VRIJDAG 11 MEI 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. PAG. GEMEENTERAAD VAN WASSENAAR BUITENLAND DUITSCHLAND. KERKELIJK BLAD TE BERLIJN WEER VERSCHENEN. Het kerkelijk blad te Berlijn, dat verbo den was, is Woensdag weder versahenen. Het nieuwe nummer bracht het herderlijk schrijven van den bisschop van Aken tegen de aanvallen, waaraan kardinaal Faulhaber bloot staat en wijst de ouders op de geva ren, die de katholieke jeugd bedreigen. OOSTENRIJK. ONDERGRONDSCHE ACTIE. f Ernstige aanvalspogingen. Te Salzburg is gisteren een boerenbetoo- ging gehouden, waar dr. Dollfuss en vice- toanselier Starhemberg het woord gevoerd hebben. Reeds uit de redevoering van Doll fuss bleek, dat er ernstige daden van sabo tage gepleegd waren, die ten doel hadden de betoogers te beletten naar Salzburg te komen. Inderdaad bleek later, dat de spoorlijnen naar Salzburg op verscheidene plaats wa ren opgebroken en wel bij Pinzgau en bij Werfen. Bovendien zijn langs den spoor dijk op verschillende plaats bommen ge vonden, die niet tot ontploffing zijn geko men. Het verkeer bon na enkele uren weer normaal geschieden. Op het vliegveld van Salzburg, waar (bondskanselier Dollfuss gistermorgen arri veerde was kort voor zijn aankomst door politiemannen een houder met 55 bommen gevonden. Deze bommen waren zeer scherp geladen en zouden bij een ontploffing een vreeselijke uitwerking hebben gehad. Er zijn reeds eenige arrestaties verricht. Oostenrij'ksche gendarmes hebben een 17-jarigen Duitsoher met den naam Hans Güntiher Patzig, aangehouden, die Zaterdag uit Dresden naar Oostenrijk was vertrok ken met voornemen een aanslag te plegen op het leven van den Oostenrijkschen bondskanselier Dollfuss. De Duiitsche auto riteiten waarschuwden de Oostenrijksche autoriteiten en toen Patzig nabij Ober- Asohenberg Zondag de grens overschreed wilden douane-beambten hem aanhouden. De jongen loste echter eenige revolverscho ten en wist te ontkomen. De gendarmerie bleef zijn spoor echter volgen en kon hem arresteeren, waarna hij naar de gevange nis te Linz werd overgebracht. ITALIË. INDEELING VAN ITALIë'S CORPORATIES. Negen federaties van vakbonden. Onder voorzitterschap van Mussolini is Woensdag de corporatieve centrale com missie bijeengekomen, om pnactisohe uit voering te geven aan de wet in zake de cor poraties. Besloten werd, dat de vakbonden, die ver- eenigd zijn in federaties,in het corpora tieve stelsel zullen worden opgenomen en dat het aantal federaties van dertien tot negen wordt verminderd. Landbouw, nij verheid, handel en bankwezen, worden elk door een werknemers en een werkgevers federatie vertegenwoordigd, de vrije beroe pen vormen de neigende federatie. Er worden 22 nieuwe corporaties opge richt, die in drie groepen verdeeld worden. Men is niet uitgegaan van de economische categorie, d.w.z. van elk vak afzonderlijk, zooals vroeger het geval was, maar van den z.g. productie-cyolus, namelijk samenvoe ging van alle vakken die tot een productie groep behooren. Zoo bestaat de landbouw- groep uit alle corporaties, die zich econo misch en commercieel met den landbouw bezighouden, n.l.: graan, tuinbouw, bloe men en vruchten, wijn, oliën, bieten en suiker, veeteelt en visscherij, hout en tex tielproducten. De tweede groep omvat de industrie en den handel in industrieproducten n.l.: me taalwaren en machines, chemische in dustrie, water-, gas- en electriciteitsbedrij- ven, mijnbouw en glas. Tot de derde groep behooren: verzekering én banken, vrije beroepen en kunst, zee- en luchtvaart, binnenlandsch verkeer, tooneel- spelers en operazangers en hotel- en café bedrijven. De corporatieve raad van elke corpora tie bestaat uit vertegenwoordigers der be drijven, die tot de corporatie 'behooren. Het aantal bedrijven, dat elke vertegenwoor diger representeert, is verschillend, doch voor werknemers en werkgevers gelijk. Naast eiken vertegenwoordiger hebben drie (Leden van de fascistische partij in den cor poratieven raad zitting. SPANJE. KABINET-GIL ROBLES TE VERWACHTEN? Naar de parlementaire verslaggever van „El Debate" meldt, is men in republikein- sche centrumkringen te Madrid zeer vol daan over de loyaliteit waarmede de leider der Katholieke Volksaetie, dr. Gil Robles, dezer dagen het tegenwoordige regime verdedigd heeft tegen Azana en de socia listen, van wie de Katholieke leider zeide, dat zij, die de steunpilaren van de repu bliek beweren te zijn, in den grond van hun hart geheel onverschillig staan tegen over het republikeinsche bewind en dat zij, indien zij hun plannen tijdens de dicta tuur hadden kunnen verwezenlijken, den strijd voor de vestiging van een republi- keinsch regime onmiddellijk zouden heb ben opgegeven. In de wandelgangen van het congres wordt aan deze verklaring een buitenge wone beteekenis toegekend. Volgens de meening der radicale cortesafgevaardigden bereidt zij zonder eenige moeilijkheden den overgang voor naar een regeering on der leiding van dr. Gil Robles zelf. Deze oplossing, welke tot dusver nog steeds als twijfelachtig werd beschouwd, wordt thans als de meest redelijke door de republikein sche afgevaardigden aanvaard. Het lijkt onder deze omstandigheden niet onwaarschijnlijk, dat binnen niet al te lan gen tijd de regeering-Samper door een ka binet-Gil Robles zal worden opgevolgd. AMERIKA. HET OORLOGSSCHULDEN-PROBLEEM. Amerika blijft betaling eischen. In een persconferentie te Washington heeft president Roosevelt Woensdag een belangrijke verklaring over de oorlogs schulden afgelegd, waaruit blijkt, dat hij bij de onderhandelingen elk geval op zich zelf wil bezien. Roosevelt verklaarde, dat de Vereenigde Staten nog steeds bereid zijn gehoor te verleenen aan de voorstellen van de Euro- peesche debiteuren betreffende onderhan delingen over de schulden. Nadrukkelijk wees de president erop, dat de Vereenigde Staten betaling eischen, maar dat zij zul len nagaan, of een land zich in nood be vindt, indien het om verlaging der schuld vraagt. Of op 15 Juni een gedeeltelijke betaling aanvaard zal worden, zal in elk geval afzonderlijk beslist worden. Op het oogenblik worden met het buitenland geen onderhandelingen gevoerd over de beta ling op 15 Juni, en er is ook geen enkel verzoek om verlaging der verschuldigde som gedaan. In deskundige kringen gelooft men, vol gens United Press, dat Roosevelt zal voort gaan gedeeltelijke betalingen te aanvaar den, vooral in verband met den interna tionalen toestand. Roosevelt wenscht aldus een bewijs te geven van vriendschap te genover het buitenland, vertrouwende, dat de wanbetalers dit zullen waardeeren. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Z.Excellentie Sr. Victorio R. Grajales, de gouverneur der provincie Chiapas (Mexico), heeft een verordening uitgevaar digd, waarbij alle plaatsen, die naar een heiligezijn genoemd (gewoonlijk de pa troon der parochiekerk) een anderen naam zullen krijgen. Binnen dertig dagen na af kondiging van dit decreet moeten de plaatselijke autoriteiten eveneens de na men van straten, pleinen enz., die naar een heilige zijn genoemd, veranderd heb ben» BUITENL. BERICHTEN. ZWARE STORM IN ZWEDEN. Vijf personen verdronken. Gisteren hebben hevige stormen boven Zweden gewoed. In het Malarmeer zijn vijf personen om het leven gekomen. NOODLOTTIGE HITTE IN OOST EUROPA. Weder tal van dorpen en bosschen in Roemenië in asch gelegd. De ramp, welke de buitengewone hitte van den laatsten tijd voor Roemenië is ge worden, neemt steeds grooteren omvang aan. Het aantal branden is buitengewoon groot. De toestand is thans zoodanig, dat 'een weggeworpen lucifer, of een vonk uit een locomotief voldoende is, om geheele dorpen en groote bosschen in asch te leg gen. Het dorp Latreaska is bijna geheel ver woest. Tachtig huizen zijn een prooi der vlammen geworden. Te Bocsy bij Klausenburg zijn 22 hof steden door het vuur verwoest, terwijl in de Donaudelta het dorp Bosia eveneens door een brand werd geteisterd. Bij Kronstadt is een graanmolen een prooi der vlammen geworden. De schade loopt overal in de millioenen, doch men- schenlevens zijn gelukkig niet te betreu ren. De brand in Kampoeloeng is thans ge- bluscht. Hier zijn 42 huizen in het cen trum geheel verwoest. Groote kunstschatten zijn verloren ge gaan bij den brand in het klooster Nearu Vida, dat in 1635 door Matei Basarat, Vorst van Walachije, werd gesticht. De kerk en de klokkentoren werden vernield. De waarde van de verloren gegane kunst schatten, die niet verzekerd waren, wordt op 50 millioen lei geraamd. In het district Dreistühlen woedt een brand in twee staatsbosschen. In de Dobroedsja is een dorp door een grooten brand geteisterd, waardoor 50 boerenwoningen verwoest werden. De be volking heeft al haar have en goed verlo ren en verkeert in staat van vertwijfeling. Het gevaar voor den oogst is zeer groot en er dreigt zelfs hongersnood. De regee ring heeft opnieuw een oproep tot de be volking gericht, waarin deze wordt aange maand, om zoo zuinig mogelijk met het voorhanden zijnde graan om te gaan. De uitvoer van graan en boonen is voorloopig verboden. De maisvoorraden zijn In beslag geno men ten behoeve van de districten, waar hongersnood dreigt. Bovendien zijn stren ge maatregelen genomen, om alle graan- speculaties tegen te -gaan. Ook in Polen neemt het aantal branden tengevolge van de langdurige droogte toe. Op verschillende plaatsen in het land hebben groote branden gewoed. In het dorp Dmosin bij Tomaszau in Congres- Polen zijn niet minder dan honderd boe renhofsteden in asch gelegd, terwijl te Brzoza 110 huizen door brand zijn ver woest, waarbij drie personen om het le ven zijn gekomen en talrijke personen brandwonden hebben opgeloopen. EEN PETROLEUMMAGNAAT ONTVOERD. Drijfjacht is georganiseerd. Gistermiddag hebben twee gemaskerde bandieten den rijken petroleum-magnaat William Gettle te Los Angeles ontvoerd, bijna onder de oogen van een tiental gas ten. De bandieten grepen Gettle op het oogenblik, dat hij naar z'n huis terugkeer de na met een vriend te hebben gezwom men. Den vriend bonden zij aan een boom en zij ontvoerden Gettle in een auto. Na de ontvoering is een drijfjacht op de bandie ten georganiseerd. MADAME CAILLAUX UIT HET LOUVRE GEJAAGD. Dat de Franschen genoeg krijgen van alle schandalen, die steeds door dezelfde ongure machten in de hand worden ge werkt, blijkt wel uit de groote nervositeit van het publiek, zoodra het om namen gaat, die 't land in opspraak hebben ge bracht. Terwijl gisteren de echtgenoote van den Franschen oud-minister Caillaux, de be kende madame Caillaux, die in 1914 onge straft bleef, nadat zij Calmette, den hoofd redacteur van „Figaro" had doodgescho ten, een conferentie wilde geven in het Louvre-museum, nam het publiek een zoo dreigende houdingaan, dat de conferen- cière, alvorens haar voordracht over van Dijck te beginnen, het verzoek moest doen te mogen spreken. Een van de aanwezige dames riep toen, dat zij haar dit weigerde, daar haar plaats niet is in het Louvre, maar in de strafge vangenis Saint-Lazare. Het geheele publiek nam daarom zulk een dreigende houding aan, dat madame Caillaux, door eenige stille agenten beschermd, naar de loge van een bewaker moest vluchten. Caillaux werd gewaarschuwd en kwam zijn vrouw halen, terwijl gelijktijdig poli- tieversterking de zaal liet ontruimen. Dat gaf echter tot een heftige botsing tusschen politie en museumbezoekers aanleiding. Eenige arrestaties werden gedaan. WILT U IETS WETEN? Vraag: Is iemand met een inkomen van 8.per week verplicht om personeele belasting te betalen? Antwoord: De personeele belasting is geheel onafhankelijk van het inkomen. Vraag v. d. Z. te L. over het executie- recht. Antwoord: U vraagt ineens zooveel, dat wij u onmogelijk kunnen beantwoor den. Dat nieuwe recht is er nog niet. Als het zoover is, zullen wij onze lezers volko men inlichten. V r a a g: Kunnen kinderen op één pas met de ouders naar Duitschland reizen? moeten jongens van 17 en 19 jaar zelf van een pas voorzien zijn? Antwoord: Kinderen tot 15 jaar kun nen op één pas met de ouders meereizen. Is u echter reeds in het bezit van een pas, dan kunnen kinderen niet worden bijge schreven, maar dan moeten zij voorzien zijn van een bewijs van Nederlanderschap. Jongens van 17 en 19 jaar moeten zelf van een pas voorzien zijn. V r a a g F. v. V. te L. inzake opzegging gedurende ziekte. Antwoord: De patroon is verplicht u het volle loon uit te betalen tot het einde van de opzegtermijn. Of deze zeer korte opzegtermijn in het gegeven geval voldoen de is, kunnen wij niet uitmaken. Boven dien heeft de patroon, omdat u intern was, eventueele dokters- en verplegings- kosten te betalen, zoolang u bij hem was. Dinsdagmiddagen Donderdagmiddag van 34 uur gelegenheid tot het bekomen van mondelinge inlichtingen op rechtskimdig gebied. (Kosteloos). Woensdagmorgen vergaderde de ge meenteraad onder voorzitterschap van Burgemeester Wiegman. Alle raadsleden waren tegenwoordig. Bij de ingekomen stukken was een be richt, houdende vaststelling der rekening over 1931 en goedkeuring wijziging ver ordening op keurloonen. In verband met het laatste werd besloten de firma van den Berg en Gerzon te restitueeren ƒ3965. De 40-urige arbeidsweek. Voorts was door B. en W. overgelegd een rapport inzake de werking van de 40- urige arbeidsweek. De heer Idenburg betoogde, dat dit rap port nog weinig zegt. Hij wilde weten, welke voordeelen er tegenover de meer dere kosten ad 4317.staan met name, hoeveel man-arbeidsdagen meer zijn ge werkt of hoe lang en hoeveel menschen buiten steun zijn gehouden. De heer Wildt Meijboom sprak in ge lijken geest. De heer van Leeuwen, wethouder, ant woordt, dat er nog geen werken, waar 40 uur wordt gearbeid gereed zijn. Zoodra dit het geval is, zal hij cijfers geven. Hij wees erop, dat de arbeiders uit solidari teitsgevoel een groot offer hebben ge bracht. De heer van Leijenhorst wees er op, dat er, toen tot een 40-urige arbeidsweek werd besloten geen overleg is gepleegd met de werknemers. Hij deelt mede, dat een werkman thans tot 23.76 per week kan komen hetgeen als hij een groot gezin heeft, zeker te gering is. Hij vertrouwt, dat gestreefd zal worden naar overleg met de organisaties, om te komen tot een accoord. De heer Boender zegt, dat de menschen momenteel niet tevreden zijn. Hij ver trouwt, dat de gemeente het verschil in loon bij 48-urige en 40-urige werkweek, dat thans gaat ten koste van de arbei ders, tot de helft zal kunnen terugbren gen. De heer van Leeuwen zegt tot nader overleg bereid te zijn. Hierna is aan de orde een voorstel van B. en W. tot het sluiten van een 4-tal geld- leeningen in totaal tot een bedrag van een millioen gulden tegen parikoers en een rente van 4 1/8 pet. ter conversie van andere leeningen. Het voorstel wordt na eenige discussie aangenomen. De belastingpolitiek. Daarna komt in behandeling het prae- advies naar aanleiding van het voorstel van B. en W. inzake dekking van het te kort op de begrooting voor 1934. Zooals bekend hebben Ged. Staten bezwaren ge maakt tegen het groot bedrag, dat uit de reserve is aangewend. B. en W. betoogen, in het prae-advies, dat de psychologische werking van het heffen van geen opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting op de vesti ging in deze gemeente van grooten in vloed is. Voorts meenen B.. en W., dat Ged. Staten zich niet voldoende van de uitzonderingspositie dezer gemeente re kenschap hebben gegeven. Inplaats van hooge belastingen en kapitaalsvlucht zoo als elders, zijn hier lage belastingen en toevloeiing van kapitaal. Door geen op centen te heffen maar over een deel der reserves te beschikken vloeien aan de ge meenschap reserves toe, waarvan te eeni- ger tijd de vruchten kunnen worden ge plukt. B. en W. wijzen er verder op, dat indertijd bij wijziging van het begroo- tingsstelsel, besloten is gedurende 5 jaren 15Ö.000.te putten uit de reserve om de begrooting sluitend te maken. Dit be sluit willen wij handhaven. Zij stellen daarom voor uit de reserve te nemen 150.000.en tot dekking van het restant ad 95627.02 aan te wenden de winst van het electriciteits en gasbe drijf ad 80.000.en het restant door den post „Onvoorziene uitgaven" te ver lagen. De heer van Leijenhorst sprekend na mens de R. K. fractie, wijst er op, dat in deze gemeente tevens wordt gehaald uit ideëele heffingen. Hij acht het onjuist de bedrijfswinsten te houden als sluitpost der begrooting. Dit is trouwens door le den van de Vrijzinnige en Christelijke partijen in 1932 ook betoogd, toen B. en W. voorstelden opcenten te heffen. De R. K. fractie vindt het hier gevolgde systeem onrechtvaardig en onsociaal. Het ware beter dat de winsten werden aan gewend tot leniging van de nooden van anderen. Hij stelt derhalve voor over te gaan tot het heffen van opcenten tot dekking van het bedrag, dat thans uit de bedrijven wordt genomen. De heer Idenburg geeft de R. K. fractie in overweging zich neer te leggen bij het standpunt van B. en W. De heeren Schalekamp en van der Stoel gaan in de gegeven omstandigheden even eens mede met B. en W. De heer Kimman gaat niet mede met het voorstel-Leijenhorst. Als dat wordt aangenomen, moeten 17 opcenten worden geheven en deze vlucht acht spr. te hoog. Wat het eigenlijk voorstel aangaat, wijst hij er op, dat B. en W. thans willen putten uit winsten, die er nog niet zijn. Tot dusverre is geput uit gemaakte win sten. Spr. heeft vernomen, dat de op brengst der personeele belasting zal mee vallen, ongeveer f 50.000. Neemt men nu 15000.uit den post onvoorzien, dan blijft er nog te dekken 35.000.Hier voor zou spr. 5 opcenten willen heffen. Als men dat doet, komt men tegemoet aan den wensch van Ged. Staten en vol doet men aan een eisch der rechtvaardig heid. De heer Kiewiet de Jonge zegt, dat de heer van Leijenhorst er op heeft gewezen, dat het genomen besluit tot sociale on rechtvaardigheid leidt. Dit vindt hij wel erg kras, als men let op de motieven van Ged. Staten. Daaraan ligt ten grondslag, dat de draagkracht der gemeente te groot is, om de reserve aan te spreken. Spreker zegt dit, omdat de R. K. fractie in De cember de zaak uit een anderen gezichts hoek bekeek, n.l. die van de zwakke po sitie der gemeente. Ook de heer Kimman bepleit opcentenheffing. Spr. wil daarte genover, ongeacht de motieven, de zaak zoo zien, dat vandaag niet tot opcenten heffing moet worden besloten, omdat de autonomie te zeer in het gedrang zou ko men. De heer Wildt Meijboom is van oordeel, dat andere motieven als de meening van Ged. Staten ten grondslag liggen. Als men van hooger hand eischt dat Wassenaar meer zal opbrengen voor de crisislasten laat men dan royaler doen, door een werkloozenfonds te stichten zooals in de Maasbode is bepleit. De heer van Leeuwen kan niet met de meerderheid van B. en W. meegaan. Spr. is overtuigd van de noodzakelijkheid, dat Wassenaar de grootst mogelijke reserves maakt met het oog op de toekomst. Spr. wijst er voorts op, dat hier op verschil lend terrein nog een achterstand valt in te halen. De voorzitter behoeft weinig toe te voe gen aan hetgeen de voorstanders van het voorstel hebben betoogd. Op zijn voorstel wordt van repliek afgezien. Het voorstel van B. en W. komt in stemming en wordt aangenomen met 9 te gen 6 stemmen die der 5 R. K. en van den heer Boender (S.D.A.P.). Goedgekeurd wordt een wijziging in het bebouwingsplan van de terreinen van den heer J. M. Kolff. De daarin liggende wegen worden door de gemeente overge nomen. Besloten wordt verder tot overname in eigendom van het resteerende bezit der N.V. Exploitatie Maatschappij „Groot Hae- sebroek" en van de „Terrein Maatschap pij Wassenaar". Waarborg voor een sportfondsenbad. Hierna is aan de orde het voorstel tot waarborging van rente en aflossing van een leening ten behoeve van een op te richten sportfondsenbad. De heer Verloop ontwikkelt een achttal bezwaren tegen het voorstel. Hij vindt het beter, dat het particulier initiatief de

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9