ST.-CLEMENSRETRAITENHUIS 25ste Jaargang ZATERDAG 5 MEI 1934 No. 7804 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voonritbetaKng: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 i II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. U; DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ea verhuur, koop en verkoop: S 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN W.O. GEUL. ZONDAGS BLAD. Na een Graal-avond. Wij mogen niet, zooals de oude heidenen (en de moderne heidenen) roepen om brood en spelen. Al kunnen ook wij brood noch spelen missen. Al zijn ook voor ons brood en spelen tot op zekere hoogte gewenschte en zelfs min of meer noodzakelijke voorwaarden, om te bereiken dat wat wij ten slotte moeten wenschen, waarom wij ten slot- t e moeten roepen! En dat is: een gees telij k-mensch waardig bestaan, een rede lijk leven, waardoor wü zoo volmaakt mo gelijk beantwoorden aan wat God van ons wil; God, Die ons zijn Wil heeft kenbaar gemaakt in de geschapen Natuur, in de Openbaring en in Zijn Kerk. En daarom staat dat wat een direct middel is, om ons tot dat uiteindelijk doel van ons streven beter mensch-zijn te brengen, hooger in waarde," dan dat, wat daarmede slechts in een verwijderd ver band staat. Daarom staan daden van Godsdienst in stricten zin, het hoogst Daarom heeft vreugde méér waarde, dan vermaak. Daarom is een avond van veredelend kunst-genot van hóóger waarde, dan een avond van circus-vermaak. Daarom is.... een uitvoering van de Graal vaak een gebeurtenis van bijzonder voorname beteekenis, omdat degenen, die haar bijwonen, heengaan met de gave van een edele gedachte, een zuiver gevoel, een schoonheids-ontroering, die hen beter maakt.... Dat wilden we hier nog even constatee- ren, dankbaar voor den avond, dien wij Woensdag mochten genieten in het gebouw van Kunst en Wetenschappen te Den Haag. Mocht 't mogelijk zijn, dat Graalspel „Nu gaat de Heer voorbij" ook in Lei den te doen opvoeren! Méér nog dan bij de opvoeringen te Am sterdam, te Rotterdam en te Schiebroek, die wij bijwoonden, zyn wij hier in een meer intieme omgeving gekomen onder den indruk van de gezangen, welker ver heven beteekenis en sublieme schoonheid werd uitgebeeld, smetteloos-zuiver door voeld, in gebarenspel en dans. Zou er iemand ooit dieper ontroerd zijn door het „Miserere" of ooit tot warmer geestdrift zijn opgevoerd bij het „Regina Coeli"? Hebben wy ooit die heerlijke gezangen zóó verstaan? En hebben wij vaak zóó het Onze Vader gebeden, zóó b e- grijpend en biddend? God wat hebben wy toch een rijk dom, een levenstroost en een levenskracht van U ontvangen in de gebeden en gezan gen der Kerk! Met deze gedachte, op nieuw in ons vol-levend geslagen, hebben wy deze uitvoering van de Graal verla ten. Wij zijn ryk, en er ons maar al te weinig van bewust! Den rijkdom van ons Katholiek-zijn wil de Graal bewust doen beleven onder haar leden èn in veel wijder kring.... Wy moeten voor dèt streven dankbaar zijn! TE N00RDWIJKERH0UT. 1518 Mei Meisjes boven 17 jaar 6.50 1922 MeL (Pinksteren) Mannen en Jongelingen 6.50 22—25 Mei Jonge Dames (18—30 j.) 10.— 2629 Mei Militieplichtigen 6.50 29 Mei1 Juni Politiebond 6.50 25 Juni Jonge Mannen 6.50 58 Juni Geh. Dames Middenst. 10. 1215 Juni Mannen (voltallig) 6.50 1619 Juni Mannen 6.50 1047 Een ongemotiveerde bewering. Vandaag heeft de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" een algemeene verga dering gehouden te Nijmegen. De nieuwe voorzitter van den Bond Mr. W. C. Wende- laar heeft daar een rede gehouden, waarop wij nu reeds met een enkel woord willen reageeren. Over de gezagshandhaving sprekend, (maakte liij eenige opmerkingen over de N. S. B. en over de S. D. A. P. Beide 'bewegingen schetste hij als uit haren aard revolutionair. Na te hebben opgeaneikt, dat hij na de woorden, op het Congres der S. D. A. P. te Utrecht gesproken, ook daden wil zien, vervolgt hij: Het spijt mij, dat ik in dit verband moet gewagen van een uitlating van Mr. Goseling, die door het Sleutelgat de uiterste noodzaak probeert te be spieden. Het is een gecoquetteer van den voorzitter der R. K. Staatsparty met de S. D. A. P., dat beter achter wege ware gebleven. Wij herinneren ons geen enkele verkla ring of opmerking van den voorzitter der R. K. Staatspartij, waarop de aanduiding van „gecoquetteer" in bovenstaand ver band van toepassing kan zijn. De voorzitter van den Vrijheidsbond had hier moeten ci- teeren, althans duidelijker moeten ver klaren, op welke uitlatingen van mr. Gose ling hij doelde! WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DUIDELIJK GEZEGD. De Volkskrant wijdt onder boven- staanden titel een beschouwing aan de deze week in de Tweede Kamer gehouden stem mingen over de moties betreffende steun en loonsverlaging. Het blad schrijft: „Professor Aalbense heeft een verklaring afgelegd, waarvan de T ij d getuigd dat ze „uitstekend van inhoud en redactie" is. Wat heeft mr. Aaliberse nu gezegd? 1. Dat de verklaringen der regee ring ten aanzien van het zestig-mil- lioenen-plan „ons weliswaar niet ge heel bevredigd hebben, maar toch de mogelijkheid openlaten, dat zij zal voortgaan op den weg en in de rich ting als door ons noodzakelijk geacht". Dat „ons niet geheel bevredigd hebben" in zijn vaagheid niet te sterk gezegd is, 'blijkt wel hieruit, dat niet meer dan de „mogelijkheid" wordt opengelaten, dat de regeering zal doen wat de katholieke frac tie „noodzakelijk" acht. Valt in het licht van deze verklaring be zien niet meer te betreuren, dat op de rede van minister Colijn inzake het zestig-mil- lioenen-plan geen wederwoord is gevolgd, waaruit iets meer dan een „mogelijkheid" had kunnen voortkomen; want veron dersteld mag niet worden dat men het liefst het bij die mogelijkheid zonder meer liet, beducht, dat een nadere gedachten- wisseling zelfs die mogelijkheid in het ge drang zou brengen. 2. Dat de minister van Sociale Za ken zijn betoog aldus heeft samengevat: er zal niet meer gewijzigd worden dan datgene, waartoe de looniüucbuatie, het- zy de nood dringt. Minister Slotemaker zal, aldus professor Aalberse, den steun niet verder verlagen dan waartoe óf de loonflucüuatie (het klinkt nog mooier dan loon a anpassing want schommeling sluit zelfs loonsverhooging niet uit, maar bedoeld is: loonsverlaging) óf de nood zal nopen. Van een grens, gesteld door „voldoende middelen voor het noodzakelijke levenson derhoud" (eisch van het dagelijksch be stuur der R. K. Staatsparty) of door de ohristelijke rechtvaardigheid, die de heer Stapelkamp in het orgaan van het Christe lijk Nationaal Vakverbond bij de zorg voor de werkloozen plicht acht, is hier geen sprake. 3. Dat wij (de katholieke Kamer fractie) op het standpunt blijven staan, dat de door de crisis getroffenen zoo goed mogelijk ondersteund moeten wor- DE LIJN LEIDEN—BO SKOOP—GOUDA. Een der motorrijtuigen, die bestemd zijn voor het vervoer op de lijn LeidenBos koopGouda. Dezelfde wagens ryden thans op de lijn AlkmaarBergen. den, rekening houdende zoowel met het noodzakelijk minimum voor levenson derhoud, alsook met den algemeenen economischen toestand. Dit is dus ook ons standpunt ten aanzien van de in Twente getroffen regeling. Terwijl dus minister Slotemaker enkel met de looniüuctuatie en met den nood re kent, wil de katholieke Kamerfractie, aan nemende dat de economische toestand en nood als synonieme begrippen zijn te be- sohouwen, ook natuurlijk rekening gehouden zien met „het noodzakelijk mi nimum voor levensonderhoud", waarin de ohristelijke rechtvaardigheid van den heer Stapelkamp is verdisconteerd. Had men nu niet verwacht, dat overleg met den minister een resultaat had opgele verd, dat professor Aalberse zou hebben veroorloofd, aan de criteria des ministers voor loonsverlaging de beperking op te leg gen, dat het minimum voor noodzakelijk levensonderhoud zou zijn gewaarborgd? 4. Dat onze wenschen met betrek king tot den steun en de loonregeling in de werkverschaffing bij het debat duidelijk onder de aandacht der regee- nirug zijn Inderdaad, daaraan heeft het niet ont broken: de heer Aaliberse en zijn medestan ders hebben keurig en nadrukkelijk ge sproken; maar juist het noodzakelijke com plement, de bereidverklaring der regeering om daaraan te beantwoorden, is niet volko men tot genoegen geweest. Professor Aalberse heeft het voorzichtig maar duidelijk gezegd, en als men zijn ver- Maring ontleedt treedt de afstand tusschen hem en de regeering nog scherper in het licht". DE ZONDAGSRUST. Wij hebben deze week met instemming overgenomen een artikel van de „Maas bode", waarin het blad o.m. constateerde: „Wij zijn, wat Zondagsrust en Zondagshei liging betreft, op een naar onzen smaak reeds al te hellend vlak". De Avondpost liberaal orgaan betuigt eveneens deelneming met dit ar tikel en vervolgt dan: „Wy beseffen, dat wij hiermede een standpunt innemen, hetwelk ons tegenstand zal bezorgen van de zijde van geestverwan ten. Dit hebben wij reeds vroeger onder vonden. Want het is niet de eerste keer, dat wij op dit punt ons gevoelen duidelijk maken. Toen eenige jaren geleden de Haag- sche Burgemeester bij het verleenen van vergunning voor het houden van de „voor- j aars-kermis" daaraan beperkende bepa lingen wilde verbinden voor den Zondag, hebben wij met dat streven onze instem ming betuigd, hetgeen ons nog al wat aan merkingen heeft bezorgd. Toch moeten wij op dit standpunt blijven staan en wij zijn van oordeel, dat in onze op de grondslagen van het Christendom rustende samenleving het karakter van den Zondag méér ge-eer- biedigd zou kunnen en moeten worden, dan tegenwoordig vaak het geval is. Ook ons is daarom de houding van anti revolutionairen en christelijk-historischen volstrekt niet on-sympathiek. Ook wij juichen in onzen tijd van ver slapping en nivelieering een principieele houding ten zeerste toe. Natuurlijk spreken wij niet over het po litieke moment in de gescheidenös met de winkelsluiting. Dit is en blijft zonderling, vooral in verband met de bekende mede- deeling in de Memorie van Antwoord van Minister Verschuur, dat het kabinet in zijn geheel achter het ontwerp stond, en ook in verband met de stelling van den Minister- President, dat er geen ministers-, maar ka- binets-politiek zal worden gevoerd. Maar wanneer de anti-revolutionairen en hun geestverwanten in het kabinet een princi pieele houding aannemen ten aanzien van den Zondag en van de Zondagsrust, in ver band met het karakter van den dag, dan kunnen wij hiervoor slechts eerbied koes teren. Wanneer men hiertegenover opmerkt, dat een deel van den middenstand van die opvatting de dupe wordt, dan is dat juist (ook wij aanvaarden het ontwerp-Ver schuur als noodmaatregel), maar dan ver- gete men niet, dat ook hun eigen geestver wanten daaronder vallen. Ieder, die oogen en ooren den kost geeft weet, dat in tallooze gezinnen, met name ten aanzien van de jeugd, de Zondag in latere jaren een brandend en moeilijk pro bleem is geworden; het leven noopt te zeer velen ouders tot concessies, welke zij eigen lijk diep betreuren. Nogmaals, een principieele houding kan ons niet anders dan eerbied afdwingen". ROELOFARENDSVEEN. Gouden Huwelijksfeest. Op 15 Mei a.s. zal het 50 jaar geleden zijn dat Jacobus Bakker en Antonia Heemskerk in den echt werden verbonden. De bruide gom is 77 jaar oud en is kassier van de Boe renleenbank, welke functie hij nog dage lijks met de meest opgewektheid vervuld. Wanneer men bij hem het kantoor binnen treedt ziet men den kassier zijn brieven op de schrijfmachine vervaardigen. Meer dan 40 jaren bekleedt hij de functie van Arm- meester, een ambt, dat weliswaar eervol is, doch in dezen tijd geen sinecure. De bruid is 71 jaar en staat haar man steeds trouw ter zijde. Het zal het echtpaar op 15 Mei niet aan de noodige belangstelling ontbreken en we wenschen hen beiden nog vele geluk kige jaren toe te midden van hun kinderen en 37 kleinkinderen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Katholieke Jeugd ver eenlglng In Unter- franken verboden. (3e blad). „Overgangs"-grondwet in Oostenrijk In werking. (3e blad). De strijd in Arable. (3e blad). BINNENLAND. Auto te Haarlem op trottoir gereden; één doode; autobus te Poeldijk in een sloot; dertig inzittenden gered. (Gem. Ber. 5de blad). Knoeierij bij de Varkenscentrale te Den Boer. (Gem. Ber. 5de blad.) Valse he munterswerkplaats in Friesland ontdekt. (Gem. Ber. 5de blad). De afgeloopen week in het Buiten land. (4de blad). De radio-programma's. (5de blad). Liturgische Weekkalender. (3de blJ De Dames-rubriek. (5de blad). De Kinder-pagina. (5de blad). - BINNENLAND Voor het aanstaande feest van het 800- jarig bestaan van de bekende Abdij „Berne" der Eerw. Heeren Norbertijnen te Heeswijk heeft zich een Comité gevormd, dat zich weder tot een groot aantal vrien den der Abdij heeft gewend ter samen stelling van een „Album Amicorum", dat ter gelegenheid van dit eeuwfeest aan de Abdij zal worden aangeboden. Voor dit Album hebben de heeren Brom, Edelsme den te Utrecht, die ook den ouden Abtstaf restaureerden, een nieuwe teekening ge maakt van het oude wapen der Abdij. Dit wordt op de bladen van het Album in kleuren afgedrukt, waaronder dan de vrienden der Abdij op een ieder hunner afzonderlijk toegezonden blad een woord vein waardeering en gelukwensch kunnen schryven. Dit Huldigings-Comité van de „Vrien den der Abdij" bestaat uit ongeveer twee honderd personen in binnen- en buiten land. Het Uitvoerend Comité is gevormd door de volgende personen: Prof. Dr. Titus Brandsma O.Carm., Nijmegen, voorzitter; Dr. J. J. Loeff, Pastorie-Lourdeskerk, Nij megen, Secretaris; Antoon Coolen, Deurne; Prof. Dr. J. D. M. Cornelissen, Nijmegen; Mgr. Dr. P. J. M. van Gils, Roermond; Dom. J. Huijben O.S.B., Abdij Oosterhout; L. C. Michels, Tilburg; Prof. H. Molken- boer, O.P., Nijmegen; Dr. L. G. J. Ver- berne, Breda; G. Wagenaar, Burgemeester, Heeswijk. De Prelaat van „Berne", Mgr. H. A. Stöcker, heeft gemeend den H. Norbertus, die tevens van Nederlandsche bloede was, te moeten eeren, met den offergeest van den heilige meer en beter onder zijn land- genooten te doen kennen. De bekende schrijver Pater Jacques Schreurs M.S.C. werd onmiddellijk bereid gevonden, hiertoe een tooneelspel te dich ten in vijf bedrijven, dat tot titel draagt: Norbert van Gennep. Een Pelgrim op aarde. Dit tooneelspel zal nog dezen zomer op de Gymnasium der Abdij worden op gevoerd. NAAR EEN STAKING IN HET AMSTERDAMSCHE TAXI-BEDRIJF. Naar wij vernemen heeft het verzet van de gezamenlijke chauffeursorganisaties in het stationneerend bedrijf tegen de nieuwe voorwaarden inzake tarief en loon, welke door de goedkeuring van B. en W. van kracht zijn geworden, er toe geleid, dat in den namiddag een deel van de blokband- chauffeurs op het punt heeft gestaan, de staking te proclameeren. Naar men ons bij informatie mededeelde, is aan de uitvoe ring van dit besluit op het laatste oogecn- blik nog geen gevolg gegeven. Zooals bekend heeft ook de Rijkst mid delaar, het dreigend conflict in het Am- sterdamsche taxi-bedrijf reeds binnen het terrein van zijn bemoeiingen getrokken.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1