UIT DE OMGEVING SrNSDAG 8 MEI 193* DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. PAG. 9 DE GLORIE-DAG VAN „FOREHOLTE". Een dochtertje van den voorzitter van de Voorhoutsche Voetbalclub verricht de aftrap, waarmede het nieuwe terrein geopend werd CENTRALE RAAD VAN DEN R.K. VOLKSBOND (Vervolg). Na de pauze werden tot bestuursleden hekozen de heeren P. Dekker, Th. J. H. Mouwens en L. H. van Rooyen. De Centrale Raad ging daarna in gehei me zitting ter bespreking van het inkomen der gesalarieerde bestuursleden. In behandeling kwam daarna het finan cieel verslag, waarover enkele vragen werden gesteld. De verlies- en winstreke ning sloot op een bedrag van ƒ42.325.66. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer W. Steinmetz, werden in orde bevonden. De afd. Zaandam werd uitgenoodigd een lid voor de controle-commissie aan te wijzen. By de begrooting 1934, sluitende op een bedrag van 40.401.22, stelde de afd. Haar lem voor de subsidie aan „Herwonnen Levenskracht" met 100 te verhoogen. De afd. Naaldwijk stelde voor de contributie te betalen. De afd. Wieringen kwam met een voorstel in denzelfden geest. Het H.B. verzette zich tegen contributie verlaging, omdat een zelfs zeer gerin ge verlaging per hoofd, het bestuurs-appa- raat van den Bond geheel in de war zou brengen en dat juist in dezen tijd, nu veel meer werk van het H.B. wordt ge vraagd. Bij de bespreking der begrooting voer den verschillende afdeelingen het woord, onder welke de afd. Boskoop, die voor stelde de 5 pet verlaging van de gesala rieerde bestuursleden te storten in de kas van „Herwonnen Levenskracht", en de afd. Noordwijkerhout, die aandrong toch tot contributie-verlaging over te gaan. De penningmeester, de heer Steinmetz, beantwoordde de sprekers en wees nog maals op het geringe voordeel, dat een con tributie-verlaging voor de leden heeft, ter wijl het voor het H.B. een débacle zou zijn. Het voorstel subsidie „Herw. Lev." te verhoogen met 100 werd door de verga dering niet aangenomen. Een voorstel-Delft de contributie met H cent per week te verlagen werd niet on dersteund. De begrooting werd daarna ongewijzigd vastgesteld. Aan de orde was daarna de verkiezing van een voorzitter. Er waren geen tegen- candidaten binnengekomen. De oude heer Smit verheugde zich over dit feit en wenschte voorzitter Van den Akker met dit bewijs van vertrouwen ge luk. De vergadering stemde met deze woorden in door hartelijk applaus en zong, op voorstel van den heer Smit, het eerste couplet van het Strijdlied ter eere van den voorzitter. De voorzitter, de heer Van den Akker, hoopte het vertrouwen waardig te blijven. In behandeling kwam daarna het voor- stel-Enkhuizen, dat gesalarieerde bestuurs leden geen nevenbetrekkingen bekleeden en zoo deze nevenbetrekking noodzakelijk wordt geacht, 40 pet. van het hieruit voort vloeiende geldelijk voordeel gestort wordt in de Bondskas. De voorzitter lichtte toe, dat geen gesa larieerd bestuurder een nevenbetrekking mag aannemen, tenzij na goedkeuring van het Centraal Bestuur. Meermalen is een beslissing in dien geest genomen. Het H.B. wil hierover gaarne een bespreking ope nen, omdat het niets te verbergen heeft. De afd. Enkhuizen stak van wal ter ver dediging van haar voorstel, doch trok, na toelichting, haar voorstel in. De voorzitter ried aan, wanneer men moeilijkheden heeft, toch eerst juiste in lichtingen in te winnen. De afdeeling Sassenhelm stelde den Centralen Raad voor om het Centraal Be stuur opdracht te geven, stappen te doen bij den Minister van sociale zaken of bij de desbetreffende instanties om wijziging te verkrijgen in de steunregeling voor werkloozen voor wat betreft de z.gji. dub- bel-uitgetrokkenen ongedaan te maken; in het bijzonder voor de bollenstreek. Dit standpunt werd door het Centraal Bestuur in het algemeen onderschreven. Het ontveinsde daarbij echter niet de moei lijkheden om tot de voorgestelde wijziging te komen. Het was gaarne bereid over deze zaak nogmaals in overleg te treden met het Verbondsbestuur. De afd. Sassenheim las in het prae- advies een zekere gelatenheid, om er zich bij neer te leggen. De voorz. noemde deze indruk onjuist. Alle activiteit ten spijt, is het moeilijk wij ziging te verkrijgen, maar in activiteit om verbetering te verkrijgen zal het HJ3. niet versagen. Op de voorstellen van de afd. Zaandam tot instelling van een informatie-bureau en tot instelling van een vacantieoord- fonds werd beslist volgens prae-advies van het H.B. Eenzelfde beslissing werd genomen op het voorstel van de afd. Zwijndrecht. Aan het einde der agenda voerde de ver tegenwoordiger van het R. K. Werklieden verbond, de heer Veldman, het woord, die een pittige opwekking sprak om deel te nemen aan het tijdgebeuren, in optimisme en blijmoedig Godsvertrouwen. Laten wij als één sterk en machtig front op het doel der Kat. arbeidersbeweging aanmarchee- ren. Wij moeten voor de werkloozen op de bres staan, wij moeten ons verzetten tegen de reactie, maar wij mogen daarbij niet uit het oog verliezen de cultureele taak der Katholieke arbeiders: het leeken-apstolaat. Daarna voerde het woord de geestelijk adviseur, Rector Bots, die hulde bracht aan de rustelooze ijver der bestuurders. Het is een groot geschenk, dat wij in dezen tijd zulke bestuurders hebben, die de idealen niet uit het oog verliezen. In de „moderne" arbeidersbeweging heerscht onzekerheid; hun beginselen over klassenstrijd, militai risme, eigendomsrecht worden verloochend. Het ideaal is aan het wankelen gebracht Maar wij hebben ons ideaal niet verloren door alle slagen heen. Het openbaar leven is zich aan het ver anderen. Men is bezig het gemeenschaps leven zóó ten troon te heffen, dat het per soonlijk leven daaraan geheel onderworpen heeft Die nieuwe strooming ziet spr. als iets providentieels als een overgang naar de nieuwe maatschappij van beroeps standen, volgens de richtlijnen van Qua- dragesimo Anno. Spr. verwacht dat wij, Katholieken, gedurende vele jaren ons ideaal zullen moeten handhaven met pri mitieve middelen, zelfs voorziet spr. een tijd, dat de Katholieken hun ideaal zullen moeten handhaven zonder scholen, zónder pers, zónder organisatie, zelfs zonder Kerk. De laatste kandelaar, waarop het licht der geloofs blijft branden is het hart van den mensch. Het zwaartepunt van onze actie moet daarom gelegd worden in zijn actie van mensch tot mensch. Van de organisa ties wordt wel eens gezegd: alleen zijn wij niets, met elkaar zijn wij alles. Men zou dit gezegde óók kunnen omdraaien: met elkaar zijn wij niets, als wij niet allen alles zijn. Een verzameling van nullen vormt slechts een groote nul. Een organisatie krijgt slechts beteekenis, wanneer alle leden door een innerlijke gloed zijn bezield. Wij moe ten allen beheerscht worden door de drift, aan God te geven, wat Hij van ons vraagt en wat Hem toekomt: ons eigen hart. De rector besloot zijn toespraak met de waarschuwing de sociale werkzaamheid niet te doen samensmelten met de politieke. Na korte rondvraag richtte Rector Bots zich nogmaals tot de aanwezigen met een opwekking tot behoud van Katholiek Vo- lendam. Spr. zeide, dat hij in de Kath. Pers eenige artikelen hieraan zou wijden om daarbij steun te vragen voor Kath. Volen- dam, opdat het mogelijk wordt, de botters met een motor uit te rusten en de Volen- dammers aldus buitendijks de vischvangst kunnen voortzetten. De afdeelingen werden nog opgewekt om prentbriefkaarten van Volendam ten verkoop aan te vragen, welke ten bate van Volendam zullen worden verkocht. Vertrouwen in de leiders uitgespot ken De motie-Zaandam, welke in den morgen was ingediend, werd ten slotte in behande ling genomen. Deze motie luidde als volgt: „De Ned. R. K. Volksbond in Centrale Raadsvergadering bijeen op Maandag 7 Mei 1934, kennis genomen hebbende van de, in het orgaan der zich noemende Kath. Democr. Partij, voorkomende verdachtmakingen en beleedigingen van de meest vooraanstaande en beste krachten van de R. K. Arbeiders beweging in Nederland; protesteert ten sterkste tegen deze on waardige en arbeiders-vijandige strijd- methode; spreekt haar vertrouwen uit in hen, die de topleiding vormen der R. K. Arbeiders beweging op sociaal terrein; en besluit deze motie ter kennis te bren gen van het R. K. Werkliedenverbond en van de Katholieke pers". Deze motie werd met donderend applaus aangenomen. Hierna werd de vergadering gesloten. HILLEGOM. Derde lustrum van „St. Petrus". Onder groote belangstelling en met groo te luister heeft gisteren de afdeeling Hil- legom en Omstreken van den Ned. R.-K. Bond van P. T. T.-personeel „St. Petrus" het derde lustrum gevierd. De dag werd begonnen mrt een H. Mis van dankbaarheid te 7 uur in de St. Jo- sephkerk. Onder deze H. Mis naderden bijna alle leden (enkelen waren door ziekte of dienst verhinderd), ter H. TafeL In het priesterkoor prijkt het mooie afdeelings- vaandel met haar zachte kleuren en de beeltenis van St. Petrus. Na de H. Mis had een gemeenschappe lijk ontbijt plaats in hotel „Flora". Aan de uitmuntend verzorgde tafel had den ruim dertig personen plaats genomen, waaronder ook de geestelijke adviseur, ka pelaan J. Merks, die ook de H. Mis van dankbaarheid aan God had opgedragen. Tijdens het ontbijt werd allereerst het woord gevoerd door den voorzitter van de feestcommissie, den heer Van Lierop, die bestuur en leden huldigde voor alles, wat gedurende de 15 jaar van het bestaan der afdeeling was bereikt en tot stand geko men. Een bijzondere hulde werd door spr. ge bracht namens bestuur en comité aan den heer Broxterman, die gedurende de vijf jaar, dat de afdeeling in het bezit is van het Vaandel, de drager en verzorger van het vaandel is. Als blijk van waardeering werd hem een kistje sigaren overhandigd. Vervolgens werd het woord gevoerd door den Geestelijken Adviseur, kapelaan Merks. Hierna sprak de voorzitter van de afdeeling, de heer Heemskerk, die op tref fende wijze het verloop van de 15-jarige periode illustreerde. Des avonds had een groote feestvergade- ring plaats, eveneens in hotel „Flora". Met de leden en hunne vrouwen waren hierbij mede aanwezig de zeereerw. heer pastoor J. J. A. M. Krook van St. Martinus, de geest, adv., kapelaan Merks en kapelaan Ettinger van St. Joseph, bondsvoorzitter, de heer M. van den Broek te Utrecht, Bondspenningmeester de Ruiter van den Haag, een deputatie van de afdeeling den Haag, van de afd. Delft en de afd. Haar lem, Schriftelijke gelukwenschen waren binnen gekomen o.a. van de afdeeling Lei den en van den heer directeur van het P. T. T.-kantoor te Sassenheim. De heer Van Lierop opende den feest avond, waarna bondsvoorzitter van den Broek de feestrede uitsprak. Spr. schetste de afdeeling Hillegom en Omstreken als een der beste van den Bond. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer De Ruiter, lid van het hoofdbestuur en voorzitter van de afdee ling den Haag, door den heer van den Heuvel, namens de afdeeling Delft, terwijl deze spreker tevens de gelukwenschen overbracht namens de vakgroep bestellers Zuid-Holland; door den heer Wassenaar namens de afdeeling Haarlem. Prof. Mellic van Amsterdam verzorgde na het officieele gedeelte, met diens vrouw het komische, bestaande in zang, excentrie ke humor, goochelen en buikspreken. De tusschenpauzen werden gevuld met aar dige attracties. Aan het einde van den avond (te ruim middernacht) sprak de heer van Lierop het slotwoord als dank voor de medewer king. Denk om uw belasting. Ook hier heerscht bij sommigen de verkeerde mee ning, dat het belastingbetalen geen haast heeft. Ofschoon ons bekend is, dat er bij goeden wil met den ontvanger te praten valt, zijn er toch grenzen. Zijn die over schreden, dan loopt het spaak. Dit onder vonden een tweetal personen alhier, van B. en H., wier inboedel gerechtelijk voor belastingschuld verkocht werd. Men zij gewaarschuwd! Fietsendieven. In de Amerikastraat is weer een rijwiel ontvreemd; van de da der (s) geen spoor. NOORDWIJKERHOUT. Benoeming raadslid. De heer J. Pad- ding, kantoorhouder van de posterijen, al hier heeft zijne benoeming als lid van den gemeenteraad van Noordwijkerhout aan genomen, zoodat in de vacature-jhr. Ge vers, is voorzien. In de eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad zullen dus 2 nieuwe le den t.w. A. H. van Noort en J. Padding, zitting nemen. WASSENAAR. Arm gebroken. De 13-jarige C. uit Leiden brak bij het stoeien in Meijendel den linkerarm. Na eerste hulp-verleening door dr. Hubbeling, kon de jongen per tram huiswaarts gaan. Aanrijding. De 5-jarige v. d. A. uit de Kerkstraat, is op den hoek Hyacinthstraat Crocusstraat aangereden door een auto, bestuurd door den heer N. uit den Haag. Het knaapje ,dat een hoofdwonde bekwam, is per aanrijdende auto naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden gebracht, vanwaar het, na verbonden te zijn, weer huiswaarts kon gaan. WARMOND. B. V. L. Vorige week werd in hotel „De Zon" een ledenvergadering met prijs- uitdeeling gehouden door den Bijz. Vrijw. Landstorm. De voorz., de edelachtb. heer A. J. L. Ke telaar, opende de vergadering met een har telijk woord voor de trouwe opkomst. Daarna werden de prijzen uitgedeeld met een leerzame toespraak door majoor J. P. Boots. Vervolgens trad als spreker op lui tenant D. J. Kasser, die de leden wees op hun plichten tegenover het wettig gezag. Kapitein La Rivière legde een en ander uit over de vaartuigendienst. Hierna werden nog eenige mededeelin- gen gedaan door den plaatselijken leider. Zaterdag a.s. zal er een auto om 4.45 uur van het Schoolplein vertrekken voor de schietoefeningen te Katwijk. De uitdeeling der prijzen had daarna plaats. De prijzen werden toegekend als volgt: Klasse A: le pr. Th. Derriks 91 punten. 2e pr. W. J. Th. v. Niekerk 91 p. 3e pr. Th. Weijers 90 4/5 p. Klasse B: le pr. K. v. d. Heijden 89 3/5 p. 2e pr. A. Koppers 88 4/5 p. 3e pr. F. Wal raven 85 3/5 p. Klasse C: le pr. G. Landman 81 2/5 p. 2e pr. N. C. v. Donk 19 p. 3e pr. Th. v. Niekerk 77 p. Reserveklasse le pr. De Roest 89 3/5 p. 2e pr. J. Brakelss 88 1/5 p. 3e pr. H. Broe- re 86 p. Jubileum van den heer Van Egmond. Onder zeer groote belangstelling herdacht de heer J. H. van Egmond, meesterknecht bij de firma A. P. Papot, kerkwaskaarsen- fabriek alhier den dag, waarop hij vóór vijftig jaren als jongen van 13 jaar in dienst dezer firma trad. Des morgens werd hij met zijne familie en de andere knechts dezer firma ontvangen ten huize van den heer L. J. Papot, den huidigen eigenaar dezer zaak. Onder de genood igden merk ten wij op de pastoor en kapelaan der pa rochie. Het eerst werd het woord gevoerd door den heer Papot voornoemd, die den heer van Egmond schetste als iemand met zeer veel plichtsbetrachting en die steeds ge ijverd heeft om de zaak op te voeren tot het peil waarop deze thans staat. Spreker noemde hem een voorbeeld voor anderen. Als blijk van waardeering voor alles, wat hij in het belang van de zaak gedaan heeft, overhandigde spreker hem een enveloppe met inhoud. Tevens werd hem toegezegd een pensioen, daar de heer van Egmond de leeftijd bereikt heeft dat men rust kan gaan nemen. De heer Papot wenschte hem nog vele jaren in de beste gezondheid en onder de voor hem gunstigste omstandig heden. De heer van Egmond dankte ont roerd voor het hem aangebodene, vooral voor het hem toegekende pensioen. Spre ker had dit niet durven verwachten. In middels arriveerde de heer burgemeester en secretaris der gemeente om hem namens H. M. de Koningin de eere-medaille van Oranje Nassau in zilver op de borst te spel den, waarbij de burgemeester eenige woor den van gelukwensch sprak niet alleen tot den pubilaris doch ook zijn patroon, omdat dit feit getuigt van de buitenge woon goede verstandhouding tusschen patroon en werknemer. Nog werd het woord gevoerd door den heer Alg. Papot, die namens het overige personeel den heer van Egmond gelukwenschte met dit bui tengewoon gebeuren en hem namens dit personeel een mooie prisma-kijker aan bood. Ook van mej. Veelenturf huishoud ster bij den heer Papot, die zelf voor en kele jaren haar 50-jarige dienstbetrekking bij deze firma herdacht, had hij een keu rig schilderij in ontvangst te nemen voor stellende een Madonna. Den heelen dag was het een komen en gaan van belangstel lenden; tot zelfs vroegere knechts-leerlin gen van hem,, kwamen hem gelukwen schen onder aanbieding van een prachtige bloemenmand. Een mooie attentie had hij eveneens in ontvangst te nemen van de firma Goedenwagen uit Gouda in den vorm van een prachtig uitgevoerd bord, voorstellende het ontstaan in symbolische beteekenis vanaf de bijenkorf tot een kaars. Ook van buiten de gemeente waren verschillende gelukwenschen binnengeko men terwijl zijn woning was herschapen in een bloementuin. Des avonds werd hem door de R.-K. muziekvereeniging „St. Matthias" een serenade gebracht, waarbij door den heer Zwetsloot, voorzitter dezer vereeniging, eenige hartelijke woorden van gelukwensch werden gesproken, die door den jubilaris werden beantwoord. Het was in een woord een huldiging die de heer v. Egmond zich zeker nog jaren lang zal herinneren. Ook een woord van lof komt toe aan den heer L. Papot, die zich geen moeite heeft gespaard om dezen dag voor den heer van Egmond te maken tot een onvergetelijke. Z1LK. Veiling kerkbollen. Ten overstaan van notaris D. Lodder te Hillegom werden gis teren op den tuin van Ruigrok, de kerk bollen geveild. Deze brachten voor de kerk de som van ruim 2000 en voor de armen der parochie ruim ƒ400 op, hetgeen, ge zien de ongustige tijdsomstandigheden en WIE WORDT MINISTER VAN ECONOMISCHE ZAKEN. WAT MINISTER COLIJN BEOOGT. De „Tijd" geeft een beschouwing over de „wenschen en gedachten", die er loo- pen over de vacature in het ministerie en de vervulling daarvan: Het verspreidde bericht omtrent een nieuwen minister van Economische Zaken, werd kort maar afdoende tegengesproken door de mededeeling dat minister Colijn nog met niemand besprekingen gevoerd had, laat staan iemand aangezocht, ten einde hem voor te dragen aam H. M. de Koningin voor een benoeming in de ont stane vacature. Aan de juistheid van deze tegenspraak twijfelen we geen oogenblik. Dat geruchten omtrent den nieuwen be windsman gretig worden overgenomen baart geen verwondering. Hierbij is meer malen de wensch om een bepaald persoon benoemd te zien de vader van de gedach te. Zijn wij evenwel goed ingelicht, dan wenscht minister Colijn, als leider van het Kabinet zich eerst persoonlijk in te werken en op de hoogte stellen van de vraagstuk ken die zich aan het departement van Eco nomische zaken in deze tijden voordoen, om daarna op grond van deze kennis een keuze te doen en de daaraan voorafgaande besprekingen te voeren. Het noemen van namen is dus voorloopig niets dan loos al arm. Het is met het oog hierop en dus niet al leen in verband met de door hem te verde digen begrooting van het Landbouwcrisis fonds, dat hij iederen middag zich laat voorlichten en overleg pleegt met de lei ders van de verschillende landbouwcrisis diensten en hoofden van het departement Als alles normaal loopt, zooals de mi nister-president zich dat voorstelt, zullen de inleidende besprekingen zeker geen aanvang nemen voor na Pinksteren, als de minister gereed is, met zijn werk in de Tweede Kamer. We herhalen nogmaals, als alles normaal loopt, want minister ColijnL is impulsief, zoodat men nooit zeker is, of er niet plotseling iets geschieden kan, waardoor de plannen wijziging ondergaan. Hoe beter minister Colijn zich inwerkt en op de hoogte komt van hetgeen er van een minister van economische zaken op het zeer uitgestrekte gebied van landbouw, handel en industrie gevraagd wordt, met des te meer waarborgen omringt hij zich bij de keuze, die gedaan moet worden en die niet gemakkelijk is. Hierbij komt, we herhalen het nogmaals, dat het zeer ze ker de bedoeling is van het kabinet, den nieuwen bewindsman niet eerder voor de Kamer te laten verschijnen dan in het na jaar, zoodat (zelfs al zouden er bespre kingen plaats hebben, die tot een bepaald advies aan de Kroon aanleiding zouden ge ven) de benoeming toch niet te verwachten is voor het reces van de Kamers der Sta- ten-Generaal is ingegaan. Het is dan ook vanzelfsprekend, dat wij zeer sceptisch staan tegenover alle geruchten over den nieuwen minister in de eerstkomende we ken. Of het minister Colijn gelukken zal, zijn bewind ad interim te voeren, zooals hij zich dat heeft voorgesteld en te berei ken wat hij wil is een andere vraag. Ge makkelijk zal het hem niet vallen, dat on dervindt hij schier dagelijks. Zijn positie bij de behandeling van de technische her ziening van de Winkelsluitingswet, ver moedelijk op 17 of 18 Mei, is wel heel scheef. Wij zijn uitermate benieuwd of deze behandeling zonder conflicten af loopt. Er zit, dat willen we niet ontkennen, iet» ridderlijks in, om nu minister Verschuur zijn taak plotseling moest neerleggen te zorgen, dat zijn opvolger niet de erfenis te redderen heeft, maar met een schoone lei kan beginnen, maar mocht het gevolg daarvan zijn dat er een conflict door zou ontstaan tusschen den premier en de Ka mer, dan zou daarmede tevens de weg die gekozen is bij de oplossing van deze crisis veroordeeld zijn. Het is mede op grond hiervan dat wij helaas niet zonder vrees, maar toch met belangstelling de ontwikkeling van zaken afwachten. de kleine parochie, een mooi succes ge noemd kan worden. Toenemende werkloosheid. Al het per soneel van de fa. v. Bourgondiën, werk zaam o.a. aan den Ruigenhoek, alhier, kreeg heden ontslag, zoodat wederom een kleine 20 man zonder werk komen. FATHER VLASVELD TE MIDDEN VAN DE KINDEREN EN JONGE LUI, die hun costuums te danken hebben aan de ijver en „vingervlug heid" van den Missienaaikrin g in den R.K. Vrouwenbond te Leiden.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9