WAALS HONDERD JAAR MUZIEKLEVEN IN DE SLEUTELSTAD HET FEEST VAN DEN EERSTEN MEI BUITENGEWONE LENTE RECLAME WOENSDAG 2 MEI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. 6 Bij het Eeuwfeest der Maatschappij voor Toonkunst. m. Hebben we in de vorige artikelen gewe zen op het Leidsch muziekleven in het al gemeen van 18151830 en de oprichting en bloei der Muziekschool gememoreerd, nu willen we iets mededeelen over de po gingen tot oprichting van een afdeeling der Maatschappij ter bevordering der Toon kunst. Hiervoor was reeds in 1835 door enkele leden der afdeeling 's Gravenhage een voorstel gedaan aan een der Commissaris sen der Leidsche Maatschappij, die daarbij tevens voorstelde de bestaande muziek school onder het bestuur dier afdeeling on der te brengen. Drie jaar later werd het voorstel tot het vestigen van zulk een afdeeling officieel door het hoofdbestuur der Mij. tot bevor dering der Toonkunst te Amsterdam, aan commissarissen der Leidsche instelling en aan verschillende andere liefhebbers en be oefenaars der toonkunst te Leiden her haald. Eenstemmig was men hier echter van oordeel, dat de uitvoering van zulk een plan, hoe gewenscht het misschien ook vroeger zou geweest zijn, thans met het doel en de belangen der Muziekschool, als geheel voor plaatselijke behoeften inge richt, strijdig zou wezen. Derhalve bleef de Leidsche Maatschappij als een geheel op zich zelf staande en plaatselijke instelling gevestigd. Had de oprichting der school min of meer voorzien in de behoefte aan behoor lijk en minder kostbaar muziekonderricht, de behoefte aan een zangvereeniging, die den leerlingen der zangklassen, na het ver laten der school, de gelegenheid bleef aan bieden om zich verder in den zang te vol maken en in vereeniging met meer gevor derde liefhebbers, op vastgestelde tijden, onder bekwame leiding en onder toezicht van Commissarissen der Mij. grootere wer ken in studie te nemen en uit te voeren. In de maand October 1840 werden daar toe de eerste definitieve stappen onderno men en weldra hadden zich zooveel leden opgegeven, dat een zangvereeniging. als afzonderlijke afdeeling der Maatschappij naast de Muziekschool, kon worden gevormd. Evenals de muziekschool pakte de zang vereeniging haar taak dadelijk goed aan, want slechts zes maanden later, op 20 April 1841 kon de eerste uitvoering worden gegeven, waarvoor met begeleiding van vol orkest op het programma stond de 103e Psalm van Fesca en Spohr's Oratorium ,.Die letzten Dinge". Deze uitvoering slaag de voortreffelijk en vanaf dien eersten keer werd de jaariijksche uitvoering het hoogte punt van het zangkoor. Den eersten tegenslag ondervond de Maatschappij in 1842 en deze was zoo groot, dat zij zooal niet ten val dan toch in ieder geval tot wankelen scheen ge bracht. Zooals in 'n vorig artikel gemeld, had de maatschappij van het Gemeentebestuur vanaf de oprichting der school het koste loos gebruik der lokalen van de Stadsge hoorzaal gekregen. Op 17 December van genoemd jaar nu trokken B. en W., op ver langen van den raad, het vrije gebruik de zer lokalen in met een opzeggingstermijn van twee weken slechts. De lokalen waren voortaan alleen te huur en dan nog onder voorwaarden en bepalingen, dat Commis sarissen geen andere keus overbleef dan zoo spoedig mogelijk naar andere lokali teiten uit te zien. Voorloopig werd de school toen naar de Papegracht overgebracht en eenige maan den later, in April 1843 naar een betere gelegenheid, n.l. op de Langebrug, hoes Steenschuur, welk gebouw in verband daarmede enkele veranderingen onderging. De oefeningen van het zangkoor werden in DE DAG VAN DEN NATIONALEN ARBEID. 's Morgens, 's middags cn 's avonds in Duitschland. De feestelijke viering van den lstcn Mei als dag van den nationalen arbeid in Duitschland begon in den nacht van Maandag op Dinsdag te 12 uur precies op den historischen Broeken in het Harzge- bergte, waar Meivuren werden aangesto ken, ter herinnering aan den oud-Ger- maanschen Walpurgisnacht, en de Hitler- jeugd Meiliederen heeft gezongen tot één uur. Na een korte rede van den rijkslei der, Baldur von Schirach, werden de jon gens en meisjes naar huis gestuurd. Te Berlijn begonnen de feestelijkheden eveneens met de jeugd, die tegen 9 uur in den Lustgarten verzameld was. Een koor bracht het „Wach auf" uit „Die Meister- singer3' ten gehoore, waarna Göbbels en Hitier de jeugd aanspoorden bij de na- tionaal-socialistische idealen te blijven, Hoe de Leidsche Maatschappij voor Toonkunst als zelfstandige in stelling bleef bestaan. Verhui zing naar andere gebouwen. De oprichting van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Hotel „Au lion d'Or" op de Breestraat ge geven, terwijl vergaderingen en feesten in den Leidschen Schouwburg plaats vonden. Deze gewijzigde omstandigheden noop ten ertoe het schoolgeld voor de muziek lessen te verhoogen, maar daarnaast ver kreeg de maatschappij een meer onafhan kelijke positie, zoodat wat aanvankelijk aan het bestaan der inrichting een onher stelbare tegenslag geleek, tenslotte toch bij droeg tot grooteren bloei. Dit bleek wel uit het feit, dat na een tienjarig bestaan de Maatschappij niet minder dan 200 leden telde. Behalve de directeur gaven toen twee eerste en vier tweede onderwijzers les aan de school, terwijl het aantal leerlingen 122 bedroeg en het zangkoor 68 leden telde. De muziekschool der Maatschappij bleef zich in voortdurende bloei verheugen, ook toen het directeurschap overging op den heer A. J. Wetrens. Over de periode van het directeurschap van den heer A. J. Wetrens lezen we nog in „De Geschiedenis eener Hollandsche Stad", van wijlen prof. P. J. Blok, het vol gende: „Voor Wetrens waren de in 1834 opge richte Maatschappij voor Toonkunst te Lei den met hare muziekschool en de Leidsche Zangvereeniging middelpunten zijner werk zaamheid, waaruit onder zijn krachtige lei ding sedert 1862 de merkwaardige opvoe ringen van klassieke oratoria in de Hoog- landsche Kerk voortkwamen, die honder den belangstellenden uit alle oorden des lands trokken en welker herinnering nog steeds krachtig voortleeft, maar die in 1878 moesten eindigen in weinig verkwikkelijke twisten en tengevolge van bezwaren van kerkelijke zijde. Wetrens' streng klassieke opvattingen en weinig moederne sympathieën werden ernstig aangetast vooral sedert de oprich ting in 1875 eener afdeeling Leiden van de Maatschappij ter bevordering der Toon kunst onder leiding van den Amsterdam- schen musicus Daniël de Lange, die van zijn kant en gesteund door aanzienlijke Leidsche muziekliefhebbers met succes moderne neigingen in de hand werkte. De oneenigheden tusschen de beide vereeni- gingen deden veel kwaad aan het Leidsche muziekleven en eerst op het einde der eeuw werd een soort van overeenkomst ge troffen, waarbij de Leidsche Maatschappij zich vooral beperkte tot hare bloeiende muziekschool en het geven van concerten met orchest en solo-voordrachten, terwijl de afdeeling Leiden der groote Maatschap pij voornamelijk de uitvoering van klas sieke oratoria en zangkunst als haar ter rein bleef beschouwen. I Evenwel, zooals het in den regel gaat, de tijd heelt alle wonden en langzamerhand kwam er tot de Leidsche Maatschappij voor Toonkunst en de Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst meer toenadering, naar gelang de oude „tegenstanders" ver dwenen en de vroegere tegenstellingen werden tenslotte overbrugd, hetgeen het muziekleven slechts ten goede kwam. Vermelden we tenslotte nog, dat de di recteurszetel in de laatste decennia werd bezet door den heer B. van Groningen, mej. Harry van der Harst, die tenslotte werd opgevolgd door den tegenwoordigen directeur, den heer Richard Boer. alle stand- en religie-verschil te vergeten en te werken voor het behoud van de nu eindelijk bereikte eenheid van het Duit- sehe volk. Hierop zong de jeugd het Horst Wessel- en het Duitschland-lied. Toen trok een feestoptocht voorbij, die een voorstel ling gaf van de oude Duitsche gilden en hun gebruiken. Alles was met Duitsche „Gründlichkeit" voorbereid en het „klapp- te" alles precies. Reeds tegen één uur begon een groote menigte uit de met vlaggen en Mei-groen rijk versierde binnenstad zich naar het Tempelhofer Veld te begeven, waar te vier uur Hitier zelf de officieele „arbeids- rede" zou houden, na een inleiding van Göbbels. Hier speelden vijf kapellen van de rijks weer en waren meer dan tweedui zend zangers van den Berlijnschen zan- gersbond vereenigd, die voor de noodige afwisseling zorg droegen. Te één uur pre cies maakten de groote vliegtuigen van de Lufthansa een staffelvlucht onder lei ding van vliegtuig G 38, dat den naam „Rijkspresident von Hindenburg" draagt. De vliegers Udet en Fieseler hielden het reeds honderdduizend man sterke publiek bezig met hun gewaagde toeren. Tegen 2 uur begon de opmarsch van de eere-compagnieën van de rijksweer, de politie, de S.A.- en de S.S.-troepen, den vrijwilligen arbeidsdienst, de technische Nothilfe, en de 2000 arbeiders uit het Saargebied, die overal op hun weg toege juicht werden. Na eenig wachten kwam Rijkskanselier Hitler die een zeer lange rede hield, waar in hij o.a. zeide dat millioenen volksge- nooten thans voor de tweede maal het groote lentefeest van den arbeid vieren. Vorig jaar was het in een geloof aan het gelukken van den nationalen opbouw van ons volk. Heden in het gelukkig be wustzijn van het gelukt zijn en van het succes van ons werk. Of men ons lief heeft, of men ons haat, één ding kan nie mand ontkennen: een nieuwe geest heeft zich meester gemaakt van het Duitsche volk en ons in staat gesteld tot prestaties die bewondering verdienen. Men kan® met trots vaststellen dat men de beteekenis van de afgeloopen 12 maanden niet kan misverstaan. Hitier ging daarna over op den tijd na den oorlog, de 19 jaar marxisme en de redding die het nationaal-socialisme bracht doordat het maakte dat het Duitsche volk zich na 15 jaren weer terugvond. Hij sprak verder over de successen van het nationaal-socialistisch regiem bij de be strijding van de werkloosheid en over de scheiding tusschen werkgever en werk nemer, de klassestrijd, die thans door de nationaal-socialistische idee is opgeheven. (Hier werd hij hartelijk toegejuicht). Hit- Ier eindigde met de 1 Mei-viering het symbool te noemen van de hereeniging van het Duitsche volk. Na de rede van Hitier zongen de twee millioen aanwezigen het Plorst Wessel-lied en het Duitschland-lied. Daarna werd in gerukt. Het slot van het Berlijnsche feestpro gramma werd gevormd door de betooging in den Lustgarten. Ook daar waren \ele eerebataillons opgesteld met vele muziek korpsen. Ongeveer kwart over zeven ver scheen Göring aan de steenen balustrade van het slot bij de autoriteiten. Hij werd hartelijk toegejuicht. In zijn rede had Gö ring het voornamelijk over de 14 jaren die het Duitsche volk na den oorlog in het ongeluk stortte en de uitkomst die het na tionaal-socialisme bracht. OOSTENRIJK IN FEESTSTEMMING. Starhemberg vice-kanselier. De eerste Mei is te Weenen als algemee ne feestdag gevierd. In het Prater Stadion brachten 60.000 schoolkinderen een hulde aan, bondskanselier Dollfuss, die een toe spraak tot hen hield. Bondskanselier Dollfuss heeft ook door de radio tot het Oostenrijksche volk ge sproken en daarbij in het bijzonder gewe zen op den christelijken geest, waardoor de nieuwe grondwet zich kenmerkt. Uit het concentratiekamp van Kaiser- steinbruch zijn 100 nationaal-socialisten ontslagen. Het kamp wordt thans opgehe ven. Bondspresident Miklas heeft aan vice- kanselier Fey, op diens verzoek, eervol ontslag verleend en den bondsleider der Heimwehr, prins Starhemberg tot vice- kanselier benoemd. Fey is benoemd tot bondsminister en lei der van den veiligheidsdienst. De huldigingsoptocht, welke de, door de nieuwe grondwet in het leven geroepen, acht standen voor bondspresident Miklas en de bondsregeering, in tegenwoordigheid van de leden van het corps diplomatique gehouden, vormde een grootste demonstra tie voor de nieuwe Oostenrijksche consti tutie. De ïyieest vooraanstaande vertegenwoor digers van het openbare leven legden hierme een bewijs af van hun trouw en aanhankelijkheid. De stoet marcheerde urenlang voorbij 't podium waarop de bondspresident, de bondskanselier en de Weensche burge meester hadden plaats genomen. De weg van het Weensche raadhuis via de Ringstrasse naar het Prater, welke een kilometer lang is, was geheel met hon derdduizenden jubelende menschen bezet. De indrukwekkende manifestatie had een schitterend verloop. Ook elders in Oostenrijk verliepen de patriotieke manifestaties zonder noemens waardige incidenten. Het grondwetfeest was aldus een gun stige voorbode van een beteren tijd in het staatkundig en maatschappelijk leven van Oostenrijk, IN BELGIE. In de voornaamste steden van België werd 1 Mei gevierd met optochten, door socialisten en communisten afzonderlijk ge organiseerd. Noemenswaardige incidenten schijnen zich hierbij niet te hebben voorgedaan. Bij de communisten waren het werke lijke armen, die in de stoeten meestapten, terwijl de socialistische groepen overwe gend beter gekleed waren en er florissant uitzagen. Het hadden even goed kleine bur gers in plaats van arbeiders kunnen zijn. IN FRANKRIJK. In Frankrijk is de viering van den eer sten Mei, naar hen H. N.-bericht meldt, vrij kalm en zonder noemenswaardige inciden ten verloopen. In de openbare diensten werd normaal gewerkt. Ook in de meeste fabrieken was de opkomst der arbeiders normaal. Slechts 400 van de 30.000 arbeiders in Parijs wa ren niet opgekomen. In het geheel hadden slechts 47 arresta ties wegens verzet tegen de politie plaats. Te Angers is het tusschen aanhangers van de regeering-Doumergue en linksche tegenstanders tot botsingen gekomen, naar aanleiding van een betooging van eerst- genoemden. Reeds in de zaal namen de handtastelijkheden een aanvang en op straat groeiden zij later tot vrij ernstige ongeregeldheden aan. ALGEMEENE STAKING TE MADRID. Te Madrid, was naar Reuter meldt, de staking gisteren algemeen. Van de kranten is alleen de „Gazette de Madrid" verschenen. Geen der andere kranten is uitgekomen en er zijn ook geen avondbladen verschenen. De trams noch de stadssporen hebben geloopen. Alle winkels waren gesloten, be halve de sigarenwinkels, die tot elf uur openbleven. De politie had zeer krachtige maatrege len genomen tot handhaving van de orde. Op strategische punten was een sterke po litiemacht geconcentreerd. Tot nu toe is alles vrij kalm verloopen. Uit de provincie zijn nog geen berichten ontvangen. Uit de overige hoofdsteden van Europa en uit New-York wordt gemeld, dat de eer ste Meidag daar een kalm verloop heeft gehad. BUITENLAND DUITSCHLAND. HET NIEUWE HEIDENDOM. Een nieuwe waarschuwing van den H. Vader. Z. H. de Paus was Zondag j.l. tegenwoor dig bij de plechtige voorlezing van het de creet „de tuto" voor de zaligverklaring van den eerbiedwaarddgen Petrus Rogue, mar telaar van de revolutie, en voor de zalig verklaring van Jeanne-Elisabeth Bichier. In antwoord op een tijdens de plechtig heden voorgelezen adres van huldiging, hield de H. Vader een toespraak, waarin Hij opnieuw met nadruk wees op het nieuw- heidendom, dat zich, op zoo zorgwekkende wijze, alom bijna baan breekt, en zich uit in een gedachten-orde, die aan het dolzinnige grenst. „Een ander ernstig gevolg", aldus de H. Vader, „van den strijd, dien men tegen het geloof heeft aangebonden, is het on- en anti-katholiek proselytisme, dat zich tot nabij, tot zeer dicht bij Christus' Stedehou der ontwikkelt. Bij dezen stormloop der boozen, is het geloof in gevaar, het geloof, dat het begin is van alle heiligheid". VERSCHERPING VAN DE VERHOUDING TOT HET VATICAAN. Door het afkondigen door de Duitsche autoriteiten van een verbod van het „Ber liner Kirohenblatt", is de toestand tusschen den H. Stoel en Duitschland verder ver scherpt. En wel hierom, wijl een aanvullingsarti kel 32 op den tekst van het protocol van het Concordaat de vrijheid der kerkelijke bla den beschermt. Daarom kunnen diplomatieke stappen noodig blijken. Het verbod van de „Köln Volksztg." om een onvoldoende reden wordt hier ook als een ernstig feit opgevat. Het gaat hier im mers om een katholiek blad, hetwelk inter nationaal een groot aanzien geniet. Echter beschouwt men voorloopig beide verboden als een daad van lagere instanties en meent men, dat de centrale leiding te Berlijn er geheel buiten staat. Nazi-betooging tegen kapelaan. Naar de „Deutsche Tageszeitung" ver neemt, is er een betooging gehouden voor de pastorie van Marksteinsch nabij Schweinsüst. De nationaal-socialistische be- toogers eischten het vertrek van kapelaan Hessier, die zo'oeven uit de gevangenis was ontslagen. Ter verzekering van zijn eigen veiligheid is kapelaan Hessier des avonds opnieuw ge arresteerd. JAPAN. JAPAN BAKT ZOETE BROODJES. Officieele verklaring van Amerika. De Vereenigde Staten hebben Japan doen weten, dat zij van andere landen een be hoorlijke inachtneming verwachten van de rechten, de verplichtingen en de gewettigde belangen der Vereenigde Staten. Hiervan is mededeeling gedaan in een officieele ver klaring, waarin de minister van Buitenland - sche Zaken, Cordell Huil, uiteenzet, hoe de Arnerikaansohe politiek ten aanzien van het Verre Oosten is. De Vereenigde Staten zoo heet het m deze verklaring zijn een van de onder teekenaars van het negen-mogendheden- verdrag en van andere verdragen, die de territoriale en bewindsintegriiteit van China waarborgen, benevens de handhaving van de opendeur. De Vereenigde Staten, aldus Huil, houden stevig vast aan hun verdrags rechten in het Verre Oosten. Op het Japansche ministerie van Buiten- landsche Zaken te Tokio werd te kennen gegeven, dat de verklaring van den Ameri- kaanscheri minister van Buitenlandsche Za ken door de Japansche regeering als „vol komen bevredigend" wordt beschouwd. In regeeringskringen te Nanking is men van opvatting, dat de verklaring van mi nister Huil belangrijker is dan die, welke president Hoover en minister Stimson des tijds hebben afgelegd in zake Mandsjoerije. Men heeft bewondering voor de wijze, waarop de Amerikaansche verklaring is op gesteld en gelooft, dat deze een matigenden invloed zal hebben op Japan. AMERIKA. PHILIPPIJNEN AANVAARDEN ONAFHANKELIJKHEID. Wetgevende vergadering verklaart er zich voor. De wetgevende vergadering der Philip- pijnen heeft zich uitgesproken voor aan vaarding van de reeds door het Amerikaan sche Congres aangenomen wet, welke de Philippijnen over tien a twaalf jaar hun on afhankelijkheid verleent. Massa-viering in Duitschland en Oostenrijk Madrid vierde feest met algemeene staking Chique Nouveauté's - Een sorteering die alles overtreft ELEGANTE ZIJDEN DAMES SHAWLS SPECIALE PRIJS «SU HAARLEM MERSTR. 130-136 - LEIDEN

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6