MAANDAG 30 APRIL 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN AUTO-BOTSING TE BAARN. Eén doode, vier gewonden. Vrijdagavond omstreeks negen uur be vond zich een vrachtauto uit Zutphen op den straatweg nabij de buitenplaats „Bui tenzorg" te Baarn. De chauffeur had de auto stopgezet om het achterlicht na te kij ken, daar dit niet branden wilde. Terwijl de man hiermede bezig was, kwam uit Soest een luxe auto aangereden, die in volle vaart op de stilstaande vrachtauto botste. De chauffeur van de vrachtauto, die tusschen beide auto's bekneld geraakte, werd dusdanig gewond, dat hij korten tijd later overleed. In de luxe auto waren be halve de chauffeur drie personen gezeten, die lichte verwondingen bekwamen en, na in het ziekenhuis te zijn verbonden, huis waarts konden keeren. De chauffeur van de luxe auto klaagde over inwendige pij nen en is in verband daarmede naar het ziekenhuis overgebracht. De luxe auto werd zwaar beschadigd. ONDER EEN AUTO GERAAKT. Onmiddellijk overleden. Te Dordrecht is Zaterdagavond een 70- jarige man, doordat hij met zijn fiets moest uitwijken voor een wagentje, op het Begijn hof het stuur kwijt geraakt en gevallen, juist toen een transportmotorwagen pas seerde. Een der achterwielen ging den man over het hoofd. Hij was terstond dood- Slachtoffer van auto-ongeluk. Op 55-jarigen leeftijd is in het van Iter- sonziekenhuis te Gouda overleden de heer J. J. Cornelissen, die in de afgeloopen week op den weg ZevenhuizenWaddinxveen bij een auto-ongeluk werd gewond. ERNSTIGE AANRIJDING. Vijf gewonden. Gisternacht om vier uur vond op den Rijksweg nabij Santpoort een ernstige bot sing plaats tusschen een van Haarlem ko mende auto en een taxi, die uit de tegen overgestelde richting kwam. De chauffeur van de taxi, die de botsing zag aankomen, wist de auto tijdig tot stil stand te brengen en er uit te springen. De andere auto, waarin drie dames en twee heeren gezeten waren, die een bezoek aan Haarlem hadden gebracht, botste in volle vaart tegen de taxi op met het gevolg, dat de dames P. en haar beide zusters S., al len wonende te IJmuiden, zeer ernstig werden verwond. De beide heeren T. uit IJmuiden en B. uit Noord Scharwoude, werden licht gewond. De drie dames, waarvan een buiten be wustzijn was, werden naar l\et Anthonius- ziekenhuis te IJmuiden vervoerd. De toe stand van laatstgenoemde dame is zeer ernstig. Gisteravond was zij nog niet tot het bewustzijn teruggekeerd. De auto's werden ernstig beschadigd. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. Twee gewonden. Bij de brug, die de verbinding vormt tus schen den Middenweg en de Linnaeusstraat te Amsterdam, is gistermiddag te drie uur een ernstig verkeersongeval geschied. Een personenauto, die, uit de richting Linnaeus- kade komende, den Ringdijk wilde oprij den, is in botsing gekomen met een auto bus van de gemeente, welke van het Beton dorp kwam en de brug naar de Linnaeus straat wilde oprijden. De auto, die van rechts kwam en dus den voorrang had, werd van achteren geraakt en geheel ont zet. Door den hevigen schok hebben de in zittenden, een dame en een kleine jongen, een hersenschudding opgeloopen. De G. G. D. heeft beiden naar hun wo ning vervoerd. De dame was er ernstiger aan toe dan het kind en kon niet gehoord worden. De chauffeur van de auto kwam met den schrik vrij; de autobus liep weinig schade op. OP EEN VELDWACHTER GESCHOTEN. Dader meldt zich zelf later aan. Vrijdagavond omstreeks tien uur heeft een 29-jarige man te 's-Gravenzande op den 26-jarigen gemeenteveldwachter Van Eendenberg geschoten. Zwaar gewond is v. E. naar het ziekenhuis aan den Zuidwal in Den Haag vervoerd. De getroffene was Vrijdagavond na slui tingstijd van de café's met zijn collega C. Landsman op surveillance gegaan. Toen zij zich in de Langestraat tusschen^Gasthuis- laan en Monsterscheweg bevonden, pas seerden eenige baldadige jongelui, die wat luidruchtig waren. Veldwachter L. keek om teneinde den jongens een reprimande voor hun luidruchtigheid te geven. Op hetzelfde oogenblik bemerkte hij, dat de bovenbe doelde 29-jarige man achter hen aan liep en de agenten op een afstand van 15 a 20 meter bleef volgen. L. schonk daaraan geen verder aandacht, totdat plotseling een schot weerklonk. De beide veldwachters draaiden zich om, waarbij Van Eendenberg nog vroeg: „Wat doe jij voor onzien?", omdat hij dacht dat de man van een alarmpistool ge bruik maakte. Direct daarop voelde hij echter een stekende pijn en riep zijn col lega toe: „Ik ben geraakt". Landsman bracht het slachtoffer naar de woning van een geneesheer. Tijdens dit vervoer had hij nog gelegen heid op te merken, dat de dader in een slop gevlucht was. Terwijl de dokter de eerste geneeskundige hulp verleende, zette Lands man het onderzoek naar den dader voort. Het spoor leidde van het slop in de rich ting van den Gasthuislaan en toen de veldwachter zich daar bevond, klonk een tweede schot, doch wegens de duisternis mocht het den veldwachter niet gelukken, den verdachte te arresteeren. L. waar schuwde onmiddellijk den chef van politie en den burgemeester van 's-Gravenzande. De gewonde was inmiddels per zieken auto naar het ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag vervoerd, waar door operatief ingrijpen de kogel verwijderd werd, die ter hoogte van den linkerlong het lichaam was binnengedrongen. Zaterdag was zijn toestand buiten direct levensgevaar. De verdachte was uit 's-Gravenzande af komstig en werkzaam bij een drukkerij al daar. Omtrent half een Zaterdag heeft de G. zich aan het bureau van politie in de Prin sestraat te Den Haag gemeld en den dienstdoenden inspecteur volledig omtrent zijn daad ingelicht. Hij verklaarde het wa pen, waarmede de daad is geschied, in het water te hebben geworpen. Naar dit wa pen wordt thans door de politie gezocht. Tijdens een verhoor heeft De G. o.a. ver klaard, dat hij reeds geruimen tijd met het plan om den veldwachter van het leven te berooven, had rondgeloopen. Als motief gaf hij op, dat hij een voortdurend toene- menden hekel aan van E. had. Waarom dit het geval was, kon hij niet zeggen. Daar van had hij zich geen rekenschap gege ven. Een bepaalde aanleiding tot den aan slag was er ook niet geweest. EEN DIEVENBENDE TE WINSCHOTEN. Verscheidene arrestaties. De marechaussee te Winschoten is eeni ge weken geleden een georganiseerde die venbende op het spoor gekomen, van wel ke reeds 5 leden konden worden gearres teerd. Gedurende de laatste jaren werden in Winschoten en omstreken verschillen de diefstallen gepleegd van rijwielen en rijwielonderdeelen. Verleden week werd de marechaussee door een 15-jarige rij wielhersteller op het spoor gebracht van de bende. Thans is het onderzoek zoo ver dat aangenomen kan worden, dat ongeveer UIT DE RADIOWERELD Programma's voor Dinsdag 1 Mei. Huizen, 1875 M. K.R.O.-Uitzending. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoonpl. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pas toor Perquin. 12.15 Lunchconcert door het orkest Louis Metz. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Modecursus. 4.15 Het KRO-orkest, afgewisseld te 5.00 uur door een causerie van Joh. Schwencke over „Het koopen en lezen van boeken" en te 6 uur gramofoonmuziek. 6.40 Esperanto-cursus. 7.15 Henri Hermans over „De huidige onrust op maatschappelijk en staatkundig terrein". 7.35 Gramofoon. 7.45 Middenstandskwartiertje. 8.00 Katholieke Meihulde aan de Zoete Lieve Vrouw van dén Bosch uit de kathe drale basiliek van St. Jan te 's Hertogen bosch. 9.30 Vaz Dias. 9.35 Zangkoor „Arti et Gharitate" te 's Hertogenbosch. 9.55 „Lievrouwkesmaand" door D'n Dré, waarna gramofoonmuziek. 10.20 „De advocaten", zangspel door Franz Schubert, door de Nederlandsche Kameropera, waarna te 10.30 Vaz Dias en gramofoonmuziek. 10.40 „Het bruiloftshaasje", zangspel door Franz Schubert, door de Nederlandsche Kameropera. 11.00 De KRO-boys. Hilversum, 301 M. V AR A-Uitzending. 8.00 1 Mei-Uitzending. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor het Platteland m. m. v. vo caal solisten-ensemble. 11.00 Gramofoonpl. 12.00 Blaasconcert. 12.15 Orgelspel. 12.30 Rede ir. J. W. Albarda. 12.50 Vervolg orgelspel. I.00 De Flierefluiters. 2.00 Utr. Sted. orkest. 3.00 Declamatie. 3.20 Vervolg orkestconcert. 4.00 Gramofoonpl. 5.00 Voor de jongeren. 6.00 VARA-orkest. 6.30 Causerie. 7.00 Vervolg orkestconcert. 7.30 Zang. 7.45 Vervolg concert. 8.15 Vervolg zang. 8.30 „De Meiraad", spel door het VARA- tooneel. 10.15 Vaz Dias. 10.30 Orgelspel. 10.50 Causerie. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Daventry. 9.35 Morgenwijding. 9.50 Tijdsein, Berichten. II.20 Orgelspel. 11.50 Commodore Grand-orkest. 12.50 Midi. Studio-orkest. 1.20 Voor de scholen. 3.50 Het Chelsea Strijkkwartet. 4.35 Kinderuur. 5.50 Bach-concert door strijkkwartet. 6.10 Duitsche causerie. 6.40 Reportage van een Mei-Gebruik in Pads tow. 6.55 BBC-orkest. 7.50 Causerie. 8.20 Berichten. Causerie. 8.40 „The Chariot Hour", gevarieerd pro gramma. alle misdrijven in de laatste jaren te Win schoten en omstreken gepleegd, als in braak, vernieling, diefstal, enz. in totaal niet minder dan 18 misdrijven, op reke ning van deze bende kunnen worden ge schreven. Gearresteerd zyn drie schippers te Win schoten, een vader en twee zoons, een scheepsjager te Vlagtwedde en een voor werker van de Ned. Heide Mij. uit Ooster- 9.40 Voordracht. 9.45 Gramofoonpl. 9.50—11.20 Roy Fo en zijn Band. „R a d i o-P a r i s" 1648 M. 6.20 en 7.20 Gramofoonpl. 11.20 Pascal-orkest. 7.20 Hoorspel. 9.50 Dansmuziek. Kalundborg, 1261 M. 11.201.20 Concert uit Rest. „Wivex". 2.204.20 Omroeporkest. 7.20 Harmonicamuziek. 8.10 Hoorspel. 9.2510.20 Klassieke Weensche muziek, Langenberg 456 M. 5.50 Gramofoonpl. 12.00 Zang. 12.20 Orkestconcert. I.20 Orkestconcert. 7.20 Zie Deutschlandsender. 12.352.20 Populair concert. Rome, 421 M. 8.05 Viool-recital. 9.20 Populair concert. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: SARO V-Morgen wij ding. II.20 Gramofoonpl. 12.30 Salon-orkest. 4.20 Omroeporkest. 6.20 Gramofoonpl. 7.20 Concert m. m. v. solisten en het Ra- dio-symphonie-orkest. 9.30—10.20 SAROV-Variété. 484 M.: 8.20 en 8.35 Gramofoonpl. 11.20 Salon-orkest. 12.301.20 Harmonica-concert. 4.20 Symphonieconcert. 5.35 Salon-orkest. 7.20 Omroeporkest. 9.3010.20 Gramofoonmuziek. Deutschlandsender, 1571 M. 7.20 Ringzending ter gelegenheid van den lsten Mei. I. d. pauze: Berichten. 10.05 Weerbericht. 12.352.20 Avondconcert uit Munchen. Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf en de R.O.V. Radio-centrale 3e Programma. 8.008.30 Hamburg. 9.2011.20 Deutschl.sender. 11.2013.20 Luxemburg. 13.2014.20 Deutschl-sender. 14.20—16.20 Kalundborg. 16.20—18.20 Brussel VI. 18.20afloop Luxemburg. 4e Programma. 11.2013.20 Daventry. 13.20—16.35 Midland Reg. lè.3517.20 Een der Eng. „National" zen ders. 17.2019.00 Londen Reg.- 19.0019.30 Locale uitzending. Tuinpraat- je door den heer J. Jonker, Chef afd. Gein. Plantsoenen. 19.30afloop Londen Reg. STEDELIJKE ORKESTEN EN K.R.O. Voor het a.s. winterseizoen heeft de K.R.O. met het Utreobtsch Stedelijk Orkest en met het Stedelijk Orkest van Maastricht een overeenkomst gemaakt, waarbij beide orkesten regelmatig voor den K.R.O. zullen concerteeren. Hierdoor heeft de K.R.O. de mogelijkheid geschapen ook de grootste werken van het muzikale wereldrepertoire tot uitvoering te brengen, zonder van anderen afhankelijk te zijn. In tegenstelling met min of meer fantas tische geruchten, dat de K.R.O. geen eigen orkest meer in dienst zal houden, bericht de K.R.O., dat naast genoemde orkesten wel degelijk een eigen Radio-Orkest gehand haafd blijft. hesselen. Allen hebben voor den wacht meester der marechaussee te Winschoten een volledige bekentenis afgelegd. De offi cier van justitie te Groningen, waar zij eveneens verhoord werden, heeft last ge geven hen in het huis van bewaring op te sluiten. Vermoedelijk zullen nog meer ar restaties volgen. Het onderzoek is nog aan den gang. want er is nu Saladine Jonge sla is een heerlijk eten, maar nog veel smakelijker wordt zij nu Saladine er is. de fijnste slaolie waarmee ooit een malsche sla werd aangemaakt, of een voortreffelijke mayonnaise werd bereid. Neem Saladine toor zachtheid en aroma van Uw sla en mayonnaise en voor alles, waar slaolie voor noodig Is. OOUDZEOEL BO CENT - OROENZEOEL CENT - ROODZEOEL SO CENT FEUILLETON. HET GENOOTSCHAP VAN DEN OCTOPUS. Uit het Engelsch van FERGUS HUME. (Nadruk verboden). 23) Nauwelijks waren zij uitgegaan, of Dick verscheen. Hij drukte Perris hartelijk de hand, stak een sigaret op en liet zich beha- gelijk in een fauteuil vallen. En Perris, begon hij luchtig, wat is er aan de hand, kerel? Ik wilde je eens onder vier oogen spreken, antwoordde Perris bedaard. Zoo? Ga je gang hoor! Waarmee kan ik je van dienst zijn? Waarom heb je Sir Gregory op den hoek van Earl Street opgewacht en waar heb je hem heengebracht?, vroeg Perris, die besloten had om maar met de deur in huis te vallen. Dick liet verschrikt zijn sigaret uit zijn vingers glijden en werd doodsbleek. Wat wat bedoel je?, stotterde hij. Precies wat ik zeg. Je wilt zeker wel zoo vriendelijk zijn om zijn vraag te beant woorden, nietwaar? Natuurlijk. Drum had zich spoedig hersteld en raapte onder het spreken zijn siga-et op. Als je mij alleen maar wilt vertellen, hoe je er bij komt om mij zoo iets te vragen. Sir Gregory is plotseling verdwenen en zooals j begrijpt willen mevrouw Car- goe en juffrouw Horn graag weten, wat er met hem gebeurd is. Hoe kan ik dat weten? Omdat jij hem opgewacht hebt. Hoe kom je daarbij? vroeg Drum nieuwsgierig, maar tegelijkertijd voorzich tig. Perris haalde den bewusten brief te voor schijn. Dat is jouw schrift, je woont op kamers in de buurt van Earl Street en deze brief ruikt naar het parfum, dat jij gebruikt. Dat parfum schijnt grooten indruk op je te hebben gemaakt, merkte Dick spot tend op. Zal ik je eens wat zeggen, meneer Richard Drum, verklaarde Perris kalm maar nadrukkelijk. Je bent een groote schurk. Margaret heeft mij verteld.... Margaret is altijd onbillijk tegenover mij, viel Dick hem geprikkeld in de rede. Nu, iemand, die vervalschingen Drum sprong woedend op. Dat is jaren geleden gebeurd en ik zie niet in waarom je oude koeien uit de sloot zou halen. Als je soms van plan bent om daarop door te gaan dan ga ik weg. En hij stond op en liep naar de deur. Als je deze deur uitgaat, waarschuw de Perris, dan zal ik je onmiddellijk la ten arresteeren, op grond van het feit, dat je de hand hebt gehad in de verdwijning van Sir Gregory Horn. Drum bleef besluiteloos bij de deur staan Als je dat deed, dan zou je moeders hart breken, zei hij norsch. Daar zorg jij zelf wel voor, was het snijdend antwoord. En het zou heel wat beter zijn dat jij nu achter slot en gren del werd gezet dan dat daarmee gewacht wordt tot je een nieuwe misdaad hebt be gaan. Ik bega geen misdaden. Zoo? En die octopus op dezen brief dan, meneer Drum? Ik begrijp heusch niet wat je be- bedoelt, stotterde Dick doodsbleek. Pardon, dat doe je wel. Ga zitten en vertel mij precies, hoe het komt, dat jij lid bent van het El Nuestro Genootschap. Drum bleef Perris een oogenblik stijf van schrik aanstaren. Hoe eh..,. hoe weet jij dat? stotter de hij. Dat doet er niet toe. Of wou jij soms ontkennen, dat die octopus het embleem is van het El Nuestro genootschap en dat jij daar lid van bent? Denk jij soms, dat dat parfum daar iets mee te maken heeft? vroeg Drum ze nuwachtig, om het antwoord op Perris' vraag te ontwijken. Ja, dat denk ik inderdaad, zei Perris scherp, terwijl hij den ander strak aan keek. Voor ik je bij mevrouw Drum ont moette had ik dat parfum nog nooit gero ken. Dat verhaal, dat die flesch in je kof fer gebroken is, was een leugen. Ieder een kan zien, dat het pak, dat je aan had spiksplinternieuw was. En na dien avond heb je er wel voor gezorgd geen pak meer aan te trekken, dat naar dat parfum rook. Ik veronderstel, dat je andere costuums geen dienst doen als herkenningsteeken voor je mede-leden van het genootschap. Je denkt dus, dat de leden elkander herkennen aan den reuk van dat parfum? Dick bleef nog steeds besluitelooss bij de deur staan. Ik heb niets meer te zeggen, antwoord de hij. Niet? Dan zal ik je laten arresteeren. Waarom? Ik heb niets op mijn gewe ten. Jawel. Het El Nuestro Genootschap heeft je opgedragen Sir Gregory Horn in een val te lokken. Jij weet waar hij op het oogenblik is. Ik weet niets. Vertel dat aan de politie. En Perris stak zijn hand uit om op den belknop op zijn schrijfbureau te drukken. Howacht even, schreeuwde Dick. Hij zweeg weer even en er kwam een boos aardige glimlach op zijn gezicht. Ik zal je alles vertellen, zei hij toen. Perris trok zijn hand terug van den bel knop en wenkte Drum voor zijn schrijfbu reau te gaan zitten. Dat is verstandig van je, merkte hij koel op. Ja, ik ben verstandig, glimlachte Drum. Veel verstandiger nog dan jij denkt. Neen dank je, ik zal niet gaan zit ten, want ik ga dadelijk heen. Je zult deze kamer niet verlaten voor dat Sir Gregory in veiligheid is. Dick haalde de schouders op. Dan zul je mij hier moeten laten tot morgenavond. Je weet dus waar hij is? Ja. Je bent lid van het El Nuestro Genoot schap? Ja. En dat parfum is een b-"-kenningstee- ken voor de leden van het botschap? Drum knikte. Weet jij wie dien moord gepleegd heeft? Neen. Ik geloof toch van wel. Jij was im mers degeen dien Giles en ik in het kreu pelhout zagen? Misschien wel en misschien niet, ant woordde Drum schoudersophalend. Kijk eens hier Perris, ik geef toe, dat je mij te glad bent af geweest en ik zie wel, dat ik groote kans loop om gearresteerd te wor den. Ontmoet mij morgenavond tegen half negen voor Fenchurch Street Station en zorg er voor, dat er in Pitsea om half tien een auto voor ons gereed staat. Waarom, vroeg Perris wantrouwend. Om je te helpen Sir Gregory te be vrijden uit de handen van het El Nüestro Genootschap. Hoogstwaarschijnlijk zal het een v/ilde jacht worden, want verschillen de leden van het genootschap hebben een auto. Het is een heel waagstuk, maar toch zal ik doen wat ik beloof. Zorg, dat je vroeg genoeg aan Fenchurch Street Station bent voor den trein van 8.41 en laat ver der alles maar aan mij over. En welke waarborg heb ik, dat jij je aan die afspraak zult houden? Drum aarzelde e,en oogenblik, haalde toen een stuk papier uit zijn zak en over handigde dat aan Perris. Het was een chèque ten bedrage van vijf honderd pond sterling, door Sir Gregory geteekend. Deze chèque heb ik van Horn gekre gen onder voorwaarde dat ik hem zou hel pen ontsnappen. Daar ik in groote geldver legenheid zit, kun je wel begrijpen, dat ik de kans om die chèque te verzilveren niet graag zou laten voorbijgaan. Perris dacht een oogenblik na en stak toen kalm de chèque in zijn portefeuille. Afgesproken, zei hij. Dit houd ik als onderpand, wij ontmoeten elkaar dus voor het Fenchurch Street Station. Ik zal zorgen dat er een auto klaar staat. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9