WOENSDAG 9 MEI 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. PAG. 13 KERKNIEUWS Benoemingen in het Aartsbisdom Utrecht. Z.H.Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Groningen (H. Hart v. Jezus) den weleerw. heer Ch. C. M. Breukel; heeft voorts benoemd tot assistent-diocesaan-directeur van het man nelijk jeugdwerk in het Aartsbisdom voor de Dekenaten Almelo, Deventer, Hengelo (O.), Oldenzaal en Zwolle den weleerw. heer H. W. M. van den Bergh (blijft kape laan te Almelo in de parochie van den H. Egbert us; adres: R.-K. Pastorie Borne- broekschestraat, Almelo). ONDERWIJS w EXAMENS VERPLEGING VAN ZENUW EN GEESTES-ZIEKEN. Deze examens zijn voortgezet met de candidaten uit Endegeest enz. te Oegst- geest. De uitslag is als volgt: Eerste examen 18 candidaten, afgewezen 3, geslaagd: J. M. Elfers, G. Faber, J. M. Flinterman, A. J. v. d. Hoeven, C. M. -Ja cobs, A. C. Klok, C. Kramer, A. Krom, S. Kuizinga, Th. C. M. Midden, E. P. Robbers, H. J. Schaart, L. v. d. Wege, H. B. Wen- tink. Tweede examen 19 candidaten, afgewe zen 3, geslaagd: M. Blaazer, G. Blansjaar, J. de Bruin, J. van Egmond, A. Fallaux, A. C. Ghijsels, H. H. Gottlieb, M. v. d. Haar, H. Hesselink, C. Hogedoorn, G. Laven, G. H. v. Loenen, A. Oosters, J. E. M. Verbij, T. A. Woldhuis, G. van Wijk. Aanvullingsexamen, 1. 1 candidate afge wezen. De examens worden voortgezet. Door de examencommissie van de R. K. Gestichtsartsen-vereeniging werden de overgangs-examens afgenomen in Huize „Sancta Maria" te Noordwijk en Noord- wijkerhout. De uitslag der examens luidt: Eerste overgangsexamen 16 candidaten. Geslaagd: M. A. G. Ammerlaan, M. Ba- rendsen, Th. J. Bonink, D. M. P. Boude- wijns, A. M. E. van der Does, M. A. Draayers, E. C. Jonkergouw, J. W. C. Kes- sel, H. C. König, W. Melis, C. E. M. Pel- tenburg, W. M. Polle, L. J. Schuurmans, M. J. Thomassen (Eerw. Zuster Marie). - Tweede overgangsexamen 11 candidaten. Geslaagd: C. H. Ammerlaan. G. C. Fre- richs, M. C. Heemskerk, M. C. Keune, A. E. Meerman, M. C. C. Schaper, J. L. M. Verhey, A. M. de Vries, A. W. de Vries, M. de Waal. LAND- EN TUINBOUW INVENTARISATIE VAN DEN LAND- EN TUINBOUW 1934. Aansluiting als georganiseerde bij nieuwe provinciale Landbouw- Crisis-Organisaties. Voor de uitvoering van de steunmaat regelen, welke ten behoeve van den land en tuinbouw worden genomen, zal in het tijdvak van 14 Mei tot 1 Juni a.s. een al- gemeene inventarisatie van den land- en tuinbouw worden gehouden. Deze telling zal omvatten alle gewassen, welke in den land- en tuinbouw worden ge teeld en tevens de onderscheidene veesoor ten (rundvee, varkens, paarden, schapen, hoenders, eenden), welke op de land- en tuinbouwbedrijven wórden gehouden. In tegenstelling met vorige tellingen, die op afzonderlijke onderdeelen van het land en tuinbouwbedrijf betrekking hadden, zal deze telling zooveel mogelijk het geheele bedrijf omvatten, hetgeen voor de uitvoe ring van de bedoelde steunmaatregelen noodzakelijk wordt geacht. Het ligt in de bedoeling, dat de Land- bouw-Crisis-Organisatie, die in iedere pro vincie is ingesteld, de uitvoering van de telling in haar gebied zal regelen. Hiertoe zullen door deze organisaties tellers wor den rondgezonden, die ter zake kundig zijn en die de verzamelde gegevens op de daarvoor bestemde formulieren zullen in vullen. De betrokken land- en tuinbouwers zul len na het verstrekken van de gegevens, deze met him handteekening dienen te be krachtigen. Weigering om de gevraagde gegevens te verstrekken of om het formulier dat over eenkomstig gedane opgaven is ingevuld te onderteekenen, stelt den betrokken land- of tuinbouwer bloot aan tuchtrechtelijke vervolging. Tegelijk met de formulieren, welke de gegevens voor de inventarisatie zullen be vatten, zal aan de land- en tuinbouwers, ter onderteekening voorgelegd worden een aanvrage, waarbij het verzoek wordt inge diend als georganiseerde bij een der pro vinciale Landbouw-Crisis-Organisaties te worden toegelaten. Deze aanvrage zal ingediend moeten wor den door alle land- of tuinbouwers, die een bedrijf uitoefenen, ten aanzien waarvan bij Regeeringsmaatregel als voorwaarde gesteld is of zal worden aansluiting als ge organiseerde bij een der bovengenoemde provinciale Landbouw-Crisis-Organisaties. Als 'zoodanig kunnen reeds genoemd wor den: 1de varkenshouderij 2. de rundveehouderij; 3. de teelt van aardappelen; 4. de teelt van tarwe, rogge, gerst, ha ver, peulvruchten etc.; 5. de tuinbouw; 6. de pluimveefokkerij; 7. de vlasteelt; 8. de boomen- en bloementeelt; 9. de suikerbietenteelt. De bijzondere aandacht wordt er op ge vestigd, dat het reeds zijn van aangeslotene bij één of meer Centrale Crisisorganisaties of bij één of meer Gewestelijke organisa ties, andere dan de hiervoren vermelde provinciale Landbouw-Crisis—Organisaties, de noodzakelijkheid tot aansluiting als ge organiseerde bij deze laatste organisaties niet doet vervallen. Ieder, die een der hier bovengenoemde bedrijven uitoefent, zal, wil hij in staat gesteld worden zijn bedrijf voort te zet ten, een aanvrage tot toelating als georga niseerde bij een der nieuwe provinciale Landbouw-Crisis-Organisaties moeten in dienen. Mocht de betrokken land- en tuinbouwer hieraan niet voldoen, dan zal deze van de steunmaatregelen, welke ten behoeve van zijn bedrijf worden getroffen, uitgesloten blijven. PRIJS TAXE-GEDEELTE VAN CONSUMPTIE-MELK. Voor periode 1319 Mei. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 13 Mei tot en met 19 Mei de prijs voor het taxe-gedeelte van consumptiemelk, gekocht op regeeringscon- tract, is bepaald op 4 3/4 cent per liter, met dien verstande, dat voor melk van de eer ste klasse deze prijs wordt verhoogd met de kwaliteitspremie en voor die van de derde klasse verminderd met de kwaliteits afdracht van 1/4 cent. De afdracht op andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2 cent -per liter. SPORT SCHAKEN OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Eerste grootste simultaan-séance in Nederland ten behoeve van het N.C.W.S. De eerste groote simultaan-séance, waar van onlangs sprake was, is thans definitief bepaald op 30 Mei a.s. in het Carlton Hotel te Amsterdam. Er zal gespeeld worden aan ongeveer 300 borden. De Sknuitaan-spelers zijn uitslui tend Nederlanders. Iedere simultaan-speler zal ongeveer 20 borden krijgen waartegen hij heeft te spelen. De onderlinge verhou ding wordt zooveel mogelijk geregeld, zoo dat alle simultaanspelers ongeveer een ge lijk aantal hoofdklasse-, eerste, tweede en derde-klasse spelers tegen zich zullen krij gen. Den deelnemers wordt beleefd ver zocht, des avonds om half acht aanwezig te zijn. De deelnemingen worden behandeld m de volgorde waarin zij binnen komen. Aan meldingen 'kunnen geschieden bij den heer Th. M. E. Lifcet, Amsteldijk 69, Amsterdam, met opgave welke klasse men speelt. Deelnemers hebben vrij toegang, doch moeten het donatiefonds steunen met een minimum bedrag van 0.50. Als bijzondere attractie zij hierbij ver meld, dat Dr. M. Eu we simultaan zal spelen tegen de leden van het eere-comité en de verschillende sub-comité's in den laaide. Alle fïnancieele voordeden, die uit dezen massa-kamp voortvloeien, zullen in de kas komen van het Nationaal Nederlandsch Co mité Wereldkampioenschap Schaken (N.C. W.S.). ATHLETIEK BELANGRIJKE WEDSTRIJD OP DE SINTELBAAN TE AMSTERDAM. De trialmeet tusschen de ploegen van A.V. „1923", Haarlem en het Haagsche Vlug en Lenig op Zondag 13 Mei a.s., be looft bijzonder interessant te worden. Hoe wel de samenstelling der ploegen nog niet geheel bekend is, zullen de deelnemende vereenigingen hun beste krachten in het strijdperk brengen, waardoor verscheide ne bekende athleten van de partij zullen zijn. Zoo zal Mesman Schultz in de gelegen heid komen om op de'110 M. horden re vanche ie nemen op de nederlaag, die de Haarlemmer Wim Kaan hem j.l. Zondag bezorgde, welke laatste athleet toen gedeci deerd won. Ook Van Rijn van '23 zal wraak kunnen nemen op de nederlaag, die de V. E.L.'er Klasema hem op de openingswed strijden toebracht. In dezen strijd zal ech ter de kampioen Sierhuis ('23) een hartig woordje meespreken. Van dén Berge trekt ook weer eens de spikes aan en zal in de estafette de kleu ren van Haarlem verdedigen. Voorts zijn onder de deelnemers Van Beveren en Houtman, de beide snelle sprinters van '23, dr. Selman, eveneens van '23, de Haarlem mers Blik, Van der Booren, Scherpenhui- zen, Van Welsenes, Eijsker e.a. POSTDUIVEN De Zwaluw (Voorschoten) Wedvlucht van Vilvoorde (België). Af stand 129.110 K.M. In concours 169 dui ven. De prijzen werden behaald als volgt: H. van der Meer te Veur 1, 9e prijs, W. Köhne te Veur 2e, 5e, 11e, 20e, 24e en 31 pr., F. Ie Mair, 3e, 4e en 21, J. v. d. Els- kamp,, 6e, 7e, 10e, 17e en 22e, A. de Graaf 8e, 16e, 26e, 29e en 34e, B. Versteegen 13e, A. Oudshoorn, 12e, G. van Adrichem 14e, 15e, 19e, 23e, 25e en 27e, J. van den Burg 18e, 28e en 32e, C. Zwaan 30e en J. Slui ter 33e pr. (allen Voorschoten). De lossing geschiedde des voormiddags te 8 uur. De le vogel werd geconstateerd te 9 uur, 34 min. en 17 sec. en de laatste vogel te 9 uur 48 m. 48 sec. De le vogel maakte een snelheid van 1369.3 meter per minuut. STADSNIEUWS KAMER VAN KOOPHANDEL In de mooie Raadszaal van Sassenheims gemeentehuis heeft gisteren de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland een vergadering gehouden. In de morgen uren werd het bureau der Kamer ontvan gen door de beide wethouders en den ge meentesecretaris. (De burgemeester was verhinderd aanwezig te zijn). Weth. War- naar sprak een hartelijk welkomstwoord, dat door den voorzitter der Kamer, den heer D. ten Cate Brouwer, werd beant woord. In den loop van den ochtend kwamen vertegenwoordigers van verschillende or ganisaties hun opwachting maken en met 't Bureau der Kamer besprekingen te voeren Des middags te half 3 werd de openbare vergadering gehouden. Na opening der vergadering herdacht de voorzitter, de heer D. ten Cate Brou wer, het overlijden van H.M. de Koningin- Moeder. De notulen werden goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van de Nederlandsche Spoor wegen, dat aan het verzoek der Kamer om de spoortreinen uit de richting Den Haag en Haarlem gelijktijdig te Leiden te doen aankomen, niet kan worden voldaan. De Kamer zal zich nu tot de trammaatschap pijen wenden, met het verzoek een betere aansluiting op de treinen te doen bewerk stelligen. Van de Ned. Spoorwegen was voorts be richt binnengekomen, dat voldaan zal wor den aan het verzoek der Kamer om de bestrating in den overgang aan den Hoo- gen entden Lagen Morschweg te Leiden te verbeteren. Door het Bureau der Kamer zullen po gingen worden aangewend om te voorko men, dat het goederenstation Hazerswoude zal worden opgeheven. Besloten werd een uitvoerig adres te zenden aan Z. Ex. den Minister van Eco nomische Zaken inzake Evenredige Vrachtverdeeling en Vaste Relaties in het bijzonder. In dit adres wordt vooral de aandacht gevestigd op de moeilijkheid van het varen voor de vaste relaties en de lange wachttijden der schippers. Besloten werd een adres te zenden aan Ged. Staten van Zuid-Holland inzake ver zoek der Ned. Spoorwegen tot opheffing van autobuslijnen in verband met de a.s. opening van de spoorlijn GoudaBoskoop Alphen. Het ades luidt als volgt: „De tegenwoordig door de Nederland sche Spoorwegen gevolgde tactiek om verschillende halten en zelfs zoo mogelijk geheel spoorwegtrajecten te laten ver vallen, is volgens de Kamer een sterk sprekend symptoom -dat het personenver voer zich definitief in andere banen gaat bewegen dan voorheen. Dit staat voornamelijk daarmede in ver band dat bus-reizigers gelegenheid hebben om overal langs den weg, welke de bus rijdt, in te stappen, terwijl de spoorweg stations zich vaak ver buiten de kom van het dorp bevinden. Voor lange afstanden moge dit van minder bezwaar zijn, bij korte trajecten is dit voor velen een reden om aan de autobus boven den spoortrein de voorkeur te geven. Voorts verbinden autobuslijnen tal van gemeenten en gedeelten van gemeenten die niet voor verbinding per spoor in aanmerking komen. Met deze feiten voor oogen heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland zich op het standpunt ge steld, dat spoorweg noch autobus hun doel in zichzelf hebben, maar dat beiden de belangen van volk en maatschappij moeten dienen. Hoezeer de Kamer dan ook hoopt, dat het de Nederlandsche Spoorwegen moge gelukken om de groote tekorten mogelijk geheel weg te werken, toch meent zij dat het reizend publiek hiervan niet al te zeer de dupe mag worden. Dit zou h.i. ontwij felbaar het geval zijn indien uit hoofde van de opening van de spoorlijn Gouda Alphen a. d. Rijn aan de in het schrijven der Spoorwegen genoemde autobuslijnen het voortbestaan onmogelijk zou worden gemaakt. Gezien het te dezer zake gedetailleerd uitgewerkte adres hetwelk, naar de Ka mer werd bericht, door bijna alle bij deze lijnen betrokken Gemeentebesturen Uw College zal worden toegezonden, zal de Kamer er zich van onthouden op detail punten in te gaan. Ondanks het vorenstaande zou zij het echter onjuist achten het verzoek der Ne derlandsche Spoorwegen zonder meer van de hand te wijzen. Om aan de Nederland sche Spoorwegen volle recht te laten we dervaren, meent zij, dat het wenschelijk is eenigen tijd beide vervoergelegenheden naast elkander te laten voortbestaan. Na b.v. een jaar zal het ongetwijfeld beter mogelijk zijn te beoordeelen of en zoo ja om welke redenen het gewenscht wordt dat een der vervoersgelegenheden verdwijnt en of het belang van het rei zend publiek toelaat dat aan die wen- schen wordt toegemoet gekomen. Zij veroorlooft zich mitsdien Uw College te vei'zoeken de ontwikkeling der zaken voorloopig aan te zien. Ongetwijfeld zal in een later stadium met meer kennis van zaken en op juister en rechtvaardiger motieven, het in te ne men standpunt kunnen worden bepaald". Ten slotte werd, na eenige discussie, be sloten een adres te zenden aan den Minis ter van Financiën inzake heffing van be lasting op besloten vennootschappen. Volgens de Memorie van Toelichting is de strekking inzonderheid het paal en perk stellen aan het misbruiken van den rechtsvorm dér naamlooze vennootschap pen, waardoor bepaalde bedragen welke bij een normale uitkeeringspolitiek belast zouden worden, aan de werking der in komsten- en andere belastingen worden onttrokken, terwijl men veelal toch wegen weet te vinden om de winsten feitelijk naar de aandeelhouders te laten afvloeien. Met de hier omschreven strekking kan de Kamer zich geheel vereenigen. De werking van de wet blijkt echter hiertoe niet beperkt te zijn gebleven. Ook tal van gevallen, waarin van misbruik geen sprake is, zullen onder deze wet worden gebracht, terwijl naar de meening der Kamer de schade, welke de getroffen onderneming en het geheele Nederlandsche bedrijfsle ven door de voorgestelde regeling zal lij den, vele malen grooter zal zijn dan de voordeelen welke voor de schatkist uit deze wet zullen voortkomen. Gevolg van deze wet zal zijn dat naam looze vennootschappen, die als besloten zijn of kunnen worden aangemerkt, niet langer voldoende zullen reserveeren, waar door in moeilijke tijden liquidatie vaak onvermijdelijk zal zijn met al de funeste gevolgen daarvan voor het economische en sociale leven. Groote moeilijkheden met aandeelhouders, vaak familieleden of an dere relaties, zullen niet kunnen uitblij ven. Deze zullen toch belasting moeten be talen voor rente die zij niet hebben ont vangen en vaak nooit zullen ontvangen. Tal van ondernemingen hebben zich alleen door veel te reserveeren van onbe- teekenende bedrijven tot flinke onderne mingen kunnen ontwikkelen, zonder dat het echter mogelijk is om deze reserves ooit weer uit het bedrijf te halen. Het in dienen van het wetsontwerp is voor de Kamer zelfs eenigszins onbegrijpelijk daar ook Uwe Excellentie zal moeten toegeven, dat als het ontwerp reeds vele jaren gele den wet was geworden, het Nederlandsche bedrijfsleven de tegenwoordige crisis nog zeer veel slechter dan thans zou hebben kunnen trotseeren. Zeer ernstig bezwaar acht de Kamer ook gelegen in het feit, dat een kapitaal krachtige meerderheid van aandeelhou ders een niet kapitaalkrachtige minderheid zeer kan dupeeren door alle winst te re serveeren, waardoor over de niet uitge keerde winst belasting moet worden be taald. Is deze niet-kapitaalkrachtige min derheid niet in staat deze op te brengen, dan zal in vele gevallen niets anders res ten dan de aandeelen aan de kapitaal krachtige meerderheid te verkoopen. Wel meent de Kamer zich de algemeene opmerking te mogen veroorloven, dat het h.i. niet juist is door steeds meerdere be lastingen op het bedrijfsleven als de on derhavige het budget sluitend te maken. De doorgaande verzwaring van den belas tingdruk is, na de verschillende zoo zware nieuwe belastingen, die den laatsten tijd ons volk - zijn opgelegd, voor ons bedrijfs leven niet langer meer te dragen. De Kamer hoopt derhalve dat Uwe Ex cellentie bereid zal zijn het bovengenoem de wetsontwerp weer in te trekken. De heer Van der Laan bracht verslag uit van de algemeene vergadering der Ne derlandsche Bloembollen Exporteurs Cen trale. De voorzitter deelde mede, dat des mor gens een deputatie van bloembollenhande laren bij het Bureau der Kamer had aan gedrongen de stoot te geven tot instelling van een contact-commissie in de Bloem bollenstreek, waardoor bij dreigende liqui datie van bedrijven geadviseerd kan wor den, indien mogelijk, de liquidatie op te schorten. De heer Van Zonneveld schetste uitvoe riger de taak van een dergelijke commis sie. Deze taak zou zuiver adviseerend zijn. Ook de heer Van der Laan stemde met de instelling van zulk een commissie in. Spr. wees hierbij op het gebeurde met de veiling te Beverwijk. Ook de voorzitter juichte de instelling van zulk een commissie van hooggeplaat ste personen toe. De heer De Gooyer ondersteunde dit denkbeeld van harte. Bij nadere bespreking kwam tot uiting, dat de commissie niet alleen voor bloem- bollenbedrijven advies zal geven. Het zal echter niet de bedoeling zijn, dat de com missie voor iedere bedreigde zaak in de bres springt, doch alleen wanneer bij de verdwijning ervan het algemeen belang schade lijdt. Het bureau werd gemachtigd het denk beeld dezer commissie nader uit te wer ken. Bij de rondvraag bracht de heer Meyers ter sprake de tramlijn op de Haarlemmer straat, Wegens de grondwerkzaamheden is eenigen tijd de tramdienst van de H.T.M. vervangen door een autobusdienst. De winkeliers dezer straat zouden het zeer toejuichen, indien de H.T.M. ertoe kon be sluiten, bij het ten einde loopen der concessie, de tramlijn om te zetten in een autobusdienst. De voorzitter zeide, bespreking van deze aangelegenheid toe. Op verzoek van den heer Van Appel zal de Minister nogmaals in herinnering wor den gebracht het adres, dat de Kamer 4 maanden geleden heeft gezonden inzake navordering tabaks-accijns op sigaretten. De heer Meyers wees nog op de vele tentoonstellingen te Leiden en vroeg of de Kamer geen invloed kan aanwenden, dat deze juist worden opgezet. De voorzitter nam van deze aanwijzing gaarne nota. De voorzitter bracht tenslotte dank aan het gemeentebestuur van Sassenheim voor de gastvrijheid. VERMIST MEISJE AANGEHOUDEN. Sedert 30 April werd in Den Haag ver mist Adelheid Josefina Visser, geboren te Weenen, 19 Juli 1919. Zij was de ouderlijke woning ontloopen met medeneming van een bedrag van 40. Dit meisje is hedennacht hier ter stede aangehouden en door de politie naar Den Haag teruggebracht. DE DEMONSTRATIE VAN FOK- EN MESTVARKENS. De bekroningen. Tijdens de demonstratie- en verkoopdag van fok- en mestvarkens, die gisteren van wege de vereeniging van varkensfokkers en mesters op de Leidsche Veemarkt is ge houden zijn door de jury bestaande voor de afdeeling fokvarkens uit de heeren Ir. J. S. Swierstra te Utrecht, F. J. Parlevliet te Nieuwenhoorn, Ir. v. d. Hoonaard te Abbenbroek, S. de Jong Sz. te den Haag en J. A. v. d. Schans te Drongelen en voor de afd. Mestvarkens uit de heeren L. J. Persoon te Lisse, L. Smit te Hazerswoude en Th. v. d. Meer te Leiden, de volgende bekroningen toegekend. Groep I (Beeren) Klasse A (Beeren geboren voor 1 Jan '33) le pr. Stichting Endegeest te Oegstgeest, 2e pr. J. W. Bon- da, Oegstgeest, 3e pr. J. C. Wooning te Bergschenhoek, eerv. verm. J. C. Wessc- lingh te Zoeterwoude en J. H. Groenewe- gen te Zoetermeer. Klasse B (beeren ge boren tusschen 1 Jan '33 en 1 Juli '33): le pr. C. Roest te Heenvliet, 2e pr. J. W. Bon- da, Leiden, 3e pr. J. C. Wesselingh te Zoe terwoude en J. Groenewegen Hz. te Zoe termeer, eerv. verm. J. C. Wooning te Berg schenhoek. K1 a s s e C (beeren geboren na 1 Juli 1933): le pr. C. van Tol te Rijnsa- terwoude, 2e pr. T. Byrger Tz. te Reeu- wijk, 3e pr. A. van Bergen te Zevenhui zen, eerv. verm. A. Reyneveld te Koude kerk, P. Bons te Brandwijk en A. van Ber gen te Zevenhuizen. Groep II, kennelijk drachtige zeugen. Klasse A (kennelijk drachtige zeugen geb. voor 1 Jan. 1932): le pr. P. Zandvliet te Hazerswoude, 2e pr. B. v. d. Poel te Hazerswoude, 3e pr. A. Uitdenbogaard te Zegwaard. Klasse B (kennelijk drachti ge zeugen geboren tusschen 1 Jan. 1932 en 1 Jan. 1933): le pr. C. den Hertog Pz. te Alphen a. d. Rijn, 2e pr. C. A. van Dam te Hazerswoude. Klasse C (kennelijk drachtige jonge zeugen geboren na 1 Jan. 1933): le pr. T. Burger Tz. te Reeuwijk, 2e pr. C. Roest te Heenvliet, 3e pr. „Ende geest" te Oegstgeest en P. Zandvliet te Ha zerswoude. Groep III (Zeugen met biggen)K1 a s- se A (Zeugen geboren voor 1 Jan '33): le pr. J. W. Bonda Leiden, 2e pr. C. de Jong, Noordeloos, 3e pr. A. Uittenboogaard te Oegstgeest, eerv. verm. „Endegeest" te Oegstgeest. Klasse B. was niet aanwezig. Groep IV (Jonge niet drachtige zeu gen). Klasse A (geboren voor 1 Nov. '33): le pr. A. van Bergen te Zevenhuizen, 2e pr. dezelfde, 3e pr. dezelfde, eerv. verm. dezelfde. Klasse B (geboren na 1 Nov. '33): le pr. T. Burger te Reeuwijk, 2e pr. J. C. Wooning te Bergschenhoek, 3e pr. G. H. Rotteveel te Oude Wetering. Groep V (vier nakomelingen van één beer): le pr. P. Sche'er te Reeuwijk, 2e pr. Wed. N. Schrama te Voorschoten," 3e pr. A. Bons te Brands wijk, eerv. verm. C. Roest te Heenvliet. Groep VI '(vier nakomelingen van één zeug): le pr. Wed. N. Schrama te Voor schoten, 2e pr. C. Wassenaar te Noordwijk, 3e pr. dezelfde. Afd. Mestvarkens. Groep A (varkens van 80100 kg.): le pr. H. v. d. Hulst te Alphen a. d. Rijn, 2e pr. A. Uitten boogaard te Oegstgeest, Groep B (var kens van 100140 kg.): le pr. J. W. Bonda, Leiden. Groep C (varkens van 140130 kg.): le pr. J. W. Bonda, Leiden, 2e pr. C. Wassenaar, Noordwijk. Groep D (var kens zwaarder dan 180 kg.): le pr. A. Blok land te Hoornaar, 2e pr. en 3e pr. J. W. Bonda te Leiden, eerv. verm. D. van Leeu wen te Nieuwveen en P. Heemskerk te Rijp wetering. ALS HET ZWEMSEIZOEN NADERT. Dan vragen de oude, getrouwe bezoe kers van de zweminrichting aan den Hoo- ge Rijndijk zich ongetwijfeld af, hoe het thans in deze zweminrichting gesteld is met „de ziekte van Weil". Daarover kunnen we het volgende me- dedeelen. Er is maandenlang door de af deeling van Gemeente-reiniging gewerkt om het rattengevaar te bestrijden. In de af- geloopen maand zijn er herhaalde proeven genomen om te zien, of er nog ratten in of rond de zweminrichting aanwezig waren en naar wij van den directeur der Gemeen tereiniging vernamen, kwam men hierbij tot de conclusie, dat alle ratten wel ver dwenen moeten zijn. We gelooven dan ook gerust te mogen zeggen, dat er tegen het zwemmen in deze inrichting geen gevaar voor besmetting meer bestaat. Tenslotte vestigen we nog even de aan dacht op hetgeen dr. P. H. van Thiel in de voorjaarsvergadering van de Ned. Vereeni ging voor Microbiologie over de wijze van infectie bij deze ziekte gezegd heeft: Bekend is, dat de verwekker van de ziek te van Weil zoowel door de-huid, vooral, wanneer deze beschadigd is, als door de slijmvliezen, ook door die van het spijs verteringskanaal vóór de maag het men- schelijk lichaam kan binnendringen. Het is echter niet bekend, op welke wijze de besmetting het meest en het gemakkelijkst plaats vindt. Ten einde hierover eenigszins nader te worden ingelicht, heeft spr. een aantal proeven bij caviae en wilde ratten ingesteld. Op grond hiervan meende hij, dat het door den neus opgesnoven water bij het zwemmen naar alle waarschijnlijk heid een grootere besmettingskans ople vert dan het water, dat wordt ingeslikt. Jhr. dr. J. J. Von Schmid, privaat-docent aan de Universiteit alhier, is uitgenoodigd om in de laatste week van Augustus als buiten]andsch spreker in de Vlaamsche Universiteit te Gent de vacantie-cursus te openen. Hij zal drie colleges geven over de sociale wijsbegeerte van Rousseau.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9