25ste Jaargang WOENSDAG 6 JUNI 1934 No. 7829 3)e £cid&eli£(3oti/Y<Mit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Tooruitbetaliiig: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné'i ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT i Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur aa verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Contröle. Een goed ding van het parlementaire stelsel, van de democratie, of, wil men lie ver, van den gezonden volksin vloed is de controle op de daden van re geerders en bestuurders, op alle daden, o.m. ook op die van financieelen aard. Een mensch, die niet hóóg boven de mid delmaat staat en aan wiens macht en be voegdheid belangrijke handelingen zijn toevertrouwd handelingen, waarbij vaak het stellen van eigen voordeel boven alge meen belang zich als 't ware opdringt heeft controle noodig. Het bestaan, de mo gelijkheid van controle kan hem meer kracht geven om begeerten en bekoringen van eigen baat, van persoonlijk voordeel, geheel en al terug te dringen. Het laatst-verschenen nummer van „De R.-K. Staatspartij" wijst op de beteekenis van de hier bedoelde controle en schrijft dan o.m.: Op dit gebied doet de Commissie voor de Rijksuitgaven in stilte, binnenkamers, voortreffelijk werk. En ook de Rekenka mers. Een voorbeeld: het bedrag, dat tenge volge van gemaakte bedenkingen door de Indische Rekenkamer in 1932 in 's Lands kas werd teruggestort, beliep ƒ79.362.13! Afgezien van de preventieve werking der controle, een mooi resultaat. Ook hier geven wij een belangrijk citaat uit dit rapport, waarin de algemeene strek king van dezen vorm van „gezonden volks invloed" zoo duidelijk tot uiting komt: „In het meerendeed dier feiten ziet de Commissie evenzooveel symptomen van een gevaarlijke kwaal, zorgeloos heid ten aanzien van de openbare middelen, welke blijkbaar een deel der ambtenaren in Indië heeft aangetast; een kwaal, die zich nu eens in ernsti ger, dan weder in minder ernstigen vorm openbaart, doch welker voort woekering in haar geheel genomen tot een aanzienlijke verzwakking van 'sLands Bestuur en van de positie der Overheid moet leiden. Zij meent, dat er in de huidige omstandigheden meer dan ooit reden is om deze kwaal met kracht te bestrijden. En zij spreekt het vertrouwen uit, dat de Regeering die bestrijding met ernst zal ter hand nemen en doorzetten, daarbij door een wat samenstelling en outillage betreft behoorlijk voor zijn taak berekend con trole-apparaat gesteund." In de pers is gemeld, dat ir. Mussert te Heerlen zou gezegd hebben: „Zoolang ik leider ben, zal ik geen financieele verant woording afleggen." Die uitlating is niet van zoo groot belang. Maar zij typeert de mentaliteit. Laten wij zorgen, dat In ons land de „ge zonde volksinvloed" op onze eigen Neder- landsche wyze worde hoog gehouden. Aldus het orgaan „De R.-K. Staatspartij". De democratie moet vertrouwen kunnen schenken. Maar niet onbeperkt, ongelimi teerd, ongecontroleerd! De fatsoenlijkste penningmeester van de uitstekendste vereeniging behoort óók op de normale wijze te worden gecontroleerd. Controle is nog meer vereischt in de or ganisaties van het Staatshuishouden. Tusschen vertrouwen-schenken en con trole-uitoefenen behoeft volstrekt geen te genstelling te bestaan. De controle mag natuurlijk, evenmin als het vertrouwen, ongelimiteerd zijn. Er zijn grenzen, welke men bij controle niet kan overschrijden, zonder dat men den schijn >p zich laadt, wantrouwen te koes teren. Tegen behoorlijke controle kan n i e- m a n d bezwaar hebben. Als de vaderen vergaderen. Ons overzicht van de Raadsvergadering van Maandag j.L zouden wij op dezelfde wijze kunnen beginnen als dat van de vo rige raadsvergadering. Nu. zoowel als toen, werd een zeer groot gedeelte van den middag in beslag geno men door een geheime zitting, met dit on derscheid, dat verleden keer de deuren an derhalf uur, thans drie uur gesloten bleven.Ook nu viel het ons niet moeilijk te raden, waarover het in deze geheime zit ting ging. De rechtsgeleerde raadsman der gemeente mr. Briët was uitgenoodigd deze zitting mee te maken en vlak na de her opening werd het voorstel inzake de aan koop c.q. onteigening der perceelen op het Raadhuisterreim zonder hoofdelijke stem ming of discussie aangenomen. Conclusie: over het aanbod der gemeente aan de eige naren en de eischen dezer eigenaren is een hartig woordje gevallen. Overigens was er een groot verschil te bespeuren tusschen de middagzitting althans in den aanvang en de avondzit ting. De S.D.A.P. begon met een voorstel in te dienen, waarin B. en W. werden uitge noodigd om plannen en kostenberekeningen te maken voor de volgende openbare wer ken, ter bestrijding van de werkloosheid: le Aanleg sport- en speelvelden bij de Leidsche Hout; 2e uitvoering Veemarkt- plan; 3e doortrekking Wassenaarsche weg; 4e verbreeding Maredijk; 5e het maken van een tunnel onder de Maredijk; 6e het bouwen van een brug over de Haarlem mervaart; 7e doortrekking Musschenbroek- straat; 8e maken van Zuidelijk Pompsta tion; 9e voortzetting centrale rioleering; 10e bouwrijp maken van eenige gemeente terreinen; 11e stratenaanleg op Schutters veld; 12e maken van een zuiveringsinrich ting voor het rioolwater; 13e vernieuwing der Rijnbrug en 14e woningbouw. Zonder veel woorden daaraan te verspil len werd dit voorstel in praeadvies gege ven. Wellicht valt daarover nog wel een woordje, als dat praeadvies komt en dat kan o.i. gemakkelijk spoedig gegeven wor den, daar meerdere dezer werken reeds in voorbereiding zijn, andere op het oogenbJik om een of andere reden niet voor uitvoe ring vatbaar zyn maar wij zijn al dank baar, dat thans veel nutteloos gepraat ach terwege is gebleven. Op dezelfde wijze week de meerderheid van den raad bij de benoeming van een op zichter bij den Reinigings- en Ontsmet- tingsdienst van de voordracht af en koos zonder veel omhaal no. 2. Veertien agenda punten gingen nagenoeg zonder bespreking onder den hamer door. Het leek haast, alsof het een echte werkzitting zou worden. Eij punt 15 begon echter de misère. Het was een restant van verscheidene weken terug; een amendement-Manders op de gewijzigde verordening op de Ver makelijkheidsbelasting. De heer Manders kwam op voor de vereenigingen, die eens in 't jaar een jaarfeestje vieren en dan grootere kosten maken dan met een entree van ƒ0.30 per lid of introducée kan wor den goedgemaakt. Wordt hooger entrée ge heven, dan vallen zij onder de Vermakelijk heidsbelasting. Er was inderdaad iets te zeggen voor het bezwaar van den heer Manders, doch hij moest zelf erkennen, dat zijn amendement gelegenheid tot ont duiking bood. Toen beging hy evenwel de onvoorzichtigheid om tijdens de debatten een nieuw amendement te willen formulee ren, wat in deze materie ondoenlijk is, om dat ieder woord gewikt en gewogen dient te worden. Hij had dan ook geen succes. In de avondzitting werd het oponthoud nog erger. Slechts één voorstel werd afge handeld, n.L dat van de tijdelijke verplaat sing van de Veemarkt. Met het oog op het in den aanvang genoemde socialistische voorstel om o.a. het groote Veemarktplan te doen uitvoeren, stelde de heer v. Eek afvoering van dit punt van de agenda voor. Het resultaat was te voorzien: op de S.D.A. P. en den communist na zag de geheele raad in, dat het groote Veemarktplan thans onuitvoerbaar was, zoodat men genoegen moest nemen met een provisorische rege ling, die dringend noodzakelijk was. Toen dat plan mislukt was, probeerde de S.D.A. P. er toch zooveel mogelijk van te maken in de richting van haar anti-werkloosheid plan. Er moest een cantine bij en in plaats van een tijdelijke brug over den Singel moest er een vaste brug komen. Eindeloos gepraat met als resultaat: intrekking der amendementen. Toen kwam de Verkeersverordening met als hoofdpunt der algemeene beschouwin gen de al of niet wenschelijkheid van dele gatie der beslissingsbevoegdheid aan B. en W. Tot nu toe heeft de raad het beslissings recht in verkeerskwesties, zooals de invoe ring van éénrichtingsverkeer, de afsluiting van straten e.d. De S.D.A.P. en de Com munist wilden het college van B. en W. deze bevoegdheid niet geven, ook niet, wan neer het college wordt voorgelicht door een Verkeerscommissie, bestaande uit politie ambtenaren, raadsleden en burgers. Zij houden vast aan het langzamerhand inge slopen verkeerde begrip, als zou democra tie eischen, dat de vertegenwoordigende lichamen over alle, ook de kleinste futili teiten het recht van praten en beslissen hebben, en zij zien nog altijd niet in, dat het juist dat praten over alles en nog wat is, wat de afkeer van het parlementarisme een schijn van rechtvaardigheid geeft. Mocht ook ten onzent het parlementarisme ooit in vlammen opgaan, dan kunnen deze heeren zich voorhouden, dat zij door hun gebrek aan zelfbeperking alles gedaan hebben om dat vuurtje aan te wakkeren. Over de Verkeersverordening zelf, zul len wij thans niet schrijven; de behandeling is nog niet afgeloopen. Wij kunnen echter niet nalaten om onze verwondering uit te spreken over het standpunt van den heer Vos. Als mop was zijn rede niet onaardig, maar welk ernstig man verzet zich nu te gen een verordening, omdat er te dikwijls „Het is verboden" in voorkomt. Heeft de heer Vos het wetboek van strafrecht wel eens gelezen? Moet dat soms ook worden afgeschaft? Jaals de wereld eens een gezellig klasje brave leerlingen was! Mr. H. G. BINNENLAND DINSDAG 19 JUNI WEER KAMER. O.a. Belasting op goederen in doode hand en Verkeersfonds aan de orde. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 19 Juni te één uur. In deze vergadering komen om. aan de orde het wetsontwerp in zake heffing van een be lasting naar het vermogen van instellin gen in de doode hand, het wetsontwerp tot instelling van een Verkeersfonds, de conclusie van de oommissie over de ver zanding van De Strooppot, en het wetsont werp tot goedkeuring van het te Genève tusschen Nederland en België gesloten vestigings- en arbeidsverdrag. HET TARIEF VAN INVOERRECHT. Van 10 op 12%? Zooals wij in het einde der vorige wéék hebben vermeld, is bij het Departement van Financiën in voorbereiding een wets ontwerp tot herziening van het tarief van invoerrechten, dat nog voor 1 Juli in wer king zal treden. Nader komt ons ter oore, dat dit ontwerp gewijzigde tarief wet, behalve een reeks bijzondere verhoogingen en nieuwe heffin gen tot strekking zou hebben een alge meene verhooging van het grondtarief van 10 pet. op 12 pet. „Hbld." FLUITSEINEN VOOR ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Zooals door den Minister van Water- tsaat is toegezegd, zullen, te beginnen met October a.s., als de weersgesteldheid zulks noodig maakt, door de treinen fluitseinen voor de onbewaakte overwegen worden ge geven. Het is niet de bedoeling dat voor elke onbewaakte overweg van de stoomfluit ge bruik gemaakt wordt, dit zou praktisch ondoenlijk zijn, omdat de bestuurder van een trein dan wel voortdurend zijn aan dacht op niets anders dan op komende overwegen zou moeten gevestigd houden, de vereischte afstand zou moeten vaststel len enz. De fluitsednien zullen door den machinist worden gegeven en bestaan uit hel-klin kende tonen, die van verre goed hoorbaar zijn. Zijn in een baanvak geen onbewaakte overwegen, dan kan de fluit worden uit geschakeld, zijn er daarentegen meerdere, dan zal het fluitsein worden gegeven tot na het passeeren van den laatsten onibe- waakten overweg. Uit genomen proeven is gebleken dat bet geluid van deze fluit op grooten af stand gehoord wordt, b.v. veel verder dan dat van een sirene, waarvan bovendien het geluid onaangenaam in de ooren klinkt. De stoomfluit is zoo ingericht dat in- en uitschakeling door den treinbestuurder met den voet geschieden kan. Al is deze wijze van waarschuwing mis schien niet afdoende en al zal zij niet alle ongelukken voorkomen, zoo is zij toch voor het wegverkeer een groote verbete ring. GRIEVEN OVER DE ONBEVREDIGENDE MELKREGELING. In het Algemeen Verkooplokaal te Rot terdam heeft de Melkfederatie Zuid-Hol land gistermorgen een vergadering gehou den onder voorzitterschap van den heer Jac. Biemond uit Bleiswijk. Doel van deze bijeenkomst was een bespreking van de regeling der Crisis Zuivel-Centrale. Aan alle zijden zijn klachten en.de klach ten dienen ter bevoegder plaatse te komen. Doch bij al die klachten, zoo zeide de heer Biemond in zijn inleidend woord, wordt over het algemeen te weinig aandacht be steed aan den te lagen melkprijs. De heer Biemond heeft waardeering voor wat gedaan is door de regeering om den melkprijs te verhoogen, zoodat de consu menten een goeden prijs betalen. Doch de boer kan zijn bedrijf niet in stand hou den. De oorzaak van dit alles is, dat de grond slag van de melkregeling de industrieprijs is. De prijs van 5 cent, die beloofd is, is nog nooit bereikt. En dit geldt over geheel Nederland. Toegestemd wordt, dat de con sument zwaar genoeg is belast. Doch dat voor de uitgevoerde melkproducenten de consumenten ook nog moet betalen, is niet goed. Er is maar één weg: inkrimping van den veestapel. Doch bij al de inkrimping, die we hadden, krijgen we nog meer melk. Al leen heeft men bereikt, dat de vleeschprijs is gestimuleerd, maar daar hebben we, al dus de heer Biemond, geen behoefte aan. Er moet 20 pet. minder gemolken worden. Minder invoer, meer eigen hulp! Het beste zou zijn, aldus spr., dat op elke boerderij de melk zou zijn gecontingenteerd. Spreker noemde de uitvoering van de consumptiemelk-regeling zeer teleurstel lend. Vooreerst wegens de te lage bepa ling van den consumptiemelk-prijs. Twee- dens mag het als een ernstige grief wor den beschouwd, dat de Crisis Zuivel Cen trale steeds weer opnieuw op de melkvee houders beknibbelt. Verder stelt de C.Z.C. den handel in de gelegenheid de overmelk voor twee cent beneden de consumptie- melk in handen te krijgen. De C. Z. C., aldus spreker, is gesticht niet in het belang van den boer, maar in het belang van den handel. De toestanden zijn zeer ernstig en de vraag is gerechtvaardigd, waar moet het heen met de melkveehouders. Gestreden zal moeten worden voor een prijs, waar door men de bedrijven gaande kan hou den. Diverse sprekers uit de vergadering heb ben de grieven, die leven onder de melk veehouders met klem nog eens onder streept. Men was de overtuiging toege daan, dat de C.Z.C. is opgericht ten gunste van den melkhandel, ten gunste van de Margarine-Unie en tot schade van de boe ren. De boer wordt met zijn eigen waar beconcurreerd. De heer Biemond heeft daarna nog en kele kwesties onder de loupe genomen. Als melkveehouder kon het hem niet sche len of de consument nu boter of margarine gebruikt. Maar het gaat er om, dat de boeren een voldoenden prijs krijgen voor hun product. De uitroep: „weg met de consumptie- melkregeling" is een zeer ernstige kwes tie. Spreker zou zeggen ja, wanneer de organisatie vandaag aan den dag alle boe ren aan één touwtje had. In tweede instantie werd het een schan de genoemd, dat van het hooge voordeelige saldo over 1933 ad zeven millioen gulden door de Crisis Zuivel Centrale gemaakt, niets ten goede komt van de boeren, of schoon dit toch was toegezegd. Nu wil de C.Z.C. dit batig saldo gebruiken voor re clame onder het motto: dat de boer daar indirect ook van profiteeren zal, maar de boeren kunnen dit niet inzien. Gewezen werd op de slechte toestanden, waarin vooral ook de hypotheek-boeren verkeeren. Aangestuurd moet worden op rente-verlaging. Dit tegen de zienswijze van den Minister-President in. Ook de so ciale lasten werden in bespreking ge bracht. De heer Biemond heeft ten slotte mede gedeeld, dat aan het hypotheek-vraagstuk hard wordt gewerkt door de verschillende standsorganisaties. Ook hij constateerde, dat de lasten van het bedrijf niet in over eenstemming zijn met de prijzen van het product en stelde voor om hetgeen thans besproken was, ter kennis te brengen van den Regeeringscommissaris en wil deze niet luisteren, dan zal de Federatie het en kele trapjes hooger zoeken. DIESELTREINEN. Het aantal neemt steeds toe. Deze week is het aantal DieseLtreinen wederom vermeerderd. Er zijn nu achttien stuks „in de vaart", waaronder begrepen twee voor reserve. Van de ruim honderd E.M. treinen, zijn re thans ongeveer veertig echte Diesels. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De toekomst der Ontwapeningsconferen tie blijft scomber. Ook gisteren tot geen re sultaat gekomen. (2de blad). Een scherpe maatregel van den regee- ringspresident in het Saargebied. (2 de blad). BINNENLAND. De verhoogde suikeraccijns komt 1 Juli te vervallen. (1ste blad). Verhooging van alle Invoerrechten per 1 Juli te verwachten? (1ste blad). Bijeenkomst van de Vereeniging tot Be vordering en Beoefening der Wetenschap onder de Katholieken. (1ste blad). Zware heidebrand op de Veluwe en een boschbrand bij Vlodrop. (Gem. Ber. 3de blad). NIEUWE PROEFNEMINGEN VAN DEN HEER VERAART. Inzake het neerslaan van wolken en het verdrijven van mist. Wij vernemen dat de heer A. Veraart, met behulp van vliegtuigen der K.L.M., in den loop van de maanden Juni, Juli en Augustus, enkele proefnemingen zal hou den voor het neerslaan, zoowel in de om geving van Amsterdam als boven de Noord zee tussdhen Scheveningen en Katwijk. Voorts hebben verschillende gemeenten hun medewerking toegezegd voor proefne ming inzake het bestrijden van mist en zeedamp door middel van brandspuiten. Ook de gemeente Amsterdam heeft toege zegd, dat zij een barer drijvende stoom spuiten voor deze proefnemingen ter be schikking zal stellen. Het ligt in de bedoe ling dat een of meer leden van het dage- lijiksoh bestuur de proefnemingen zullen bijwonen. Verder kan worden medegedeeld dat op uitnoodiging van den N.V. Philips' Omroep Holland-Indië de heer Veraart den 27en Juli van 14.20 tot 14.35 uur (Amsterdam- sche tijd) een causerie zal houden over het kunstmatig verwekken van neerslag, zoodat ditmaal ook onze landgenooten in Indië en elders in de gelegenheid zullen zijn den heer Veraart zelf te beluisteren. 14.000 MAN BIJ PHILIPS. De directie van de Philipsfabrieken te Eindhoven deelt mede, dat de fabrieken in verband met de verhoogde productie ge durende de laatste zes weken ruim 1000 menschen hebben aangenomen, waardoor bet aantal arbeiders weder boven tie 14.000 is gestegen. Minister Deckers bezoekt het Nationale Park. Gistermiddag heeft de minister van De fensie, dr. Deckers, een bezoek gebracht aan het „Nationale Park" te Bilthoven. De minister werd ontvangen door den heer J. H. van Straten van Nes, bestuurs lid van het comité tot stichting van het Nationale Pauk. Minister Deckers was vol bewondering over de bloemenpracht. Zondag a.s. zal de tentoomsteHing worden gesloten. Loonen in het Bakkersbedrijf. De Nederlandsche Vereeniging van Werkgevers in 't Bakkersbedrijf heeft gis teren in haar maandelijksche Hoofdbe stuursvergadering onder de oogen gezien het vraagstuk van de bakkersloonen voor 's-Gravenhage. Unaniem achtte men het onjuist, dat in 's-Gravenhage een loonpeil bestaat, zoo ver afwijkend van dat in andere steden. Het hoofdbestuur besloot tenslotte, aan belanghebbenden mededeeling te doen, dat de arbeidsvoorwaarden te 's-Gravenhage niet behooren af te wijken van die, welke thans in collectieve arbeidscontracten voor Amsterdam en Haarlem zijn vastgesteld. Men weet, dat in Amsterdam en Haar lem het loon bij een C. A. O. is vastgesteld op ƒ32.terwijl te 's-Gravenhage, zon der C. A. O., ƒ35.wordt betaald. Prof. Berger. Naar wij vernemen is prof. dr. H. C. L. E. Berger, directeur van den Veerartsenij- kundigen Dienst en hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, lijdende aan ingewands ziekte. De behandelende geneesheer heeft absolute rust voorgeschreven.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1