DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 25ste Jaargang MAANDAG 4 JUNI 193* No. 7827 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt by vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is toor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 V GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gevone Advertentiën 30 cent per rege] Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJE8 van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur e* verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. KERK EN NATIONAAL- SOCIALISME. VERKLARING DER GEESTELIJKHEID VAN AARTSBISDOM KEULEN. Thans zijn ook in Beneden-Beieren aan de Katholieke jeugdorganisaties alle an dere dan zuiver religieuse activiteiten „tot nader order" ontzegd. Hiermede is artikel 31 van het concor daat, waarover de onderhandelingen tus- schen Kerk en Staat nog voortduren, voor geheel Beieren, dat voor ongeveer 70 per cent een katholieke bevolking heeft, een zijdig geïnterpreteerd, zoo niet (tot nader order) opgeheven. Van den kansel werd Zondag j.l. in alle kerken van het aartsbisdom Keulen de volgende verklaring voorgelezen: In school en werkplaats wordt, den laatsten tijd, een buitengewoon sterke druk uitgeoefend op onze kinderen en onze opgroeiende jongens en meisjes, om toe te treden tot de „Hitier-Jeugd", het „Jonge Volk" en den „Bond van Duitsche meisjes". Op zeer veel plaatsen wordt zelfs on omwonden gezegd: „Gij moet lid worden van de Hitler-Jugend!" Daartegenover constateeren wij, dat shet Concordaat en de uitdrukkelijke_ wil van den rijkskanselier het goed recht der Ka tholieke jeugdorganisaties waarborgen. Over de andere bijzonderheden duren de onderhandelingen tusschen de regeering en de Kerk nog voort. Er kan derhalve geen sprake van zijn, dat er dwang zou mogen worden uitgeoefend om onze kin deren te doen toetreden tot de Hitler- Jugend. Evenmin kunnen de ouders gedwongen worden, om aan propaganda-vergaderin- gen van de Hitier-Jeugd deel te nemen. Plichtsgetrouw en gehoorzaam aan den H. Vader en de bisschoppen maken wij thans evenals vroeger propaganda voor de Katholieke Jeugd. In de opvoeding en vorming in een ka tholieke jeugdorganisatie zien wij de ga rantie, dat Christus voor onze jeugd be houden blijft. Op verschillende plaatsen is bij de pro paganda voor de Hitier jeugd tot onze kin deren en onze opgroeiende jongens en meisjes gezegd, dat ze tevens lid konden blijven van de katholieke organisaties. Daartegenover moeten wij verklaren, dat het verbod van dubbellidmaatschap, dat door den leider van de Duitsche jeugd is uitgevaardigd, nog steeds van kracht is. Ongetwijfeld zullen onze Katholieke kinderen en opgroeiende jongens en meis jes, die zich op grond van dergelijke be loften bij de Hitler jug Aid hebben aange sloten, spoedig gedwongen worden, het lidmaatschap der katholieke organisaties op te zeggen en de K.J.V. te verlaten. Katholieke vaders! Katholieke moders! Het is onze heilige plicht, onze kinderen door middel van onze katholieke vereeni- gingen nader tot Jesus Christus te bren gen. De geestelijkheid van het aartsbisdom Keulen. HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN KARD. BERTRAM. Kardinaal Bertram heeft een herderlijk schrijven gepubliceerd, waarin hij opkomt tegen de leerstellingen, die door sommige nationaal-socialistische schrijvers verkon digd worden. De kardinaal bestrijdt scherp het denk beeld van een „nationale Kerk" en wijst er op, dat Christus het Evangelie tot alle volkeren der aarde heeft gericht. Hoe staat het met Therese Neumann? De K. W. P. bericht uit München: Van verschillende zijden werd ons de vraag gesteld: hoe gaat het met Therese Neumann? We hebben daarover in den laatsten tijd niets meer vernomen. Bij in formatie ter bevoegder plaatse is ons ge bleken, dat zich in de opzienbarende ver schijnselen bij Therese Neumann nog geen veranderingen hebben voorgedaan. De ex- tasen en visioenen duren nog steeds voort en keeren elke week terug: men mag ge rust zeggen, dat deze verschijnselen zich nog veelvuldiger voordoen dan vroeger. Reeds sedert September 1927 heeft The rese Neumann geen voedsel meer tot zich genomen. Dus gedurende de bijna zeven jaar heeft zij absoluut geen spijs of drank meer genuttigd. Deze periode werd geen enkele maal onderbroken. Op verzoek van den Bisschop van Regensburg worden geen bezoeken toegelaten dan met schrif telijke toestemming der kerkelijke autori teiten. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN NEERKNALLEN. DeUtrechtscheCourant schrijft: „Een paar malen is door ons blad be zwaar ingelegd tegen het lichtvaardig schieten op menschen aan de grens. Het overbrengen van een kilo suiker of een paar pond koffie kost soms het leven aan een huisvader en het ongeluk van een talrijk gezin. Wat de beroepsslinkers op groote schaal betreft, die bijna uitsluitend met auto's smokkelen, er zijn toch waarlijk wel an dere middelen om een wagen tot stilstand te brengen dan den chauffeur door het hoofd te schieten; het leggen van planken met opstaande spijkers dwars over den weg, het aanbrengen van barrières van prik keldraad zijn middelen met meestal vol doende uitwerking. In de grensgewesten zelve, waar men aan dat summier toepassen van een ongewet tigde doodstraf gewoon is geraakt, begint zich verzet te openbaren. In den „Limb. Koerier" lezen we het verslag eener zitting van de Kamer van Koophandel voor het district Maastricht, waaruit blijkt, dat ook in dit college uitingen van ontevredenehid rezen over de fiscale gewelddadigheid aan de grens. Reeds dezen winter was door ge noemde Kamer v. K. bij den minister van financiën geklaagd over het levensgevaar, waaraan eerlijke handelaren bij het pas- seeren van de grens waren blootgesteld vanwege schietlustige kommiezen. Maar min. Oud wees die met kracht af met de be wering dat de belasting-ambtenaren steeds met voorzichtigheid gebruik maken van him vuurwapenen. Hetgeen niet precies klopt met het door talloozen waargenomen feit, dat midden op de markt en midden op den dag te Maastricht schoten knalden uit de karabijn van een kommies, die tot zoo ver een smokkelaar achtervolgde. In de jongste zitting der genoemde K. v. K. werden door verschillende sprekers meerdere dergelijke feiten aangehaald, o.a. dat er bij Eysden geschotqg werd op twee eerzame industrieelen, die daar over de Belgische grens kwamen. Ook het Maastrichtsche gemeentebestuur heeft reeds twee malen bij den minister ge protesteerd tegen het lossen van aohtervol- gingsschoten door zijne kommiezen midden in de stad. De Kamer van Koophandel zal zich nu nog eens mondeling, door middel van een deputatie, met den betrokken minister in verbinding stellen en, baat dit wederom niet, zich rechtstreeks tot de Kroon wen den. Uit dit alles blijkt, dat het gesignaleerde euvel ernstige ontstemming in de grensge meenten wekt Men trekt er zeer zeker geen partij voor den sluikhandel, maar men kan zich moeilijk ermee vereenigen, dat op een vergrijp als het ontduiken van belas tinggeld maar summier de toepassing der doodstraf wordt gesteld, te minder waar daarbij nog onschuldigen ernstig levensge vaar loopen". SURSEANCE VAN BETALING Wetsontwerp ingediend tot wijziging van de regeling DWANGACCOORD BUITEN FAILLISSEMENT Ingediend is een wetsontwerp tot nieu we regeling van de surcéance van betaling, de gelegenheid tot accoord openend. Aan de Memorie van Toelichting ont- leenen wij het volgende: Tot voor korten tijd werd van de bij de wet van 1925 geboden gelegenheid slechts sporadisch gebruik gemaakt. In den laatsten tijd is dit echter anders ge worden en er gaat thans haast geen week voorbij, waarin niet eenige verzoeken tot verleening van surséance worden inge diend. De minister van Justitie meent dan ook, met de Staatscommissie-Limburg, van wier werkzaamheid dit ontwerp de vrucht is, dat met eenige voorziening niet langer kan worden gewacht. In de eerste plaatst dient de mogelijk heid te worden geschapen, dat zoo spoe dig mogelijk, ook vóór de raadpleging van de crediteuren, aan dien door den schul denaar krachtens zijn surséance-request in het leven geroepen toestand een einde wordt gemaakt, waar zulks noodig mocht hliiken. Verder is 't gewenscht, dat, daar de surséance van betaling hoe langer hoe meer toepassing vindt op de boedels, waar bij algeheele voldoening der schuldeischers niet te verwachten is, bepalingen worden opgenomen, welke de gelegenheid geven, de belangen van den boedel beter te be veiligen dan bij de bestaande regeling het geval is en de wederzijdsche aanspraken nauwkeuriger en vollediger af te bakenen. Is deze wijziging van de surséance van betaling op zichzelf reeds noodzakelijk, de eisch van herziening klemt nog te meer, nu het gewenscht is de gelegenheid te scheppen, om ook buiten faillissement een dwangaccoord tot stand te doen komen. Het Nederlandsche recht kent een dwang accoord alleen in geval van faillissement. Voor deze beperking bestaat, naar het oordeel van den minister, geen goede grond. Zij leidt er toe, dat faillietverkla ringen die als oneervol worden be schouwd en de betrrokkenen niet zelden blijven schaden in hun crediet moeten worden uitgesproken in gevallen, waarin het ook voor de schuldeischers beter ware geweest, indien dit voorkomen had kun nen worden. De minister acht een tusschenoplossing gewenscht, welke als regel stelt, dat het acoord eerst in behandeling komt na de definitieve verleening der surséance, doch den rechter de bevoegdheid geeft, om, in geval het ontwerp van accoord tegelijk met het verzoekschrift tot het verkrijgen van surséance ter griffie is nedergelegd, de behandeling van het accoord in de plaats te doen treden van die der surséance. Is eenmaal definitief beslist over het aangeboden accoord, dan kan de surséance vervallen, niet alleen wanneer het ac coord is tot stand gekomen, doch ook in het tegenovergestelde geval. In het laat ste geval moet worden aangenomen, dat er geen vooruitzicht meer bestaat, dat de schuldenaar in staat zal zijn, zijn schuld eischers te bevredigen. De ontworpen regeling van het accoord kan executie van den schuldenaar voorko men, terwijl gewaarborgd is, dat de schuldeischers niet onredelijk worden be nadeeld. Zij mag gelden als een voorzie ning op het gebied van het executierecht, gelijk in de jongste Troonrede bedoeld, welke, in de bizondere tijdsomstandig heden van groote waarde, ook voor meer normale tijden haar beteekenis houdt. BINDENDVERKLARING OF VERNIETIGING BEDRIJFS- AFSPRAKEN. Wetsontwerp het departement verlaten. Naar wij vernemen heeft het wetsont werp strekkende tot het openen van de mo gelijkheid om in het algemeen belang be- drijfsafspraken verbindend te verklaren of te vernietigen, het Departement van Econo mische Zaken verlaten. INVOERRECHTEN OP THEE, SUIKER EN KOFFIE. Voor thee en suiker lager, voor koffie hooger. -We hebben melding gemaakt van een bericht, dat met ingang van 1 Juli de ac cijns op suiker zou worden verminderd. Thans bereikten ons geruchten, dat ook voor thee de opcenten zouden worden ver laagd, terwijl op koffie een nieuwe heffing zou worden gelegd. In verband met dit alles mogen wij het volgende opmerken: Met 24 December 1932 werd voor 1 jaar (1933) besloten tot de heffing van opcen ten op een aantal invoerrechten, o.a. op thee en suiker. De bedoeling van den minister was, om deze heffing zoo spoedig mogelijk te doen plaats maken voor een herziening van het tarief van invoerrechten. Op 1 Januari 1934 was die technische herziening nog niet gereed en, daar de mi nister de opcenten niet kon missen, zijn de opcenten met 6 maanden verlengd, dus tot 1 Juli a.s. De minister verwacht nu, naar wij ver namen, dat de technische herziening vóór dien datum de Tweede Kamer zal kunnen bereiken. Als dat is geschied, kan de minis ter dan op grond van de Tariefsmachti gingswet, die herziening met 1 Juli doen ingaan. Het is te verwachten, dat het nieuwe ta rief voor thee en suiker iets lager zal zijn dan het tegenwoordig tarief plus de opcen ten. Voor koffie zijn geen opcenten geheven. Daar het nieuwe tarief over het algemeen een tendenz heeft van verhooging, is het te verwachten, dat het tarief voor koffie iets hooger zal worden. „Msbd." ONDERSCHEIDING VOOR PROF. N. GREITEMANN. Bekroning van een tweetal wetenschappelijke werken door het-? Dr. Nuyensfonds. In een der zalen van hotel „Het Kasteel van Antwerpen" te Utrecht werd Zater dagmiddag een bijzondere vergadering ge houden van het Dr. Nuyensfonds ter be kroning van een tweetal wetenschappe lijke werken, ingekomen op prijsvragen die door het bestuur van het Dr. Nuyens fonds twee jaar geleden waren uitge schreven. Een dier prijsvragen luidde: „De ge schiedenis van de Bijbelkennis en het bij bellezen in de Nederlanden vóór de Her vorming, bijzonder in verband met de mo derne devotie". Het antwoord, dat hierop was ingeko men, was een uitgebreid wetenschappelijk werk van de hand van Prof. N. Greite- mann, hoogleeraar in de H. Schrift aan het Seminarie te Warmond. De tweede prijsvraag, die bekroond werd, was: De restituties der Kerken in ons land in den Franschen tijd, waarop een antwoord was ingekomen van den heer P. Noordeloos, gemeente-secretaris van Grootebroek (N.-H.). Een uitgelezen gezelschap, vooral uit universitaire en andere wetenschappelijke kringen, woonde deze oficieele bekronin gen bij. Daar waren o.a. behalve het bestuur van het Dr. Nuyyensfonds, Mgr. H. J. M. Taskin, president van het Seminarie te Warmond, Mgr. P. G. Groenen, oud-hoog leeraar in de Exegese te Warmond, Prof. dr. Gerlach Roy en O.F.M., hoogleer aar aan de Universiteit te Utrecht, Prof. dr. Desiderius Franses O.F.M. en Prof. dr. R. Jansen O.P., beiden hoogleeraar aan de R. K. Universiteit te Nijmegen, de Pro fessoren J Henneman, C. van Trigt, en Z. de Korte, hoogleeraren aan het Theolo- gicum te Warmond en J. Niekel en A. Cleophas, hoogleeraren aan het Philoso- phicum te Warmond, dr. J. Witlox, hoofd redacteur van „De Maasbode" vertegen woordigers van de R. K. Studentenver- eeniging te Utrecht en vele anderen. Bericht van verhindering was ingeko men van Prof. mr. v. d. Heijden, rector magnificus der R. K. Universiteit te Nij megen, Prof. dr. G. Brom, Prof. dr. W. H. Keesom en Jhr. Bosch van Oud-Amelis- weert. De aanwezigen werden verwelkomd door den voorzitter dr. G. Gorris S.J., die met name de bekroonden met hun familie leden verwelkomde en voorts uit de aan wezigheid van zoo velen daadwerkelijke sympathie voor het Dr. Nuyensfonds con cludeerde. Hierna verzocht spr. de commissie voor het werk van Prof. N. Greitemann haar rapport te willen uitbrengen. Deze com missie bestond uit Dom. J. Huyben O.S.B., Prof. dr. R. Jansen O.P. en Pastoor W. Nolet. Rapporteur was Prof. dr. R. Jan sen. Het rapport luidde als volgt: Op de door het bestuur van het Nuyens fonds in 1931 uitgeschreven prijsvraag: „De geschiedenis van de bijbelkennis en het bijbellezen in de Nederlanden vóór de Hervorming, bijzonder in verband met de moderne devotie", kwam slechts één ant woord in, onder het motto: „Inerrabilia verba tua. Sap. 17, 1". De commissie, die door het bestuur van het Nuyensfonds voor de beoordeeling van het ingekomen antwoord werd be noemd, heeft met groote voldoening van dit antwoord kennis genomen. Reeds op het eerste gezicht maakt het antwoord een goeden indruk met zijn 312 folio-bladz., zijn 7 af deelingen, - die ieder weer in meerdere hoofdstukken zijn ge splitst, en zijn zeer uitgebreide bijlage. De schrijver heeft zich blijkbaar geen moeite gespaard. Hij heeft getoond, dat hij hard heeft gewerkt, en uitstekend werken kan. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Het accoord Inzake de Saarkwestie. Duit sche garanties. (4e blad). De hitte-golf in Amerika heeft reeds 40 slachtoffers geëischt. (Buitenl. Ber. 4e blad) Storm op de Koriaansche kust doet hon derden visschers omkomen. (4e blad). BINNENLAND. Een wetsontwerp tot wijziging van de surseance van betaling. (1ste -blad). De subsidiën aan de werkloozenkassen. (1st* blad). De invoerrechten op thee, suiker en kof fie. (1ste blad). Concert in het Stadion te Amsterdam. (lste blad). De droogte veroorzaakt bosch- en heide branden op de Veluwe en bij S oester berg. (Gem. Ber. 3de blad). Zwaar weer veroorzaakt veel waterscha de te Venlo. (Gem. Ber. 3de blad). UIT DE OMGEVING. Uitvaart en begrafenis van Deken J. O» F. Jansen, (lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL: In den strijd om het wereld kampioenschap „bokst" Italië zich in den eindstrijd tegen Tsjecho-SIowakije, dat Duitschland met 31 klopte. Het Ned. elftal, dat tegen „Roma" uitkomt, samen gesteld. Naar beroepsvoetbal in Holland. (2de blad). KORFBAL: Nederland klopt België voor de 13e maal, thans met 93. (2de blad). TURNEN: Zwitserland wint het wereld kampioenschap te Boedapest (2de blad). ATHLETIEK: Prinses Juliana stelt de K.N.A.U. een wisselbeker beschikbaar voor het damesclubkampioenschap. (2de blad). Aan dezen arbeid gaat heel duidelijk een degelijke voorstudie vooraf, die echter meer op het gebied der bijbelkunde dan op dat der eigenlijke geschiedenis blijkt te liggen. Het antwoord zelf getuigt van diepgaande studie, onvermoeiden speur zin, breedheid van onderzoek, uitgebreide kennis der historische bronnen en bezon ken oordeel. Het is een eigen, persoonlijke behandeling van het vraagstuk, zooals het door den schrijver is opgevat. Met deze beperking kan ook gezegd worden, dat de schrijver het feiten-materiaal over 't al gemeen behoorlijk beheerscht, en goed op de hoogte blijkt te zijn van de bestaande literatuur. Hij weet de verkregen resul taten van zijn voorgangers te benutten, zonder in noodelooze herhalingen te val len. Hij behoudt zich integendeel' op meer dere gewichtige punten een eigen oordeel voor, en weet vroegere opvattingen meer malen op verrassende wijze te verbeteren. De conclusies, waartoe schrijver komt, zijn meestal juist, en vaak zeer belangrijk. Het gemak, waarmede hij het onderzoek naar de bijbelkunde in Nederland in het algemeen kader der middeleeuwsche schriftuurstudie weet te plaatsen, ver hoogt zeker de belangrijkheid en de we tenschappelijke waarde van zijn werk. Deze studie brengt dan ook de wetenschap beslist vooruit en zal bij verder onder zoek niet kunnen worden gemist. Hierna volgden een drietal meer alge- meene bemerkingen, waarbij op enkele tekortkomingen van het werk werd ge wezen. Vervolgens werd door Mr. C. Prinzen 't rapport der commissie gelezen op het werk van den heer P. Noordeloos, welk werk niet minder dan 2157 folio's besloeg. Door Dr. G. Gorris werd vervolgens een woord van gelukwensch tot de be kroonden gesproken. Tegenover Prof. Greitemann gewaagde spr. van de historie van Warmond's Seminarie, dat zoovele uitmuntende beoefenaars der wetenschap had voortgebracht en welke traditie Prof. Greitemann nu geëigend was voort te zet ten. Spr. reikte hierna aan de bekroonden de diploma's van het Dr. Nuyensfonds uit. Vervolgens werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld de bekroonden geluk te wenschen.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1