hulp m raoo w.f.doeswijk KOOPT PER AUTOMAAT! GeijteÉck'sFotohaiiilel J. GUSSENHOVEN ZATERDAG 28 APRIL 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. PAG. li AUTOMAATa AUTOMAAT: Zondagsadres Zondagsadres Zondagsadres UW ADRES voor Vleesoh, Garnalen Croquetten, Salades en Gebak is Banketbakkerij Noordeinde 23 A. G. EP3KAMP ROLFILMS Breestraat 79 hoek Diefsteeg Ontwikkelen en afdrukken voor Amateurs Oude Rijn 2 Telt. 411 Versche slagroomgebakjes Speciaal watels Geopend van uur verder per Chocolade- Automaat LELIESTRAAT 10 Melk, Boter, Kaas en Fijne Vleeschwaren. Zondag open van 8—12 uur Industrie- en Hulstotograat J. C. WIJDEN Leenwenboekstr. 4 b/d Pasteurstr. Van 8—22 uur te ontbieden bij U tbuis, bij Vereenigin- gen, Partijen, enz. Alle fotoartikelen verkrijg baar en films ontwikkelen, afdrukken en vergrooten. ROELOFARENDSVEEN. Veender- en Lijkerpolder. Donderdag avond had in oafé „de Vier Heemskinderen" de vergadering plaats van stemgerechtigde ingelanden van den Veender- en Lijkesr- polder buiten de bedijking. Voor den aan vang der vergadering had de verkiezing plaats van een voorzitter, wegens periodiek aftreden van den heer W. van der Zwet Pz., welke met algemeene stemmen werd her kozen. Hierna opent de voorzitter de vergade ring. De rekening wordt door de vergade ring goedgekeurd met een bedrag aan in komsten van 5976.44 en uitgaven 5649.77, sluitende met een batig saldo van 326.97; evenzoo de begrooting met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 6707.65. De omslag voor 1934 wordt bepaald op 15. per H.A. Ook wordt het bestuur wederom gemachtigd tot af- en overschrijving, en tot uitvoering in eigen beheer, bij ondenhand- eche aanbesteding van werken en leveran- tiën. Tot leden van de Commissie voor on derzoek der in het volgend jaar af te leg gen rekening worden benoemd de heeren J. van der Meer Cz., G. Rietbroek en E. S. Rodewijk, en tot plaatsvervangende leden de heeren E. ELstgeest Az., Joh. Klein en E. J. van Ruiten. Thans komt in behandeling een schrijven van Ged. Staten betreffende salarisverla ging van het bestuur, en het polder-ambte- narenpersoneel; dit schrijven wordt door den secretaris voorgelezen en vermeldt dat genoemd College van gevoelen is, om van wege de huidige economische omstandig heden deze salarissen met 10% te verlagen; wanneer echter de vergadering van stem gerechtigde ingelanden geen termen voor verlaging ziet, wenschen zij hiervan voor 1 Mei in kennis te worden gesteld, met ver melding van de redenen, welke haar tot die zienswijze hebben gebracht. Na een uiteenzetting door den voorzitter van het vele werk, wat hier in dezen pol der van het bestuur en de ambtenaren wordt gevergd, en het miniem salaris wat hiervoor wordt genoten, is de vergadering algemeen van gevoelen om de bestaande salarissen te handhaven, zoodat in dien geest aan Ged. Staten zal worden bericht. Vervolgens heeft de voorzitter nog een mededeeling van minder aangename aard, en wel, dat nog zoo'n groot bedrag aan ach terstallige polderlasten is te ontvangen. Spreker zegt, dat het bestuur tot nu toe, vanwege de moeilijke tijdsomstandigheden, hierin altijd zeer soepel is geweest, doch dat het thans genoodzaakt zal zijn strengere maatregelen te moeten nemen, daar het zoo voor den polder ook niet langer is uit te houden; daarom zal dan ook beslist en ze ker bij verschillende achterstallige betalers tot gerechtelijke vervolging worden over gegaan, waarmede de vergadering volko men instemt. Ook nog wordt in den breede besproken het groote euvel van sommige schippers, n.l. dat deze ondanks het verbod maar steeds hun motoren laten werken in de na bijheid van de sluis en zelfs in de sLuis, en wed zoodanig, dat de dorpel van de sluis deuren reeds is stukgevaren, hetgeen voor den polder waarschijnlijk zeer groote kos ten zal meebrengen. Momenteel is dit euvel wel weer eenigszins hersteld, maar toch volgens deskundigen niet afdoend, zoodat het niet onwaarschijnlijk is,, dat binnen en kele- dagen de sluis droog zal moeten om dit gebrek afdoende te herstellen. Door dit feit kwam er van uit de vergadering een sterke drang naar voren om ook hier, zoo als dit toch bijna op alle plaatsen het ge val is, een sluiswachter aan te stellen, en dan ook sohutgeld te heffen; al brengt dat dan ook voor den polder nog geen voordeel aan, dan heeft het toch dit voor, dat de aluis niet wordt vernield, wat toch zeker ook een voordeel zal beteekenen. De voorzitter doet de toezegging, dat het bestuur dit punt eens in ernstige overwe ging zal nemen. Ten slotte wordt nog van uit de vergadering de opmerking gemaakt dat, waar het volgens de keur verboden is, vuil, afval e.d. in het water te werpen, om dat dit het water verontreinigt, door som mige schippers hun mestschuit wordt schoongemaakt, in bet poeltje voor het ved- lingsgebouw, en gebeurt het soans, dat res tanten mest vanuit de schuit in het water wordt geworpen, wat toch zeker wel in hevige mate het water verontreinigt. Voorts wordt nog geklaagd, dat motoren ter plaat se worden sohoongemaakt, waardoor het water met een laag olie wordt bedekt. Voorzitter zegt toe ook hieraan de noo- dige aandaoht te zullen wijden en Sluit on- -Nr dankzegging de vergadering. WASSENAAR. \v~^:naarsche Politie-schietverecniging. Ter gelegenheid van haar 15-jarig be staan organiseert bovengenoemde Politie- Schietvereeniging in Juni a.s. op het land goed Raaphorst van H. M. de Koningin een Nationale Schietwedstrijd. Opening kinderspeelplaats. Op Zater dag 5 Mei a.s. zal de door de gemeente in- geirchte kinderspeelplaats in het Oostdor- perkwartier in gebruik genomen worden. Het muziekkorps „Excelsior" zal deze plechtigheid muzikaal opluisteren. WILT IETS WETEN? Vraag: C. J. te V. inzake het onder spitten van aardbeiplanten en chrysanten. Antwoord: Het komt ons voor, dat u aanspraak kunt maken op schadevergoe ding, waarvoor u den eigenaar van den tuin kunt aanspreken. Vraag inzake het wegnemen van een zonnescherm. Antwoord: U kunt het doek eraf ne men, wanneer u dat doen kunt zonder iets te beschadigen. UIT DE RIJNSTREEK NIEUW VEEN. „SASSENOORD" VERKOCHT. Een Katholiek gesticht voor achterlijke kinderen. Het in de wyde omgeving bekende bui ten „Sassenoord" is verkocht aan de Con gregatie van de eerw. Zusters Ursulinen van het moederhuis te Bergen. De geruch ten der laatste maanden zijn nu vaststaan de feiten geworden. Algemeen was men ten hoogste benieuwd wat de toekomst van „Sassenoord" zou wezen, dat na het plot seling overlijden van mr. J. C. von Briel Sasse nu reèds ruim twee jaren onbewoond stond. Veel vreemdelingen bezichtigden het groote heerenhuis met zijn boschrijke omranding, dat echter geen kooper kon vinden. De kans was ook uiterst gering, dat een particulier iemand zich er zou wil len vestigen. Met alle respect voor ons dorp, het natuurschoon bepaald zich uit sluitend tot „Sassenoord", als wij de lan delijke vergezichten er buiten houden. Ein delijk heeft het dan toch een nieuwe eige naar gevonden. Wat de aanwending van het gebouw be treft vernemen wij, dat het een gesticht wordt voor achterlijke kinderen, onder lei ding van eerw. Zusters Ursulinen. Dezelf de orde heeft reeds zoo'n inrichting in Den Haag, echter zonder voldoende tuingele- genheid „Sassenoord" zal nu een soort va- cantieverblijf worden, waar de „Haagsche bleekneusjes" eenigen tijd komen door brengen. Bovendien krijgt het gesticht in Nieuwveen een vaste bevolking, zoodat het ook gedurende den winter bewoond zal zijn. Over eventueele bouwplannen kunnen wij slechts vermelden, dat aan de westkant een vleugel zal worden aangebouwd. Dat het nieuwe gesticht met omgeving een beduidende oppervlakte zal beslaan, blijkt wel hieruit, dat de boerderij naast de R.K. kerk, met een oppervlakte van ruim 22 H.A., eveneens is aangekocht, naar ver luidt voor 50.000, en wel van de Nationale Levensverzekering Bank te Rotterdam. Voorloopig zullen slechts 5 H.A., onmid dellijk achter het buiten, worden benut voor tuinland en boschaanplanting. Dat een en ander voor Nieuwveen een belangrijke opleving beteekent, lijdt geen twijfel. Zij nog vermeld, dat men het ge sticht tegen Augustus a.s. hoopt te be trekken. NIEUWKOOP. Geboren: Anmie Janny, d. v. W. Bly- leven en T. vain 't Kruis. Ondertrouwd: G. A. Kouwenhoven 28 jaar wonende te Ter Aar en C. C. Nieu- wenhuizen, 21 jaar. Overleden: E. H. van der Laan, oud 53 jaren. WOERDEN. Broeders Ferdinandus. Broeder erdi- naindius, portier van het Minderbroeder klooster, alhier, is overgeplaatst. Zestien jaren lang heeft hij hier dezen taak vervuld en we mogen wel zeggen dat hij voor de meeste Woerdenaars geen onbekende is ge bleven. Als portier toch was hij de vrien delijkheid zelve en zijn „vaste klanten" der liefdadigheid zullen hem niet spoedig ver geten. Wij wenschen broeder Ferdinandus in zijn nieuwe standplaats Gods beste zegen! Geslaagde zanguitvoering. Als van ouds heeft de zanguitvoering van Donder dagavond door het dameskoor „Zanglust" en het kinderkoor „Zingende Jeugd" weer een groote toeloop van publiek gehad. We zijn er reeds aan gewénd dat deze avonden stampvolle zalen trekken. En daardoor is het ook juist gekomen, dat men twee avon den is gaan geven. Dit vindt mede zijn oor zaak hierin, dat het Kinderkoor de laatste jaren ook operettes op het programma had, die dermate de belangstelling van het pu bliek trokken, dat wel tot twee avonden móest worden overgegaan. Daar het pu bliek in deze nu verwend is, ziet en hoort het niet graag een uitvoering zonder een operette. We zullen deze maal van de gewone volgorde afwijken en beginnen met het hoogtepunt van den avond: „De Poppen- bruiloft", een Kinderoperette door C. Ward. Het getuigt van nimmer verminderende energie een dergelijk stuk te vertoonen en ten gehoore te brengen. Acht maanden lang hebben de voorbereidende werkzaamheden geduurd. En het succes is niet uitgebleven. Zeldzaam geestig waren de tooneeltjes in deze operette. De poppenbruid wil bruiloft houden, maar er is geen bruidegom. Met haar bruidsmeisjes ontvangt ze nu achter elkaar de verschillende huwelijkscandida- ten, die door de* too verfee worden binnen geleid. En toch kan ze geen van hen accep teeren. Bijzonder vielen van deze candida- ten op door hun geestige voordracht o.a. de ketellapper, de apotheker en de zeeman. Deze jongens acteerden zoo natuurlijk, dat het bedoelde effect niet gemist werd. En hoe genoten de aanwezigen, toen de sol daatjes in hun kleurige uniformen in marschtempo over het tooneel marcheerden, j De costuums over 't geheel waren waar- I lijk schitterend te noemen, terwijl door I prachtige kleureffecten het geheel een be- tooverend aanzien kreeg. Tot driemaal toe moest, op het herhaald applaus het gordijn worden opgehaald. We mogen natuurlijk niet de rest van het programma als minder geslaagd, daardoor achteraan noemen. Integendeel! Het dames koor oogstte veel succes met de cantate Prins Lente en De Sohoone Blauwe Do na/u. Het laatste lied moest zelfs gedeeltelijk op verzoek worden herhaald. De liedjes, in het eerste gedeelte door het Kinderkoor gezongen, werden als steeds, met luid applaus beloond. Ofschoon we moeten zeggen, dat het tooneel, waarop moest worden gezonden, misschien eenige nadeelige invloed had op de zang. Over het geheel genomen was deze uit voering een zeer geslaagde en een waardige opvolger van de vorige. Zij nog vermeld, dat aan het slot door den directeur, den heer Onneweer, dankwoor den werden gesproken tot de dames Ruys en Peerdeman voor hun moeizaam werken, waarna hun ook een stoffelijk blijk van waardeering werd overhandigd. Moge de uitvoering van Maandag a.s. een even groote belangstelling trekken! Dan wordt ook de Vincentius-Vereeniginig nog gelukkig gemaakt. In beslag genomen. By de firma L. al hier, is door controleurs der Zuiivelwet, in samenwerking met de politie 30 K.G. vet in beslag genomen. ZOETERWOUDE. Personalia. De secretaris van de Dis trictscommissie der Varkenscentrale en Rundveecentrale, C. W. de Jong, zal onze gemeente gaan verlaten. Zijn nieuw adres is Groenendijk, Hazerswoude A 89 voor alle aanvragen en poststukken. Vrijdags zal van 10 tot 11 uur zitting worden gehou den in „de Bijenkorf", Steenstraat, Leiden, voor de aanvragen van kalversohetsen enz. LAND- EN TUINBOUW WENKEN VOOR IEDERE MAAND. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder. (Ie helft Med). In den groententuin zijn nu vele werk zaamheden. Het onkruid begint welig te groeien en men moet er spoedig bij zijn het te vernietigen. In alle bedden, die in Maart gezaaid zijn, zooais schorseneeren, worte len, kool, enz. zal het voor den dag komen, en het is goed, zoodra mogelijk te wieden. Want is men er niet op tijd bij en krijgt het onkruid de overhand, dan zullen de vruch ten er veel onder lijden, wanneer het on kruid grooter wordt. Mij trekt dan ook zoo lioht de plantjes op, dat vooral bij zonnig weer zeer nadeelig is. Ook zal het land, dat al eenigen tijd gespit heeft gelegen, groen wordien. Dit kan nu geschoffeld worden, bij zonnig weer is het onkruid spoedig dood. wanneer het losgemaakt wordt. Met dit land wordt bedoeld, het kool- en boonenland, en dit kan schoon en zuiver zijn, wanneer men de groentensoorten in den grond wil bren gen. De planten, die thans naar buiten ge bracht kunnen worden, zijn de Cineraria's en Calceolaria's. Ze kunnen voor een schut ting of muur gezet en des nachts nog met een mat bedekt worden. Echter kan men ze ook al reeds op het perk plaatsen, indien er gelegenheid bestaat ze des nachts te dek ken. Als deze planten of bloemen in flinke groote potten staan, kunnen ze wel in den pot blijven. Zijn echter die potten klein, dan doet men beter ze er uit te slaan en in den vrijen grond te planten. Vooraf moeten ze flink doornat gegoten worden, des te minder zullen ze dan onder het verplanten lijden. Mest behoeft men voor deze bloe men niet in den grond te brengen, daar het toch maar voor korten tijd is, want einde dezer maand zijn ze de Cineraria's al thans weer uitgebloeid, en kan er weer iets anders op het perk. Calcelaria's bloei en iets langer. Stamboonen: Onder de winterprovisie nemen de bruine boonen zeker een eerste plaats. Ze zijn 't dan ook doubbel waard: le als smakelijk gerecht, 2e omdat ze van be trekkelijk gemakkelijke cultuur zijn. Tot zelfs onder boomen, waar in den regel niets wil groeien, zal men nog, al is 't dan ook juist niet veel, bruine boonen kunnen telen. En ook verloren hoekjes kunnen nog met boonen beplant worden doch ze willen bij voorkeur op goeden grond, en in de vrije lucht het beste gedijen, een- weinig mest zal hun zeker altijd nog wel ten goede ko men. Er worden 2 boontjes bij elkander, on geveer 2 centimeter diep, in den grond ge legd, zoo ongeveer 1 a anderhalf voet van elkander. Half Mei moeten ze in den grond gebracht zijn. Men kan dus dadelijk begin nen, wanneer de grond niet te nat is, ze te poten. De tijd van bieten zaaien is begin der maand Mea. Zaait men ze vroeger, dan zou t kunnen gebeuren, dat ze gingen door schieten, waardoor ze voor 't gebruik niet meer geschikt zouden zijn, en zaait men ze later, dan heeft men kans, dat ze zeer kledn zullen blijven; deze tijd is dus zeer aan te bevelen. Gezorgd moet worden, dat het zaad goed in den grond komt, door het met een hark er goed in te harken. Het wordt gezaaid op bedden maar ook wel, en mis schien tegenwoordig wel het meest, op rijen, wat ook de voorkeur verdient, omdat er dan gleufjes gemaakt kunnen worden met de schoffel, zooals dit gedaan wordt bij het leggen van erwten, waarin het zaad dan ge legd wordt; op deze manier kan men het zaad 't beste onder den grond krijgen. De bieten verlangen goede ruimte, ongeveer een decimeter van elkaar, en diep gespit- ten grond, die tevens goed bemest moet zijn, 't zij met kunstmest, met oudien, ver teerden stalmest, of met beide. De Stamsnij- en Sla of Spercieboonen kunnen nu ook al op den kouden grond gelegd worden, en het is ook wel aan te be velen al/thans een deel te poten, blijven ze voor de nachtvorsten gespaard, dan kan men er vroeg van plukken. Stoksnij- en Spercieboonen kunnen nu eveneens gelegd of geplant worden. De stokken daarvoor worden geplaatst op een Meter afstand van elkaar, en van boven bevestigd, waardoor ze in schuine richting komen te staan, zoo dat de boonen recht naar beneden kunnen hangen. Bij eiken stok worden 6 a 7 boonen gelegd. De stokspercieboonen kunnen op dezelfde wijze behandeld worden, hoewel deze even goed gelijk erwten, aan rijzen zul len groeien; men kan hiervan echter meer boontjes bij elkaar leggen. De grond voor de boonen moet reeds in Maart of April gespit worden, terwijl het aan te bevelen is, door de boonen geen verschen mest, maar verteerden paardenmest of ouden koemest te gebruiken. Heeft men dezen niet, dan gebruike men kunstmest. Een deel natuurlijke mest, aangevuld door kunst mest, zal uitstekende resultaten geven. Op hoogen zandgrond is oude koemest aan te bevelen, terwijl op lagen veengrond beter is, verteerden paardenmest te gebruiken. Wortelen precies op maat te zaaien is een onmogelijkheid, daarom moet men ze te hulp komen en zorgen, dat elk worteltje op zichzelf staat, en niets hun groei belem mert. Nu hangt het er veel van af, welk soort van wortelen men heeft gezaaid. Wil men ze gaarne klein hebben, dan worden ze op 3 A 4 c.M. van elkander gedund; wil men grootere soorten, dan dunne men ze uit tot op ongeveer 5 a 6 c.M. Ook worden Paardenwortelen geteeld, welke nog ruimer moeten staan. Welke soort men ook verbouwt, altijd moet men bij het uitdunnen voorzichtig te werk gaan, en de wortelen, die men laat staan, zoo wei nig mogelijk lostrekken. INGEZONDEN STUKKEN Wij zijn er ook nog! A1 p h e n a. d. R ij n, 17 April '34. Geachte Zangers en Zangeressen. Uit verschillende courantenberichten is mij bekend geworden, dat kort geleden een R. K. Gem. Zangvereeniging is opgericht. 287. Toen dit klaar was, moest er iets bedacht worden om het op de plaats van bestemming te krijgen. En Jan was vin dingrijk als altijd. Hij vroeg aan Jimmy zooals hy de nieuwe olifant had genoemd, of hij goed kon blazen. Nu, dat kon hij. Toen wees Jan hem de richting van Mun sterdorp aan, stopte het pakje in den slurf van den olifant en nu blies Jimmy uit alle macht. Nu wil ik u even In herinnering brengen, dat hier ter plaatse reeds een R. K Gem. Zangvereeniging bestaat, die toch zeker ook wel bij u bekend zal zijn n.L de R. K. Gem. Zangvereeniging „Oefening Baart Kunst", Beschermheer de Hoogeerw. heer Deken J. M. J. Hellegers, Directeur Th. v. Niekerk (Leiden). Dat genoemde vereeniging niet van van daag of gisteren is bewijzen de vele goed geslaagde uitvoeringen, die door haar ge geven zijn en de vele prijzen die behaald zijn op concoursen en zang wedstrijden. Ter toelichting kan ik niet nalaten even aan te halen, dat genoemde vereeniging een belangrijke vergadering zal houden ter bespreking van haar 20-jarig bestaan op 15 Oct. 1934 en dit wil herdenken met een feestuitvoering. Zangers en Zangeressen, komt allen as. Woensdag 2 Mei op de vergadering, ook oud-leden en niet-leden worden uitgenoo- digd. U, mijnheer den Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik namens het bestuur der R. K. Gem. Zang- vereen. „O.B.K." J. BRUINES. Voorhout, 27 April 1934. Geachte Redactie. In uw blad d.d. 24 April j.l. komt een stukje voor, onder het motto „Ingezon den" door den secr. van de Kleinvee-Ver. D.V.V. te Voorhout, waarin onder den aan hef wordt verklaart, wéarom of er geen verslag werd uitgebracht door den Bonds- controle-Commissie, daar deze toch accoord hadden geteekend. Nu mijne heeren, wij zullen zoo beschei den blijven, dit met eenige argumenten te verduidelijken, daar u het niet kon be grijpen en ons met uw ingezonden stuk „oproept". In de voornoemde verg. bevonden zich twee fungeerende penningmeesters, waar van bij een de boeken en de overige be scheiden in orde werden bevonden, hetwelk ook door ondergeteekende voor acooord werd geteekend. Maar daar, zooals reeds gezegd, er nog een penningmeester onder deze vereen, be hoorde, die zich had belast, met de uitga ven en inkomsten van eene gehouden ten toonstelling (op initiatief dever vereen.) werden wij van eerstgenoemden penning meester verwezen naar dezen functionaris. Alwaar bleek, na een gehouden controle van circa 3 uur, dat deze voor ons géénszina bevredigend was, en welke dan ook van zelfsprekend niet werd geteekend voor accoord, maar met den betrokkene werd een uur en datum vastgesteld, om zijn boe ken en bescheiden nogmaals aan een con trole te doen onderwerpen, daar er voor zeer groote bedraden in 't geheel niet, of geen rechtsgeldende kwitanties aanwezig waren. Nogmaals betreuren wij het, dat na nog tweemaal een bezoek gebracht te hebben. ■•resten komen voor gesloten deur, wat toch zéér zeker niet aan onze tu i. Maar wij hadden het beter geacht, da": het bestuur zijn ingezonden stuk, en had volstaan met het door ons uitgebracht verslag in de ver gadering van Ned. R. K. Volksbond Afd. Voorhout. U, mijnheer den Red. dankend voor de welwillendheid van plaatsing De Controle-Commissie, P. J. v. d. MEIJ. J. E. KOELEWIJN. H. G. WARMENHOVEN. Vlugger dan hét vlugste luchtschip. Dwars over zee en bergen en China en Amerika. En na drie dagen kwam het aan en viel op de markt van Munsterdorp, vlak voor de voeten van den Eurg i r. VAN ROMMELZAK EN HOBBELTJE.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 11