VRIJDAG 18 MEI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. 7 BEVEILIGING TEGEN MIJNGAS - ONTPLOFFINGEN. Proefnemingen met een Nederlandsche vinding. Dat naar elke uitvinding op het gebied van beveiliging van mijnwerkers tegen myngasonbploffmgen de belangstelling van de regeeringen, in wier landen de exploi tatie van kolenmijnen een belangrijke plaats inneemt, dient uit te gaan, behoeft nauwelijks betoog. Dat vele van dergelijke vindingen reeds bij de eerste proeven in het laboratorium niet blijken of bleken te beantwoorden aan de daarvan gekoesterde verwachtingen, is voor de deskundigen in deze „branche" allerminst een geheim. Mo gelijk blijft het echter, dat onder veel, dat als onbruikbaar terzijde wordt geschoven, een parel verborgen blijkt te liggen. Het uiteindelijk doel rechtvaardigt ten volle het eventueel verspillen van tijd en moeite; de jongste mijnramp te Parturages in België moge daarvoor als een urgent be wijs worden aangehaald. In dit licht bezien is het dan ook alles zins verklaarbaar, dat het Ministerie van Waterstaat te Den Haag belangstelling aan den dag heeft gelegd voor de uitvinding van een Amsterdammer, den heer M. Ro bert. Het Persbureau Vaz Dias is in de ge legenheid geweest, ten huize van den heer Robert van deze uitvinding kennis te nemen en daaromtrent van den uitvinder een aantal bijzonderheden te vernemen. In dit verband kan worden medegedeeld, dat de uitvinding bestaat uit een z.g. mijn lamp, welke geheel zonder benzine werkt. Zij is verbonden met een electrischen thermometer, waarvan men de contactpun ten kan verstellen naar gelang van de tem peratuur ter plaatse. Om de kwikkolom is een van kleine gaatjes voorzien manteltje aangebracht, waarin zich een platina meng sel bevindt, dat reageert op de aanwezig heid van mijngas. Het apparaat, dat verder met een schel is uitgerust, kan door den voorman van een groep mijnwerkers op de hoogste plek in de mijnschacht, waar moet warden gearbeid, opgehangen en verbon den worden met een geleid imgsdra ad Boven den grond heeft deze verblinding met een schel, welke, eventueel gecombi neerd met een lichtsignaal, geplaatst kan worden in de portiersloge of in het kwar tier van de reddingsbrigade. Bij het optre den van mijngas laat nu zoowel de schel in de mijn als die daar buiten haar waar schuwend geluid hooren, zoodat bijtijds de noodige maatregelen kunnen worden ge troffen. De heer Robert deelde mede, dat dezer dagen in het laboratorium van een der mijnen in Zuid-Limburg met zijn apparaat proeven genomen zijn, in aanwezigheid van den hoofdingenieur der mijnen, dr. Water schoot v. d. Gracht, van den directeur van het laboratorium en van een viertal in genieurs. Naar de uitvinder verklaarde is bij deze proefnemingen zeer tot tevredenheid van de deskundigen gebleken, dat het ap paraat reeds bij het optreden van ruim één procent mijngas, het waarschuwend belge rinkel deed hooren. Nadere proefnemingen zullen moeten uit maken of de waarde van deze vinding zoo danig is, dat zij de in zwang zijnde bevei- ligingsmethodjen in de schaduw zal stellen. Zomeruitstapje naar de Kager en Braassemermeren. Naar wij vernemen zullen de spoorwe gen dezen zomer op enkele groote stations, waaronder ook Amsterdam, Rotterdam en- Utrecht, plaafcskaarten uitgeven voor een treinreis naar Leiden en terug, vereenigd met een bootreis op de Kager- en Braasse mermeren. De boottocht duurt vier uur. Deze uitstapjesbiljetten zullen reeds op de Pinksterdagen verkrijgbaar zijn, daar na 3 en 10 Juni en vervolgens van 17 Juni t.m. 2 Sept. dagelijks. HET VERVOER VAN BOTER ZONDER MERK. En de aanmaak van wikkelpapieren. Eenigen tijd geleden is onder meer be kend gemaakt, dat met ingang van 22 Mei 1934 de hoeveelheid, waarin eenheden bo ter zonder merk mogen worden vervoerd, bepaald is op ten hoogste 5 K.G. De bekendmaking van dezen maatregel heeft als gevolg gehad, dat een groot aan tal bedrijven besloten heeft, over te gaan tot het verpakken van boter in gemerkte wikkelpapieren. Daar is gebleken, dat met den aanmaak van die wikkelpapieren een geruimen tijd gemoeid is, heeft de Minister van Economi sche Zaken ter tegemoetkoming aan de be trokken bedrijven nader bepaald, dat de in den handel bedoelde regeling zal ingaan op 1 Juli. KATWIJKSCHE LOGGERS MET KORTE- GOLFZENDERS AAN BOORD. Onder de vaartuigen, die de vorige week uit Katwijk ter vischvangst zijn vertrok ken, behooren ook twee motorloggers, namelijk de KW 97 v. d. Duijn van Maas dam en de KW 176 de Cornelia Clasina, die zijn voorzien van een radiozendstation, waardoor het mogelijk gemaakt is, dat de vaartuigen in geregeld contact kunnen blij ven met het kantoor der reederij, waar toe het schip behoort, terwijl tevens de mogelijkheid wordt geopend andere sche pen van dezelfde of van andere reederij en in te lichten over by zonder gunstige vang- plaatsen, enz. De installaties zijn geleverd door Radio Holland. Een moeilijkheid was om leden van de bemanning der loggers voldoende te in- strueeren hoe zij met het zendtoestel moes ten omgaan. Mannen van middelbaren leeftijd hebben weer op de schoolbanken moeten plaats nemen voor het volgen van een crusus ter verkrijging van het P. T. T.-examen, dat afgenomen werd door den heer J. Bland van den Berg. De resultaten waren zeer gunstig en de oudere leerlin gen waren zeker niet minder dan de jon geren. Binnenkort worden de loggers KW 151 en KW 160 eveneens van een zendstation voorzien. AFZET VAN INDISCHE PRODUCTEN Belangrijke voordeelen verkregen Dr. Colyn heeft gistermiddag in de Tweede Kamer verklaard, dat belangrijke voordeelen voor Indië zijn verkregen in een overeenkomst met Frankijk, terwijl ten minste even belangrijke zoo niet be langrijker voordeelen in een eergistereren geteekende overeenkomst met Duitsch- land zijn bereikt. Dit is alléén verkregen kunnen worden omdat Nederland daarvoor aan Indië een onderhandelingsobject ter beschikking heeft gesteld. Ook de afneming van Su- rinaamsche suiker is een belangrijke con cessie van Nederland. De belastingen in Delft. De gemeenteraad van Delft besloot de opcenten op de gemeentefondsbelasting te verhoogen van. 80 op 90 en de gemeente voor de heffing dier belasting te plaatsen in de derde klase, waardoor een hoogere opbrengst wordt geraamd van resp. 40.000 en 38.000 voor het belastingjaar 1934/1935. De steunregeling voor werklooze arbei ders, aldus is verder besloten, wordt ge wijzigd in dien zin dat met ingang van een nader te bepalen datum de steun met 1 per week wordt verlaagd. De steun zal echter over een langeren termijn worden genoten dan thans het geval is. DE BOM OP DE „ZEVEN PROVINCIËN. Op de reeds door ons vermelde vragen van het soc.-dem. Kamerlid Albarda be treffende de aan den vliegenier van vlieg tuig D 11 verstrekte opdracht nopens het werpen van een bom op 10 Februari 1933 op „De Zeven Provinciën" heeft Minister Deckers geantwoord, dat de bedoelde me- dedeelingen in de Indische pers niet juist zijn. In de orders voor de deelnemende vlieg tuigen op Vrijdag 10 Februari 1933 komt ,o.m. de zinsnede voor: „Is aan de sommatie totaal geen gevolg gegeven, ook niet gedeeltelijk, dan wordt door D 35 een bom van 50 kg. kort voor den boeg geworpen." Iets verder staat in deze orders: „D 35 keert het eerst terug boven „De Zeven Provinciën" in een aanvalsrun en werpt zijn bommen af, indien duidelijk blijkt, dat op de waarschuwingsbom geen machines zijn gestopt of witte vlag is ge- heschen of uitgelegd." Het verslag van commandant D 11 (D 35 was door bijzondere omstandigheden uitge vallen) over de verrichtingen in verband met de actie tegen „De Zeven Provinciën" vermeldt voorts: „Te 0918 wordt een bom van 50 kg. ge worpen, richtpunt ongeveer 10 m. vóór boeg ZPn, koers Z.W." Uit het bovenstaande blijkt, dat de han deling van den vliegenier van de D 11 in overeenstemming is geweest met de hem verstrekte opdracht. De Invoer van gecontingenteerde landbouw producten in Frankrijk. De directie van den landbouw deelt me de, van den rijkslandbouwconsulent te Pa rijs bericht te hebben ontvangen, dat in het „Journal Officiel" van 15 Mei j.l. een kennisgeving aan de importeurs is opgeno men, blijkens welke de aanvragen om in voervergunningen voor de gecontingen- teeerde landbouwproducten voor het 3e kwartaal van 1934 vóór 15 Juni a.s. ter bevoegder plaatse behooren te worden in gediend. Daarbij moeten de importeurs zich hou den aan de algemeene voorschriften, welke daarvoor werden gepubliceerd in 't „Jour nal Officiel" van 2 December 1933. Kindertoeslag in Twente gedeeltelijk verhoogd. Bij het gemeentebestuur van Enschede is gistermorgen bericht binnengekomen van het ministerie van Sociale Zaken, dat de minister den kindertoeslag heeft bepaald op 1.20 voor alle werkloozen gelijkelijk. Zoowel de uitgetrokkenen als de dubbel- uitgetrokkenen, welke tot nu toe respectie velijk 1.20 en 1.05 aan kindertoeslag ontvingen zien deze dus vastgesteld op 1.20 per week. Deze maatregel wordt uitgevoerd bij de eerstvolgende steunuitkeering op Zaterdag 19 Mei. Minister Slotemaker's toezeggingen, die bij de interpellatie-Kupers ten aanzien van den kindertoeslag zijn gedaan, zjjn dus in zooverre verwerkelijkt", dat aan de categorie der dubbel-uitgetrokkenen voor taan 15 cent per week en per kind kan worden uitbetaald dan zij tot op heden ont vingen. Provinciale Staten van Zuid-Holland. De Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn bijeengeroepen tegen 5 Juni, des voor middags te 11 uur, in de vergaderzaal der Eerste Kamer. Het jubileum van de Centrale Laadbouw- onderlinge. Gistermiddag vond de algemeene leden vergadering plaats van de Landbouw-On- dertlinge, aangesloten bij het Centraal Be heer, die ditmaal een bijzonder karakter droeg door het feit, dat heden het 25-jarig jubileum wordt gevierd. Namens de regee ring was de heer mr. Wintermans, adjunct directeur van den landbouw, ter vergade ring aanwezig. De voorzitter, de heer K. de Boer Czn., heette de aanwezigen, onder wie vele gas ten, hartelijk welkom. Daarna begon men aan de afhandeling der agenda. In navol ging van de Tuinbouw-Onderlinge besloot de vergadering aan H. M. de Koningin een telgram van hulde te zenden. Na goedkeuring van de notulen en mede- deelingen omtrent de ongevallen in 1933, werden de heeren G. W. Stroink en H. Meijeringh als commissaris en plaatsver vangend commissaris herbenoemd. Na afhandeling der huishoudelijke zaken nam oud-minister dr. T. E. Posthuma, di recteur-president van Centraal Beheer het woord. Deze gaf een overzicht van het wenk, dat de Tuinbouw Onderlinge in den loop van 25 jaar heeft verricht en schetste de moeilijkheden, die aan de oprichting der vereeniging voorafgingen, maar de grond slagen, die toen werden gelegd en de richt lijnen, diie werden uitgestippeld, hébben in de 25 jaar bewezen in het algemeen juist te zijn geweest. De Landibouw-Onderlinge is een pionierster geweest op het gebied van de Vrijwillige ongevallen-verzekering. Daarna bracht spreker hulde aan de op richters en den voorzitter, die op dezen dag eveneens zijn zilveren ambtsjubileum viert. Dank zij het werk van de vereenigiing kan men thans met trotsch wijzen op het feit, dat ruim 1/3 van de landarbeiders is geor ganiseerd. Tenslotte bood de heer Posthuma den voorzitter een oorkonde en een gouden medaille aan. De heer de Boer hield daarna een korte rede, waarin hij de moeilijkheden, waarin de landbouw thans verkeert, schetste. Vervolgens voerde de heer P. Hiemstra, lid van de Tweede Kamer, namens de ge zamenlijke landarbeidersbonden, het woord. Hij bracht op hartelijke wijze hulde aan het werd van de Landbouw-Onderlinge. Tenslotte feliciteerden een aantal spre kers het bestuur van de jubileerende ver- eeniging. Leverings- en betallngscondltles wollen stoffenhandel. Naar men ons meldt, wordt er over de betalings- en leveringsvoorwaarden, wel ke zijn opgesteld door de fabrikanten van wollen stoffen, overleg gevoerd tusschen de Nederlandsche wollen stoffen conven tie en het comité van afnemers van wollen stoffen, geconstitueerd uit de organisaties van belanghebbenden. In afwachting van het resultaat van dat overleg heeft het comité van afnemers van wollen stoffen de vorige week de Ne derlandsche wollen stoffen conventie doen weten, dat orders op de fabrikanten-voor waarden slechts kunnen worden verstrekt onder voorbehoud van overeenstemming over die voorwaarden met het genoemde comité. Omdat ook aan afnemerszijde op orde ning van de betalings- en leveringscondi ties groote prijs wordt gesteld, wordt het overleg met den grootst mogelyken spoed gevoerd. Adviseurs bij de Ned. Boom- en Bloemkweekerij-Centrale. De samenstelling der verschillende com missies van advies bij de Stichting Neder landsche Boom- en Bloemkweékerij -Cen- traile ia als volgit: Commissie voor de teeltregeling voor de boomkweekerijvoorzitter H. Carter te 's-GraveLand, léden H.'w. Mathot te Boe koop, G. Boer te Boskoop, A. J. A. B. M. v. d. Bom te Oudenibosch, Jac. Srniits te Naarden, C. van Veen te Boskoop. Commissie voor den export van produc ten van de boomik woeker ij, voorzitter: Jee. Smits te Naarden, leden: mr. F. Wery te '6-Gravenhage, G. Boer Pzn. te Boskoop, J. van Gelderen te Boskoop, H. Corter te 's-Graveland. Commissie voor de Credietverleeninig aan de boomkweekerij, voorzitter: K. I. B. A. de Coster te 's-Gravenhage, leden: P. A. Colijn te Alphen aan den Rijn, G. Boer Pzn. te Boskoop, A. J. A. B. M. v. d. Bom te Oudenboech, H. W. Mathot te Boskoop, C. v. Veen te Boskoop. Commissie voor de teeitregelinig voor de bloemisterij, voorzitter: J. C. M. Mensing te Aalsmeer, leden: W. Lodder te Hees bij Nij megen, T. Kralt te Rijnsburg, J. v. d. Meer Pzn., te Aalsmeer, J. Overvoorde te Rot terdam, C. Tuin te Amsterdam, P. Via t* Wateringen. Commissie voor de credietverleening aan de bloemisterij, voorzitter: C. Koeman te Aalsmeer, leden: J. C. M. Mensing te AaJLs- meer, K. I. B. A. de Coster te 's-Graven hage, P. Ouwerkerk te Haarlemmermeer, W. M. v. d. Zwaard te Aalsmeer. Leeuwarder boternoteerlng. De Leeuwarder moternoteering is thans vastgesteld op 41 cents. RECHTZAKEN WETHOUDSTER VEROORDEELD. Het Gerechtshof te Amsterdam bevestig de heden het vonnis van de rechtbank te Alkmaar, waarbij de wethoudster van Zuid- en Noord Schermer, mevr. N. S. is veoordeeld tot 25.boete subs. 25 da gen hechtenis wegens valschheid in ge schrifte. Det wethoudster had valschelijk manda ten opgemaakt tot uitbetaling van gelden aan werkloozen. Het geld werd uitbetaald aan personen, die bij een aannemer in dienst waren. Zij gaven het geld weer aan den aannemer, die een provincialen weg aanlegde. Een aantal werkloozen was daar bij te werk gesteld. De verdachte had dus, ten einde de door de regeering verboden toeslag toch te kunnen uitbetalen, zooge naamd aan de te werk gestelden „werk- loozengeld" uitgekeerd, hoewel zij in dienst waren bij den aannemer. Het geld kwam bij den aannemer terecht, hoewel de regee ring het geven van toeslag aan particulie ren verbood. De officier van Justitie te Alkmaar had drie maanden gevangenisstraf geëiseht. De procureur-generaal requireerde bevestiging van het vonnis. SCHAPENDIEF VEROORDEELD. De rechtbank te Alkmaar veroordeelde op 30 Januari j.l. den boerenarbeider J. W. P. wegens diefstal van schapen uit de wei de tot een gevangenisstraf van twee en een half jaar. Heden wees het Hof in hooger beroep ar rest en bracht de straf terug tot een jaar en zes maanden met aftrek van vier maan den voorarrest. Verd. is nooit eerder ver oordeeld. LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. Als ik zeg Ik ben mooi welko tijd is dat? Verleden tyd, juf frouw. (Everbody). Reuze practisch, vindt Je niet buurman! M'n vrouw is eventjes winkelen. (Everybody) Je kunt meerijden in den kattenbak. Tenminste als je je zwemdiploma hebt (Lachende Welt) Geen wonder, dat ze niet over weg kunnen met elkaar; hij is aan de draadlooze en zij is ty piste bij een draadnagelfabriek. ((Marius). Alvorens U te antwoorden op Uw verzoek, U de toekomst te voor spellen, gelieve U mij even eenige van uw haren te zenden. (VendeiniaireL Wat is dat voor een afschuwelijk beest? Ik heb gratis mogen telefoneeren in dien beestenwinkel, nou, toen voelde ik me verplicht, iets van dien man te koopen. (Tits Bits), En roor Je ,traf n Je «nar t kolenhok, olult je de deur achter je dicht en oreng je mjj den sleuteL (Gutierrez). Op de motor pasaen heeren? (New Yorker). Ja, wel een beetje afwij kend model, maar de ploeg baas van de metselaars had een stijven nek. (Ric. A Kac.) We kunnen niet verder, de benzine is op. Kan ik je dienen chauffeur, met m'n sigaren-aansteker? <11 4201. Er zjjn van die onmogelijke menschen, bjj wien de reactie op vreugd en deer nis wat lang wegblijft. (Ulk). Sedert de gentleman-ln- brekers gekomen ztfn, tre den er ook gentleman rat tenvangers van Hameln op. (Sunday Express). Ik heb gehoord dat Je een kassier zoekt. Eigenlijk drie. Een die •r met de kas van door is, een nieuwe in z'n plaats en nog een om dien nienweling te con troleeren. (Nebelspalter). Dat telegram Is zoo niet goed. Waarom niet? U hebt vergeten er bjj te schrijven, waar die Jan, die direct thuis moet komen momen teel verblijft. (Dublin Opinion)

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7