INHULDIGING VAN HAZERSWOUDE'S BURGERVADER r DINSDAG 29 MEI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. 8 Hartelijke ontvangst van den heer A. Warnaar WeUh. D. de Bruijn IJan. BURGEMEESTER A. WARNAAR Hedenmiddag om 1.45 uur wend aan de grens der gemeente HazetrswoudieZoeter- woudie, bij de zoogenaamde Kippenburg in den Rijksstraatweg de nieuwe Burgemees ter, de heer A. Warnaar met zijn echfcge- inoote door den Raad van Hazerswoude en den Gemeente-Secretaris verwelkomd. De oudste Wethouder, de heer D. de Bruijn IJzin., spreekt daarbij ads volgt: Wees welkom! Hooggeachte Heer Warnaar en Mevrouw! Het is mij een voorrecht U op dit oogen- 'blik aan de grens onzer gemeente namens den Raad van de Burgerij te mogen hegroe- ten. U staat ge reed weidra 't- ambt van Bur gemeester de- dezer gemeen te te aanvaar den. Het zal ons aangenaam zijn U vooraf door deze gemeente te geleiden. Hierop stelt le heer de Bruijn de raadsleden aan den nieuwen Burgemeester en zijne echt- genoote voor. Een dochtertje van het raadslid, den heer N. P. Kaïptein, biedt Mevrouw Warnaar bloemen aan, welke door haar onder woor den van harteiijken dank worden aanvaard. Na de begroeting namen de heer en me vrouw Warnaar, alsmede de Wethouders, de Raadsleden en de Gemeente-Secretaris, plaats in rijtuigen en werd een rijtoer ge maakt langs den Rijndijk, welke door de vele vlaggen een feestelijk aanzien had. De schoolkinderen van de betrokken scholen stonden langs den weg opgesteld, begroetten den nieuwen Burgemeester, zon gen dezen toe en boden hem bloemen aan. Aan de grens HazerswoudeAlphen aan den Rijn werd gekeerd en ging het daama terug, den Gem een© weg af naar het Dorp Hazerswoude. Aan het begin van het Dorp stond het Muziekkorps opgesteld, dat de rijtuigen door de met vlaggen versierde Dorpsstraat onder het spelen van vroolijke muziek voorging naar het Raadhuis. De Installatie. Te samen met de Wethouders, de Raads leden en den Gemeente-Secretaris ging Burgemeester Warnaar het Raadhuis bin nen. Nadat allen hebben plaats genomen opent de plaatsvervangend voorzitter, de heer D. de Bruijn IJzn., de vergadering met gebed en doet mededeeüng van het besluit tot be noeming van den heer A. Warnaar tot Bur gemeester dezer gemeente en van het schrij ven van den heer Commissaris der Konin gin in deze Provincie betreffende zijn be- eediging, waarna hij het volgende sprak: Zoo heeft het Hare Majesteit onze ge- eerbiedigde Koningin behaagt U te benoe men tot Burgemeester der gemeente Ha zerswoude. Het is mij een eer en voorrecht in dit plechtig oogenbliik, namens den Raad der Gemeente, ja namens de Gemeente zel ve, U hartelijk te mogen gelukwenschen met deze benoeming. Niet gaarne zou ik, nu U gereed staat met opgewektheid Uw arbeid aan te van gen, door al te droefgeestige beschouwingen Uw en ons aller blijdschap willen vermin deren. Wel staat Uw ambtsaanvaarding on der het beslag van den ernstigen en zorg- voilen tijd waarin wij leven. Het is U niet onbekend dat ook in de ge meente onzer inwoning de gevolgen van de wereldcrisis zich op pijnlijke wijze doen gevoelen. De hoofdbronnen van inkomsten: Landbouw, Boom- en groentenkweekerij, worden ernstig bedreigd in hun voortbe staan. ALs gevolg daarvan baart de werkloos heid het Gemeentebestuur groote zorg. Het is ons daarom tot blijdschap, dat wij in U een Burgemeester mogen begroeten, die door ervaring in zaken, door reizen in het buitenland, een breeden blik heeft over het leven van bedrijf en handel. Doch hoe zeer dit alles van belang is, bij het aanvaarden van Uw ambt, zij U toege- wenscht de bulpe van den Almachtigen God. Geve Hij U gezondheid en kracht, scherp te van inzicht en kloek venstand, ook ge- duild en vertrouwen. Van Zijn zijde, Mijnheer Burgemeester, zegt de Raad U gaarne alle medewerking toe. De Raad wenscht zich gaarne onder Uwe leiding te stellen en met U te mogen arbeiden tot heil van ons geliefd Hazers woude. Ik heb thans de eer U de ambtsketen te mogen omhangen en de Voorzittershamer te overhandigen. REDE VAN DEN BURGEMEESTER. De burgmeester nam hierna het woord: Gaarne wil ik met een enkel woord ant woorden op de vriendelijke woorden die zoo juist tot mij zijn gericht. Het is mij een behoefte in de allereerste plaats mijn ootmoedigen dank uit te spre ken aan God, die alles zoo heeft beschikt en bestuurd, dat ik op dezen dag dit mooie en gewichtige ambt mag aanvaarden. Ik betuig mijn eerbiedigen dank aan H. M. de Koningin, wie het behaagt heeft mij tot Burgemeester t van deze aanzienlijke Gemeente te benoemen. Eveneens dank ik den Minister van Bin- nenlandsche Zaken en den Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland die mij voor deze benoeming hebben willen voordragen. En ook dank ik ven gansch'r harte voor de groote belangstelling die ik, zoowel bij mijn benoeming als op dezen dag heb mo gen ondervinden, zoowel van de bevolking van Hazerswoude als van vele andere vrienden en bekenden. En ten slotte dank ik inzonderheid U, Mijnheer de Loco-Burgemeester voor alles wat U gedurende de vacature voor deze Gemeente hebt willen doen. Zoo aanvaard ik de taak die mij hier wacht met groote dankbaarheid. Is het in het algemeen reeds gevaarlijk vooraf te veel over plannen en voornemens te spreken, onder de tegenwoordige om standigheden is dit wel in dubbele mate het geval. De geweldige crisis waaronder de gan- sche wereld nu reeds bijna gedurende een vijftal jaren gebukt gaat, ging ook aan Ha zerswoude niet voorbij. Niettegenstaande het voorzichtige finan- cieele beleid dat door U, onder bekwame leiding van mijn ambtsvoorganger, steeds is gevoerd, zijn de financieele zorgen ook U niet gespaard, en zijn de belastingen wel haast tot het hoogst toelaatbare maximum opgevoerd. Toch behoeft de toestand niet te donker te worden ingezien. De schuldenlast der Gemeente is gelukkig nog niet onrustba rend en de financieele zelfstandigheid werd bewaard. Gaarne wil ik verklaren dat ook ik mij wensch te richten naar den Vaderlijken raad die U door mijn ambtsvoorganger bij zijn afscheid op het hart werd gebonden, om er voor te waken dat deze financieele zelfstandigheid ook in de toekomst wordt gehandhaafd. En ik wil hieraan toevoegen, dat ik meen dat wij er ook met alle kracht naar zullen moeten streven om nog zwaar dere financieele lasten voor de burgerij te voorkomen. Binnen deze grenz^, die ons helaas door den nood der tijden worden opgelegd, zal ik er van ganscher harte toe medewerken om alle nood die in onze Gemeente wordt geleden zooveel mogelijk te verlichten en te lenigen, en liever nog, indien dit moge lijk zou zijn, te voorkomen. Over de handhaving van het gezag be hoef ik in dezen kring wel niet veel te zeggen. Ik mag toch in U, H.H. Raadsleden, de weerspiegeling zien van de beginselen die door onze Burgerij worden beleden. En dan meen ik vrij te mogen concludee- ren, dat zoowel gij als de geheele Burgerij overtuigd zijt van de groote beteekenis van een krachtige gezagshandhaving. Onder deze omstandigheden zal de ver vulling van dit gedeelte van mijn taak mij niet moeilijk vallen. Ik hoop dat ik U ook hierin niet zal te leurstellen. Ik sprak zoo juist over de beginselen die door U en door de Burgerij worden be leden. Gij, H.H. Raadsleden, neemt uw plaats hier in als vertegenwoordigers van ves- schillende politieke partijen. Dit zal tot ge volg hebben dat er ook wel eens verschil van meening is. Dit hindert niet, ik behoor niet tot dege nen, die van het partijenstelsel niets dan kwaad weten te zeggen. Integendeel, ik ben van meening, dat het een zegen moet worden geacht, dat er in ons Vaderland groote groepen menschen zijn die uit een vaste overtuiging leven. Maar er schuilt hier wel een gevaar. Er mogen geen tegenstellingen worden ge schapen, die niet onvermijdelijk zijn. Ver schil van inzicht inzake een bepaald punt of principe mag er nooit toe leiden dat de samenwerking in andere zaken, waar deze wel mogelijk is, ook maar eenigszins min der hartelijk of minder algemeen zou zijn. Ik vrees dat in dit opzicht in ons goede Vaderland, vooral in het verleden, wel eens is gezondigd. Ook kan het zijn dat zich een werkelijke of vermeende tegenstelling openbaart tus- schen verschillende belangen, waardoor het algemeen belang voor een oogenblik uit het oog zou kunnen worden verloren. ONTVANGST VAN DEN NIEUWEN BURGEMEESTER AAN „KIPPENBRUG". Ik geloof dat noch het eene, noch het andere gevaar, hier in Hazerswoude groot is. Maar ik acht het niet het minst schoone gedeelte van mijn taak, dat ik, indien een dergelijk gevaar ooit mocht dreigen, als Burgemeester, als Voorzitter uwer Raads vergaderingen, als vertegenwoordiger van H. M. onze Koningin, om wier troon wij ons allen in groote eensgezindheid scharen, steeds weer geroepen zal zijn, naar voren te brengen de groote beginselen die wij gemeenschappelijk belijden, en het alge meen belang, dat wij met alles wat in ons is hebben te dienen. En verder wensch ik uit te spreken dat ik mij gaarne geheel aan onze Gemeente en de belangen haretr Burgerij zal geven. Ik hoop dat niemand ooit aarzelen zal een beroep op mijn tijd of werkkracht te doen, indien hij meent dat daartoe aan leiding bestaat. Bij dit alles gevoel ik mij in de eerste plaats afhankelijk van God's onmisbaren zegen. Maar mijn taak zal in zeer groote mate worden verlicht als ik bij de vervulling daarvan mag ondervinden de hartelijke steun en medewerking van U H.H. Wet houders en Raadsleden, Secretaris en Amb tenaren, Politie en allen die verder onze Gemeente in de een of andere functie die nen. Ik prijs mij gelukkig dat ik in dit op zicht goede verwachtingen mag koesteren. Uw vorige Burgemeester gaf U allen bij zijn afscheid zulk een schitterend getuige nis, dat bij een minder goede samenwer king in de toekomst de conclusie gewettigd zou zijn, dat de schuld hiervan gezocht zou moeten worden bij den nieuwen Bur gemeester. Gaarne geef ik U de verzekering dat ik al het mogelijke zal doen om zoo iets te voorkomen. Trouwens, de ervaring die ik reeds mocht opdoen in dit opzicht, wat betreft den Se cretaris en de beide Wethouders bevestigde volkomen de goede verwachtingen, die ik meende te mogen koesteren. En tenslotte nog dit. Ik heb in de jaren die achter mij liggen veel in de wereld rondgezworven maar het Hollandsche volk en het Hollandsche leven en het Holland sche land zijn mij steeds lief gebleven. Ik twijfel dan ook niet of ik zal mij hier met mijn vrouw en gezin, in uw midden, thuis gevoelen. Zoo aanvaard ik deze gewichtige taak in het vertrouwen op God's bijstand, onder inroeping van uw aller medewerking, met de bede dat God onze gezamenlijke arbeid moge zegenen, opdat wij met vaste hand onze mooie Gemeente door de moeilijke tegenwoordige omstandigheden mogen heensturen. God geve spoedige verandering ten goede opdat ook hier voor iederen nijveren bur ger weer mag gevonden worden arbeid en brood, en wij ons gezamenlijk weer in een gezonde welvaart van ons goede dorp zul len kunnen verblijden. Rede van Wethouder A. J. de Jong. Nu wij hier in plechtige vergadering bij een zijn en U zooeven uit handen van den oudsten wethouder het teeken Uwer waar digheid hebt ontvaogen, wol en mag ik niet nalaten U eeni- ge woorden toe te spreken. Toen wij uit de Courant Uw benoeming ver namen en daar bij een korte beschrijving van Uw levens loop aantrof fen, zal het iedereen zijn opgevallen dat U tot een ge heel andere werkkring zijt geroepen dan U tot heden hebt gevolgd. Velen zullen met mij gedacht hebben: het zal voor den he^r Warnaar een groote verandering zijn om van zakenman tot het burgemeestersambt over te gaan. Ginds zakenman voor wie vrijheid blij heid is. Hier burgemeester die vooral in dezen Wefch. A. J. de Jong tijd wettelijke voorschriften en verordenin gen moet uitvoeren en handhaven. In Sassenheif raadslid, afgevaardigd door de A.-R.-partij. Hier hoofd der gemeente en voorzitter van dien Raad, die heeft te adviseeren boven alle partijen. Al die veranderingen en soms tegenstel lingen om van het vrije- naar het ambte lijke leven over te gaan, zullen van U een groote aanpassing vragen om daar aan te gewennen. Het verheugt ons daarom dat wij vanuit Sassenheim gehoord hebben van Uw groote werklust en arbeidsprestatie, welke zeker noodig zullen zijn om U in Uw nieuw ambt in te werken en dat met omzichtigheid uit te oefenen. Dat er zich onder Uw bestuur ook som wijlen moeilijkheden zullen voor doen staat vrijwel vast en als er dan bij zijn, waar oude gewoonte en traditie in het. ge drang komen, spiegel U dan aan Uw ge- eerde voorganger, die zooveel mogelijk tra- ditioneele toestanden trachtte te behouden en daardoor steeds bevrediging vond. Wij hopen dat U de belangen van onze gemeente altijd op de beste wijze zult be hartigen en dat U steeds met zelfböheer- sching en rechtschapenheid de onderwerpen die aan de orde komen, onbevooroordeeld zult behandelen en de besluiten zult uit voeren. Burgemeester, laat bij al Uw wer ken de rechtvaardigheid steeds Uw uit gangspunt zijn dan zult U zeker de achting van den Raad en van de bevolking verwer ven. Steunend op Uw christelijk beginsel twij felen wij daar ook niet aan en verwachten dat U door wijs beleid het vertrouwen der ingezetenen zult winnen en bovendien een dracht het kenmerk van Uw bestuur moge zijn. Dan kunnen wij er zeker van zijn dat met God's zegen onder Uw bestuur onze ge meente een tijdperk van gezonde ontwik keling zal tegemoet gaan en zal het leider schap voor U een genoegen en voor ons een zegen zijn. Rede van den Gemeente- Secretaris. De Gemeente-Secretaris, die heer B. dien Braver, spreekt als volgt: Mijnheer de Burgemeester, ik dank U voor de warme en vriendelijke woorden, waarmede U ook mij zijt tegengetreden. Hartelijk hoop ik dat er tussohen U en mij een uitstekende verhouding moge bestaan en wij in goede harmonie, in de beste sa menwerking tot heil en in het welzijn van Hazerswoude mogen werkzaam zijn. Vol gens artikel 108 van de Gemeentewet is de Secretaris den Raad, Burgemeester en Wet houders, den Burgemeester, de Comimissiën van den Raad, in alles, wat het hun opge dragen bestuur aangaat, behulpzaam. De Secretaris is dus ook den Burgemees ter in het hem opgedragen bestuur behulp- Mijnheer de Burgemeester, daaraan hoop ik naar mijn beste vermogen te voldoen en ik twijfel niet of daarbij kunt U ook reke nen op de ambtenaren ter Secretarie, de heeren Kuiper en van Elk. Alhoewel er tussohen den Burgemeester en den Secretaris een nauwe, dagelij ksdhe samenwerking bestaat, is hun werkkring onderscheiden. De secretarie is bij voorkeur het terrein van dien Secretaris, terwijl de Burgemeester met vaste hand de teugels van het bewind houdt. Hij bestuurt, leidt, regeert. Dit is vooral in de huidige omstan digheden geen gemakkelijke taak. Het ar beidsveld der gemeentelijke organisatie is ruim en wijd. Van stilstand is hier geen sprake. Afhankelijk van de omstandigheden waarin wij leven gaan de bemoeiingen nu eens meer in gene, dan weer meer in an dere richting. Om te constateeren de groote toeneming der gemeentelijke zorgen be hoeft men heusch niet terug te gaan tot bij voorbeeld den tijd van Koning Lodewijk, wiens gemalin Nederland eens heeft ge noemd „een Koninkrijk van zware en dikke Burgemeesters". Een vergelijking van de bemoeiingen der gemeente van een 30 of 40 jaar terug met die van de gemeenten van thans, doet reeds perplex staan. En die ontwikkeling is niet tot staan gekomen en zal ook in de nabije toekomst niet tot staan komen. Het is ook in dit verband van groot belang dat de ge meente goed wordt geregeerd. Regeeren is vooruitzien. Dit komt op het gebied der ge meentelijke bemoeiingen vaak uit, dikwijls te Iaat. In de laatste jaren vóór dezen crisis had den de gemeenten gelegenheid zich aan te passen aan de eischen van den modernen tijd. Dit heeft deze gemeente naar vermo gen gedaan. Tharts leven we in een periode waarin het voor alles geboden is de belas ting der ingezetenen tot het hoogst nood zakelijke te beperken en uit de inkomsten der gemeente het hoogst mogelijke nuttige profijt te trekken. Dit is voorzeker geen gemakkelijke taak. Hartelijk hoop ik dat God U daartoe wijs heid en kracht moge schenken. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMV. MAATSCH. NEDERLAND. TAWALI (thuisr.) pass. 27 Mei Gibral tar. KON. NED. STOOMB. MIJ. AJAX arr. 28 Mei van Kopenhagen te Amsterdam. AMOR vertr. 25 Mei van New York naar Curacao. AURORA, Rotterdam-Gibraltar, pass. 26 Mei Dungeness. BENNEKOM (uitr.) vertr. 26 Mei van Buenaventura. BERENICE, RotterdamPassages, pass. 27 Mei Dungeness. BOSKOOP arr. 28 Mei van Amsterdam te Hamburg. COTTICA vertr. 25 Mei van New York naar Port-au-Prince. DEUCALION, Rotterdam-Faro, pass. 27 Mei Ouessant. IRIS arr. 25 Mei te Balbao. RHEA, Valencia-Rotterdam pass. 27 Mei Gibraltar. TELAMON, Rotterdam-Tanger, pass. 27 Mei Dungeness. KON PAKETV. MIJ. BARENTSZ vertr. 25 Mei van Port Na- tal naar East London. SAWAHLOENTO arr. 25 Mei van Tama- tave te Batavia. N. HOLLAND vertr. 25 Mei van Batavia naar Soerabaja. HOLLAND-AMERIKA-LIJN. DINTELDIJK, Rotterdam naar de Paci- fickust arr. 26 Mei te Kingston (Ja). ROTTERDAM, Rotterdam-New York, pass. 27 Mei Lizard. NOORDWIJKERHOUT. Terrein op het St. Bavogesticht te Noord- wijkerhout, alwaar op den 2den en 3den Zondag in Juni het muziekconcours wordt gehouden van den Bond van R.K. Muziek gezelschappen in Zuid-Holland W1SSELNOTEEK1NGEN (AMSTERDAM) (Officieel). Berlijn 57.70 Londen 7.50 New York 1.47U/16 Parijs 9 731/2 Brussel 34.51 Zwitserland 47.97 Milaan 12.55 Madrid 20.20 Oslo 37.70 Kopenhagen 3355 Stockholm 38.80 Weenen Praag 6.15 Boedapest Prolongatie 1 pefc. BEURSOVERZICHT. De handel op de Amsterdamsche fond- senmarkt was heden wederom uiterst stil. onder invloed van de gisteren te dezer plaatse reeds gememoreerde factoren. Daarbij komt, dat de berichten omtrent de arbeidssituatie in de V. S. bepaald alar- meerend zijn, zoodat men reeds rekening houdt met een algemeene staking. Aan de vaste houding, die ook gisteren weer in Wallstreet viel waar te nemen, schonk men hier slechts weinig aandacht. Alleen Ame rikanen trokken er eenig profijt van en werden een kleinigheid hooger afgedaan. Van de Industrieelen opende Philips een 3-tal punten hooger, doch de koerswinst ging in het verder verloop toch weer ver loren. Unilevers waren een kleinigheid la ger, terwijl Aku's slechts weinig verande ring ondergingen. Ned. Ford bleven op peil. Oliewaarden waren nauwelijks prijshou- den. Kon. Olies schommelden rondom 115, Rubbers waren ongeanimeerd; Amsterdam Rubbers liepen bijna 1 pet. terug, doch herstelden zich later gedeeltelijk. Tabak ken lagen volkomen buiten de attentie op nagenoeg onveranderde koersen. Suikers waren stil en prijshoudend. H. V. A.'s kon den zich een fractie verbeteren. Van de Mijnw. ontmoetten Redjangs goede vraag tengevolge waarvan de noteering zich tot boven 170 kon verheffen. Duitsche obliga ties lagen vaster in de koop, dat de Neder- landsche houders wederom de volle 100 pet. in deviezen uitbetaalt zullen krijgen. Nederlandsche Staatsfondsen prijshoudend. Oude Schuld vaster.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9