WOENSDAG 25 APRIL 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. PAG. 10 SPORT VOETBAL „LEIDEN" JUBILEERT! De Feestavond, ter gelegenheid van het koperen feest der R. K. Sportvereeniging „Leiden" op 15 April IJ., in „Den Burcht" gehouden, was een waardig slot! Het was een knal-avond! aldus de „L. Crt" van Maandag 16 April IJ. Inderdaad het deed goed aan: „De gezel lige sfeer, die er#den ganschen avond heerschte!" Het deed goed aan te bemerken, dat er onder de aanwezigen een saamhoorigheid •was, die het beste doet verwachten voor de toekomst! Het deed goed aan, te zien hoe daar een R. K. Sporters-schaar bijeen was, die go- tuigden van hun principe! Het deed goed aan, "dat velen medeleef den met de Rood-Zwarten, mede wilden vieren hun koperen feest! Het deed goed aan, dat oplaaiende enthousiasme Het deed goed aan, dat men dien avond plannen maakte om meer intensiever mèt de vereeniging „Leiden" mede te leven! Meer R. K. Sport te bevorderen! Dus, mede te werken om er de noodige propaganda voor te maken! Dus, mede te helpen voortbouwen! Mede te helpen groot maken de R. K. Sportvereeniging „Leiden"! Eenige bewijzen hebben wij daar reeds van ondervonden, doch tot allen is nog niet doorgedrongen: „Katholieken één, dus ook in de sport!" Nu de hand aan den ploeg! Nu getoond dat het niet bij de gemaakte plannen zal blijven! Nu daden gesteld! Gewerkt dient er thans te worden met alle kracht die in ons is, met alle energie! Allen, zonder uitzondering, moeten zich rulks tot plicht rekenen, ja allen! Laten wij daarom, nu de Rood-Zwarten nog in den vorm van Nederlaagwedstrijden him koperen feest voortzetten, onzen goe den wil toonen! Laten wij bezoeken de wedstrijden op het R. K. Sportpark „Haagweg" die de eerstvol gende Zondagen nog zullen gespeeld wor den! De stoere Leidenaars verdienen het ten volle! Leeft U, R. K. Katholieken van Leiden, mede met de R. K. Sportvereeniging „Lei den", dan zal dit hun moed geven voor de toekomst! Dan zal de eendracht, die op den feest avond zoo onomwonden naar voren kwam, op den verderen gang van zaken haar uit werking niet missen! Dan zal met ij ver en werklust worden voortgebouwd Dan zal eens, als de Rood-Zwarten het zilveren feest zullen vieren, gezegd kun nen worden: „Alle Katholieken één, dus ook in de Sport!" Daarom allen Zondag naar het R. K. Sportpark „Haagweg!" De Lustrum-Commissie. WATERPOLO WINTERCOMPETITIE HAAGSCHE ZWEMBOND. Zian I— L. Z. C. I 5—2. In de overdekte Bad- en Zweminrichting „De Regentes" te Den Haag, had gister avond de laatste wedstrijd plaats van de wintercompetitie le klasse van den kring Den Haag van den K. N. Z. B. tusschen Z. L A. N. en L. Z. C. De volgende zeventallen gingen te wa ter: Zian: Teljeur (doel); Hegi en v. d. Voet (achter); C. de Haas (midden); F. de Haas C. v. Hal en H. de Haas (voor). L. Z. C.: Ydens (doel); H. v. d. Reyden en v. Helvert (achter); Elzinga (midden); Buys, Walenkamp en De Reede (voor). Scheidsrechter was de heer v. Senus uit Rotterdam. In den aanvang ging de strijd snel van doel tot doel doch over het algemeen werd slecht geworpen. Bovendien werd veel te weinig geprobeerd om vrij te ko men. Beide keepers kregen enkele verre schoten, welke naar behooren verwerkt werden. Na goed samenspel tusschen de gebroeders De Haas, waarbij C. de Haas op het laatste moment keurig overgaf, zag H. de Haas kans den Hagenaars de leiding te bezorgen. 10. Lang duurde de voor sprong niet want een oogenblik van onop lettendheid van Teljeur stelde Buys in de gelegenheid met een ver schot den gelijk maker te scoren. 11. Z.I.A.N. pakte toen iets beter aan en het was Hegi die met een long shot de Hage naars andermaal van de leiding verzeker de. 2—1. Na de rust was Z. I. A. N. het meest in den aanval. Snel opzwemmen bracht H. de Haas met een harden worp de stand op 31, terwijl F. de Haas kort hierna na samenspel met H. de Haas kans zag er 4—1 van te maken. L. Z. C. was nog lang niet geslagen en enkele goede snelle aanvallen stelden El zinga ten slotte in staat den stand op 42 te brengen. Wegens een overtreding binnen de twee meter werd kort hierna F. de Haas uit het water gezonden. Toch bleven de Hagenaars sterker en toen Teljeur een schot goed stopte en naar H. de Haas passeerde, wist deze er 52 van te maken. De laatste minuten werd in hoofdzaak in het midden van het bad gespeeld. Aan beide zijden werd geprobeerd met verre schoten de stand te wijzigen, doch toen het eindsignaal weerklonk had Z. I. A. N. ver diend met 52 gewonnen. „Vad." AUTOMOBILISME JAARVERGADERING DER K.NJV.C. De jaarlijksche algemeene vergadering der Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club is gisteren in Hotel Wittebrug in Den Haag gehouden onder voorzitterschap van den heer ir. E. L. C. Schiff. In zijn openingswoord wees de heer Schiff op de toenemende belangstelling voor de club, welke ook thans weer duidelijk blijkt uit de groote opkomst. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren H. J. Jannink en Jhr. van Vreden- bureh werden herkozen. Daarna kwam in behandeling de circu laire, welke door de R. A. I. aan de leden van de vereeniging was toegezonden. Door het bestuur van de R. A. I. was de volgende circulaire gezonden: „Er hebben zich den laatsten tijd enkele moeilijkheden voorgedaan met de K.N.A.C., hoofdzakelijk tengevolge van het feit, dat op het K.N.A.C.-bestuur door een, zij het waarschijnlijk uiterst kleine ledengroep druk wordt uitgeoefend. Deze groep neemt klaarblijkelijk een zeer vijandige stemming jegens den handel in en acht het o.m. de taak der K.N.A.C. er naai* te streven, dat de K.NA..C.-leden zoo goedkoop mogelijk zullen kunnen inkoopen. Waar met stelligheid te verwachten is, dat deze groep in de as. jaarvergadering vertegen woord igd zal zijn en de gebruike lijke slechte opkomst van leden, de moge lijkheid zoude openen, dat deze groep be sluiten zoude kunnen nemen, welke voor den regeknatigen handel ongewenscht zou den zijn, is het zaak, dat onze leden, voor zoover ook lid der K.N.A.C., er voor zor gen in zoo groot mogelijk getal ter verga dering aanwezig te zijn, waardoor onaan gename verrassingen hoogstwaarschijnlijk voorkomen kunnen worden. Het verdient tevens aanbeveling, gelijk gezinde relaties (bijv. agenten) op te wek ken de vergadering te bezoeken". De nieuwe voorzitter, mr. Linthorst Ho- man, die intusschen de leiding der verga dering overgenomen had, zeide, dat een commissie ingesteld zal worden, onder spre kers leiding, bestaande uit de heeren Thom son, van den Brandeler, van Löben Seis en Wessel. Deze commissie zal onderzoeken de verhouding tusschen K.N'.A.C. en den auto en tussohen K.N.A.C. en den handel. Spr. verzocht vertrouwen in deze commissie. Mr. Linthorst Lom an deelde vervolgens mede, dat H .M. de Koningin den aftreden den voorzitter, ir. Schiff, benoemd heeft tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. De vergadering toonde door luid applaus haar instemming met deze onderscheiding. Op voorstel van den heer Sweerts de Jong werd ir. Schiff benoemd tot eere-lid van de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club. Ook werd de heer Schiff namens de pro vinciale vertegenwoordigers gehuldigd bij monde van notaris de Jong uit Ammerzode. Het oudste bestuurslid, Jhr. mr. Michiels van Kessenich hield een van veel waardee ring getuigende toespraak tot den scheiden den voorzitter, die zoo buitengewoon veel voor de K.N.A.C. heeft gedaan. Na eenige opmerkingen werden de jaar verslagen goedgekeurd, evenals de begroo ting voor 1934, sluitende met een bedrag ad 180.280. Goedgekeurd werd het verslag van de stichting bestemd tot het bijeenbrengen van een Pensioenfonds ten bate van employé's der K.N.A.C. Tot bestuursleden dezer stichtingen wer den gekozen de heeren Lang, Schorer en van Vredenburch. ATHLETIEK R. K. S. V. „DE BATAVEN". Hedenavond te acht uur wederom een tramingsmarsch van plm. 20 K.M. vanaf het Pieterskerkhof. Zij die nog niet heb ben ingeschreven kunnen dat doen bij H. J. Averdieck, Oude Singel 148. De inschrij ving is opengesteld tot een kwartder voor den start. Wie echter na 1 Mei inschrijft is er niet zeker van zijn medaille direct in ontvangst te kunnen nemen. PAARDENSPORT PROPAGANDA-AVOND A.L.R.C. De heer H. Treffers over de Italiaansche Rijmethode. In de bovenzaal van café restaurant „In den Vergulden Turk" aan de Breestraat hield gisteravond de Algemeene Leidsche Rijclub een propaganda-avond, die zich in een uitstekende opkomst mocht verheugen. De voorzitter der A.L.R.C., de heer J. Eb- bink, heette allen hartelijk welkom en zeide dat deze groote opkomst reeds tevoren de verzekering gaf, dat de avond zou slagen. Dat die belangstelling niet alleen kwam uit Leiden en Oegstgeest, doch zelfs uit Amersfoort, Rotterdam, Hilligersberg, Zoe- termeer en Den Haag, was wei het duide lijkst bewijs, dat de spreker van den avond, de heer H. Treffers, belangstelling voor de rijkunst weet te trekken. De voorzitter hoopte intusschen, dat deze belangstelling er niet alleen zou zijn voor de voordracht, doch ook en vooral voor de ruitersport in het algemeen. Hierna was het woord aan den heer H. Treffers, gepensionneerd ritmeester der cavalerie bij het Ned. Indische leger, die het onderricht heeft gevolgd bij de Rij school te Pinerolo. De heer Treffers, die in geschriften en door voordrachten en praotische cursussen de Italiaansche wijze van rijden heeft ge propageerd, gaf door zijn voordracht, welke met groote aandacht door de aanwezigen gevolgd werd, blijk over Voldoende erva ring op het gebied der ruitersport te be schikken. Daarbij liet hij duidelijk uitko men wat de richting der hoogesohool en wat die der campagneschooi is. De krijgskunst is aanvankelijk richting gevend geweest bij het gebruik van het paard. De rijkunst stond reeds bij sommige volken in de oudheid in hoog aanzien.. De Perzen waren de eerste leermeesters, daar na kwamen de Grieken, de Romeinen, enz. Het oudste gesohirft op rijkunstig gebied is dat van Xenophon. Aanvankelijk werden alleen zwaardere paarden in den krijg ge bruikt, doch met de verandering der strijd- methoden veranderde ook het type paard. Werd het paard eerst uitsluitend voor den krijg gebruikt, daarna was het ook geliefd om de sport, de jacht, het rennen, het con cours hippique, enz. 'n Omkeer in de hoogere rijkunst viel in de 16e eeuw waar te nemen in Italië, waar voortreffelijke ruiters als Grisoni, Fiasohi en Pignatelli haar beoefenden. Enkelen stichtten een manege, waar zij les gaven en him school vormden. Later sloeg de smaak voor de hoogere rijkunst van Italië naar Frankrijk en an dere landen over en tal van beroemde rui ters zijn er in de laatste jaren met namen te noemen. In Italië was het Capitano Caprilli (t 1907), die een nieuwe methode voor het rijden invoerde en daarbij van de grond gedachte uitging, dat het paard zich niet naar den ruiter, doch deze zich naar het paard moet voegen. Caprilli is iin zij n rij leven niet minder dan 400 maal gevallen, wel een bewijs, dat hij zijn conclusies over gemaakte fouten aan de werkelijkheid heelt kunnen toetsen. Wat er wel en wat er niet gedaan moet worden om een paard goed te rijdener zijn boeken over geschreven en men kan in enkele woorden beter de voornaamste grondregels zeggen dan ze in een verslag weergeven. We zullen ons maar niet op het gebied der hoogeschool-rijkunst wagen. Intusschen, de na de, met hartelijk ap plaus besloten, voordracht gegeven film verduidelijkte het gesproken woord nog eens extra. De resultaten der methode kwa men in het goede en slechte rijden duidelijk tot uitdrukking. Het resultaat van den avond was, dat verschillende aanwezigen zich opgaven als lid, waarna de voorzitter het plan opperde tot oprichting van een Rijnlandsche Jacht- vereeniging. Het is nagenoeg zeker, dat dit plan werkelijkheid zal worden. In de vergadering van de maand Mei zal het werkplan voor het komend seizoen be sproken worden. BILJARTEN LEIDSCHE BILJARTBOND. De personeele competitie. De uitslagen voor de personeele com petitie luiden: 2e afdeeling. M. Sierat (130) 65 36 6 1.80 A. L. Iterson (125) 125 36 14 3.44 3e afdeeling. F. W. Veltman 99 54 14 1.83 P. Meijers 125 54 11 2.31 De eindstand is: 2e afdeeling. Wedstrijd Bondsgebouw Leiden. A.s. Zondag begint er een biljartwed strijd in den R. K. Volksbond te Leiden des nam. te 7 uur. Deelnemers kunnen zich uiterlijk voor a.s. Zaterdag n.m. 5 uur opgeven bij den concierge van den Volksbond alhier. Deel nemers moeten lid zijn van den R. K. Volksbond alhier. Inleggeld bedraagt 50 cents. Hieraan zyn mooie prijzen verbon den. H. Rietbergen gem. gesp. gew. verl. car. brt. h. s. h. g. a. g. pnt. 2.56 5 4 1 737 273 14 3.44 2.69 8 2.89 5 4 1 687 250 15 3.50 2.74 8 2.70 5 3 2 613 244 21 3.29 2.51 6 2.79 5 2 3 489 172 25 3.11 2.78 4 2.66 5 1 4 433 212 13 2.29 2.04 2 3.39 5 1 4 660 260 22 3.12 2.53 2 1 361 150 23 2.84 2.40 2 330 131 38 3.20 2.51 2 464 222 14 2.73 2.09 2 201 99 14 3.21 95 13 218 3e afdeeling. L. v. d. Heijden 4 3 P. Meijers 4 2 W. F. Veltman 4 2 Ph. Verstraaten 4 2 C. v. d. Burg 4 0 4e afdeeling. J. J. Mulder 2 2 G. Teegelaar 2 0 •6e afdeeling. P. Lagas 4 4 R. Schouten 4 1 D. Roest 4 1 3 353 267 10 1. 2.03 2.29 19 2.97 2.68 4 11 2.31 2.04 0 300 168 15 2.27 1.78 257 187 9 1.45 1.37 Door de schorsing van de B. V. ,,'t Vier kantje" door het bestuur van den L. B. B. zijn er enkele afd. komen te vervallen. Ook de door deze leden gespeelde wed strijden zijn vervallen. Verder zijn enkele wedstrijden gewonnen verklaard w. n. o. SCHERMEN COMPETITIE K. N. A. S. B. Onder leiding van den hoofdsecondant de Jager had gisteravond in zaal „Gijsber- ti" aan de Langebrug voor de 2e klas com petitie van de K. N. A. S. B. een ontmoe ting plaats op degen en sabel tusschen de S. V. „Utrecht" en de S. V. „Zaal Gijsberti" Voor Utrecht kwamen op de beide wa pens uit de heeren Barrau, Hooghoudt en Sasse van Ysselt. „Zaal Gijsberti" plaatste hiertegenover op degen de heeren Beer, Wissema en Swaan. Op Sabel werd Beer vervangen door Treffers. Op degen wisten de gasten te winnen met 1413, terwijl op sabel de Leidenaren hun meerderheid wisten te bewijzen door een 72 overwinning. LUCHTVAART DE „L. Z. 129" NADERT HAAR VOLTOOHNG. Luchtreus* van 245 M. lengte. Het nieuwste en grootste luchtschip van Duitschland, de „L.Z. 129" nadert zijn vol tooiing en het publiek is uitgenoodigd, den luchtreus te Friedrichshafen te bezichtigen. Aan eiken 3000sten bezoeker wordt een bil jet voor een gratis-tocht verstrekt. De „L.Z. 129" heeft een diameter van ruim 40 meter en is bijna 245 meter lang. De gondel van het luchtschip zal vier pro menadedekken hebben, een lees- en schrijf- zaal, een rookkamer, een bar, een eetzaal, een salon, een keuken en 25 slaapcabines, voorzien van stroomend warm en koud water. De ruimte voor vrachtgoederen is zoo groot, dat er eenige automobielen in kunnen worden vervoerd. Bij den bouw van het luchtschip heeft men leering getrokken uit het ongeluk met het Engelsche luchtschip „R. 101", dat, zoo als men weet, in 1929 te Beauvais ,in Frank rijk is neergestort. Na deze ramp is de bouw van de „L.Z. 129" gestaakt en werden nieuwe plannen gemaakt. Het bleek noodig, het reeds half voltooide luchtschip af te breken en opnieuw met een andere con structie te beginnen. Om brandgevaar te voorkomen zal bij de „L.Z. 129" gebruik ge maakt worden van helium-gas. De luchtreus is uitgerust met vier May- bach-Dies el-motoren met een capaciteit van 850 a 1000 P.K., waarmede het luchtschip een snelheid van 125 150 K.M. per uur kan bereiken. LAND- EN TUINBOUW Rijkstuinbouwschool voor de bloembollen cultuur te Lisse. Aan de navolgende twee leerlingen der derde klasse, die door ziekte niet aan het eindexamen konden deelnemen, is op grond van het thans door hen afgelegd examen, alsnog het diploma der school uit gereikt: W. Freijmuth, Bloemendaal, met aantee- kening voor Engelsch, Duitsch, Zweedsch en Mach.schr.; J. Th. Langelaan, Hillegom, met aanteekening voor Engelsch, Duitsch, Fransch, Zweedsch, Stenografie en Mach. schrijven. RECHTZAKEN DE ZAAK-ONNES. De officier van justitie mr. Van Dulle- men heeft tegen den heer Onnes den bekenden „Kasteel-heer", wiens schilde rijen' gestolen zouden zijn en die daardoor aanspraak maakte op assurantie-gelden gisteren wegens oplichting geëischt twee- en een half jaar gevangenisstraf met af trek van acht maanden voorarrest. HAAGSCHE RECHTBANK. Overtreding Crisis-zuivelwet. In hooger bèroep werd een zaak behan deld van den zuivelbereider A. van der S. uit Noordwijkerhout, die voor het Leidsch Kantongerecht had terecht ge staan ter zake van overtreding van de Crisis-Zuivelwet, doch door den Kanton rechter aldaar niet-veroordeeld is. Op 7 October van het vorig jaar was door den ambtenaar der Crisis-Zuivel-Cen- trale J. W. van der Sluis, ten huize van verdachte geconstateerd, dat deze in het bezit was van een karn, welke naar aan leiding van een ingetrokken vergunning, door de Centrale verzegeld was en waar van de zegels verbroken waren. Boven dien trof de ambtenaar in den kelder aan 151/2 K.G. boter als onverwerkt pro duct. Verdachte gaf de feiten toe, doch be weerde niet strafbaar te zijn. Mr. Cohen Tervaart die het O. M. waar nam, betoogde aan de hand van den con siderans van het desbetreffende wetsont werp, dat de handelingen van verdachte inbreuk maakten op de bepalingen en voor schriften zooals die krachtens de wet bij algemeene maatregel van bestuur door den Minister kunnen worden genomen. de zen grond vroeg spr. vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter en veroor deeling van verdachte tot een geldboete van 200 subs. 40 dagen. Mr. F. D. L. Gunning te Leiden verwees in zijn pleidooi naar eenige vroegere door de rechtbank in deze materie genomen be slissingen, daarbij aanvoerende, dat aan den Minister ten deze een te ruime be voegdheid is toegekend welke hem niet toekomt. Dit heeft geleid tot een aantal gevallen waarin de Leidsche kantonrechter tot ontslag van rechtsvervolging overging. Daartegenover staan andere beslissingen van den Kantonrechter te Alphen. Pleiter zeide van meening te zijn, dat een door haling van de erkenning als zuivelberei der, zooals in casu was geschied, niet me de brengt, dat volgens de toenmalige be palingen de verdachte niet in het bezit van een karn mocht zijn. In het onderha vige geval zag pleiter in de genomen maat regelen een misbruik maken van gezag. Pleiter vertrouwde, dat de rechtbank zich met de beslissing van den kantonrechter zou kunnen vereenigen. De rechtbank zal op 8 Mei uitspraak doen. POGING TOT DOODSLAG. De rechtbank te Maastricht heeft H. J. B., koopman te Maastricht, 23 jaar, ter zake dat hij gepoogd heeft op 30 December 1933 twee agenten op een motorfiets buiten de Bosch poort te Maastricht met zijn auto om ver te rijden, veroordeeld tot 1 jaar gevan genisstraf. De eisch was 21/J jaar. FAILLISSEMENTEN Opgeheven: M. van der Pijl, A1 p h e n. A. Dompeling, Nieuwveen. Wat h het August, dag of nacht? Dag. Niet waar, nacht. Hoor maar. Zie je dien kikker op mün hoofd zitten? Nee? Nou ik ook niet. jy ziet hem niet, ik zie niets; ah we alletwee niets zien kunnen, dan is het nacht. (Lustige Kiste). VAN ROMMELZAK EN HOBBELTJE. 281. Maar daar was het niet mee afgeloo- pen. Natuurlijk moest Jan voor de moeite beloond worden. Allerlei steenen werden voor hem uitgespreid, van groote waarde. Diamanten, saffieren, smaragden, enz. Prachtige schalen van schildpad, allerlei, waarvoor Jan in zijn land veel geld kon krijgen. Telkens komen ze met meer aan dragen. Jan is een rijk man. 282. Tenslotte, als hij denkt, nu is het genoeg, komt er nog een cadeau, maar dat kan niet in de rommelzak. Want het is een heele groote tamme olifant, zoo wit als sneeuw. Dat is ee:i groote bijzonderheid en Jan is er heel blij mee en wrijft de rug van zijn hand hard tegen de neus van het opperhoofd, want dat is daar zoo de ma nier om dankbaarheid te toonen.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10