ZATERDAG 2 JUNI 1934 JE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. PAG. 13 Oorlog in de lucht. De bescherming der gemeenten n. In de luchtbescherming wordt onderschei den, de actieve bescherming en de passie ve bescherming. De actieve luchtbescherming is een taak van het leger (eventueel de vloot). Mili taire vliegers, luchtafweergeschut, lucht doel-mitrailleurs en zoeklichten moeten in nauwkeurige samenwerking deze taak ver vullen. Wij zullen ons in deze artikelen alleen met de passieve luchtbescherming bezig houden. De passieve luchtbescherming is door on ze regeering opgedragen aan de gemeenten. In iedere gemeente is door den burge meester een hoofd van den luchtbescher mingsdienst benoemd en wanneer we nu eens zien wat deze al zoo te regelen heeft, krijgen we tegelijkertijd een overzicht over de organisatie van een luchtbeschermings dienst. Op de eerste plaats moet de nadering van vijandelijke vliegers gemeld worden. Wel beschikt de gemeente mede over de meldingen van den luchtwachtdienst, maar omdat deze dienst een militaire organisa tie is, is zijn eerste doel het inlichten van de leger-autoriteiten. De gemeentebelan gen zullen dus pas -op de tweede plaats ko men en de meldingen zullen daardoor ver traging ondervinden. De gemeente zal dus goed doen meer op zichzelf te vertrouwen en haar eigen lucht wachtdienst zoo volmaakt mogelijk op te leiden en uit te bouwen. Daarnaast kan een dankbaar gebruik gemaakt worden van de officieele meldingen die vanuit het cen trale luchtwachtbureau binnen komen. Hiertoe zal dus iedere gemeente moeten beschikken over uitkijk- en luisterposten. Uitkijkposten die een vrij uitzioht moeten hebben over een groot segment van den hemel. De bemanning van deze posten moet voorzien zijn, op de eerste plaats van een paar goede oogen (keuring door een oogarts) en verder van prismakijkers om den horizon te kunnen afzoeken. Zij moeten geoefend zijn in het sohatten van de hoogte, de richting en de snelheid van passeeren- de en naderende vliegtuigen. Iedere waar neming zal onmiddelijk doorgegeven moe ten worden naar het bureau van het hoofd van den luchtbeschermingsdienst. De uitkijkpost zal dus met een telephoon- lijn met dit bureau verbonden zijn. Deze post moet zich uitsluitend bezighouden met het uitkijken naar vliegtuigen, omdat de luchtaanvallen in aanvalsgolven d.i. in groepen van samenwerkende machines, plaats hebben en op een eerste aanvalsgolf zeer spoedig een tweede volgen kan. Op regendagen, bij mist, 's nachts, in het algemeen bij weersomstandigheden die de waarneming van den hemel door middel van het gezicht onmogelijk maken, moet de uitkijkpost zijn ooren leeren vertrou wen. De manschappen moeten geoefend zijn in het waarnemen van het verwijderde geluid van een vliegtuigmotor. Zij moeten geleerd hebben naar kracht van het geluid den afstand en naar het duidelijker of zwakker worden van het geluid de snelheid en de richting te schatten. Luistertoestellen die deze waarnemingen kunnen controleeren en aanvullen zouden ook bij den luchtbeschermingsdienst op hun plaats zijn. Wanneer nu door de uitkijkposten vlieg tuigen gemeld worden, maakt het hoofd van den luchtbeschermingsdienst aan de hand van alle gegevens uit of de betrokken gemeente eenig gevaar dreigt en het dus noodig is luchtalarm te maken. Hierbij moet hij van het principe uitgaan, dat de burgerbevolking alleen gealarmeerd mag worden wanneer voldoende vaststaat dat de luchtaanval de gemeente geldt. Beslist het hoofd van den luchtbescher mingsdienst dat luchtgevaar aanwezig is, dan wordt alarm gemaakt door middel van fabrieksfluiten of -sirenes. De wijze waarop dit alarm gemaakt wordt is uniform voor ons geheele land zoodat iemand die in een bepaaide stad vreemd is bij verblijven in die stad toch het signaal luchtalarm waarnemen kan. Het personeel dat voor het bedienen van de alarmtoestellen (ev. op meerdere pun ten van de gemeente) aangewezen is, waar toe ook nog eenige menschen behooren die uitgestuurd kunnen worden, vormt den waarschuwings- en alarmeeringsdienst. Van te voren moet natuurlijk het aiar- meeringssysteem beproefd zijn en moet na gegaan zijn of het alarm op alle punten van de gemeente waar te nemen is. Een derge lijke proef hebben we op Zaterdag 28 April 1.1. in onze eigen gemeente (Oldenzaal) bijgewoond. Op het vernemen van dit alarm moet iedereen voor zichzelf die veiligheidsmaat regelen nemen die we later in een afzon derlijke bespreking zullen behandelen. Door het luiden der klokken wordt ken baar gemaakt, wanneer het luchtgevaar geweken is. Een ander punt van zorg voor het hoofd van den luchtbeschermingsdienst is het be moeilijken der oriënteering. Dit kan gebeuren door het doen verdwij nen of camoufleeren van bepaalde voor die stad of gemeente kemn erkende punten en door het opmaken van een plan van verduis tering. Hiervoor echter is de medewerking van de geheele burgerbevolking noodzakelijk. Een enkele onvoorzichtige of onwillige kan de geheele verduistering van een gemeente te niet doen. Een enkel helder verlicht dak venster vormt soms een voldoende aanwij zing voor den speurenden vijand. Het hoofd van den luchtbeschermings dienst kan op een hoog punt b.v. op een toren een uitkijkpost opstellen om nog zichtbare lichtpunten te melden. Luchtaanvallen zullen, vaak 's nachts uit gevoerd worden; vandaar dat de verduiste ring d.w.z. het afdekken van alle licht naar boven en tijdens luchtgevaar het doen ver dwijnen van iedere verlichting, de oriëntee ring van den aanvaller meestal onmogelijk zal maken. Het hoofd van de luchtbeschermings dienst zal verder moeten kunnen rekenen op de volledige medewerking van de poli tie. De politie heeft de zware taak bij lucht aanvallen het geheele verkeer zoodanig stop te zetten, dat alles ordelijk en zonder verwarring geschied en bovendien zóó, dat er voldoende ruimte blijft voor een vrij verkeer voor de verschillende hulpdiensten die reeds tijdens den aanval zullen moeten uitrukken. „Bommen op Nederland", het boek van politie-inspecteur M. J. M. Gemmeke uit Amsterdam, behandelt dit onderdeel o.a. zeer helder en volledig. Het hoofd van den luchtbeschermings dienst dient zich verder bezig te houden met het inrichten van openbare schuil plaatsen en met de regeling van het ge bruik en het commando daarvan. Hij zal zich moeten overtuigen of er in richtingen aanwezig zijn die uitgebouwd kunnen worden tot ontsmettingsinrichtin gen waar burgers die met blaartrekkends gassen besmet zijn zioh kunnen laten ont smetten. Tot de luchtbeschermingsdienst behooren verder hulptroepen die belast zijn met op- ruimingswerk b.v. van ingestorte en het verkeer belemmerende huizen ha een aan val met scherfbommen. De brandweer die boven zijn krachten beproefd zal worden als er op verschillen de plaatsen tegeljjk brandbommen gewor pen zijn, behoort onder het commando van het hoofd van den luchtbeschermingsdienst te staan. Voor het snel melden van brand kan op een hoog punt in de stad een brand- alarmpost geplaatst worden. Verder moeten ter beschikking staan van het hoofd van den luchtbeschermingsdienst: de ontsmettingsdienst, d.w.z. ploegen van menschen die belast zijn met het ontsmet ten, het ongevaarlijk maken van terreinen die met blaartrekkende gassen besmet zijn; de geneeskundige dienst, bestaande uit artsen, ziekendragers en transportmidde len b.v. auto's, brancards, rijwielbrancards etc. Al deze hulpdiensten zijn voorzien van gasmaskers, de diensten die reeds tijdens de luchtaanval uit zullen moeten kunnen rukken dienen bovendien uitgerust te zijn met beschermende kleeding tegen blaar trekkende gassen. Dé chefs van alle hulpdiensten zijn door middel van een speciaal telphoonnet ver bonden met het bureau van het hoofd van den luchtbeschermingsdienst. Men dient echter ernstig rekening te houden met de mogelijkheid, dat dit telephoonnet door vernielingen gestoord is. In dit geval zal dus een ordonnans-dienst klaar moeten staan om voor een geregelde verbinding tusschen de onderdeelen van den luchtbe- schermingsdienst zorg te dragen. In een gemeente waar zich een afdeeling Padvinders (Verkenners) bevindt, zal ge makkelijk een uitstekende verbindings dienst uit deze getrainde jeugd te vormen zijn. Wanneer we nu nog bedenken, dat het hoofd van den luchtbeschermingsdienst alleen zal kunnen beschikken over perso nen (allen vrijwilligers) die niet gemobili seerd zijn dus, m. a.w. een zeer beperkten kring van menschen gebruiken kan om zijn personeel uit te kiezen, dan begrijpt men, dat een hoofd van den luchtbescher mingsdienst iemand moet zijn met zeer veel organisatietalent om van die organisatie een vlotte en zonder haperen loopende machine te maken, die vanuit zijn bureau snel en soepel te besturen is. We hebben nu nog niet gesproken over het feit, dat het genoemde hoofd ook nog regelen moet het aanschaffen, het opslaan, het onderhouden en het aanvullen van al het materieel, dat voor zijn dienst noo dig is. Een deel van dit materiaal zal misschien in mobilisatietijd gerequireerd kunnen wor den, maar dan moet ook deze requireering voorbereid zijn! Zonder medewerking van de burgerbe volking is een dergelijke organisatie on denkbaar. Deze medewerking moet bestaan in het toonen van belangstellingin den tijd van voorbereiding en in het blindelings opvol gen van de bevelen en raadgevingen in de tijd van werkelijk luchtgevaar. Dit blindelings gehoorzamen kan alleen het gevolg zijn van een rotsvast vertrou wen in de doelmatigheid van den luchtbe schermingsdienst en dit vertrouwen kan alleen verworven worden door medeleven en daardoor begrijpen, thans in vollen vredestijd. JAC. CREYGHTON, Arts. Moderne Aardrijkskunde „Als je met een auto in 3 kwar tier van den Haag naar Amster dam wilt rijden en je gaat om twee uur weg, waar ben je dan om half drie?" „In Leiden, meester, in het acade misch ziekenhuis." BUITENLAND VAN HET VATICAAN. TWEE ITALIAANSCHE KANUNNIKEN VERBANNEN. Het Vaticaan stelt een objectief onderzoek in. De Ram. correspondent van de „Tijd" meldt: Donderdagochtend is bekend geworden, dat de politieke commissie voor de verban ning in de prefectuur Gorizia (het vroegere Oostenrijksche Görz) twee professoren van het seminarie aldaar, namelijk den vice- rector kanunnik Rutar en prof. Musizza, elk tot vijf jaar verbanning heeft veroordeeld. Dit geval houdt verband met de beschul digingen van anti-fascime, welke zijn uitge bracht tegen den bisschop van Triest, Mgr. Fogar. Zooals wij reeds vroeger meldden, had een seminarist van het seminarie te Gorizia, dat onder het bisschoppelijk gezag van Mgr. Fogar staat, verteld, dat de bis schop in Januari van dit jaar in een toe spraak tot de seminaristen allerlei onvrien delijks zou gezegd hebben over de fascisti sche regeering, haar tyrannie, verkwisting enz. Deze beschulidgingen hadden een pro test van de plaatselijke fascistische partij tengevolge. Na een onderzoek van de zijde der dioce sane kerkelijke overheid werd daarop de student van het seminarie verwijderd. En kele dagen geleden echter zijn nu de beide bovengenoemde professoren gearresteerd en voor de Commissie gebracht, onder be schuldigingen van anti-fascisme, waarbij de welke zich o.a. geuit hebben in de behan deling van den student in kwestie en in hun houding tegenover de Italiaansohe studen ten van het seminarie, welke zij door de studenten van Slavische afstamming zou den hebben laten bewaken en bespion- neer en. De Commissie voor de Comfineering, waarvan hier sprake is, is een soort van politieke rechtbank, waarin de prefect en de provinciale partijsecretaris zitting heb ben en die zonder beroep oordeelt over be schuldigingen va nti-fascisme, waarbij de veroordeelden tot een korter of langer ver blijf op de Liparische eilanden kunnen worden veroordeeld. De veroordeeling,die tegen de beide Görzer kanunniken is uitgesproken, is dus zooals uit het bovenstaande blijkt, min of meer gericht tegen den bisschop van Triest. Zij is het resultaat van een sinds jaren be staande wrijving, veroorzaakt door een tel kens weer oplevende aotie tegen den bis schop en een episode uit de politieke ver deeldheid tusschen de Italiaansohe en Sla vische elementen, welke in dit door den oorlog gewonnen gebied nog voortduurt. Het is begrijpelijk, dat de arrestatie van de beide professoren in het Vaticaan een pijnlijken indruk heeft gemaakt, welke door de veroordeeling, die men onwaarschijnlijk bleef achten, nog is versterkt. De goede ver standhouding die tusschen de kerkelijke autoriteiten in Italië en de fascistische re geering heerscht, wordt hierdoor op een ernstige proef gesteld. Van Vaticaansche zijde wordt dezen pijnlijke aangelegenheid met de grootst mogelijke objectiviteit on derzocht, alvorens tegenover de ruwe maat regelen der commissie stelling te nemen. ONTWAPENING. Ontwapenings-conferentie verdaagd. DRIE NIEUWE PLANNEN. Uitstel tot Woensdag. De algemeene commissie der ontwape ningsconferentie is gisteravond tot Woens- dagverdaagd. Het bureau zal as. Maandag bijeenkomen, om te trachten een nieuw arbeidsplan voor de conferentie op te stellen. Men had gisteravond den indruk, dat eenige ontspanning in den toestand is in getreden en dat de conferentie toch nog tot een nieuwe poging om tot een conven tie te komen, bereid zal zijn. In ieder geval zijn drie arbeidsplannen bij de algemeene commissie ingediend. Litwinoff heeft voorgesteld, dat de po litieke commissie onmiddellijk aan het werk zal worden gezet, ter bespreking van het veiligheidsvraagstuk en dat de ontwa peningsconferentie haar naam in vredes conferentie zal veranderen en zich perma nent zal vèrklaren. De Turksche minister van buitenlandsche zaken, ondersteund door Titulescu namens de kleine entente en door den Griekschen minister Maxim os namens de Balkan-en tente, heeft een voorstel ingediend, dat het bureau een speciale commissie zal benoe men, waarin alle groepen van aan de con ferentie deelnemende staten een vertegen woordiger zullen hebben, die het veilig heidsvraagstuk in zijn ganschen omvang, doch in het bijzonder ook van Europeesch standpunt zal behandelen, teneinde door het verkrijgen van overeenstemming hier omtrent alsnog een conventie tot verminde ring en begrenzing van bewapening moge lijk te maken. Ten slotte heeft de Zweedsohe minister van buitenlandsche zaken Sandler namens de delegaties van Denemarken, Neder land, Noorwegen, Spanje en Zwitserland, in overweging gegeven, dat het bureau tot een herziening van het ontwerp-conventie van MacDonald- langs de lijnen van het Zweedsch memorandum van 14 April zal overgaan. Weliswaar had Sandler nog niet formeel den vorm van een voorstel aan de door hem afgelegde verklaring gegeven, doch zij was toch zoo precies, dat Henderson ge meend heeft, de verklaring als een offi cieel ingediend voorstel te moeten beschou wen, waartegen Sandler en de zijnen geen bezwaren hebben gemaakt. Het bureau zal dus bij het opmaken van het arbeidsplan ook met de denkbeelden van de Nederlandsche en geestverwante delegaties rekening houden. Bij den aanvang der vergadering had Henderson op heel plechtigen toon den ge delegeerden onder het oog gebracht, dat de toestand der conferentie op het oogenblik kritieker is dan ooit tevoren sinds de ope ning in Februari 1932, zoodat hij een zeer ernstig beroep op allen deed, om door we- derzijdsche concessies nog een accoord mo gelijk te maken. Simon verlaat Genève. Thans is definitief besloten, dat sir John Simon uit Genève zal vertrekken. Aange zien dit besluit is genomen onmiddellijk na de lunch, welke Simon en Barthou te zamen hebben genuttigd, vermoedt men, dat een Fransoh-Britsche overeenstemming onmogelijk is gebleken. Officieel is hiervan evenwel nog niets bekend. DUITSCHLAND. DE KERKENSTRIJD IN DUITSCHLAND. De publieke opinie heeft zich er niet mee te bemoeien. De regeerings-president van Aurich heeft voor zijn district de uitgave, vervaardiging en verspreiding van vlugschriften met ker kdijken inhoud verboden en verder tot na der orde eveneens verboden de bespreking en publicatie van kerk-politieke moeilijk heden in de Evangdische kerk in de dag bladen en ook in de regelmatig verschijnen de kerkbladen. SCHISMA IN DE DUITSCHE PROTESTANTSCHE KERK. Donderdagavond is te Barmen de bij eenkomst van de Vrije Rijkssynode (con- fessioneele synode van de Duitsch-Evange- lische kerk) be'ëindigd. De zitting werd des morgens geopend met een preek van dr. von Bodenschwingh, de vroegere rijksbis schop die verleden jaar moest wijken voor dr. Muller. De synode nam o.m. resoluties aan, met betrekking tot de nieuwe kerkgrondwet welke rijksbisschop Müller zou voorberei den. De synode verklaart in deze resolu ties o.m., dat het huidige kerkbestuur geen recht heeft eenigerlei hervorming tot stand te brengen van de kerkgrondwet van vo rige zomer. De synode eischt, dat de be staande grondwet gehandhaafd blijft. Zoo lang het huidige rijksbestuur aanblijft, weigert de synode deel te nemen aan on derhandelingen betreffende een oonstitu- tioneele hervorming. Nadat de bijeenkomst van de Vrije Syno de formeel gesloten was, werden zes massa- vergaderingen gehouden in Barmen en El- berfeld, waar betoogd werd, voor de soli dariteit van de „Belijdenis-gemeenschap" die te Ulm gevormd is. ITALIË. DE ACHT EERSTE CORPORATIES. Definitief door Mussolini ingesteld. Naar de Italiaansche bladen melden, heeft Mussolini dezer dagen ter uitvoering van de bekende corporatiewet de decreten uitgevaardigd, waardoor de acht corpora ties van de eerste der drie corporatiegroe- pen definitief worden ingesteld. Tot deze eerste groep behooren, zooals men zich wel licht herinnert, de productietakken, waar in landbouw, industrie en handel elkaar opvolgen. De betreffende corporaties zijn: de graancorporatie, de corporatie voor tuin bouw, bloemenkweekerij en fruitteelt, de corporatie voor den wijnbouw, de oliën-cor poratie, de bieten- en suiker-corporatie, de corporatie voor veeteelt en visscherij, de houtcorporatie en de corporatie voor tex tielproducten, in totaal dus acht corpora ties. Binnen niet al te langen tijd zullen nu ook de overige veertien corporaties, waar van acht behooren tot de tweede groep en zes tot de derde, bij decreet van het hoofd der Italiaansohe regeering definitief wor den ingesteld. Zoodra de decreten van Mussolini in de staatscourant zullen zijn gepubliceerd, zal worden overgegaan tot benoeming van de leden der corporatieraden. RUSLAND. CORRUPTIE ONDER DE AMBTENAREN. Weer 300 ambtenaren gearresteerd. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft de Gepoe, na de ontdekking van omvangrijke verduisteringen elders, thans oak in Lenin grad ongeveer driehonderd beambten van verschillende Russische instellingen, wegens economische misdrijven gearresteerd. Deze personen zouden volgens officieele mededeelingen de stad voor verscheidene millioenen roebels benadeeld hebben. De verschillende verduisteringen worden thans nader onderzocht. Dit onderzoek is op het oogenblik in vollen gang. Het proces tegen de beschuldigden zal midden Juni te Leningrad plaats vinden. NIEUW OFFENSIEF DER GODLOOZEN. Satanische plannen. Naar uit Moskou vernomen wordt, zal de 'bond van militante godloochenaars in April van het volgend jaar ter gelegenheid van zijn tienjarig bestaan in alle landen een nieuw offensief tegen God en den gods dienst openen. Om dit feit te herdenken zal volgens den. „Bezbozhnik" (De Godlooze) het derde in ternationale godloozencongres bijeenkomen, welks program door het centrale bestuur van den bond der godloozen in zijn zitting van 8 Juni as. zal worden opgesteld. De bond zal „een roodboek van de unie der militante godloochenaars" puibliceeren, dat de namen en foto's van de voornaamste godloochenaars bevatten zal. Deze namen zullen tevens op de eerelijst van het cen trale anti-godsdienstig museum te Moskou worden ingeschreven. Verder staat op het jubiléprogram: het aanschaffen van een nieuwe serie antigods dienstige plakkaten, organisatie van reizen de tentoonstellingen, antigodsdienstige films alsmede een uitvoerige publi'katie van wat de militante betreft. De „Bezbozhnik" schat het aantal godloo zen in de geheele wereld op tien miilioen. Ook in Engeland hebben de godloozen haar actie uitgebreid. Zij geven een maand schrift uit, getiteld „De strijd" onder het motto „De strijd tegen den godsdienst is de strijd voor het socialisme". Het is het or gaan van de liga van socialistische vrijden kers, de Britsahe afdeeling van proletari sche vrijdenkersinternationale. Nicolaas-kerk wordt afgebroken. De historische Grieksche St. Nicolaaskerk nabij het Kremlin te Moskou, zal waar schijnlijk door de sovjet-autoriteiten wor den gesloopt. Een andere kerkelijke bezitting in de na bijheid, welke toebehoort aan het beroem de klooster op den berg Athos, zal vermoe delijk hetzelfde lot deelen. AMERIKA. DE SCHÜLDENKWESTIE Een boodschap van president Roosevelt Gisermorgen heeft president Roosevelt de lang verwachte boodschap over het schuldenvraagstuk aan het congres doen toekomen. „Wetgevende maatregelen", aldus de president, „ten aanzien van deze kwestie zijn in de tegenwoordige zittingsperiode van het congres noch noodig, noch nuttig. Wij nemen alle middelen te baat, om iederen debiteur te overtuigen van het heilig karakter der door hem aangegane verplichtingen ,doch tevens geven wij hem de verzekering, dat wij bereid zijn, indien hij het wenscht, openlijk en volledig met hem bijzondere omstandigheden te bespre ken, wat betreft de middelen en methode van betaling. Het Amerikaansche volk wil geen on- mogelijken last leggen op de schouders van zijn schuldenaren, het heeft echter volko men het recht, te verlangen, dat de debi teurs wezenlijke offers brengen, om hun schulden te betalen. De kwestie van de terugbetaling der schulden is van ernstigen invloed, sinds jaren reeds, op onzen handel en onze fi- nancieele relaties met de naties, die van ons geld leenden. Thans is er alleen nog Finland, dat al zijn betalingsverplichtingen aan de Ver- eenigde Staten prompt en volledig na kwam. Wij blijven verwachten, dat ook de an dere debiteurs begrip zullen toonen voor de houding der Vereenigde Staten ten aanzien van de schuldenkwestie. De debiteurs-staten moeten ook niet vergeten, dat het Amerikaansche volk zeker beinvloed zal worden door het ge bruik, dat die staten van hun beschikbare geldmiddelen maken. Het maakt toch ver schil uit, of die middelen worden aange wend voor financieel herstel en een rede lijke afbetaling tevens van de schulden aan de burgers der Vereenigde Staten, dan wel uitsluitend voor nationalistische, improductieve en dergelijke doeleinden.. Ik kan overigens slechts herhalen", al dus Roosevelt, „hetgeen ik reeds meer dan eens aan twee debiteurstaten duidelijk te verstaan heb gegeven, dat de jegens ons aangegane oorlogsschulden in geen verband staan tot de door die staten ge wone of ontvangen herstelbetalingen en dat voor elk land afzonderlijk de gelegen heid open staat, om zijn taak individueel met de Vereenigde Staten te bespreken. Erkennen, dat de eind-beslissing ten dezen bij het congres ligt, zal ik het par lement nu en dan op de hoogte stellen van de ontwikkeling der gebeurtenissen tevens te gelegenertijd zoodanige aanbe velingen doen toekomen, als mij later op portuun lijken". De boodschap, welke 3000 woorden telt, is de eerste officieele verklaring der re geering, sinds de boodschap van Hoover op 19 December 1931. Zij geeft een over zicht van de gansche ontwikkeling van de kwestie voor en na het Hoover-moratorium BUITENL. BERICHTEN. DORP VAN AARDBODEM WEG GEVAAGD. Een uit 150 huizen bestaand Afghaansch dorp is na een buitengewoon zware aard beving, volkomen van den aardbodem ver dwenen. Daar de natuurramp werd voorafgegaan door hevigen regenval en zwaar gerom mel onder den grond, waren de inwoners gewaarschuwd, zoodat zij zich nog tydig in veiligheid konden stellen.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 13