VRIJDAG 18 MEI 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD. PAG. 3 T LEIDEN. B. F. KRANTZ-BANK. Hedenmiddag heeft in tegenwoordigheid van een aantal genoodigden bij monde van mr. van Vrijberghe de Coningh de officieele overdracht plaats gehad aan het bestuur van den Leidschen Hout van de bank, die ter nagedachtenis van den heer B. F. Krantz is geplaatst. Onder de aanwezigen merkten we behal ve de weduwe van wijlen den heer B. F. Krantz en haar vader, prof. dr. H. W. Met horst en verdere familieleden op den bur gemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen en den heer Bosman, bestuursleden van den Leidschen Hout, den heer H. P. Gelder man Jr. en mr. B. C. Slotemaker, resp. al gemeen voorzitter en secretaris van het Verbond van Ned. Werkgevers, weth. Splinter en verder tal van vrienden van den overledene, die hadden bijgedragen tot aanschaffing van dit aandenken. Namens alle contribuanten werd het woord gevoerd door mr. A. W. J. van Vrij berghe de Coningh, die zeide dat wij, hoe zeer ook de hem verleende onderscheiding Ihler te spreken waardeerend en als voor recht beschouwd, hij toch met gemengde gevoelens zich van deze taak kweet. Want met weemoed dacht hij aan het schrijnend leed, dat het heengaan van den heer Krantz had gewekt, in de eerste plaats in zijn ge zin, maar in de tweede plaats in dert kring van zijn vrienden. Hier oordeelde spreker het niet de plaats daarover nader uit te weiden, maar toch moest het hem nogmaals uit het hart, dat zooveel nobels en goeds met dezen man was heengegaan en dat aan hem niets meer restte dan de mooie her innering. Toen het gevoelen levendig werd, dat door een daad uiting moest worden gege ven aan hetgeen de heer Kran-tz voor al len was geweest, gingen de gedachten uit naar het grootsche en voortreffelijke werk, dat hij in den Leidsohe Hout had tot stand gebracht, maar de herinnering moest even eenvoudig zijn als de heer Krantz zelf ge weest was. Juichende vreugde vervult spr. nu deze bank aan het bestuur van den Leidsche Hout kan worden overgedragen, terwijl het overschot van het bijeen gebrachte bedrag zal gestort worden in een fonds tot onder houd ervan. Spr. droeg tenslotte deze bank aan het bestuur over, de hoop uitsprekend, dat de vele bezoekers, die bij hun bezoek aan den Hout hier vertoeven 'n oogenblik mogen terugdenken aan hetgeen Krantz voor de Leidsche burgerij hier heeft tot stand ge bracht. De burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, zegde den heer van Vrijberghe de Coningh hartelijk dank voor de wijze waarop hij zich van zijn taak gekweten had, want daardoor was het spr. al bijzonder ge makkelijk gemaakt. ■Met dankbaarheid en eerbied aanvaardde het bestuur dit gesohenk en hij wees er op dat deze mooie zomersche dag eens te meer laat zien hoe schoon het werk is, dat Krantz hier voor de burgerij heeft nagelaten. Nadat prof. Methorst met enkele woor den dank had gebracht aan mr. van Vrij- bergh de Coningh voor hetgeen hij hier op zoo voortreffelijke wijze had gesproken, was deze korte plechtigheid ten einde. De bank, die vervaardigd is in de Leid sche Ambachtsschool en uit verschillende deelen is samengesteld, draagt in het mid den een rood koperen plaat, waarop de woorden: „Ter nagedachtenis aan B. F. Krantz 1884—1933". De band is geplaats in de zuidelijke laan langs den grooten vijver en geeft daarop prachtig uitzicht. Na afloop heeft de burgemeester den heer Zekveld, die de Ambachtsschool vertegen woordigde dank gebracht voor de wijze, waarop de bank is uitgevoerd. De Eltax-autobus. Vandaag zijn de nieuwe Eltax-Autobus- sen, die den dienst van het station naar Tuinstadwijk en het Kooipark onderhou den, in dienst gesteld. Het zijn Opel-wagens, die 12 zitplaatsen hebben. Van buiten zijn de wagens van boven blauwgroen, beneden grijs van kleur. Het interieur is met grijs pluche bekleed. De Vereeniging van Gasfabrikaniten in Nederland hield te Utrecht en Amsterdam weder haar twee j aarlij ksche examens, ter verkrijging vam het fittersdaploma. Van den cursus voor gasfitters, verbon den aan de Ambachtsschool alhier, slaagden de heeren: J. Burgerhout, Leiden; P. J. Koole, Leiden; C. J. Kuneken, Voorschoten; W. Poot, Bodegraven; J. Rijsdijk, Leid- sohendam. TELEGRAMMEN DE ONZINNIGE STRIJD IN DEN CHACO. LA PAZ, 18 Mei. (V. D.). Gemeld wordt, dat een groot offensief van Para guay op het front, waarvan het centrum gevormd wordt door het fort Ballivan, he den aan zal vangen. Deze berichten worden officieel van het Boliviaansche oorlogs front gezonden waar Paraguaysche deser teurs de desbetreffende mededeelingen hebben verstrekt. Bolivia heeft onmiddel lijk groote versterkingen naar het be dreigde front gezonden. Gaat het wapenembargo weer in de doofpot? GENEVE, 18 Mei. (V. D.) De Volken bondsraad is heden weer bijeengekomen. Op de agenda stond o.a. de strijd in den Gran Chaco. Na korte besprekingen werd besloten, het voorstel van Eden, waarin de leden van den Volkenbond worden opge roepen tot aansluiting bij een algemeen uitvoerverbod van wapenen te verwijzen naar een juridische commissie, welker on derzoek uit den aard der zaak een vertra- genden invloed heeft. De houding van Amerika. WASHINGTON, 18 MeL (V. D.). Don derdag hebben de Vereenigde Staten teza men met 5 Zuid-Amerikaansche staten voorbereidende maatregelen getroffen voor het leggen van een embargo op wapen zendingen naar Paraguay en Bolivia. President Roosevelt ontwerpt een spe ciale boodschap aan het Congres met be trekking tot de munitieverschepingen, waarvan men vermoedt, dat het een drin gend verzoek zal bevatten om machtiging tot het leggen van een embargo op de wa penzendingen naar de beide oorlogvoeren de volkeren. NEDERLANDSCH-JAPANSCHE CONFERENTIE. Verklaring van Japansche gedelegeerde. TOKIO, 18 Mei. (V. D.). Haroeitsji Nagaoka, de voormalige Japansche ambas sadeur in Frankrijk, die benoemd is tot gedelegeerde voor de Nederlandsch-Japan sche handelsconferentie te Batavia die 4 Juni aanvangt, is Donderdagavond naar Kobe vertrokken, waar vandaan hij teza men met zijn staf naar Batavia, via Sin gapore, zal vertrekken. Zijn vertrek uit Kobe is bepaald op 19 Mei. Tegenover journalisten verklaarde Na gaoka, dat de aanstaande conferentie tot een succesvol einde gebracht zou kunnen worden uitsluitend door wederzydsche verzoeningsgezindheid en concessies. Hier aan voegde hij toe, dat Japan groot be lang hecht aan het probleem der zeven duizend Japansche kooplieden in Neder landsch Oost-Indië, die van hun bestaans middelen beroofd zouden worden, wanneer de Nederlandsche regeering over mocht gaan tot een licentie-systeem. DE ONTVOERING VAN JUNE ROBLES. Woedende menigte dreigt daders te lynchen. TUCSON. 18 Mei. (V.D.) Een opgewon den menigte van meer dan 1000 koppen drong gisteren tezamen rondom de gevan genis, waar twee mannen werden ver hoord in verband met de ontvoering van June Robles. Het 6-jarige meisje werd gehaald om ge confronteerd te worden met de gearres teerden, teneinde zoo mogelijk vast te stel len of zij inderdaad de ontvoerders waren. De autoriteiten achten bij een eventueele herkenning het gevaar van lynchen groot. De menigte begon te hoop te loopen, zoo dra het eerste bericht bekend werd dat verdachten gearresteerd waren. Een der drie oorspronkelijk gearresteerden, is ech ter inmiddels weer op vrije voeten gesteld. Hoewel tot dusverre echter nog geen on geregeldheden hebben plaats gevonden, is het duidelijk, dat de fanatieke opgewonden heid der menigte toeneemt. Cowboys gaan rustig rond en kiezen mannen uit met wie zij hun lynchplannen willen uitvoeren. Een hunner verklaarde: .Zoodra vastgesteld is dat de kidnappers bekend zijn, zullen we ze krygen!" GEORGE POND EN CESARE SABELLI VLIEGEND TERUG NAAR NEW YORK? DUBLIN, 18 Mei. (V.D.) George Pond en Cesare Sabelli, die met de „Leonardo da Vinei" dezer dagen den Oceaan zijn over gestoken, verklaarden Donderdag, dat zij voornemens waren om terug te vliegen naar New York, van het strand van Port Mar- nock aan de Westkust van Ierland. Sabelli verklaarde dat zij voornemens waren Zaterdag naar Rome te vliegen. Over twee weken keeren zij dan terug naar Dublin, teneinde hun retourvlucht voor te bereiden. OOG OM OOG.... NEW YORK, 18 Mei. (V.D.) Volgens een bericht uit Vera Cruz in Mexico heeft een farmer aldaar zijn vrouw aan een boom gebonden en verbrand. De omwonenden hebben daarop den man aan denzelfden boom gebonden en op gelijke wijze om het leven gebracht. Dit is het eerste geval van lynchen in den staat Vera Cruz. DE BOMAANSLAG UNTER DEN LINDEN. BERLIJN, 18 Mei. (V. D.). In het proces in verband met een handgranaat aanslag Unter den Linden te Berlijn heeft de officier van het bijzonder gerechtshof te Berlijn aan het einde van zijn requisitoir tegen den bekl. een straf geëischt van 10 jaar tuchthuisstraf en 5 jaar eerverlies. In den aanvang van de zitting van he den werd sensatie verwekt door het feit, dat de beklaagde Schulze, die in den loop van het proces had ontkend, de handgra naat te hebben geworpen, nadat hij op den eersten dag een ondubbelzinnige bekente nis had afgelegd, thans weer verklaarde de dader te zijn geweest. NIEUWE UITGAVEN Nieuwe auto- en reiskaart van Nederland. Uitg. J. F. van Ven, Baarn. Wij ontvingen van de uitgeversfirma J. F. van de Ven, te Baarn, een nieuwe auto- en reiskaart van Nederand, in klein formaat Deze nieuwe kaart is bewerkt door M. Stenvert en geeft op kleine schaal een dui delijk beeld van het voornaawste deel van het groote wegennet in ons land. Voor wiel rijders, motorrijders, automobilisten en wa tertoeristen is deze 1 ^art een handige reis gids, waarbij ook de afstanden irt kilome ters zooveel mogelijk zijn aangegeven. Wat de waarde van deze kaart nog verhoogt is de uitstippeling van de groote verkeers wegen, die op het oogenblik nog in aanleg zijn. LAND- EN TUINBOUW Conserveering van Groenvoer. De con serveering van groenvoêr en wel bepaal delijk het inkuilen volgens de. Finsche methode, trekt steeds meer de aandacht onzer landbouwers, en niet ten onrechte. Deze methode toch heeft verschillende voordeelen boven de Hollandsche. Toch hoede men zich voor overdreven verwach tingen en meene niet, dat de nieuwe tn- kuilmethode uitkomst zal brengen ln den bestaanden crisisnood. Het „Overyselsch Lbld." brengt, op grond van de ervaringen in 't afgeloopen jaar, de voordeelen o.i. terug tot hun juiste pro porties. Ze zijn: le grooter zekerheid van slagen; ook zij, die nog nooit hebben In gekuild, loopen bij een juiste opvolging der voorschriften, weinig gevaar, dat het product zal mislukken; wat van» de Hol landsche methode niet gezegd kan worden; 2e. ook eiwitrijke gewassen kunnen met zeer veel succes worden ingekuild, een zeer belangrijk voordeel, vooral in dezen tijd; de Holl. methode laat ons hier in de steek; 3e. het uitstekend resultaat met het nagras, terwijl in veel gevallen bij hooiing hier van weinig terecht komt en de conservee ring volgens de Holl. methode heel veel routine vereischt, om de vereischte tempe ratuur te verkrijgen. De genoemde voordeelen zijn van groot belang en alleszins waard ze te benutten. De rechtstreeksche financieele voordeelen zijn evenwel niet, zooals velen zich schij nen voor te stellen. Genoemd Landbouw blad zet de volgende rentabiliteitsrekc- ning op: Rekent men per H.A. de grasoogst op 20.000 K.G., dan zit hier ongeveer 3503 K.G. droge stof in, waarin 10 pet. verteer baar eiwit of 350 K.G„ en 50 pet. of 1750 K.G. zetmeelwaarde. Schat men den prijs van 1 K.G. verteerbaar eiwit op 12 cent, en 1 K.G. z.w. op 15 cent, dan is de waar de van 20.000 K.G. gras ongeveer 113. Volgens de in de laatste jaren genomen proeven, mag men dooreen de verliezen bij de Hollandsche methode rekenen op 30 pet. van de z.w. en 50 pet. van het verteer baar eiwit, wat in geld uitgedrukt een verlies beteekent van ƒ39. Neemt men de geleden verliezen bij de Finsche methode aan op 10 pet. z.w. en 20 pet. verteerbaar eiwit, wat voor het laatste niet aan den lagen kant is, dan hebben we hier een verlies van 13.90, dus ƒ25.10 minder, dan by de Hollandsche methode. Hiertegenover staan echter de meerdere kosten, die men bij de Finsche methode krijgt, en wel: 200 Kg. zuur ƒ3.50 7. 65 K.G. geslibd krijt a 2^ ci 1.65 15 pet. rente en afschr silo v. 60 9. kosten opzet'*uk 2.50 Totaal 20.15 Volgens deze berekening geeft de nieu we methode per H.A. dus een besparing van 4.95 tegenover de Hollandsche methode. De kosten voor het opzetstuk per silo zijn geschat, omdat dit voor meer dere silo's is te gebruiken en dus niet nauwkeurig is te berekenen. Uit deze berekening volgt, dat de di recte voordeelen boven de Hollandsche methode, nu niet zoo verbijsterend groot zijn en verder, dat getracht moet worden bij deze methode, de vaste kosten, vooral de silobouw, zoo sterk mogelijk te druk ken. En dit laatste kan alleen, wanneer de boeren in staat zijn zooveel mogelijk zelf de silo's te bouwen waardoor ze het ar beidsloon van een metselaar, dat ver ligt boven het negatieve loon, dat de boer zelf verdient, kunnen uitsparen. Maar ook dan zullen de financieele voordeelen boven de Hollandsche methode nog niet zoo heel groot zijn. Grasbedekking of zwarte grond? Het is al sedert tientallen jaren in de ooftbouw- wereld een veel besproken, maar steeds onopgelost vraagstuk geweest, wat in boomgaarden het voordeel igst is: grasbe dekking van den bodem of het zwarthou- den van den grond. In een onlangs gehou den buitengewone algem. verg. der Ned. Pornologische Vereeniging werden door den heer R. Lijsten te Arnhem de voor deelen van de grasbedekking uiteengezet, door den heer A. v. d. Have te Kapelle die van den zwarten grond. De conclusies, waartoe de beide betoogers kwamen, ver dienen de volle aandacht en overweging der fruittelers. De heer Lysten concludeerde: le. De structuur van den bodem wordt door een grasbedekking zoo gunstig moge lijk. 2e. Tengevolge van deze gunstige bodem structuur zal de luchttoetreding worden bevorderd. 3e. De temperatuurschommelingen zul len in den bodem bij een grasbedekking minder groot zyn dan in zwarten grond, 4e. Te sterke groei zal in de jeugdjaren door een grasbedekking worden tegenge gaan. 5e. Bij een grasbedekking zal het over tollige water sneller worden afgevoerd. Door een minder hoog vochtgehalte van den grond zal het hout beter uitrijpen en minder vatbaar worden voor verschillen de ziekten. 6e. De werkzaamheden zullen op met gras bedekten grond sneller en beter kun nen worden uitgevoerd dan op zwarten grond. 7e. Grasbedekking zal een aanzienlijke besparing geven'op de exploitatiekosten en dus de rentabiliteit van het bedrijf verhoo- gen. De heer A. v. d. Have besloot zijn inlei ding als volgt: We krijgen dus bij het bewerken van den grond en bezaaiing met wikken of an- BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Jantiene Cornelia d. v. C. Blok en W. Vos. Hendricuss z. v. A. W. v. Bohemen en C. v. As. Maart je d. v. H. B. Moraal en H. Vermeij. Adriana d. v. A. Hartevelt en P. Slootweg. Overleden: G. ZwaanVredenburg vt. 42 j. A. J. SchnabelOuwerkerk vr. 58 j. J. Huismande Lange, vr. 27 j. Ondertrouwd: J. J. J. Meijer jm. 26 j. en C. Stol jd. 26 j. dere leguminosen als wilde klaver of morso witte klaver zooals ik gewenscht vind: le. Een direct voordeel van 45 per H.A. 2e. Een indirect voordeel van de stik stof in een vlinderbloemig gewas. 3e. Een indirect voordeel van de humus in een vlinderbloemig gewas. 4e. Een indirect voordeel van de struc tuur verbeterende eigenschappen en geen onkruid door de wikken. 5e. Een direct voordeel van meer be schikbare stikstof en zuurstof in het voor jaar door den bewerkten grond en minder vochtomttrekkinghierdoor een betere en regelmatiger oogst van mooie vruchten. Tot de voordeelen van den grasonder grond wordt altijd genoemd: betere be- waarbare en mooier gekleurde vruchten, dan by zwarten grond. Diezelfde voordee len hebben we ook by bezaaiing met een vlinderbloemig gewas, zoodat ik meen hiermede voldoende te hebben aangetoond, dat het hebben van gras onder vruehtboo- men niet zoo'n voordeel geeft als de eerste spreker wel meende. Verder houden wij in Zeeland onze ondercultuur van zacht fruit nog gaarne aan voor een groot deel, omdat er op de wereldmarkt nog behoefte aan is en we dan weer kunnen leveren, zoo spoedig de invoerrechten verminderd worden in het buitenland. Bij een ondercultuur van zacht fruit is gras uit den booze, maar wel myn systeem met het zaaien van een vlinderbloemig ge was te gebruiken, wat goed en goedkoop is. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 18 Mei. Vee. aangevoerd: 579 runderen, 378 kalveren, 715 schapen, 1413 varkens, 869 biggen, 10 paarden, 14 bokken en geiten. Prijzen: 46 stieren f 60260, schoon aan de haak 5054 cent, handel vlug; 197 kalf- en melkkoeien f 125230, handel stug; 166 varekoeien f 75150, han del matig; 159 vette ossen en koeien f 130 235, schoon aan de haak 3262 cent, han del stug, 12 Pinken; 34 vete kalveren f 30 65, schoon aan de haak 5270 cent, en 344 nuchtere kalveren f 47, handel matig; 715 vette schapen f 1822, handel matig; 1723 lammeren f 616; 576 mestvarkens f 13 24, handel matig; 869 biggen f 57 handel matig; 10 paarden f 70190; 14 bokken en geiten f 27. Kaas. Aanvoer 103 partijen, w. v. 86 Goudsche en 17 Leidsche kaas. Besteeld werd voor: le soort Goudsche kaas f 1720 2e soort f 1416, le soort Leidsche kaas f 1720, 2e soort f 1416 per 50 kg. Han del voor Goudsche en Leidsche kaas kalm. ALKMAAR, 18 Mei. Kaas. Aanvoer 60 stapels, zijnde 140.00 kg. fabriekskaas klei ne f 18.50, fabriekskaas commissie f 16, fabriekskaas commissie rood f 18, boeren kaas kleine f 17.50, boerenkaas commis sie f 22.50 per 50 kg. Handel matig. LEEUWARDEN, 18 Mei. Vee. 158 Enter Stieren f 80160, 96 Twenter stieren f 160 —260, 378 vette koeien f 125—190, 34—55 cent per kg.; 602 melk- en kalfkoeien f 110 250, 132 pinken f 5095, 110 vette kalve ren f 1050, 565 nuchtere kalveren f 2.00 4.50, 459 vette schapen f 921, 305 weide schapen f 8156, 2111 lammeren f 47, 248 vette varkens f 2268, 2529 cent pre kg, 34 magere varkens 15—38 cent per kg., 231 kleine biggen f 510 per stuk, 23 bokken en geiten, 153 paarden. Totaal aanvoer 5615 stuks. Kaas. Sleutelkaas f 1415, Nagelkaas f 810, Goudakaas f 717, Edammerkaas 1322. Aanvoer 10875. Boter. Mijnboter f 1.361.151.05 en veilingboter f 1.301.07 per kg. Aanvoer 5 derde, 34 zesde en 2 twaalfde vaten. Commissie f 41. Eieren, kippeneieren aangevoerd 41.000 kg. prijs 1 3/4 tot 2 3/4 cent per stuk, han- delsprijs 3542 cent per kg., eendeneieren aanvoer 2000 kg. prijs 2.53 cent per stuk, handelsprijs 3035 cent per kg. Pluimvee: 10 slachthanen 5090 cent, 30 slachtkippen f 0.601.00, 40 jonge hanen 3060 cent. ROELOFAREN*- SVEEN, 17 Mei. Groen- tenveiling. Postelein 8 cent, andyvie 8 cent per kg., bloemkool 19 cent pi/ stuk, sla f 0.C02.60 per 100 krep, aardbeien 1116 cent per doosje, snijboonen f 3.703.80, id. stek f 2.30, peulen f 2.903.20, doperwten f 2.40, capucijners f 2.40 per 10 pond. NIEUWKOOP, 17 Mei. Eierenveiling. Op de eierenveiling erden deze week aan gevoerd 7277 eieren. De prijzen bedroegen: kippeneieren f 1.80—2.45 en eendeneieren f 2.202.35 per 100 stuks. VEUR, 17 Mei. Groentenveiling. Eng. komkommer le soort f 8.5012.80, 2e soort f 5.908.30, 3e soort f 4.605.10, gele kom kommers le soort f 8.109.50, 2e soort f 6.206.90, 3e soort f 4.505.80, kropsla f 0.501.90, peen f 8.5010.30, bloemkool f 11.1015.80, 2e soort f 5.207.50, tomaten (mid.) f 2324,10 gr. ronden f 2324, 2e Soort f 2122.80, 3e sóórt f 1417, andij vie f 2.504.50, spinazie per 4 kg. 4449 cent, postelein f 5.908.50, rabarber f 5. 6, snijboonen 8184 cent, spercieboonen 80 —85 cent, radijs f 1.802.50, BOSKOOP, 17 Mei. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Golden Ophe lia 1725 cent, Marcel Rouyer 1620 ct., Hadley 50---80 cent, Claudius Pernet 4072 cent, Columbia 25—41 cent, Butter fly 2035 cent, Wilh. Kordes 50—80 cent, Mme. Jules Bouché 4060 cent, Rosalandia 2d35 cent, Florex 4071 cent, Chas. P. Kilham 1530 cent, Edith Helen 4070 cent, Aug. Noack 2035 cent, Else Poulsen 5080 cent, Gloria Mundi 5075 cent, Orange Perfection 2850 cent, Paul Gram- pel 4575 cent, Ellen Poulsen 3055 cent, Paul's Scarlet 2040 cent, Ingar Olson 40 65 cent, Vibunum 1525 cent, Lathyrus 510 cent, Papaver 30 cent, Pioenen 20 30 cent. Clematis Prins Hendrik f 1.602.10 Clematis The President f 1.00, Clematis le Coultre 80 cent, Clematis Patijn 40 cent, Acertakken 3060 cent, Rhododendron 30 70 cent. t 1 Effecten koersen "Verstrekt door: INCASSO-BANK N.V., LEIDEN 18 Mei 1934 iet/, 33 I1/, 206*/, 231'/, 76% 154% 110% 64V, 371/, 3ls/ia 173% 381 /„/39% 16"g.b. 53»/, 78%/% 167»ys» 1111/, 73% 38%/% 6% 129% 176% 23% 88 g. b. 70% 131% 1371/, 34%/% 23% «"A »T/l« "kt If, >1 82% n%> 2 »b. "Vus 11% 3'/, »%6 16%! 12 IS»/,, 3%6 3% 4% 62 101/, 5% 3% 1%6 W/U 70% 2% 2% 61 7%s 25% Industrie: Alg. Kunstz. Unie Berkels Patent CaJvè Delft c. v. A Kuchenxn. Acc. Ned. Ford Philips Gem. Bez. Uni Lever Petroleum: Kon. Olie Per lak Rubber: A'dam Rubber Deli Bat. Rubber Vico Serbadjadi Scheepvaart: Oude Vaart N. Scheepv. Unie Oude Boot Mijnbouw: Boeton Alg. Explor. My. Suiker: H.V. A'dam Vorstenlanden Java Cultuur N.I.S.U. Tabak: Deli Mij. Sen em bah Deli Bat. Tabak Oostkust Am. Fondsen: Am. SmclMng Anaconda Ass. Gas en Elec Bethlehem Steel Cities Service Central Public. Continental (Jü Cen. Aviation Int. Nickel Kennec. Copper Milwaukee Id. Pref. Keesport Tin PL North American Nevada Shell Union Unit St Leather Union Pacific Wabash Tidew. Aas. Oil United St Steel WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Officieel). Berlijn Londen New York Parijs Brussel Zwitserland Milaan Madrid Oslo Kopenhagen Stockholm Weenen Praag Boedapest Prolongatie 1 pet. BEURSOVERZICHT. De vaste houding, die Wallstreet giste ren te zien heeft gegeven onder invloed van de zilverplannen der Amerikaansche regeering, drukte haar stempel op de Am- sterdamsche fondsenmarkt. De a.s. feest dagen remden weliswaar de onderne mingslust, doch daar de vraag de over hand had, konden de koersen over de ge- heele linie verbeteren. Een goed onthaal had de dividend-declaratie van 6 pet. der Kon. Petrol. Mij. Het fonds opende onge veer 3 pet. hooger, waarna de noteering nog eens 1 pet. hooger kwam. Ook de Amerikaansche soorten waren hooger af gedaan. Van de Industrieelen werden Phi lips ex interim-dividend 6 pet. genoteerd en dit in aanmerking genomen beliep de koerswinst ongeveer 4 pet. Aku's openden 1 pet. lager, doch later trad eenig herstel in. Unilevers waren weinig veranderd. Ned. Ford waren 2 pet- vaster. Rubbers trokken meerendeels iets' aan, waartoe werd meegewerkt door de lichte prijsver betering op de Londensche rubbermarkt. A'dam Rubbers liepin 1 pet. op. Suikers waren goed van toon, als gevolg van de prijsstijging op de New Yorksche suiker markt. H. V. A's liepen ongeveer 3 pet. op. Tabakken waren goed gedisponeerd. Deli Batavia's noteerden pl.m. 3 pet. hoo ger, de overige soorten lagen eveneens een kleinigheid hooger. Ned. Scheepv. Unies werden boven de vorige koersen verhandeld. Redjangs bleven op peil. Ame rikanen lagen over de geheele linie vrij belangrijk boven de koersen van gisteren. Duitsche obligaties waren gedrukt als ge volg van de ongunstige ontwikkeling der Duitsche handelsbalans en de verdere da ling van de goudvoorraden der Duitsche Rijksband. De Nederl. Staatsfondsenmarkt was goed prijshoudend. 88.18 7.51V4 1.47 9 731/2 84 46l/2 47.97 12 56 20.221/2 37.75 83 55 6.15

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3