Dp. J. POS B^EESTRAAT 65 LEIDSCHE MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST 1834-1934 DONDERDAG 17 MEI 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD. PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 17 Mei 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch'Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 764.1 te AkureyrL Laagste barometerst.: 739.2 te Lerwick. Verwachting tot den avond van 18 Mei: Meest matige Weste lijke tot Zuidelijke wind, gedeeltelijk be wolkt, aanvankelijk nog kans op regen buitjes later waar schijnlijk weinig of geen regen, kouder des nachts, overdag waarschijnlijk zach ter. De depressie over de Noordzee is met haar kern Noord-Noord-Oostwaarts naar de Shetlandsche eilanden verplaatst. Een ander daalgebied trok naar Ziud-Scandina- vië. Tijdelijke drukopzet vertoonde zich over de Britsche Eilanden, doch ten Wes ten van Ierland vertoont zich weer een nieuwe depressie. Over Frankrijk is de luchtdruk thans snel stijgende, de rug van hooge drukking, die zich hier vormt, houdt verband met de Azoren hooge druk en schijnt zich verder Oostwaarts uit te brei den. Tengevolge hiervan zal de wind waar schijnlijk krimpen, aanvankelijk blijft de kans op buitjes nog bestaan, doch voor mor gen overdag zijn de neerslagkansen gering. De nacht zal waarschijnlijk kouder zijn, terwijl overdag de temperatuur zal stijgen. Vooral over de Britsche Eilanden, onze om geving en Denemarken viel plaatselijk zwa re neerslag. De temperatuur is met uitzon- TELEFOON 3532 LEIPEH SPREEKUREN: ledera werkdag van 9-12 en van 1-4, bovendien Dinsdag- en Donderdag avond van 7-9 uur. Garandeert iedereen een wolkomen pijnlooze behandeling. ms VRAAGT DE TARIEVEN dering van Duitschland nog overal bene den haar normale waarde. Sinds gisteren is zij over de Britsche Eilanden, onze om geving en Frankrijk weer flink gedaald. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 9.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Donderdagnamiddag 9.20 uur tot Vrijdagmorgen 4.31 uur. HOOG WATER Te Katwijk: op Vrijdag 18 Mei voorm. 5.11 uur en nam. 5.32 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 7 uur 15.5 gr. C. Zweminrichting „De Zyl"„ 7 uur 15.5 gr. C. De herdenking aangevangen Op 12 Mei 1834, werd opgericht „de Maat schappij voor Toonkunst". De stichting van de muziekschool gebeurde; de werkzaam heden werden uitgebreid, concerten wer den georganiseerd en door eerste krach ten gegeven. Het hoofddoel (aldus de voorzitter in de voorrede van het program maboekje) is en blijft nog steeds: de be vordering van muzikale beschaving door het organiseeren van methodisch onder wijs. Niet onaardig is dus de gedachte ge weest: een leerlingenconcert te geven, een leerarenconcert te doen volgen en te be sluiten met een jubileumconcert door het Concertgebouw-orkest onder leiding van Richard Boer, den tegenwoordigen direc teur der school. De feestweek is dus aan gevangen. HET LEERLINGEN-CONCERT. Met on\erdeelde belangstelling hebben wij de uitvoering der leerlingen gisteren- midag medegemaakt. Memoreeren wij al lereerst het succesvol optreden van mej. Emily Kuenen met haar kinderkoortje. Kleuters nog maar. Een openingsliedje, een liedje „Tolletje draai", van Nelly v. d. Lin den van Snelrewaard, dan drie bekende liedjes van Worp. Grappig, die verrukte vraagsnuitjes van: vinden jullie het mooi? Dan komt er meer ernst. De solfègeklas eveneens onder leiding van mej. Kuenen komt aan de beurt met drie canons. Moe dig weerde de lieve jeugd zich, strevend naar inzetten en stem houden. Met twee oud-Hollandsche liedjes zorgde de leerares voor afwisseling. Nu betrad mej. Nini van den Burg het podium. Bij een leerlingenconcert past geen critiek, maar wanneer wij iets bijzonders hooren, dan zij het ons toch vergund hier van iets te zeggen. Deze jeugdige pianiste, die leerlinge van Richard Boer is, is het dochtertje van den violist Jacques van den Burg, den welbekenden vioolleeraar van de Muziekschool. Mej. van den Burg speel de „Praeludium en fuga c kl. terts" van Bach en „Clair de lune" en „Jardins sous la pluie" van Debussy bijzonder mooi, zoodat een woordje tot haar toch niet mis plaatst is. De voordracht vol charme, de aanslag welluidend en draagkrachtig. Haar „Bach"opvatting, de expositie van het the ma, de opbouw, de registreering der stem men geeft toch wel blijk van veel talent, van ras-echte muzikaliteit. Hiermede willen wij niet zeggen, dat de andere leerlingen die zich dezen middag lieten hooren ons minder interesseerden. Wij hoorden mej. van Tuinen en mej. van Dijk in twee duetten van Henry PurcelL De dames maken school bij mevrouw Maar- tje Offers en hadden zich voor haar wellui dende taak ter dege voorbereid. Mej. Bots en mej. Snoep, leerlingen van den heer Franco Mendes, speelden Mozart's „Sonate voor twee piano's". Wij weten met welk een toewijding genoemde leeraar zich voor zijn leerlingen inspant. Wij weten ook, dat ze deze toewijding volgaarne beloonen: getuige hiervan beider vertolking van Mo zart's sonate, waarvan een vertolking tech nisch en essentieel veel studie vereischt, Als leerlinge der repertoir-klas van den heer Franco Mendes liet zich mej. Jo Stal- linga, gesecundeerd door mej. Cor Bots hoo ren in een viertal fraaie lieden, twee van Schubert en twee van Debussy. Mej. Stal- linga heeft mooi van toon en mooi van uit drukking gezongen, vooral de Fransche lie deren lagen haar uitmuntend. Tot slot een alleszins vlotte en zeer te loven voordracht van het eerste deel van Dvoraks „quintet in a gr. t.", waarbij mej. Henny Boekwijt de belangrijke pianopartij met veel glans en mooien aanslag speelde. De beide vioolpartijen werden gespeeld door den heer Akkerman en mej. Jo Dee. De heer Leo Dee was de cellist en de heer Jac. van den Burg, te midden van zijn leeringen-samenspel, was de altist van dit quintet. Telkens weer klonk een hartelijk en goed gemeend applaus door de kleine zaal, die geheel vol was met genoodigden en belangstellenden, leden der Maatschap pij en leerlingen. Er was sfeer. Een fees telijke stemming die nog verhoogd werd door goed en n\ooi musiceeren. J. K. DE RECEPTIE. Na afloop van het leerlingen-concert ontving het jubileerende Toonkunstbe- stuur in den foyer der Stadsgehoorzaal. Onder degenen, die hun gelukwenschen kwamen aanbieden, zagen we namens het gemeentebestuur, den burgemeester mr. A. van de Sande Bakhuyzen, weth. mr. A. J. Romijn en den gemeente-secretaris, mr. dr. C. E. van Strijen. Voorts den w.n. rector-magnificus prof. dr. L. van Itallie, den secretaris van het College van Cura toren, mr. P. J. Idenburg, mevr. v. d. San- de BakhuyzenGericke, prof. dr. L. Knap pert namens de Vereeniging Oud-Leiden, bestuurderen van het Collegium van het Leidsch Studentencorps, de V. V. S. L. en de Unitas, van Sempre Crescendo en de muziekclub der V. V. S. L., van het Man nenkoor „De Vereenigde Zangers", Sur- sum Corda, Leidsche Kunstkring voor Al len, en de Mij. ter Bevordering der Toon kunst, prof. dr. J. H. Boeke, voorzitter en H. P. H. Würtz, secretaris-penningmeester van het eere-comité, tal van andere leden van dit comité, ouders van leerlingen, enz. enz. Verschillende bloemstukken waren ge zonden. Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, die eerste woordvoerder was op deze recep tie, noemde het maar niet zonder meer 'n plichtpleging van het gemeentebestuur om hier te verschijnen:, maar 'n blijk van warme belangstelling voor het mooie werk, dat door de vereeniging hier te Lei den verricht wordt en dat door zoovele voorgangers van het tegenwoordige be stuur in den loop der jaren is gedaan. De Maatschappij voor Toonkunst ver keert tevens in de bijzondere omstandig heid, dat zij woont in het huis, waar het hoogste college der stad zijn vergaderingen houdt. Spr. heeft zijn oor wel eens te luisteren gelegd naar de eerste schuchtere muziek- pogingen der leerlingen en daarbij dik wijls gedacht: ,,'t Is wel niet mooi, maar het belooft toch vee 1!" Omgekeerd hebben de bestuurderen der Mij. wel eens geprobeerd, om iets van de geldmiddelen der gemeente over te heve len in de kas der Mij. en bij de bespre kingen doorover wel eens geluisterd naar de debatten in den raad, waarbij ze tot de ontboezeming zullen zijn geko men: ,,'t Is wel mooi, wat ze daar zeg gen, maar 't belooft niet ve el!" De Mij. voor Toonkunst te Leiden is, al dus vervolgt spr., bekend ten eerste om haar concerten, die niet weinig bijdragen om den Leidenaars goede Kunst te doen genieten; ten tweede en vooral ook bekend om de Muziekschool, waardoor zoovelen opleiding kregen en nog krijgen in de muziekkunst. Het herdenkingsboekje van den heer Groen doorbladerend, zegt spr. daarin vanaf de oprichting der Mij. namen te hebben gevonden van vooraanstaande mannen, als prof. Bake, mr. Cunaeus, Hartevelt, de beide Jaegers en zoovele anderen. Die traditie is ook in het tegen woordig bestuur voortgezet. Niet minder bekendheid heeft de Mu ziekschool zich weten te verwerven door haar directeuren, waarvan spr. uit zijn eigen tijd kent de heeren Wetrens en v. Groningen en mej. v. d. Harst, terwijl nu de school onder leiding van den heer Boer een schoone toekomst belooft. Spr. komt dan tot de gemeentelijke sub sidie. Het bestuur heeft hiervoor steeds aan 'n doovemansdeur geklopt. Spr. ant woordt op de vraag, of 'n subsidie ge- wenscht is: ja en neen! Ja, omdat het voor de salarieering en de versteviging der positie van het perso neel wel noodig zou z(jn. Neen, omdat hij de heilige overtuiging heeft, dat de belangstelling bij particulie ren niet zoo levendig zou zijn gebleven, als thans het geval is. Ook het Leidsch Muziekcorps, hoewel spr. de verdiensten daarvan niet wilde wegcijferen, doch welke toch ongetwijfeld geringer zijn dan die der Muziekschool, heeft den gemeentelijken steun moeten derven. Spr. zegt vervolgens herhaaldelijk man daten te moeten teekenen voor hooge be dragen aan de plaatselijke vakscholen.i Hij wil daarvan niets zeggen, omdat veel wat zij voortbrengen de maag streelt, doch de muziek eveneens als 'n vak beschouwende, zullen de eerste toch niet zoo ideëel blij ken te zijn als Beethoven's sonates, waar mede spr. wilde zeggen, dat zoo subsidie aan de vakscholen gewettigd is, ook de muziekschool als vakschool daarvoor mede in aanmerking diende te komen. Spr. hoopt echter, dat de school tot in lengte van dagen zal mogen blijven be staan en mochten de omstandigheden zoo moeilijk worden, dat haar bestaan be dreigd wordt, dan zal hij, waar de school in zoozeer gevoelde behoefte voorziet, de eerste zijn, om te zorgen, dat zij niet ten onder gaat. Hierna richt spr. een hartelijk woord van gelukwensch tot den voorzitter, no taris A. D. Vijgh, die door zijn 35-jarige werkzaamheid voor de Mij. getoond heeft een goed burger te zijn van Leiden. Ook de andere bestuursleden wenscht spr. geluk, evenzoo directeur, leeraren en leeraressen, die zooveel tot den bloei der school hebben bijgedragen (applaus). Nadat de heer Vijgh den burgemeester had dank gezegd voor zijn hartelijke woorden, sprak de directeur, de heer Richard Boer, woorden van waardeering tot het bestuur, dat het evenals de op richters overtuigd is, dat de diepere ken nis van de muziek alleen gebaseerd kan zijn op betere oefening. Spr. verheugde er zich over, dat er in de afgeloopen honderd jaar in Leiden steeds bekwame menschen te vinden zijn geweest, die hun krachten in dienst der Mij. hebben willen stellen. Dit werk wordt nu voortgezet. Spr. hoopt tenslotte, dat de school nog vele dusdanige krachten zal mogen bezitten, tot voortdurenden bloei dezer instelling. Namens de leerkrachten werd tenslotte nog het woord gevoerd door den heer J. v. d. Burg, oudste der leeraren. Deze zeg de het bestuur dank voor al hetgeen voor de school gedaan is en erkent tevens zijn persoonlijke groote erkentelijkheid hier voor. Namens directeur en leerkrachten bood spr. het bestuur 'n fraaie bloemenhulde aan. Hierna werd de receptie voortgezet en te half zes beëindigd. Bestuur, directeur en leerkrachten za ten des avonds apn 'n gemeenschappelijk diner aan in „Zomerzorg". UIT DE OMGEVING LISSE. Bouwvergunningen. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente hebben ver gunning verelend: a. aan den heer J. H. Nieuwenhuis, alhier, tot het bouwen van een serre aan zfjn perceel plaatselijk ge merkt Veldhorststraat no. 17, kadastraal bekend gemeente Lisse in sectie C. no. 2389; b. aan den heer C. van Groen, al hier, tot het bouwen van een loods op het perceel kadastraal bekend gemeente Lisse in sectie D. no. 3918, gelegen langs de Lischbloemstraat; en c. aan den heer A. Reijerskerk, alhier, tot het bouwen van een keukenbergplaats aan zijn perceel plaatselijk gemerkt Julianastraat no. 11, kadastraal bekend gemeente Lisse in sec tie D. no. 2685. Wit-Gele-Kruis. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente hebben aan het bestuur van de vereeniging „Wit-Gele- Kruis", afd. Beekbrug, vergunning ver leend om op 20 Mei a.s. een speldjesdag ten bate dier vereeniging te houden. OEGSTGEEST. BIjz. Vrljw. Landstorm. De Bijz. Vrijw. Landstorm zal binnenkort een bijeenkomst houden, welke wegens het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder was uitgesteld. Het programma voor dezen avond is niet het bij landstormbijeenkomsten gebruike lijke. Ter gelegenheid van den 25sten verjaar dag van H. K. H. Prinses Juliana is het in historisdhen zin samengesteld. Niet dat we ons hierdoor op vreemd terrein willen be geven, doch 30 April 1934 is ook voor ons landstormers van zoo groote beteeken is dat de plaatselijke oommissie gemeend heeft goed te doen dezen avond een bijzonder karakter te verleenen. In het gedeelte voor de pauze zal Uw aandacht gevraagd worden voor verschillende bekende historische per sonen. In het bijzonder wondt herdacht de eerste Juliana, de stammoeder van ons Vorstenhuis, Gravin Juliana van Stolberg, o.a. voorafgegaan door een scène „aan den vooravond van den slag bij Mook", in welken slag, zooals bekend, de 2 Nassauer graven Lodewijk en Hendrik gevallen zijn. Na de pauze wordt gesproken over de beteekenis van den B.V.L., toegelicht door tableaux. In een tweetal tafereelen wordt herinnerd aan de beide data 30 April 1909 (geboorte datum Prinses Juliana) en 30 April 1934. En alvorens in het laatste tafereel verschil lende vertegenwoordigers van ons volk hun gevoelens jegens de Prinses vertolken, wordt eerst gehoord een woord van eerbie dige hulde aan de nagedachtenis van wijlen H. M. de Koningin Moeder. De avond staat onder leiding van Burge meester A. J. van Gerrevink. STOMPWIJK. Straatbelasting. B. en W. van Stomp- wijk hebben den Raad aangeboden een ontwerp straatbelasting, ingaande 1 Jan. 1934. Vroegere indiening was niet moge lijk, daar alvorens het heffingspercentage te bepalen eerst de belastbare waarde dien de te worden vastgesteld; in totaal waren 1605 perceelen hieraan onderworpen. De opbrengst voor 1934 wordt geraamd op 6000. De verhouding van de percentage voor de verschillende straten wordt als volgt vastgesteld: a. verlichting 1 1/2 pet., b. wegen met andere verharding dan klinker- of bitume- verharding met verlichting 2 1/2 pet., c. doogen of niet langer gedoogt, harding, tevens verlichting 3 1/2 pet., d. voor afvoer van water en vuil 3 pet. Beantwoording vragen. Op de gestel de vragen van het raadslid Bloemheuvel inzake het buiten de gemeente wonen van een tweetal hoofdambtenaren, hebben B. en W. van Stompwijk geantwoord: dat de betrokken ambtenaren, W. Trap man en W. J. Sanders, indertijd vergun ning tot uitwoning werd verleend. Over eenkomstig het bepaalde in art. 17 van het Ambtenarenreglement kan met inachtne ming van redelijke overgangsbepalingen een verleende vergunning worden inge trokken, wanneer het dienstbelang het wo nen buiten de in het le lid bedoelde plaat sen (stompwijk of Veur) niet blijkt te ge- doogen of niet langer gedoogd. Bij gehouden bespreking met de be trokken ambtenaren is gebleken, dat de heer Sanders reeds geruimen tijd doende is om een voor hem geschikte woning in de gemeente Veur te huren of te koopen en dat de heer Trapman tot 1 Mei 1936 aan de door hem bewoonde woning contrac tueel gebonden is. Zoolang het dienstbe lang niet in het gedrang komt, achten B. en W. het niet rechtvaardigd de vergunning in te trekken. De vermakelijkheidsbelasting. De R.- K. Kiesvereeniging „Kiesrecht is Kies plicht" heeft zich tot den Raad van Stompwijk gewend met het verzoek de in 1924 ingevoerde vermakelijkheidsbelast- ting in te trekken. In het door B. en W. uitgebrachte prae- advies zeggen B. en W., dat het onjuist Is te achten in den loop van het dienstjaar inkomsten prijs te geven, waarop bij de vaststelling van de begrooting is gerekend en zeker niet, wanneer de noodzaak daar toe niet is aan te toonen. Van de noodzaak van de gevraagde in trekking zijn B. en W. dan ook niet over tuigd. Bij de vaststci.' ing van de begroo ting 1935 zou het verzoek nader kunnen worden bezien. Goedkeuring begrooting. Ged. Staten hebben niet goedgekeurd de begrooting 1934 van Stompwijk op grond, dat o.a. daarop voorkomt een post van 4000 uit de reserve van het electriciteitsbedrijf. B. en W. stellen thans voor dezen post te schrap pen en in plaats daarvan o.a. te stellen 3500.84 uit de winst van dit bedrijf, daar gebleken is, dat deze winst, gezien de re sultaten van het le kwartaal 1934 veel te laag is geraamd. Daarnaast stellen B. en W. voor per 1 Sept. a.s. op te zeggen de overeenkomst met Den Haag en Voorburg inzake toe lating van leerlingen openbare handels cursus, wat voor 1935 een besparing be- teekent van 1500. Het gevolg daarvan zal zijn, dat kinde ren van niet kapitaalkrachtige ouders deze cursus niet kunnen volgen, zelfs hun studie moeten staken. In verband met de vragen van den heer Bloemheuvel inzake vervuilden sloot langs den Westvlietweg nabij de O. L GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. VISCHACTEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aan vraagformulieren ter bekoming van visch- akten voor het seizoen 19341935 vanaf heden gratis verkrijgbaar zyn ter Ge meente-Secretarie (afd. Algemeene Zaken), Rapenburg 12. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Leiden, 17 Mei 1934. Drankwet Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de Voet- balverg. „Zuiderkwartier", te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van een verlof B voor den verkoop uitsluitend van alcoholvrijen drank voor gebruik in haar cantine, staande op het perceel Sectie O, No. 226, aan den Kanaalweg, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 17 Mei 1934. AGENDA LEIDEN. Donderdag. Zitting R. K. Reclasseerings- vereeniging 89 uur nam. in het St. Vincentiusgebouw, Hoogland- sche Kerkgracht. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apohtheken wordt van Maa ndag 14 tot en met Zondag 23 Mei (lsten Pink sterdag) a.s. waargenomen door de apothe ken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, Tel. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, Tel. 1313. Maandag 21 Mei (2den Pinkst erdag) nemen waar de apotheken: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Tel. 594; en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, Tel. 85. School, deelen B. en W. van Stompwijk mede, dat spoedig een voorstel ter voorzie ning den Raad zal bereiken. Diefstal. Ten nadeele van dr. R. aan den Voorburgschen weg te Veur is een rij wiel ontvreemd. De politie stelt een on derzoek in. sassenitEim. Biljarten. -=■ Uitslag gehouden massa wedstrijd in café De Oude Post te Sassen- heim, tusschen de Biljartclubs Oude Post Dommering. Gespeeld werden 8 partijen van 100 car. Het resultaat was ondanks enkele zeer spannende partijen een schit terende overwinning voor de club Oude Post, die alle 8 partijen wist te winnen, met een totale winst van 163 car. De partijen werden gespeeld als volgt: Car. gem. h.s. Grd. Zandbergen O. P. 100 3.84 16 n. Heemskerk D. 99 3.80 26 G. v. Diest J. v. Reisen Th. v. Velzen Bn. Schreuder C. Guldemond H. Schoo O. P. 100 3.44 18 Chr. Zandbergen O. P. 100 2.50 Th. v. Kesteren D. 51 1.27 P. Koning J. Hoogervorst O. P. 100 2.45 D. 68 1.65 R. Haver O. P. 100 2.— W. Mosseveld D. 70 1.40 Jac. Karremans O. P. 100 Jac. v. Leeuwen D. 80 1.78 1.42 11 Concours. Op 2den Pinksterdag gaat de gemengde zangvereeniging „St. Ambro- sius" op concours te Bilthoven. Ze zullen uitkomen in de 4de afdeeling met 2 vrije nummers. De afd. Harmonie zal dit jaar naar Noord wij kerhout gaan voor het bondsconcours. De datum hiervan is gesteld op 17 Juni. Wfj wenschen beiden groot succes. ZOETERMEER. Elleboogsche en Stompwijksche Verla ten. In de vergadering van het bestuur van de Elleboogsche en Stompwijksche Verlaten werd behandeld de rekening over het dienstjaar 1933 en de begrooting over het dienstjaar 1934. Blijkens de rekening was ontvangen 1294.26; uitgegeven 909.24, waardoor er een batig saldo was van 385.02. De begrooting sloot in ontvangst en uit gaaf tot een bedrag van 895.66. De om slag voor 1934 werd bepaald op 0.40 per HA. Het bestuur van het Meersche Verlaat behandelde in hare vergadering de reke ning over het dienstjaar 1933, waaruit bleek, dat was ontvangen 522.77, uitge geven 280.en er een batig saldo was van 242.77. De begrooting voor het dienst jaar 1934 sloot in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van 465.13. De omslag voor 1934 werd bepaald op ƒ0.16 per H.A. ZEGWAART. Palensteinsche polder. Op Woensdag 16 Mei 1.1. vergaderden de Stemgerechtig de Ingelanden van den Palensteinschen Pol der. In die vergadering werden de reke ning over het dienstjaar 1933 en de begroo- tingvoor het dienstjaar 1934 vastgesteld. De omslag voor 1934 werd bepaald op 10.per H.A., vorig jaar 11. Herbenoemd werd tot lid van het be stuur de heer N. J. van Leeuwen-

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2