek in gesteld teneinde na te gaan, binnen hoeveel tijd men het viaduct van den Semmering, dat vernield is, waar voor het gebruik ge reed kan maken. Het personenverkeer wordt door overstappen in stand gehouden. Het onderzoek naar de daders is onver wijld ter hand genomen. Wat de Ned. Spoorwegen al niet uitgedacht hebben De Nederlandsche Spoorwegen en de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer hebben, in verband met het op handen zijnde zomer seizoen, weer een campagne georganiseerd om het maken van vacantiereizen in ons eigen land te bevorderen. Tallooze goedkoope spoorreizen en dag uitstapjes, waarbij men afwisselend van trein, boot en autobus gebruik maakt, zijn ontworpen. Het aantal goedkoope treinen is ver meerderd en men heeft, rekening houden de met den smaak van vele reizigers, de uitstapjes zoo gearrangeerd, dat zij de meest mogelijke afwisseling bieden. Men laat de reizigers, na hen vanuit hun woon plaats naar een andere plaats te hebben gebracht, daar niet aan hun lot over, maar stelt hen ook in staat, de bezienswaardig heden van zulk een plaats in oogenschouw te nemen, om hen vervolgens elders te brengen, waar een ander soort reisgenot hen wacht. Zoo is het mogelijk, dat de va- cantiegangers achtereenvolgens genieten van stadsschoon en natuurschoon, van de vele merkwaardigheden van een groote plaats, de frischheid van een boottocht, waarop men het landschap aan zich ziet voorbijglijden, en de luwte van een bosch of het wijde uitzicht op een heide. De rondreizen zijn in trek. Naar de onderscheidene mooie plekj os en typische plaatsen in ons vaderland gaan op bepaalde data- goedkoope treinen. Rijssen, met zijn prachtige omgeving, is als nieuwe bestemming van enkele treinen opgenomen. Op vier verschillende dagen zal dit sei zoen een rondreis plaats vinden per trein naar Enkhuizen, vervolgens per boot naar Urk en Kampen, verder per trein naar Nunspeet en dan over Amersfoort terug. (Deze tocht is tevens een goed voorbeeld van de verscheidenheid van indrukken, welke de Spoorwegen den vacantiereizi- ger in staat stellen, op een enkel uitstap je op te doen). Voor andere plaatsen van uitgang gaat op dezelfde dagen genoemde reis in omgekeerde volgorde, zoodat de Spoorwegen hun materiaal niet ledig be hoeven terug te sturen. In 1933 was deze tocht nieuw en werd hij op twee dagen in het seizoen gehouden, maar de animo was er zoo groot voor, dat men nu besloten heeft, de data te verdubbelen. Vermelding verdient voorts, dat alle goedkoope treinen naar Den Helder op heen- en terugweg aansluiting hebben naar en van Texel per stoomboot (tegen verlaagden prijs), zoodat een goedkoope gelegenheid is geschapen om dit mooie eiland te bezoeken; men kan er bijna ne gen uren op vertoeven. Alle reizigers van goedkoope treinen, loopende naar Alkmaar, Utrecht, Apel doorn, Maastricht en Nijmegen, kunnen vooruit tegen reductie een zitplaats boe ken voor de interessante auto-rondritten, van de steden uit ingelegd. In aansluiting aan tien goedkoope trei nen naar Amsterdam kunnen reizigers eveneens vooruit tegen verlaagd tarief boeken voor het bekende uitstapje der Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maat schappij naar Volendam en Marken. Per boot en trein naar.... Urk. Nieuw is de tocht op twee data per goedkoope trein naar Enkhuizen, waar men de merkwaardigheden der stad be zoekt, waarna men per boot via Urk naar Amsterdam gaat om van hier per trein naar zijn woonplaats terug te keeren. De reizigers van goedkoope treinen heb ben op vertoon van hun spoorkaartje recht op gereduceerde prijzen voor bezienswaar digheden op de plaatsen van bestemming. Des zomers als het regent.,,. Zeer nuttig werkt de regenverzekering voor deze reizigers. Zij is vrijwillig. Wenscht zulk een reiziger ze, dan betaalt hij tien percent van den vrachtprijs by. Op de plaatsen van bestemming worden regenmeters geplaatst. Heeft het volgens hun registratie ter plaatse tusschen elf uur 's morgens en vijf uur 's namiddags drie millimeter of meer geregend, dan kan ieder, die een plaatsbewijs met verzeke ringsgedeelte voot den goedkoopen trein naar dat station op den betrokken dag gekocht heeft, tegen afgifte van het ver zekeringsbewijs, dat na de reis in zijn be zit gebleven is, den vollen, door hem be Des zomers gaan wij diezelen. taalden vrachtprijs van het spoorkaartje terugontvangen. Fietsen kunnen, behalve voor de goed koope treinen, welke met tochten over het IJsselmeer in verbinding staan, onbeperkt worden meegenomen, bevracht op rijwiel- kaarten van zestig cents (per tien stuks vijf gulden). De tochten, welke de Spoorwegen in sa menwerking met andere vervoersonderne mingen hebben samengesteld, zijn weer met enkele spoor-autobus- en spoor-boot- tochten uitgebreid, o.a. met een tocht per spoor naar Apeldoorn en een rondrit via Bentheim per reiswagen; naar Maastricht met een rondrit door Zuid-Limburg met bezoek aan Aken; naar Arnhem met een rondrit o.a. over Cleve en Wesel; naar Utrecht met een rondrit door het Gooi, één over de Veluwe en één naar de bloei ende heide; naar Nieuw-Bussum en per tram naar Huizen met een boottocht naar Volendam en Marken. Wij noemen deze tochten slechts als voorbeeld; men heeft een rijke keuze. De kinderen worden niet vergeten. De aandacht verdienen ook de dit jaar voor het eerst ontworpen standaard-reizen voor kinderen. Dit zijn reizen voor gezel schappen kinderen tot en met zeventien jaar, per spoor van alle stations naar Amersfoot, Amsterdam, Apeldoorn, Arn hem, Breda, Den Haag, Haarlem, Nijme gen, Rhenen en Rotterdam. De biljetten zijn niet alleen geldig voor de spoorreis, maar tevens voor tram- en autobusritten, rondvaart per boot door havens en grach ten en voor entrée in dierentuinen en op vliegvelden, terwijl in vele gevallen een consumptie inbegrepen is. Ook kan voor een gids worden gezorgd. Aan de gelei ders der kinderen wordt op ruime schaal vrij vervoer en entrée verleend. Men be hoeft zulk een tocht slechts een week vooruit aan het station van vertrek aan te vragen. Alles geschiedt tegen sterk ver laagde prijzen. De Spoorwegen geven aan elk vol tiental kinderen, dat op hun lij nen heeft gereisd op een uitstapjesbiljet voor kinderen, een gekleurd quartetspel cadeau, een aardig spel van frissche plaat jes, dat den lust, om in ons land te reizen, aanwakkerd en de belangstelling der kin deren voor de Spoorwegen opwekt. Een gratis advertentie! Nadere gegevens omtrent de reisgele genheid in ons land in het aangebroken zomerseizoen vindt men in een boekje, „Uitstapjes door Nederland", een uitgave van de N.V. C. J. van Doorne, te Delft. Dit werkje aan stations voor een kwartje ver krijgbaar, bevat voorin de data, vertrek en bestemmingsstations van alle 128 goed koope treinen, welke in Juli, Augustus en September 1934 zullen loopen ((de laatste op den derden Dinsdag in September uit allerlei plaatsen naar Den Haag). Zij zijn opgesomd onder een generaal hoofd: „Waar ben ik? Waar kan ik heen? Wanneer?" Bij voorbeeld: Als ik te Alk maar woon, kan ik met goedkoope treinen naar Den Haag of Rotterdam op die en die dagen en naar Breda (Liesbosch en Mast- bosch) of Eindhoven of Oisterwijk (ven nen) op andere, bepaalde dagen. Dan vol gen uitvoerige gegevens over plaatsbewij zen, waarmede men goedkooper kan rei zen dan met de gewone enkele reis-biljet- ten en gegevens inzake gecombineerde tochtjes per spoor, bus, boot, enz. In het boekje komen tevens geïllustreerde plaats- BUITENLAND. Overeenstemming te Genève bereikt omtrent het werkplan van Barthou. (3de blad). Bloedige botsingen met fascisten te Londen. (3de blad). Weer twee spoorwegaanslagen in Oos tenrijk, waardoor de internationale lijnen versperd zijn. (1ste blad). BINNENLAND. De Koningin en Prinses Juliana in Fries land en Noord-Holland. (1ste blad). Het totale bedrag, dat wegens verzwe gen en thans opgegeven vermogens en wegens verzwegen inkomsten de schatkist direct ten goede komt, bedraagt 10)4 mil- lioen gulden. (1ste blad). De saneering in den leer- en schoenhan- del. (1ste blad). Het reizigersverkeer tusschen Duitsch- land en ons land. (1ste blad). Tentoonstelling over de kloosterorden. (lste blad). De loting voor de militie. (4de blad). De algeloopen week in het Buiten land. (4de blad). De Radio-programma's. (2de blad). De liturgische week-kalender. (2de blad). Kinderrubriek met raadselwedstrijd. (2de blad). Vacantiereizen in ons eigen land. (lste blad). beschrijvingen voor, welke de onderschei dene vereenigingen voor vreemdelingen verkeer hebben bewerkt en die een waar borg bieden voor volledigheid en juist heid. Ook de N.V. Ook de N.V. Algemeene Transport-Onderneming (A. T. O.) ver spreidt een gids voor het seizoen 1934. De verspreiding hiervan is kosteloos. De boek jes zijn aan de meeste stations der Neder landsche Spoorwegen en aan alle Van Gend en Loos-A. T. O.-kantoren verkrijg baar. Men kan ook met gewone treinen, zelfs met Dieseltreinen, reizen en van een goedkoope reisgelegenheid „Spoor-A.T.O." profiteeren. Het boekje maakt duidelijk, welke voordeelen in de goedkoope tarie ven gelegen zijn en welke aardige gecom bineerde tochten de gelegenheid bieden, goedkoop en op een afwisselende manier veel te zien. BINNENLAND GENERAAL PARDON. In totaal kon 10 y, millioen worden nagevorderd. Naar wij vernemen is in verband met hot door minister Oud in het begin van dit jaar aangekondigde „generaal pardon" voor verzwegen belastingaangiften, die vóór 1 Mei 1934 alsnog zouden worden gedaan, in totaal nagevorderd kunnen worden een be drag van 10.500.000 aan vermogensbelas ting, Verdedigingsbelasting I, Inkomstenbe lasting en gemeentefondsbelasting, ver meerderd met alle opcenten. Het verzwegen vermogen, waarover is nagevorderd bedraagt, afgerond in mil- lioenen: voor 1931—1932 434 millioen; 1932—1933 498 millioen, voor 19331934 351 millioen, totaal 1283 millioen. Het verzwegen inkomen bedroeg: voor 1931—1932 26 millioen, 1932—1933 25 mil lioen en 19331934 20 millioen.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1