DONDERDAG 24 MEI 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD. PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 24 Mei 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bild! Hoogste barometers!: 772.8 te Valentia. Laagste barometers!: 745.1 te Helsingfors. avond van 25 Mei. Zwakke tot matige Westelijke tot Noor delijke wind, gedeel telijk bewolkt, waar schijnlijk weinig of geen regen en iets warmer. Over de Britsche Eilanden en Noord- Frankrijk is de luchtdruk sinds gisteren eenige m.m. gedaald. Thans schijnt echter het hooge drukgebied over IJsland weer eenige versterking te krijgen. Kleine sto ringen glijden voortdurend van IJsland Zuid-Oostwaarts af. Zij houden ten ontzent den wind in Noord tot West zoodat nog \'ochtige lucht aangevoerd wordt, die bo vendien vrij koel is. Over Scandinavië doen zij den depressie-toestand voortduren. Het weer is over Zweden en -.oorwegen over het algemeen dan ook zeer slecht; hier en daar waaien harde winden, over Lapland sneeuwt het zelfs. De grootste hoe veelheid neerslag werd hier ook ofgetapt. Bovendien is er de temperatuur vrij veel gedaald sinds gisteren. Ook in het geheele overige gebied is het vrij koel weer be halve dan over Zuid-Frankrijk, waar de temperaturen vrij hoog zijn en sinds giste ren de luchtdruk gedaald is. Behalve over Scandinavië v:el c^k over Schotland regen van beteekenis, terwijl in Zuid-Oost- Duitschland Breslau 8 m.m. meldde. Er is nog niet veel verandering in het weer ten onzent te verwachten. De hoop. druk, wel ke zich tot over Groenland uitstrekt, zal nog wel in het Westen blijven resideeren. Mogelijk brengt na het passeeren van een secundaire over Zui^-No or wegen morgen de opklaring overdag eenige verwarming. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 13.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Donderdagnamidag 9.31 uur tot Vrijdagmorgen 4.22 uur. HOOG WATER Te Katwijk: op Vrijdag 25 Mei voorm. 12.32 uur en nam. 12.53 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 7 uur 18 gr. C. Zweminrichting „De Zijl",, 7 uur 17.5 gr. C. litie iin diens woning een onderzoeik iin te stellen. De Officier van Justitie te Almelo, Mr. H. F. Wolfsen, de hoofdinspecteur van po litie te Enschede, de heer Boerrigter, de heer W. Broekhof, commissaris van de Cen trale inzake Falsifioatiën en eenige andere politiemannen begaven zioh per auto naar het huis van den monteur. De tocht werd tegen den avond ondernomen. Een weg leidt er niet heen en in de schemering hotsten de auto's door het smalle karre- spoor naar de eenzame woning in het bosch. De bewoner werd thuis getroffen. Reeds voor het bezoek van justitie en po litie waren enkele berichten in de couran ten versohenen over de arrestatie van den ex-gevangenbewaarder, zoodat de mon teur gewaarschuwd was en hij dus alle ge legenheid had gehad om matrijzen, specie en andere voorwerpen die hij gebruikte voor het vervaardigen van de valsche geld stukken weg te stoppen. Een mimiitieus on derzoek eohiter leverde nog genoeg op om tot de arrestatie van den monteur over te gaan. Tussohen zijn werktuigen immers in het achtergedeelte van de schuur werden enkele kleine voorwerpen gevonden, die meestal niet in het bezit van monteurs zijn, doch die bij uitstek dienstig zijn voor het vervaardigen van valsche munten. De man, die als cocaine-smokkelaar bekend staat ontkende en zeide van niets te weten, doch hij werd gearresteerd en ter beschikking gesteld van de justitie te Almelo, waar hij door den rechter-commissaris is gehoord. Ook nog een derde persoon uit de buurt, die waarschijnlijk betrokken is in het uit geven van valsche geldstukken, werd ge arresteerd, doch later weer vrij gelaten. Vanzelfsprekend heeft een en ander in Twente groote beroering gewekt. Men is nu allerwege op zijn hoede voor valsche geldstukken en door de arrestatie van beide personen is het dan ook niet waarschijnlijk, dat nog eenig valsch geldstuk in Twente zal verschijnen, dank zij de activiteit van ftustitie en politie en de Centrale inzake falsification is hieraan te terechtertijd een fbide gemaakt. STADSNIEUWS Het Eeuwfeest der Maat schappij voor Toonkunst. Het Jubileumconcert Het podium, vol bloemstukken, de zaal sober maar smaakvol getooid. Een plotse ling losbrekende ovatie èn Richard Boer stond voor het „Conoertgebouw-orkest". Dirigent en orkest werden door een stamp volle zaal jubelend begroet en onder Boer's leiding is er koninklijk gespeeld. De voor zitter der Maatschappij ontving den diri- gen! overhandigde hem een bloemkorf, heette hem welkom, wenschte hem goed succes en dankte hem voor wat hij voor de jubileumviering deed; ook dankte hij muziekminnend Leiden voor wat door hen bijgedragen werd hiertoe. En een waar feest is het geweest, een feest van muziek en klanken. Het programma ving aan met Wagner; eindigde met Berlioz. Twee uiter sten, twee genieën, die elkaar niet best ver droegen, elkander zochten en toch weer af stootten; elkaar ook niet begrepen, omdat hun visie van zoo heel ander karakter was. En toch waren beide groot en geniaal; vooral om hun nieuwe inzichten. Hiertus- schen in stond Mozart, dien beide toch ook door en door kenden, maar bij wien de één dichter stond, dan de ander. Dan, als vertegenwoordiger der Nederlandsche com ponisten „Doffer" en ten slotte Debussy. Een volmaakte gelegenheid om van een veelzijdige orkestleiding te mogen genieten. Onmiddellijk werd de aandacht gespannen door de vertolking van het „voorspel Meis- tersinger". Voor Leidens concertzaal was het klankvolume overweldigend, niettemin welk een evenwichtigheid der stemmen, tempo-opvatting en brille. Van Mozart de „2e Symphonie in g moll", die ietwat over schaduwd is door sombere gedachten. Heeft men ooit iets van Mozart gehoord, wat niet verrukkelijk geschreven is? In kleine be zetting, gehouden in de fijn subtiele Mo- zart-toon, belicht naar de groote lijn, met een karakteristieke detailleering of verbij zondering hier of daar, werd er een vol maakt samenspel gegeven. Volmaakt in technisch en geestelijken zin. Als represen tatief meesterstuk van de Nederlandsche toonkunst Doffer's „Ciaconne gotica". De ware schoonheid kan zich in allerlei vorm demonstreeren. Het thema, dat zeer aan- verwand is aan de melodie van de Grego- riaansche „Diës irea", dus smartelijk ge stemd is, vormt de grondgedachte der ver schillende variaties, waarvan enkele sterk Oostersch getint zijn, andere volmaakt Germaansch aan doen. Uiterst sober heeft Richard Boer het werk gehouden. De sober heid maakt de bedekte dramatische kracht van deze muziek des te intenser. Prachtig is er gespeeld. Roepe men zich in het ge heugen de solotrekjes in cello en hoorn, later in de beide vioolpartijen, het vol maakte ensemble-spel. (Men zie de uit leg in het programmaboekje). Dan de „drie Nocturnes" van Debussy „Nuages, Têtes, Sirènes", geheel genomen in de richting van Debussy's objectieve geaardheid. De „Trois Préludes" waren van zoo een be- tooverend clair-obscure, kristal klaar van lijn en voordracht, geprononceerd van wil. In de laatste nocturne zingen vrouwen stemmen mede. De stem roept, dring! vleit. De sopranen meer dringend, welluidend; de alten meer instrumentaal-opgaand in de sfeer. Wie eenmaal onder Richard Boer meezong, weet hoe hij de zangstem kent, het koor cultiveert, afrondt, afstemt. Het vrouwenkoor tot in de perfectie zingend heeft zijn volle belangstelling. Wonderlijk mooi zijn deze drie teekeningen, van broze en toch zoo rijk, suggestieve verve. Drie fantastische droomen, maar zóó intens, dat men Debussy's visioenen moét medeleven. Fijn en kleurrijk was de interpretatie. Hier had feitelijk het feestconcert mogen ein digen. Maar tot besluit een schitterend stuk ongebreidelde passie, levenslust, tartende durf en poëzie „Ouverture Carnaval re main" van Berlioz. Een creatie van soe pelheid en sentiment, influenceerende kracht en hoog strevend verlangen naar kleur en verscheidenheid. Het orkest speel de wondermooi en alle die er waren hebben op duidelijke wijze getoond hoezeer zij de hoogstaande prestaties van den muzikalen leider hebben gewaardeerd. De toehoorders waren blijde en verrukt en wierpen hun donderend applaus met gulle hartelijkheid naar dirigent Boer en het orkest, 't Was een groot muzikaal feest, een verjongende en sterkmakende verfrisschingl De voorzitter der jubileerende Maat schappij voor Toonkunst had nog een ge- lukwensch in ontvangst te nemen van de Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst. De algemeene voorzitter, Jonkheer mr. Beeresteyn, deed dit onder aanbieding van een krans in een geestige, goed-geluim- de speech. Dirigent Boer ontving meerdere bloemstukken, en had aller appreciatie. Zoo behoort de viering van het 100-jarig be staan der Maatschappij voor Toonkunst weer tot het verleden, een mooie herinne ring nalatend. J. K. R.-K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Jaarlijksche tentoonstelling en openbare les. Meer dan vroeger in het oude gebouw, meer ook dan een vorige maal in het nieu we gebouw heeft men de tentoonstelling der R.-K. Vakschool aan het Galgewater aantrekkelijk weten te maken. In het oude gebouw toch entbrak ten eenenmale vol doende gelegenheid om van de jaarlijksche tentoonstelling iets bijzonders te maken en de nieuwe school heeft het leerkrachten en leerlingen heel wat gemakkelijker ge maakt in haar werk. En elk jaar weet men iets bijzonders, iets nieuws te verzinnen, hetgeen een blik in de talrijke lokalen overduidelijk doet zien. De openbare les in de vakschool toonde tevens aan hoe er gewerkt wordt en vele bezoeksters, die tot heden nog geen idee hadden van hetgeen daar binnen de mu ren der school geschiedt, zullen thans 'n beter inzicht en misschien ook meer waar deering gaan toonen voor het prachtige on derwijs, dat hier nu al zooveel jaren wordt gegeven. Zij zullen haar indrukken ook overbrengen op anderen en er toe mede werken, dat er vandaag een morgen 'n massaal bezoek wordt gebracht aan de mooie expositie, welke de school thans her bergt en waarover we hier een en ander willen vertellen. Bij ons bezoek welwillend rondgeleid door de ijverige directrice, mevr, v. Oerle Nipper, begonnen we op de tweede verdie ping met de handwerkafdeeling. Het eerste lokaal toonde ons de kinder- kleeding en -lingerie der eerste klasse, meisjes die zoo van de lagere school ko men en hier hun eerste werkstukken ver vaardigden. Naast de werkstukken zien we telkens ook de teekeningen, die op de stof zijn overgebracht en wordt ons getoond, hoe met zoo weinig mogelijk materiaal goed en goedkoop werk kan .worden gele verd. De hoogste klasse exposeert hier fraai borduur- en haakwerk. In de costuumafdeeling, waar de dagleer lingen opgeleid worden tot costuumnaai- ster, bevindt zich werk van 3 en 4e jaara, als japonnen, mantels, complets, natuurzij den jurken met plooigarneering, enz. De middagcursus voor de costuumafdee ling waar de meisjes opgeleid worden tot coupeuse, bevat blouses, mantelpakken en jurken als resultaat van goeden arbeid. n Volgend lokaal laat de kinderverzor ging en opvoedingslessen zien, waar de leerlingen naast de theorie over 'n goede opvoeding ooit geleerd wordt het maken van practische werkjes, waarmede de kin deren kunnen spelen. Zoo merkten we hier b.v. op 'n gehaakte giraffe, 'n poppenwieg- je van prentbriefkaarten, verschillende boekjes voor het bewaren van plaatjes, 'n spatkleedje voor de kinderkamer met die- renvoorstellingen, schepen, 'n molen en tal van andere motieven. In de le klase van de afdeeling linnen- naaien van de leerlingen van 12 en 13 jaar wordt ons breiwerk en haakwerk getoond en heele kinderpakjes, 'n baby-manteltje en mutsje, speelpakjes en -jurkjes, eenvou dige meisjesjurken. Daarbij sluit zich de ingeteekende jurk aan, alsmede de prijs- en stofberekening. Na het bezoek aan den middagcursus voor le jaars, leerlingen van 13 jaar en ouder, waar we een overzicht kregen van lingerie- en eenvoudig costuumwerk, kwa men we in de afdeeling fraaie handwerken, waar we verschillende technieken konden bewonderen, als s1;ofversieren, moderne hoedjes, applicatie- en weefwerk. Hierbij zijn uitgestald enkele stukken, die tot de stofversiering behooren, als jumpers, kus sens en theekleeden, theemutsen, enz. Afdalend naar de eerste verdieping be zichtigden we allereerst het huishoudkun- de-lokaal, waar al dadelijk 'n prijsbereke ning van de wekelijksche gezinswasch voor vier personen in het oog loopt: slechts 68 cent, met inbegrip van strijken 79 cent. We zien hier verder verschillende goederen gewasschen, opgemaakt en gereinigd, daar naast een tafel met gewasschen wollen goed, 'n kinderwaschje, 'n platte wasch enz. De strijkafdeeling daarnaast toont hoe fijn de afwerking der behandelde stukken is en hoe zoowel de grootere als kleinere stukken 'n uitstekende behandeling onder gaan. Een klas met jeugdige leerlingen laat zien hoe metalen worden opgepoetst en leerwerk onderhouden wordt. Het tweede groote huishoudkundelokaal geeft aan den eenen kant een rij tafels met leermiddelen van een volledigen leergang in reinigen, versieren, repareeren enz. van allerlei voorwerpen. Een tweede rij tafels bevat tien raadgevingen voor de huisvrouw, ten doel hebbend haar in te lichten over de meer en meer ingang vin dende begrippen over efficiency in de huis houding. De daarvoor benoodigde midde len zijn daarbij ten toon gesteld. Weer 'n andere tafel toont hoe men zich op 'n avondpartijtje kan voorbereiden, 'n Bridge avond is hier tot motief gekozen en het ta felkleed is daarvoor zelfs versierd met kaart-patronen, Sandwiches van speciaal daarvoor gebakken brood vormen 'n niet onbelangrijk onderdeel van deze partij. Verder vindt men er 'n tafel voor 'n zieke, een gedekte tafel voor 4 personen in de moderne kleuren crème, zilver en rood, 'n gedekt dressoir met alle benoodigde ingrediënten en 'n lager tafeltje als koffie tafel en van rookgerei voorzien. In het theorielokaal op deze verdieping wordt telkens 20 minuten les gegeven in de verschillende theoretische vakken, als voedingsleer, hygiëne, warenkennis, enz. Het doel daarvan is aan ieder belangstel lende in Leiden en Omstreken te laten zien wat er geleerd wordt. Beneden vinden we allereerst het teeken lokaal, waar wordt geleerd, dat de leer lingen goeden smaak en goed begrip voor "lijn en kleur bij te brengen, opdat zij later bij handwerken en costuumnaaien 'n open oog hebben voor de mogelijkheden, die deze vakken bieden. Begonnen wordt met eenvoudige teekeningen, die langzamer hand naar gelang de leerstof vordert, uit groeien tot motieven voor modelleering en versiering van kragen, shawls, slippen en mouwen. In de laboratoriumkeuken, welke geheel is ingericht voor practische les aan jonge kinderen, zien we 'n aantal dezer in hun heldere costuums en witte mutsjes bezig met het geliefkoosde werk der vrouw: het koken, dat van jongsaf haar bijgebracht moet worden en.... waarvoor zij ook steeds veel animo toont. In een ruimte tusschen de laboratorium- keuken en de gezinskeuken is de inmaak geborgen, als hoedanig we zien: vleesch, visch, groenten, jams, gelei en limonade. De gezinskeuken bevat 'n groot aantal tafels, voor ieder huiselijk feest toepasse lijk. We zien hier b.v. den Oudejaarsta- fe! den Paaschdisch, den Pinkstertafel, 'n Moederdag-tafel, we zien er zoovele, dat we ze niet alle kunnen opnoemen. We zien hier verder ook bereide maal tijden, van de eenvoudigste als hutspot met klapstuk tot de meer samengestelde. Ook de steeds meer op den voorgrond tredende thé comple! samengebracht op één tafel, geeft iets wat aardig en niet te kostbaar is. Een reeks van pittige gerech ten met daarnaast de zoetjes zou bijna doen verleiden te gaan aanzitten, ware het niet, dat de overgroote stroom bezoeksters ons tot de werkelijkheid terug riep. Vermelden we tot slot nog dat in elk lokaal een toepasselijke spreuk is aange bracht betrekking hebbend op hetgeen in dat lokaal aanwezig is, dat in de gangen en den smaakvollen tuin gelegenheid is tot het gebruiken van een kopje thee en dan gelooven we, dat het vanavond en morgen zal stroomen van bezoeksters. Deze teiitoonstelling verdient zulks ten volle. DIOCESANE VEREENIGING VAN R. K. ONDERWIJZERS. In de foyer van „Den Burcht" kwam gis teravond om 6.15 uur de afdeeling Leiden en Omstreken van bovengenoemde D.V. bijeen. Wegens verhindering van den voorzitter, den heer H. de Boer, wordt de vergadering voorgezeten door den heer Burcksen, die na een woord van welkom het woord geeft aan dien secretaris voor het lezen der no tulen. Nadat de secretaris, die heer N. Vreeburg, de notulen der vorige vergadering heeft gelezen, dóe onveranderd worden goedge keurd, verwelkomt die waarnemend voor zitter die eerw. Zusters, die in grooten ge tale aanwezig zijn. Onder de medeenlingen zijn berichten van verhindering van den heer H. de Boer en van Prof. Heskes en mededeehng betref fende het zilveren jubileum van de pen- iiingnieesteresse, Mej. Doove. Hierna worden de verslagen der alge meene en der federatie-vergaderingen uit gebracht resp. door de heeren Neefjes en Paardekooper, aan wie door den voorzitter daarvoor dank wordt gebracht. In verband hiermede wekte de voorzitter nog eens op tot daadwerkelijke steun aan de werklooze collega's; dit vooral aan het adres van de 22 der 45 scholen, die tot heden nog niets offerden. Tot heden kon er per maand 100. worden afgedragen, in den Haag bedraagt dit echter 300 per maand. Vervolgens wordt Pater Drs Eyokeler, die inmiddels ter vergadering is versche nen, door den voorzitter welkom geheeten. Hierna was 't woord aan Pater Eyokeler, die zou spreken over: De nieuwe richting in het onderwijs der Bijibelsche Geschiede nis. Spreker vangt aan met te zeggen, dat de oude methode heel veel goeds heeft, wat de geloofsinhoud en de stichting en misschien wel de zalving betreft, maar zij is niet Bijbelsoh en geen geschiedenis. Spr. verklaart dit nader door de motiveering te geven bij den uitleg en de wijze, waarop alles verchristelij kt wordt. Maar wij moeten krijgen Geschiedenis en geen geschiedenisjes, stichtende lessen. De bijbolsdhe geschiedenis moet aanneembaar worden gemaakt. Daartoe is het goed een aardrijkskundig relief aan de geschiedenis te geven, maar zoo dat duidelijk gemaakt kan worden, dat een bepaald feit op een bepaalde plaats moest gebeuren. Spr. geeft hiervan dui delijke voorbeelden, wijzend op de loop der karavaanwegen en gebeurtenissen uit het Oude Testament. Het verband tusschen de gebeurtenissen moet behouden blijven, om dat zij anders dikwijls wel stichtend, maar onbegrijpelijk zijn. Volgt men echter een groote leidraad, dan onthouden de kinderen het, dan gaan zij zich daarvoor interessee ren, omdat zij dan weten, waarom dat alles gebeurde. Spr. toont dit duidelijk aan. Vervolgens zet spr. uiteen, dat de cultu- reele samenhang van even groot belang is, om de feiten natuurlijkte kunnen ver klaren, wat spr. bewijst met de strijd van David tegen Goliath. De biminenlandisebe politiek is eveneens oorzaak van verschillende gebeurtenissen en die mag dus niet worden verwaarloosd. Ook hierin moet het verband worden ge legd. Tenslotte behandelde spr. de godsdiens tige aangelegenheden. In het O. T. is de godsdienst groeiende, in tegenstelling met onzen godsdiens! die met den laatsten GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. DIENSTPLICHT. Inschrijvingsregister en Alphabetisch Register. De Burgemeester van Leiden maakt be kend, dat het Inschrijvingsregister voor de Lichting 1935 met het daaruit opgemaakt Alphabetisch register met ingang van 25 Mei 1934 gedurende tien dagen, op de af deeling Militaire Zaken dier gemeente-secre tarie, Breestraat No. Ï19, hoek Wolsteeg, alhier, voor een iedier ter inzage ligt. Tegen deze registers kan binnen dien tijd bezwaar wonden ingebracht bij een met redenen omkleed veraoektschrift Dit moet 'bij den Burgemeester, op voornoemde secretarie -afdeel ing, worden ingediend. Aan den verzoeker wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. De Burgemeester zendt het verzoekschrift aan den Commis saris der Koningin, die 'beslist bij een met redenen omkleed besluit. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier gesteld worden. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Leiden, 24 Mei 1934. AGENDA LEIDEN. Donderdag, „Katholiek Leiden", jaarver gadering, „Vergulden Turk", te 8 uur. Vrijdag, ,,S! Christoffel", R.K. Volksbond, 8.30 uur. Vrijdag, Bijeenkomst plaatselijke Kern der R.-K. Staatspartij, „Huize'. Maria", Pieterskerkkoorsteeg 17, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 22 tot en met Zondag 27 Mei a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hooge- woerd 171, telef. 502 en D. J. van Dries- sums, Mare 110, telef. 406. De godsdienstige milieu's in het O. T. zijn dus verschillend, waarop spr. wijst op Abraham, die zijn zoon als offer wilde brengen, wat alleen te verklaren is door den stand van den godsdienst in die dagen. Als conclusie geeft spr. dat de bij'belsche geschiedenis geweldig aan apologetische kracht zou winnen, indien zij wordt gegeven in aardrijkskundigen, cultureel en, politieken en godsdienstigen samenhang, terwijl toch de stichting zou blijven. De heer H. de Boer, die inmiddels ter vergadering was verschenen, stelde ver volgens de gelegenheid open tot het stellen van vragen, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaak! De heer de Boer concludeerde hierna, dat een cursus een oplossing zou zijn, om daar na een verandering in de regeling van het godsdienstonderwijs te propageeren. Ook het verspreidien van het tijdschrift „Het heilig Land" zou hierbij kunnen helpen. De heer de Boer dankte Pater Eyckeler tenslotte voor diens interessante uiteenzet ting der nieuwe methode. De secretaris legde daarna aan de ver gadering een plan voor van twee excursies te houden op Zaterdag 16 Juni naar Rotter dam en op Woensdag 20 Juni naar IJ mui- den. De vergadering ging accoord met dit voor stel. Bij de rondvraag bracht de heer Paar dekooper dank aan het Hoofdbestuur en aan den voorzitter van de St. Augustinus- vereeniginig, speciaal voor het vele werk door deze verricht in het belang van de col lega's, die met ontslag bedreigd worden of ontslagen werden. Spr. hoopt, dat de rechtspositie onbedreigd blijft en spreekt de verwachting uit, dat het hoofdbestuur even- tueele gevaren zal weten af te wenden. De heer de Boer deelt dan mede, dat de meeste commissies van beroep bij de be oordeeling van een ontslag rekening hou den met de vraag, of het rechtsbewustzijn van de onderwijzers bevredigd is. Is dit niet het geval, dan wondt het ontslag ver nietigd en moet naar een billijker oplossing door het betrokken schoolbestuur worden ■gezocht. Ten slotte wend de geste van het ge meentebestuur te Leiden besproken, waar bezuinigd zal wonden door afschaffing van boventallige leerkrachten en het te wenk stellen van kweekelingen met akte tegen een lage bezoldiging. Inderdaad is ddt een georganiseerd fooienstedseiL Gezien evenwel het ovengroot aantal jon geren zonder betrekking opent de maat regel voor deze leerkrachten een weinig perspectief. In den treurigen toestand van sommigen komt althans eenige verbetering. Nadat de voorzitter nog eenige mededee- lingen had gedaan over de toekomstige L.O.-wet, die in dit stadium evenwel niet voor publicatie vatbaar zijn, werd de ver gadering met gebed gesloten. HET EUCHARISTISCH ZIEKENTRIDUUM. Op 4, 5 en 6 Juli a.s. Gisteravond heeft het Ziekentriduum- comité een vergadering gehouden ter be spreking van het Ziekentriduum, dat op 4, 5 en 6 Juli a.s. in de thans genaamde Kerk van O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph zal worden gehouden. Door het vertrek van Pastoor J. Vijver berg is de geestelijke leiding overgegaan aan den Hoogeerw. Deken van Leiden A. H. M. J. Homulle, die ook de vergadering bijwoonde. De Deken verzocht den waarnemend geestelijk leider, Kap. L. Gudde, zich vooral tijdens de dagen van het Ziekentriduum met de leiding te willen belasten, daar deze van alle zaken volkomen op de hoogte was en ook omdat de Deken zelf door de vele overdrukke werkzaamheden in verband met de vereeniging der beide parochies minder tijd daarvoor beschikbaar kon stel len. Het voornaamste, wat op deze vergade ring werd vastgesteld, was de inschrijving der zieken, die aan dit Ziekentriduum wen- sehen deel te nemen. De inschrijving staat n.L open tot en met 15 Juni a.s. Inschrij vingen na dien datum kunnen niet worden aangenomen en moeten terzijde worden Wel kunnen wij over het programma van het Ziekentriduum reeds dit mededeelen, dat de beide oud-Pastoors der St. Joseph- parochie, Pastoor A. Leusen en Pastoor J. Vijverberg ieder op een der dagen van het Ziekentriduum de plechtigheden zullen ce- lebreeren en dat het sluitingslof zal worden gecelebreerd door den Hoogeerw. Pater W. van Dinther Magister-Generaal der Orde van het H. Kruis. Uüvoerig vooral werd op deze bijeen komst besproken de staat der financiën van het Ziekentriduum, waar geconstateerd werd, dat de opbrengst der bekende busjes steeds meer terugliep. Wij mogen daarom de Katholieken van Leiden en verre omgeving met aandrang opwekken, dit mooie liefdewerk, waarin zoovele lijdenden groote troost en opbeu-

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2