WOENSDAG 2 MEI 1934 DE LEIDSCHE COURAN1 DERDE BLAD. PAG. 10 BODEGRAVEN. Gouden Bruidspaar. DE SINISTERE PRAKTIJKEN VAN EEN ADVOCAAT. Ook een Kerkraadsch koopman in den val geloopen. De heer J. B., winkelier-koopman te Kerkrade, een genaturaliseerd Duitscher die reeds voor Paschen in Berlijn werd ge arresteerd en naar de gevangenis aldaar werd overgebracht, wegens „deviezen- smokkelarij", blijkt een van de slachtoffers te zijn van de sinistere praotjjken van den Duitschen advocaat dr. Sams ter, die sedert enkele weken spoorloos verdwenen is uit zijn woning te Amsterdam, waar hij tijde lijk woonachtig was. Ook zijn vrouw, die blijkbaar als hand langster optrad, heeft de wijk naar het bui tenland genomen. Op de een of andere manier blijkt de heer B. in Amsterdam in aanraking te zijn gekomen met dr. Samster. Op diens advies kocht hij er acht aandeelen van de Farben Industrie, waarmede te Berlijn, volgens het groote koersverschil, een zoet winstje zou te maken zijn. De heer B. reisde spoedig daarop naar Berlijn, werd daar gearresteerd in een par ticuliere woning, waar de aandeelen zou den worden verzilverd, en onmiddellijk naar de gevangenis overgebracht. De „Schnellriohter" heeft den heer B. veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf en acht duizend mark boete, terwijl voor een waarde van tien duizend mark in be slag genomen werd. Eenige dagen na het vonnis, waartegen de heer B. beroep heeft ingesteld, ontving de familie te Kerkrade van een en ander bericht. De zaak is sinds eenige weken in handen van een bekend Berlijnsch advocaat. JAN PIJNENBURG GETROUWD. Groote belangstelling voor den zesdagen- renner. Gisteren, den eersten dag van Mei, ter wijl een stralende zon aan het vroolijke firmament stond, is onze populaire zesda- genrenner, Jan Pijnenburg, in het huwe lijk getreden. Om negen uur zag de markt te Tilburg zwart van menschen, die reeds lang tevoren plaats hadden genomen langs den door de auto's te volgen weg. Op het bordes van het stadhuis wemelde het van reporters, fotografen en film-operateurs, voor de ramen van het gebouw verdron gen zich kijkers, terwijl sommige, stout moedig geworden vrouwelijke nieuwsgie rigen op de vensterbanken zaten. Het wachten werd 'bekort door het gade slaan van de vele jonge paren, die op dezen eersten Meidag eveneens de gewichtige stap naar het stadhuis ondernamen. Maar eindelijk kwamen de auto's van het paar van den dag, een luid hoera steeg op. Filmers lieten hun apparaten snorren, ca mera's klikten en aller oogen vestigden zich op degenen, die uit de auto's stegen. Over den looper de hooge trappen op schreden de familieleden en de beide ge tuigen: Cor Wals en L. Slaats,als zesda- genrermers welbekend. Voorafgegaan door een klein bruidje en dito jonker en een confetti strooiend bruid je volgden dan Jan Pijnenburg en Mimi Bierens. In de trouwzaal, waar de heer Looyens, ambtenaar van den burgerlijken stand, bei den in den echt verbond, was het wederom druk. Naast familieleden, de ouders van den bruidegom en de moeder van de bruid, wa ren er weer de reporters en fotografen, die menigmaal hun magnesiumlicht deden op vlammen. Na de gebruikelijke formaliteiten sprak de heer Looyens een kort woord tot den „Populairsten man van Tilburg", zooals spreker Jan noemde en zijn vrouw. Ont roerd luisterde de robuste wielrenner naar deze hartelijke toespraak. Toen het paar weer buiten kwam, klon ken er oordoovende hoera's. Bij de kerk op den Heuvel was het weer even druk. Ook hier waren talrijke politie banden noodig, om de opdringende menig te in bedwang te houden. Maar toen het paar eenmaal binnen was, stormde het volk de deuren in. Te ongeveer kwart over tien begon de plechtige huwelijksmis. Om twaalf uur werd de receptie gehou den in café „Oud-Holland", waarbij talrijke wereldlijke en wielersportautoriteiten hun gelukwenschen aan den grooten renner en zijn jonge vrouw kwamen aanbieden. SPORT WIELRENNEN WEDSTRIJDEN TE ROTTERDAM. Zondag a.s. zullen op de Rotterdamsche wielerbaan weder wielerwedstrijden plaats vinden. Het programma zal bestaan uit sprintwedstrijden, koppelachtervolgings- wedstrijden en een 60 K.M. koppelrace, waaraan 12 koppels zullen deelnemen, o.a. de bekende ploegen Matena-Heslinga, Lorie -van Rossum, Suiker-Gilliet, Vrees wijk- P. v. d. Meer, de Leur-Wildsohut enz. SCHAKEN OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Bogoljubow verliest elfde partij. De elfde partij tusschen Bogoljubow en Aljechin te Stuttgart, welke Zondag j.l. af gebroken was in voor Bogoljubow hope- looze positie, werd gisteren hervat. Na 61 zetten moest Bogoljubow zich ge wonnen geven. De stand is thans: Aljechin 7 p., Bogol- Het echtpaar C. WOLSWIJK—STOLWIJK zal op Donderdag 24 Mei a.s. den dag her denken, dat zij vóór vijftig jaren in het hu welijk traden. De beide jubilarissen, die de VOETBAL „LEIDEN" JUBILEERT! Voor de zooveeüste maai vindt U onder dit opschrift een artikeltje van de „Lu strum-Commissie" in „De Leidsche Cou rant". Voor de zooveelste maal wordt U er aan herinnerd, dat de R. K. Sportvereeniging „Leiden" haar koperen feest viert! Voor de zooveelste maal vraagt genoem de Commissie even Uwe aandacht voor de R. K. Sport! Immers, aller aandacht dient zich daar op te culmineeren! Steeds weer herinneren we er aan, dat in de Sleutelstad bestaat een vereeniging die zich reeds 121/, jaar lang tot taak heeft ge steld de Sport in R. K. verband te beoefe nen. Tot taak om de aangegsloten leden in de gelegenheid te stellen hun principe ook in de sport te beleven! Tot taak om de jeugd, te organiseeren daar, waar zij thuis behoort! Kortom, tot taak: te brengen alle R. K. Sporters in Roomsch verband! Vandaar steeds: „ARe Katholieken één, dus ook in de Sport!" Is dat doel bereikt? Helaas, neen! Velen, ja nog te velen bleven achter! Hebben niet begrepen of wilden niet be grijpen, waarom de Bisschoppen hebben vermaand! Waarom zij hebben gesproken tot allen, tot ons Katholieken, daarbij wijzende op het feit: „Wilt gij sport beoefenen, doe dit in het verband waar gij thuishoort!" Dus, sluit U aan bij een R. K. Sportver eeniging! Daartoe bestaat hier de gelegenheid, waarbij wij de verwachting uitspreken, dat zulks nu of in de toekomst zal geschieden! Het vertrouwen dat wij stellen in Katho lieken van de daad is toch nimmer be schaamd!? Ook gij, ouders, die van goeden wille zijt, kunt ons tot hulp zijn! Ook gij kunt helpen bouwen! Ook gij kunt bijdragen om de R. K. Sport- beweging te Leiden tot grooten bloei te 'brengen! Ook gij kunt dit door een intenser mede leven met hen, die er naar streven om dit ideaal verwerkelijks te zien! Het is daarom niet te veel als wij U vra gen: Laat Uw jongens zich niet bij neutrale vereenigingen aansluiten! Doch zegt tot hen: Wilt gij de sport beoefenen, goed, maar dan in een Roomsche vereeniging! Daarvoor alleen krijgt gij mijne toestem ming! Van neutrale vereenigingen wil ik niet hooren! In een principieele vereeniging zijt gij op uw plaats! In een principieele vereeniging behooren alle Katholieken van de daad thuis! Als alle ouders zich stellen op dit stand punt, als zij allen zonder onderscheid wil len medewerken, dan kan het niet anders of „Leiden" gaat een goede toekomst tege moet! Dan zal kunnen worden getuigd, dat is uitgegaan van het jufoileerend „Leiden" een propaganda, welke zal uitdijen tot het Ideaal: „Alle Katholieken één, dus ook in de Sport!" De Lustrum-Commissie. R. K. S. V. „LEIDEN". Morgen, Donderdagavond, houdt boven genoemde vereeniging een buitengewone ledenvergadering in Café-Rest. „Royal", Doezastraat, des avonds te 8.30 uur. De agenda bevat verschillende belangrij ke punten, waarvan wij noemen: Werkplan voor as. Zomer en „Groote reisplannen". Dat aller aanwezigheid op hoogen prijs wordt gesteld gehoeven wij niet te zeggen, doch wel willen wij er op wijzen, dat allen aanwezig behooren te zijn. Niemand out broke dus op het appèl! DE WEDSTRIJDEN OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Waar er gespeeld wordt Het volledige programma van de wereld kampioenschappen voetbal luidt als volgt: 24 Mei: Wedstrijd om de beslissing van de voorronde tusschen de Vereenigde Sta ten en Mexico in Rome. 27 Mei: Achtste finales in Turijn, Genua, respectabelen leeftijd hebben van 74 en 73 jaren, genieten beiden nog van een uit stekende gezondheid. Wij wenschen beiden nog vele jaren! Milaan, Triest Bologne, Florence, Napels en Rome. 31 Mei: Kwart finales in Milaan, Bologne, Napels en Turijn. 3 Jund: Halve fmales in Milaan en Rome. 7 Juni: Wedstrijd om de derde plaats in Florence. 10 Juni: Finale in Rome. De loting voor de indeeling en het wed strijd!'ooster zal, zooals men weet, plaats vinden op 3 Mei as. in Rome. De volgende zestien landen zijn thans aangewezen voor het tournooi om het we reldkampioenschap: Zweden, Duitschland, Nederland, Bel gië, Frankrijk, Spanje, Tsjecho-Slowakije, Oostenrijk, Hongarije, Zwitserland, Roeme nie, Italië, Egypte, Brazilië, Argentinië en de winnaar van den op 24 Mei te spelen wedstrijd tusschen de Vereenigde Staten en Mexico. 16 scheidsrechters aangewezen. Van Moorsel de eenige Ne- derlandsche scheidsrechter. In een te Milaan gehouden bijeenkomst onder presidium van dr. Bauwens (Duitsch land) werden 16 scheidsrechters aangewe zen voor het leiden van de wedstrijden om het wereldkampioenschap. Behalve dr. Bau wens waren aanwezig de heeren Mauro (Italië), Delaunay (Frankrijk), terwijl de heer Verdyck (België) met kennisgeving absent was. Onder de 16 gekozen scheidsrechters be vindt zich slechts 1 Nederlander, n.l. de heer J. F. van Moorsel uit Den Haag. Op Donderdag 3 Mei a.s. wordt te Rome bij de loting uitgemaakt, welke wedstrijd door den heer van Moorsel zal worden ge leid. Dit hangt natuurlijk ook af welke landen tegen elkaar uit de bus komen. De 16 scheidsrechters zijn de volgende: J. Baert (Frankrijk), L. Baert (België), R. Barlassina (Italië), A. Beranek (Oosten rijk), A. Birlem (Duitschland), E, Braun (Oostenrijk), C. Gaironi (Italië), A. Car- raro (Italië), J. Eklind (Zweden), P. Es- cartin (Spanje), J. Langenus (België), F. Mat/tea (Italië), R. Mercet (Zwitserland), J. F. van Moorsel (Nederland), V. Zenisek (Tsjecho Slowakije) en Youssof Mohamed (Egypte). De grensrechters voor deze wedstrijden zullen Italianen zijn. WANDELSPORT 40 K. M. MARSCH VAN „DE BATAVEN". De voor 6 Mei a.s. uitgeloofde medailles liggen uitgestald in de étalage van den heer Zandvliet, Haarlemmerstraat t.o. Har- tebrug. Bovendien zijn daar ook de prij zen door de Bataven in 1933 gewonnen ten toongesteld. Voor hen die nog niet inge schreven hebben is daarvoor gelegenheid aan den start tusschen 11.30 en 12.15. De start is niet vanaf het R.-K. Sportpark „Haagweg" doch café „Oud Hortuszicht", Witte Singel 19. Bataven denkt vooral aan den laatsten trainingsmarsch, hedenavond 8 uur vanaf het Pieterskerkhof. EEN SPORTFONDSEN-KUNSTIJSBAAN TE AMSTERDAM. In een persconferentie in het Carlton Hotel te Amsterdam gaf mr. J. A. C. Bie renbroodspot, directeur van de N.V. Sport fondsen een uiteenzetting van de plannen tot stichting van een Sportfondsen-Kuns- ijsbaan. Reeds vaak is, aldus mr. Bierenbroodspot, in ons land en in het bijzonder in Amster dam, Den Haag en Rotterdam, de vraag naar voren gebracht, of het mogelijk was in deze steden, gelijk in de groote steden in het buitenland, een kunstijsbaan te stich ten. Verschillende plannen zijn reeds ontwor pen, doch zij strandden voortdurend op het finanoieele gedeelte. De ervaring door de Sportfondsen by de exploitatie van hare baden opgedaan, als mede de studie, in het buitenland gemaakt, hebben geleid tot een ontwikkeling, waar bij tevens het vraagstuk der kunstijsbanen opgelost wordt. Als vanzelf deed zich de vraag voor: wat moeten wij met het terrein waar een open- luchtbad is geprojecteerd, gedurende den langen wintertijd doen; immers gedurende hoogstens 3 maanden per jaar, doet het openluchtbad dienst. De leiders van het Sportfondsenwerk zijn toen op de gedachte gekomen om, wat des zomers openluchtbad is, des winters voor ■kunstijsbaan in te richten. Dit heeft na tuurlijk allerlei fmancieele voordeelen. In de eerste plaats noemen wij het hier overi gens reeds vermelde punt, dat het terrein eigenlijk gedurende het geheele jaar pro ductief wordt gemaakt. Natuurlijk is het bestuur der Sportfond sen, toen eenmaal de plannen vasten vorm hadden aangenomen, tot hun eerste liefde, Amsterdam-Oost teruggekeerd. De combinatie is daar werkelijk ideaal te noemen. Immers het groote retortenhuis werd maar voor 2/5 gedeelte door het Sport fondserubad gebruikt, terwijl 3/5 gedeelte, drie groote kappen, volkomen ongebruikt waren. Deze puinhoopen wordien thans op geruimd, zoodat Amsterdam-Oost eindelijk van dit leelijke stadsdeel verlost zal wor den. Een groot terrein, ca. 7000 M2 komt op deze wijze vrij, zoodat een zeer groot openluchtbad en een flinke ijsbaan daar geprojecteerd kunnen worden. Van het allergrootste belang was in deze zaak natuurlijk ook hier weer de financie ringskwestie. Met het succes der Sportfondsenbaden voor oogen, lag de. oplossing vrij vlug voor de hand. Op vrijwel dezelfde wijze, als waarop de bouw en de stichting van de zoovele bij onze bevolking zoozeer popu lair geworden Sportfondsenbaden werd voorbereid en mogelijk gemaakt, zullen ook de Sportfondsen-ijsbanen gefinancierd worden. Gesproken kan worden van banen, om dat het plan bestaat, niet alleen in Amster dam-Oost een dergelijke baan te projectee ren, doch ook zijn reeds plannen in voor bereiding voor Den Haag en Rotterdam en zelfs voor enkele kleinere plaatsen in ons land. De financiering geschiedt wederom door de vorming van spaarkassen welke voor den duur van 12 jaar gevormd worden. De inschrijver stort daarin periodiek kleine be dragen (reeds bij stortingen van 2.50 per maand) zoodat een ieder, die voor deze aan gelegenheid wat voelt, aan den financieelen opbouw mede kan werken. Een geheel nieuwe Naamlooze Vennoot schap, ni. de „Sportfondsen Kunstijsbaan" werd gevormd. In het Spaarkasreglement komt de bepa ling voor, dat alle gelden, welke door de insohrijvers daarin gestort worden, belegd en aangewend mogen worden door de N.V. Sportfondsen Kunstijsbaan. Deze beleg ging geschiedt in den vorm van een 5% Obligatie-leening. Bij de verdeeling van de Spaarkassen ontvangen de spaarders der halve 5% Obligaties. Bovendien genieten zij nog allerlei voordeelen in den vorm van reducties bij het nemen van seizoenkaarten, dagkaarten, ook bij den toegang van wed strijden. Naast deze spaarkassen worden obliga ties direct uitgegeven. Deze obligaties geven een rente van 5% 's-jaars en bovendien ver schillende rechten. Regelmatig zullen wedstrijden worden gehouden. Zoo staat de koipst van Sonja Henie, Karl Schaefer, Otto Kaiser e.a. be roemdheden op het gladde ijs, reeds vast. De Sportfondsen wil echter met den bouw niet eerder beginnen, dan nadat van een zekere belangstelling van de zijde van het publiek gebleken is. Met den bouw zal worden aangevangen, zoodra 300 spaar ders ingeschreven zijn. Alsdan zijn de fi- nancieele moeilijkheden, welke den bouw nog in den weg staan, opgeruimd. De firma Stork uit Hengelo is n.l. bereid gevonden om, zoodra deze 300 leden zijn verworven, met de Sportfondsen mee te doen en de financiering van het ontbreken de gedeelte voor haar rekening te nemen. De Sportfondsen rekent er op, dat zij vóór 1 Juni den 300en spaarder voor deze kunst ijsbaan zal hebben kunnen inschrijven. Is 293. Ook de veldwachter kwam aange sneld. Hij had juist visch staan bakken voor vrouwlief, omdat hij dat zoo goed kon en met een vischje aan de vork, dat hij juist om wou draaien, snelde hij de straat op, met opgestroopte mouwen. dit het geval dan kan de definitieve op dracht voor den bouw worden gegeven en is het mogelijk met November as. de ope ning te doen plaats vinden. Amsterdam's 'bevolking heeft derhalve zelve in de hand of er as. winter van de kunstijsbaan gebruik kan worden gemaakt, of niet. Wie meer omtrent deze stichting wil ver nemen, wende men zich tot de N.V. >rDe Sportfondsen", Jan Luykenstraat 22, Am sterdam-Zuid. WILT U IETS WETEN? Vraag inzake de onderteekening van. mede-onderteekenaars van een schuldbe kentenis. Antwoord: De mede-onderteekenaars zijn ook wettelijk aansprakelijk. Vraag Inzake het beginnen van een nieuwe zaak na beëindiging van het fail lissement. Antwoord: Tenzij het faillissement in een accoord geëindigd is, blijft de schulde naar voor het niet uitgekeerde gedeelte zij ner schuld ook na beëindiging van zijn fail lissement aansprakelijk. Wat betreft de uitvaardiging van een andersluidende wet, is de mededeeling van uw zegsman niet juist. Een verandering in het executie- recht en inzake het accoord is wel in voor bereiding, doch een wet is het nog niet. Vraag inzake spreekuur van dr. Murk Jansen. Antwoord: Kosteloos spreekuur In de polikliniek van het Academisch Zieken huis Maandag en Donderdag 12 uur. Of de geneeskundige hulp vanwege den Raad van Arbeid voor u betaald zal wor den, moet de R. v. A. zelf uitmaken. Deze behandelt ieder geval apart. Vraag: Welke is de kortste weg per auto van Noordwijkerhout naar Steenwij- kerwold en hoeveel K.M.? Antwoord: Noordwijkerhout, Sas senheim, Leimruiden, Alphen aan den Rijn, Woerden, Utrecht, de Bildt, Amersfoort, Nijkerk, Putten, Ermelo, Harderwijk, Nun- speet, Doornspijk, Elburg, Zwolle, De Lichtmis, Meppel, Steenwijk, Steenwij- kerwold. Afstand 193 KM. Vraag: Welke is de kortste weg per auto van Katwijk naar Wychen? Hoeveel K.M.? Antwoord: Katwijk, Lelden, Zoeter- woude (H.R.), Alphen, Woerden, Utrecht, De Bildt, Zeist, Driebergen, Doorn, Leer- sum, Amerongen, overvaren pontveer naar Eek, Tiel, per gierpont naar Wam el, Leeu wen, Druten, Afferden, Bergharen, Her men, Leur, Wychen. Afstand 117 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Sassenheim naar Kaatsheuvel en verder naar Gent! Hoeveel K.M.? Antwoord: Sassenheim, Leiden, Zoe- terwoude (dorp), Zoetermeer, Bleiswijk, Hillegersberg, Rotterdam, Rijsoord, Dor drecht, Willemsdorp, Moerdijk, Zevenberg- schen Hoek, Wagenberg, Geertruidenberg, Raamsdonk, Waspik, Vrijhoeve Capelle, Kaatsheuvel. Afstand 94 KM. Verder via Dongen, Breda, Princenhage, Rijsbergen, Zundert, Bracken, Brasschaet, Antwerpen, Zwijndrecht, Melsele, Beveren-Waes, St. Nicolaas, Belcele, Lokeren, Hillaere, Over- meire, Destelbruggen, Gent. Afstand 125 K.M. Vraag: Zou u mij ook eenige inlichtin gen kunnen geven waar en wanneer de eerstvolgende marschen voor wandelaars zijn? Antwoord: Deze marschen staan her haaldelijk in onze courant aangekondigd. U gelieve daarom de sportrubriek na te zien. 294. De schoolmeester hoorde het gejoel en keek eens uit het raam. En Jan, op zijn witte olifant gezeten, met 'ïobbeltje en den Rommelzak voor zich, brachten hem heelemaal uit zijn gewone doen. Kinderen, pak maar gauw je boeltje, vandaag slui ten we de school, want daar komt Jan Rommelzak aan! Een afschuwelijke vormverandering ale gevolg van de "ntrg«nJ^™in|irix.): VAN ROMMELZAK EN HOBBELTJE.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10