UITERLIJK TOT EN MET ZATERDAG IG JUNI HAARL.STRAAT 130-136 LEIDEN WOENSDAG 6 JUNI 193* DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD. PAU. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 6 Juni 1934,- medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometenst.: 772.9 te Amdanes. Laagste barometenst.: 751.7 te Warschau. Verwachting tot dein avond van 7 Juini: zwakke tot maitige Noordelijke tot Oos telijke wind, half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien met kans op onweer, iets war mer overdag. De hooge drukking heeft zich over IJs land en N o ord - S candinavi uitgebreid, maar in onze omgeving kreeg de depressie over Polen die dieper werd weer beteeke- tnis, zoodat plaatselijk regen of onweer voorkwam. Aangezien iin Zweden de tem peratuur gestegen is, blijft stijging vam temperatuur ook hier te landen te wach ten, waarbij voorloopig de noordelijke bo venwind nog kans op buitjes geeft. In Noord-Soandinavië is de lucht nu geheel opgeklaard. In het Zuiden vielen zware onweersbuien en waait het vrij krachtig, uit het Oosten. Frankrijk, ons land en Duitschland hebben uiterst geringe en on regelmatige drukverschillen, zoodat de wind zwak en uiteenloopend is. De Brdt- sahe eilanden hebben vrij zonnig weer met matige temperatuur. Op IJsland is de tem peratuur ver boven normaal. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur dea middags te half drie 13.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Woensdagavond 9.45 uur tot Don derdagmorgen 4.10 uur. HOOG WATER Te Kaïtwijk aan Zee: op Donderdag 7 Juni voonm. 11.42 uur en nam. 12.10 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Z5jl"„ 7 uur 18 gr. C. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 7 uur 18.5 gr. C. BEVORDEREN VAN DE BEOEFENING DER WETENSCHAP ONDER DE KATHOLIEKEN. De Vereeniging tot het Bevorderen van de Beoefening der Wetenschap onder de Katholieken in Nederland hield Zondag j.l. haar algemeene vergadering te Utrecht onder voorzitterschap van prof. dr. W. H. Keesom. In de zeer druk bezochte ochtendverga dering, o.m. bijgewoond door de minis ters van Schaik en Deckers, werd behan deld het probleem der practische Eugene- tiek. Het onderwerp werd ingeleid door de heeren Prof. mr. W. Duynstee C.s.s.R., en dr. M. A. van Bouwdijk Bastiaanse en gaf aanleiding tot een geanimeerde gedach ten wisseling. De middagzitting werd door prof. dr. Keesom geopend met een rede over de „Scheikunde van de Atoomkern", welke zeer werd toegejuicht. Overigens droeg deze zitting een huishoudelijk karakter. Den dag tevoren hadden de verschillen de afdeelingsvergaderingen plaats gevon den, eveneens te Utrecht. In de letterkun dige afdeeling sprak prof. B. H. Molken- boer O.P. over Vondel en Bilderdijk. In een uitvoerig en boeiend betoog toonde spr. aan, dat de kennis van en de waar deering voor Vondel bij Bilderdijk zeer te wenschen overliet. Het lijkt of de zoo ijdele Bilderdijk in de opkomende waar deering voor Vondel een verzwakking van de eigen glorie vreest. Een geanimeerde gedachtenwisseling volgde op deze voor dracht. Vervolgens maakte dr. J. Witlox enkele korte opmerkingen over de rubriek wetenschap in de dagbladen. Deze inlei ding, speciaal bedoeld om vele meeningen uit te lokken, leidde tot een vruchtbare uitwisseling van gedachten en wenken. Tot voorzitter der afdeeling werd gekozen de heer L. C. Michels. De rechtskundige afdeeling vergaderde over de vraag, of de z.g. politieke immu niteit in Staten-Generaal, Provinciale Sta ten en gemeenteraden behouden, gewijzigd of afgeschaft diende te worden. Het prae- advies van mr. A. baron van Wijnbergen bepleitte behoud van dit recht voor ons parlement en beval bestrijding van exces sen aan door verscherping van het regle ment van orde. Het praeadvies van mr. C. Kneepkens stond op het standpunt, dat de vrijheid van het woord voldoende ge waarborgd was, zoodat er eenerzijds geen reden was, om volksvertegenwoordigers een extra recht te geven, anderzijls geen aanleiding, om bij het vergrijpen door de vingers te zien, die den gewonen burger met den strafrechter in aanraking bren gen. Een groot aantal leden maakte ge bruik van de gelegenheid tot debat. Tot voorzitter dezer afdeeling werd gekozen mr. H. van Wageningen. verstrekken wij bij de betaling aan elk onzer Cassa's van 5 GULDEN OF MEER een Waardebon, welke U recht geeft om GRATIS uit te kiezen in onze magazijnen. DEZE BONS HEBBEN DE VOLGENDE WAARDE: aankoop van fl. 5.- waarde fl. 1.- aankoop van fl. 10.- waarde fl. 2.- aankoop van fl. 25.- waarde fl. 5.- aankoop van fl. 50.- waarde fl. 10.- aankoop van fl. 100.- waarde fl. 20.- aankoop van fl. 250.- waarde fl. 50.- aankoop -van (1.500.- waarde fl 100.- Deze waardebons geven U dus het recht gratis uit te kiezen wat U maar wilt, vanaf MAANDAG 25 tot en met VRIJDAG 29 JUNI. Van goederen weSke per kwitantie betaald worden, wordt de waardebon apart per post toegezonden. 1913 In de wi-s en natuurkundige afdeeling hielden de volgende sprekers de achter hun naam vermelde voordracht: drs. J. Hamers CssR.: Metingen over den invloed van druk op den brekingsindex van kool zuur; prof. dr. W. H. Keesom: Calorime ter bij lage temperatuur; drs. H. Wouters: Meting van oplosbaarheid van gassen in vloeistoffen onder druk en bepaling van de viscositeit van het mengsel; dr. ir. J. van Liempt: De kathodestraaloscillograaf; dr. A. Hoogeveen: De ontwikkeling van het Nederlandsche gasmasker. De voorzitter, prof. dr. J. G. van der Corput wijdde een kort herdenkingswoord, door allen staande aangehoord, aan het op 23 Mei j.l. overleden medelid dr. P. A. A. van der Beek te Nijmegen, die op de laat ste Kerstvergadering nog een voordracht voor de afdeeling hield. De geneeskundige afdeeling bezichtigr het sanatorium Berg en Bosch te Biltho- ven en hoorde voordrachten van dr. W. Bronkhorst over: De beteekenis van de röntgenologie in de kliniek der tuberculose, van dr. J. Bloemen over De reacties der huid op de bacil van Koch en van dr. M. van Haeff over De genezing van coxitis bij volwassenen en kinderen. Een geanimeerde maaltijd op Zaterdag, gevolgd door een reünie in het Eigen Huis der R. K. Studentenvereeniging Veritas en een lunch op Zondag, waaraan ook de Ministers Deckers en Van Schaik aan zaten, vormden het gezelligheidsgedeelte van deze zeer geslaagde vergadering. DE CRISISINKOMSTENBELASTING EN EN DE BELASTING OP BESLOTEN VENNOOTSCHAPPEN. Geen behandeling vóór het reces. Naar uit parlementaire kringen verno men wordt, heeft de Vaste Commissie voor de Belastingen uit de Tweede Kamer, in wier handen het wetsontwerp tot heffing eener Crisisinkomstenbelasting is gesteld, dezer dagen haar verslag uitgebracht, waaromtrent thans het antwoord van den Minister wordt ingewacht. Zijn wij wel ingelicht, dan is de Com missie met haar Verslag omtrent het wets ontwerp in zake belasting op besloten ven nootschappen nog niet gereed gekomen. In ieder geval zal dus van openbare be handeling dezer wetsontwerpen voor het reces geen spraken kunnen zijn. DE VERHOOGDE SUIKERACCIJNS. Komt 1 Juli te vervallen. In verband met verschillende persberich ten betreffende den suikeraccijns en de herziening van het tarief der invoerrech ten wordt van de meest bevoegde zijde in herinnering gebracht, dat de tijdelijke heffingen, voor 1 jaar van 20 pet. op den suikeraccijns en van 30 pet. op het in voerrecht voor die artikelen, welke hier te lande niet worden geproduceerd, welke tijdelijke heffingen onder Minister De Geer zijn tot stand gekomen en onder het bewind van den tegenwoordigen Minister van Financiën met een half jaar zijn ver lengd, met 1 Juli a.s. automatisch verval len. Zooals bekend is, werd door Minister de Geer tevens een Commissie ingesteld tot technische herziening van het tarief, waarbij hij vertrouwde, dat een gelijk be drag, als met inbegrip van de tijdelijke heffingen uit het bestaande tarief in de schatkist vloeide, ook uit het herziene ta rief zou worden verkregen. De voorbereiding van deze technische herziening is thans zoover gevorderd, dat de indiening van het desbetreffende wets ontwerp tegen half Juni kan worden tege moet gezien. Aangezien, zooals gezegd, de tijdelijke heffingen reeds met 1 Juli a.s. vervallen, ligt het in het voornemen der Regeering, met toepassing van artikel 1 van het mach tigingswetje, de technische tariefsherzie ning met 1 Juli a.s. in werking te doen treden. Internationaal Bureau voor Veeziekte- bestrijding. Ingevolge het in de vorige zitting gedane verzoek werd door dr. L. F. D. E. Lourens, directeur der Rijksseruminrichting te Rot terdam, in de bijeenkomst van het Inter nationaal Bureau voor Veeziektebestrij- ding, welke de vorige week te Parijs werd gehouden, een rapport ingediend over de kwestie van de standaardisatie van sera, vaccins en overige biologische producten, in samenwerking met prof. dr. F. Gerlach te Mödling bij Weenen. De beide rappor ten vulden elkaar volkomen aan, waar door een vervolmaking verkregen werd van de rapporten, welke over dit vraag stuk op het veeartsenij kundig congres in 1930 te Londen gehouden. Een algemeene conclusie in de richtlij nen van het rapport werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De Nederlandsche Aardappel-Centrale. Het bestuur der Nederlandsche Aardap pel-Centrale brengt ter algemeene kennis, dat het in zijn vergadering van 5 Juni 1934 heeft besloten: de gelegenheid voor erkende aardappel telers, om aardappelen aan te geven voor denaturatie, wordt gesloten met ingang van 17 Juni 1934; alle aangiften, welke een poststempel dragen van een lateren datum dan 10 Juni zullen niet meer in behandeling worden genomen, hetgeen dus wil zeggen, dat der gelijke aangiften nimmer tot eenigen steun zullen kunnen leiden. SPORT WIELRENNEN STADION WIELERBAAN. Morgenavond wordt op de Stadionbaan te Amsterdam het wielerseizoen geopend. De nieuwe verlichting is door het verstel len der lampen dienstbaar gemaakt aan de wielerwedstrijden, zoodat de geheele baan in een zee van licht baadt. Het programma bevat als eerste num mer een nationale wedstrijd achter groote motoren, waaraan wordt deelgenomen door Schlebaum (Kaser), Snoek (Pasquier Sr.), Leddy (Ceuremans) van der Wulp (v. d. Bosch), de Graaf (Slesheir) en Alkema (Wiersma). Deze laatste stayer bleek bij den openingswedstrijd te Den Haag de sterkste Nederlander te zijn. Hij eindigde onmiddellijk achter Paillard en Lacque- haye. De wedstrijd achter groote motoren zal gaan over een afstand van driemaal 25 K.M. Als tweede hoofdnummer staat op het programma een internationale sprintmatch, welke verreden zal worden in zes matches a deux tusschen Richter (Duitschland), van Egmond (kampioen van Nederland), Pij nenburg en v. d. Heuvel. Ook de B-stayers komen aan den start in een wedstrijd over 20 K.M. tusschen Amsterdam (v. d. Valk en Domhof) en Den Haag (Snoek Jr. en Wildschut). Bovendien bevat het programma nog een sprintwedstrijd voor Amateurs. VOETBAL Tona ILeidsch Bakkersgezellen. De hedenavond te spelen wedstrijd Tona Leidsche Bakkersgezellen gaat niet door. UIT DE OMGEVING LEIDSCHENDAM. „Herwonnen Levenskracht". Het plaat selijk Comité van „Herwonnen Levens kracht" maakt bekend, dat Zondag 10 Juni a.s. een speldjesdag zal worden gehouden ten bate van de tuberculoselijders. Het co mité vertrouwt, dat allèn Zondag a.s. voor dit mooie doel van de dames een bloempje of speldje zullen koopen. Tevens zal des namiddags een Voetbal wedstrijd plaats hebben, waarvoor door den R. K. Volksbond een beker is beschik baar gesteld; de opbrengst is voor de plaatselijke Vereeniging. Er wordt op een groote belangstelling gerekend; de Harmo nie „St. Cecilia" zal haar medewerking verleenen en den wedstrijd opluisteren; een rondgang door het dorp zal voorafgaan. K. J. M. V. Onder voorzitterschap van den heer W. Bleijs hield de K.J.M.V. te Leidschendam Maandag j.l. hare jaarver gadering in het Patronaat. In zijn ope ningswoord memoreert de voorzitter in het kort datgene, wat de K.J.M.V. in de 2% jaar van haar bestaan heeft gedaan en tot stand gebracht; hij brengt daarbij dank aan allen, die steeds al hun medewerking verleenden en spreekt de hoop uit, dat deze medewerking steeds dezelfde zal blijven. Notulen, jaarverslag secretaris en pen ningmeester, enz. worden onder dank en applaus goedgekeurd. By de ingekomen stukken was een schrij ven van het Bondsbestuur betreffende de a.s. 6e Katholiekendag te Den Bosch met een aansporing tot groote deelname. Door den voorzitter worden dan allereerst wel kom geheeten Rector Timp, den Bondsvoor zitter, de heer Lohman, en de heer de Gruijter, voorzitter van de Afd. Den Haag, die inmiddels ter vergadering waren geko men. Door Rector Timp worden een 8-tal nieuwe leden met hartelijke woorden ge ïnstalleerd, waarbij hij de hoop uitspreekt, dat allen trouwe K.J.M.V.'ers zullen zijn, als voorbeeld stelde hij hun den voorzit ter voor, die zooveel doet voor de Vereeni ging. In behandeling komen diverse voorstel len, welke alle worden aangenomen, n.l. de benoeming van den heer Scholte tot eere lid, tot verkorting van het winterseizoen, het aantal bestuursleden te brengen van 7 op 5, de algemeene H. Communie te ver zetten tot bijzondere gelegenheden. Ock een voorstel van de leden de ontwikke lingsavonden op te luisteren met muziek wordt aangenomen. De begrooting 1934/1935 wordt goedge keurd, terwijl in de kas commissie worden benoemd de heeren Van Riet en W. Bontje. Aan den Moderator, Kap. Dunselman, werd voor het vele, dat hij voor de Ver eeniging heeft gedaan en nog steeds doet, een cadeau aangeboden, waarvoor Kap. Dunselman hartelijk dank bracht. De heer Lohman, die nog even het woord verkreeg, bracht hulde en dank aan den voorzitter, die gebleken is te zijn de rechte man op de rechte plaats, terwijl hij zijn bewondering uitsprak over de mooie beschouwing be treffende de K. J. M. V. initialen door den voorz. De heeren J. Hendriks en P. Mulder wer den gekozen tot bestuursleden. Door den voorzitter werd nog de aandacht gevestigd op het Missiebusje in de zaal. Na de rondvraag, welke niet zooveel bij zonders bracht, werd deze alleszins geslaag de avond met den K. J. M. V.-groet ge sloten. Geboren: Antonia Theodora Ludwina, d. van Th. Knijnenburg-Vogelaar Cor- nelit Agnita, d. van W. J. van Santen-Ko men Johannes Martinus, z. van J. N. v. d. Helm-Bolleboom Adrianus, z. van C. Th. Vreeswijk-van Leeuwen Cornelis Maria Leonardus, z. van A. P. Overgauw- v. d. Helm Nicolaas Gerardus, z. van C. J. v. d. Bosch-Winters Paulus Johannes, z. van Q. J. Verlaan-Bierman Cornelia, d. van G. J. Hoogweg-v. d. Zalm. Ondertrouwd: C. P. Blokland en J. Th. v. d. Meer J. P. van Bohemen en C. Th. Slingerland J. M. v. d. Salm en S. C. Hendriks. Gehuwd: H. J. v. d. Burg en A. C. Waaijer Fr. Fr. Visser en A. J. Verha gen Chr. J. van Winden en A. P. E. v. d. Ham V. C. Ch. Lanen en E. Oberink. Overleden: Jacobus Schrader R. G. v. d. Helm E. J. v. d. Broek. VEUR. Geboren: Heerbrecht, z. van A. de Ruijter-van Dam Pieter, z. van A. Stolk- v. d. Burg Elisabeth Catharina, d. van G. Nieuwenbroek-van Laarhoven Maria Cornelia Catharina, d. van J. G. van Bo hemen en C. Tetteroo Theresia Maria, d. van G. A. Kulker-Boon. Ondertrouwd: A. Pronk en M. E. Sterks N. Nederpel en M. C. Bon P. A. v. d. Ham en J. M. Koot. Gehuwd: W. J. de Jong en M. Th. Meijer H. V. A. M. Kornman en M. F. Meijer N. C. J. Nieuwveen en J. C. Ne derpel. Overleden: Magdalena van Schee Petrus van Vliet Albertus Johannes Ge rardus vam Wouw. AGENDA Donderdag, R.-K. Reclasseerlngsvereenl- ging. Zitting Vincentiusgebouw, Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag4toten metZondag 10 Juni a.s. waargenomen door apotheek: P. du Croix, Rapenbunrg 9, tel. 807. In deze spannende repetitie- en examen-weken is het zaak Uw ze nuwen kalm en Uw geest helder te houden. Met Mijnhardt's Zenuwtabletten bereikt Gij dit absoluut en wordt het werkU ichter. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 1892 STADSNIEUWS DE VERKEERSWEEK LAAT UW WAGENS NAZIEN VOOR HET TE LAAT IS. Voortgegaan werd met de technische controle op de inrichting van motorrijtui gen. Een auto werd inbeslaggenomen, waarvan het stuurtoestel 80 graden speling had, terwijl bij gebruik van de handrem de auto meer dan den dubbelen afstand noodig had om tot stilstand te komen. Te gen een 8-tal bestuurders werd proces verbaal opgemaakt inzake ondeugdelijke remmen, terwijl ook nog een stuurinrich ting met 70 graden speling aangetroffen werd. Dat er ook auto's rijden met goed wer kende en goed afgestelde remmen, bleek gisteren bij de controle, toen een auto, die reeds 54000 K.M. geloopen had, met ge bruikmaking van de voetrem bij flinke snelheid ruimschoots binnen den voorge schreven afstand tot stilstand kwam, waar bij de auto, hoewel de bestuurder zijn stuurrad had losgelaten, geen centimeter uit het spoor liep. Verscheidene automobilisten verzoeken hun auto's door de politie te doen keuren, teneinde in het bezit te komen van het be geerde blauwe goedkeuringsbewijs. Meer dere van deze goedkeuringsbewijzen kon den door de politie na gehouden controle worden afgegeven. WENKEN VOOR DONDERDAG. Bestuurders van handwagens, hondt zooveel mogelijk, d.w.z. uiterst rechts op de rijbaan. Blijft ook niet midden cp den rijweg staan om wat uit te blazen, zet dan uw wagen langs het trottoir en gunstig voor 't rijverkeer. Rijdt ook niet met uw collega, die ook een handwagen bestuurt, gelijk op. Nogmaals wielrijders, vervoert geen lad ders, planken enz., als ge daardoor geen teeken kunt geven van richtingverande ring. Wielrijders en bestuurders van motorrij tuigen, wacht met het rechts voorbijrijden van een stilstaande tram, wanneer passa giers uit- of instappen. Wanneer ge dat niet doet, brengt ge hun veiligheid in ernstige mate in gevaar. Geeft op den weg blijk van uw beschaving. Vereeniging tot Bevordering der Belangen van S. H. Gisteravond vond een ledenvergadering van deze vereeniging plaats in een der za len van het Nutsgebouw. Een twintigtal leden had ean den oproep gehoor gegeven. De presidente mevr. T. Kranenburg Siemens, opende de vergadering en heette de/ aanwezigen hartelijk welkom. De no tulen der vorige vergadering werden voor gelezen en onder dank onveranderd goed gekeurd. De agenda voor de vergadering van het hoofdbestuur op 30 Juni a.s. werd behan deld. Tot afgevaardigde werd de heer Beyen benoemd, met als plaatsvervangster me vrouw KuiperSenff. De pres. maakte bekend, dat een jaarver slag van den secretaris, den heer J. A. Christiaanse, van V.O.D.O. was ingekomen, en bracht dank aan het bestuur dezer jeug dige dochtervereeniging, met haar eminen te leidster, mej. Wessels, voor de wijze, waarop het dit afgeloopen jaar V. O. D. O. heeft bestuurd, zonder steun van de afd. De heer W. de Ruiter vroeg dezen dank schriftelijk te mogen ontvangen, om dit mej. Wessels te kunnen overbrengen, waar op de pres. voorstelde haar a.s. Zaterdag te Lunteren een bloemenhulde te brengen. Nog enkele opmerkingen werden ge maakt over den toclit op Zaterdag a.s. naar Lunteren, waaraan ruim veertig leden zul len deelnemen. Hierna sloot de presidente deze vergadering. Ver. „Sancta Veronica". Onder verwijzing naar een kl. adverten tie in dit blad, deelt het bestuur mede, dat er morgen wederom zitting van deze ver eeniging is, in het Vincentiusgebouw. Moge er een drukke opkomst zijn, de stille armen zijn er mede gebaat! Handelsregister K. v. K. Wijziging. 802. C. J. Eggink Jr. Lei den, Nieuwe Rijn 67. Koperslagerij- en winkel. Overl. E.: C. J. Eggink, .d. 27 Mei 1934. De opperwachtmeester-instructeur D. L. Stevenson van het 3e Regiment-Veldartil lerie te Breda is met ingang van heden overgeplaatst bij het 6e Regiment-Veldar tillerie, alhier.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2