J. j. Schravendijk WOENSDAG 16 MEI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. 6 Als de vaderen vergaderen Van de middagvergadering van de Raadszitting Maandag j.l. valt weinig meer te vertellen dan dat er geheime zitting was. Deze duurde van half 3 tot ongeveer uur en vulde dus nagenoeg den geheelen mid dag. Met veel listigheid werd getracht de bui tenwereld om den tuin te leiden aangaande het onderwerp dat besproken zou worden, want de voorzitter liet de deuren sluiten „alvorens over te gaan tot de debatten over punt 7". Dit punt 7 was een doodon schuldig voorstel over het instellen van een procedure om schadeloosstelling wegens het vernielen van een verkeerspaaltje. Er behoorde weinig fantasie toe om te raden, dat het hierover niet ging. Waarover dan wel? De deductie-methode van Sherlock Holmes was hier vrij gemakkelijk toe te passen. Als de raad in geheime zitting gaat, loopt het gewoonlijk over den aankoop van perceelen. Op de agenda stond een punt, dat hiermede verband hield, ni. no. 10 waarin B. en W. machtiging vroegen om over te gaan tot slooping van perceelen in de BouwelouwensteegParadijssteeg en op het terrein van het Stadhuisplan naar mate zij in het bezit der gemeente zouden komen. Nu is er voornamelijk over den aankoop (c.q. de onteigening) der percee len op het toekomstig Stadhuisterrein nogal wat te doen en sloopen van buurmans huis is een ingrijpende maatregel voor eigen huis, niet bepaald ten voordeele! Begrijp je, Watson? En als daar nog bij komt, dat men over een dergelijk ingrijpend voorstel als punt 16 in de avondzitting slechts een paar woorden spreekt, zonder veel over tuiging en er zonder debat een voorstel- Wilbrink-Bergers wordt aangenomen, om niet tot slooping der aangekochte percee len aan het Stadhuis-terrein over te gaan, met een meerderheid van 245 stemmen, dan weet men voldoende om te vermoeden, dat er in de geslotenheid van 1% uur ge heime zitting harde noten gekraakt zijn. Uit hetgeen de heer Wilbrink in de open bare zitting zeide, dat hij ni. de toezegging wenschte, dat bij de slooping aan de BouwelouwensteegParad ijssteeg slechts bloksgewijze te werk zou worden gegaan, wat aan de Vischmarkt natuurlijk onmo gelijk is en dus ook niet in de bedoeling lag, valt af te leiden in welke richting die harde noten gekraakt zijn. In de middagzitting is ook eenigen tijd gewijd aan een autobus, die dagelijks een bescheiden plaats op de Papengracht in neemt. Er was n.l. een verzoek van den autobus-ondernemer LeidenZoeterwou- de om een subsidie van ƒ250.'s jaars, waarop afwijzend is beschikt. 't Is waar, die aanvraag is bescheiden en Leiden heeft ontegenzeggelijk belang bij een dergelijken dienst, maar aan den an deren kant is het te begrijpen, dat wethou der Goslinga zich niet op dit hellende vlak wilde wagen. Men weer wel waar men be gint, maar niet waar men eindigt. Datzelf de vormde ook de overweging by de af- wyzing van de klacht-Bekooy over een stukje tuingrond, dat de gemeente hem zou hebben afgeperst voor de verleening van een bouwvergunning. De heer Man ders wees den heer Bekooy den juisten weg, door hem te verwijzen naar de mo gelijkheid om de gemeente aan te spreken in rechten wegens onrechtmatige over- heidsdaad. Overigens zijn wy 's avonds danig aan het bezuinigen geweest. Vooreerst is er een bezuinigings-inspecteur aangesteld, d.w.z. gelden zyn beschikbaar gesteld voor het inwinnen van deskundige voorlichting op het gebied van bezuinigen. Naar wy ver nemen hebben B. en W. den Haagschen be zuinigings-inspecteur bereid gevonden, een deel van zyn aandacht aan Leiden te wij den. Deze zal dus speuren naar eventueel vergeten bezulnigLngsobjecten en de resul taten vein dezen speurtocht zullen dan te zyner tyd wel blyken. De heer v. Eek ziet deze resultaten met een bang hart tegemoet, omdat hij de ge heel e bezuinigingsactie vanuit een ande ren gezichtshoek bekykt. Hy vindt bezui niging goed, mits het volk daarvan geen schade ondervindt. Ja, een dergelijke be zuiniging is zelfs in tijden van de aller hoogste hoogconjunctuur nog gewenscht, maar in de diepten der huidige laag conjunctuur komt men er niet mee en moet men wel overgaan tot die bezuinigingen, welke zelfs schade toebrengen. En dan wordt besturen een afwegen van de diver se belangen tegenover elkaar, zooals wet houder Goslinga zeL Wat het zwaarste is, moet het zwaarste wegen en daarbij moer ten wij niet van utopieën uitgaan maar de werkelijkheid onder de oogen zien. Hoe er bezuinigd kan worden zonder groote belangen te schaden toonde Maan dagavond wethouder Tepe, die met voor stellen kwam, welke een besparing van ruim ƒ30.000 op de onderwysuitgaven ge ven. En deze voorstellen zaten zoo goed ln elkaar, dat zelfs de S.DA.P. er geen aanleiding in kon vinden om tegen te stemmen. En toch worden hier ook belan gen geschaad, particuliere belangen, maar het groote belang van het op peil houden van het onderwys wordt niet aangetast. Alweer: afwegen van belangen. Ten slotte de laatste bezuiniging: op den vergadertijd. De zomertyd wierp zijn scha duw vooruit en het vooruitzicht op een korten nacht deed den raad reeds om half elf besluiten om de rest van de agenda mitsgaders twee interpellaties, maar uit te stellen. De afweging der belangen biyve hier achterwege. Mr. H. O. DUITSCHLAND. TWEEëRLEI ADEL. In Hannover is een gepensionneerd ka pitein van de cavalerie in Schutzhaft geno men in verband met het feit, dat hy een brief geschreven had aan een koopman in Hannover, waarin hy er bezwaar tegen maakte, dat de koopman in zyn étalage een reclame had aangebracht met de woor den: „Er is slechts één adel, de adel van den arbeid". De officier nu, die zelf van adellyke ge boorte was, schreef, dat deze reclame ln de hoogste mate tactloos en smakeloos was en dat standgenooten vast besloten waren niet te koopen in winkels, waar zulk een reclame zou worden aangebracht. BUITENLAND VOLKENBOND. DE 8AAR-KWESTIE. Geheime besprekingen te Genève. Het Saarvraagstuk heeft gisteren te Genève den geheelen dag in het midden der belangstelling gestaan. De commissie-Aloisie heeft een rapport uitgebracht over de technische kwestie van het referendum, en heeft gisteravond een geheime bespreking gehouden over de po litieke zyde van dat referendum. Het schynt, dat de commissie zich daar- by heeft uitgesproken tegen het denkbeeld van Konx inzake een internationale opilie- macht en dat ook de wensch van Barthou, dat de volkenbondsraad ook de volkstem- ming nog een zeker recht van toezicht op het Saai-gebied zou blijven uitoefenen, om zich er van te overtuigen, dat tegen de minderheid der bevolking geen wraak- maatregelen zullen getroffen, geenerlei in stemming heeft gevonden. Voorts schijnt Aloisi met de Duitsche re geering in bespreking te zyn getreden over de door de Duitschland te verleenen waar borgen dat geenerlei repressaillemaatrege- len zullen getroffen worden, opdat aldus de oprechtheid der volksstemming zal kun nen worden verzekerd. Deze besprekingen schynen echter nog niet tot een bepaald resultaat te hebben geleid. Ook over den datum der volksstemming is de commissie Aloisi nog niet tot een ad vies gekomen. DE STRIJD IN DEN CHACO. Engelsch initiatief tot hei verbieden van wapenleveranties. Uit Genève wordt gemeld, dat by de bespreking van het rapport der Chaco- commissie a.s. Donderdag de lord privy seal Eden opnieuw een poging zal doen tot het bewerken van overeenstemming tusschen de regeeringen ten aanzien van het verbod van wapenleverancies aan de oorlogvoeren de staten. Het Britsche initiatief, dat ver leden jaar genomen werd, is geëindigd in het teeken van een verklaring van de Raadsleden, dat zy de wapenuitvoer naar Bolivia en Paraguay zouden verbieden mits de landen, die de grootste wapenfa brieken bezitten, tot overeenstemming zou den geraken. Men heeft de zaak toen laten rusten tijdens de beraadslagingen over de vredesvoorstellen, die leidde tot het zen den van een commissie naar den Chaco. Daar het rapport van de commissie be toogt, dat de in de zinnelooze slachting ge bruikte wapens niet ter plaatse worden ge fabriceerd maar uit Amerika en Europa worden ingevoerd, acht men het oogen- blik gunstig voor het opnieuw voorstel len van een verbod van wapenleveranties. BELGIE. INCIDENT IN DE BELGISCHE KAMER. Bij de openingszitting van de Belgische Kamer werden gistermiddag, tijdens be sprekingen over het wetsvoorstel in zake het taalgebruik by de rechtbank, door een groep van ongeveer twintig jongelieden en mannen van zekeren leeftijd, die plaats hadden genome nop de eerste ry der pu blieke tribunes, pamfletten in de zittings zaal geworpen, waar zich een groot aan tal afgevaardigden bevond. Daarbij riepen zij: „Weg met die kindsche oude heeren!" en: „Men zal hun er wel van langs geven!" Op de omlaag geworpen vlugschriften stonden eenige minder vleiende woorden voor de leden van het parlement. De druk werkjes waren afkomstig van het „natio nale legioen" en bevatten de verklaring, dat dit legioen geen rekening zou houden met het wetsvoorstel in zake het verbod om andere uniformen dan de legerunifor men te dragen, waarover de afgevaardig den stemmen. Het incident veroorzaakte eenige beroe ring in de zaal. De president schorste de zitting en liet de tribunes ontruimen. Ter- wyl de betoogers uit de zaal werden gezet, schreeuwden zy: „Weg met de afgevaar- den." Na eenige minuten heropende de president de zitting, daarby verklarend, dat aan deze kwajongensstreek geen betee- kenis moest worden gehecht. In volkomen orde hervatten de afgevaardigden daarop de debatten over het wetsvoorstel in zake de voor de gerechtshoven te gebruiken taal. FRANKRIJK- DE STA VISKT -AFFAIRE. De oud-minister van justitie senator Re- né Renoult, die gistermorgen met zyn ver dediger uitvoerig gehoord werd door den raad van orde der Parysche advocaten, is gistermiddag door dien raad als lid van de balie geschrapt wegens zijn optreden in de zaak-Stavisky. Men zal zich herinneren, dat René Re noult in 1920 een geheel ongewoon bezoek bracht aan den toenmaligen officier van justitie om op vrylating van Stavisky uit de voorloopige hechtenis aan te dringen. Voor deze démarche (die trouwens geen succes had) ontving hy een honorarium van fr. 50.000. ZWITSERLAND. OTTO VON HABSBURG BU AARTSHERTOG EUGEN. Zaterdag j.L is, naar eerst thans bekend wordt, Otto von Habsburg, die met zyn moeder, ex-keizerin Zita in België vertoef de, voor een kort bezoek by aartshertog Eugen te Bazel aangekomen. Otto von Habsburg heeft met zyn bloed verwant een bespreking gevoerd over den huidigen politieken toestand in Oostenryk en over de mogelijkheid van een terugkeer der keizerlyke familie naar Oostenryk. Zooals bekend is, heeft aartshertog Eugen kort geleden toestemming gekregen zich in Oostenrijk te vestigen. SPANJE. ROOF-OVERVALLEN IN SPANJE. Anarchisten de daders. Te Daimiel ontstonden botsingen tus schen politieke tegenstanders, doordat de gouverneur den geheelen tot de socialisti sche party behoorende gemeenteraad had afgezet. Om de orde te herstellen moest de politie van de vuurwapens gebruik ma ken, waarbij drie betoogers werden gedood en vyf ernstig gewond. Te Barcelona hebben anarchisten drie roofovervallen gepleegd op winkels. Toen de politie de achtervolging inzette, werd zy door de anarchisten beschoten, waarby drie voorbygangers, die met het geval niets te maken hadden, ernstig gewond werden. Ook te Valencia trachtten de anarchis ten een roofoverval te plegen. Zy werden hier echter door de politie verrast en een hunner werd doodgeschoten. In Malaga werd eveneens een overval gepleegd. De daders konden hier evenwel ontsnappen. BUITENL. BERICHTEN. TREINEXPLOSIE IN MANDSJOERIJE. Tachtig dooden en gewonden. By Kinschau zyn twee munitiewagons van een Mandsjoerijschen pantsertrein ge ëxplodeerd. Een deel van den trein is vol komen verbrand. Tot nu toe worden 80 dooden en gewon den gemeld. DE SCHEEPSRAMP IN FINLAND. Ruim 30 personen verdronken. Omtrent de scheepsramp op het Kallavsi- meer wordt nader gemeld, dat het aantal slachtoffers meer dan dertig bedraagt. On der de dooden bevinden zich drie kinderen. Het ongeluk ontstond door het verschuiven van de deklast tengevolge van een ver keerde manoeuvre, waardoor het schip ken terde. Dertig personen konden gered wor den. MIJNRAMP IN DE BORINAGE. Vermoedelijk 30 mijnwerkers gedood. Uit Bergen in de Borinage wordt gemeld, dat Dinsdag in de kolenmyn Fief de Lambrechies te Faturages, provincie He negouwen, een myngas-ontpdoffing heeft plaats gevonden, waarbij volgens de tot nog toe ontvangen berichten dertig mijnwer kers om het leven zyn gekomen. Handkoffers, Reis-, Toilet- en Sportartikelen Breestraat 55 69 LICHTSCHIP NANTUCKET GEZONKEN. Geramd door Olympio. Het passagiersschip „Olympic" van de White Star Line heeft het lichtschip „Nam- tuoket" bij de kust van Massachusetts ge ramd. Het lichtschip is onmiddellijk gezonken. De Olympic bleef onbeschadigd en be gon terstond met de redding van de opva renden der „Nantucket". Vier man der equipage van het lichtschip verdronken, zeven werden door de „Olym pic" opgepikt, doch drie stierven kort daar na. Een steeds dikker wordende mist belem merde het reddingswerk ernstig. Twee schepen van de kustwacht kregen order zich naar de plaats van de ramp te begeven. Volgens een passagier van de „Olympic" was de botsing met de „Nantucket" vol strekt niet hevig en bemerkten velen zelfs niet, dat er een ongeluk was gebeurd. (Het 36 m lange en 10 m b re ede lich tschip lag op 55 mijl afstand van het eiland Nantucket aan de kust van Massachusetts voor anker. Volgens sommige berichten waren 16, volgens andere 11 man aan boord). NIEUWE WOLKBREUK BOVEN TIBERLAS. Nog heviger dan die van Maandag. Kort nadat de twintig slachtoffers van de vloedgolf van Maandag waren begraven, heeft gisteren opnieuw een vloedgolf in het oude stadje Tiberias vele slachtoffers ge maakt en groote schade aangericht. Geweldige stortregens, welke 25 minuten aanhielden, ontlasten zich boven de stad en haar omgeving. Terwyl soldaten en bur gers nog door de diepe modderlagen bag gerden, stroomde het water opnieuw als een machtige rivier op de stad aan en koop waren en huisraad uit winkels en huizen werden door den vloed meegesleurd. Vooral kinderen en huisdieren schynen thans het slachtoffer van de overstrooaning te zyn geworden. Onder hartverscheurende kreten moesten moeders toezien hoe haar kinderen door het water werden meege sleurd. Men vreest dat heden veel meer personen om het leven zijn gekomen dan by de overstrooming, die Maandag Tiberias teisterde. Overal in de stad liggen de kada vers van dieren, die een gevaar beginnen op te leveren voor de gezondheid. Op het strand van het meer van Galilea zijn de lijken aangespoeld van de slachtoffers, die men Maandag niet heeft kunnen vinden. De bevolking heeft op de soldaten en de reddingsbrigades na, die met enkele wan hopige moeders tusschen de puinhoopen naar de dooden zoeken de stad ontruimd en heeft zich in de heuvels teruggetrokken. Een ooggetuige geeft een schildering van het moeizame bengingswèrk. Terwijl tel kens weer een. treurige stoet een plaatsje zoekt, waar men de dooden kan begraven, loopen nog steeds radelooze moeders kla gend tusschen de puinhoopen naar haar verloren kleintjes te zoeken. In de nauwe straten is het een toonbeeld van verwarring en vernieling. De drie meter hooge vloed golf stortte zich met de steenen en het slik, die zy van de heuvelhellingen had afge- sohuurd, op het dorp. Verscheiden slacht offers zyn in de modder gestikt, vele an deren meegesleurd naar het meer. In een half uur tijds viel er een laag van vyf c.m. regen en hagelsteenen. Hoeveel personen er bij deze tweede overstrooming om het leven zijn gekomen is nog onbekend; vol gens enkele berichten zouden echter reeds 24 lyken zyn geborgen. De autoriteiten hebben maatregelen getroffen om den dak- loozen een onderkomen te verschaffen. DUITSCH EERETEEKEN VOOR MOEDERS? Het zal allerlei voorrechten verleenen. Op een byeenkomst te Koningsbergen naar aanleiding van den moederdag geor ganiseerd door den ryksbond voor kinder rijke families, stelde staatsraad dr. Schuit- ze voor, de staatsmedaille voor moeders in te voeren. De moeder, die haar plicht ge daan heeft en aan den staat erfelijk gezon de kinderen heeft geschonken, moet het eereteeken, een moederkruis van barn steen, verleend worden, dat niet alleen als versiersel gedragen zal worden, doch dat de moeder ook voorrang zal geven in het openbare verkeer en b.v. aan loketten van belastingkantoren, postkantoren enz. Een desbetreffend voorstel is reeds bij de regee ring ingediend. „Tel." UIT DE OMGEVING LISSE. Demonstratie-avond E. H. B. O. Dins dagavond werd op de bovenzaal van hotel „De Witte Zwaan" een demonstratie-avond gegeven door de afdeeling Lisse van de Ver. „Eerste Hulp By Ongelukken". Er was goede belangstelling van alle zyden der burgery voor het mooie werk. Medewerking tot het welslagen van dezen avond werd verleend door de mandoline club „Sancta Lucia". De voorzitter van E. H. B. O., de heer G. Buurman, opende dezen avond, nadat „Sancta Lucia" had ingezet met een mooi nummer. De heer Buunman dankte de aanwezigen voor hun belangstelling, in het byzonder den loco-burgemeester, wethou der G. Tromp, die daar zyn tegenwoordig heid alhier blijk geeft van zyn sympathie voor onze vereeniging. Voorts werden ver welkomd afgevaardigden van verschillende vereenigingen ter plaatse; raadsleden, on derwijzend personeel van diverse scholen, afgevaardigden van andere afdeelingen van E. H. B. O. en den docent van E. H. B. O., dr. Duymaer van Twist. In het kort werd de historie der afdeeling weergegeven, waardoor de aanwezigen een goed over zicht kregen van de afdeeling Lisse van E. H. B. O. O.a. werd opgemerkt, dat E. H. B. O. niet alleen by ongevallen langs den weg optreedt, doch verleent zy ook haar hulp en bijstand by alle andere on gevallen waarin haar medewerking wordt ingeroepen. Hierna verzocht de voorzitter den loco- burgemeester de diploma's te willen uit reiken aan de geslaagden voor het eind examen der cursus. Wethouder Tromp voldeed hieraan met een kort woord waar in hy namens burgemeester en wethouders waardeerende woorden sprak over het werk van E. H. B. O., welke vereeniging veler sympathie mag genieten. De drukte langs den verkeersweg eischt de vestiging van E. H. B. O.-posten. Namens B. en W. werd den leider van den cursus, dr. A. F. Duymaer van Twist hartelijk dank ge bracht voor de wijze waarop hy den cur sus heeft geleid. Onder het uitspreken van den wensch dat de geslaagden met de op gedane kennis winst zullen mogen beha len, werden de diploma's aan de 28 ge slaagden uitgereikt. (Applaus). De heer G. Buurman -nam hierop weer het woord om den docent, dr. Duymaer van Twist, te huldigen. In een hartelijke, kernachtige toespraak bracht de voorzitter den welgemeenden dank over aan de af deeling aan dr. Duymaer van Twist, die geheel belangloos zich zoovele avonden beschikbaar stelde tot het leiden van dezen cursus. Als stoffelijk blijk van waardee ring bood spr. den docent een foto-toestel aan en werd mevr. Duymaer van Twist door het dochtertje van den voorzitter een bloemenhulde gebracht onder applaus der vergadering. Ook de afdeeling Voorscho ten werd dank gebracht voor het initiatief nemen tot oprichting dezer afdeeling, in het byzonder werd den heer O verduin uit Voorschoten dank gebracht en hem voor zijn vele diensten een souvenir aangebo den. Dr. Duymaer van Twist verkreeg hierna het woord. Allereerst bracht hy dank voor de ongedachte hulde waarvoor hy zeer er kentelijk was. Door dr. Duymaer van Twist werd een overzicht gegeven van het practische wenk der E. H. B. O. Op duide lijke wijze werd uiteengezet op welke wy- ze by ongevallen eerst hulp dient te wor den verleend ln het licht stellend hoe ln vele gevallen (ter goeder trouw) ver keerde hulp wordt toegepast. Namens de afdeeling Voorschoten sprak de heer Overduin woorden van felicitatie en wijdde tevens even nader uit over het E. H. B. O.-werk. Hy riep de Lisser E. H. B. O.'ers toe: weest in dit werk getrouw, niet eerzuchtig maar doe dit werk als een werk der barmhartigheid. De mandolineclub vergastte ons op een mooi nummertje muziek, waarna de eerste oefening werd gegeven. Voorgesteld werd het geval, dat bij een oproer in de stad verschillende personen gewond worden en diverse fracturen oploopen. Gedemon streerd werd op welke wijze den getrof fenen eerste hulp moet worden verleend door verbinden, vervoeren, enz. Dr. Duy maer van Twist gaf daarbij de noodige toelichting. Dr. Blok voerde nog even het woord en wees er op dat by event, ongelukken het publiek zooveel last veroorzaakte inplaats van hulp te bieden. Spr. hoopte, dat ook de E. H. B. O.-ers hierin handelend op zul len treden en het publiek op gepaste af stand zullen trachten te houden. Na de pauze werd wederom een demon stratie gegeven. De oefening stelde voor de val van 3 schilders die door het breken van een 10 meter hooge stelling naar bene den stortten en verschillende verwondingen opliepen als: onderarmbreuk, slagaderlijke bloedig, dijbeen-factuur, enz. Aanschouwe lijk werd voorgesteld op welke wijze der gelijke gevallen dienen te worden behan deld, waarbij dr. Duymaer van Twist een en ander verklaarde. Hierna werden enkele verb andoefenin gen gedemonstx-eerd door verschillende le den. Namens de afd. Sassenheim voerde kort het woord dr. Zuiderveld, die waardeeren de woorden sprak. De dames werden in het byzonder opgewekt lid te worden. De heer Buurman dankte aan het einde van dezen uitnemend geslaagden avond allen die van hun belangstelling hebben blijk gegeven en voorts allen die hebben meegewerkt tot het welslagen van dezen avond.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6