Het Tandheelkundig Instituut Dr. J. POS BREESTRAAT 65 LEIDERI ÖINSDAG 15 MEI 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD. PAG. 2 BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 15 Mei 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Biidt- Hoogste barometerst.: 767.6 te Isafjord. Laagste barometerst.: 748.3 te Stockholm. Verwachting tot den avond van 16 Mei: Zwakke tot matige later wellicht tijdelij ke toenemende Zuid- Westelijke tot Noord- Westelijke wind, zwaar bewolkt, later opklarend, waar schijnlijk regenbuien, weinig verandering in temperatuur. De hooge drukking in het Westen is sterk afgenomen, over de Britsche Eilanden daalt de barometer plaatselijk nog vrij steric. De depressiekern, gisteren over de Noordelijke Noordzee gelegen, heeft zich langzaam Oostwaarts verplaatst en bevindt zich thans over Zuid-Scandinavië. Over IJsland is de barometer, na gisteren in den loop van den dag gedaald te zijn, thans weer stijgende. Behalve over Zuid-Scandi navië en de Duitsche Oostzeekust waar het nog krachtig uit West tot Zuid-West waait, heerschen over het geheele gebied matige tot zwakke winden. Rond de depressiekern viel hier en daar matige neerslag; Karl- stadt had 18, Stockholm 6 en De Bilt 6 m.m. Overigens werden slechts geringe hoeveelheden afgetapt. Tengevolge van den krachtigen aanvoer van koude lucht uit het Noorden en Noord-Westen is te temperatuur vooral in Duitschland sterk gedaald. In ons land kwamen lichte nacht vorsten voor. Er is voor de eerstvolgende dagen nog slechts weinig verandering in den weerstoestand te wachten. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 10.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Dinsdagnamidag 9.17 uur tot Woensdagmorgen 4.35 uur. HOOG WATER Te Katwijk: op Woensdag 16 Mei voorm. 3.53 uur en nam. 4.09 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 7 uur 16.5 gr. C. Zweminrichting „De Zijl": 7 uur uur 16 en 12 uur 16 gr. C. geven het inkomen, dat van iedere bron van inkomsten, die op 1 Mei 1934 bestaat, zal worden genoten. Niet altijd kan men weten, hoeveel iede re bron zal opleveren. In zoo'n geval wordt dit gesteld op het zelfde bedrag, dat die bron in het vooraf gaande jaar heeft opgebracht. En wanneer die bron van inkomsten nog niet geduren de een geheel jaar heeft bestaan, dan moet het bedrag begroot worden naar omstan digheden, zooals die bij het begin van het belastingjaar op 1 Mei 1934 zijn. De belastingplichtige moet dan nagaan, welke bronnen van inkomen hij bezit op 1 Mei 1934, als bijv. een huis, effecten, ver huur van landerijen, vervullen eener be trekking, uitoefenen van een bedrijf enz. Bij de aangifte behoeft dan niet te wor den vermeld de bron van inkomsten, die vóór 1 Mei 1934 voor de belastingplichtige bestond, doch op 1 Mei 1934 voor hem heeft opgehouden te bestaan. Een tijde lijk onderwijzer, die van 1 Augustus 1933 tot 1 April 1934 in functie is geweest en sindsdien niet meer, behoeft over dat tijd vak geen inkomstenbelasting te betalen. Indien iemand op 1 April 1934 uit zijn be trekking is ontslagen en op 1 Mei 1934 geen uitzicht heeft op een anderen werk kring, dan wordt hij voor het jaar 1934 1935 niet aangeslagen. Hij had immers op 1 Mei 1934 geen bron van inkomsten. Aan vaardt hij nu op 1 Juni 1934 weer een nieuwe betrekking, dan behoeft hij over het belastingjaar 1934/35 evenmin inkom stenbelasting te betalen, ook alweer omdat hij op 1 Mei 1934 geen bron van inkomen had. Iemand die op 1 Mei 1934 in betrekking is en die betrekking ook het vorige kalen derjaar vervulde moet opgeven niet wat hij op 1 Mei 1934 verdiende, maar het be drag, dat hij over het vorige kalenderjaar (1 Jan. '33 tot en met 31 Dec. '33) in die betrekking verdiende. Winst ontstaan enkel door speculatie in fondsen of goederen, anders dar» in de uit oefening van een bedrijf, wordt niet tot het inkomen berekend. Wanneer dus een particulier een zeker bedrag b.v. ƒ2000 verdient wegens verkoop van een huis, een stuk grond etc. dan valt die winst niet on der de inkomstenbelasting. Een handelaar in huizen, effecten e.d., die dus een bedrijf uitoefent, is wel belasting verschuldigd. Niet alleen dat speculatiewinsten van den particulier vrij zijn van de inkomsten belasting, ook andere kapitaalsvermeerde ringen vallen niet onder de inkomstenbe lasting. ran SPREEKUREN: Iedere werkdag van 9-12 en van 1-4, bovendien Dinsdag- en Donderdag avond van 7-9 uur. Garandeert iedereen een volkomen pijnlooze behandeling. 1328 VRAAGT DE TARIEVEN Voor een erfenis, een prijs gewonnen uit een loterij, een eventueele winst ver kregen wegens den verkoop van het be drijf, behoeft evenmin inkomstenbelasting te worden betaald. Van de hier bedoelde inkomsten behoeft dan ook geen aangifte te geschieden. Alleen moet worden opgegeven de zuive re opbrengst uit onderneming en arbeid; derhalve behoeft geen aangifte te geschei den van giften en gaven. We zijn nu genaderd tot de vraag die velen zich bij de aangifte zullen stellen, de vraag namelijk wat van het inkomen mag worden afgetrokken. Er is zakelijke en persoonlijke aftrek. Vein de opbrengst eener bron van inko men mogen worden afgetrokken de kosten tot verwerving, inning en behoud der op brengst en de op de opbrengst rustende lasten zooals de bedrijfs- en beroepskosten. Afgetrokken mogen worden de kosten die n o 0 d i g zijn voor de uitoefening van het bedrijf, of die rechtstreeks daarop betrekking hebben. De kosten moeten dus het gevolg zijn van den aard van het beroep en niet van persoonlijke omstandigheden. Een reiziger, die voor zijn beroep moet reizen en zelf de reiskosten moet betalen, mag die kosten aftrekken. Dit geldt ook voor een leeraar, die op twee plaatsen les geeft; een arts, die op meerdere plaatsen practijk uitoefent; een arbeider, die slechts korten tijd achtereen bij denzelfden werk gever werkt en wiens beroep meebrengt, dat hij nu eens hier, dan eens daar werk verricht. Een koopman, die voor zijn zaak op reis gaat, mag natuurlijk ook de kosten in rekening brengen. In al deze gevallen staan de kosten rechtstreeks in verband met den aard van beroep of bedrijf. Ook contributie van een vakvereeniging mag worden afgetrokken. Kosten van ziek te- en ongevallen-verzekering kunnen niet worden afgetrokken, tenzij men een beroep uitoefent, waarin men bijzonder aan ziek ten of ongevallen is blootgesteld. De kos ten van de verplichte ziekteverzeke ring kunnen door den werknemer voor zoover zij op hem verhaald worden, wor den afgetrokken. Tractementen, wachtgelden en pen sioenen mogen worden verminderd met verplichte bijdragen voor pen sioenen en fondsen. Van de opbrengst van een b e d r ij f mo gen eveneens worden afgetrokken alle kos ten, noodig voor de uitoefening van het bedrijf of rechtstreeks daarop betrekking hebbende, als: loonen, rentezegels, premie, ongevallen- en ziekteverzekering voor per soneel, bijdragen aan ondersteuningsfond sen; toelagen aan gewezen personeel of aan nagelaten betrekkingen van personeel, voor inwonend personeel behalve het loon in geld ook het bedrag, dat het verstrekken van kost- en inwoning kost. Loon van meerderjarige kinderen, die in het bedrijf van de ouders werkzaam zijn, mag worden afgetrokken. Zijn ze in wonend, dan tevens een bedrag voor kost en inwoning. Van belastingen mogen slechts d i e worden afgetrokken, die op het bedrijf drukken: personeele belasting voor win kels, kantoren, hotels, café's, theaters, ge meubeld verhuurde kamers, waterschaps lasten, grondlasten, zakelijke belastingen op het bedrijf, vergunningsrecht volgens de Drankwet. Ten slottè kunnen worden afgetrokken de kosten van onderhoud en reparatie van in het bedrijf in gebruik zijnde gebouwen, machines, werktuigen, inventaris, niet de kosten, die een verbetering tengevolge hebben of die gemaakt worden door aan koop of verandering van genoemde be drijfsmiddelen, b.v. wegens verbouwing van een pand. Persoonlijke aftrek. Ter berekening van het belastbaar inko men mogen worden afgetrokken: de door den belastingplichtige verschuldigde en niet met een bron van zijn inkomen in verband staande: a. lijfrenten, pensioenen en andere perio dieke uitkeeringen en verstrekkingen; b. altijddurende renten; c. rente van andere schulden; d. premiën voor levensverzekering (waaronder begrafenisfonds), lijfrente of pensioen. Degene die tot ondersteuning van ouders verplicht is, kan dat bedrag in mindering brengen, tot betaling waarvan hij wettelijk verplicht zou kunnen worden (ook al vol doet hij vrijwillig aan z'n verplichting). Voor premie voor levensverzekering, lijf rente of pensioen mag niet meer dan 5 pet. van het belastbaar inkomen en niet meer dan 100 worden afgetrdokken. Iemand die dus b.v. 1600 inkomen heeft, mag voor levensverzekering slechts 5 pet. van 1600 is 80 aftrekken, ook al betaald hij daarvoor 100 per jaar of meer. Aftrek voor ondersteuning en eventueel ook voor studiekosten van een meerder jarig kind is slechts geoorloofd, wanneer het kind behoeftig is en dan niet in eigen onderhoud kan voorzien. Ten slotte denke men er wel aan, dat alle persoonlijke aftrek naar den toestand van 1 Mei 1934 berekend wordt. Moet men van af 15 April 1934 zijn ouders ondersteunen, sluit men op dien dag een verzekering enz., kortombe staat er een verplichting op 1 Mei, dan mag men bij de aangifte in die maand reeds het volle jaarlyksche bedrag in min dering brengen. Ook van schulden moet men aftrekken de jaarlyksche rente van de schuld op 1 Mei 1934 en wel tegen de rente, die op dien dag geldt. SPORT ZWEEFVLIEGEN PINKSTERKAMP DER EERSTE NED. ZWEEFCLUB TE NOORDWIJKERHOUT. Een reorganisatie der Eerste Ned. Zweef- Club heeft als resultaat gehad, dat de club momenteel alleen bestaat uit de buitenge wone ledene de heeren ir. W. W. E. von He- mert, oprichter der E. N. Z. C., en W. van Hulst, en de gewone leden: de Leidsche Zweefvliegclub, de Amsterdamsche Club voor Zweefvliegen en de Haagsche Zweef vliegclub. De heer ir. W. W. E. von Hemert heeft het voorzitterschap over de gereorganiseer de club aanvaard, terwijl het secretariaat gevestigd is te Leiden, Da Costastraat 37. Het ligt in de bedoeling met de aanstaan de vacantiedagen een 3 daagsch Pinkster kamp by de terreinen der E. N. Z. C. te Noordwijkerhout te houden. Dit kamp, dat gehouden zal worden van 19 t.m. 21 Mei a.s., is bedoeld als een proef neming met het oog op een te houden na tionaal kamp, hetwelk men dezen zomer, onder auspiciën van de Vakafdeeling voor Zweefvliegen der Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, hoopt te organiseeren. POSTDUIVEN P. V. „de Bonte Duif". (Leiden), Concours vanaf Mons (België). De dui ven werden om 8 uur met N.-wind in vrij heid gesteld. Er werd als volgt geconsta teerd. W. F. Siraa le, 5e, 13e, 19e en 20e; J. P. Fasel 2e, 4e en 23e; J. J. Laman 3e, 8e, 9e, 10 en 31e; A. v. d. Made 6e, 7e, 11e, 15e, 17e, 18e, 26e en 30e; N. Siraa 12e, 14e, 16e en 22e; M. G. Vinkestein 21e en 29e; P. van Egmond 24e en 25e; D. Roest 27e; R. P. de Graaf 28e. le Duif werd geconstateerd om 11-17-13 en maakte een gemiddelde snelheid van 982.76 M. per min. Laatste duif 11-44-45 (864.51 M. p. min.). Gemiddelde afstand he melsbreedte 194 KiM. i i STADSNIEUWS De nieuwe Spanjaardsbrug De oude Spanjaardsbrug, die de Sleutel stad in het Noorden verbindt met de toe gangswegen tot Haarlemmermeer en Rijn streek, zal deze week haar diensten sta ken. Zy valt ten offer aan de grootere eischen van het verkeer der laatste jaren en ernaast is nu een nieuwe brug verrezen, zoo grootsch van structuur, dat het oude bruggetje erbij in het niet verzinkt. 't Is nog geen jaar geleden, dat vanwege den Provincialen Waterstaat met den bouw van de nieuwe brug werd begonnen. De onderbouw werd uitgevoerd door de fa. N. Cobelens uit Haarlem, de bovenbouw evenals de electrische beweging werd ver zorgd door de Machinefabriek te Breda, v/h Bakker en Rueb. De doorvaarthoogte der nieuwe brug is bij normalen waterstand 2.50 Meter, de doorvaartwijdte 10.50 M. Deze maten zijn de door de Provincie aangenomen officieele maten voor den vaarweg Amsterdam Rotterdam via deze brug. De breedte van het rijdek der brug is 6 Meter, terwijl aan beide zijden voor voet gangers trottoirs zijn aangebracht van elk 2 Meter breedte. De oude brug, eigendom der gemeente Leiden, welke door de gemeente verpacht werd, zal nu door de firma Cobelens moe ten worden afgebroken. Het rijdek dezer brug was slechts 2.90 Meter, waardoor alle verkeer moest passeeren, terwijl de door vaartwijdte 11 Meter bedroeg, 50 c.M. meer dus dan de nieuwe brug, maar de oude brug ligt op den hoek van het vaar water naar de stad en naar de Rijnstreek, zoodat noodzakelijkerwijs de doorvaart wijder moest zijn. Het afbreken der oude brug zal intusschen nog wel moeilijkheden medebrengen, wijl er geen enkele teeke- ning meer van deze brug bestaat en men dus niet weet, hoe de fundeering ligt. Bij den Stadhuisbrand zyn alle gegevens be treffende deze brug in de vlammen opge gaan. De landhoofden der nieuwe brug zyn op palen gebouwd. Elk landhoofd wordt on dersteund door honderd normale denne- palen. Aan de zijde van Leiderdorp heeft de brug nog een doorstroomingskoker van 2.50 M. breed. Hierdoor wordt meer ruimte verkregen voor afstrooming van het wa ter naar de Haarlemmermeer, waar het stoomgemaal de Cruquius voor afname zorgt. Het onderdek van de brug is van Java- hout, het bovendek is van teakhout ver vaardigd. Nog enkele cyfers over het gewicht van den bovenbouw. De balans weegt zonder ballast dertig ton, mèt ballast twee en zes tig ton. Het val heeft een gewicht van acht en veertig ton. De scheepvaart heeft van de werkzaam heden slechts heel weinig hinder onder vonden. Slechts tijdens het aanbrengen van het val van Dinsdag 10 April 6 uur n.m. tot Woensdag 11 April 8 uur v.m. is de scheep vaart gestremd geweest. Het verkeer te land heeft heelemaal geen hinder onder vonden. De wyze, waarop de brug bij doorgaan de scheepvaart voor .het wegverkeer wordt afgesloten, zal voor Leiden geheel nieuw zijn. Er komen hier geen draaibare hek ken, d'e steeds door brugwachters moeten worden bediend, maar vier electrisch be wogen ijzeren afsluitboomen, die door een enkelen man uit zijn posthuisje electrisch kunnen worden bediend. Het systeem is in enkele andere plaatsen van het land reeds toegepast, maar hier nieuw. Het neerlaten zal in de practyk we gens het verkeer minder snel gaan, maar kan binnen de acht seconden gedaan zijn. Het openen der afsluitboomen duurt niet langer dan dezen uiterst korten tijd. Zijn de boomen gesloten, dan duurt het openen der brug voor de scheepvaart, eveneens door den brugwachter uit zijn glazen huisje bediend, precies vijf en veer tig seconden. De bediening voor de scheepvaart ge schiedt met groen en rood licht. Het rood licht brandt altijd. Wanneer de schipper 'n sein geeft, dat de brug geopend moet worden, laat de brugwachter dus electrisch de afsluitboomen voor het land- verkeer neer, waarbij dan een groen licht gaat branden, ten teeken voor den schip per, dat hy zich gereed kan maken voor de doorvaart. Wanneer tenslotte het roode licht ook groen wordt kan de schipper door varen. Met het vraagstuk van voor rang bemoeit de bedienende brugwachter zich niet. Daarvoor moeten de scihppers volgens de bestaande regelen zelf zorgen. De electrische installatie van de brug riet er heel eenvoudig uit De hiervoor aange brachte kelder ligt 30 c.M. boven den nor malen waterspiegel. De brug wordt op en neer bewogen door twee motoren. De eer ste van 20 P.K. brengt de brug omhoog en laat haar tevens neer tot op ongeveer 1 Meter van het eindpunt. Dan schakelt deze motor automatisch over op 'n motor van 4 P.K. Vanuit zijn huisje brengt de brugwachter een horizontalen as aan het draaien, waaraan bevestigd is een co nisch rad, dat de beweging overbrengt op een verticalen as. Daarop rit het kroonrad, waardoor de brug in beweging wordt ge bracht. Dat is in korte trekken 'n schema van hetgeen de nieuwe brug voor den buiten staander aan interessants biedt, zooals de technische opzichter van den Provincialen Waterstaat, de heer Dek, ons in een kort onderhoud mededeelde. Vrijdagmiddag zal de brug in gebruik worden genomen, evenwel zonder officieel vertoon. De marktbezoekers kunnen wel licht bij terugkomst van de markt reeds de nieuwe brug over. Aan de nieuwe toe gangswegen moet dan nog wat worden „bijgewerkt" en Leiden zal een nieuwe prachtige verbinding aan den Lage Rijn dijk bezitten. Leidsche Kappersclub „Hulp en Vriendschap". Bovengenoemde club gaf gisteravond in Café-Restaurant „de Harmonie", Breestraat alhier, een demonstratie in dames- en heeren haarknippen benevens schoonheids- massage voor leden en genoodigden. Te ongeveer 9 uur riep de voorzitter de aanwezige dames en heeren collega's een hartelijk welkom toe, de aangename mede- deeling doende, dat voor dezen avond nu eens collega's uit eigen stad rich welwillend hadden beschikbaar gestald, waarvoor spreker de hoop uitsprak, dat de critiek, die nu eenmaal op elk kapsel dat naar voren wordt gebracht onvermijdelijk is, moge zyn in opbouwenden zin. De heeren G. H. Steenbergen, Jac. Ramak en W. F. Tegelaar gaven daarna eenige zeer mooie modellen in dames en heeren kap sels te zien. De heer F. J. Cornelissen liet zien hoe door electrische stroomen massages en vor men enz. enz. werkelijk verrassende resul taten te bereiken zijn. De aanwezigen volgden met belangstel ling de 'behandeling. Aan het einde moch ten de heeren demonstranten een dankbaar applaus in ontvangst nemen, dat een bewijs gaf, dat dergelijke avonden ongetwijfeld in den geest der Leidsche kappers en kapsters vallen. Handelxeglster K. v. K. W ij z i g i n g. 5957. Form, Leiden, Prin- sessekade 5. Winkel in coTsetten, tricotages, kousen. De volmacht van Mevr. H. H. M. Bal jet-Koetsier, is ingetrokken. De zaak is verplaatst naar: Middelburg, Markt C 11. De Wethouder van Onderwijs, de heer Mr. A. Trepe, is verhinderd morgen spreek uur te houden. AGENDA LEIDEN. Donderdag. Zitting R. K. Reclasseerings- vereeniging 89 uur nam. in het St. Vincentiusgebouw, Hoogland- sche Kerkgracht. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apohtheken wordt van Maa ndag 14 tot en met Zondag 23 Mei (lsten Pink sterdag) a.s. waargenomen door de apothe ken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, Tel. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, Tel. 1313. Maandag 21 Mei (2den Pinkst erdag) nemen waar de apotheken: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Tel. 594; en J. M. ten Dijk, Haven 18, Tel. 85. RENTEVERLAGING EN EXECUTIE VERBOD. Vergadering van boeren en tuinders in „Concordia". Hedenmorgen is in „Concordia" een ver gadering gehouden van boeren en tuinders ter bespreking van de wenschelijkheid en mogelijkheid van een algemeene verlaging van den rentelast en een executie-verbod. Deze vergadering, die slechts matig was be zocht, stond onder leiding van den heer J. B. Wesselingh uit Oegstgeest. Deze wees er in zijn openingswoord op, dat deze vergadering geen protestverga dering of iets dergelijks was. Ook ligt het niet in de bedoeling critiek uit te oefenen op de regeeringsmaatregelen. Toch hebben deze maatregelen niet gebracht wat er van verwacht werd. Dat kon ook niet anders. Er is thans over de boeren een geest van fatalisme gekomen. Van eenigszins loonend maken van de bedrijven is geen sprake meer. Deze bedrijven worden gefinancierd door de boerenleenbanken en door de hy potheekbanken of particulieren. Het is noodzakelijk, dat deze hun rente zoo laag mogelijk stellen. Om dat te bereiken zal ge tracht worden een massale beweging op touw te zetten. Als begin daarvoor is deze vergadering belegd. Het woord was daarna aan het lid der Tweede Kamer, den heer M. P. v. d. Wey- den, uit Nieuwkoop, die dit doel nader uit eenzette. Spr. wees er op, dat hier in de eerste plaats een taak ligt voor de drie centrale organisaties op land- en tuinbouw gebied. Er is echter binnenkort een cen trale vergadering van de boerenleenban ken en deze gelegenheid moet aangegrepen om iets te bereiken by die boerenleen banken en bij de regeering. De regeering staat hier voor een zware taak, maar toch moet gezegd, dat de regeering in gebreke gebleven is het noodige en mogelijk te doen voor de hypotheekboeren. (Bijval). Spr. toonde dat aan met voorbeelden uit het buitenland. In Duitschland bestaat ten opzichte van den rentelast een zeer gun stige regeling en zijn ook grondige rege lingen getroffen ten opzichte van execu ties. Zoo ook in Zwitserland, terwijl ook in Amerika, Bulgarije, Engeland, Tsjecho- Slowakije, Egypte, Denemarken, bijzon dere regelingen zijn getroffen. Uitvoerig zet spr. den toestand in die landen uit een. Een regeling is dus mogelijk. Ook in ons land. Het wetsontwerp-Ebels is reeds twee jaar geleden aangenomen. Daarna zouden ook voor andere groepen als de pachtboeren bijzondere regelingen worden getroffen, maar dit is tot nog toe niet ge beurd. En in dien tijd zijn vele hypotheek- boeren en -tuinders afgeslacht. Niet alleen de boeren en tuinders zijn de dupe gewor den. Ook de middenstanders! Er is onrust en wanhoop in het hart van zeer velen. Het is te vreezen, dat ons heele Neder- landsche volk schatplichtig wordt aan het hypotheek-kapitaal. Ten spoedigste moet een executie-wet worden in het leven geroepen om te voor komen dat nog meer boeren en tuinders worden afgeslacht. Als voor de pachters de lasten kunnen verminderd worden, moet dat ook kunnen voor de hypotheekboeren. Weet men wat het zeggen wil 16 uren per dag met vrouw en kinderen te moeten werken, zonder een inkomen te hebben en dan toch het volle pond te moeten betalen voor de hypotheken en credieten. Als de Nederlandsche regeering de gulden meent te moeten blijven handhaven, dan moet zij een heele nieuwe regeling van het schul- denvraagstuk in het leven roepen. De sa neering van de gulden leidt thans tot af slachting van groote groepen van de bevol king. Er zouden niet zooveel executies voorkomen. Wie op het platteland bekend is, weet het wel anders. Moet ook hier een georganiseerd verzet komen? Moge van deze vergadering de tendenz uitgaan, dat bij de centrale boerenleenbanken wordt aangedrongen op verlaging van de rente last en bij de regeering op een wettelijke regeling van de executie. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer L. Rintsema uit Woerden, vrijgestelde van de organisatie van pacht en hypotheekboeren die niet wilde uitwei den over de regeeringsmaatregelen. Dit wil spr. echter wil zeggen, dat, als de regee ring zich meer met het schuldenvraagstuk had bezig gehouden dan met steunmaatre gelen, de nood in het boeren- en tuinders- bedrijf geringer zou zijn. Ook het beleg gend publiek moet de noodzakelijke ver sobering aan den lijve ondervinden. Men mag deze punten niet behandelen met ge voelsargumenten, maar op zakelyke wijze. Er is een executie-verbod reeds acht maanden geleden aangekondigd en dit heeft aan hypotheekhouders gelegenheid gegeven, om voor de bui binnen te zijn. Waar ligt hier de schuld? In de eerste plaats bij de boeren zelf, die in hun orga nisaties te laksch zijn geweest. Ook de or ganisaties zelf gaan niet vrijuit. Men mag de tweespalt niet in eigen boezem halen. Dat doet men door de hypotheekkwestie te behandelen in organisaties, waarvan zoo wel pacht- en hypotheekboeren lid zijn. De

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2