Oranje krijgt vóór de reis naar Italië „Fransche les" I VRIJDAG 11 MEI 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. PAG. 13 Enkele wijzigingen en keeper-blunders, die 'n nederlaag veroorzaken De Franschen verdienden onge twijfeld met 5-4 te winnen Anderiessen niet op het appèl..00 en Mijnders ziek! Die laatste mededeeling, eerst In het Sta dion bekend geworden, deed de gezichten betrekken, maar meer nog de mededee ling, dat in zijn plaats thans Mol (K. F. C.) op de linksbuitenplaats was opgesteld en Mulders van Ajax voor hem gepasseerd 't Is achteraf gemakkelijk praten, maar dat was 'n grove fout van de Keuze Com missie, want Mol was op deze plaats abso luut een mislukking. We willen deze 45-nederlaag tegen de Franschen absoluut niet goed praten, de Franschen verdienden de overwinning, wij de nederlaag, omdat de invallers in de Oranjeploeg verre beneden de prestaties van de eigenlijke elftal-spelers bleven, vooral ook, omdat Keizer onvergeeflijke fouten maakte, die allerwege de verzuch ting deden slaken: hadden we van Male maar. Aan Keizer bleef nu geen draad meer goed.... De wedstrijd is intusschen leerzaam ge weest. Bovendien was hij vóór de reis naar Italië een geweldige les, dat 't on overwinlijke elftal niet onoverwinlijk is. Deze nederlaag behoeft intusschen niet de veronderstelling op te wekken, dat we nu in zak en asch zitten. Absoluut niet, want in de eerste plaats was het on- dankt de goede prestaties van het Ned er- landsch elftal in de drie laatste wedstrij den 'n eervolle nederlaag tegen een uit stekend spelende Fransche ploeg van voet balprofs, wier verdediging alleen in het eerste kwartier 'n zwakken indruk maakte. Dat befaamde kwartier was het Hol- landsche kwartiertje, dat eiken Oranje wedstrijd kenmerkte, doch dat ditmaal te vroeg kwam en dat werd de Oranjeploeg ten slotte noodlottig. 't Was voor de Hollanders ongetwijfeld 'n teleurstelling, dat zij na 'n 30 voor sprong ten slotte toch met 45 verloren, maar dit resultaat kenmerkte den geest, den onverzettelij ken wil der Fransche ploeg om dezen tegenslag te boven te komen. Dat is den Franschen schitterend gelukt en daardoor heeft deze overwinning voor hen dubbele waarde. In de eerste plaats toch heeft dit elftal 'n eind gemaakt aan de serie van vier nederlagen, welke sinds 1908 op htm debetzijde stonden. In de tweede plaats heeft het elftal getoond al is het dan ook voor de wereldkampioen schappen bij de zwakste acht ingedeeld 'n behoorlijken wedstrijd te kunnen spe-- len en te kunnen zorgen voor de noodige spanning en misschien verrassende uitsla gen in dit tournooi Maar, laten we vertellen van DEN WEDSTRIJD OP DEN ZOMERSCHEN DAG. *t Was niet alleen de mooie, de prachtige zomersche dag, die duizenden en duizen den naar Amsterdam deed trekken. De goedkoope reisgelegenheid der Nederland- sche Spoorwegen doet wonderen en als we die massa's menschen zien, die op zulk 'n dag naar Amsterdam trekken, dan komt de idee bij ons op, dat het Stadion wel vijf maal grooter mocht wezen om allen te be vatten. Maar 't zijn niet alleen Stadion bezoekers, die naar Amsterdam trekken. Er zijn er duizenden en duizenden, die van wege de goedkoopere reisgelegenheid de kans waarnemen. En als men dan met den snellen electri- schen trein de Grootstad tegemoet gaat, dan zien we langs den weg 'n onafgebroken file van auto's en fietsers, diie de stad weer verlaat, om naar duin en zee te trekken en in de vrije natuur verpoozing te zoeken. De Hemelvaartsdag de Studenten-roei- wedstrijden, bekend om het slechte weer had ditmaal 'n zomerkleed aangetrokken, dat uitnemend stond en dat honderddui zenden gisteren bewonderd hebben. Begrijpelijk, dat het in Amsterdam tjok vol was. Vanuit het station liep haast on afgebroken 'n storm van menschen binnen en met de vele Amsterdammers er bij was het al spoedig hi drukte van jewelste. Rond het middaguur concentreerde de belangstelling zich weer naar het Stadion. Trams, autobussen, auto's en voetgangers., tientallen, honderdtallen, duizendtallen en zon-overgoten lag daar het schoone gras tapijt tusschen de dichtbevolkte Stadion omheining. Voor de spelers 'n uitstekende temperatuur ter oefening voor de Italiaan- sche reis. Ongeveer 40.000 menschen in bonte kleurenmengeling van zomersche kleeding-aanvallen vulden de tribunes en. we behoeven het eigenlijk niet weer te her halen: er was geen plaatsje onbezet. De entrée der spelers. Even voor half drie betreden de Fran schen in hun rood-wit-blauwe kleeding het veld, dat hiertegen in felle kleur afstak. De Marseillaise weerklonk en dan komen de luid-toegejuichte Oranje-spelers op het veld, begroet door het Wilhelmus, dat weer volop wordt meegezongen. Scheidsrechter Wittwer roept de aan voerders bij elkaar om te tossen, maar eerst 'n korte plechtigheid. De Fransche aanvoerder overhandigt aanvoerder van Heel 'n rood-wit-blauwen wimpel, die door Puck van Heel met 'n woord van dank wordt aanvaard. De Feyenoorder wint weer den toss en kiest de zon, die nog 'n tikje schuin over het veld staat, in den rug. Daarna stellen de ploegen zich als volgt op: N eder land: Keizer Weber Van Run Pellikaan Oprinsen Van Heel Wels Vente Bakhuys Smit Mol O Aston Rio Nicolas Alcazar Keller Lietaer Verriest Cottenier Mattier Mairesse Thépot. Frankrijk: Het spel gaat beginnen. De Franschen doen te 2.36 uur den af trap, dadelijk komt de bal bij Mol, doch de Fransche achterhoede zet haar aanval aan het werk en deze brengt het Hol- landsche doel al dadelijk in gevaar, Weber komt al even in botsing, voelt wat met de handen aan het hoofd, maar 't is gelukkig niets bijzonders. De bal blijft even gevaar lijk voor het Hollandsche doel, maar v. Heel brengt ten slotte opluchting. De Franschen zitten er danig op en het is te zien, dat zij niet met zich zullen laten spot ten. Nicolas krijgt zelfs zeer spoedig 'n mooie kans om te scoren, doch de bal gaat voor het doel langs. Onverwacht neemt Holland s de leiding (10). Beter dan de Oranje-verdediging weert zich de voorhoede. Bakhuys verdeelt het spel weer uitstekend en hij speelt vooral op Wels. Deze weet na 4 minuten goed voor te zetten en Vente schiet onhoudbaar in de touwen. Holland heeft de leading (1-0). Dadelijk zijn de onzen weer terug en een corner is er het gevolg was. Wels zet keu rig voor, Bakhuys kopt den bal verder, maar Mol schiet naast. De voorsprong vergroot. Uit goed voorzetten van Pellikaan, komt de bal weer bij Wels, 'n afgemeten voor zet, Lietaer mist leelijk en Bakhuys schiet nummer twee in het Fransche doel (20). Er is dan 6 minuten gespeeld. Het Hollandsche kwartiertje komt vroeg, wordt er opgemerkt. Inderdaad, te vroeg, zooals later zou blijken! Uit een vrijen trap tegen Holland vangt Keizer het leer goed op. De Franschen blijven goed partij geven, zijn in het veld absoluut niet minder, maar loopen nogal eens buitenspel. Weer een voorzet van Wels, de backs Mattier en Mairesse missen beiden, maar Smit schiet naast. Vanaf de zijlijn schiet Mol op doel, maar daarmee heeft hij bij Thépot geen succes. Een 30 voorsprong. Na 13 minuten weer een goede voorzet van Wels, Bakhuys weet Mattier het leer te ontnemen, Thépot loopt uit, maar ook dezen passeert de Z.A.C.'er en de bal ver dwijnt in het leege doel (30). De beurt is aan de Franschen. De Franschen, zulk een grooten achter stand allerminst niet verdienend, spelen niet ontmoedigd enthousiast verder. Het leer gaat mathematisch zuiver van voet tot voet, Oprinsen mist, Aston krijgt de bal te pakken zet over de geheele linie voor, Keiler zwenkt iets naar binnen en met een keihard schot, onhoudbaar voor Keizer, is het eerste tegenpunt daar (31). Het spel blijft snel op en neer gaan. De i Fransche achterhoede raakt beter inge speeld, de aanvallen wisselen elkaar snel af en die der Franschen zijn wel het ge vaarlijkst. Op gelukkige wijze ontkomt het Hollandsche doel aan doorboring als Rio tegen de bovenlat schiet en Nicolas het doel in de lucht zoekt. Even daarna schiet Aston over. De stand wordt 32. Als Keizer dan na slecht werk in de ver dediging op het juiste oogenblik heeft'in gegrepen en den bal in het veld jaagt, zijn de Franschen dadelijk weer terug, Keiler lost 'n scherpen voorzet, Keizer vangt den bal, maarlaat hem vallen en Nicolas is er als de kippen bij om hem 'n tikje te gevenen de stand is 32. Er is dan 21 minuten gespeeld, maar het laat zich ter dege aanzien dat er nog niet gewonnen is. Weer scoren de Franschen, maar een der Franschen schijnt hands te hebben gemaakt want er was reeds gefloten. De gelijkmaker. De Franschen houden vol, hun aanval len zijn gevaarlijk en de Hollandsche verdediging te weinig steun vin dend in den midhalf, wordt hoe langer hoe meer overrompeld. De bal gaat van voet tot voetbij de Franschen, terwijl de Hollanders maar wat staan te kijken, tot dat Nicolas weer de kans schoon ziet en den gelijkmaker inschiet (33). Nu is de beurt weer aan de Hollanders, maar de verdediging en niet in het minst de doelverdediger der Franschen hebben het spel der Hollanders „door" gekregen. Bakhuys speelt niet zoo vrij meer en bij voorzetten van Wels grijpt Thépot resoluut Holland scoort 43. Toch heeft Wels opnieuw succes, want als hij goed voorzet en Vente van den bal wordt afgeloopen, krijgt Smit 'n mooie kans, welke hij benut door onhoudbaar in te schieten (4—3). Na eenige minuten krijgt Holland de tweede corner te nemen. Zeven doelpun ten en twee corners in ruim een half uur! Mol schiet hieruit juist naast. Uit een Franschen aanval volgt plotse ling een keihard schot op ruim 1 M. hoog te, dat Keizer er even hard uitrammelt, maar waarbij hij haast 'n salto mortale maakt. Toch weer gelijk (44). Even daarbij begaat hij weer 'n onver geeflijke fout, als hij, na goed naar den bal te zijn uitgevallen, niet klem vast grijpt en Rio inschiet. We kunnen weer opnieuw beginnen. De Franschen komen weer terug, Aston lost 'n scherpen voorzet, dat Keizer.... juist op de bovenlat tipt! Er volgt wat kick and rush en het is rusten. De tweede helft. Dat er nog lang niet gewonnen is heeft de eerste helft geleerd. Er volgt eerst weer eenig verkennen, daarna is het eer ste schot voor Alcazar, maar de bal is slecht gericht en gaat naast; ook Smit pro beert het weer, maar Thépot is op zijn hoede. Het spel vlot niet zoo snel als voor de rust en het is somwijlen, of de Holland sche voorhoede stil staat. Even 'n hachelijk oogenblik voor het Hollandsche doel, als Weber door Aston gepasseerd wordt, maar Keizer vangt het schot goed. Weber en Keizer komen bij 'n nieuwen Franschen aanval met elkaar in botsing en de Hagenaar blijft even liggen, 't Is geluk kig niet ernstig, 'n Minuut later komt We ber tegen Keiler, waarop de Franschman blijft liggen. De Franschen krijgen 'n vrijen schop toegewezen, doch hieruit wordt naast geschoten. Bij 'n goeden Hollandschen aanval snelt Smit toe, maar Thépot is eerder bij den bal en werpt zich er in volle lengte op. Aardige snelle aanvallen wisselen elkan der af en doen de hoop herleven, dat er weer eens gescoord zal worden, want bij een er van geeft Bakhuys Mol 'n goede kans, de K.F.C.'er loopt nog 'n stuk naar binnen, maar plaatst dan in plaats van zelf te schieten voor de voeten van Mattier, die opluchting brengt. Ook Bak huys heeft van verre nog 'n goede kans, als de keeper uit zijn doel geloopen is, maar hij richt verkeerd en de bal gaat naast. Hij herhaalt dit even later, als hij zich listig op eenigen afstand van het Fransche doel heeft opgesteld, vanwaar de bal tusschen aanvallers en verdedigers ten slotte voor zijn voeten komt. Dan neemt Frankrijk de leiding. Na omstreeks een half uur, als Keizer is uitgeloopen om den bal uit een voorzet op te vangen, benut Nicolas de kans en passeert den keeper voor de vijfde maal (45). De hoop herleeft, dat deze achterstand de Hollanders zal prikkelen, om nog 'ns 'n befaamd kwartiertje te maken. De tijd is er nog juist lang genoeg voor.... maar ijdele hoop. We leven zelfs in angst en vreeze. De Franschen, die nu voor doel zeker nog gevaarlijker zijn, vallen op nieuw aan en.... Weber slaat den bal neer, doch gelukkig heeft de scheidsrech ter zulks niet gezien en even later mee- nen we 'n zekere overtreding van Weber in het strafschopgebied te hebben gezien, die een penalty tengevolge zou kennen heb ben, maar.we hebben vermoedelijk meer gezien dan de scheidsrechter, die het spel nogal gemoedelijk opnam. Hij moet intusschen de Franschen aanmanen het spel niet noodeloos op te houden waar voor hij echter ook tijd aftrok de tijd verstrijkt intusschen toch en Nederland weet zich zelfs de kans niet meer te schep pen om gelijk te maken. Het werd een verloren wedstrijd. NABESCHOUWINGEN. De overwinning van de Fransche ploeg is volkomen verdiend. De oorzaken zijn gemakkelijk op te sporen. In de eerste plaats telde onze nationale team ditmaal enkele zeer zwakke plekken en het is on begrijpelijk, dat men bij vervanging van eenige spelers door de harde noodzaak Anderiessen en Mijnders men geen goe de plaatsvervangers heeft kunnen opstel len. Anderiessen speelde gistermiddag niet mee, en eerst nu kwam eens duidelijk naar voren, wat de Ajaxied voor ons elftal betee kent. Men miste zijn zwoegen, zijn werken van begin tot eind, men miste zijn openen naar de vleugels, men miste in de midden linie de eenheid, die er tot nu toe steeds had geheerscht. Oprinsen bracht er in de eerste helft niet veel van terecht en in de tweede helft ging het wat beter. Het was goed van aanvoerder van Heel gezien om den Noadman ten slotte half te zetten en zelf spil te gaan spelen, waardoor er weer ruggegraat in het elftal kwam. De totale prestatie van Oprinsen was niet onvol doende, maar hij haalt het nóg lang niet bij Anderiessen. Een verzwakking dus van niet geringe beteekenis op een der belang rijkste punten. Vlak voor den wedstrijd werd bekend, dat Mol den DFC'er op de linksbuiten plaats zou vervangen. Waarom Mol, vroeg een ieder zich verwonderd af? Waarom niet Mulders van Ajax, die n.b. als reserve op de lijst stond? Mol speelt den laatsten tijd steeds midvoor in zijn club en het lijkt ons een fout van beteekenis van de Keuze Commissie door in plaats van Mul ders den reserve Mol aan te wijzen, als plaatsvervanger van Mijnders. Mulders is toch niet als reserve aangewezen om even tueel op de backplaats te gaan spelen of op de spilplaats? Het is inderdaad een noodlottige beslissing gebleken. Niet al leen dat gedurende vrijwel den geheelen wedstrijd onze „beruchte" voorhoede met slechts vier spelers aanviel Mol ver knoeide alles! het moreel van dit mis lukken drukt o.i. beslist op. de ploeg. Dat des ondanks deze voorhoede kans zag vier doelpunten te produceeren hebben we aan het kranige viertal te danken enaan de zwakke verdediging van Frankrijk. En ten slotte Keizer. Keizer heeft in de zen wedstrijd zijn tweede kans gehad en deze totaal verknoeid. Beslist heeft hij schuld aan minstens twee van de vijf pun ten, maar belangrijker is o.i. de fout, dat er vrijwel nooit contact heeft bestaan tusschen Keizer en onze backs. Bij eiken aanval der onzen kon men dat constatee- ren en wij willen geenszins alle schuld gooien op Keizer, maar wat de Ajaxied gistermiddag liet zien was geen internatio naal peil. En dan nog een belangrijke oorzaak van deze voor de Oranjehemden zoo teleurstel lende ontmoeting. We hebben steeds maar gekeken naar die goede voorhoede, naar Bakhuys en zijn mannen, we hebben van Heel, en de andere halfs bewonderd, maar we hebben te weinig critiek gehad voor onze achterhoede. Die achterhoede is niet betrouwbaar. In eiken wedstrijd worden er minstens twee doelpunten tegen ge- Het voornaamste wat ons backstel niet heeft is het wapen der snelheid en ge drift. Het leek wel of men zonder brio speelde, het spel wat kalmpjes opvatte en bovendien, tegen de snelheid en handig heid der Franschen waren Weber en van Run keer op keer niet?' opgewassen. Voegt men daar nog bij het feit, dat men totaal geen samenwerking kon bespeuren tus schen Weber, van Run en Keizer, dan be hoeft het geen verwondering te wekken, dat die slimme handige jongen van een Nicolas kans zag eenige onverwachte, maar onnoodige punten te scoren. Dit waren de zawkke plekken in onze ploeg. En de conclusie? Nederland heeft een douche gehad op dezen warmen Hemelvaartsdag, die meer dan goed is geweest voor de leiders, spe lers en niet te vergeten pers en publiek. Een koude douche voor de waan, dat Oran je naar Milaan zou gaan met de overwin ning tegen Zwitserland reeds in de zak. Dat we ook wel van Tjecho-Slowakije zou den winnen en dat we eigenlijk groote kans maakten om de finale te bereiken. ,Maar deze douche is nog te doelmatiger geweest, omdat ze kwam van Frankrijk, het land, dat immers tot de acht zwakke re landen voor de wereldkampioenschap pen werd gerekend. En Nederland, dat tot de sterkste acht werd uitverkoren, leed daartegen de nederlaag. Ons prestige heeft een knak gekregen, een gevoelige, maar een, die juist op tijd kwam. Ons elftal zal te Milaan met ande re gevoelens dn het veld komen door deze nederlaag, de leiders zullen probeeren de beslist zwakke plekken in onze ploeg weg te werken, het publiek zal niet bij yoor- FRANSCHE PERSSTEMMEN. De „rintransigeant" schrijft: „de beste spelers waren aan Hollandsche zijde Wels, Vente, Bakhuys, Smit en de kanthalfs Pel likaan en Van HeeL Aan Fransche zijde was Thépot bewonde renswaardig na half-time, Mairesse een bol werk der verdediging van begin tot einde; Verriest, die onze voorhoede toestond om aan te vallen, zonder dat dé middenlinie zich behoefde terug te trekken en Rio en Nicolas waren zeer goed. Aston en Keiler waren minder dan we van hen gewoon zijn. Het blad vervolgt: Holland dacht ons te verpletteren, en na de eerste drie doel punten leek het daar ook op. De activiteit van de Franschen brak echter het zelfver trouwen. De onzen wonnen het hunne meer en meer terug. Dit is de reden, dat Hol land in de tweede helft, terwijl zijn voor hoede zeer gevaarlijk bleef, niet kon doel punten. De Fransche spelers hebben een schitterende overwinning behaald. Vier maal sloeg Holland ons, de vijfde maal wonnen wij en onze ploeg oogstte dit suo- ces op het moment, dat Holland alle suc cessen binnensleepte, en zich gereed maak te naar Rome te gaan. Het „Journal" spreekt van een magni- fieken wedstrijd, die gedurende het gehee le verloop spannend bleef. Frankrijk, zegt het blad, heeft op Holland een onver wacht sucoes behaald. Het blad is enthou siast over de sportiviteit der Hollanders in de stad en om het veld en prijst den goe den geest en de toejuichingen, die ook aan de Franschen ten deel vielen. „Paris Soir" met zijn millioenenoplaag schrijft: „Het begin der Hollanders, in een kwar tier drie doelpunten, was buitengewoon, vooral voor een internationalen wedstrijd. De eerste helft werd gekenmerkt door vin nig enthousiasme. Men moet daarbij voor al Bakhuys noemen, die met een merk waardige gemakkelijkheid en met talent speelt. De vleugels zijn vlug en dringen snel door. De halfs spelen beter in den aan val dan in de verdediging. De backs zijn goed, zonder meer. De doelverdediger is zwak, zeer zwak. Willen de Hollanders het wereldkampioenschap behalen, dan moeten zij iemand anders onder de lat hebben. Lotsy zal te dien opzichte heel wat hoofd brekens hebben. Het sportblad „l'Auto" roemt Thépot en acht Rio den besten man van het veld. De geheele aanval berustte bij hem. Het noemt Keizer niet zoo slecht als men het wel wil voorstellen. Hij kon weinig tegen de doelpunten doen. Weber en Van Run waren vernietigende backs. Zij zijn snel op den man en op den bal. De half-linie was middelmatig. De aanval is formidabeL Bakhuys vooral is zeer gevaarlijk. Zijn schot aarzelt nooit. Het blad noemt de minuten, waarin de voorsprong door Holland werd gemaakt, en waarin Frankrijk ophaalde, vol van geweldige spanning en emotie. De Fran schen, besluit het blad, hebben een betere spelopvatting gehad en hun spel beter opgebouwd, dat zijn de oorzaken van de overwinning. Toch spreekt „l'Auto" slechts van een goede kern van speler, die Frank rijk in deze ploeg bezit. baat in een overwinningsroes kunnen zijn. Wat dat betreft, Nederland mag Frank rijk hoogst dankbaar zijn voor het lesje van gistermiddag. Want de zege voor de Franschen was verdiend! Want in feite, de nederlaag op zichzelf vinden wij niet zoo erg. De fouten zijn te verbeteren en de kern van ons elftal is goed. En er is nog veel, heel veel van te verwachten. Maar van moreel standpunt bezien kwam de ne derlaag op het juiste moment. Frankrijk heeft ons land met de feiten aangetoond, dat we geen „wunderteam" hebben. En dat we in alle bescheidenheid naar de we reldkampioenschappen kunnen gaan, zoo als België, Duitschlanden Frankrijk. Van Heel, Bakhuys, Wels, Pellikaan zijn de sterren van onze ploeg, daarna komen Vente, Smit, Anderiessen, Mijnders, en daarna weer Weber, van Run en Keizer of van Male. De eerste vier zijn constant goede, neen uitstekende spelers. Vente, Smit, Mijnders, Anderiessen passen zich daar goed bij aan, spelen steeds meer dan voldoende, hebben wedstrijden van opvallend spel, maar ook wedstrijden van middelmatig spel. Weber en van Run kunnen in prachtigen vorm spelen, b.v. tegen Ierland, maar daarnaast zijn hun fouten toch zoo talrijk, dat we hen in geen enkel opzicht zouden durven gelijk stellen met het backstel DenisVan Kol, jarenlang de muur van het Nederlandsch elftal. En onze meening over Keizer kent men nu wel. Het valt te hopen, dat Mijnders en Ande riessen te Milaan weer op hun oude plaats staan, Keizer zal wel vervangen worden door van Male en dan gaan wij met ge lijke, maar dan ook volkomen gelijke kan sen in den strijd tegen Zwitserland. De stijging van de prestaties van ons in ternationaal voetbal kunnen het best uit gedrukt worden aldus: Het Nederlandsch elftal zal tegen elk land met gelijke kansen in het veld kunnen treden, geen enkel land heeft bij voorbaat van Nederland ge wonnen. Maar „men" dach na onze successen

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 13