UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK ZATERDAG 2 JUNI 1934 DE LEIDSCHE COURANT VOERDE BLAD. PAG. 14 GROOTE BRANDEN Groote kerkbrand in Amerika. De beroemde kerk en het beroemde klooster der paters Passionisten te Union City, welke het centrum van een veel be zochte bedevaartsplaats vormden, zijn door brand verwoest. De hoofdkoepel van de kerk stortte in. De klokken waarvan er eenigen ruim een ton wogen, vielen door het dak. De kostbare gebrandschilderde ramen werden geheel verbrijzeld. Verscheidene personen werden gewond. Bcnzine-ontploffing aan boord van een Tanklichter Aan boord van den tanklichter „Rafal", welke te Bagatelle nabij Gent bezine aan het laden was, heeft Donderdagavond een explosie plaats gehad, waardoor het schip, dat ongeveer 300 toi. meet, geheel is uit gebrand. De voorraad benzine, welke verloren is gegaan, bedraagt 150 ton. Bij een aan boord ingesteld onderzoek heeft men in het achteronder het lijk ge vonden van den 21-jarigen Belgischen schipper E. Kamermans. Het tweede lid van de bemanning A. Kamermans, was, toen de brand ontstond, aan den wal. De sleepboot „Orion" heeft de „Rafal" naar Gent gesleept. Papierfabriek te Havana afgebrand. Een geweldige brand heeft de groote papierfabriek van de Compagnie Nationale te Havana volkomen in de asch gelegd. De schade wordt geraamd op 2 millioen dollar. Brand In houtfabriek te 31bing In den nacht van Donderdag op Vrijdag is brand uitgebroken in de houtfabriek Wittkowski te Elbing, waardoor het ge- heele geweldige complex in de asch ge legd werd. De fabriek was al eens afgebrand, in 1927 n.l., doch sindsdien weer opgebouwd. De schade moet 160.000 R.M. bedragen. Bliksem slaat brikettenfabriek in brand Gisternacht is het Fransche plaatsje Ro- main in de omgeving van Rijsel door een hevig onweder geteisterd. Hierbij sloeg de bliksem in een brikettenfabriek, die in korten tijd in lichterlaaie stond. Een aantal arbeiders, die nachtdienst hadden liep min of meer ernstige verwondingen op. Door de zich ontwikkelende gassen stierf een der arbeiders den verstikkings dood. Vier anderen moesten in bedenke- 1 ij ken toestand naar het ziekenhuis wor den gebracht. De door den brand aangerichte schade wordt op 4 millioen francs geschat. DE MIJN VAN BUGGINGEN GEOPEND Bergingsploeg dringt in den grafkelder door Gistermorgen heeft men de kalimijn in Buggingen, waar kortgeleden zoo n ern stig ongeluk heeft plaats gevonden, ge opend. Een kleine afcleeling drong de mijn binnen, waar men met groote voorzichtig heid overging tot het openen van het af gesloten gedeelte. Wel kon men reeds doordringen tot de plaats van het onge luk, doen het staat nog niet vast of men alle lijken zal kunnen bergen. Men heeft reeds eenige lijken gevonden die volkomen uitgedroogd zijn. De mijn staat onder strenge bewaking. Toegang wordt slechts verleend op vertoon van speciale vergun ning. In het dorp Bugginger. is het rustig. Oploopjes hadden niet plaats. Nadat de bergingsploeg twee lijken boven had ge bracht, drong zij opnieuw den mijn bin nen. Het berginswerk zal waarschijnlijk dagenlang duren. MISLUKT DE OOGST IN EEN DEEL DER V. S.? Hittegolf komt opzetten. Ten gevolge van gebrek aan regen be staat de mogelijkheid, dat de oogst in vele staten der V. S. zal mislukken. Zelfs wanneer het de komende tien dagen gaat regenen, zullen de staten Iowa, Nebraska, Illinois, Indiana en Ohio slechts de helft van hun normalen oogst kunnen opbren gen. Blijft de regen echter geheel uit, dan zal in nog tien andere staten de oogst mislukken. De boeren zijn reeds ontheven van hun verplichting om de productie in te krimpen. Men acht het niet uitgesloten, dat het Congres nog vóór het op reces gaat, aanzienlijke bedragen zal toestaan voor het lenigen van den nood. De jongste berichten zijn weinig be moedigend. Er is een hitte-golf op komst en in het midden-Westen stijgt de thermo meter reeds voortdurend. In enkele plaat sen in den staat Iowa is reeds een tempe ratuur van 43 gr. C. waargenomen en steeds ernstiger wordt de graanoogst door de droogte bedreigd. Uit Winnipeg wordt gemeld, dat men ook in Canada op een mislukten oogst rekent. In het zwaarst getroffen gebied van Sas katchewan worden dit jaar in plaats van de gebruikelijke 44 millioen bushels tarwe slechts vier millioen verwacht. OVERVAL IN DUITSCHE PASTORIE. Deken zwaar gewond. Gisternacht is in de pastorie in Inden by Aken ingebroken. Tegen half twee merkte de 64-jarige deken Kloecker in een neven- vertrek verdachte geluiden op. Hij stond op en begaf zich onmiddellijk naar de ka mer. Daar werd hij door verscheidene man nen overvallen, die hem onder bedreiging met vuurwapenen toeschreeuwden, het aanwezige geld uit te leven. De deken kwam met de inbrekers in gevecht, waar op deze aan hun bedreigingen gevolg ga ven en schoten. De deken werd levensgevaarlijk gewond. De daders sloegen zonder iets te hebben kunnen meenemen onmiddellijk op de vlucht. MGR. IMALECKI STERVENDE. De gezondheidstoestand van mgr. Ma- lecki, die na zyn terugkeer uit Sovjet- Rusland op advies der geneesheeren werd opgenomen in het Sanatorium der Zus ters van de H. Elisabeth te Warschau, is de laatste dagen sterk achteruitgaande. Mgr. Marmaggie, de pauselijke nuntius, heeft den zieken prelaat de H.H. Sacra menten der stervenden toegediend. Bij het vernemen van de tijding, dat mgr. Malecki stervende is, heeft de H. Va der den nuntius verzocht den hoogen lij der te willen mededeelen, dat de Paus da gelijks bidt voor Zijn beminden zoon, aan wien hij zijn vaderlijken zegen schenkt. DE WEENSCHE HERFST-JAARBEURS 1934. De termijn voor de Weensche Herfst- jaarbeurs 1934, die zooals altijd in onmid dellijke aansluiting aan de Leiziger Messe gehouden zal worden, werd bepaald op den tijd van den 2den tot den 9den Sep tember a.s. BAD INRICHTINGEN TE BRUCHSAL VOOR JODEN VERBODEN De gemeenteraad van Bruchsal in Ba den heeft bepaald, dat voortaan geen Jo den zullen worden toegelaten in de open bare bad- en zweminrichtingen. Verschei dene andere steden in Baden hebben een zelfden maatregel genomen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Rooi ver gunning. Per advertentie in dit blad worden de telers van vroege aard appelen te Katwijk en Valkenburg en bo vendien leden van K. en O. uit andere plaatsen, mededeeling gedaan, dat zij zich Maandag en Dinsdag op bepaalde uren kunnen voorzien van een vergunning tot het rooien van vroege aardappelen. Het gaat dus nu meenens worden. Zonder een dergelijke vergunning is het n.l. niet geoor loofd aardappelen te rooien en dus ook niet te vervoeren. Hierdoor zullen dege nen, die geen vroege aardappelen mogen te len omreden men in 1933 geen vroege aard- appeeln teelde, ongetwijfeld in moeilijkhe den komen. We kunnen ter geruststelling aan telers-kooplieden van vroege aardap pelen mededeelen, dat het voor hen is toe gestaan z.g. administratief te veilen. Men behoeft met de aardappelen dus niet naar de veiling te komen, doch om in het bezit te komen van een veilingverklaring, dat vervoerbewijs is, alleen opgave te doen aan de veilingmeester, de provisie der veiling en de heffing te betalen en dan is aan alle formaliteiten voldaan. Tegenover deze moeite en geringe kosten staat, dat men verzekerd is van een redelijken prijs om reden niet beneden een vastgestelde mini mumprijs verkocht mag worden. Voor ver dere mededeelingen zie men vooral de ad vertentie in dit blad. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Er is slechts een dag warm weer voor noodig om de zaken een geheel ander verloop te doen nemen. De aanvoer is dan direct bovenmate te groot, veel te groot in verhouding tot de vraag. En onmiddellijk volgt een aanzienlijke prijsverlaging tot schade voor den kwee- ker en ook voor den kooper. Groote Papa vers komen in massa en brengen slechts van f 0.15 tot f 0.40 per 100 op, Witte Mar grieten voor f 0.10 tot f 0.20 per 100, Pyre- thrums in diverse soorten van f 0.25 tot f 0.60, Centaurea f 0.100.20, Pioenen f 0.90 1.40, Lathyrus f0.150.20, Irissen f 0.18 0.25 per 100, Korenbloemen f 0.100.15. TER-AAR. Middenstandsvereeniging. In het R. K. Vereenigingsgebouw waren alle R. K. Mid denstanders bijeengeroepen om de pas op gerichte vereeniging officieel op te rich ten, doch helaas hadden maar een 15-tal gehoor gegeven aan de oproeping. Geen wonder, dat de waarn. voorz., de heer J. Valentijn, in zijn openingswoord zijn te leurstelling uitte over de zoo geringe op komst. Nadat allen verwelkomd waren, bi zonder het Hoofdbestuurslid, de heer J. Mol, en mededeeling gedaan was dat den Pastoor aanstonds ter vergadering zal ko men, zag de voorz. gaarne de medewerking voor het vlugge en zakelijk afhandelen der agenda. Na voorlezing der notulen gaf de heer Mol in groote trekken nog eens weer het nut van een Middenstandsvereeniging, elkaar meer begrijpen, kennen, steunen, en waardeeren. Wy moeten het publiek gunstig gestemd krijgen tegenover ons, ver loren terrein herwinnen. De heer Mol maakte gewag van de werkzaamheden, welke het Hoofdbestuur den laatsten tijd verricht, vooral met het inroepen van Re- geeringshulp. Ordening moet er komen, wettelijke maatregelen zullen getroffen worden; dit zal ons Middenstanders ten goede komen. Vereenigt u daarom, des te meer invloed heeft de Organ iastie. Hierna werd nog even gelegenheid ge geven tot het stellen van vragen, en ruim schoots wilde men hiervan profiteeren, maar.de heer H. Mank luchtte zijn ge moed op een manier, die noodzakelijk maakte, dat de voorz. flink moest hame ren en dreigen met woordontneming. In hoofdzaak kwam de formuleering der vra gen van den heer Mank hierop neer: waar om weer een vereeniging, neen er moet ko men een groote vereeniging waarin zijn alle Middenstanders, Tuinders, Landbou wers, Arbeiders. Vele Middenstanders zijn niet gekomen, omdat het weer geld kost, het Hoofdbestuur strijkt de centen op. De heer Mol concludeerde, dat de heer Mank geen flauw begrip heeft van sociale belan gen. Hij wenscht bewust of onbewust niet te begrijpen wat de bedoeling is van een Middenstandsvereeniging. Verder laakt de heer Mol het gesprokene alsof de vereeni ging alleen er is voor de centen! Na dit incident vraagt de heer D. v. Kints in hoeverre het staat met werkzaamheden aan kerkinstellingen, indien men geen lid is van de organisatie. Het antwoord luidt, dat rekenplichtige besturen alleen werk mogen laten uitvoeren door hen, die lid zijn van de vakorganisatie. Belangstellend was men naar de contributieregeling; deze is bepaald op f 7.50, te voldoen in 10 ter mijnen. De heer Mol kon zich heel goed in denken, dat dit bedrag in deze tijden be zwaarlijk is. Spr. wees op de adviezen die de leden gratis kunnen inwinnen bij het bureau, en mocht het bestuur geschillen hebben, dan is er terstond iemand van het Hoofdbestuur aanwezig. Hierna las de voorz. artikelsgewijs de Statuten en het Reglement voor. Een klei ne wijziging onderging het artikel dat slaat op de contributie, verder werd het concept als officieel vastgesteld. De heeren H. Akerboom, A. van Rijn, R. Stijnman, J. Valentijn en G. Voortman, zul len het bestuur vormen. Zij dankten de vergadering voor het vertrouwen. Aan het einde gekomen van de agenda, deelde de voorz. mede, dat volgens het Re glement in de maand Juli een vergadering gehouden zal worden. Mochten de leden op een of anders gebied iets te vragen hebben, kunnen zij gerust, ja zelfs graag, bij het bestuur aankloppen. Altijd zal dit op de bres staan voor de belangen der leden. De heer Bontje uitte zijn vreugde over de her oprichting van de Middenstandsvereeni ging, en hoopte dat ook hiermee alle gekib bel is opgeheven. Hierna gaat de voorz. over tot sluiting, dankt de leden voor hun spontane mede werking, hoopt, dat zij propaganda zullen maken, en dat binnen korten tijd iedere Middenstanders is aangesloten bij deze vereeniging. VOORHOUT. Verloting werkloozencomité. Op 1 Juni j.l. had de vaststelling plaats van den uitslag van de z.g. tijd-loterij, gehouden ten bate van het plaatselijk comité ter verzor ging van werkloozen. Door den burgemeester werd in tegen woordigheid van het bestuur van voor meld comité den uitslag bekend gemaakt. De le prijs bleek gevallen te zijn op het lot, dat aanwijst 3 uur 4 min. 58 sec.; de 2e prijs is gevallen op 4 uur 4 min. 58 sec, en zoo vervolgens op elk uur met daarachter 4 min. 58 sec. een prijs gevallen. De twaalf beschikbare prijzen kunnen worden afge haald tegen oevrgave van het lot bij den concierge van het Parochiehuis, de heer P. Vlasveld, alhier. Inbraak. Door den bewoner J. B. wo nende aan den Loosterweg alhier, werd bij de politie aangifte gedaan van een ge val van inbraak door verbreking van een ruit in de naast zijn woonhuis staande bloembollenschuur. Gelukkig bleef het ge- stolene, voor zoover na te gaan, beperkt tot eenige aldaar opgeslagen aardappelen. De politie heeft de zaak in onderzoek. WARMOND. Jubileum. Gisteren was het 55 jaar geleden, dat mej. M. Wilhelmina Duyver- man in dienst trad bij de familie Krantz. Hoewel op verzoek van mej. Duyverman aan dit feit geen ruchtbaarheid is gegeven, is deze dag voor haar toch niet onopge merkt voorbijgegaan, en mocht zy van verschillende zijden gelukwenschen ont vangen. Dienstplicht. Voor den dienstplicht der lichting 1935 zijn in deze gemeente inge schreven 25 personen. Hiervan zijn voor goed ongeschikt verklaard 7 personen, ter wijl wegens broederdienst werden vrijge steld 10 personen, zoodat slechts 8 perso nen voor den dienstplicht in aanmerking komen. Motorbootdienst. Door de N.V. „Grazo- dia" te Haarlem is een motorbootdienst ge opend HaarlemKaagWarmond, zoodat ook thans per boot kan worden gereden naar Haarlem en de Kagerplassen v.v. Werkloozen. Op 31 Mei j.l. stonden bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbemidde ling in deze gemeente ingeschreven als ge heel werkloos 76 personen, waarvan 40 per sonen ingevolge een steunregeling worden gesteund. NIEUWKOOP. Coöp. Boerenleenbank. Gisteravond werd in het éafé van A. Kuijf de jaarver gadering gehouden van de Coöp. Boeren leenbank. Aanwezig of vertegenwoordigd waren 93 van de 112 leden. De voorzitter van het bestuur, de heer Joh. van Diemen, leidde de vergadering. Na opening en notulen leest de kassier, de heer A. van den Bergh het jaarverslag voor, waaruit wij het volgende overne men: Aan spaargelden werd in 1933 ont vangen 128277.39, aan voorschotten werd terugontvangen 19840.88 en aan geld in loopende rekening 149545.Wegens ren te werd ontvangen van voorschotten ƒ5031.32 en van loopende rekeningen 6733.53. Terugbetaald werd aan spaargelden 132275.95, terwijl aan voorschotten is ver strekt 5825.In loopende rekening werd verstrekt 162430.76. Wegens rente werd uitbetaald voor spaargelden ƒ7781.in loopende rekening 24.62 en aan de Cen trale Bank 2015.46. De balans toont aan, dat wegens voor schotten uitstond 123814.02, wegens loo pende rekeningen 139661.51. Aan rente moet nog ontvangen worden 1434.90. De schulden bedroegen aan spaargelden 215135.59, in loopende rekening ƒ237700.24 waarvan aan de Centrale Bank 37700.24 aan rekening-houders ƒ2441.90 en aan het reservefonds 15940.25. Saldo-winst 1933: ƒ1000.25. Vervolgens moest 4 malen gestemd wor den. Eerst voor een lid van het bestuur wegens periodieke aftreding van den heer A. J. Smoorenburg, die met 90 van de 93 stemmen herbenoemd werd. Wegens be danken van den heer P. A. Th. van der Weijden was er een vacature, waarvoor benoemd werd met 68 van de 93 stemmen de heer B. P. J. Koole, die lid was van den raad van toezicht. In zijn plaats werd daarop tot lid van den raad van toezicht benoemd met 57 van de 93 stemmen de heer W. Leliveld, waarbij de heer D. Blok er 21 verwierf. Ten slotte moest nog voorzien worden in een tweede vacature in den raad van toezicht wegens bedanken van den heer Th. Mourits, in wiens plaats benoemd werd de heer M. P. van der Weijden met 59 stemmen, waarbij de heer D. Blok er 23 verwierf. Voorzitter van Diemen dankt de heeren P. A. Th. van der Weijden en Th. Mou rits voor hun ijver en toewijding waar mede zy gedurende 28 jaren voor de be langen van de Bank zich gegeven heb ben en waarvan zij mede de oprichters waren. Spreker feliciteert ook de benoem de leden met hun benoeming, die aan de vergadering hun dank brachten voor het geschonken vertrouwen. Op voorstel van het bestuur wordt met zoo goed als algemeene stemmen besloten de boete van ƒ5.— bij vrijwillige uittre ding te verhoogen tot 50.onder motief dat de leden in dezen moeilijken tijd bij een moeten blijven. Uit de rondvraag blijkt nog, dat momen teel en voorloopig geen nieuwe voorschot ten of loopende rekeningen verstrekt wor den, dat in het afgeloopen jaar 3 leden vrij willig zijn uitgetreden, dat de rente voor credieten bedraagt 5 pet. en die voor spaargelden 3.64 pet. De tragiek van den klart- nettist, die vier straatmuzi kanten bijgehuurd had en t bleken allemaal dirigenten t« ztin' (Passing Show), Heb maar geen angst kleine vent, ik ben geen leeuw. Dat weet ik goed; ik kan al lezen. (Gringoire)» Hallo luitjes, hebben jullie ge beld? Ik kom straks wel eventjes, als m'n vryer foetsie is. j[Gringoire) Dokter, zou ik het bal van de motorclub op mor gen avond moeten af schrijven? (Judge) Heb Je geen ansicht kaart van deze inrich ting? Zet dan 'n kruisje by dit venster en stuur het ding naar m'n vrouw. (Humorist) Ik ga een nieuwe politieke partij financieren. Zoodoe je tegenwoor dig óók aan politiek? Dat niet; maar ik heb een hemdenfabriek. Wilt U de revolver terugnemen? De betref fende persoon is van morgen al onder een auto geraakt. (Marianne). Wat Is dit. mynheer? U durft mün eerbare dochter aan te randen? (Vart Hem)

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 14