WOENSDAG 9 MEI 1934 DE LEIDSCHE COURANT fWEEUE BLAD. PAG. 5 BUITENLAND VOLKENBOND. PUTSCH-PLANNEN IN HET SAARGEBIED Een brief van den president der regeeringscommissie Het Saargebied staat op het oogenblik nog onder bewind van een Volkenbonds commissie, doch zal volgend jaar bij ple bisciet zelf zijn toekomst bestemmen. In verband met dat a.s. plebisciet zijn in Duitschland reeds verscheidene demon straties gehouden en in het Saargebied zelf neemt de spanning ook merkbaar toe. Er loopen zelfs geruchten over Putsch plannen, welke zoo ernstig zijn, dat de president van de regeeringscommissie, de Engelschman Knox, gemeend heeft den Volkenbond ervan op de hoogte te moeten stellen. In een brief aan den secretaris generaal schrijft hij o.a. dat sedert eenigen tijd in het Saargebied geruchten in omloop zijn, welke spreken van de mogelijkheid van een „Putsch" tegen het huidige Saar- regiem. Deze geruchten hebben betrekking op extremistische elementen en zijn nu eens uit deze, dan weer uit die bron af komstig. De regeeringscommissie, welke, zonder tot nu toe al te veel gewicht aan deze geruchten toe te kennen, zich er toe heeft fcfepaald hun oorsprong vast te stellen met de onvoldoende middelen, waarover zij beschikt ziet zich genoopt er grooter aandacht aan te schenken. De geruchten duiken inderdaad steeds meer op, komen via de meest verschillende kanalen tot de regeeringscommissie en worden in zoover re ook concreter, daar zij den vorm aan nemen van plannen, die misschien buiten sporig toeschijnen, doch waarvan de ver wezenlijking niet meer naar het rijk der zuivere fantasie kan worden verwezen. Overigens moet de onafgebroken agitatie, welke ten doel heeft zekere elementen bij de politie terug te krijgen, deze bezorgd heid nog versterken. Het zal den Raad niet ontgaan, dat alle Putschplannen, wanneer zij inderdaad be staan, slechts bij uiterste geheimhouding kunnen worden uitgewerkt. De regeerings commissie heeft zeer zeker geen zeker be wijs, dat deze plannen werkelijk bestaan. Hoe het ook zij, wanneer zulke plannen beraamd zouden zijn, is zij er van over tuigd, dat een der meest effectieve midde- en om een verwezenlijking te verhinderen of deze geruchten tot zwijgen te brengen, daar zij een reeds opgewonden openbare meening nog verier opwinden, is, den Volkenbond er openlijk over te onderrich ten, daar de Saarregeering den Volken bond in het Saargebied vertegenwoordigt. DUITSCHLAND. DE DEMONSTRATIES TE WURZBURG Een schrijven namens den Paus Naar aanleiding van de herhaalde de monstraties tegen den bisschop van Würz- burg heeft kardinaal-staatssecretaris Pa- cellie in opdracht van den H. Vader, het volgend schrijven aan Mgr. Ehrenfried gezonden: „Excellentie, In opdracht van den H. Vader heb ik de eer Uwe Hoogwaarde Excellentie mede te deelen, dat Zijne Heiligheid ten zeerste bedroefd is over den smaad en beschim ping, waaraan Uwe Hoogwaardige Excel lentie voortdurend hebt blootgestaan, waardoor zoowel Uw persoon als Uw bis schoppelijk ambt en daardoor ook de Plaatsbekleeder van Christus en Zijn her dersambt getroffen werden. De Heilige Vader gevoelt zich één met Uwe Excellen tie en Zijn hart is vervuld met grooten troost over Uwe waardige bisschoppelijke houding, alsmede over de bijzondere blij ken van liefde en trouw, die Uwe beminde diocesanen U bewezen hebben. De H. Vader rekent er op, dat de re- geerings-autoriteiten onomwonden als haar meening zullen te kennen geven," dat zij een dergelijk optreden ten strengste af keuren en dat alle pogingen in het werk zullen worden gesteld, om de ziel van het katholieke volk iedere verdere gerechte verbittering en teleurstelling te besparen. Als onderpand van sterkte schenkt de H. Vader aan Uwe Excellentie, Uwe gees telijkheid en ook aan Uwe diocesanen van ganscher harte den Apostolischen Zegen. De regeering maakt er een eind aan. Door de nationaal-socialistische gouw leiding van Mainz-Franken is in verband met dit alles de volgende verklaring ge publiceerd: „Aan de inwoners van Würzburg! Van zekere zijde is gepoogd, om de her haalde demonstraties voor het bisschop pelijk paleis, vooral de laatste, die een zuiver kerkelijke aangelegenheid betrof, uit te leggen als een politieke demonstra tie. De gouwleiding verklaart echter hier bij, dat zij, om dergelijke gevallen in de toekomst te verhoeden, iedere demonstra tie met kracht zal onderdrukken. De nationaal-socialistische staat kan bo vendien niet dulden, dat er buiten hem om, maatregelen worden getroffen, of dat geïnteresseerde kringen pogen op zijn be sluiten en maatregelen invloed uit te oefe nen. De regeering zal daarom in gevallen, waarin dit noodzakelijk mocht blijken, doelbewust in het streven naar den tota len staat, zelf zijn onbeïnvloedbare maat regelen treffen. MEER CRITIEK GEWENSCHT. De rijksminister van Propaganda, dr. Göbbels, heeft binnen het kader der rijks perswet eenige aanvullende instructies uit gevaardigd met betrekking tot de kwestie der vrijheid van drukpers. In deze instruc ties wordt o.m. het volgènde gezegd: 1. Voor zoover niet belangrijke motle ven een andere regeling vereischen, dient de berichtgeving over openbare bijeenkom sten aan de bladen zelf te worden overge laten. In den regel moet ervan worden afge zien, de publicatie van redevoeringen in den officieelen tekst vpor te schrijven. 2.Voor zoover de belangen van den staat dit toelaten, moet worden afgezien van uitsluiting der pers van bijeenkomsten. Het verbod, berichten te publiceeren over bepaalde gebeurtenissen, moet uitzonde ring blijven. 3. Ten aanzien van den redactionee- len arbeid der Duitsche bladen zal voort aan als richtsnoer gelden, dat hun binnen de perken der rijksperswet zooveel moge lijk speelruimte wordt gelaten. De voor keur dient te worden gegeven aan vrijen commentaar naar eigen gezichtspunten. Derhalve zal ook voor een zoo groot mo gelijk aantal vraagstukken het uiten van een eigen opvatting worden vrijgegeven. Dr. Göbbels heeft deze nieuwe instruc ties op het gisteren begonnen eerste natio naal-socialistische perscongres medege deeld. In aansluiting aan de voorlezing er van hield de minister een korte rede, waar in hij opnieuw inging op de kwestie der critiek. Hij betoogde, dat hij reeds in een vorige rede de pers „meer moed" heeft toe geroepen. Critiek uitsluitend om der wille van de critiek is echter een onmogelijk iets, aldus Göbbels. Iemand die er een beroep van maakt, critiek te oefenen op anderen, zon der zelf met iets positiefs voor den dag te komen, zoo iemand heeft een beroep, waarvoor men maar weinig achting kan koesteren. Critiek dient met een positieve prestatie gepaard te gaan. Spreker wees er op, dat hij aan de critiek op zijn redevoe ringen steeds den vrijen loop heeft gelaten, wanneer zij afkomstig was van iemand, die het oprecht meende en die eerlijk zocht naar een oplossing voor de problemen, waarvoor Duitschland zich op het oogen blik ziet geplaatst. ENGELAND. MEENINGSVERSCHIL IN DE REGEERING. Inzake de Ontwapeningskwestie. In den boezem van het Engelsche kabi net schijnt een ernstige crisis te zijn ont staan als gevolg van een fundamenteel meeningsverschil inzake het Ontwape ningsprobleem. De ministers van oorlog en van buitenlandsche zaken zijn van mee ning, dat Engeland genoeg gedaan heeft en willen den dingen thans him vrijen loop geven. Een ander deel van het kabinet o.w. MacDonald, lord Halifax, lord Sankey, e.a. wenschen, dat nog verdere pogingen ge daan zullen worden, om een, als is het nog zoo beperkte, overeenkomst te bereiken. Deze ministers zijn bereid, zoover mo gelijk te gaan, teneinde aan de Franschc eischen naar veiligheid tegemoet te komen. De meerderheid van het kabinet is echter tegen nieuwe verplichtingen in Europa. JAPAN. DE JAPANSCHE CONCURRENTIE. Het Engelsche memorandum kalm opgenomen. In Japan wordt het Britsche memoran dum inzake de Britsche afweermiddelen tegen de Japansche concurrentie nogal kalm opgenomen, wellicht omdat men van meening is, dat de Japansche goederen moeilijk van de afzetgebieden in de tro pen kunnen worden uitgesloten, aangezien de inlanders er grage koopers van zijn. Het totale bedrag van den Japanschen uitvoer naar de Engelsche kolonies is wel is waar aanzienlijk, maar men meent, dat het verlies niet groot zal zijn en gecompen seerd zal worden door den grooteren afzet in Zuid-Amerika en Mandsjoekwo. ZUID-AMERIKA. GEEN WERKLOOSHEID MEER IN CHILL Steun nog slechts uit particuliere bron. De Chileensche regeering heeft officieel medegedeeld, dat het werkloosheidvraag- stuk in Chili is opgelost. De arbeiders kun nen hier niet langer zeggen, dat zij geen arbeid kunnen vinden. Met ministerie van werkloosheid zal ge sloten worden en de ondersteuning zal worden overgelaten aan particuliere lief dadigheid. Twee jaren geleden bedroeg het aantal werkloozen hier 200.000; in April van dit jaar was dit aantak gedaald tot 40.000. en nog steeds neemt het af. Van de 32 millioen gulden welke als „werkloozen-belasting" op de salarissen werden geheven, was slechts acht millioen noodig voor ondersteuning. De rest werd aan andere doeleinden besteed. (Götz) BUITENL. BERICHTEN. ROUW IN DE DUITSCHE MIJNEN. Om de ramp te Buggingen, Naar aanleiding van het mijnongeluk te Buggingen in Baden heeft Stein, de rijks- leider der bedrijfsgemeenschappen, na mens de afdeeling Mijnbouw en de natio naal-socialistische bedrijfsorganisatie in Zuid-Westfalen een condoleantietelegram gezonden aan de directie en de nagelaten betrekkingen der 86 verongelukte mijnwer kers. De organisatie der Duitsche mijnwer kers en het geheele Duitsche arbeidsfront, aldus het telegram, treuren om de te Bug gingen omgekomen kameraden, die hun le ven op het veld van den arbeid hebben ge laten voor het Duitsche vaderland en de Duitsche volksgemeenschap. Ter leniging van den eersten nood heeft Stein aanzien lijke bedragen ter beschikking gesteld. Alle mijnen in het Roergebied zullen tot Woens dag de vlaggen halfstok hijschen. Inmiddels heeft de Pruisische minister van Economie en Arbeid instructies uitge vaardigd over de toelaatbaarheid van elec- trische installaties in het mijnbedrijf. Vol gens deze bepalingen bestaat er geen be zwaar tegen den aanleg van electrische ge leidingen in mijnen en mijngangen, behal ve daar waar het gevaar voor mijngasont- ploffingen bijzonder groot is. Zoo veel mo gelijk dient in het geheele mijnbedrijf te worden gestreefd naar het gebruik van te gen mijngas beschermde electrische machi nes, transformatoren en gereedschappen. Waar veel gebruik wordt gemaakt van electriciteit, acht de minister het absoluut noodzakelijk, dat wordt overgegaan tot de aanstelling van electro-technische inge nieurs, omdat het alleen onder hun acade misch geschoolde leiding mogelijk zal zijn, er voor te zorgen, dat de electrische instal laties niet na verloop van eenigen tijd toch gevaar gaan opleveren voor mijngasont- ploffingen. Dit hangt in de eerste plaats af van de juist installatie, deskundige be diening en zorgvuldige controle. WEER EEN GROOTE BRAND IN POLEN 27 boerenhoeven in asch gelegd. Uit verschillende deelen van Polen ko men dagelijks berichten binnen over bran den van grooteren en kleineren aard. In het plaatsje Straszew nabij Warschau zijn 27 boerenhoeven in asch gelegd. Bii- na de geheele veestapel kwam in de vlam men om. In de staatsdomeinen van Oost Galicië heeft een brand 27 H.A. bosch verwoest. Bovendien werden 1200 kubieke 'meter brandhout en 4 H.A. jonge aanplantingen vernield. HEVIGE BRAND IN ROEMEENSCHE STAD. In de stad Kampolung in Roemenië is gistermiddag brand uitgebroken, waardoor alle telefoon- en telegraafleidingen werden vernield, zoodat het niet mogelijk was, ver binding met andere plaatsen te verkrijgen. Als gevolg van den krachtigen wind en gebrek aan water breidde het vuur zich voortdurend uit, zoodat tegen den avond in het centrum der stad reeds 50 huizen in lichtelaaie stonden, w.o. dé voornaamste, historische gebouwen. Een museum en een ziekenhuis zijn reeds geheel in de asch gelegd. Onder de patiënten brak een pa niek uit, doch men slaagde er in, allen in veiligheid te brengen. Pas laat in den namiddag kon uit Boeka rest brandweermaterieel naar Kampolung worden gezonden. HUIS BESTORMD DOOR NEW YORKSCHE AGENTEN. Maar de bandiet was verdwenen. In de voorname Flatbush-wijk in Brook lyn heeft zich gisteren 'n wilde schietpar tij op straat afgespeeld. Een gangster was op een melkwagen gesprongen, had den melkbezorger beroofd en was op de vlucht geslagen, waarbij hij op den hem achter volgenden melkbezorger een woest snel vuur opende. Daar het op dat oogenblik buitengewoon druk was op straat, geraak ten honderden volwassenen en kinderen in groot levensgevaar. Een man werd door een schot getroffen en zwaar gewond. Ten slotte verscheen een agent van politie, die met zijn revolver op den bandiet vuurde, die inmiddels op een anderen wagen ge sprongen was. De roover zonk op een gegeven moment naar het scheen door een schot getroffen in elkaar, en riep den agent toe, dat hij zich overgaf. Toen deze echter naderbij kwam, sprong de man plotseling weer op, loste bliksemsnel een schot, dat echter zijn doel miste en verdween in een huis. Een leger van politieagenten met traan- gasbommen, geweren en revolvers gewa pend, werd gealarmeerd. Zij omsingelden het huis, bestormden het en doorzochten het kamer voor kamer. De roover was echter reeds verdwenen. Dit is reeds de vierde schietpartij op straat in New York binnen de laatste 14 dagen. ONDERAARDSCHE GEWELVEN IN LJOEBLJANA. Tijdens werkzaamheden aan de oude vestingwerken van Ljoebljana (Joegosla vië) viel een werkman door een gat m den rotsbodem. Een andere werkman werd aan een touw in het gat afgelaten en vond zijn kameraad ongedeerd zitten op een hoop aarde in een groote rotsholte. Men stelde een verder onderzoek in en ontdek te uitgestrekte gangen en hooge gewelven, uitgehouwen in de rots. Zelfs vond men een bron met helder water. De ouderdom van deze gangen kan wor den vastgesteld uit het feit, dat stalachie- ten en stalagnieten zijn gevormd van on geveer een meter lang. De onderaardsche gewelven zijn gebruikt als schuilplaats voor het garnizoen en de inwoners van de stad in tijden van gevaar. Duizenden men- schen kunnen er gemakkelijk een schuil plaats vinden. De wereld rond in 3X minuut. Een door de telegraafmaatschappij in New York verzonden telegrafische mede- deeling heeft in den recordtijd van drie minuten 46 seconden haar tocht rond de aarde volbracht. Het „dringende" telegram bevatte 24 woorden met inbegrip van de adresseering en de onderteekening. Van New York werd het naar San Francisco getelegra feerd, vervolgens werd het gekabeld naar Sjanghai, door Mongolië, Siberië, Dene marken, Zweden en via den Noordzee-ka- bel naar Londen. Van Londen naar New York ging het over den onderzeeschen ka bel. Het oude record voor de reis van een dringend telegram rondom de wereld be droeg vier minuten tien seconden. Gandhi is geschrokken. Hoewel Gandhi zonder letsel is ontko men aan het auto-ongeluk, einde van de vorige week, besloot hij toch in het ver volg zijn tochten te voet te maken. 1 =3 UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Gemeenteraad uitgesteld. In verband met een lichte ongesteldheid van den bur gemeester werd de vergadering van den Raad, belegd tegen gistermiddag te 1.45 u., uitgesteld tot Vrijdag 11 Mei op denzefden tijd. KATWIJK. Bloembollenveiling. Vermoedelijk zal dit seizoen maar een veiling van te veld staande bloembollen gehouden worden en wel volgende week. Aangezien de ten bate der R.-K. kerk geplante bollen dan zullen worden geveild, zal deze bollenveiling ge houden worden in het Parochiehuis. Processie. Het is dit jaar voor de eer ste maal dat de processie ter gelegenheid van de Kruisdagen gehouden is in de open lucht, n.l. in den tuin achter kerk en pas- I torie. LEIMUIDEN. Door een paard gewond. De arbeider W. werkzaam op den Haarlemschen vuil nisbelt alhier werd door een klap van het paard, welk dier wordt gebruikt voor de kipkarren, zoo ernstig aan het hoofd ver wond, dat overbrenging naar het zieken huis noodzakelijk werd geacht. Naar ver luidt was de toestand zorgwekkend. Vertrokken: J. van Galen naar Woerden. W. Witvliet naar Wassenaar. Ingekomen: M. van der Jagt en ge zin van Uithoorn. G. van Velzen, van Wassenaar. H. A. J. Heuzen van Kat wijk. Overleden: W. Kok wed. van A. den Haan. Geboren: Johannes Cornelis z. van J. Straver en A. G. M. Mollers. Jan zoon van G. van Dam en A. Groenewoud. Gehuwd: C. van Oosterom en E. B. Verburg. ROELOFARENDSVEEN. personalia. Benoemd als assistent bij de directe belastingen alhier de heer J. Vos, uit Coevorden. Sluiting tentoonstelling. De tentoon stelling van door de werkloozen vervaar digde werkstukken is een succes gewor den. Velen hebben deze expositie bezocht, zoodat het bestuur van den R.-K. Volks bond met voldoening hierop mag terug zien. De sluiting droeg een officieel ka rakter en de voorzitter dankte allen die tot het welslagen van deze tentoonstelling hadden medegewerkt. Hij sprak een woord van dank tot de werkloozen voor hun on berispelijk gedrag en de prettige geest ge durende de .afgeloopen maanden. Kap. Meereboer sprak eveneens een dankwoord. De uitslag van de gehouden verloting is dat de prijzen zijn gevallen op de nummers 33, 92, 151, 133, 168, 186, 205, 310, 369, 387, 380, 452, 478, 564 en 569. De prijzen kunnen worden afgehaald bij W. P. van Ruiten. WARMOND. Goede verbetering. Naar wij vernemen zal eerstdaags begonnen worden met de verbreeding van den overweg van het spoor, hetgeen voorzeker een goede verbe tering genoemd mag worden, vooral met het oog op het zeer drukke autoverkeer daar ter plaatse. Een gedeelte van het ma teriaal is reeds aangevoerd. Bollenveiling. De in deze gemeente plaats gehad hebbende bollenveiling ten bate van de R. K. kerk heeft een bedrag opgebracht van 1170. ZÏLK. Motorrijder ramt twee wielrijders. Toen gistermorgen zekeren A. S., beiden wonende te Haarlemmermeer en werk zaam in de zanderij aan de „Corneliabrug" alhier, zich per rijwiel naar hun werk be gaven, werden zij aan den Ruigenhoek aangereden door een van Noordwijker- hout komende motorrijder, genaamd T. die voor een luxe-auto moest uitwijken, die den Delft weg kwam afrijden. De mo torrijder reed „zonder pardon" tegen de wielrijders op, waardoor A. van zyn rij wiel werd gesmeten en wonden aan hoofd en handen bekwam, terwijl S. eveneens omver werd gereden en diens rijwiel ge heel werd vernield. Van het motorrijwiel werd eveneens een en ander vernield, terwijl de bestuur der en een duorijder er met den schrik af kwamen. Dit is het tweede geval in eenige dagen tijds. Het blijkt wel terdege, dat men aan dat gevaarlijke kruispunt alle voorzichtigheid in acht moet nemen. Door den gemeenteveldwachter werd van een en ander proces-verbaal opgemaakt.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5