25ste Jaargang WOENSDAG 23 MEI 1934 No. 7817 DAGBLAD VOOR LEIDENEN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE FINANCIËN DER PLATTELANDS GEMEENTEN. BERICHT. BINNENLAND VOORNAAMSTE NIEUWS. Sh ÊckUcHe6oii^<Mit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'g ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bjj, vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 l GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. lï ___-DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT»; Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be* betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur eq verhuur, koop en verkoop: 0.50 De uitgaven der gemeenten De kosten van Volkshuisvesting door A. A. C. M. VAN IERSEL Burgemeester van Noordwijkerhout. Niet alleen op het gebied der volks gezondheid ook op het gebied der volkshuisvesting hebben de ge meenten een belangrijke taak. Die bestaat op de eerste plaats daarin, dat de ge meenten hebben te zorgen voor voldoende en geschikte woongelegenheid voor hare ingezetenen, hetzij door zelf te bouwen, hetzij door financieele hulp te verleenen aan woningbouwverenigingen. Regel is en behoort te zijn, dat de wo ningbouw, die met behulp van overheids wege tot stand komt, zichzelf bedruipt. Zoodra tot den bouw van een complex wo ningen plannen zijn beraamd, wordt een exploitatierekening opgemaakt. Eerst als redelijkerwijze kan worden verwacht, dat de huren der woningen de onkosten van rente en aflossing voor het in den bouw ge stoken kapitaal en de uitgaven voor on derhoud der woningen kunnen dekken, wordt tot uitvoering der plannen overge gaan. Hetzij dat de gemeente zelf bouwt, het zij wat veeltijds gebruikelijk is dat de bouw wordt ondernomen door de plaat selijke woningbouwvereenigingen, de four neering van de benoodigde geldelijke mid delen zal dienen te geschieden door de ge meente. De gemeente kan op hare beurt de benoodigde gelden in den vorm van een voorschot krijgen van het Rijk. Voor de terugbetaling van dit voorschot en van de daarvoor verschuldigde rente aan het Rijk is de gemeente ten volle aansprakelijk, on verschillig of de bouw door de gemeente dan wel door een woningbouwvereeniging is ondernomen. De Rijksvoorschotten worden alleen ver strekt tegen vergoeding van rente. De ren te wordt bepaald door den Min. van So ciale Zaken en Financiën en als regel kan men zeggen, dat deze rente overeenstemt met den rentevoet, waarnaar het Rijk zijn vaste leeningen sluit. Op dat oogenblik zou het dus 4 procent moeten zijn. Natuurlijk is de rentevoet, volgens welke rentedragende voorschotten door het Rijk werden verstrekt, beduidend hooger ge weest. Ik hoor zelfs van gemeenten, die op een gegeven moment zes procent rente moesten betalen. Het eigenaardige van het geval is evenwel, dat die gemeenten ook thans nog 6 procent rente betalen, ofschoon mag worden aangenomen, dat het Rijk de leeningen, uit wier opbrengst het de voor schotten heeft verstrekt, reeds in vier pro- centsleeningen heeft geconverteerd. Zoo doende is van de zoozeer gewenschte huur- verlaging in vele gemeenten nog niets ge komen. Het schijnt intusschen in de bedoe ling der Regeering te liggen om tot een algemeene verlaging van de rente van de vroeger voor woningbouw verleende voor schotten over te gaan. Tevens moet men in Regeeringskringen naar verluidt voornemens zijn om de aflossing der ver leende voorschotten voor den bouw van woningen over een langeren termijn dan 50 jaren zooals thans het geval is te verschuiven. Reeds sedert enkele jaren geldt als regel, dat voorschotten voor aan koop van grond voor woningbouw in 75 jaren moeten worden terugbetaald. Daar hier te lande uitsluitend solide woningen worden gebouwd, zou er m.i. geen enkel bezwaar tegen zijn om de aflossing van de voorschotten voor den bouw van woningen b.v. over een tijdvak van 60 jaren te laten loopen. Renteverlaging en vermindering van de jaarlijksche aflossing vormen teza men de twee factoren, die een niet onbe duidende huurverlaging mogelijk maken. Zonder medewerking van het Rijk is huurverlaging door de gemeenten niet doenbaar. Wel zijn eenige gemeenten be reids tot huurverlaging overgegaan, doch als regel is dit geschied, omdat bij de be staande ruimte op de woningmarkt zich niet voldoende gegadigden voor de oor spronkelijke huur aanmeldden. Verlaging van huur geschiedde dan om grootere stroppen te voorkomen. (Nadat het bovenstaande door onzen ge- achten medewerker was geschreven, is ge publiceerd gisteren dat het Rijk de rente voor bedoelde voorschotten heeft verlaagd tot 4 pet. en andere maatregelen, strekkende tot huurverlaging voor de wo- In dit artikel wordt behandeld de taak der gemeenten inzake de volkshuisvesting. Een betoog voor huurverlaging. ningwet-bouwblokken, in overweging heeft Red. „L. Crt."). Niet alleen verstrekt het Rijk voor den woningbouw voorschotten, die dus door de gemeenten in hoofdsom en met rente moeten worden terugbetaald, maar ook worden/door het Rijk b ij dragen verstrekt, die niet gerestitueerd behoeven te worden. Deze bijdragen worden echter uitsluitend verstrekt tot opruiming van krotwoningen. Bouwt derhalve de gemeente huizen ten behoeve van de bewoners van krotwonin gen en kunnen deze voormalige krotbewo ners de huur van de nieuwe voor hen ge bouwde woningen niet opbrengen, dan geeft 't Rijk een bijdrage in het exploita tie-tekort dezer woningen. Deze bijdrage bedraagt 50 pet. van het tekort. De overige 50 pet. moet de gemeente zelf bijpassen. Zoo is het tegenwoordig gesteld met de bijdragen van het Rijk in de woning bouw, maarer is een tijd geweest, dat het er geheel anders naar toe ging. In den naoorlogschen tijd, in de jaren 1919 tot 1922 was er een schrijnend tekort aan woningen. Ten einde toen den woning bouw aan te moedigen, werd van Rijks wege een b ij d r a g e beschikbaar gesteld van 3/4 van het exploitatie-tekort. 1/4 moest de gemeente zelf bijpassen. Om een voorbeeld ter verduidelijking te geven. In genoemde jaren heeft de ge meente Noordwijkerhout een 62-tal wonin gen gebouwd. Het jaarlijksch tekort op de exploitatie van deze woningen bedraagt ruim 12000. Het Rijk heeft dus hier per jaar 19000 en de gemeente 3000 bij te passen. Daarbij wordt dan nog uitgegaan van de veronderstelling, dat de huur regelmatig binnen komt. Want anders is de strop voor de gemeente nog grooter. Im mers tekorten van den woningbouw door huurderving ontstaan, komen uitsluitend ten laste der gemeente. Over huurderving gesproken. Daarvan weten sommige gemeenten ook mee te pra ten. Van den secretaris eener woningbouw vereeniging van een plattelandsgemeente uit deze streek vernam ik, dat die vereeni- ging over 1932 een bedrag van ƒ4000 aan huurderving had te noteeren. Teneinde de verliezen van huurderving van de met behulp der gemeente gebouw de woningen te beperken, wordt tegen woordig ten aanzien van de huurders- steuntrekkers de huur van den steun afge houden. Dat mag, maar wat niet mag is, dat ook de achterstallige huur van den steun wordt ingehouden. Dit laatste is al leen geoorloofd, als het geschiedt op ver zoek en dus met goedvinden van den steuntrekker. Amsterdam houdt ook ten behoeve van particuliere huiseigenaren de huishuur op den steun in, maar ik geloof niet, dat er vele gemeenten zijn, die het voorbeeld van Amsterdam om als incasso bureau voor particuliere huiseigenaren op te treden, wenschen te volgen. Zooals wij boven zagen, worden de strop pen ten gevolge van de exploitatie van den overheidsbouw, die onder geheel andere omstandigheden dan de tegenwoordige tot stand kwam, door de gemeenteen in bepaalde gevallen mede door het Rijk gedragen. Maar wie geeft eenige scha devergoeding aan de particuliere huis eigenaren, van wie er velen niet eens de rente en aflossing van de op hunne huizen verstrekte hypotheek kunnen betalen? Is het wel redelijk en billijk, dat deze men- schen, die slachtoffers zijn van de tegen woordige monetaire politiek, aan hun lot worden overgelaten? Naast de zorg voor den woningbouw en de behoorlijke exploitatie daarvan hebben de gemeenten het toezicht op de behoor lijke naleving van de bepalingen van de gemeentewet. Speciaal hebben de gemeen tebesturen toe te zien, dat de plaatselijke bouwverordening, die krachtens de wet in elke gemeente moet bestaan, wordt nage leefd en onderhouden. Ook hebben de ge meenten er op te letten,"dat de woningen in de gemeente ter bewoning geschikt zijn en blijven. Anders zal verbetering of in het uiterste geval onbewoonbaarverklaring moeten volgen. Met het toezicht is ten plattelande ge woonlijk de gemeente-opzichter belast, die in enkele gemeenten ook wel den titel van gemeente-architect voert. Diens bezoldi ging en de bezoldiging van hen, die hem eventueel ter zijde staan, komt uitsluitend ten laste der gemeentekas. Den abonné's, die door de gewijzig de loop van de posttreinen in de ont vangst van „De Leidsche Courant" gedupeerd zijn geworden, verzoeken wij nog eenige dagen geduld te heb ben. Wij treffen maatregelen waardoor de ontvangst van de courant op den verschijndag verzekerd wordt. DE DIRECTIE. Duitsche pelgrims bij den H, Vader. Men seint uit Rome d.d. 20 dezer aan de „Msbd.": De H. Vader heeft zesduizend Duitsche pelgrims onder leiding van Z. H. Em. kar dinaal Faulhaber en de te Rome vertoe vende bisschoppen, onder wie de bisschop pen van Münster en Osnabrück, in audiën tie ontvangen, waarbij Zijne Heiligheid, na een bijzonder hartelijke begroeting, den zwaar beproefden kardinaal Faulhaber als held huldigde, wat door de pelgrims met luiden bijval werd ontvangen. Ditzelfde herhaalde zich toen de H. Vader eenige woorden van bijzonderen lof sprak tot Z. H. Exc. Mgr. Ehrenfried, bisschop van Würzburg, wiens paleis onlangs door na- tionaal-socialistische demonstranten tot tweemaal toe is bestormd. De H. Vader prees eveneens de Duitsche katholieke jeugd, die, zwaar beproefd, reeds talrijke bewijzen van heldenmoed heeft gegeven. Zijne Heiligheid spoorde de katholieke ouders aan hun plicht te doen, ook ten tij de van vervolging en verzekerde den Duit- schen katholieken, dat zijn zegen en bij stand steeds met hen zullen zijn, er moge kome wat wil. De H. Vader voelde zich verplicht, in zijn groote verantwoording voor God, dit openlijk te verklaren. Op het juiste oogenblik, aldus besloot de H. Vader zijn toespraak, heeft de God delijke Voorzienigheid den Duitschen ka tholieken een grooten nieuwen heilige ge schonken als voorspreker bij Gods troon. Ernstig vermaan. Op het Hoogfeest van Pinksteren droeg Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aegenent, bis schop van Haarlem, zooals elk jaar, in de kathedrale kerk te Haarlem, een pontifi cale Hoogmis op en hield na het Evange lie een predicatie over de beteekenis van het Pinksterfeest. Met veel nadruk spoorde Z. H. Exc. in den loop van zijn toespraak de geloovigen aan tot volgzaamheid jegens hun bisschop pen. Dezen toch, aldus Mgr., zijn door God aangesteld en hebben van den H. Geest den plicht ontvangen, niet alleen om de godsdienstige waarheden te leeraren, maar ook om „Ecclesiam regere", om „de kerk te besturen". De geloovigen dienen daar om de vermaningen van hun bisschoppen te volgen, ook wanneer dezen den wensch te kennen geven, dat zij geen lid zijn of worden van bepaalde vereenigingen of be wegingen. En het getuigt van eigenwijs heid en gevaarlijke kortzichtigheid als de geloovigen de wenschen van de bisschop pen negeeren en hun eigen inzicht volgen. De verantwoordelijkheid, die zij daar mede op zich laden, is zeer zwaar. En zij mogen dan al bekend staan als goede ka tholieken en al him katholieke plichten vervullen, als zij de wenschen van de bis schoppen in dit opzicht niet nakomen, dan is er met hun katholiciteit toch iets niet in orde. De ouders hebben, aldus Mgr., ook den zwaren plicht te zorgen, dat hun kinderen geen lid zijn van bepaalde vereenigingen van jongeren, waartegen de bisschoppen him waarschuwende stem deden hooren. In een ander gedeelte van zjjn predica tie wees Z. H. Exc. op de zedenontaarding en zedenvervlakking onzer dagen en zei- de, dat de ouders,- nu het zomerseizoen met al de daaraan verbonden gevaren weer aan staande is, den plicht hebben hun kinderen terug te houden van die oorden van ver maak, waar het zieleheil der kinderen be laagd wordt. In de omgeving van Haarlem zijn er ge legenheden waar in den zomer de deugd der jeugd groot gevaar loopt. Mgr. spoorde de ouders aan hun kinde ren te verbieden daar te komen. VERBODEN VOOR AMBTENAREN. Lijst van vereenigingen, waarvan zij geen lid mogen zijn. De regeering heeft een eenigszins gewij zigde lijst samengesteld van vereenigingen, waarvan ambtenaren geen lid mogen zijn: a. de Communistische Partij Holland, Rev. Soc. Vrouwenbond, de communistische Jeugdbond, het Landelijk Verbond van Re- cruten en alle Communistische zg. mantel organisaties; b. het Nederlands Unuiga Komitato; c. de Internationale van Proletarische Esperantisten (I.P.E.); d. de communistische partij-oppositie (C.P.O.); e. de linksche arbeidsoppositie „Sparta- f. de Kommunistische Arbeiderspartij (K. AP.); g. de Internationale Kommunistische Li ga (IK.L.); h. de Conoeentratie van Raden Commu nisten; i. de Rev.Soc. Partij, het Nat. Arbeidsse cretariaat (N.A.S.) en de daarbij aangeslo ten vakgroepen, de Rev. Jeugdbond, (R.J. B.) de N.A.S.-vrouwenbond, de vereeni- ging voor Volksontwikkeling (W.v.O.), het Proletarisch Steunfonds, de groepen „Roode Makkers" en het Comité van Ver weer tegen Reactie, Fascisme en deigend oorlogsgevaar; j. de Onafhankelijke Socialistische Partij, de Sport-athletiekvereeniging „Wilskracht" (S.A.W.), het Socialistisch Jeugdverbond (S.J.V.), het Huisvestingscomité en de ver- eeniging voor Socialistische Ontwikkeling (V.V.S.O.); k. de Socialistische Arbeiders Jeugd (S.A.J.); 1. het Landelijk Verbond van Sociaal- Anarchisten, de Alarmgroepen en het Lan delijk Verbond van die groepen, de Vrije Socialistische Vereeniging, benevens alle andere anarchistische groepen en de Bond van Anarcho-Socialisten (B.A.S.); m. het Nederlandsch Syndicalisten Vak verbond met de daarbij aangesloten vak groepen, de Syndicalistische Arbeiders Jeugd Organisatie, de Syndicalistische Vrouwen Organisatie en het Fonds voor Internationale Solidariteit Nederland (F. IS.); n. de Internationale Anti-militaristische Vereeniging (I.A.M.V.), het Internationaal Anti-militaristisch Bureau (I.A.M.B.) en het Comité van Actie Dienstweigeringsma nifest „Mobiliseeren"; o. de Internationale Socialistische Anti- Oorlogs-Liga (I.S.A.O.L.); p. de Vrijdenkersvereeniging „De Dage raad"; q. de Perhimpoenan Indonesia; r. de Nationaal Socialistische Beweging (N.S.B.); s. de Algemeene Nederlandsche Fascis ten Bond (A.N.F.B.); t. de Nationaal-Socialistische Nederland sche Arbeiders Partijen (groepen Schouten, Smit („de Binckhorst"), Kruyt, De Joode alias Van Waterland en Van Rappard); u. het Verbond van Nationalisten en v. het Verbond van Nationaal Solidaris- ten in Rijks-Nederland. Het verbod om lid te worden geschiedt, om de doeleinden, die deze vereenigingen nastreven, of de middelen, die zij aanwen den, waardoor de behoorlijke vervulling door den ambtenaar in 's-Rijks dienst van zijn plicht als ambtenaar in gevaar wordt gebracht of geschaad. Verder verklaart de regeering, dat de na te noemen vereenigingen, te weten: de Sociaal-Democratische Arbeiders Par tij en de organisaties, aangesloten bij het Nederlandsch Verbond van Vakvereenlgin- gen (N.V.V.), alsmede het Bureau van Ac tie en propaganda tegen het communisme en fascisme (Buracprop) en het Bureau van boycot van Duitsche waren, om de doelein den, die zij nastreven, of de middelen, die zij aanwenden, de behoorlijke vervulling door de onder het departement van Defen sie ressorteerende ambtenaren van hun plicht als ambtenaar kunnen in gevaar brengen of schaden. De Koningin en Prinses Juliana naar Groningen. H. M. de Koningin heeft heden een ge deelte van de provincie Groningen bezocht. H. K. H. Prinses Juliana heeft H. M. bij dit bezoek vergezeld. Het hooge gezelschap is per trein van 13.17 uur te Winschoten aangekomen om vandaar per auto de vol gende plaatsen te bezoeken: Wedde, Vlagt- wedde, Onstwedde, Nieuwe Pekela en Veendam, om verder over Hoogezand naar Groningen te rijden, waar in het Gouver nementsgebouw in de Boteringenstraat aan enkele personen gehoor zal worden gege ven. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. r a I BUITENLAND. Beperkte vrijheid voor socialistenleiders in Oostenrijk. (2de blad). Na den staatsgreep ln Bulgarije. (2de blad). Zilverboodschap van president Roose velt (2de blad). BINNENLAND. Als crisis-credit voor bloemkweekers wordt een bedrag van 600.000 beschikbaar gesteld uit 't Landbouwcrisisfonds. (1ste blad. Bij Kon. besluit is een scherper toezicht voorgeschreven op de fabricage en verkoop van consumptie-ijs. (1ste blad). Professoren der Universiteit te Nijmegen verklaren zich tegen de algeheele afschaf fing der buigings-n in de Nederlandsche taal. (1ste blad). Auto met twee personen in het Kanaal van Tcrneuzen gereden. Beide inzittenden verdronken. (Geon. Ber. 3de blad). Verscheidene verkeersongelukken. (Geon. Ber. 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het resultaat der loting voor de Leid sche Courant-bekers. (3de blad). De loting voor de Hollandia-roeiwedstrij- den. (3de«jblad). BLOEMKWEEKERS WORDEN GESTEUND. EEN CREDEET VAN ƒ600.000 De „Staatscourant" van Dinsdagavond bevat de Crisis Bloemkweekerscredietbe- schikking 1934 I. Hieruit blijkt, dat uit het Landbouw Cri sis-Fonds voor de credietverleening aan de erkende bloemkweekers een crediet be schikbaar wordt gesteld van ƒ600.000. Uit de Crisis Bloemkweekerscredietbe- schikking 1934 I blijkt, dat nog eenige bij zondere voorwaarden zijn gesteld voor de credietverleening aan de bloemkweekers te Aalsmeer, Haarlemmermeer, Nieuwer Amstel, Leimuiden en Uithoorn. De ge meentebesturen van genoemde plaatsen zullen 10 pCt. voor haar rekening moeten nemen van de in hun gemeente ter leen verstrekte credieten, indien deze een na- deelig saldo opleveren. De credieten zul len slechts aan die bloemkweekers ver strekt worden, die zich tegenover de Stich ting en de betrokken veiling verplichten al hun producten van de bloementeelt over een van de navolgende veilingen te zullen veilen: lo. Coöperatieve Vereeniging-Cen- trale Aalsmeersche Veiling; 2o. Coöpera tieve Veiling-Vereeniging „Bloemenlust" en 3o. Amsterdamsche veiling voor land en tuinbouwproducten. ANSJOVIS-CENTRALE. Voorts bevat de „Staatscourant" de Sta tuten van de Stichting Nederlandsche Ansjovis-Centrale. Uit deze statuten blijkt, dat voor de eer ste maal als voorzitter der stichting zal optreden mr. A. Hilbringh Prins, Amster dam, als bestuursleden de heer A. B. Brou wer, 's-Gravenhage, J. v. d. Koog, Rijswijk, L. Kruimer Dz. te Huizen, T. de Rook, Lem mer; als leden van het Dagelijksch Bestuur zijn aangewezen de heeren mr. A. Hil bringh Prins, A. B. Brouwer en J. v. d. Koog. Als directeur is benoemd de heer J. v. d. Hengel, Amsterdam. Tenslotte wordt een opgave verstrekt van de personen, die voor de eerste maal zullen optreden als bestuursleden van de Provinciale Landbouw Crisis Organisaties.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1