v HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOcL ZATERDAG 5 MEI 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. PAG. 13 DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND „HEI, T WAS EN DE MEI, ZOO BLIJ". HET FEEST VAN DEN DUITSCHEN ARBEID. FE ESTMASKER VERBERGT EEN ZORGE LIJK GELAAT. DOLLFUSSCORPORATIEVE STAAT. HITLER'S FOUTEN VERMEDEN. 1 Mei. „lm schonen Monat Mai. De Mei Is bezongen door dichters en kun stenaars als de mooiste van alle maanden. En inderdaad is er geen maand, waaraan zulke lieflijke herinneringen verbonden zijn. Al zegt de kalender, dat het op 21 Maart lente wordt, toch dringt het werke lijke besef van de nieuwe lente pas goed in de natuur door, wanneer de Mei-konin gin in aantocht is. Dan is de natuur op z'n mooist; alles wijst op vernieuwing en verjonging en wi ein de Meimaand geen dichterlijke bevlieging krijgt, zal het zeker in geen andere maand krijgen. In onze ker ken troont de hemelsche Koningin van de Mei, zoodat men zeggen kan, dat de Mei maand een rol speelt zoowel in de natuur als in de boven-natuur. In de laatste jaren speelt de Mei en dan speciaal de eerste van die maand ook een bijzondere rol in de politiek, een rol, welke sinds verleden jaar totaal is om gedraaid. Tot nog toe was 1 Mei „de" roode Meidag, het feest van de revolutie, als zoo danig wordt hij nog gevierd door allen, die er in gelooven. Doch sinds verleden jaar is de aandacht der wereld meer gevestigd op het nieuwe feest van den eersten Mei, het feest van de nieuwe denkbeelden op staatkundig ge bied, welke diametraal staan tegenover de roode idealen. Het feest-masker. In Duitsch- land is deze week het groote feest van den nationalen arbeid weer gevierd in gran dioze discipline en met massale deelne ming van alle lagen des volks. Heerschte er verleden jaar een onbeschrijfllijk enthousiasme, thans overheerschte meer de gelijkgeschakelde discipline. Het Duit- sche volk heeft zich een feestmasker ge sneden, dat het op commando kan opzet ten en afzetten. Wij zullen de laatsten zijn om de waarde van dergelijke massa-viering te ontkennen: integendeel, door zulke samenkomsten wordt het saamhoorigheidsgevoel belang rijk versterkt. Bovendien zijn zij zeer goe de demonstraties van de innerlijke tucht, welke het nieuwe regiem heeft weten te scheppen. De regie van Göbbels was, zoo als steeds, meesterlijk. Doch ditmaal kun nen wij niet aan den indruk ontkomen, dat het Duitsche volk een masker voor had, een masker van uiterlijke feestroes, terwijl daarachter een zorgelijk gezicht verbor gen zat. Want men moge enthousiaste redevoerin gen houden en zich bedwelmen aan ly riek, er zijn toch ook eenige feiten, die een zeer luide en een zeer welsprekende taal doen hooren. Het geforceerde zwijgen der verboden Katholieke persorganen spreekt een felle aanklacht uit ten aanhoore van de geheele wereld. De kerken, waarin 's Zondagsmor gens de jeugd onder de H. Missen ont breekt, omdat er gemarcheerd moet wor den, roepen schande over het moderne heidendom der jeugdleiders en de verdruk te Katholieke Jeugdorganisaties beschuldi gen de onderteekenaars van het Concor daat van contractbreuk. De oppositie in de Evangelische Kerk te gen den Rijksbisschop spreekt boekdeelen. Wanneer men leest, wat deze door de re geering aangestelde „Christelijke" leider verkondigt in zijn Paaschboodschap, ver baast men zich niet meer over de kracht, waarmede het geloovig deel dezer Protes tanten zich verzet. Volgens die boodschap moet de gemeen te den levensnood des menschen als „Goe de Vrijdagnood", het lentewonder der na tuur als „heilige Paaschboodschap" en den grooten ommekeer in het Duitsche volk in deze dagen als „Paaschgebeuren" aan zien! Is dat Christendom of is dat heidendom? En ten slotte, terwijl alles feestvierde, zaten te Berlijn de vertegenwoordigers van Duitschland's crediteuren om te onderzoe ken of de positie van de Duitsche rijks bank werkelijk zóó slecht is als dr. Schacht het voorstelt. Men kan moeilijk met op rechte opgewektheid feestvieren, als een aanvrage om surséance van betaling in be handeling is. En daartoe zal het heusch wel komen. In het verkeer tusschen de staten noemt men zoo'n „surcéanse" of „faillissement met dwangaccoord" alleen maar anders; daar heet het moratorium. De bedoeling is evenwel dezelfde: „ik kan niet betalen". Naast de officieele redevoeringen is het goed ook naar de taal dezer feiten te luis teren. Waarlijk, Duitschland heeft nog z'n groo te zorgen. Hernieuwd Oostenrijk. Ook voor het nieuwe Oostenrijk heeft de eerste Mei thans een zeer bijzondere beteekenis gekregen, alweer in geheel anderen zin dan de oorspronkelijke 1 Mei-vierders ge dacht hadden. De roode heeren in Weenen hadden him strijdlust neergelegd in een versje, dat tegen Dollfuss was gericht en vrij vertaald ongeveer hierop neerkomt: Op 1 Mei, dan zal ik je donderen, Op 1 Mei, dan krijg ik jou". Maar na de bloedige Carnavalsdagen te Weenen viel er voor de socialisten niets meer te „donderen" en de eerste Mei was ditmaal een feestdag voor den overwin naar Dollfuss. De le Mei luidde een nieu wen staatsvorm in en een nieuwe grondwet Op Maandag was het Oostenrijksche par lement, na meer dan een jaar niet meer bijeen te zijn geweest, voor het laatst in vergadering bijeen geroepen. Het was een begrafenisbijeenkomst, want de vergadering diende om de nieuwe grondwet goed te keuren, welke het einde beteekende van den parlementairen toe stand en dus niets meer of minder was dan de overlijdensacte ven Nationalen Raad en Bondsraad. De regeering-DoUfuss hechtte er blijk baar waarde aan, om de rechtscontinuiteit te handhaven en de nieuwe grondwet te laten aansluiten aan den ouden toestand. Zij had de grondwet ook zonder goedkeu ring van het parlement aan het volk kun nen opleggen, doch verkoos een approbatie van de lichamen, welke werden afgeschaft. Dank zij het feit, dat de sociaal-democrati sche mandaten vervallen waren verklaard, kon men een meerderheid daarvoor krij gen. De grondwet is nog wel niet officieel in werking getreden, doch de regeering heeft voorloopig zoo verstrekkende volmachten gekregen, dat practisch de nieuwe toestand in Oostenrijk is ingetreden. Dollfuss heeft thans beslissend gebroken met den parlementairen ouden toestand, dien men in christelyk-sociale kringen noemt „het overleefde en innerlijk-onware systeem van schijn-democratie". Hij kan thans voortwerken aan den ver deren opbouw van den nieuwen christe- lijken, corporatieven bondsstaat volgens de beginselen van de encycliek Quadrage- simo Anno. De volksvertegenwoordiging wordt thans vervangen door adviseerende corporaties; alleen de regeering heeft het recht van initiatief (n.l. tot het indienen van wetsvoorstellen). Wanneer de regeering een wetsvoorstel heeft Ingediend, dan brengen de advisee rende corporaties rapport uit, waarna het ontwerp wordt voorgelegd aan den Bonds dag. Deze kan het wetsontwerp aannemen of verwerpen, doch niet wijzigen. Alleen de begrooting kan door dit college worden ge wijzigd. Zoo ontstaat er dus in Oostenrijk een nieuwe staatsvorm, welke vele overeen komsten toont met het Italiaansche fascis me en het Duitsche Nationaal-Socialisme (autoritaire regeering, corporatieve orde ning, geen partijen enz.) Echter is het Oos tenrijksche systeem voor ons Katholieken veel sympathieker, omdat de leiders in tegenstelling met Italië direct rekening hebben gehouden met de rechten der Ka tholieke Kerk, en in tegenstelling tot het Nationaal Socialisme niet gebaseerd is op in den grond heidensche princiepen, zoo als rassen-theorieën en staatstotaliteit. Of het Oostenrijksche Standen-systeem in zijn uitwerking geheel en al volgens Katho lieke begrippen zal zijn, moeten wij nog af wachten. De bijzonderheden zijn nog niet bekend. Een der eerste daden van het nieuwe Oostenrijksche regiem was de onderteeke- ning van een concordaat met het Vaticaan, waarin aan de Kerk de noodige vrijheid ge waarborgd wordt en een behoorlijke plaats wordt ingeruimd voor het Kerkelijk Recht. Zoo heeft Dollfuss de fouten vermeden van zijn buurman Hitier, doch veel van het goede, dat ook In het Nationaal-Socia lisme te vinden is, overgenomen. Met meer dan gewone belangstelling zullen wij de ontwikkeling van den jongen Oostenrijk- schen staat gadeslaan/ SPORT NEDERLANDSCHE KORFBALBOND Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Kampioenschap van Nederland: Deetoa Koog Zaandijk. Promotie-degradatie N.H.: le klasse: D.D.V.—DK.D. le klasse Z.H.: RozenburgFluks. Promotie-degradatie le klasse: D.K. C.—Die Haghe. le klasse N.: DioUdL Zilveren Bay: Rozenburg nOns Eiber nest H; Fluks nHet Zuiden IH. VOETBAL DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN. Nederland heeft gelukkig geloot, zegt Adam. Een gelukkige loting, lacht Adam, de oud-international, de „Grashopper", eens de motor van de Oranjeploeg, die, dank zij een flinke rustperiode, thans weer geheel fit and well is. Ook Adam behoort tot de spelers, die door him energie en liefde voor 't spel zoo enorm veel hebben bijgedragen tot het succes, dat zoo juist bereikt is Holland onder de acht sterkste landen ter wereld. En hoewel de watervlugge H.V. V.-er voorloopig zijn schoenen heeft opge borgen, zoo is zijn gelaat nog even levendig als vroeger, toen hij zelf nog langs de lijn draafde. Vijf jaren voetbal-hoogeschool on der Kirschner's leiding heeft hem het Zwit- sersche voetbal goed doen kennen en zijn oordeel over het verschil tusschen het Zwitsersche elftal en het onze kan onge twijfeld belangrijk genoemd worden. „Nooit hebben wij zoo'n goede kans gehad als nü tegen Zwitserland", zegt Adam, en er ligt veel overtuiging in zijn woorden, aldus de „Telegraaf". Dat is te zeggen, ruim een jaar gele den verloren wij nog in Amsterdam met 20, interrumpeerden wij. Juist, maar met een heel ander elftal! Het spel is sedertdien sterk vooruit ge gaan en ik bedoel daarbij speciaal de voor hoede. Wat een verschil in productiviteit met vroeger! In Amsterdam waren wij werkelijk niet zooveel zwakker, doch het lukte niet in de voorhoede. De kansen wer den daar niet uitgebuit, kortom onze voor hoede was bij lange na niet zoo productief als thans. En de Zwitsers? Zij spelen prachtig, in één woord subliem. Doch als geheel heeft de ploeg niet zoo in kracht gewonnen als de onze. Die groote kracht school destijds bij den oudsten Abegglen, bij Xam Abegglen. Hij was de gevaarlijk man in de voorhoede, die alle aanvallen dirigeerde en op wiens spel de geheele aanvalslinie was afgestemd en zooals u weet speelt Xam Abegglen thans in het reserve-elftal der Grashoppers. Hij komt dus niet meer in het Zwitsersche elftal uit. De achterhoede van Zwitserland acht ik een van de sterkste, zoo niet de al lersterkste van Europa. Daar heb je Sèche- haye in de goal, die alleen al in staat is om een wedstrijd te winnen, zooals hij dat trouwens tegen Frankrijk demonstreerde. En verder Minelli, de rechtsback en beste speler van de heele ploeg. Met Wei- Ier naast zich is deze achterhoede enorm sterk. Maar zij zal een harde dobber aan ons verrassend voorhoedespel krijgen. Over de middenlinie ben ik momenteel niet georiënteerd. Waarschijnlijk zal Imhoff wel op de spilplaats uitkomen. Maar de voorhoede zal een kras stuk werk voor de elftalcommissie vormen. Tot nu toe kwam de Servette-voorhoede daarvoor in aan merking, doch na de beide laatste nederla gen o.a. om de Cup, zal men een keuze uit de Grasshoppers moeten doen en hier 'wringt de schoen, want zoowel Rohr (de midvoor van het Duitsche elftal) als So- bodka, die Oostenrijker is, zijn natuurlijk niet voor het Zwitsersche elftal beschik baar. Hoe die voorhoede wordt, zal later blijken. Doch zij speelt op één lijn en blijft steeds ter hoogte van het strafschopgebied. Dus buitenspel zetten, vragen wij. Bij voorbeeld, maar zij reageeren blik semsnel. Kirschner zelf heeft mij dikwijls over de Nederlandsche kansen in het inter nationale milieu gesproken en als een der sterkste factoren heeft hij mij steeds ge noemd het moreel van onze ploeg, dat in staat is op het beslissende moment een feu sacré te ontwikkelen, zooals geen ander elftal, of het moesten de Roode Duivels zelf zijn. Werkelijk, ik geloof, dat wij nog nimmer zoo'n goede kans kregen als thans tegen Zwitserland. En het zal een prach tige, faire strijd worden, want de Zwitsers zijn allen zeer faire sportsmen. Of wij hem te zijner tijd weer in het oranje shirt terug zullen zien, is onze laat ste vraag, doch de jonge bewegelijke H.V. V.-er schudt ons lachend de hand ten af scheid en verdwijnt even snel als hij ge komen is. Als supporter van het Nederlandsche Elftal naar Milaan en verder. Nu bekend is, dat het Nederlandsche Elf tal te Milaan tegen Zwitserland zal spelen en daardoor de kans groot is, dat Neder land in de kwart-finale uitkomt, organi seert de Nederlandsche Reisvereeniging buiten de extra-treinreis naar Milaan ook nog een 9-daagsche reis met bezoek aan den wedstrijd tegen Zwitserland en, indien Nederland mocht winnen, de kwart-finale van het Nederlandsche Elftal. Verder nog een 20-daagsche reis, waarin opgenomen zijn de wedstrijd tegen Zwit serland, een wedstrijd om de kwart- en half-finale en de finale. Bovendien de wedstrijd om de 3e en 4e plaats, in totaal dus een bezoek aan 5 wedstrijden. Ook voor deze beide reizen kunnen de deelne mers op Bewijs van Nederlanderschap rei- ITALIE EN DE WERELD KAMPIOENSCHAPPEN Zooals te begrijpen valt, heeft Italië, als organisator van de wereldkampioenschap pen, er natuurlijk het grootste belang bij, zelf zoo goed mogelijk voor den dag te ko men. De Italiaansche voetbalbond heeft derhalve uitgebreide voorbereidende maat regelen genomen, teneinde een zoo sterk mogelijke ploeg samen te stellen. De ver antwoordelijke man, Vittorio Pozzo heeft niet minder dan 273 spelers aangewezen, welke voor eventueele deelneming in aan merking kwamen. Dit aantal werd her haaldelijk gezift. Op 20 Maart waren ei nog slechts 70 candidaten, op 15 April nog 58, op 25 April nog 38 en op het oogenblik nog maar 29. Deze elite is met de laatste intensieve training begonnen. KON. NED. VOETBALBOND. Wedstrijdprogramma voor as. Zondag. Kampioenschap van Nederland. A'dam (Stadion 2.45 uur): KFCAjax. Almelo: HeraclesWillem n. AFDEEUNG I. Prom. 2e klass e: 't GooiVelox. AFDEELING n. Prom. 2eklasse: OvermaasHilver sum. 2e klasse A: GECONA. Prom. 3e klasse: RVCVIOS. Prom. 4e klasse: BTCASC. AFDEELING Hl. Beslissing 2e klasse: ZACBor ne (terrein Go Ahead). AFDEEUNG IV. Prom. 2e klasse: De BaronieJu liana. AFDEELING V. Prom. 2e klasse: AlcidesDe Kooi. LEIDSCHE VOETBALBOND. Wedstrijdprogramma voor sul Zondag. Zaterdagmiddagbeker 3e ron de: DVS 1Alphia 1 2 uur; LDWS 1— UVS 1 2 uur; Roodenburg 1LFC - 2 uur. L.V.B.-s 1 eute 1 s 2e ronde: DVS 2— LDWS 2 11 uur; TONA 1—Alphia 2 12 uur; Lugd. 4RCL 11 uur (le terrein); LFC 4 DVS 3 11 uur; Lugd. 2—UVS 2 2 uur (le terrein). FEUILLETON. HET GENOOTSCHAP VAN DEN OCTOPUS. Uit het Engelscfa van FERGUS HUME. (Nadruk verboden). 88) Die kleine tengere man dien Perris bij zich had, toen hij uit het Pitsea Sta tion kwam en die meeging in de auto. Hoe hij heet, weet ik niet, maar Perris heeft mij verteld, dat hij het was, die u dien brief heeft geschreven om u weg te lokken. Perris en hij verdwenen in de mist en hij kwam met u terug. Ik hoop toch zoo, dat Perris geen kwaad overkomen is! Je weet niet eens hoe die man heet? Neen, maar Perris weet het, geloof ik wel. Maar als die ander de man is die u heeft meegelokt, weet u waarschijnlijk wel.... Ik weet zoo goed als niets, viel Sir Gregory hem in de rede. Het was een heele opluchting voor hem, te merken, dat Per ris Theodore blijkbaar niets verteld had van hetgeen aan den moord op Medina voorafgegaan was. De zaak zit zoo: het interesseerde me, zooals je weet, buiten gewoon wie dien Spanjaard vermoord heeft en toen ik nu dien brief kreeg geparfumeerd dat dat ding was en daar in las dat de afzender mij van alle détails op de hoogte kon brengen, sprak het van zelf, dat ik naar de aangeduide plaats ben toegegaan. Die man. Hoe heet hij? viel Theodore hem op zijn beurt in de rede. Dat weet ik niet, de brief was niet onderteekend. Hij was klein en tenger en had een bijzonder fijn gezicht. Ik vraag mij af, hoe Perris met hem in relatie komt. Ik zou het u niet kunnen zeggen; ik heb begrepen, dat hij hem heeft weten op te sporen door dat eigenaardige parfum Maar in ieder geval, als hij daarin niet ge slaagd was, zou u niet veel meer te vertel len hebben. Hm! Dat is ten minste heel waar schijnlijk, gaf de milliionnair huiverend toe. Ik zal blij zijn als ik weer thuis ben. Was Laura erg ongerust? Heel erg, mevrouw Cargoe ook. Maar Perris heeft hen gegarandeerd dat u van avond of morgenochtend weer thuis zoudt zijn, en Het is nu mogenochtend, merkte Sir Gregory droog op. Ja, en dus verwacht ik, dat Laura en mevrouw Cargoe met spanning op u zitten te wachten. Maar hoe kwam u eigen in dat eenzame huis en waar ligt dat ergens? Dat zal ik je vertellen. Ik ben met dien kleinen man, die op den hoek van Earl Street op mij stond te wachten, mee gegaan, legde Sir Gregory uit. Hij zei, dat hij mij bij den moordenaar van Medina wil de brengen en dat die een bekentenis wenschte af te leggen. Hij nam mij mee in een auto; we reden Essex indat is het eenige wat ik weet, maar daar ik in die buurt niet bijzonder goed bekend ben en het bovendien donker was, kan ik je ook niet zeggen waar dat huis precies ligt. Toen wij op de boerderij aankwamen, bracht hij mij in een kamer, en het drong I al heel gauw tot me door, dat ik in een val was geloopen en onder een valsch voorwendsel meegelokt was. Wat ik ook in het midden bracht, het gaf niets. Zij wil den me onder geen voorwaarde las laten, ze beweerden bij hoog en bij laag dat ik in het bezit was van een lijst van de leden van het El Nuestro Genootschap, die ik uit Me dina's zak had gehaald. Een van hun eigen leden heeft Me dina immers zelf vermoord, viel Theodore hem in de rede. Juist. Ik heb ze dan ook gezegd, dat hun bewering bespottelijk was omdat een van de leden van het El Nuestro Genoot schap de moordenaar van Medina was. En wat hadden ze daar tegen in te brengen? Zij lachten mij doorgewoon uit en weiger den mij te vertellen wie Medina vermoord had. Maar zij hielden vol, dat Medina een lijst van de leden van het Genootschap bij zich had gehad en dat ik die lijst uit zijn zak had genomen. Zij waren bang, dat ik die de politie in handen zou spelen en daarom hadoen zij mij naar de boerderij gelokt. Ze hadden bovendien gedacht, dat ik hem bij mij zou hebben. Maar zij hadden toch wel kunnen be denken, meende Arden, dat u, als u werke lijk die lijst had gehad, die allang aan in specteur Hurker had gegeven. Dan hadden ze u al maanden geleden moeten ontvoe ren? Dat heb ik hun ook gezegd. Maar zij beweerden van him kant. dat ik de lijst niet zoo kcrt na den m>ord aan de politie had durven geven, uit *rrees. dat ik dan zelf verdacht zou worden. Maar nu meenden ze dat het gevaar voor hen langzamerhand nader kwam. Arden lachte schamper. Wat een onzin, zei hij. Dat vertelde ik ze ook, antwoordde Sir Gregory, ik heb zelfs e»n nog heel wat sterker uitdrukking gebru.kti Maar de lei der van de bende hield zijn bewering vol en ze sloten mü op. En toen kwam die ke rel, die mij orit/rtid had, in de kamer waar ik zat en beloofde dat hij mij zou bevrijden als ik hem een cnèque van vijf honderd fmd gaf. En hebt t- dat gedaan? Ja. Ik had geen chèque-boek bij mij en dus schreei ik er een op een velletje schrijfpapier. Als het geld al uitbetaald is, kan ik er niets meer aan doen. Maar als dat niet het gtval is, zal ik er wel voor zor gen, dat hij geen penny in handen krijgt. Maar u moest toch weten hoe hij heet, als u een cheque op zijn naam moest uitschrijven? Hij wilde zijn naam niet zeggen, ik heb de chèque aan toonder gesteld. Maar in ieder geval heeft hij zijn belofte gehou den. Overigens geloof ik niet, dat het Per ris veel moeite gekost zal hebben om dien man op te sporen, ik denk veel eerder, dat die man van zijn kant Perris om mede werking gevraagd heeft om mij te bevrij den. Hij wilde natuurlijk die vijf honderd pond verdienen. Perris zei, dat hij hem op het spoor was gekomen door het parfum. Daar geloof ik niets van, antwoordde Sir Gregory kortaf. In ieder geval zal Perris als hij terug komt en ik hoop van harte dat dat gebeu ren zal, alles kunnen uitleggen. Maar wat denkt u nu verder te doen, Sir Gre gory? De politie met de zaak in kennis stel len en bij mij in huis naar die lijst laten zoeken. Als die gevonden is zal het ver moedelijk niet lang meer duren of de moor denaar van Medina wordt ook ontdekt. Dan kunnen wij ook Perris bevrijden. Als hij tenminste niet vermoord is, mompelde Theodore. Horn antwoordde niet direct. Hij was Perris dankbaar voor diens hulp bij zijn be vrijding, maar hij kon onmogelijk verge ten, dat de secretaris, al liet hij dat niet openlijk blijken groote macht over hem had. Hij wenschte natuurlijk niet dat Per ris vermoord werd, maar het zou hem niet kunnen schelen als hij een paar dagen ge vangen werd gehouden, al was het maar om hem een toontje lager te doen zingen. Ik geloof niet, dat hij de dingen nog zoo kalm en wijsgeerig zal opnemen als hij levend en wel terug komt, was alles wat Sir Gregory zei. Tegen drie uur in den nacht bereikten zij Horn Hall, waar mevrouw Cargoe en Laura in zenuwachtige spanning zaten te wachten. Zij waren niet naar bed gegaan en zoodra zij de auto hoorden, snelden zij naar de voordeur. Sir Gregory stapte haaastig uit en toen Arden hem volgde duwde hij hem met een bruuske beweging naar Laura toe. Trouw met haar en leef gelukkig!, zei hij grommerig, joviaal en zich tot zijn dochter wendend, ging hij met een sluw lachje voort: Laura, Theodore heeft mijn leven ge red, en op mijn speciaal verzoek, heeft hij zich bereid verklaard je echtgenoot te wor den. Hem dat te verzoeken, was wel het minste, wat ik doen kon! (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 13