LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. RECHTZAKEN ZATERDAG 9 JUNI 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. PAG. 10 GEMEENTERAAD VAN VOORHOUT GEMEENTERAAD VAN TER AAR HOOGMADE Voetbalclub V.C.H. Deze vereeniging hield een buitengewone ledenvergadering in het café Witteman. De voorz., de heer A. Schroder, opende de vergadering met den christelijken groet en heette allen wel kom, inzonder den zeereerw. heer pastoor Borsboom. Het deed spr. genoegen de groote belangstelling te zien en hij dank te de leden, en ook degenen, die hier niet tegenwoordig waren, voor al hetgeen men gedaan had, opdat deze vereeniging tot stand kon komen. Hierna worden door den secretaris, den heer P. Boerma Jr., de notulen gelezen, die onveranderd met dankzegging werden goedgekeurd. Door den penningmeester, den heer Corn Lieverse Lz., wordt een overzicht gegeven over de financiën en een begrooting voor gelegd tot de competitie begint sluitend in ontvangsten en uitgaven op 189. Hierna wordt door den secretaris het nieuwe reglement punt voor punt voorge lezen en besproken. Nadat hier en daar en kleine wijziging was aangebracht, werd het reglement met algemeene stemmn goedgekeurd. Nu deze vereeniging in den Dioc. Bond is gegaan, is de naam vastgesteld: Voetbal club „Hoogmade" V.C.H., de kleuren zijn: wit shirt, groene broek en zwarte kousen. Hierna wordt door den secr. medege- deld, dat de leden zich kunnen verzekeren tegen ongelukken tegen de premie van 1.30 per jaar en wel voor ƒ2000 bij le venslange invaliditeit, 1000 bij overlij den en een gulden per dag bij ongeluk. Vervolgens had de benoeming plaats van een elftal-commissie, die geheel buiten het bestuur staat. Besloten werd de heeren L. Lieverse Cornsz., A. Hoogerwerf en C. v. Schagen hiervoor aan te zoeken, met als plaatsvervangers de heeren P. Hoogenboom en Th. Straathof. Tot kas-commissie wer den gekozen P. Witenaar, G. Volwater en J. Kaptein Jr. Van de nu volgende rondvraag werd een groot gebruik gemaakt. Nadat nog eenige vragen waren gesteld aangaande het speelterrein werd besloten om voorloopig de oefening te houden ou Dinsdag- en Zaterdag-avond van 7.30 tot 8.30 uur. De voorz. dankte allen voor hun mede werking, inzonder den secretaris, die zooveel voor de vereeniging doet en hier na volgde sluiting. Partij bloembollen in beslag genomen. Dat het zaak is om niet met de wettelijke voorschriften te spotten, bleek wederom hier. De heer H. C. v. d. M. had ook niet voldaan aan de desbetreffende voorschrif ten, inzake de saneering en nu werden on der toezicht van 2 hoofdcontroleurs en rijks- en gemeente-politie en 17 daartoe aangenomen arbeiders zijn te veld staande bedden gerooid en opgeborgen. VOORSCHOTEN Esperanto. Voor het esperanto-exa- men is geslaagd de heer J. -C. Korswagen, alhier. WARMOND Personalia. Mej. van Stijn alhier is geslaagd als onderwijzers. Zij genoot haar opleiding op de Kweekschool „De Voorzie nigheid" te Amsterdam. De kapitein, de heer C. Slingerland, alhier ,van het bekende motorjacht de Feja, eigenaar de heer Sijthoff te 's Gra- venhage, is te Scheveningen geslaagd als radio-telefonist. De Feja is een van de weinige booten die een eigen zend-instal- latie aan boord hebben. Collecte. Tijdens de Kaagweek zal door het Crisis-Comité alhier een groote collecte worden gehouden, welke warm wordt aanbevolen in de, weldadigheid van de sportbeoefenaars, doch ook van de in gezetenen. Andere jaren wordt geduren de de Kaagweek steeds een collecte ge houden door het Groene Kruis, doch deze instelling is bereid gevonden deze dagen voor het houden van een collecte af te staan aan het Crisis-Comité. Stuur-defect. Door een defect aan de stuurinrichting is een raceboot van den heer d. V. uit Amsterdam met flinken gang op den wal geloopen en ongeveer 2 meter in den wal gedrongen. Niet dan met groote moeite is het gelukt de boot weer vlot te krijgen, waarbij bleek dat een ge deelte van het voorschip was ingedrukt. ZILK. „Van Nispen". Door werklooze leden der vereeniging wordt het terrein der V.V. „Van Nispen" grootendeels van nieu we graszoden voorzien, hetgeen hard noo- dig was en een goede verbetering zal blij ken te zijn. De tot trainer van „Van Nispen" be noemde Engelsche trainer Sigerius, heeft z;jn werkzaamheden alhier als zoodanig ter hand genomen. Een en ander heeft niet alleen de volle aandacht der spelers zelf, maar de oefeningen trekken tevens veel publiek. Voor V. N. een goede gelegenheid zich te oefenen voor de komende compe titiewedstrijden. Verdwijnende duinen. Kalm maar ze ker worden de duinen aan den „Ruigen- hoek" weggevreten door de zandzuigers enz. welke reeds geruimen tijd hun werk zaamheden verrichten in de duinen van „Arnoud" alhier. Ook de trotsche z.g. „Hooge berg" is reeds lang verdwenen en nog slechts kor ten tijd of ter plaatse zullen de bollen groeien op „hoop van zegen". Gisteravond om 8 uur kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter is de heer G. Bulten, burgemeester. Alle leden waren aanwezig. Nadat geopend was met gebed en als eerste stemmer was aangewezen het lid De Groot, werden de notulen der vorige ver gadering ongewijzigd vastgesteld. De voorzitter zegt da/t B. en W. den len ambtenaar G. A. Thien hebben benoemd tot waarnemend secretaris, die in een open bare vergadering nog de vereiscbte eeden moet afleggen. Hierna verschijnt de wnd. secretaris, die in handen van den voorzitter de ambts- en zuiveringseed aflegd. Van Gedeputeerde Staten is bericht inge komen, dat de begrooting van het waterbe drijf onveranderd is goedgekeurd (dienst jaar 1934). Hierna komt in beihandeling het verzoek van J. J. A. E. Angevaren, alhier, om ge deeltelijke teruggave van het door hem be taalde verlofisreoht over het loopende jaar. Zh.st. wordt het voorstel van B. en W. oon 75% terug te geven, goedgekeurd. Verlaging huur- en pacht sommen. Vervolgens brengt de voorzitter ter tafel de verzoeken van H. J. van der Laan en P. Lemmers Sr., die om verlaging verzoe ken van de over 1934 verschuldigde pacht sommen, terwijl H. J. van der Laan tevens in zijn verzoek vervat heeft een verzoek om het huurcontract te beëindigen met in gang van 1 September a.s., daarbij wijzen de op de slechte resultaten welke 't bloem bollenland opleveren. De voorzatter zegt allereerst, dat wet houder Van der Laan niet in de vergade ring van B. en W. was, toen dit onderwer- pelijke punt ter sprake kwam. B. en W. stellen den Raad voor, om voor H. J. van der Laan 50 cent per RR. en voor P. Lem mers 40 cent per R.R. te laten betalen over 1934, en om aan Van der Laan vergunning te verleenen, dat hij wordt ontslagen van de verdere consequenties van het huur contract, echter met dien verstande, dat H. J. van der Laan aan B. en W. aantoont dat hij zijn bedrijf als bloembollenkwee- ker beëindigt en niet wederom zal begin nen. Het lid Van Reijsen is van meening, dat B. en W. wel wat ver gaan met reductie verleenen en acht 50% verlaging toch zeker wel voldoende, en adviseert om dan te handhaven hetgeen de Crisispachteommis- sie het vorige jaar heeft toegekend als kor ting op de pachtsommen. Ook de leden Nijssen en Spierenburg spreken in gelijken zin, waarna nog het lid Van der Geer aan het woord komt en zegt, dat hij zich aan sluit bij de voorgaande sprekers, en daarbij nog gaarne toevoegt, dat het bedrijfsrisico, hetgeen elk bedrijf ongetwijfeld heeft, voor betreffende huurders geheel verloren gaat. Elk bedrijf moet het risico zelf dragen en meent dat 50% ook zeker wel voldoende is. Het voorstel van B. en W. wordt hierop met 9 tegen 1 stem verworpen; alleen wet houder Van der Hulst stemde vóór, terwijl wethouder Van der Laan buiten stemming bleef. Hierna besloot men z.hst. het huur bedrag voor bovengenoemde adressanten en daarbij ook nog de heer C. van Werk hoven, voor 1934 te bepalen als in 1933 was vastgesteld. Het voorstel van B. en W., om H. J. van der Laan van zijn contract met ingang van 1 September af te helpen, wordt eveneens z.h.st. aangenomen. De inning van de waterleiding- gelden. Aan de odrde was nu een punt dat de bijzondere aandacht genoot van alle aan wezigen, n.l. een verzoek van verschillende huiseigenaren en van de vereeniging van huisseigenaren „Sassenheim en Omstre ken", om de abonnementsgelden van de watergelden niet, zooals in de vorige raads vergadering besloten was, te innen bij. den huiseigenaar, doch om den bestaanden toe stand te bestendigen en te innen bij den huurder. B. en W. prae-adviseeren afwij zend op dit verzoek, omdat het een uit komst beteek ent voor het bedrijf, neem o.a. tijdibeparing en vermindering van werk, en consequent dus ook geen salaris- verhooging voor ambtenaren en incasseer der. Het lid Van Reijsen steekt van wal met een pleidooi ten gunste van het prae-ad- vies van B. en W. Het lid Spierenburg echter, kan zich in het geheel niet met de zienswijze van B. en W. vereenigen. Spr. zegt, dat vroeger deze maatregel wei in de oude verordening stond, doch slechts als noodmaatregel werd aangegrepen. Spr. vindt het niet te bil lijken dat de huiseigenaars nu voor incas seerder moeten gaan spelen ten behoeve van het bedrijf, en meent dat het gevolg hiervan zal zijn: dat de huiseigenaars voor deze arbeidspraestatie zullen wensohen be loond te worden, waardoor de huur wordt verhoogd. Wethouder Van der Laan is het tegen gestelde van meening; spr. acht het meest voor de hand liggende dat men zal over gaan tot huurverlaging, en wijst o.a. naar de huurverlaging in het Boerhaave- kwartier, die van deze maatregel het ge volg is. Deze huren zijn verlaagd, een voorbeeld, dat navolging verdient. Inder tijd zegt spr. meende men dat de huren zouden worden verhoogd, omdat de leiding in huis moest worden gelegd; om deze reden tot huurverhooging te voorkomen legde de gemeente gratis de leiding tot in het huis, hetgeen een flink voordeed be- teekende voor de huiseigenaren. Spr. acht thans, nu de gemeente ook eens een contra- praestatie vraagt waarop zij recht heeft van de huiseigenaren, een dusdanige actie niet op zjjn plaats. De voorzitter is het volkomen met het •gesprokene van wethouder Van der Laan eens, terwijl in tal, ja wel de meeste ge meenten in Nederland het abonnements geld van de waterleiding wordt geïnd bij de exploitant van het huis, en noemt ver schillende gemeenten waar het tarief al dus wordt toegepast, Spr. wijst er dan nog op, dat bij het bestendigen van den be staanden toestand, een salarisverhooging van incasseerder en administrateur het ge volg zullen zijn. De heer Witteman geeft hierop zijn mis noegen te kennen over de toepassing om het geld bij de huiseigenaren te incassee- ren, ziet hier ook huurverhooging in. Spr. sluit zdch voor het overige aan bij den heer Spierenburg, waarna nog het lid de Groot in vrijwel gelijken zin spreekt. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht heeft tot resultaat, dat de nieuwe toestand zoo zal blijven, en dus de huis eigenaren het waterleidinggeld zullen te hebben incasseeren bij hunne huishuurders. Voor stemden de leden: Jansze, Van der Laan, Van der Hulst, Angevaare, Van der Geer, Van Reijsen, Vester en Nijssen, ter wijl de leden: de Groot, Spierenburg en Witteman zich tegen verklaarden. Hierna kwam de subsidie aan de Chr. H.B.S. ter sprake en B. en W. afwijzend tegen deze subsidie stonden, wijzend op de slechte financieele positie der gemeente, voor welk onderwerp de heer Spierenburg zich interesseerde en inlichtingen vroeg, nl. of dit geen absoluut verplichte subsi die was, en of er dan geen andere niet- verpliohte subsidies werden gegeven, waar op de voorzitter ten antwoord gaf, dat al leen de subsidie aan de bewaarschool al hier de eenigst onverplichte subsidie was, welke door de gemeente werd gegeven. Het voorstel van B. en W. om geen sub sidie te geven werd hierna z.h.st. aange nomen. Hierna werd goedgekeurd en vastge steld de verordening op het beheer van het Waterleidingbedrijf in de gemeente Voor hout, welke verordening vrijwel geheel overeenstemt met de vigeerende verorde ning. Stemming over dit onderwerp werd niet verlangd. Tot onbezoldigd ambtenaar van den bur gerlijken stand wordt dan hierna gekozen en benoemd verklaard: G. A. Thien met 11 stemmen, ambtenaar ter secretarie al hier. B. en W. hadden voorgesteld om de zekerheidstelling voor den nieuwen admi nistrateur te bepalen op 1000.hetgeen ook voor den ouden administrateur zoo was. Aangenomen z.hst. Het voorstel van B. en W. om het salaris van Agent der Arbeidsbemiddeling te ver lagen en te brengen van 75 op 25, wordt, nadat de leden Spierenburg en Wit teman hun licht bij den yoorzitter hebben opgestoken, en wethouder Van der Laan daarbij behulpzaam was, zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De salariskorting hoogere ambtenaren. Ingekomen was een schrijven van Ge deputeerde Staten inzake de salariskor ting van burgemeester, secretaris en ont vanger, waarbij zij mededeelen, dat voor 1934 voor deze functionarissen dezelfde korting zal gelden als voorgaande jaar, in uitzicht stellende een nadere herziening der salarissen. Ook deze nadere herziening komt eveneens ter tafel, waarbij de voor zitter eenige opmerkingen maakt, en den raadsleden het verschil laat zien tusschen de oude en de nieuwe salarissen. B. en W. willen Gediep. Staten berichten, dat de Raad ten aanzien van deze herziening van salarissen voor de functionarissen in de ge meente Voorhout, geen nadere opmerkin gen wensohen te maken. Het lid Spierenburg acht het grovelijk onbillijk, dat de lagere ambtenaren meer korting ontvangen dan de hoogere, en vindt het standpunt van Gedep. Staten on juist; spr. wil op een hoogere korting aan dringen. Spreker zegt, dat hij het niet pret tig vindt om in tegenwoordigheid van de betreffende functionarissen deze uitlating te moeten laten hooren, maar acht het in het belang van de gemeente. Wethouder Van der Laan vraagt zich af, of het wel een goed argument is, om bij Gedep. Staten te komen en te zeggen, kort nu onze hoogere ar btenaren a.u.b. wat meer want onze lagere ambtenaren zijn ook meer gekort. In geen geval, zegt spr., zullen Gedep. Staten zich spiegelen aan de gevoerde salarispolitiek van den Raad, tjo.v. de ambtenaren en werklieden. Het lid Van Reijsen wil niettegenstaan de het betoog van wethouder Van der Laan, er bij Gedep. Staten op aandringen, dat meer korting op hoogere functionaris- ren wordt toegepast, daarbij wijzende op de minder gunstige financieele positie der gemeente. - Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht, geeft te zien, dat 6 raadsleden een hoogere korting wensohen en 5 met B. en W. meegaan. De leden: de Groot, Jansze, Spierenburg, Witteman, Van Reijsen en Nijssen, zjjn dus voor hoogere korting. Hierna komen de wijzigingen der ge meente-begTootingen in behandeling, die vrijwel zonder en enkele discussie en zon der hoofdelijke stemming worden aange nomen, niet eerder echter, dan nadat ze waren toegelicht door voorzitter en secre taris. Rondvraag. Het lid Spierenburg zou gaarne in cijfers uitgedrukt wenschen te zien, tot welke be sparing het vuilnis ophalen van éénmaal per week in de toekomst zal leiden, waar op de voorzitter antwoordt, dat per week 2 menschen een heele dag daarvoor dis ponibel moeten zijn en dat deze genomen maatregel alleen geldt voor de zomer maanden. Het lid Van Reijsen, kan ziioh uit bezui nigingsoogpunt zeer wel vereenigen met de maatregel van B. en W. om alle lantaarns gedurende den zomer uit te laten, doch Donderdagavond kwam de Gemeenteraad in openbare zitting bijeen ten Gemeente huize onder praesidium van Jhr. de Muralt. Te zes uur opent de voorz. de vergadering, vraagt de aandacht voor het uitspreken van het gebed. Hierna gaat de secr. over tot het voorlezen van de notulen. Deze worden zonder op- of aanmerkingen vastgesteld. Bij de ingekomen stukken zijn goedge keurd terugontvangen van Ged. Staten eenige besluiten van de vorige zitting. Uit het verslag van de Volkshuisvesting verne men wij, dat in het afgeloopen jaar minder gebouwd werd dan het voorgaande. Er is vergunning verleend voor zes nieuwe wo ningen, 1 bedrijfswoning en zes andere ge bouwen. De Gem.-Opzichter heeft geregel de controle gehouden. Een perceel, D. 40, is onbewoonbaar verklaard. Bij punt 2 van de agenda, herbenoe ming van twee leden voor het bestuur der Woningbouwver. leest de voorz. het schrij- venv oor van den heer Joh. v. Vliet Wz., die vanwege z'n hoogen leeftijd niet meer in aanmerking wenscht te komen voor een eventueele herbenoeming. B. en W. heb ben op de voordracht geplaatst zijn zoon J. M. v. Vliet. Na gehouden stemming werd het aftredend lid C. Kroon herkozen en J. M. v. Vliet gekozen. Bij de nadere vaststelling van een rege ling omtrent toelating- van kinderen uit Alphen a. d. Rijn op de Openbare Lagere school, krijgen wij eerst een lange brief van het voornoemde gemeentebestuur, naar aanleiding van het vorig raadsbesluit. Het zou gaarne het genomen besluit her zien willen en aanneming van een harer voorstellen, die de voorz. nader toelicht Na eenige bespreking neemt de Raad een voorstel aan van den volgenden inhoud: de gemeente Alphen betaalt voor ieder kind wat bij oms de apenbare lagere school be zoekt, de kostprijs van elk kind. De salarissen van Burg., Secr. en Ontvanger. De voorz. maakt de verlaging der jaar wedden van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers nu bekend, volgens besluit van Ged. Staten. Onze gemeente is inge deeld bij de zesde klasse. Ged. Staten zijn voornemens het maximum-salaris van den' Burgemeester van 3700 terug te brengen naar 3500, van den Secretaris van 3500 naar ƒ3200 en van den Ontvanger van 1650 naar 1600. Gaarne zou nu het Col lege van Ged. Staten de gevoelens weten van den Raad. De heer v. d. Weyden had ook graag het bedrag van den Ontvanger zien terug gebracht met eenzelfde percentage als het salaris van Burg. en Secr., b.v. op 1550. Algemeene instemming vond dit bij de ove rige leden, doch wat zal het baten? Een nul te veel! Het voorstel tot het aangaan van een geldleening ten bedrage van 10.500. nam heel wat tijd in beslag. Eerst kreeg de correspondent een sneer, in verband met het reuze bedrag, genoemd in de krant. Er stond een nulletje teveel, dat was al. Heel deftig kon ik achter de „zetter" schui len. Een reuze verdediging! Na dit intermezzo deelt de voorz. mede waarom een geldleening. De gemeente heeft in het afgeloopen jaar wegen aange legd en verbeterd. Hiervoor is een bedrag genomen op loopende rekening van 10.500.Dit bedrag zal in een geldlee ning worden omgezet bij de Bank van Ned. Gemeenten, rente 4 pet. a parij aflos sing ƒ750.per jaar. Nu toch het wegenplan aangesneden wordt, willen enkele raadsleden meer we ten over deze zaak. Verschillende vragen worden gesteld en de antwoorden zijn het volgende: de aanleg weg naar de Centrale Veiling en verbetering Langeraarsche weg heeft gekost 23 duizend gulden, dit is ta melijk in overeenstemming met de Begroo ting. In 1933 is geboekt 16 duizend gulden, hiervan ontvangen van het Rijk 4700. De toeslag van het Rijk over 1934 is min der, ongeveer 46/75 x 62 pet. Dit gaat al leen over de arbeidsloon en. Het „teerdek" zal voorloopig nog achterwege blijven, vooral met het oog op het soms zakken van den weg. De heer v. Vliet vond den weg zoo vreeselijk stofferig, doch welke weg, die niet bedekt is met teer, is stofvrij? De heer v. d. Weyden is ook huiverig om di rect den weg te bedekken en wijst op de verschillende lekkages met de waterleiding. Een technicus heeft hem verteld, dat de dienstleiding met een bocht aan de hoofd leiding had moeten gemaakt worden, bij eventueel zakken van de groote leiding. Hierna wordt met algemeene stemmen be sloten tot het aangaan van de voorgestelde geldleening. Verbouwing gemeentehuls. Het voorstel tot uitbreiding van het ge meentehuis bracht variatie. Uitbreiding van de Sacretarie is absoluut noodig, aldus de voorz. Den laatsten tijd werken de Secr. en de Burgem. in de Raadszaal, doch dit is verre van gemakkelijk, gezien het feit, dat de noodige stukken meestal in de kasten van het Secretarie zijn opgeborgen, en men heeft geen orde. Ook bij het ont vangen van personen voor besprekingen acht het gevaar voor het verkeer, dat de lantaarn aan de Teylingerlaain, op de z.g. Bultbrug wordt uitgelaten. De voorzitter zegt, dat het op technische moeilijkheden zal stuiten om één lantaarn in 'n bepaalde schakeling te laten brainden maar zegt toe in B. en W. te zullen over wegen om bijv. reflectors te plaatsen. Niets meer a?n de orde zijnde ging men over in geheime zitting. is er bijna geen ruimte. Dit alles heeft ertoe meegewerkt bij B. en W., om met plannen in den Raad te komen voor uitbreiding. Het eerste plan is, achter de Raadszaal aan te brengen een af deeling voor den Burge meester en één voor den Secr. met de po litie. Het 2e plan: het bureau van de ar beidsbemiddeling met nog een klein ka mertje daarnaast te maken tot één geheel voor den Burgemeester, daarnaast, de zoo genaamde blauwe keuken, als werkkamer in te richten voor den Secr., en daaraan of daarachter een nieuwe kamer voor de poli tie en Gem.-Opzichter. Het eerste plan kost 1200.het tweede 1905.Wanneer het 2e plan aangenomen wordt, is de voorz. ervan overtuigd, dat er in geen jaren uit breiding behoeft plaats te hebben. Van de ze plannen zijn teekeningen gemaakt, die bestudeerd worden door den Raad, doch de leden oordeelden het beter om eens een kijkje te gaan nemen achter het Raadhuis. Dit geschiedde. Na een korte pauze werd de zaak ver der afgehandeld en na nog een paar inlich tingen gevraagd te hebben ,werd het 2e plan met algemeene stemmen aangenomen. Hierna volgen eenige reclames school geld en hondenbelasting, die worden af gewerkt. De wijzigingen in de Begrooting gaan evenzoo vlot onder de hamer door. Bij de rondvraag vindt de heer Hooger- vorst het een groot ongerief, dat in de dijk- sloot te Langeraar een brug vervangen is door een dam. De voorz. licht dit nader toe. B. en W. hebben aan de hand van de po litieverordening het recht dit te weigeren, maar deze bewuste dam lag er al in, voor dat zij daarvan kennis kregen. Toen hebben B. en W. een uitzondering gemaakt, des te meer, daar het hier een minder druk be varen gedeelte betreft. Sommige leden wenschten geen dammen meer te hebben in de dijksloot, anderen wel. De heeren v. d. Weyden en Kroon oordeelden, dat het stevigte aanbrengt voor den weg. De heer Hoogervorst stond op de bres voor de tuin ders, die reuze profijt hebben, wanneer de dijksloot bevaarbaar blijft, en de heer v. Vliet wilde de zakenmenschen geen belem meringen brengen. Als zij een dam neer gooien is dit voordeeliger dan een brug. Verschil van meening. Er werd zelfs nog gewezen op het landelijke van het dorp, dit verdwijnt als de brugjes weg gaan. Voor B. en W. een moeilijk ding. De heer v. Vliet klaagde over het voet ballen op den openbaren weg, niet alleen te Korter aar, doch ook te Langeraar. Ver scherping politie-toezicht zal volgen. De heer J. A. Koeleman vraagt, hoe het staat met de menschen, die werkwillend zijn en momenteel geen werk kunnen krij gen. De voorz. antwoordt, dat de steunrege ling is stopgezet, doch mochten er zijn, die helaas geen werk hebben, dan worden zij gesteund. Hierna sluiting. BIER IN DEN KELDER. Als eerste im Nederland had een bier brouwer uit Roosendaal het Bier-besluit overtreden. In zijn kelder had hij een hoe veelheid bier voorhanden, waarvan het extract minder was dian 9%. De kantonrechter te Bergen op Zoom had hem veroordeeld tot een boete van 1000, subs, honderd dagen hechtenis. Verd. ging echter in hooger beroep bij de Bredasche rechtbank. De eisch van het O. M. luidde 700 boete of vijftig dagen hechtenis, het vonnis 400 boete of tien dagen hechtenis. HET N.S.B.-INSIGNE NIET OPZICHTIG. Ook niet in de rechtszaal. De Kantonrechter te Roermond heeft schriftelijk vonnis geveld in de zaak tegen den propaganda-ingenieur van den N.S.B., den heer Boddé, te Roermond, die onlangs terecht stond voor de Roenmondsche recht bank, alwaar hij moest terecht staan in zijn functie van uitgever van het N.S.B.-propa- ganda-orgaan „Hou Zee". De ambtenaar van het OM., mr. Maris, was van oordeel, dait de omstandigheden, waaronder verdachte in deze het insigne had gedragen, hem strafbaar maakte en eischte deswege een boete van 10. De Kantonrechter oordeelde het ten las te gelegde bewezen, doch niet vallende on der de strafbepaling van het nieuwe artikel 435a van het Wetboek van Strafrecht. Im mers de Kantonrechter is op grond van de omschrijving van de uiterlijke kenmerken van het insigne, zooals deze omschrijving bij dagvaarding is gesteld en op grond van eigen bezichtiging daarvan ter terechtzit ting, van oordeel, dat het insigne, als be scheiden in vorm, kleur en afmeting, niet het karakter draagt van opzichtigheid. De zienswijze van den vervolgenden ambtenaar van het O.M., dat het kenmerk van opzichtigheid zoude bepaald worden door de omstandigheid, waaronder het in signe wordt gedragen, deelt de Kanton rechter, blijkens zijn overwegingen in het vonnis, niet, omdat de al-of niet opzich tigheid van een onderscheidingsteeken naar het inzien van den Kantonrechter, moet beoordeeld worden naar de uiterlijke ken- teekenen van het insigne zelf. Ook de ver dediger van verdachte, Mr. Tonnaer uit Venlo, was de laatste zienswijze toegedaan. Het vonnis luidde dan ook ontslag van rechtsvervolging, waartegen aangezien het hier een „proefproces" betrof, door den ambtenaar hooger beroep zal worden inge steld, waarna de zaak bij de Rechtbank te Roermond in behandeling zal komen.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10