25ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN MAANDAG 7 MEI 1934 No. 7805 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. V Van een katholieken hulsbaas Tusschen woorden en daden is vaak tegenspraak. Wij kunnen dat constate eren bij onszelf en bij anderen. Bij anderen constateeren wij t echter gemakkelijker.. Schrijnende gevallen, die zioh in het da gelijksch leven voordoen wat betreft tegen spraak tusschen woorden en daden typeert prof. dr. Al. Slijpen S.J. raak in een ar tikel in het Zondagoohtend'blad van de „Maasbode". Hij schrijft daar oun.: Bewonderen is niet zoo lastig. Voor een edele, en niet jaloersoherige ziel is het zelfs heel prettig. Zoo kan men den mooien moed en den kloeken offerzin bewonderen van vader en moeder in een prachtig gezin. Men kan er wellicht met ontroering over verhalen. Doch, als het er op aan komt, om aan dat groote gezin nu ook een huis te verhuren, dan verdwijnt die ontroering. Dan treedt het (óók ge makkelijke!) egoïsmeplotsklaps in de plaats; en al die aardige broertjes en zusjes, die we met zooveel welbehagen in die groote familie hadden beschouwd, die nemen dan de afschrikwekkende gestalten aan van: trappenvernielers en kamerbedervers en rustverstoorders, en weet ik wat al meer. Ook bij katholieke verhuurders komt dit voor. Ook bij ex- professo-katholieke verhuurders. Hier laat ik het bij En dan voert de schrijver een katholieken verhuurder sprekend op, zioh verontschul digend: Ik heb daarbij geen zweem van schuld, nietwaar? Ik hoef mijn huis toch niet te verhuren aan wien ik niet wil, nietwaar? Dat huis is toch van my nietwaar? En ik liet het pas verven! En al die mooie theorieën, die in mijn kerkboek staan, en die ik met tranen van emotie hoor van den preekstoel: over het in eeuwigheid niet uit te roei en feit, dat wij allen in hoogste werke lijkheid broeders en zusters en één zijn in Jezus Christus, en dat wij dus wel degelijk temaken hebben met elkander, zooals mijn rechterhand te maken heeft met mijn linker, en mijn oog met mijn oog, en mijn voet met mijn voet: al die heerlijke waarheden, waarop ik mij in eigen nood zoo won- dergoed beroepen kan, en die ik geloof en belijd als gebradhit en verkondigd en verwerkelijkt door Christus: die mis sen dan bij mij de onontbeerlijke brug van het kostbare weten naar de (ook in anderen zin!) kostbare praktijk. Ik sta voor een offer. En, is het niet zoo, Eerwaarde, ik ben in mijn recht en zaken zyin zaken?Welja. s huisbaas, die aldus spreekt, is n i e t éénig in zijn soort. En zoo hij met zijn huis doet, handelt een ander weer met ander stoffelijk be zit of met zijn geestelijke gaven. Wij ver geten allen vaak in het dagelijksch leven, dat wij alles wat wij bezitten in leen heb ben, om het te gebruiken tot meerdere eer en glorie van God. Dat alles kan menschelijke zwakheid zijn, waaraan een ieder zioh schuldig maakt. Doch erger is het, als een katholiek wel bewust en klaar-doordacht zich op het standpunt stelt: zaken zijn zaken! Dèn is van toepassing dat verschrikkelijke: nie mand kan twee heeren dienen. pefledu^andsche'Jatidfiasta I DOOS 20 CT-TUBE 40 en 60 CT. V Het goede voorbeeld De overheid, welke het volk lasten en bezuinigingen, zwaar om te dragen, moet opleggen, dient te verstaan, dat zij dan zelf een goed voorbeeld behoort te geven; zelfs in kleinigheden. Daar mankeert zoo nu en dan wel wat aan, meent de „Rotter dammer" (anti-rev.), en het blad ver volgt dan: Een sprekend voorbeeld daarvan was en is het wetsvoorstel over den Raad van State. Alsof het afspraak was, hebben, naar wij meenen, alle bladen de hoofdargumenten der Re geering veroordeeld. Immers, de Regeering acht een zes tigjarig lid van den Raad nog piep jong; iemand van zeventig jaar is nog een jongeling en pas, als men 75 jaar is, komt eindelijk de oude dag. Een rechter en een professor moeten heen gaan als zij 70 jaar zijn; een lid van dezen Raad mag tot 75 jaar blijven en de zittende leden kunnen tot hun dood toe hun ambt behouden. Ook voor het „salaris" werd door de Regeering ongewone zorg gedragen; geheel in tegenstelling met wat men anders ziet gebeuren. De redeneering luidde: Bij hun benoeming wisten de heeren niet, dat er later een leeftijds grens gesteld zou worden en gedwon gen aftreden zou dus een financieele teleurstelling zijn. Wij hebben deze houding der Regee ring gelaakt en met o.i. steekhoudende argumenten bestreden. Ook het Voor- loopig Verslag der Tweede keurt deze overgroote bezorgdheid voor de leden van dit college af. Het heeft tot heden niet mogen ba ten. De Regeering houdt, alsof het de hoogste landbelangen geldt, hardnek kig voet bij stuk. Op ons en velen in den lande zal dit een slechten indruk maken. Die extra-bescherming van wat hoog is en toch reeds goed verzorgd, moet kwaad bloed zetten. Bovenstaande beschouwing was door het anti-rev. orgaan reeds gegeven, toen de Tweede Kamer hoewel het Voorloopig Verslag anders had doen verwachten zelfs zonder één woord van critiek of van nadere verklaring het bedoelde wets ontwerp aanvaardde. In de zitting van j.L Donderdag. Nu weten wij wel, dat in het tijdsverloop, gelegen tusschen het verschijnen van het Voorloopig Verslag en de mondelinge be handeling in de Tweede Kamer, twee leden van den Raad van State reeds eigener be weging hadden bedankt, zoodat het aantal leden nu nog slechts 12 bedraagt. (Volgens de nieuwe samenstelling mag het aantal niet grooter dan 10 zyn). Maar dit feit verklaart toch nog geens zins volledig het aanvaarden van het wets ontwerp door de geheele Tweede Kamer nogmaals: zonder één woord van critiek, terwijl men zelfs ook niet, na al de opposi tie van Tweede Kamerleden zélf en van anderen in den lande, een motiveering van deze aanvaarding noodig achtte. Ja wy weten wel, dat de baat aan geld by een strakker toetrekken van de koor den der beurs in dit geval zéér gering zou zijn geweest. Maar toch: „die extra-bescherming van wat hoog is en toch reeds goed verzorgd, moet kwaad bloed zetten". Wij zijn dat met de anti-rev. „Rotterdammer" eens. Niet alleen kwaad bloed zetten bij de ja- loersche menschen (met wier gevoeligheid men niet altijd rekening kan en behoeft te houden), maar ook wel bij anderen. Als alle staatsorganen moeten bezuini gen, zeker door te schrappen de nutte- looze uitgaven, dan verwacht men het goede voorbeeld van boven-af. Waarom de Tweede Kamer het bedoelde wetsontwerp zóó heeft aanvaard is een vraag, waarop, wij nog 'ns een antwoord hopen te hooren in en onzer politieke partij-organisaties. Misschien dat wij na dat antwocrd anders gunstiger over de houding van Regeering en Tweede Kamer ten deze kunnen oordeelen dan nu. HERDERLIJK SCHRIJVEN ENGELSCHE EPISCOPAAT DE EENHEID BEWAREN Zyne Hoogw. Excellentie Mgr. Donney heeft ter gelegenheid van een banket dat hem was aangeboden door de ridders van Columbus, een toespraak gehouden, waar in wordt aangekondigd, dat de Engelsche Katholieke Hiërarchie binnenkort een ge meenschappelijk herderlijk schrijven over de Katholiek Actie zal publiceeren. Zijne, Excellentie deelde o.a. nog mede: Er is besloten tot stichting van een Natio naal Comité, waarin alle Bisschoppen zit ting zullen nemen; iedere Bisschop zal in zijn eigen diocees een Comité benoemen tot organisatie van de Katholieke Actie in het bisdom. Mgr. Dr. Donney deed een be roep op alle aanwezigen, dat zy de een heid der Katholieken zooveel mogelijk zouden bevorderen. „De Katholieken van Engeland", zoo zei de Kerkvorst, zullen verbaasd staan, wanneer zij zich van hun eigen macht bewust worden. Zonder een heid zullen de Katholieken evenwel niet veel verkrijgen, noch op gebied van onder wijs, noch op cultureel terrein; wanneer zij de eenheid niet weten te bewaren zul len zij bijvoorbeeld niet eens kunnen ver krijgen, dat onzedelijke films geheel ver boden worden. BINNENLAND DE REGEERING EN DE WINKEL SLUITINGSWET Landelijke vereeniging voor verruiming van verkoopuren op Zondag In een gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van het Comité van Actie tegen de Winkelsluitingswet, die speciaal belegd was om het winkelsluitingsvraag- stuk in verband met de gewijzigde houding van de regeering onder het oog te zien, is besloten, de actie voor verruiming van het aantal verkoopuren op den Zondag met kracht door te zetten. Hoewel op de vergadering, waar ver tegenwoordigers uit vrijwel alle branches vertegenwoordigd waren, herhaalde stem men opgingen om zoo noodig door open lijk verzet de regeering te toonen, dat <>e winkelsluitingswet gewijzigd moet worden, heeft het Comité besloten om den wettigen weg te blijven bewandelen. Besloten werd tot oprichting van een landelijke vereeniging van alle belangheb benden bij de verruiming van het aantal verkoopuren, speciaal op den Zondag, tot welke vereeniging niet alieen winkeliers, banketbakkers, slijters enz. doch ook fabri kanten, handelaren, grossiers, agenten en reizigers als lid kunnen toetreden. Het dagelijksch bestuur van het Comité van Actie, bestaande uit de heeren D. J. van Hopten, voorzitter, B. H. Wellmann, secretaris en mr. G. Freem, penningmees ter, vormt het voorloopig bestuur van de nieuw opgerichte vereeniging, terwijl het secretariaat gevestigd is: Marnixstraat 380, Amsterdam, telefoon 36213. Het ligt in de bedoeling door geheel het land afdeelingen op te richten. Staande de vergadering werd besloten het navolgende telegram te richten tot den voorzitter der Tweede Kamer: Het Comité van Actie tegen de Winkel sluitingswet, in vergadering bijeen en waarin vertegenwoordigd zijn de: Ned. Ver. van suikerwerk- en chocoladefabri kanten; Ver. van cacao- en chocoladefabri kanten; Ned. Combinatie van grossiers in chocolade en suikerwerken; Brabantsche Grossiersbond in chocolade en suikerwer ken; Ned. Grossiersbond; Nieuwe Neder- landsche Grossiersbond; Ned. Banketbak kers vereeniging; Amsterdamsche Winke- liersvereeniging; Nederl. Bond van Ver. v. Winkeliers in koek, banket en chocolade; Bond van Ned. slijters; Bond van R.K. ho tel-, café, restauranthouders en slijters; Amsterdamsche Ver. van R.K. Sigaren Winkeliers „Rosico". heeft met groote verontwaardiging ken nis genomen van het resultaat der stem ming op 2 Mei j.L in de Tweede Kamer, waardoor de laatste mogelijkheid tot wij- zinging van de winkelsluitingswet ver dwenen is. Het Comité staat stom ver baasd, dat dezelfde Kamer bereid is, zestig millioen gulden ter beschikking te stellen voor werkverruiming, terwijl zij aan den anderen kant een mogelijkheid tot werk verruiming, die zonder twijfel het gevolg zou zijn van de verruimng van het aantal verkoopuren op den Zondag en daarbij niets zou kosten, zonder meer weigert. Protesteert tegen de houding der Twee de Kamer, als gevolg waarvan een belang rijk deel der bevolking ten aanzien van de mogelijkheid tot broodwinning bij het overige deel der bevolking wordt achter gesteld. ANDERE REGELING DER STAATS LOTERIJ. Drie duizend nummer worden uitgenomen. De Staatsloterij zal binnen efzienbaren tijd overgaan tot een organisatorische wij ziging. Weliswaar zullen uitgifte en trek king der loten blijven geschieden volgens de tot nu toe gevolgde methode, maar, zoo als reeds eerder medegedeeld, komt in de nummering een verandering. Volgens wettelijk voorschrift mag de loterij niet meer loten uitgeven dan 21.000. Zij zullen echter voortaan, zooals „Het Volk" meldt, genummerd worden tot 24.00. Er rullen er echter 3000 worden uitgeno men. Het doel van dezen maatregel is, het tegengaan van het spelen in particuliere loterijen. TWEE PANDEN VAN HET JÜLIANAKANAAL IN DIENST GESTELD Openingsplechtigheid te Maasbracht en te Born. In tegenwoordigheid van H. M. de Ko ningin, Z. K. H. Prins Hendrik, H. K. H. Prinses Juliana en tal van vooraanstaande personen op het gebied van handel en scheepvaart zijn hedenmiddag twee van de drie panden van het Julianakanaal voor de scheepvaart opengesteld. Men seint ons uit Roermond: Te 12.36 uur hedenmiddag kwam met den trein uit de richting Nijmegen, waaraan het koninklijk rijtuig was gekoppeld, de Koninklijke Familie te Roermond aan. Voor het station te Roermond had zich een groote menigte verzameld, die door de politie op een behoorlijken afstand werd gehouden. Toen de Koningin, de Prinses en Prins Hendrik uit het stationsgebouw kwamen, steeg een hartelijk gejuich op. Per auto begaf het hooge gezelschap zich naar Maasbracht. Langs den weg, dien de stoet in Roermond nam, hadden velen de vlag uitgestoken en hier en daar werd de Koninklijke Familie op haar route harte lijk toegejuicht, of eerbiedig gegroet. In het dorp Maasbracht woei van de meeste hui zen de driekleur. In het kanaal lag een groot aantal schepen, allen met de vlag in top en vele gepavoiseerd. Langs een met wimpels versierde allee werd om 1.35 uur de sluis bereikt. Op het bedieningshoofd was een pavil joen opgericht, dat met tapijten, palmen en bloemen was versierd. H. M. de Koningin werd hier ontvan gen door den Minister van Waterstaat, de talrijke gasten hadden zich reeds eerder op deze plaats verzameld. Onder hen be vonden zich de directeur-generaal van den Waterstaat, ir. Ringers, en vele andere Wa terstaats-autoriteiten. Nadat de Koninklijke Familie in het pa viljoen had plaats genomen, speelde de muziek het Wilhelmus. Vervolgens hield de Minister een toespraak, waarin hij o.m. de geschiedenis van het ontstaan van het kanaal memoreerde en hulde bracht aan de uitvoerders van het werk. Aan het einde van zijn toespraak noo- digde hij H. K. H. Prinses Juliana uit de sluis in dienst te stellen. De Prinsess druk te op een knop, waarop de deuren van het benedenhoofd zich langzaam openden. On der het speleii van de muziek stelde daar op de sleepboot „Fiat Voluntas XVH" zich in beweging en trok het schip „Cornelia Adrieënne" van de reederij van Driel in de sluis. De Koninklijke Familie, gevolgd door de gasten, begaf zich tijdens het vul len van de sluis op de schutkolkmuur. Toen de schutkolk gevuld was openden zich de bovendeuren. Tijdens het uitvaren van de sleepboot met het schip klonk weder om muziek en van de schepen stegen har telijke hoera's op. Hiermede was de plechtigheid ten einde. De Koninklijke familie begaf zich hierop per auto naar Sittard, waar een extra-trein gereed stond om haar en de gasten naar de kolentip in Born te brengen. MUNBRAND 80 MIJNWERKERS INGESLOTEN. KARLSRUHE, 7 Mei (V.D.) In een mijn nabij Buggingen, is tengevolge van kortsluiting een groote brand uitgebroken. Een groot aantal arbeiders kon zich on middellijk in veiligheid brengen, doch 80 man bevinden zich nog in de mijn. Tenge volge van de hevige rookontwikkeling kan men hun niet onmiddellijk te hulp ko men en vreest men het ergste. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Een sensationeel praatje, dat koning Al- bert niet gevallen, doch doodgeslagen zou zijn (3e blad). Het bevel tot ontbinding der Katholieke Jeugorganisatie in Unterfranken door Ber lijn vernietigd (3de blad). Göbbels spreekt voor de Saar!anders (3e blad). Groote branden in Polen, Roemenië en Joego-SIavië (BuitenL Ber., 3de blad). BINNENLAND. De Koninklijke Familie vertoefde heden in Limburg voor de opening van het Julianakanaal (1ste blad). Vergadering van den Centralen Raad van den R. K. Volksbond te Den Haag. (lste blad). Huldiging van Willem Kloos (L. en K., lste blad). Verschillende doodelijke verkeersonge lukken. (Gem. Ber.„ 3de blad). Smokkelarij van valsche Blue Band op het spoor gekomen. (Gem. Ber., 3de blad). Doodelijk motor-ongeluk op den Rijns- burgerweg. (lste blad). Ernstig geval van vischvergiftiging of para-typhus eischt één doode. (lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. I. V. C. B.: D. H. L. wint van Volendam; R.-K- T. V. V. en Valkenburg spelen gelijk. (2de blad). K. N. V. B.: K. F. C. verslaat Ajax, He racles wint van Willem H; hachelijke po sitie der Hilversumsche eerste klassers, Alcides degradeert. (2de blad). Geslaagde wedstrijden der Voor-Kaag. (2de blad). Drie nieuwe Ned. athletiekrecords. (2de blad). Twee nieuwe wereldrecords van Willy den Ouden. (2de blad). Zaal „Gijsberti" sabelkampioen van den K. N. S. B. (2de blad). WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN NAAR BETERE TIJDEN? Het Vaderland meent eenige ople ving, zij 't ook geringe, te bespeuren uit de economische crisis. De wereldconjunctuur en ook ons op goudbasis staande Indië geven verbeterde cijfers te zien. Wat zeggen de kwartaalcijfers over 't eigen land? Ook hier hebben zich de lichtpunten vermeerderd. Het herstel is nog maar gering, en er blijven schaduwzijden. Maar het herstel heeft voortgang gehad. Veel belangrijker is het intusschen, dat de waarde van on zen uitvoer, na de enorme en onafge broken daling der laatste jaren, thans voor het eerst weer een conjunctu- reele verbetering te zien geeft. Wij kunnen de groote beteekenis van dit feit niet hoog genoeg aanslaan. Na tuurlijk maakt ook hier één zwaluw nog geen zomer, en wij dienen af te wachten, of deze verbetering blijvend zal zijn. Maar wy willen ook weer niet te somber zijn. De toestand in ver scheidene landen is beslist verbeterd, en dat heeft zijn weerslag op onzen export. Bovendien en dat is de ver dienste van onze Regeering hebben wij diverse handelsverdragen kunnen afsluiten, die niet zullen nalaten ook verder stimuleerend op onzen uitvoer te werken. Wij willen hopen en bidden, dac 't waar zal blijken: dat wij naar betere tijden gaan!

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1