MAANDAG 28 MEI 1934 DE LEIDSCHE C0URAN1 DERDE BLAD. PAG. GEMENGDE BERICHTEN Auto te Nieuwersluis te water gereden, Moeder en kind verdronken. Zaterdagmiddag te vier uur is in de na bijheid van het station Nieuwersluis, ge meente Loenen, 'n zeer ernstig auto-onge luk gebeurd, waarbij twee personen, een 40-jarige vrouw en haar 5-jarig dochter tje, het leven verloren. De heer H. Elderenbosch, die den auto bestuurde, moest op een gegeven moment uitwijken voor een wielrijdster, om niet met haar in botsing te komen. Op die plaats was over den weg een uit holling, waardoor de heer E. de macht over zijn stuur verloor. Mede door de tamelijk snelle vaart reed de auto het Merwede- kanaal in. De heer Elderenbosch, die met zijn zoontje van 12 jaar voorin zat, wist zich te redden. Ook het jongetje kon hij nog uit den auto trekken. Onmiddellijk schoot van alle kanten hulp toe. Een voorbijvarend schip poogde den auto aan de lier te haken, wat na eenigen tijd gelukte. Toen de wagen boven water was gebracht en mevrouw E. en haar 5-jarig dochtertje er uit waren gehaald, bleken de levensgeesten echter reeds te zijn geweken. De burgemeester, rijks- en gemeente politie en manschappen van de politie-troe- pen te Nieuwersluis waren kort nadat het ongeluk gebeurde, ter plaatse. Door dr. K. de Snoa en den veldwachter Quint werd kunstmatige ademhaling toe gepast, doch het mocht niet gelukken de levensgeesten op te wekken. De beide slachtoffers van dit droevig ongeluk zijn naar het lijkenhuisje te Loenen vervoerd. De heer Elderenbosch is gezagvoerder ter koopvaardij en is^erst sedert eenigen tijd uit West-Indië in Holland teruggekeerd, hij is woonachtig te Haarlem. Het gebeurde verwekte in het dorp alge- meene verslagenheid. Dit is het derde ongeluk in één week tijds, waarbij een auto te water reed en menschen omkwamen: aan het Beusichem- sche veer, bij Hulst en thans bij Nieuwer sluis. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL TE NAARDEN. Eén doode, één zwaar en eenige lichtgewonden. Gistermiddag tegen half drie wilden twee motorrijders op den Rijksweg te Naarden elkaar passeeren, juist op het oogenblik, dat van de tegengestelde rich ting een auto uit Bussum naderde. De beide motorrijwielen raaktpn elkaar even aan, hetgeen tot gevolg had, dat een van de beide motors over den kop sloeg. De bestuurder van dit rijwiel werd door de ruit geslingerd van de auto uit Bussum, met het gevolg, dat hij op slag werd ge dood. De autobestuurder, de heer de Groot uit Amsterdam bekwam geen letsel, echter bekwam de naast hem zittende heer Han- nema uit Amsterdam een armfractuur. De tweede motorrijder de 58-jarige M. Verburg uit Den Haag, had ook een bui teling gemaakt en bleef met een hersen schudding op den grond liggen. In zorg- wekkenden toestand is hij naar de Ma- jellastichting te Bussum vervoerd. De om het leven gekomen motorrijder is de 36- jarige H. Koppenol uit Bovenkerk (Z.H.). Zijn broer, die op de duo zat, kwam in een sloot terecht, doch werd niet gewond. De duo-passagier van de andere motor, de heer Waaien uit Uithoorn werd slechts licht gewond. Eenige motorrijders, die in de file re den, botsten tengevolge van de opstop ping, die door het ongeval was ontstaan, tegen elkaar. Hierbij werden eenige per sonen licht gewond. De auto van den heer de Groot had slechts met een vaart' van 75 K.M. gere den, terwijl volgens ooggetuigen, de beide motorrijders hun tempo hadden opge voerd tot 100 K.M. FEUILLETON. HET GOUDEN WAAGSTUK door J. S. FLETCHER. Zy had haar tijdschriften en kranten in een dekstoel geworpen en plaats genomen in een anderen stoel, er naast. Iets in de oogen van het meisje scheen hem te ver tellen, dat zij heelemaal niet afkeerig was van één van die aardige, zorgelooze ge sprekken, welke onder passagiers op de meest onverwachte oogenblikken tot stand komen en daarom ging hij naast haar zit ten, met zijn koffer op zijn knieën. Dover? zei hij. Ja, ik verlang er naar Dover eens te zien. Die mist is vree- selijk vervelend. Als het njet zoo zwaar mistte, zouden wij de witte rotsen nu zeker al kunnen zien, is het niet? Onder het spreken had hy het meisje aandachtig bekeken, maar hij kon zich niet herinneren, baar al eerder gezien te heb ben aan boord van het schip. Hij besloot, dat zij ongeveer van zijn leeftijd moest zijn en dat zij erg aardig of zeer knap was. wat het nu eigenlijk was, kon hij nog niet zeggen. Wanneer het schoonheid was, dan was het een trotsche, hooghartige schoon heid, en het viel hem in, dat een vriend van hem een teekenaar, graag een schets van dat gelaat gemaakt zou hebben. Boven haar rechte, dunne wenkbrauwen en een hoog blank voorhoofd golfde haar donker glanzend haar in dikke strengen onder haar hoed uit; haar oogen waren zoo scherp en vlug als van een havik; haar neus klein en recht, haar lippen dim en trotsch; haar kin standvastig en doelbewust.. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. VROUW VOOR DE OOGEN VAN MAN EN KINDEREN GEDOOD. Op den onbewaakten overweg op den weg VriezenveenWierden is Zaterdag een doodelijk ongeluk gebeurd. De 43-jarige vrouw Gesina Hulscher, echtgenoote van den landbouwer J. H. Roolfs, uit Uelsen (Duitschl.) was met haar twee kinderen en haar man per fiets op weg naar Goor om familie een bezoek te brengen. Bij den overweg waarschuwde haar man, dat zij niet meer konden pas seeren, daar uit de richting Almelo een trein naderde. De vrouw hoorde de waar schuwing niet en reed door, met het nood lottig gevolg, dat zij door den trein werd gegrepen. Zwaar verminkt en reeds overleden werd zij onder den trein uitgehaald. Het lijk werd naar het station gebracht, vanwaar het naar Duitschland zal worden vervoerd. DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. De verloskundige, mej. Nielen uit de gemeente Beek is Zondag door een vracht auto, bestuurd door den chauffeur uit Echt van de Gistfabriek „De Swalmen" op een gevaarlijk kruispunt te Beek (L.) overreden. Zij liep een dubbele beenfrac tuur en een hersenschudding en inwen dige kneuzingen op en is gisteren in het ziekenhuis te Sittard overleden. HEIDEBRAND IN N.-BRABANT. Gisteravond omstreeks half zes is tus- schen de gemeenten Schayk en Zeeland (N.-B.) een ernstige heidebrand uitgebro ken. De brand is vermoedelijk ontstaan door onvoorzichtigheid van eenige jongens, die door den brandwacht waren gesigna leerd. Tengevolge van de droogte nam de brand reeds dadelijk een gevaarlijk karak ter aan. Onmiddellijk werden de bosch wachters uit Zeeland (N.-B.) en uit Schayk gewaarschuwd, die op hun beurt de Bosch brandwacht uit Schayk alarmeerden. Het vuur, dat ver in den omtrek zichtbaar was, tastte een stuk heidegrond aan van circa twee hectaren. Tegen half 7 bestond groot gevaar, dat de staatsbosschen, die ter plaat se een zeer uitgebreid complex vormen, mede in vlammen zouden opgaan. Door het krachtig optreden van de Boschbrandwacht slaagde men er in, den brand tot het per ceel heidegrond te beperken. Door het slaan met takken en het graven van brand gangen is men er tenslotte in geslaagd te gen acht uur des avonds het vuur te stui ten. Het verbrande perceel heidegrond was eigendom vam den heer v. Ophoven. Het mag een geluk genoemd worden, dat door het actieve blusschingswerk, het complex prachtige bosschen van Staats- boschbeheer, welke zoo ernstig bedreigd zijn geworden, gespaard zijn gebleven. „Mndmrg." STEENEN OP DE RAILS. Motorwagen van de Gooische Tram ontspoord. Vermoedelijk doordat jongens steenen op de rails hadden gelegd is gistermiddag tegen half zes een motorwagen van de Gooische Tram juist op de plaats, waar de tramlijn Naarden binnengaat ont spoord en tegen de Oude Utrechtsche Poort gereden. De wagen botste met zoo'n kracht tegen de poort aan, dat een groot stuk muur vernield werd en de wagen als het ware het metselwerk binnendrong. Wonder boven wonder kwamen geen per soonlijke ongevallen voor, zoodat tenge volge van het baldadige en onnadenkende optx-eden van de jeugd slechts materieele schade is veroorzaakt. De ontspoorde mo torwagen maakte het onmogelijk voor de Gooische Tram om met de uit Amsterdam komende wagens naar het Gooi door te rijden. Ter plaatse moesten de reizigers overstappen in een achter het obstakel wachtende tram. Er werd evenwel onmid dellijk begonnen met het opruimingswerk waarmede men tegen half negen gereed was, zoodat van dat moment af het ver keer weer regelmatig plaats kon vinden. Zij was langer dan de meeste vrouwen, bijna even lang als hij zelf en haar slanke figuur maakte op hem een indruk van kracht; een kracht, welke in zijn soort niet behoefde onder te doen voor haar geest kracht. Aan haar kleeding meende hij te zien, dat zij behoorde tot de gegoede klas se; één van die eigenaardige Engelsche vrouwen, die in alle opzichten zoo he melsbreed verschillen van haar seksege- nooten op het vasteland. Hij keek haar aan met de openhartige onbevangenheid van een schooljongen. Zij, van haar kant, sloeg hem gade met belangstelling en eenig ver maak. Het zou mij heelemaal niets verwon deren, zei zij, als de mist optrok, vóór dat wij Dover bereikt hebben. Ik heb al dikwijls meegemaakt, dat die witte dam pen plotseling optrekken. Maar waarom verlangt u zoo naar Engeland en naar de witte rotsen van Dover? Omdat ik van dat alles nog nooit iets gezien heb. Verwonderd keek ze hem aan. Nog nooit gezien? vroeg zij. Maar u bent toch wel een Engelschman? Hij lachte hartelijk alsof dat een koste lijke grap zou zijn van haar. Ja, ik men inderdaad een Engelsch man, antwoordde hij haar, maar toch heb ik dit deel van Engeland nog nooit ge zien. Ik ben in het noorden van Engeland geboren, doch als kind van vijf jaar al naar het buitenland gegaan en sinsdien ben ik nooit weer in Engeland geweest. Zij keek hem met nieuwe belangstelling aan en scheen een antwoord te zoeken op een vraag, welke geboren was uit zijn be kentenis. Dus u bent eigenlijk heelmaal vreemd in Engeland? Hij knikte en staarde toen weer voor HEVIGE VECHTPARTIJ TIJDENS EN NA N.S.B.-VERGADERING. Straattumult tegen politie. De N.S.B. hield Zaterdagmiddag een ver gadering in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage, waar als spreker optrad de heer Kees Frenay. In de omgeving van het Gebouw was veel po litie; politieke tegenstanders van de N.S.B., die zich op den Zwarteweg verzameld had den, werden herhaaldelijk door de politie tot doorloopen gemaand en toen dit niet hielp op méér krachtige wijze verspreid. Na de pauze is het echter in het Gebouw tot een ernstige vechtpartij gekomen. Er was n.l. aangekondigd, dat er na de pauze gelegenheid zou zijn tot debat. Hiervoor had zich o.m. opgegeven de heer J. Baars, de bekende fascistische leider. Toen de pauze ten einde was en allen hun plaat sen weer hadden ingenomen, deelde de lei der der vergadering mede, dat men aan den heer Baars het woord niet zou verlee- nen. Hierop stonden Baars en een aantal geestverwanten op en uitten luide hun ver ontwaardiging over deze weigering. Toen getracht werd hem te verwijderen, verzet te hij zich en zijn vrienden kwamen hem te hulp. Het bleef niet bij woorden, maar spoedig ging men tot handtastelijkheden over, welke een ernstig karakter gingen dragen. Binnen enkele seconden was in het mid dengedeelte van de zaal het gevecht zoo goed als algemeen. N.S.B.-ei's sloegen op de fascisten los, en omgekeerd, terwijl bei de partijen werden aangevallen door ver schillende in de zaal aanwezige communis ten. De verwarring was groot en er wer den rake klappen uitgedeeld. Het duurde eenigen tijd alvorens de politie in de ge legenheid was de vechtenden te scheiden cn de orde te herstellen. In de gangen van het Gebouw voor K. en W. lagen verschillende personen, die gewond waren of op een dus danige wijze „bewerkt" waren, dat zij door kameraden de zaal uitgedragen moesten worden om een beetje „bij te komen". Van ernstige verwondingen is echter niet ge bleken, wel hadden verschillende personen vleeschwonden en schrammen opgeloopen. Eenige personen werden door de politie op hardhandige manier uit het Gebouw ver wijderd. Na dit incident was de orde teruggekeerd en kon de vergadering voortgang hebben. Inmiddels had de leiding besloten toch aan den heer Baars het woord te verleenen, waarop deze het podium beklom en een korte rede hield. Te 6 uur was de vergadering afgeloopon. Toen is het buiten nog tot ernstige orde verstoringen gekomen. Een man werd ge wond en door kameraden naar zijn woning in êen hofje gedragen. De politie werd daar heftig uitgescholden. Het publiek, dat voor het grootste deel uit bewoners van het hof je bestond, werd uiteen gejaagd en vlucht te het hofje in. Aanvankelijk liet de poli tie het daarbij, toch toen het schelden niet ophield, trok zij het hofje in om de* men schen te dwingen zich naar binnen te be geven. Nadat de agenten echter eenige passen gedaan hadden, werd plotseling een ge deelte van een groote houten kist voor hun voeten gegooid, direct gevolgd door een partij glasscherven, die van een bovenver dieping naar het hoofd van een der agen ten naar beneden kwamen, gelukkig ech ter zonder iemand te verwonden. Van uit de huizen werd toen'nog aller lei naar de politie geroepen, waarop de agenten hun sabel trokken en het Hofje schoon veegden. Eensklaps werd uit een bovenverdieping een zwaren ijzeren staaf van een meter lengte naar beneden gewor- penen schranide een agent onbeduidend bij het oog. Toen werden de revolvers getrok ken en geroepen, dat niemand zich voor de ramen mocht vertoonen of zich op de da ken mocht bevinden. Alle ramen moesten dadelijk gesloten worden, anders zou er geschoten worden. Nadat nog eenige malen door politierui ters en motorbrigade was opgetreden, ge lukte het eindelijk de rust te herstellen. zich uit met een droomerige uitdrukking in de oogen, alsof hij heel erg verlangde naar het in vervulling gaan van een lang gekoesterden wensch. Ja, antwoordde hij eindelijk. Het eenige, wat ik me van Engeland herinner, is die groote fabrieksstad in het Noorden, de stad. waar ik geboren ben. Ik herinner mij nog heel goed een grijzen hemel, lange, hooge schoorsteenen en het gehamer en ge ratel van scheepswerven. Gaat u nu ook weer naar die stad te rug? vroeg zij. Ja, ik denk, dat ik er even ga kijken. Maar eerst ga ik naar Londen.... Londen zou ik zoo dolgraag willen zien. Er scheen een uitdrukking van walging te komen op het schoone gelaat van het meisje; haar oogen schitterden en haar goed gevormde lippen vertrokken zich tot een dunne lijn. -i- Er zijn heel veel menschen, antwoord de zij, en om haar mond speelde nu een bittere glimlachje, die heel blij zouden zijn, als zij Londen nooit weer behoefden te zien. Maar de jongeman, die zoo naar Lon den verlangde, was te zeer verdiept in zijn eigen gedachten, om de verandering, wel ke over zijn reisgenoote gekomen was, op te merken. Zijn oogen waren gericht op de nevelige verten. Londen.... mompelde hij. Londen, dat is de eenige stad waar het mogelijk is Wat is alleen in Londen mogelijk? vroeg zij belangstellend, toen hij zweeg. De man scheen te schrikken en iets als een blos gleed over zijn gelaat. Neemt u me niet kwalijk. Ik was even in gedach ten verzonken. Maar volgens mij is Londen de eenige plaats, waar het mogelijk is om fortuin te maken. UIT DE RADIOWERELD Programma's voor Dinsdag 29 Mei. Huizen, 1875 M. K. R. O.-Uitzending. 8.Morgenconcert. 10.00 Gramofoon. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door Pas toor Perquin. - 12.15 Lunchconcert door het K. R. O.- orkest. 2.00 Vrouw in uurtje. 3.Modccursus. 4.15 Voordracht door Annie v. d. Zeeuw v. d. Laan. 4.30 Gramofcmmuziek. 4.45 Liturgische zangen op H. Sacra mentsdag door Benedictijner paters, afge wisseld door Gramofoonmuziek. 5.30 Jan Hoek over „Orvieto, de stad van Sacramentsdag," waarna gramofoon muziek. 6.00 De K. R. O.-boys. 7.15 Pater de Beaufort over het Herstel program van Quad'- «simo A 7.35 Klavier recital door Jan Nieland en Albert Thunis. 8.15 Herman v. d. Eei'enbeemt over het a.s. Stadionconcert, waarna gramofoon. 8.30 Var Dias. waarna Travln's Groot Russisch Ensemble „Troika", 9.15 De a.s. zwemcursus, waarna gramo foon. 10.Vervolg „Troika", 10.30 Vaz Dias en gramofoonmuziek. Hilversum, 301 M. A. V. R. O.-Uitzending 6.30—7.00 R. P. U. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Kook- en bakpraatje. 11.00 Orgelconcert. 12.00 Omroeporkest en Gramofoonplaten. 2.15 Gramofoonplaten. 2.30 Pianorecital. 3.004.00 Knipcursus. 4.15 Gramofoonplaten. 4.30 Radio-kinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 6.30 RVU. Prof. Ir. H. van Breen: Het motor-wegverkeer. 7.00 Gramofoonplaten. 7.30 Mr. G. E. Kruseman: Het ABC van den bergtoerist. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Kovacs Lajos en zijn orkest. 9.30 Internationale chansons door L. W. Nijland. 9.50 Omroeporkest m. m. v. Alex. Mosz- kowski (viool). 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Gramofoonplaten. Daventry. 10.3510.50 Morgenwijding. 12.20 Orgelspel. 12.50 Commodore Grand Orkest. I.50 Midi. Studio Orkest. 2.25 Voor de scholen. 4.20 Gramofoonplaten. 4.50 Concert door strijkkwartet en bari ton. 5.35 Kinderuur. 6.50 Beethoven's pianosonates. 7.10 Duitsche causerie. 7.40 Radio Militair Orkest. 8.50 Lezing. 9.40 BBC-Orkest. 10.50 3de acte van R. Strauss' opera „Arabeli II.4012.20 De Grosvenor House Dance Band. TRAGISCH FAMILIELEVEN. Moeder doodt bijna haar kinderen. Men meldt uit Dedemsvaart aan het „N. v. h. N.": De vrouw van den arbeider D. alhier verkeert reeds geruimen tijd in zeer over spannen toestand vermoedelijk tengevolge van huiselijke omstandigheden. Deze week wilde zij haar 2 jeugdige kinderen van 4 en 5 jaar door ophanging van het leven O, antwoordde zij half spottend, ter wijl zij wees naar zijn met zooveel zorg bewaakten koffer. En het geheim van uw fortuin is zeker in dien koffer verbor gen. De man, die ging zoeken naar zijn for tuin, staarde het meisje verwonderd aan. Onwillekeurig sloot zijn hand zich vaster om den dunnen ketting. Waarom denkt u dat? vroeg hy. Zij lachte. O, ik ben heel erg knap. Maar..., kyk! De man wendde zich om en keek in de richting van haar uitgestoken hand. Op dat oogenblik schoot de „Prinses Elizabeth" uit de witte mistbank in een gebied van helderen zonneschijn en sprankelende wa teren en in de verste zag Laurence Work man voor het eerst in zijn leven de witte krijtrotsen van Dover. Hij slaakte een lich ten kreet van verrukking, liep vlug naar de verschansing en bleef daar staan sta ren naar dat wonderlijke schouwspel, als of hij nooit genoeg zou kunnen krijgen van het genot, dat dit hem schonk. Toen hij in Dover aan wal ging, zag hij haar nog even, terwijl zij in den trein naar Londen stapte. En in zijn brein vormde zich de gedachte: Zal ik haar ooit weer zien! HOOFDSTUK 2. Hoezeer hij ook verlangde naar Londen, om daar een aanvang te maken met zijn speurtocht naar het fortuin, dat daar, vol gens zijn vaste meening op hem lag te wachten, haastte hij zich volstrekt niet om de Metropolis te bereiken. Aan dat bezoek van zijn geboorteplaats had hij vele jaren gedacht en met groote nauwgezetheid zijn plannen gemaakt. Hij was van plan dien eersten nacht in Dover door te brengen; „Radio-Pari s" 1048 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonplaten. 12.20 Orkestconcert. 8.20 Radiotooneel. Kalundborg, 1261 M. 12.202.20 Strijkorkest. 3.205.20 Omroeporkest. 8.20 Omroepstrijkorkest. 8.50 Radiotooneel. 9.05 Zang. 9.55 Fluitrecital. 10.55 Omroeporkest. Langenberg 456 M. 6.25 Gramofoonplaten. 7.25 Blaasconcert. 11.50 Gramofoonplaten. 12.20 Concert. I.20 Weragorkest. 4.2p Concert. 5.35 Solistenconcert, (viool, cello en plano). 7.20 Gramofoonplaten. 8.35 Orkestconcert. 9.40 Planorecital. 10.50 „Liebe ln Irland", spel met gramo foonplaten. II.35—12.50 „Die fröhlichen Fünf". Rome, 421 M. 8.30 Gramofoonplaten. 9.05 Orkestconcert. B r u s s e 1, 322 en 484 M. 3.22 meter: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Salonorkest. 5.20 Symphonieconcert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Omroeporkest. 9 05 Radiotooneel. 9.30 Vervolg concert. 10.30 Gramofoonplaten. 484 mtter: 12.20 Salonorkest. I.30 Gramofoonplaten. 5.20 Omroeporkest. 6.35 Gramofoonplaten. 6.50 Salonorkest. 8.20 1ste acte van Wagner's „Walkiire". 9.35 Fragm. uit Wagner's „Walküre", 10.30 Gramofoonplaten. Deutschlandsender, 1571 M. 8.35 Königsb. Opera-orkest. 9.20 „Die Kickers", voetbalhoorspel. 10.20 Reportage. 10.40 en 11.05 Berichten. II.2012.20 Concert. Gemeentelijk Radio Distributie-bedrijf en de R. O. V. Radio-centrale. (3e Programma). 8.0012.05 Deutschl. sender. 12.05—15.05 Keulen. 15.2017.20 Kalundborg. 17.20—18.05 Keulen. 18.05—19.35 Brussel (VI.) 15.3520.20 Luxemburg. 20.20—23.00 Brussel (Fr.). 23.00afl. Keulen. (4e Programma). 8.208.50 Parijs Radio. 12.2014.20 Daventry. 14.20—17.35 Midland Reg. 17.35—18.20 Een der Eng. „National"- zenders. 18.20—18.40 Deutschl. sender. 18.4019.00 Daventry. 10.0019.30 Loc. ultz. Tuinpraatje door den heer J. Jonker, Chef afd. Gem. Plant soenen. 19.3020.00 Loc. uitz. Sportpraatje door den heer J. G. A. Janssen (journalist). 20.0021.20 Londen Reg. 21.20—22.20 Keulen. 22.20afloop: Daventry: berooven, tijdens de afwezigheid van haar man, die werkzaam is in de rijkswerkver schaffing. Gelukkig is hot nog niet zoover gekomen. De burgemeester van Avereerst heeft ter stond maatregelen getroffen om herhaling te voorkomen. De vrouw verklaarde aan de politie, dat zij zelf ook een einde aan haar leven wilde maken. Het betreft hier een huwelijk van een 65-jarige man met een 23-jarige vrouw. den tweeden dag in Canterbury; een dag en een nacht in Rochester; hij wenschte Londen bij etappes te bereiken. En nadat hij den trein naar Londen had zien ver trekken en nog eenigen tijd had doorge bracht op den drukken steiger aan den voet van de zonderlinge witte rotsen, wan delde hij op zijn gemak de stad in, om te zoeken naar een hotel, dat zijn bescheiden wenschen zou kunnen bevredigen. Hij ge noot van den heerlijken zomeravond. Al les was nieuw, aantrekkelijk en vol leven voor hem en diep in zijn hart ontwaakten zonderlinge gevoelens bij de gedachte, dat dit toch eigenlijk zijn vaderland was. Laurence had al heel gauw een geschikt hotel gevonden, dicht bij de haven en was eenigen tijd later bezig, toilet te maken op zijn kamer, welke uitzicht bood op zee. De zoo zorgvuldig bewaakte koffer was nu niet langer aan zijn pols bevestigd, maar lag open op het kleine bed. En zooals die koffer daar lag, zou noch de koffer zelf, noch de inhoud de bijzondere aandacht ge trokken hebben van iemand, die het toe vallig gezien had: wat linnegoed, een pya- ma, sokken, boorden, dassen, zakdoeken, toiletartikelen, een paar boeken.... maar niets dat een verklaring kon geven van de groote zorg, welke Laurence voor dien koffer had getoond. Maar wanneer iemand die keurig opgevouwen overhemden had onderzocht, zou hij daartusschen een pakje gevonden hebben, ongeveer zestien centi meter in het vierkant, zorgvuldig in stevig bordpapier verpakt, met een zijden koord dichtgebonden en van groote zegels voor zien. Wat dat pakje inhield, wist maar één mefisch op de geheele wereld en die menjch was Laurence Workman. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9