WOENSDAG 23 MEI 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD. PAG. 2 BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 23 Mei 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 773.0 ts Scilly. Laagete barometerst.: 743.6 te Helsingfors. Verwachting tot den avond van 24 Mei: Zwakke tot matige Noordelijke tot Wes telijke wind, gedeel telijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in tem peratuur. De depressie in het Noord-Oosten trok dieper wordend Oostwaarts en veroorzaakt nog krachtigen wind en vrij guur weer om de Oostzee. De hoogere drukking breidt zich over onze omgeving uit, in Zuid-Fran- rijk is de barometer gedaald, en deze toe stand kan tot ontwikkeling van Oosten wind leiden. Om de Noordzee is de giste ren verwachte opklaring ingetreden, maar de Noordelijke bovenwind vertraagt nog de stijging van temperatuur. In Frankrijk en Zuid-Duitschland is het vrij warm. Noor wegen en Zweden hebben guur weer met regenbuien, op de Britsche Eilanden is het kalm weer met lichte regen in Schotland en fraai weer in Engeland. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 15.— gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Woensdagnamiddag 9.30 uur tot Donderdagmorgen 4.23 uur. HOOG WATER Te Katwijk op Donderdag 24 Mei voorm. 11.43 uur en nam. 12.08 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 7 uur 17.5 gr. C. Zweminrichting „De Zijl",, 7 uur 17.5 gr. C. STRENGER CONTROLE OP IJSCO'S. Een nieuw consumptie-ijs-besluit verschenen. Het Staatsblad bevat een Koninklijk Be sluit tot intrekking van het Consumtie- ijsbesluit en tot vaststelling van een nieuw Consumtie-ijsbesluit. Het consumptie-ijsbedrijf had in de laat ste jaren een dergelijke ontwikkeling door gemaakt, dat scherper ingrijpen der Over heid noodzakelijk was. De commissie, be doeld in artikel 17 der Warenwet, heeft de belanghebbenden over deze aangelegen heid gehoord en het resultaat is geweest, dat een besluit is verschenen, waarin tal van bepalingen voorkomen, welke een scherper toezicht op de fabricage en ver koop van consumptie-ijs voorschrijven dan tot dusver bestonden. Het nieuwe besluit geeft voorschriften omtrent de eischen, waaraan de bereid- plaatsen van consumptie-ijs moeten vol doen, voorts betreffende de kwaliteit van de waar, de verkoopgelegenheden alsmede het vervoer en de behandeling van het consumptie-ijs. DE SPELLING MARCHANT. Een schrijven van Nijmeegsche professoren. De hieronder vermelde Nijmeegsche Hoogleeraren zonden het volgend schrij ven aan Z. Exc. minister Marchant. Nijmegen, 17 Mei 1934. Aan Zijne Exc. mr. H. P. Marchant, Ondergeteekenden, Hoogleeraren en Lec toren der Nijmeegsche Universiteit, bren gen met verschuldigden eerbied ter ken nis van Uwe Excellentie, dat zy in de al- geheele afschaffing der buigings-n een noodlottig gevaar zien voor de gunstige ontwikkeling der Nederlandsche taal, die, behalve een leervak voor het onderwijs, ook nog is een deel van het erfgoed onzer vaderen, een nationale cultuurschat en een instrument voor wetenschap en kunst. E. v. d. Heyden, Rector Magnificus; J. Cornelissen, secretaris v. d. Senaat; B. J. Weerenbeck, E. Drerup, P. Hei- nisch, B. Hermesdorf, W. Duynstee, L. Bellon, Th. Baader, P. Bellefroid, J. Dagens, G. Russel, A. Louwers, F. Sassen. F. van Welie, B. Molkenboer, O.P.. P. Kamphuisen. Jos. Schrijnen, Ch. Raaymakers, Al. Slijpen, W. Mul der, Jac. v. Ginneken. NED. R. K. MIDDENSTANDSBOND. Vergadering van het Hoofdbestuur. In de jongste bijeenkomst van het Hoofdbestuur van den Ned. R. K. Midden standsbond werd tot eersten secretaris van den Bond gekozen de heer C. Burger te Amsterdam. Als lid van de organisatie werd toegela ten de onlangs opgerichte Ned. R. K. Bond van Werkgevers ln het Natuursteenbe- drijf. Aan de situatie ten aanzien van de Win kelsluitingswet en speciaal ten aanzien van de voor enkele branches uiterst noodzake lijke verruiming van verkoopgelegenheid op Zondag werd uiteraard een uitvoerige bespreking gewijd. Besloten werd de propaganda voor deel name aan den 6en Ned. Katholiekendag op Zaterdag 23 en Zondag 24 Juni a.s. te 's-Hertogenbosch onverminderd voort te zetten. Tenslotte werd vastgesteld het ontwerp van een breed opgevat werkprogram voor de Reclame-afdeeling aan het Bureau van den N. R. K. M. Steunnormen voor de Rotterdamsche havenarbeiders voorloopig gehandhaafd. Op het departement van Sociale Zaken is dezer dagen de aangekondigde bespre king gehouden terzake van de steunverla ging voor de havenarbeiders te Rotterdam. De bestuurders hebben hun standpunt uiteengezet. Het ligt in de bedoeling van het depar tement nader overleg inzake de verlaging van de steunnormen ter plaatse te bevor deren. In afwachting van dit overleg is de ver laging tijdelijk waarschijnlijk voor eeni- ge wekenopgeschort. De besprekingen werden gevoerd na mens den R. K. Chr. en Cenrtalen Bond van Transportarbeiders. Minder gewenschte verhoudingen bij de R.H.B.S. te Utrecht? Het Tweede Kamerlid Feber heeft de vorige week de volgende vragen gesteld aan den minister van Onderwijs: I. Heeft de minister kennis genomen van de verschillende geruchten aangaande minder gewenschte verhoudingen, welke aan de R.H.B.S. te Utrecht zouden bestaan tussohen den directeur eenerzijds en som mige leeraren, ouders van leerlingen en leerlingen anderzijds? II. Zoo ja, heeft de minister dan hier in aanleiding gevonden om een onderzoek in te stellen naar de gegrondheid dier ge ruchten, speciaal ook wat betreft het ver band dat gelegd is tusschen den tragischen dood van een der leeraren en de op deze school heerschende toestanden? III. Indien de minister een zoodanig on derzoek heeft ingesteld of nog voorne mens is in te stellen, zou Zijn Exc. dan het resultaat hiervan aan de Kamer willen mededeelen? Het thans ingekomen antwoord van mi nister Marchant op deze vragen luidt be vestigend. Een zeetochtje voor zomersche dagen. Zooals bekend is zijn op enkele groote stations als den Haag, Rotterdam en Utrecht, doorloopend rondreisbiljetten te krijgen van Amsterdam over Volendam naar Marken en terug. Thans komt er vanaf 20 Juni t/m 1 Sep tember nog een uitstapje naar Marken bij over Bussum. Men kan n.l. gedurende dat tijdvak (behalve Zondags) op verschillen de groote stations, waaronder den Haag, Rotterdam, Leiden en Utrecht, biljetten krijgen geldig naar NaardenBussum en terug, van daar per Gooische stoomtram naar Huizen en terug. Te Huizen gaat men aan boord van een boot van de „Nieuwe Onderneming IJselmeer", die u brengt naar Marken en Volendam en terug. Een mooi zeetochtje, gecombineerd met een ritje door het Gooi. STADSNIEUWS HERDENKING EUCHARISTISCHE EEUWFEEST. In een der zalen van den Burcht is gis terenavond een vergadering gehouden van door het bestuur van den Vriendenkring ter eere van het Allerh. Sacrament daartoe uitgenoodigde afgevaardigden van verschil lende Katholieke organisaties zooals: De Hanze, Katholiek Leiden, Dr. Schaepman, R. K. Volksbond, Handelsreizigers, enz., ten einde een bespreking te houden omtrent de viering ter herdenking van het Eucharis tisch Eeuwfeest. De voorzitter van den Vriendenkring opende om ruim half negen deze verga dering met den christelijken groet, consta teerde met groot genoegen, dat aan den op roep zulk een goed gevolg was gegeven en heette de afgevaardigden van harte wel kom. Hij hoopte, dat de besprekingen vruchtbaar zouden zijn en rekende op aller medewerking, opdat de viering van het eeuwfeest een waarlijke uiting moge zijn van Katholiek leven. Daarna ontvouwde hij het voorloopig plan, hetgeen is als volgt: ï)e herdenking zal plaats vinden op den Burcht, 's Morgens om 9 uur H. Mis Dialo- gata, opgedragen door den Geestelijken Ad viseur van den Vriendenkring, met preek en waaronder Algemeene H. Communie. Namiddags 3 uur meeting: spreker de in den lande algemeen bekende prof. dr. Kors. Na afloop hiervan intrede van het Allerh. Sacrament met vaandelgroet en Kort Lof. Opening der meeting met het lied: „Aan U, o Koning der eeuwen" en sluiting met het Congreslied. Onder het Lof zal gezongen worden: Adorote le en 2 laatste coupletten, Magni ficat, Salve Regina, Te Deum en Tantum Ergo. Voor deze gelegenheid zullen op nog na der bekend te maken plaats Misboekjes en tekstboekjes verkrijgbaar worden ge steld ad 10 cent per stuk, die dan tevens als bewijs van toegang dienen. Het muziekgezelschap „Perosi" zal zyn medewerking verleenen. Over dit schema der feestviering had een levendige gedachtenwisseling plaats. Na uiteenzetting door den voorzitter en Geestelijken Adviseur op welke overwegin gen de plaats der feestviering, n.l. den Burcht en niet ergens anders zooals b.v. het Sportpark, was gekozen, ging de verga dering met het ontworpen plan accoord. De Geestelijk Adviseur bracht aan de afgevaardigden hartelijken dank voor hun aanwezigheid, rekende op aller medewer king. Hij hoopte, dat door blyken van Gods vrucht het een waarlijk welgeslaagd Katho liek feest moge worden. De voorzitter onderstreepte de door den Geestelijk Adviseur gesproken woorden en zeide, dat met de gemaakte opmerkingen en adviezen ernstig rekening zal worden gehouden en sloot de vergadering om kwart voor elf met den clhristelijken groet. DE JUBHé-AFLAAT. Aan de R.-K. werkloozen van Leiden. Waarde vrienden, Gij hebt gisteren in de „Leldsche Cou rant" kunnen lezen, dat 't R.-K. Comité voor Werkloozen-zorg hier ter stede de ge legenheid voor u geschapen heeft, om op 30 Mei a.s. de jubilé-aflaat gezamenlijk te verdienen. Omdat ondergeteekende door 't comité werd aangezocht, om de geeste lijke oefeningen van dien dag te, leiden, meen ik goed te doen met de volgende re gelen onder uw aandacht te brengen, die den goeden gang van zaken bevorderen kunnen. Wij zullen bij onze kerkbezoeken bidden overeenkomstig de intentie van Z. H. den Paus. Mgr. Aengenent schreeft hier over 1.1. 13 Mei: „Die intentie is de vol gende: Allereerst wenscht Z. H. dat overal ter wereld aan de Kerk de noodige vrij heid wordt geschonken en dat alle volken weer tot vrede en eendracht en welvaart mogen geraken. Bovendien beveelt de Paus in de gebeden der geloovigen aan, dat de gestadige arbeid van onze Missionarissen dagelijks overvloediger vruchten moge af werpen en dat alle dwalenden worden te ruggebracht tot den éénen schaapstal van Jezus Christus. Ten slotte voegt de H. Va der hier nog het volgende aan toe. Daar in verschillende landen de strijdlustige god loochenaars met hun misdadig devies „zonder God, tegen God" steeds driester optreden, wil Z. H. dat in dit jubeljaar de gruwelijke beleedigingen, de Goddelijke Majesteit aangedaan, door gebed en boete worden hersteld."Uit deze woorden van onzen Bisschop blijkt dus dat de in tentie van Z. H. den Paus de volgende 5 punten omvat: 1. Het herwinnen van de vrijheid der Katholieke Kerk. 2. De vrede, eendracht en voorspoed van alle volken. 3. de bloei der missiën. 4. de terugkeer der afgescheidenen. 5. Eerherstel voor de beleedigingen, God aangedaan door de godloochenaars. Dit alles, waarde vrienden, is ons als rechtgeaarde Katholieken uit 't hart ge grepen. En we zouden voor dit alles gaar ne willen en moeten bidden zelfs al had de Paus daaraan niet de bijzondere gunst eener jubilé-aflaat verbonden. Vervolgens wil ik opmerken, dat de voorgeschreven werken in staat van ge nade behooren verricht te worden. Dit zal ons van zelf duidelijk zijn, als we beden ken dat 't gaat om 't verdienen van een aflaat. Een aflaat immers kan zelf nooit een zonde vergeven; zelfs niet de aller kleinste! Door een aflaat verwerven we slechts de kwijtschelding van tydelyke straffen die na de vergiffenis der zonden zijn overgebleven. We moeten voor 't verdienen van deze af laat apart een keer gaan biechten. Oók al zijn we reeds in staat van genade. Ge kunt echter wel a.s. Zaterdag gaan biechten. We behoeven niet precies Dinsdagavond 29 Mei te biechten. Aan 't voorschrift van een aparte H. Communie voldoet ge door deel te nemen aan de Generale H. Communie, welke in 't programma van 30 Mei door 't comité is opgenomen. Voor 't overige zullen we ge zamenlijk de voorgeschreven kerkbezoe ken verrichten, twee vóór den middag en twee na den middag. Ik hoop, dat zeer velen aan dezen be langrijken dag zullen deelnemen. Als we alleen maar denken aan die 2e intentie van den Paus: „Dat alle volken weer tot vrede, eendracht en welvaart mogen ge raken", dan geloof ik dat er voor ons re den te over is om onze gebeden met die des Pausen te vereenigen. Ten slotte nog één bemerking: Gij kunt deze aflaat ook toepassen op de zielen des vagevuurs. Op deze wijze zal dus niet en kel de strijdende Kerk op aarde maar ook de lijdende Kerk in 't vagevuur gebaat zijn bij de gebeden,die wij gezamenlijk a.s. Woensdag ten hemel zullen opzenden. R. REIJNEN, Rector. OPROEP. Gezellen van Leiden. Zondag a.s. is de Speldjesdag voor onze R. K. Jonige Werkloozen. Dan moeten wij in fel apostolaat wenken voor onze wenklooze broeders. Tweemaal 100.000 handen zjjn tot mets- doen gedoemd. 100.000 jongeren vragen om u w moreelen steun, wachten op u w daad, vragen u mee te werken om de werkkampen in stand te houden. Geeft u dan op, schrafMijk of mondeling, bij Senior of ass.-Senior. Gij ouderen Ge zellen, gij jongeren, gij adspiranten, allen zijt ge welkom. In naam van uw broeders vragen wy om uw jonge kracht. Geeft dien spontaan! De wacht is op u! Gezellen, aan u de daad van katholieke offerzin. Het Comité van Actie. „KATHOLIEK LEIDEN". Op de jaarvergadering van „Katholiek Leiden", morgenavond te 8 uur in „In den Vergulden Turk'.' zal dr. J. A. M. van Staay, leeraar in de staatswetenschap aan de R. K. H.B.S. te Rotterdam, spreken over de vraag: Is een verlaging van loonen en pry- zen in het belang van de volkswelvaart. KATH. JONGENS-CENTRALE Recollectie De tweede driemaandelijksche Recollec tie-oefening voor de leiders van alle vier de takken van het jongensjeugdwerk in de K. J. C. wordt gehouden op Vrijdag a.s 25 Mei te 8.15 uur in de R.K. H.B.S. Deze Recollectie wordt bij wijze van uit zondering geleid door den Dioc. Directeur J. J. Mol. Aan alle gediplomeerde leiders in het District is een persoonlijke uitnoodiging gezonden. Ook de nog niet gediplomeerde leiders worden gaarne verwacht. R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES De R.K. Vakschool voor Meisjes, Galge water 1, houdt morgenavond van 79 uur en Vrijdag van 2.30—5 en van 79 uur haar jaarlijksche openbare les en tentoon stelling van het werk der leerlingen. Na tuurlijk is dit slechts 'n gedeelte van het geen de leerlingen hebben vervaardigd, doch gezien de prestaties van vorige ja ren, durven we 'n bezoek aan de vakschool gerust aanbevelen. MUZIKALE RONDWANDELING „T. en D." De Harmoniekapel „Trouw en Durf" maakt ter opening der feesben ter gedegen heid vain het 25-jarig bestaan, een muzikale wandeling door de stad, hedenavond vanaf half acht. De volgende route zal daarbij gevolgd wonden: Hooöignadh/t, Pelikaanstraat, Haar lemmerstraat, Haven, Lage Rijndijk, Sie- boldstraat (alwaar bij perceel 29 een sere nade gebracht wordt), Lage Rijndijk, Ha ven, Haarlemmerstraat, Pelikaanstraat (al waar bij perceel 97 een serenade gebracht wordt), Hooigracht, Nieuwstraat, Burg- steeg, Breestraat, Steensohuur, Doezastraat, Heerenstrdat, Leuvenstraat (alwaar in per ceel 27 een serenade gebracht wondt), Staal- wij'kstraat, Stadhouderslaan, 3 October- straat, Heerenstraat, Jan van Houtfcade, Korevaarstraat, Hoogewoerd, Watersteeg, Hooigracht. PARKCONCERTEN. Donderdag 24 Mei a.s. zal het tweede con cert gegeven worden van de reeks concerten van den Bond vanLeidsohe Harmonie en Fanfare Vereenigingen. Dit concert zal ver zorgd worden door de R. K. Muziekvereeni- ging „Perosi" direoteur de heer .J. Noorda- nus. Het concert wordt gegeven in het Plantsoen (Musis Sacrum) en vangt aan 8 uur precies. M enwordt beleefd verzocht gedurende het concert niet te loopen. Stoe len zijn te huur tegen den gerdngen prijs van vijf cent. Eventueel niet doorgaan wordt bekend gemaakt op de daarvoor aan gegeven plaatsen. Programma. 1. Inno Pontificio, maxsoh V. Hallmayr. 2. Jubel Ouverture Ghr. Bach. 3. Lustige Brud.es, Walzer R. Vollstedt. 4. Grande Fanibaisie sur 1'opera La Flüte Enchantée Mozart-Kessels. Pauze. 5. Vers l'Ideale, marsdh A. Doyen. 6. Ouverture Une Ronde de Nuit A. Moskau 7. Galop Coraclustique J. Noordanus. 8. Grande Fantaisie sur 1'opera „Maritaoa" WallaceJos Kessels. 9. L'Aimi Victor, manisch J. Ghaiiiiet. Esperanto-examen A. Voor het op 5 Mei j.l. te 's-Gravenhage gehouden examen voor het Esperanto-di ploma A slaagden onze stadgenooten mevr. M. C. van Nootenvan Nooten en mej. E. E. Rijnders, benevens mej. J. J. Klomp te Noordwijk aan Zee. Alle drie volgden de cursussen van Andreo Cseh en Julio Baghy. Andere deelnemers aan deze cursussen hebben tot dusver geen examen gedaan, maar op 9 Juli a.s. zullen weer negen cur sisten zich aan het examen A te Amster dam onderwerpen. Wielrijdster door etalage-ruit. Gisteravond te kwart over zeven is de 41-jarige mej. B. O. geb. v. Z. uit Hazers- woude, toen zij met haar rywiel van de Vischbrug reed, terecht gekomen in een etalage der fa. V. en D. De juffrouw kwam temidden van de glasscherven in de etalage terecht en liep verschillende snijwonden aan hoofd en armen op. Door den E. H. D. werd zij naar het ziekenhuis vervoerd, al waar zij werd verbonden. Daarna kon zij per taxi naar huis terugkeeren. De heer C. Peitenbung Pzn., die, gedu rende tal van jaren directeur is geweest van de N.V. Boekhandel en Drukkerij voor heen E. J. Briill alhier, heeft met het oog op zijn hoogen leeftijd eervol ontslag uit deze betrekking gevraagd. Hedenmorgen te 8 uur had de 53-jarige D. S. op het terrein der fa. N. aan den Haagweg het ongeluk bij het boomen hak ken in een zijner beenen te slaan. Door den E. H. D. werd het slachtoffer naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Door het breken van een electrischen draad van de bovenleiding op de Princesse- kade is gisteravond het tramverkeer der N. Z. H. T. M. in de stad en met Den Haag gedurende 25 minuten gestoord geweest. GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. INVENTARISATIE VAN LAND- EN v TUINBOUW 1934. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat tus schen 14 Mei en 1 Juni vanwege de Ge westelijke Landbouw-Crisisorganisatie een algemeene inventarisatie wordt gehouden van land- en tuinbouw. Onder deze tel ling vallen allen, zoowel natuurlijke per sonen (mannelijke en vrouwelijke) als rechtspersonen (o.m. publiekrechtelijke lichamen, vereenigingen en stichtingen), die als georganiseerde zijn of moeten wor den aangesloten bij een crisis-organisatie of die kippen voor den verkoop van eieren of méér dan een schaap houden. Tevens zal gelegenheid worden gegeven tot het indienen van een aanvrage tot toelating als georganiseerde bij een gewestelijke Landbouw-Crisis-Organisatie. Hij, die volgens bovenstaande regelen onder de telling valt en niet vóór of op 1 Juni door een der tellers vanwege een gewestelijke organisatie is bezocht, dient zich zoo spoedig mogelijk bij de Landbouw- Crisis-Organisatie in de provincie, waarin zijn bedrijfsgebouwen gelegen zijn, aan te melden. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 23 Mei. 1934. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van L. J. van Leeuwen om vergunning tot het oprichten van een brood- en koekbakkerij in het perceel Groenhazengracht No. 10 is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 23 Mei. 1934. AGENDA LEIDEN. Woensdag, Dioc. Ver. van R.-K. Onderwij zers, afd. Leiden en Omstreken, Hotel „Den Burcht", 6.15 uur. Woensdag, R.K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden, „Den Burcht", 8.15 uur. Donderdag, „Katholiek Leiden", jaarver gadering, „Vergulden Turk", te 8 uur. Vrijdag, „St. Christoffel", R.K. Volksbond, 8.30 uur. Vrijdag, Bijeenkomst plaatselijke Kern der R.-K. Staatspartij, „Huizen Maria", Pieterskerkkoorsteeg 17, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van D i n s d a g 22 tot en met Zondag 27 Mei a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hooge woerd 171, telef. 502 en D. J. van Dries- sums, Mare 110, telef. 406. RECHTZAKEN DOODELIJKE AANRIJDING MET DE BLAUWE TRA^L In hooger beroep heeft heden terecht ge staan de 30-jarige bestuurder der N. Z. T. Mij. C. B. te Voorburg, die door de Haag- sche Rechtbank is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding van art. 307 W. v. S. Door het O. M. bij de rechtbank, was te gen B. 3 maanden hechtenis geëischt ter zake dat het aan diens schuld te wijten zou zijn geweest, dat de door hem bestuurde tram in den ochtend van 19 October jl. na bij den Waalsdorperweg is ingereden op een militaire colonne, waarbij een van de caissons werd aangereden en waarbij de dienstplichtige Egas uit Hardinxveld het leven verloor en een ander militair licha melijk letsel heeft bekomen. Door den advocaat-generaal, mr. baron Speyart van Woerden, waren in deze zaak 12 getuigen gedagvaard, die reeds in eerste instantie waren gehoord, en wier verkla ringen overeenstemden met die voor de rechtbank afgelegd. Eenigszins uitvoerig was het verhoor van den majoor hoofd-instructeur van het 2e reg. Veld-artillerie C. de Jongh, die het hof en den verdediger mr. H. B. J. Waslander uit Utrecht aan de hand van Legerorder 132 van 1929 inlichtingen gaf omtrent de s.iekking en de practische uitvoering van die order. Volgens getuige is het den commandan ten van militaire colonnes niet imperatief voorgeschreven om een colonne af te bre ken om tram- en ander verkeer, doorgang te verleenen. In de praktijk wordt naar ge tuige zeide, evenwel rekening gehouden met de belangen van het verkeer en is het gewoonte om bij een overweg een officier, die aan het hoofd van de caissons rijdt, aldaar te posteeren totdat de geheele colon ne dien overweg zal zijn gepasseerd. Get. zeide, dat deze officier, in geval hst verkeer zulks vereischt, bevel gesft om de colonne af te breken. Een algemeen voor schrift hieromtrent bestaat er volgens ge tuige niet en wordt aan het oordeel en aan het persoonlijk inzicht van den betrokken officier overgelaten. De wachtmeester J. C. Koemans, die het commando over de laatste vier caissons had, verklaarde evenals voor de rechtbank, dat hij, meenende dat de tram bij de halte zou stoppen, het commando doorrijden heeft gegeven. Een stoppen op het laatste oogen- blik zou volgens deze getuige niet het ge-

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2