25ste Jaargang DONDERDAG 26 APRIL 1934 No. 7796 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, btf vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDF-N TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ea verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. V De huidige politieke toestand Het oud-lid van de Tweede Kamer, mr. Baron van Wijnbergen, heeft te Loenen op de Veluwe een politieke rede gehouden. Van deze rede hebben wij geen uitvoe rig verslag in de pers aangetroffen, doch •en kort resumé dat toch wel lang ge noeg is, om naar aanleiding daarvan en kele opmerkingen te maken. De heer Van Wijnbergen wees er in die rede op, dat eenheid der Katholieken op staatkundig gebied dringend noodig is in het belang van Kerk en Vaderland, ook al zullen er onder de Katholieken in menig opzicht uiteenloopende meeningen zijn. „Het geestelijk cement zal hen kunnen en moeten samenhouden". De heer Van Wijnbergen heeft hier een dikwijls gezeg de en herhaalde waarheid nog eens on derstreept. Verder vroeg de heer Van Wijnbergen steun en vertrouwen voor het regeer end Kabinet. In dit verband wees hij er op, dat de Tweede Kamer telkens moties van ver trouwen en volledige bevoegdheid geeft aan dit Kabinet. Dit parlement geeft het voorbeeld, zeide hij. Inderdaad dit par lement geeft ook ons inziens in vele op zichten een voorbeeld, hoe gezonde de mocratie eigen bevoegdheid weet over te dragen aan hen, die moeten regeeren, besturen of leiden, waar het algemeen be lang zulks noodig of gewenscht maakt. Baron Van Wijnbergen maakte in ver band met den hier en daar geuiten wensch om een sociaal-democraat in het Kabinet op te nemen, de opmerking, dat degenen, die meen en, dat na het Paaschcongres fun- damenteele wijzigingen in de S.D.A.P. zijn aangebracht, narvelingen zijn. Er zijn be sluiten genomen, zuiver opportunistisch, doch niet principieel, aldus spr. Natuur lijk, 't getuigt van een haast verbijsteren de oppervlakkigheid, als men uit het jong ste congres der S.D.A.P. positief de con clusie trekt, dat de S.D.A.P. principieel veranderd is. Maar ook miskent men, naar onze overtuiging, de werkelijkheid, indien men niet ziet in de S.D.A.P. een strooming, die de Party naar principieels verandering wil leiden. Deze strooming be staat en is waarneembaar in de feiten, heelemaal afgezien nog van het jongste Paaschcongres. Gezien het een en het ander is een af wachtende wat iets anders is dan een afwijzende houding ten opzich te van de S.D.A.P. momenteel voor ons de in 's lands belang gewenschte houding. TWEEDE KAMER Beslissing over steunnormen uitgesteld. Het uitwijzen van vreemdelingen Aan de manier, waarop hij de vele spre kers in het debat naar aanleiding van de motie-Kupers van antwoord diende, kon men het Minister Slotemaker de Bruine aanzien, dat hij opgelucht was door de wending, die het heele geval had genomen door den raad van den heer Aal- berse, om de stemming over de moties uit te stellen. Een nieuwe beschouwing over het geheele vraagstuk bleef begrijpelijker wijze uit en met vaste en opgewekte stem klonken de antwoorden op de verschillen de vragen en wenschen uit 's ministers mond. Aan het bedrag van 46 millioen als Rijks-bijdrage voor werkloozensteun zal worden vastgehouden, hetgeen steunverla ging beteekent; men moet dit echter niet aldus opvatten, dat dit bedrag de sluitsteen der begrooting zal zijn. Echter, ook de ge meenten moeten er aan denken, dat er nog lange jaren van werkloosheid kunnen vol gen en hun finantieele politiek daarop instellen. Met het tegengaan der cumula tie, hetgeen door sommigen als een nieuwe geldbron werd aangeduid, is een aanvang gemaakt. Het vaststellen van minimumloo- nen zou geen goede uitwerking hebben, daar dit de werkgelegenheid nog zou kun nen verminderen. De laagste normen zul len althans voorshands evenmin gewijzigd worden. Wel zullen over het geheele land verhoogingen der kindertoeslagen gepaard gaan met de algemeene verlaging. Ook zal gezorgd worden voor verruiming voor de groote gezinnen met lage loonbasis van het loonpercentage. De landarbeiders zul len eenige verbetering ondergaan, doordat afgezien zal worden van de berekening van den steun naar een loon voor 48-urige werkweek. Met de heer Albarda gooide de minister het op een accoordje door te zeg gen, dat petitionnementen e.d. wel waarde kunnen, maar niet behoèven te hebben. De heer Kupers (S.D.A.P.) is echter niet bevredigd door dit alles, maar houdt vast aan zijn motie, welke hij terwille van den heer Joekes, die het niet eens was met de formuleering van het eerste deel, in tweeën splitst. Hij geeft gevolg aan den raad om met de stemming te wachten tot na de algemeene beraadslagingen over het 60-millioenenplan. Niet echter zoo de heer De Visser (C.P.), die vindt, dat men nu genoeg gegevens heeft om een oordeel uit te spreken en stemming eischt over zijn motie, waaraan de heer Sneevliet (R. S.P.) zich aansluit. Nu komt plotseling een voorstel van s.-d.-zijde om de stemming over alle moties uit te stellen. Dit vindt de heer de Visser een ongehoorde brutaliteit; niemand heeft iets met zijn motie te ma ken, ook de heer Kupers niet. Het helpt hem echter niets, de heer Kupers houdt aan zijn voorstel vast, hetwelk met 83 te gen 6 stemmen wordt aangenomen. Nu volgde de interpellatie-Vliegen over de uitwijzing der 4 Duitschers te Laren, welke interpellatie uitgroeide tot een juri disch debat over de Vreemdelingenwet, zeer interessant voor juristen, maar waar schijnlijk moeilijk te verwerken voor hen die minder thuis zijn op dit gebied. De groote grief van den heer Vliegen ging eigenlijk tegen het feit, dat zij juist naar Duitschland waren uitgeleid, waar zij zoo goed als zeker „hun ondergang" tege moet gingen. Waarom was dit geschied? De Minister van Justitie, de heer Van Schaik, vertelde, dat hij persoon lijk de betrokken autoriteiten had onder vraagd. Zij hadden verklaard, dat de Duit schers de verklaring, dat zij naar Duitsch land zouden uitgeleid worden, bedaard hadden opgevat en dat zij de rest van den dag met kaartspelen en het zingen van opgewekte liedjes hadden doorgebracht. Er is hun zelfs nog gevraagd, of zij nieis op hun kerfstok hadden, dat zij zoo maar naar Duitschland durfden gaan. Daar komt nog bij, dat de ongewenschte vreemdelin gen niet wenschten te vertellen, waar zij vandaan kwamen, hetgeen een reden had kunnen zijn om hen naar het desbetref fende land te leiden. Nu echter was er geen enkele aanleiding om hen naar een ander land dan Duitschland te leiden. Deze verklaringen werden natuurlijk van verschillende zijden in twijfel getrok ken. Ook waagden verschillende sprekers zich aan een exegese van de volgens aller overtuiging zeer verouderde Vreemdelin genwet. Vrij algemeen stond men echter verbaasd over de gelatenheid waarmee de vreemdelingen zich over de Duitsche grens lieten zetten, indien althans, en hieraan bekroop velen een kleine twijfel, de inlich tingen van den minister juist waren. In ieder geval is nu uit de verklaringen van den minister gebleken, dat de lagere autoriteiten altijd op hem een beroep kun nen doen, als zij niet zeker weten, wat in zulk een geval het beste is. Ook staat ech ter vast, dat scherp zal gewaakt worden tegen iedere politieke activiteit die vreem delingen aan den dag leggen; om uitge wezen te worden behoeven zij heusch geen revolutionaire daden te verrichten. Princi- piis obsta is in deze het wachtwoord van den minister. Asylrecht zal hier blijven be staan, maar er mag geen misbruik van ge maakt worden. Het groote verschil met vroeger en tegenwoordig is, dat de revolu tionairen van vroeger meestal hier asyl zochten, omdat zij in hun vaderland aan een nationale revolutie hadden deelgeno men; tegenwoordig kennen we de inter nationale revolutionairen, die overal en al tijd te vreezen zijn. Zoo heeft deze interpellatie een verhel dering van de posities in dergelijke kwes ties gebracht, hetgeen op zichzelf niet on verdienstelijk is. Gistermorgen vond een korte vergade ring van den Senaat plaats ter openbare behandeling van de wetsontwerpen tot bij eenvoeging van Enschedé en Lonneker en dat tot wijziging van de grens tusschen Oud- en Nieuw-Beierland. Terwijl het laatste z. h. st. werd aanvaard, werden te gen het eerste van verschillende zijden be zwaren geopperd. Verschillende sprekers meenden, dat de nu voorgestelde oplossing niet de juiste is. Het werd met 36 tegen 8 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Sasse van Ysselt (R.K.), Ruiter (R. K.), Otten (V.D.) en de christelijk-histori- sche heeren Van der Hoeven, Ter Haar, Lohman, De Vos van Steenwijk en de voor zitter. Hierna werd de vergadering ver daagd. BINNENLAND HET PRAEDICAAT „R.-K." VOOR ECONOMISCHE INSTELLINGEN. Zal in den vervolge niet meer worden verleend. De Ned. R.-K. Middenstandsbond ver zoekt ons te melden: Al te vaak was het in den laatsten tijd gebruikelijk om voor instellingen en onder nemingen van zuiver economischen aard het praedicaat „R.-K." te voeren. Meerdere bezwaren en moeilijkheden, in de practijk daaruit voortvloeien, deden het Hoofd bestuur van den Ned. R.-K. Middenstands bond besluiten zich tot het Hoogwaardig Episcopaat te wenden met het verzoek te willen bepalen, dat het praedicaat „R.-K." door instellingen van economischen aard niet meer zou mogen worden gebezigd. De gronden voor dit verzoek waren voor genoemd bestuur niet in de eerste plaats gelegen in het feit, dat het voor de katho lieke zaak als regel, nadeelig is, wanneer zoogenaamde „R.-K." ondernemingen of instellingen in deconfiture geraken. In den laatsten tijd is echter het voeren van dit praedicaat, zooals dit met name bij coö peraties vaak geschiedt, aanleiding gewor den tot een overbrengen van mede uit de crisismoeilijkheden voortspruitende econo mische tegenstellingen binnen het terrein Vein de katholieke gemeenschap zelve. Door een en ander worden daar de verhoudin gen noodeloos en.op onbehoorlijke wijze verscherpt en toegespitst. Het hoofdbestuur van den N. R. K. M. mocht van het Hoogwaardig Episcopaat op zijn verzoek de beslissing ontvangen, dat voor nieuwe economische instellingen geen verlof meer zal worden verleend om het praedicaat „R.-K." te voeren. Bestaan de instellingen zullen evenwel als te vo ren deze toevoeging mogen handhaven. ONDERHANDELINGEN MET ENGE LAND VORDEREN GOED De Britsche en Nederlandsche vertegen woordigers zijn Woensdag op het minis terie van handel te Londen voor de twee de maal in conferentie bijeen geweest. Dr. Hirschfeld heeft verklaard, dat by de Britsch-Nederlandsche onderhandelin gen bevredigende voortgang wordt ge maakt. Hij hoopt, dat de preliminaire be sprekingen heden geëindigd zullen kunnen worden. Dan zal een officieel communiqué worden uitgegeven. GEEN SPEELVERGUNNING IN SCHEVENINGEN. Meerderheid in ministerraad er tegen. Men zal zich herinneren, dat de Exploi tatie Maatschappij „Scheveningen" den mi nisterraad eenigen tijd geleden verzocht toe te willen staan, dat gedurende het sei zoen in Scheveningen roulette zou worden gespeeld. Het Straperlospel heeft het vorige jaar voor den bloei der badplaats zoo'n succes opgeleverd, dat de maatschappij in een be perkte speelgelegenheid een middel zag om aan de concurrentie van buitenlandsche badplaatsen het hoofd te kunnen bieden. Naar wij vernemen, heeft de minister raad op dit verzoek afwijzend beschikt. Het is ons bekend, dat een minderheid in den ministerraad tegen het toelaten van roulette geen bezwaar had. Minister van Schaik heeft echter het vorig jaar ge toond tot de meerderheid te behooren. Van hem is, wanneer het Straperlo-pro- ces in zyn geest uitvalt, dan ook een streng optreden tegen speelgelegenheden van el- ken aard te verwachten. „Volk". Notariaat Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Breda, ter standplaats Roosendaal, gemeente Roosen daal en Nispen, A. C. Nieboer, candidaat- notaris te Eindhoven; tot notaris, binnen het arrondissement Utrecht, ter stand plaats de gemeente Maarssen, mr. J. Eg- gens, candidaat-notaris te Utrecht (vaca ture L. G. James); tot notaris binnen het arrondissement Almelo, ter standplaats de gemeente Den Ham, W. B. H. van Tright, candidaat-notaris te Hilversum. Het aantal radio-luisteraars in Nederland. Op 31 Maart 1934 bedroeg het aan tal radio-on tvanginrichtingen 501.120. Het aantal aangeslotenen aan radio-distri butie-centrale bedroeg 323.759, hetgeen in totaal neerkomt op 99 luisteraars per 1000 inwoners. De belangrijke toeneming van het gere gistreerde aantal luisteraars is een gevolg van eenige processen-verbaal welke werden opgemaakt tegen toestelbezitters die niet voldaan hadden aan de verplichting tot aangifte van hun toestel. STEUN VOOR FABRIEKS AARDAPPELEN. Dertig cent per H.L. voor oogst 1933. De Minister van Staat, Minister van Economische Zaken a.i. heeft goedgevon den, ten behoeve van de verbouwers-leve ranciers van fabrieksaardappelen, oogst 1933, uit het Landbouw-Crislsfonds steun te verleenen, overeenkomstig het hieronder vermelde Reglement Fabrieksaardappel- steun 1934. Met afwijking van het bepaalde in arti kel 2 der Crisis-Steunbeschikking 1933, is tevens bepaald, dat de post van de be grooting van het Landbouw-Crisisfonds, waaraan de gelden, benoodigd voor de uit voering van deze beschikking, zullen wor den ontleend, zal worden aangewezen, zoodra de begrooting van dat fonds zal zijn vastgesteld. Als groep van producenten van crisis- producten worden erkend de verbouwers- leveranciers van fabrieksaardappelen, die in het bezit zijn van een uitpootkaart 1933. Het bovenbedoelde „Reglement Fa- brieksaardappelsteun 1934" bevat o.m. de volgende bepalingen: Uit het Landbouw-Crisisfonds wordt ten behoeve van verbouwers-leveranciers van fabrieksaardappelen, die vanwege den Re geer ingscommissaris in het bezit zijn ge steld van een uitpootkaart voor het jaar den oogst 1933, aan de erkende aardappel- 1933 en die de aardappelen, afkomstig van meelfabrieken ter vermaling hebben afge leverd, voor steunuitkeering aan deze fa brieken ter beschikking gesteld een be drag van 30 cent per H.L. vermalen aard appelen van 400 gram, met dien verstan de, dat de steunuitkeering per verbou wer-leverancier slechts zal worden uitge keerd over een hoeveelheid, die overeen komt met de aflevering van een opper vlak als op de uitpootkaart vermeld. Als groep van producenten worden erkend de verbouwers-leveranciers van fabrieksaard appelen, in het bezit van een uitpootkaart 1933. De steun, welke de fabrieken aan de ver bouwers-leveranciers moeten betalen, zal bedragen bij een prijs van het aardappel meel van 7.50 per H.L. of daar beneden 30 cent, bij een prijs boven 7.50 tot en met 8 25 cent, bij een pry's boven 8 tot en met 8.50 20 cent, bij een prijs boven 8.50 tot en met ƒ9 15 cent, bij een prijs boven 9 tot en met 9.50 10 cent, bij een prijs boven 9.50 tot en met 10 5 cent. De prijs van het aardappelmeel zal be rekend worden naar den werkelijken ver koop, zooals deze blijkt uit de boeken van de volgende fabrieken, aan welke de steun gelden worden ter beschikking gesteld: a. de fabrieken, aangesloten bij de Coö peratieve Vereeniging Aardappelmeel Ver koop Bureau, te Veendam; b. de particuliere aardappelmeelfabrie ken, te weten: de N.V. W. A. Scholtens Aardappelmeelfabrieken, te Zuidbroek; de N.V. Duintjer, Wilkens, Meihuizen, fabriek van Aardappelmeel, te Veendam; de N.V. „De Baanbreker", te Lutten; c. de vrije, coöperatieve fabrieken: de N. V. Aardappelmeelfabrieken „Onder Ons", te de Krim; de Coöp. Aardappel meelfabriek „De Twee Provinciën", te Stadskanaal; de Coöp. Aardappelmeelfa briek Westerwolde", te Veelerveen. Deze fabrieken moeten, zich verbinden het volle steunbedrag van 30 cent per H.L., als voorschot en ter nadere verrekening uit te keeren aan de verbouwers-leveran ciers, terwijl zij de bevoegdheid hebben een ten gevolge van de prijsstijging van het aardappelmeel te hoog uitgekeerd bedrag van hun leveranciers terug te vorderen. EEN BEKEND REDDER OVERLEDEN. Hij verrichtte ongeveer honderd reddingen. Een bekend redder langs de Hollandsche zeekust is Dinsdagnacht overleden, Ar ie Tuk, oud-schipper van de reddingsboot te Ter Heyde aan zee. Ongeveer een halve eeuw heeft Tuk zijn leven in dienst ge steld van het reddingswezen en tal van reddingen heeft hij verricht. De Zuid-Hollandsche My. tot Redding van schipbreukelingen, in wier dienst Tuk stond, heeft in hem een van de oudste red ders verloren. Tot 1928 was Tuk in dienst dezer maatschappij, daarna, is hij een wel verdiende rust gaan genieten. Want heel wat gevaarlijke tochten heeft hij gemaakt, om hen die in nood verkeerden te redden. De voornaamste redding die Tuk heeft geleid was die op 30 September 1911. Het uitgaande s.s. „Solo" liep bij hooge zee en loeienden storm bij Ter Heyde op 't strand Schipper Tuk ging er met zijn mannen op uit, en zij wisten de geheele bemanning, bestaande uit 39 koppen veilig aan land te brengen. Verder dient vermeld de redding op 24 October 1900, toen twee Maassluische log gers op het strand geraakten. Ook toen werd de bemanning, 28 in getal, gered. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De jongste bank-krach in Frankrijk. (4de blad). Onrust in Spanje. De alarmtoestand Is afgekondigd na het ontslag van het kabi net. (4de blad). BINNENLAND. Interpellatie in de Tweede Kamer over de uitleiding van een viertal vreemdelin gen op last van den burgemeester .van Laren. (1ste blad). Voor de fabrieksaardappelen, oogst 1933, is een steun vastgesteld van 30 cent per H.L. (1ste blad). Het saneeringsplan voor de bloemisterij. (L. en T., 2e blad). Roeiboot in de Waalhaven te Rotterdam gekapseisd, waarbij vier Fransche zeelie den verdronken. (Gem. Ber., 3de blad). De aangehoudene inzake den moord te Waspik legt een volledige bekentenis af. (lste blad). De burgemeester van Baexem bij een auto-ongeluk zwaar gewond. (Gem. Ber., 3de blad). Onze wekelijksche Donderdagsche reis: een wandeling door Haarlem. (2de blad). De nieuwe regels voor den weg. (2de blad). DE MOORD TE WASPIK. Verdachte bekend. De 30-jarige ongehuwde P. v. O. te Ca- pelle, die gearresteerd was in verband met den moord te Waspik op den 72-jarigen J. Kools, heeft hedenmorgen tegenover de marechaussee te Waalwijk een volledige bekentenis afgelegd. Voor de redding der bemanning van de „Solo" ontving Tuk de gouden medaille voor redding van schipbreukelingen en zijn metgezellen de zilveren medaille. Ver der heeft Arie Tuk tal van andere onder scheidingen verkregen, w.o. van de Fran sche regeering en in 1912 de Prins Hen drik-medaille van het Oranjekruis. De begrafenis van dezen zeeheld zal Vrijdagmiddag om 2 uur te Monster plaats vinden. „Tijd". Naar het „Hbld." verneemt, zal de voor zitter der Crisis-Rundveecentrale, de heer H. Tromp van Holst, binnenkort als zoo danig aftreden. Als zijn opvolger worden genoemd de heeren dr. G. M. van der Plank, conserva tor van het Instituut voor Zootechniek van de veeartsenij kundige faculteit der Utrechtsche Universiteit, en ir. H. G. A. Leignes Bakhoven, rijksveeteeltconsulent te Leeuwarden. De Crisisrundveecentrale is het lichaam waaraan is opgedragen de inkrimping (door opkoopen en slachting) en de teelt beperking (door reglementeering van het aanhouden van kalveren) van den rund veestapel, benevens het doen verwerken en verkoopen der uit die runderen verkre gen producten, o.a. blikvleesch voor werk- loozen en behoeftigen. De Centrale staat onder de dagelijksche leiding van een di recteur, den heer S. van Zwanenberg en onder de algemeene leiding van een Re- geeringscommissaris, den heer L. Bück- mann, en een bestuur, waarvan de heer Tromp van Holst tot dusver voorzitter was. „Hbld." Arbeidstijd in slagerijen. De minister van sociale zaken heeft goed gevonden aan hoofden of bestuurders van slagerijen in alle gemeenten des Rijks te vergunnen, dat in het tijdvak van 7 tot en met 12 Mei 1934 in hun onderneming, in afwijking van het bepaalde in de artike len 23 en 24 der Arbeidswet 1919, arbeid wordt verricht, een en ander onder bij dit besluit bepaalde voorwaarden.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1