DENK VOORAL AAN WAALS' JUNI-RECLAME ÉÉN WEEK GRATIS KOOPEN fl. fl. DE FINANCIËN DER PLATTELANDS GEMEENTEN. (ONDERDAG 7 JUNI 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD. PAG. 1 TVANGT ONTVANGT: 1 Bij aankoop van fl. 5.- Grafis-Bon van 1.- Bij aankoop van fi. 10.- Gratis-Bon van fl. 2.- Bij aankoop van fl. 25.- Gratis-Bon van fl. 5.- Bij aankoop van fl. 50.- Gratis-Bon van fl. 10.- Bij aankoop van fl. 100.- Gratis-Bon van fl. 20.- Bij aankoop van fl. 250.- Gratis-Bon van 50.- Bij aankoop van fl. 500.- Gratis-Bon van fl. 100.- Leest verder de aanplakbiljetten op onze etalages lil O 3 |2L haarlemmerstr. WW Êrïl Irtt in 130-136 LEIDEN BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 7 Juni 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 774.5 te Janmayen. Laagste barometerst.: 756.8 te Warschau. Verwachting tot den avond van 8 Juni: zwakke tot matige veranderlijke wind, afnemende bewol king, aanvankelijk nog kans op regen of onweer, later iets warmer. De hooge drukking in het Noorden bleef in beteekenis toenemen en ook in Duitsch- land en Frankrijk stijgt de barometer, zoo dat ons land thans afgezien van Polen de laagste barometerstanden vertoont. Alleen ver in het Westen op den Oceaan is een niet zeer diepe depressie. In Scandinavië is de temperatuur tot ver boven normaal gestegen. Ook in Duitschland werd het warmer, maar is nog regen of onweer te wachten; Danzig meldt 61 milimeter re gen. In Noord-Frankrijk is het vrij koel en regenachtig, in het Zuiden is het fraai, warm weer. Op de Britsche eilanden valt in het Zuiden nog regen, het Noorden heeft vrij zonnig weer met matige temperatuur. Aanvankelijk is hier te lande veranderlijke wind te wachten, by het Westwaarts-trek- ken van de depressie. Daarna volgt wel licht Oostelijke wind met stijging van tem peratuur. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 13.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.*. Van Donderdagavond 9.46 uur tot Vrij dagmorgen 4.12 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl",, T uur 18 gr. C. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 7 uur 18.5 gr. C. SPORT WIELRENNEN DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN. Bijzonderheden over het programma. De „Deutsche Radfahrer", het officieele orgaan van de Duitsche wielrenners-orga nisatie, publiceert nadere bijzonderheden over de a.s. wereldkampioenschappen te Leipzig, welke van 16 tot en met 19 Augus tus zullen worden gehouden. Het eerst wordt genoemd het baan-wereldkampioen- schap voor amateurs. Elk land, dat bij de U. C. I. is aangesloten, heeft het recht vier renners hiervoor af te vaardigen. Ook voor den wedstrijd om het wereldkam pioenschap voor beroepssprinters kan elk land vier renners doen deelnemen. Vol gens de U.C.I.-bepalingen ontvangt de winnaar der beroepssprinters 1000 goud francs, de tweede aankomende 500, de derde 250 en nummer vier 125 goudfrancs. Alle deelnemers, die zich bij deze korte afstandswedstrijden niet kunnen plaatsen, zullen in de gelegenheid worden gesteld uit te komen in een voorgift-wedstrijd. Voor de beroepsrijders zijn hiervoor zes geldprijzen van 300 tot 50 goudfrancs ter beschikking gesteld. Aan het stayersnummer mogen ook dit jaar van elk land slechts twee vertegen woordigers deelnemen. De afstand van den rol is overeenkomstig de internationale bepalingen vastgesteld op 60 c.M. De se ries over 100 K.M. al naar de grootte der deelneming zullen in twee of drie se ries worden verreden zullen Donderdag 16 Augustus plaats vinden. De finale wordt op 19 Augustus gehouden en gaat even eens over een afstand van 100 K.M. De winnaar ontvangt 1250 goudfrancs, num mer twee 750 en nummer drie 375 goud- francs. Op Zaterdag 18 Augustus worden de beide wegwedstrijden gehouden op een parcours van 9.4 K.M. lengte. De amateurs moeten den afstand twaalf maal, de be roepsrijders vier en twintig maal afleg gen. Bovendien worden nog vier andere wegwedstrijden houden, een internationale uitnoodigingsrit, een wedstrijd voor Duit sche amateurs op den weg, behoorende tot de C-klassef en een wedstrijd voor ama teurs over 125.8 K.M. Over een afstand van 5.7 K.M. bedraagt het hoogteverschil 174 meter. Tenslotte staat een jeugdwedstrijd op het programma over 40 K.M. De straat- of wegenbelasting door A. A. C. M. VAN IERSEL Burgemeester van Noordwijkerhout. XIX. Een belangstellend lezer van de „Leid- sche Courant", tevens raadslid, vraagt mij enkele inlichtingen omtrent de straatbe lasting. Zulks geeft mij aanleiding om dit onderwerp, dat ik tot heden slechts vluch tig even besprak, eens nader te behandelen. In art. 280 der Gemeentewet lezen wij daaromtrent het volgende: „Wegens gebouwde eigendommen en „daarbij behoorende erven, die aan open- „bare land- of waterwegen in de gemeente „belenden of in de onmiddellijke nabij heid daarvan gelegen zijn en wegens on bebouwde eigendommen, die aan deze we- „gen belenden of op den wegen uitgang „hebben, kan een belasting geheven wor- „den naar grondslagen, volgens welke een „billijke bijdrage gevorderd wordt „in de kosten ten laste der gemeente ko- „mende voor aanleg en onderhoud dier „land- en waterwegen, voor hunne ver dichtingen voor afvoer van water en vuil." Wat is nu een billijke bijdrage? Tot voor enkele jaren stelde de Kroon zich op het standpunt, dat een billijke bij drage zich moest beperken tot 50 pet. der ten laste der gemeente blijvende kosten. Onder den drang der financieele moei lijkheden schijnt de Kroon dit standpunt te hebben verlaten en neemt deze thans wel genoegen met een hoogere opbrengst der straatbelasting dan 50 pet. van de ter zake ten laste der gemeente blijvende kos ten, al zal deze opbrengst een bijdrage moeten blijven en nimmer zoover kunnen gaan, dat zij alle uitgaven die de gemeen te heeft te doen voor aanleg en onderhoud van wegen, voor hunne verlichting en voor afvoer van water en vuil volkomen dekt. Hoe moet nu de te betalen straatbelas ting billijkheidshalve voor de diverse per- ceelen worden verdeeld? Dit hangt uitsluitend af van het subjec tief inzicht van den gemeenteraad. Vast staat volgens diverse arresten van den Hoogen Raad dat het boven geciteerde art. 280 der Gemeentewet niet vor dert, dat er verband bestaat tusschen de kosten, die de gemeente maakt voor b e- paalde wegen en de heffing van straat- belasting op d i e wegen. Aan den gemeentelijken wetgever is op gedragen de bijdrage met het oog op de plaatselijke omstandigheden naar billijk heid te regelen, de vraag of de in de ge meente aangenomen grondslag inderdaad leidt tot een billijke bijdrage staat niet ter beoordeeling van den rechter. (Arrest van den Hoogen Raad d.d. 24 September 1930). In de practijk zien wij, dat de diverse gemeenteraden omtrent de wijze van hef fing eener straatbelasting zeer verschillen de opvattingen huldigen en dat de Kroon bij de toepassing van Zijn goedkeurings- recht die verschillende opvattingen sanctionneert. Zoo houdt de gemeente Hillegom bij haar straatbelasting uitdrukkelijk rekening met de kosten, die het onderhoud, de verlich ting en rioleering van bepaalde wegen voor de gemeente medebrengen. Te Hillegom wordt de belasting bere kend per strekkende Meter, dat het per ceel, gemeten aan de zijde van den open baren weg, lang is. De belasting bedraagt daar: a. voor een gebouwd eigendom, als wo ning gebezigd, 1.50 per Meter. b. Voor een gebouwd eigendom, niet als woning gebezigd 1.14 per Meter. c. Voor een ongebouwd eigendom 0.36 per Meter. De belasting is alleen dan ten volle ver schuldigd, als de gemeente zorgt zoowel voor onderhoud, als voor riolee ring en verlichting van den betrok ken weg. Heeft de gemeente alleen kosten aan de Een beschouwing over de straat belasting, die de gemeenten kun nen heffen. verlichting, of alleen aan de rioleering, dan is slechts 1/3 der belasting verschuldigd, draagt de gemeente alleen zorg voor het onderhoud, dan moet men 1/2 der belas ting betalen, bekostigt de gemeente voor een bepaalden weg slechts twee van de drie in de vorige alinea genoemde belan gen, dan is 2/3 der belasting verschul digd. Daarentegen heft Voorhout 0 pet. van de kadastrale belastbare opbrengst van alle eigendommen, zoowel gebouwd als onge bouwd. In Hillegom en te Voorhout gaat men dus uit van twee zeer verschillende syste men. Beide systemen worden door de Kroon goedgekeurd. Ook zijn er gemeenten ik meen zelfs zeer vele die enkel de gebouwde en niet de ongebouwde eigendommen belas ten. Wat evenwel niet kan worden toegela ten, is dat de eigendommen van hen, die buiten de gemeente wonen, zwaarder wor den belast dan die van ingezetenen. Gedachtig de spreuk, dat het hemd nader is dan de rok, heeft Voorhout dit eens ge probeerd. Het kreeg op de desbetreffende verordening zelfs de Koninklijke goed keuring. De gedupeerde uitwonende eige naars gingen evenwel van hun aanslag in de straatbelasting in beroep tot in hoog ste instantie, bij den Hoogen Raad. Deze overwoog, dat al aangenomen dat de vraag of een wegbelasting een bill y- k e bijdrage vordert in de ten laste der gemeente komende kosten van aanleg en onderhoud van land- en waterwegen of voor hunne verlichting of voor afvoer van water en vuil, uitsluitend staat ter beoor deeling van den gemeenteraad, die de be lasting vaststelt onder goedkeuring der Kroon, zoo volgt daaruit niet, dat een ge meenteraad onder dien naam tevens een geheel andere belasting zou mogen heffen, waartoe noch de gemeentewet, noch een andere wet aan dit College de bevoegd heid geeft. Dit geschiedt ten deze zegt de Hooge Raad verder nu van uit-wonende na tuurlijke personen een hoogere belasting wegens het bezit of genot der onroerende goederen wordt gevorderd dan van andere belastingschuldigen en zulks op grond, dat zij niet in de gemeente wonen. De betrek kelijke bepaling in de verordening, al mo ge die ook bij Koninklijk Besluit zijn goedgekeurd, mist, als in strijd met de wet, verbindende kracht en mag dus niet wor den toegepast. Hier desavoueerde dus de Hooge Raad openlijk de goedkeuring der Kroon. Natuurlijk geeft de straat- of wegenbe lasting, als iedere andere belasting, aan leiding tot onbillijkheden maar dit is niet te vermijden. Om een enkele voorbeeld te noemen. Een groot gedeelte van de eige naars van perceelen op den duinrand van Noordwijk kunnen nergens heen zonder van de wegen van Noordwijkerhout ge bruik te maken; maar als Noordwijkerhout te zijner tijd een wegenbelasting invoert, zal het deze eigenaars niet kunnen belas ten. Immers ter zake heeft de Hooge Raad uitgemaakt, dat, ofschoon art. 280 der Ge meentewet zulks niet uitdrukkelijk zegt, het de gemeente niet geoorloofd is belas ting te heffen van eigendommen, die niet binnen haar grondgebied gelegen zijn. M.i. dient de invoering eener straatbe lasting in den tegen woordigen tijd in dien zulks mogelijk is te worden ver meden. Want zij legt nieuwe lasten op de bezitters van vaste gronden in een tijds gewricht, dat de groote stijging van de waarde van het ruilmiddel groote daling van de waarde van vaste goederen heeft medegebracht. Daarop thans echter na der in te gaan, ligt buiten het bestek van dit artikel. UIT DE OMGEVING ZOETERMEER-ZEGWAART. Autotocht ouden van dagen. Woens dagavond vergaderde de commissie voor het organiseeren van autotochten voor ouden van dagen. Besloten werd op 28 Juni a.s. een tocht te organiseeren in de rich ting Amsterdam. Om den tocht te doen slagen zal in de eerstkomende weken een beroep worden gedaan op de weldadig heidszin van de ingezetenen. Daarvoor in aanmerking kornendien kun nen zich opgeven bij mej. wèduwe A. La- mens, Delftsche Waliaan en den heer P. van Berk, Dorpstraat te Zegwaart. Autobezitters gelieven zich op te geven bij den heer B. C. Groenheijde, Dorpstraat te Zegwaart. ZEGWAART. Geboren: Comefis, z. v. N. Rossel en W. Vis. Clazkia PetroneLlt, d. v. J. van der Velden en G. Jongenotter. Teunis Cornelia, z. v. P. Klos en J. Beerbhuijzen. Jacoba Catbarina, d. v. O. Bierman en J. C. Zandbergen. Gehuwd: J. van Beek, 27 j. en J. L. van Buijtene, 22 j. beiden te Zegwaart. ZOETERMEER. Geboren: Johannes Wilhelmus, z. v. J. B. Heggeiman en F. M. J. Rijneveen. Ondertrouwd: Cornells van der Lecq, oud 29 jaar te 's-Gravenhage en Anna Sophia Sidling, oud 23 jaar te Zeist, onlangs te Zoetermeer. Gehuwd: Pieter Buijs, oud 23 jaar en Apolonia Bos, oud 22 jaar. Jan Monster, oud 55 jaar en PetronelLa Verheul, oud 39 jaar. STADSNIEUWS DE VERKEERSWEEK Wederom werd tegen een 7-tal bestuur ders van motorrijtuigen proces-verb aal op gemaakt ter zake ondeugdelijke handrem, terwijl in de stuurinrichting van één auto 80 graden speling bevonden werd. Aan. 35 autobestuurders kon een blauw goedikeu- ringsbewijs worden afgegeven. In den afgeloopen nacht is een personen auto op den overweg Rijnsburger weg gere den tegen één der vorkpalen, waarop de af- sluitboomen rusten. De bestuurder L. E., wonende te 's-Gravenhage, bleek dronken te zijn. De beschadigde auto werd inbeslag- genomen, proces-verbaal werd tegen den bestuurder opgemaakt Vele voetgangers geven nog blijk weinig prijs te stellen op behoud van leven en ge zondheid. Althans komt men tot deze con clusie, als men hen met ware doodsverach ting in de lengterichting op den rijweg ziet loopen, of schuin de straat ziet oversteken, soms bovendien zonder eerst behoorlijk uit te kijken. Voetgangers, het trottoir is voor U. Be geeft U niet zonder noodzaak op den rij weg. Steekt den rijweg loodrecht over. Overtuigt U bovendien tevoren of dit vei lig kan geschieden. VERKEER VAN RECHTS GAAT VOOR. Zooals algemeen bekend gaat op een drie- of viersprong van wegen het verkeer van rechts voor. De wet maakt voor dezen regel geen onderscheid tusschen hoofd- en zijwegen. Wordt aangenomen, dat men den van rechts komende tijdig kon bemerken, d.wz zien of hooren, dan is de regel: Rechts gaat voor, voor 100% van kracht. Hieruit volgt, dat op een onoverzichtelijken hoek, wanneer de van rechts komende b.v. geen signaal gaf, deze ziah er niet op kan beroepen voorrang te hebben. Maakt de wet dus geen onderscheid tus schen hoofd- en zijwegen, de rechter houdt er in mindere of meerdere mate wel reke ning mee. De Hooge Raad heeft immers be slist, dat de van rechts komende, als hij uit een 'zijweg komt, wel degelijk heeft reke ning te houden met het verkeer op den hoofdweg, ook met dat komende van links. Derhalve mag hij niet rijden op een wijze, alsof hij zich van het verkeer op den hoofd weg van links komende niets aantrekt. Komt men uit een straat en gaat men een onoverzichtelijken hoek om, dan is het eisch, dat men vooral als men uit een zijstraat komt, zeer voorzichtig rijdt. Morgenavond zal door het Leidsche Po litie Muziekgezelschap in verband met de verkeersweek een wandeling door de stad gemaakt worden. Een propaganda wagen zal meerijden. Gevolgd zal worden de vol gende straten: Zonneveldstraat, Doezastraat, Witte Sin gel, Kaiserstraat, Rapenburg, Noordeinde, Rijnziohtbrug, Morschweg, Morsehstraat, Princessekade, Kort Rapenburg, Boom- markt, Aalmarkt, Vischmarkt, Burgsteeg. Handelreglster K. v. K. Opheffing: 4411. M. C. C. Droes. Voorschoten, Schoolstraat lOd. Manufactu renwinkel. Nieuwe inschrijving. 6406. Hoen derpark La Callina. Voorschoten, Donklaan 29. Hoenderpark en handel in pluimveevoe ders. E.: W. Bourgois, Voorschoten. AGENDA LEIDEN. Donderdag, R.-K. Reclasseeringsvereenlr ging. Zitting Vincentiusgebouw, Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag4toten metZondag 10 Juni a.s. waargenomen door apotheek: P. du Croix, Rapenbunrg 9, tel. 807. R. K. VEREENIGING TOT WIJK VERPLEGING. Aam het jaarverslag over 1933 is het vol gende cxnitleend: Zette het jaar 1933 in met de droeve tij ding, dat noodgedwongen de suibsidie der gemeente imet 10% verminderd zou wor den, gelukkig werd deze opzet niet uitge voerd, waarvoor bijzondere danik aan het Gemeentebestuur. Zooveel mogelijk werd gestreefd naar be houd van donateurs en getracht nieuwe aan te winnen.. Waar de Eerwaarde Zusters ook als stuk ken van het schaakspel zijn, vonden ver schillende mutaties dit jaar plaats. Waar liefde en plicht het gemeengoed van de congregatie zijn, veranderden alleen de namen, en werd met gelijke ijver en liefde gewerkt door de zusters, die dit jaar gin gen, bleven en kwamen. Vam den geneeskundigen Dienst mochten we weer dezelfde sympathieke hulp en medewerking ondervinden, waarvoor we graag bijzonder dank zeggen. Hier volgt het resultaat van de werk zaamheden: Bimmen de wijfcgebouwen: Oostdwars- graahit: 6560 behandelingen aan 1307 per sonen; Boerhaavestraat: 8143 behandelin gen aan 1049 personen: Middelstegracht: 4315 behandeling aan 515 personen. Buiten de wijkgebouwen: Oostdware- gracht: 10477 behandelingen aan 627 per sonen; Boerhaavestraat: 7938 behandelin gen aan 1049 personen; MiddelstegiraCht 7498 behandelingen aan 432 personen. Iedere Wijk afzonderlijk: Oostdwars- graoht: 17037 behandelingen aan 1934 per sonen; Boerhaavestraat: 16031 behandelin gen aan 1604 personen; Middelstegracht: 11813 behandelingen aan 947 personen. De drie Wijken samen: 44931 behandelin gen aan 4521 personen. „HANDELSBELANGEN BREESTRAAT". Men zendt ons volgend verslag: In het café-restaurant „In den Vergulden Turk" werd gisterenavond een vergadering gehouden door bovengenoemde vereeni- ging, ter bespreking van de middelen, die zouden kunnen leiden tot moderniseering van de Breestraat, om deze straat te maken tot een werkelijke winkelstraat waar gele genheid zal zijn voor het publiek om rustig te kunnen winkelen. De voorzitter, de heer Joh. Geytenbeek, opende te ongeveer 9 uur de vergadering en dankte de aanwezigen voor hun opkomst. Spr. had een grootere schare belanghebbende winkeliers ver- waoht. Het onderwerp: de verbetering van de straat, waar zij hun bestaan moeten vin den is toch belangrijk genoeg. Nadat de door den secretaris voorgelezen notulen waren vastgesteld, werd allereerst medegedeeld, dat door de L.M.C. aan het bestuur was bericht, dat zij geen mede werking aan de vereen iging kon verlee- nen. Dit schrijven werd uitvoerig bespro ken, en eenparig keurde men de houding der L.M.C. scherp af. Het agendapunt bestrating gaf nog al wat bespreking. Algemeen was men van oordeel, dat bestendiging van de toestan den van de Breestraat-bestrating spot met redelijke eischen, die men aan een winkel straat mag stellen. Het bestuur werd opgedragen een confe rentie met het hoofd der gemeente aan te vragen om er bij hem op aan te dringen, dat er aan dezen onhoudbaren toestand een einde wordt gemaakt en tevens te be spreken de wenschelijkheid van een ge deeltelijk parkeerverbod. De vergadering, die een buitengewoon prettig verloop had, eindigde met de unanieme verzekering van de aanwezigen, dat zij allen in eigen om geving propagandist zullen zijn voor de vereen iging. Te ongeveer half twaalf werd de verga dering gesloten. HASCO-EXPOSITIE. In den laatst en tijd hebben we reeds en kele malen melding gemaakt, dat verschei dene schilders hier ter stede het z.g. Hasco-diploma verworven hebben. De opleiding hiertoe gaat uit van de fa. Her man A. Sohreuder en Co. te Schoonhoven, die tevens een product fabriceert, dat ge heel van andere fabrikaten afwijkt. Hasco relief toch kan niet vergeleken worden met z.g.n. gewoon plastiekwerk. Hasoo relief is een ideale wandbeklee- ding, waarmede een buitengewoon mooi decoratief effect is te verkrijgen. Hasco relief is niet duur, sterk en duur zaam. Laat u daarom voorlichten over de toe passing van Hasco relief in vestibule, gang, hal, kamer, keuken enz. Om een beeld te geven wat er met Hasco relief is te bereiken in een expo sitie georganiseerd in de kleine zaal der Stadsgehoorzaal Deze expositie heeft enkel ten doel een meerdere bekendheid te geven aan het Hasoo relief, opdat ieder, na kennisname, ter zijner tijd de toepassing van dit pro duct zal overwegen. Verschillende interessante proeven van dit procédé zijn hier geëxposeerd.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2