DONDERDAG 24 MEI 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN JEUGDIG MILICIEN VOOR EEN MITRAILLEUR. Door kogels doorzeefd en gedood. Gistermorgen is bij de schietoefeningen op de schietbaan van de Grenadiers en Jagers op Waalsdorp een ernstig ongeval geschied, dat den 20-jarigen milicien Heij- nen uit Den Haag het leven heeft gekost. Een schoolcompagnie van de grenadiers was gistermorgen uitgerukt naar de schiet banen om daar met scherp te oefenen in het schieten met de mitrailleur. Daarbij is het ongeval gepasseerd. De jongeman is, terwijl er geschoten werd, voor den mond van het wapen heengeloopen en door denv bundel als het ware doorzeefd. Hij stortte bewusteloos neer en is onmiddellijk naar het Militair Hospitaal overgebracht, waar hij eenige oogenblikken later is overle den. De militaire autoriteiten stellen, aldus de „Telegraaf" naar het gebeurde een on derzoek in. Aan de strenge voorschriften in zake de veiligheid op de baan wordt op Waalsdorp strikt de hand gehouden. De voornaamste is wel, dat er niet geschoten mag worden, zoolang vanuit de kuil nog een rood sein gegeven wordt.. Eerst als dat sein verdwenen is, mag het wapen tot schieten gereed gemaakt worden. Dit ge schiedt echter niet alvorens op de baan, waar het wapen staat een rood sein wordt gegeven in de richting van de kuil. De sol daten op de baan weten, dat zij dan ach ter het wapen moeten blijven. Het schie ten gaat zeer ordelijk toe. Meestal zijn er niet meer dan tien man op de baan; een baancommandant houdt toezicht en roept de schutters een voor een bij het wapen. De anderen blijven daarachter. Deze voor zorgsmaatregelen waren ook thans geno men. Plotseling en voor iemand het beletten kon liep H. naar voren, terwijl er gescho ten werd en hij liep daarbij voor den vuurmond om. Daar het vrijwel uitgesloten moet wor den geacht, dat iemand zoo onnadenkend zou zijn om voor een vurende mitrailleur heen te loopen is het vermoeden gerezen, dat men hier te doen heeft met een tra gisch geval van zelfmoord. De jongeman die het wapen bediende, toen*.H. naar vo ren liep, is, hoewel hem uiteraard geen enkel verwijt treft, dieiJ terneer geslagen en verblijft thans in hoogst zenuwachtigen toestand in het kamp. ERNSTIGE AANRIJDING. Toen gistermiddag omstreeks half zes de heer Verkolen uit Asten met zijn auto tusschen een hem tegemoetkomenden paard en kas en een rechts van den weg stilstaande vrachtauto wilde doorrijden, gelukte hem dit niet en kwam hij in bot sing met den vrachtwagen. De inzittenden van de door den heer V. bestuurde auto werden er allen uitgeslingerd. Twee van hen, het echtpaar Langeweg uit Asten, liepen daarbij ernstige verwondingen op. De heer V. zelf en een kind van het echt paar Langeweg kwamen er zonder letsel af. De auto die geheel vernield werd, is door de politie in beslag genomen. ONGELUK BIJ HET SPEERWERPEN. Te Rotterdam waren twee 13-jarige padvinders zich aan het oefenen in het speerwerpen op een terrein aan den Kreekweg aldaar. Daarbij heeft een hun ner, de 13-jarige M. Polderman uit de Slaghekstraat, den speer even boven-het linkeroog tegen het hoofd gekregen. Hij zakte bewusteloos ineen en is in het zie kenhuis aan den Coolsingel opgenomen. DIEVENBENDE OP HET SPOOR. Voor vierduizend gulden aan sokken gestolen. De politie van het bureau Singel te Amsterdam arresteerde twee personen, die ten nadeele van een textielfirma aan de Keizersgracht een partij sokken, ter geschatte waarde van vierduizend gulden, ontvreemdden. De benadeelde firma had onlangs een jongen Duitscher, die hier langs de straat scheermesjes verkocht, uit medelijden in dienst genomen. Tot de artikelen, waarin de firma han delt, behooren ook sokken en kousen, waarin vrij veel werd omgezet. Vooral een bepaald merk ging heel goed, totdat de leiding op een oogenblik bemerkte dat de verkoop stokte. Zij deed daarbij tevens de eigenaardige ontdekking dat deze sok ken desondanks overal verkrijgbaar wa ren en dit wel tegen sterk verminderden prijs. Men ging achterdocht koesteren je gens den jongen Duitscher en nam de po litie in den arm. Deze hield den jonge man aan, onderwierp hem aan een scherp verhoor, dat een bekentenis van den Duitscher opleverde. Hij vertelde dat hij een medeplichtige had, die daarna in een volkseethuis aan de Nieuwe Kerk straat kon worden aangehouden. Ook noemde hij den naam van den he ler, die op het oogenblik in het buiten land blijkt te vertoeven. De waarde van het gestolene wordt ruw geschat op vierduizend gulden, doch zal vermoedelijk, bij nader onderzoek, wel hooger blijken te zijn. Met behulp van valsche sleutels, welke op de beide aangehoudenen werden be vonden, werden de diefstallen gepleegd. Tijdens de overbrenging van den mede plichtige probeerde deze een bos valsche sleutels te doen verdwijnen, doch de re chercheurs wisten dit te beletten. VALSCHE MUNTERS OPGESPOORD. Den laatsten tijd zijn er in Twente en den Gelderschen Achterhoek tal van val sche guldens en rijksdaalders in omloop ge bracht. De politie is er thans in geslaagd de hoofddaders aan te houden. Eén per soon, die het valsche geld in omloop had gebracht, is dezer dagen te Zutphen gear resteerd en in het Huis van Bewaring al daar ingesloten. Voorts is te Enschede aangehouden een persoon, die het valsche geld vervaardigd heeft. Het onderzoek der politie is nog in vol len gang. Nadere bijzonderheden. Het betreft een valsche munterij, welke een onderzoek in verscheidene gemeenten noodzakelijk maakte. De eerste arrestatie geschiedde korten tijd geleden te Zutphen, waar iemand werd aangetroffen, die in het bezit bleek te zijn van 82 valsche rijks Wat hoort hij daalders. De gearresteerde heeft na eeni- gen tijd en nadat het onderzoek van justi tie en politie zekere resultaten had opge leverd, bekend de valsche rijksdaalders te hebben vervaardigd. In samenwerking met de Nederlandsche Centrale voor Falsificatiën te Amsterdam werd het onderzoek geleid door de offi cieren van justitie te Zutphen en Almelo, terwijl in Enschede de leiding van het onderzoek berustte bij den hoofdinspecteur Boerrigter. Er hebben tal van huiszoekingen in ver band met deze zaak plaats gehad en naar aanleiding daarvan werd een ingezetene, een werklooze arbeider, die vroeger te Lonneker,'doch gedurende den laatsten tijd te Enschede woonde, gearresteerd. In zijn woning waren aanwijzingen gevonden, dat hij bij de zaak was betrokken, doch dit staat nog niet vast. Intusschen wordt het onderzoek in deze zaak nog voortgezet. GROOTE BRAND TE ASTEN. Gisteravond omstreeks zeven uur is te Asten brand uitgebroken in de stroohul- zenfabriek van den heer Van Goch. Het vuur vond in den grooten voorraad stroo welke in de fabriek aanwezig was. gretig voedsel en weldra stond het geheele pand in lichterlaaie. Het vuur sloeg ook nog over naar een naastgelegen garage en werk plaats van de tricotagefabriek van de fir ma Ter Straate en Verkouteren. Deze fa briek zelf, die op eenige afstand hiervan lag liep doordat de windrichting gunstig was, geen gevaar. Hoewel de brandweer van Asten vrij spoedig ter plaatse was, kon zij weinig tegen den vuurzee uitrich ten ei\ werden de beide eerstgenoemde panden geheel een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade, die nog niet vastgesteld kon wor den, wordt door verzekering gedekt. Tot laat in den avond was men nog met het blusschingswërk bezig. Op de stroohulzen- fabriek werkten ongeveer 30 arbeiders, die waarschijnlijk broodeloos zullen woi'den. EEN LAFFE DAAD. Aardbeienplanten vernietigd. Toen het echtpaar N. te Prinsenhage na een paar dagen afwezigheid Maandag avond in hun woning terugkeerden kwa men zij tot de minder prettige ontdek king, dat 1300 aardbeienplanten met een bijtend vocht waren overgoten. Hierdoor waren alle planten verbrand. Aangifte werd gedaan bij de politie, die een onder zoek instelde. malsche sla urr DE RADIOWERELD Programma's voor Vrijdag 25 Mei. Huizen 1875 M. Algemeen Programma, verzordg door de N. C.R.V. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst. 11.00 Concert. 11.40 Orgelspel. 1.45 Zang. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Vervolg concert van 11.00. 1.15 Vervolg orgelspel. 1.45 Zang. 2.30 Chr. Lectuur. 3.003.45 en 4.00 Ensemble van der Horst 4.30 Gramofoonpl. 5.15 Piano-recitaL 6.00 Causerie. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Causerie. 8.00 Arnhemsche Orkestvereeniging. 9.00 Causerie. 9.30 Vervolg concert. Ca. 10.05 Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonmuziek. Hilversum 301 M. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO., 11.0012.00 VARA. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. VPRO. 10.15 Orgelspel. 10.45 Voordracht en Gramofoonpl. 12.00 Gramofoonpl. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 2.30 Knipcursus kinderkleeding. 3.00 Gramofoonpl. 4.00 VARA-orkest. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Vervolg concert. 6.05 Gramofoonpl. 6.15 Vervolg concert. 6.45 Dr. H. Polak: De Kunst in Nood. 7.00 „Wereldgeschiedenis op de Kennis", zangspel. 7.30 Causerie. 7.30 Gramofoonpl.. 8.00 Causerie. 8.30 Concert d. h. Hollandsch strijk kwartet. 9.00 Causerie. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Vrijzinnig Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Voordracht. 10.45 en 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Diventry, 1500 m. 10.3510.50 Morgenwijding. 12.20 Orgelconcert. 12.50 BBC-Dansorkest. I.35 Northenr Studio-orkest. 2.35 Solistenconcert (sopraan, bariton, piano). 3.20 Gramofoonpl. 3.50 Ch. Manning en zijn orkest. 4.50 E. Colombo en zijn orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Beethoven's Pianosonates. 7.10, 7.30 en 7.50 Lezingen. 8.20 BBC-orkest. 9.20 Berichten. 9.40 Wings of te Morning", spel. 10.55 Declamatie. II.1512.20 Harry Roy en zijn Band. „R a d i o-P a r i s", 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonpl. 12.50 Krettly-orkest. 9.05 „Scampolo", spel van Nicodemi. 10.50 Dansmuziek. Kilundborg, 1261 M. 12.20—12.35 en 1.05—2.20 Concert uit Rest. „Wivex". 4.005.00 Omroeporkest. 8.20 Zang en piano. 9.20 Cembalo-recital. 9.35 Hoorspel. 10.25 Omroeporkest. 11.2012.50 Dansmuziek. Ltngenberf, 456 M. 6.35, 7.20 en 11.50 Gramofoonpl. 12.20 Concert. I.20 Omroepkleinorkest. 4.20 Omroeporkest. 5.35 Omroeporkest. 7.20 Gramofoonpl. 9.20 Kwintetconcert. II.2012.50 Werag-Kamer-orkest. Rome, 421 M. 8.25 Gramofoonpl. 9.05 Symphonieconcert. 10.20 Populair concert. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonpl. 1.30 Salon-orkest. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Salonorkest. 8.50 Hoorspel. 9.35 Vervolg concert. 10.30 Gramofoonpl. 484 M.: 12.20 Salon-orkest. I.30 Gramofoonpl. 5.20 Symphonieconcert. 6.35 Gramofoonpl. 6.50 Salon-orkest. 7.05 Piano-recital. 8.20 Voor oud-strijders. 9.35 Symphonieconcert. 10.30 Gramofoonmuziek. Deutichlandsender, 1571 M. 8.35 „Wir arbeiten des Nachts", hoorspel 9.20 Pianoduetten en zang. 10.00 »„Fliegeralarm", hoorspel. 10.20 Politiek overzicht. 10.30 Causerie. 10.40 en 11.05 Berichten. II.2012.50 Dansmuziek. Gemeentelijk Radio-Distributiebedrijf en de R. O. V. Radio-centrale. (3de Programma). 8.00—12.20 Keulen. 12.2014.20 Luxemburg. 14.2015.20 Londen Reg. 16.2018.15 Deutschlandsender. 18.15—19.20 Brussel (Fr.) 19.2023.00 Luxemburg. 23.00—Af 1.: Keulen. (4de Programma). 8.208.50 Parijs Radio. 12.2017.35 Daventry. 17.3518.20 Een der Eng. „National"- zenders. 18.20—19.45 Brussel (VI.) 19.45—22.25 Weenen. 22.25Afl. Daventry. DE UITZENDING VAN DEN VOETBAL- WED STRIJD TE MILAAN. Nog geen overeenstemming I Zooals men weet heeft Zondag a.s. te Mi laan de voetbalwedstrijd HollandZwit serland plaats. Deze wedstrijd begint te 4.20 uur en wordt door de A. V. R. O. uit gezonden. Om 5 uur begint evenwel de zendtijd van de V. A. R. A. en deze heeft geen vergunning van Italië om een radio verslag door te geven. De V. A. R. A. wil dezen zendtijd niet aan de A. V. R. O. af staan, wel is zij bereid den verslaggever, den heer H. Hollander door te laten spre ken namens de V. A. R. A., hetgeep de A. V. R. O. weer niet wil. Tot heden toe is de beslissing nog niet gevallen. LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. De heerlijkste sla zonder slaolie is als een keuken zonder (ornuisl Bij sla hoort slaolie, bij malsche sla de fijnste slaolie: Saladine. Kies bij den groenteboer het beste; heerlijke, jonge zomer-sla en bij den kruidenier óók het beste: Saladine! COUDZECEL 80 CENT - CROENZECEL 65 CENT - ROODZEGEL 50 CENT FEUILLETON. HET GENOOTSCHAP VAN DEN OCTOPUS. Uit het Engelsch van FERGUS HUME. (Nadruk verboden). 42) Waarom levert u mij dan niet aan de politie over, als u daar zoo zeker van is, Sir Gregory? Omdat eh omdat jij mij 't leven ge red hebt. Ik ben er van overtuigd, dat jij Medina vermoord hebt, maar zooals ik zeg: jij hebt mij 't leven gered. 10 tegen 1, dat zij mij vermoord hadden, als jij mij niet had opgespoord. Arden heeft mij verteld hoe handig je dat aangelegd hebt. Jij hebt mijn leven gered. Perris, en dus red ik het jouwe. Dan zijn we quitte. Perris glimlachte. Het doet me pleizier, Sir Gregory, dat al mijn geredeneer van den laatsten tijd toch wel eenigen invloed heeft gehad. Een paar maanden geleden, zou u mij zonder een oogenblik te aarzelen op staanden voet hebben laten arresteeren. En als je niet onmiddellijk uit mijn oogen verdwijnt, dan laat ik je nog arres teeren, gromde hij. Dat zou weinig effect hebben, merkte Perris lachend op, terwijl hij den million- nair een paar blaadjes schrijfpapier over reikte. Hier hebt u Mademoiselle Cibot's bekentenis, mede onderteekend door twee inwoners van Bournemouth. Wat? Ja. Dat heeft Mademoiselle mij van uit Bournemouth gezonden. Je wilt dus beweren, dat zij hem heeft vermoord? Ja. Zij wist, dat hij dien noodlottigen avond hier zou komen om u om juffrouw Laura's hand te vragen. Toen zij 'n poosje voor de deur van de bibliotheek had staan luisteren en alles doodstil bleef, is zij naar binnen gegaan, waar zij Medina bezig vond met uw bureau te forceeren. Er ont stond een hevige woordenwisseling, waarbij zij hem verweet, dat hij haar verlaten had en hem'tevens bekende, dat zij hem aan het El Nuestro genootschap verraden had! Verraden? Hoe dan? Zij heeft aan die bende verraden, dat hij van plan was, u op de hoogte brengen van hun voornemen om de Crimson-Bar- schepen tot zinken te brengen. Medina kon zich toen niet langer beheerschen en gaf haar een klap in het gezicht en in haar woede greep zij de bijl en doodde hem. Na den moord is zij, alsof er niets gebeurd was naar haar kamer gegaan totdat ik haar riep voor eén onderhoud met u. Maar in tusschen was u binnengekomen en Ja, ja, viel Sir Gregory hem in de re de. Enfin, misschien is het toch wel te be grijpen, dat je mij hebt beschuldigd van den moord, vooral omdat ik tevoren on- eenigheid met Medina had gehad en er bloedvlekken op mijn zakdoek waren. Van dien zakdoek gesproken, zei Per ris langs den neus weg. Die kunt u nu wel weer terug krijgen. En hij haalde den zak doek te voorschijn en gaf hem aan^ Sir Gregory. De millionnair nam het ding aan en gooi de het in het vuur, dat achter hem in den haard brandde. Natuurlijk geef ik die bekenitenis aan Hurker, zei hij. Lieve deugd, wat een vrouw! Ja, maar ik geloof, dat zij om Medina lid geworden is- van dat genootschap. Ma demoiselle Cibot verried hem aan haar me deleden, omdat hij uw dochter het hof maakte. Als zij Medina niet gedood had, was hij toch vermoord als straf voor zijn verraad. Hoe kwam zij er toe om die bekente nis af te leggen? Perris aarzelde een oogenblik. Waarschijnlijk door wroeging en el lende. Nadat zij Margaret's brief ontvan gen had, waarin zij schreef, dat ik door het El Nuestro Genootschap vastgehouden werd heeft zij dadelijk het plan opgevat om mij te bevrijden. Dat is alles wat ik weet. 't Is meer dan voldoende ook, merkte Horn op, terwijl hij den brief van Made moiselle zorgvuldig in zijn bureau sloot. Ik zal Hurker morgen die bekentenis laten le zen, zqodat 't heele mysterie binnenkort opgehelderd is. Medina heeft gekregen, wat hij ver diende. Maar denkt u ook niet. Sir Gregory, dat er toch nog iets goeds uit ontstaan is? Hoe bedoel je dat? Op geen enkele andere manier had ik u de waarheden die ik u den laatsten tijd zoo dikwijls onder het oog heb ge bracht, zoo goed'kunnen vertellen als ik nu gedaan heb. Hom begon onrustig de kamer op en neer te loopen. Ik houd er niet van om in mijn eigen huis beleedigd en terecht gewezen te wor den, begon hij geprikkeld, maar je kunt nu niet langer de baas over mij spelen. Neen, en daar ik geen ondergeschikte positie meer wensch te bekleeden, vraag ik u hierbij om mijn ontslag. Wat? Maar kerel, waar moet je dan van leven? Mijn boek is een groot succes. De eerste druk is al uitverkocht en heeft mij geen windeieren gelegd. Ik ben van- plan te probeeren om met boeken schrijven mijn kost te verdienen. Je schijnt te vergeten, dat één zwa luw nog geen zomer maakt en dat één vo gel in de hand beter is dan tien in de lucht. Perris lachte hartelijk. Wat een spreekwoorden, Sir Gregory! Maar toch ben ik het niet met u eens. Ik heb nu eenmaal besloten om mijn ontslag te nemen en zoo gauw mogelijk met juf frouw Drum te trouwen. Wat zegt u daar van? Wat ik er van zeg, snauwde Sir Gre gory. Neem je boeltje op en ga heen, man! Ik wil je niet meer zien in mijn huis, on dankbare kerel die je bent. Je Ik ga al, zei Perris vroolijk. Dag Sir Gregory! Hola, wacht eens even, bulderde Horn hem toe. Maar Perris draaide zich dood leuk om en ging de kamer uit. Het derde ernstig gesprek, dat Perris dien dag had, was heel wat prettiger dan de beide vorigen. Om rustig te kunnen pra ten had hij met Margaret afgesproken, dat hij haar op de hei zou ontmoeten, bij de bank, waar zij eenige dagen geleden het pijnlijke onderhoud met Dick had gehad. Daar vertelde hij haar alles wat er ge beurd was en dat hij Horn Hall voor goed verlaten had. Als je dus met een eenvoudige schrij ver wilt trouwen lieveling, fluisterde hij, terwijl hij zijn arm om haar heen sloeg, dan heb je alleen ja te zeggen. Hoe kan je.daarover nu spreken, ter wijl moeder zich zoo ongelukkig voelt? Ongelukkig? herhaalde Perris. Waar om ongelukkig? Vanmiddag is er een expresse brief van Dick gekomen. Hij schrijft, dat hij onver wachts naar het buitenland moest, maar dat hij over een paar weken weer terug komt. Ik heb hem gezegd, dat hij dat moest schrijven, bekende Perris. Na wat ik je van hem verteld heb, kun je onmogelijk wenschen, dat hij nog bij je moeder in huis komt. (Slot volgt).

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9